Bruening's rede voor den Rijksdag. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD WOENSDAG 14 OCTOBER 1«1 Buitenland, Adviseerende Economische Raad benoemd Economisch program voor de komende maanden. Stabiliteit der valuta voor alles. De schuld- delgingDe tarievenVandaag beginnen de debatten! HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Een historische dag voor Duitsch'and! Bruening's nieuwe regeering voor den Rijks dag! Een hartstochtelijke rede tegen de na tionale oppositie, die evenmin als de ar gumenten van rechte nieuws bevatte, en dit ook niet bevatten kon. De eerste Duitsche ochtendbladen hielden zich reeds min of meer uitvoerig met Brue ning's regeeringsverklaring bezig. Onvoor- waardelijken bijval vindt hij alleen in de „Germania", dat zijn uiteenzettingen een moedige redevoering noemt, een per soonlijke bekentenis van een man zonder vrees, die ondanks alle drijven en intriges, ondanks allen laster en van haat vervulde agitatie, vastbesloten is op den steenigen weg van het uitsluitend juiste en noodzake lijke verder te gaan. „Niet in de laatste plaats heeft de redevoering echter ook po litiek een verheugende helderheid gebracht. De kanselier heeft de partijen voor een groote historische verantwoordelijkheid ge steld. Wij zijn er van overtuigd, aldus het blad. dat de meerderheid deze verantwoor delijkheid zal inzien en in overeenstemming daarmee zal handelen." Voor de integere figuur Bruening, gaat deze karakteristiek zonder twijfel op: Het doel dat zooals „Der Tag" terecht op merkte „het onder druk zetten van het wankele midden" was, zal vermoedelijk wel bereikt zijn doch men koestert twijfel ten aanzien van de vraag of dit op het oogenblik voldoende is. Eén der bladen schreef terecht: „Het program van dr. Bruening is het program van een vooruitzienden en zich van zijn verantwoordelijkheid bewusten man Het heeft alleen maar de fout, dat hij het gelooft te kunnen doorvoeren met de machte constellatie, waarop hij moet steunen: maar dan zal het nauwelijks door te zetten zijn. De hoofdpunten uit de regeenngsvei Maring eijn de handhaving van de stabilisatie oer valuta onder alle omstandigheden, het plan tot. delging van de schulden op korten ter mijn en een uiteindelijke definitieve op.os- sing van het vraagstuk der oorlogsschulden en herstelbetalingen, een gezonde sociale po litiek van patroons en arbeiders, verruiming van productiemogelijkheden, kolonisatie op het platteland, versterking van het economi sche leven, en een beroep op het buitenland, om de grenzen niet voor Duitsche goederen te sluiten. (Een beroep dat ook Nederland belang dient in te boezemen). Inconsequent was de regeeringsverklaring in dit opzicht, omdat Bruening het voorbeeld van zoovele andere staatslieden volgde, door kort daar op te verklaren, dat de invoer in Duitsch- land, van in het bijzonder landbouw producten moet worden beperkt. Bij dit alles dient men echter niet te ver geten, dat de inconsequente verschillen nog heel wat grooter zouden zijn, wanneer er een ander dan Bruening, bijvoorbeeld een vertegenwoordiger der nationale oppositie, namens de regeering had moeten spreken! Bruening's rede was in ieder geval mees terlijk van vorm. Al sprekende kreeg hij de meerderheid van het huis op zijn hand. Nochtans is zijn overtuigingskracht, de kracht van een man die weet, dat hij voor een schier verloren zaak vecht! Van daag zal de Rijksdag, wanneer de debatten geopend zullen zijn, eerst recht den aanblik van een parlementair slagveld bieden. Na den strijd pas, als alle sluiers opgetrokken zijn, zal het mogelijk zijn om te oordeelen. L. A. Duitschland. Historische dag: Bruening's rede BERLIJN, 13 Oct. (V.D.). De belangstel ling voor de eerste zitting van den Duitschen Rijksdag na het zomerreces en na de door politieke oorzaken gevolgde verdaging was buitengewoon groot. Tegen kwart vóór drie was de zittingzaal bijna geheel gevuld. Te drie uur precies laat president Loebe den hamer vallen en verklaart de zitting voor geopend. Een communistisch voorstel van orde, om het Rijksdaggebouw van politie te zuive ren, wordt verworpen. Vervolgens was het woord aan dr. Brue ning. Dr. Bruening begon met het voorstel len van de nieuwe Rijksregeering. „De leiding van het Rijksweerministerie en het Ministerie van Binnenlandsche Zaken (generaal Groener) ligt in één hand. Meer dan ooit tevoren is in den huidigen noodtoe- stind een samenvatting van alle machts middelen van den staat noodig, vooral nu op grond van de noodverordening de Rijks president machtsbevoegdheden heeft, toege kend tegen de gevaren en stroomingen, die den staat trachten te bedreigen. De veilig heid van het Rijk is voorwaarde voor de ves tiging van het vertrouwen naar binnen en naar buiten, en voor het politiek- en econo misch herstel, waaraan alle positieve krach ten moeten meewerken". „De leiding van de buitenlandsche politiek zal in mijn hand liggen. Ik zal de politiek die tot uiting is gekomen in de besprekingen van de laatste maanden en speciaal bij de jongste Duitsch-Fransche besprekingen te Berlijn, voortzetten. De Duitsche regeering verwacht niet alleen heil van internationale onderhandelingen, doch ook van buitenland sche hulp voor Duitschland. Aan eigen lijf heeft men gevoeld, dat de onopgeloste poli tieke vraagstukken der geheele wereld den binnenlandschen nood hebben opgedreven tot aan de grens van het dragelijke, waardoor alle lagen der bevolking met wanhoop zijn vervuld. Daarom heeft Duitschland het recht om een beroep op de volkeren der wereld te doen om de pogingen om tot solidaire sa menwerking te komen, eindelijk in een prac- tische daad om te zetten." „Alle volken moeten weten, dat meer dan coit in het verleden, in het huidige tijdsge wricht het lot van eiken staat met dat van zijn buurstaten verbonden is. Geen staat kan op den du ui- eenig werkelijk voordeel uit den nood van een ander land verwach ten. De verderfelijke gevolgen van de poli tieke betalingen zonder economische tegen prestaties hebben de geheele wereld zonder uitzondering in een op het oogenblik nog on afzienbare crisis geleid. Het vooruitziende initiatief van den president der Vereenigde Staten van Amerika, heeft helaas slechte een tijde'ijke verlichting gebracht. Hoe groot de beteekenis ervan ook was en hoe dank baar het Duitsche volk er door gestemd was, reeds de onzekerheid inzake de kwestie der politieke betalingen, oefent een voortduren de verlammende werking op het internatio nale economische en financieele verkeer. Di recte en openlijke gedachtenwisseling moet den weg naar daadwerkelijke solidariteit effenen, want de mogelijkheid moet gevon den worden om een duidelijke en eerlijke stemming tusschen de nabuurstaten te scheppen." De Rijkskanselier waarschuwde tegen op lossingen voor het oogenblik, onder den druk van den dringenden materieelen nood- Op den duur zullen zij ernstiger gevolgen hebben dan den huidigen toestand. De diep gaande ontreddering van het credietwezen der geheele wereld heeft de Rijksregeering van week tot week voor nieuwe opgaven ge steld. Wat maanden lang bij de beoordeeling van de economische en financieele positie van een land juist was. werd na korten tijd door de uitwerking van de crisis in andere landen achterhaald. Het was de taak der Rijksregeering en het zal de taak der nieu we regeering zijn, alle regeeringsmaatregelen zóó elastisch te maken, dat zij zich bij de optredende verschijnselen van de wereldcri sis kunnen aanpassen. „De val van het Engelsche Pond heeft de Rijksregeering en de Rijksbank voor een nieuwe taak geplaatst. Nog sterker dan in de afgeloopen maanden is een aanpassing van economische, financieele en sociale po litiek aan elkaar en een aanpassing van pro ductiekosten en prijsniveau aan de economi sche ontwikkeling noodzakelijk. In overleg met den Rijkspresident heeft de Rijksregee ring besloten, een Adviseerenden Economi- schen Raad te benoemen, die haar terzijde zal staan. In overleg met dezen Raad zal zoo spoedjg mogelijk een economisch pro gram voor de komende maanden worden uitgewerkt. Als eerste voorwaarde zal dit program hebben de handhaving van de sta biliteit van de valuta, waaraan onder geen enkele omstandigheid getornd mag worden Van beslissend belang is de uitvoering van een plan toj. delging van de schulden op korten termijn en een definitieve regeling van het herstelvraagstuk. Overblijfselen uit het verleden in den economischen opbouw van Duitschland moeten sneller dan tot nog toe worden opgeruimd. De huidige maatre gelen hebben er toe geleid, de zelfkosten der industrie te verminderen, de openbare uitgaven te verlagen en de aan de verkeer de beleggingen van kapitaal verbonden ge varen voor de toekomst te beperken. De cre- diet-verschaffing, juist voor den midden stand, de kleine en de middelindustrie, moet ook bij de bankpolitiek in de toekomst een der voornaamste opgaven zijn. Landbouw, grondbezit en industrie lijden onder te hooge ïentelast. Vermindering daarvan is eveneens een middel tot verlaging der productiekos ten, en zal noodzakelijk zijn indien men niet tot een geheele ineenstorting van het be drijfsleven wil komen. „Slechts in deze omlijsting zal het moge lijk zijn te voorkomen, dat het Duitsche volk te gronde gaat aan zijn sociale politiek; de sociale politiek moet zich aanpassen aan de economische en financieele noodzakelijk heid. Daarbij kan mei'f het grondwettig vast gelegde medezeggenschapsrecht der arbei der niet voorbijgaan. Dit geldt vooral voor het denkbeeld van tarieven, dat op zichzelf gezond is en behouden moet worden, doch dat een grootere elasticiteit in zijn toe passing noodig heeft. De tarieven moeten sneller aan de veranderde verhoudingen worden aangepast. De grondgedachte van een goede sociale politiek moet juist in den huidigen noodtoestand arbeiders en werk gevers den plicht doen erkennen, hun aan gelegenheden gemeenschappelijk en onder zoo groot mogelijke eigen verantwoordelijk heid, met zoo gering mogelijke inmenging van den staat, te regelen. Hand in hand hiermee moet de behande ling van het kartelvraagstuk gaan, aange zien de prijsvorming snel moet worden aan gepast aan de wisselende economische om standigheden en de gedaalde koopkracht in het binnenland. Aflossing en delging van de commercieele schulden van het volk zijn niet mogelijk, wanneer de wereldmarkt in steeds grooter mate wordt afgesloten «voor Duitsche waren. Dat leidt tot ontreddering der wereldecono mie. De Rijksregeering is bereid steppen te doen om aan een dergelijke politiek tegemoet te komen. Evenzeer is zij er echter van overtuigd, dat de beteekenis van binnenland sche markt in den kmoenden tijd tserker op den voorgrond zal treden. Ook de plannen tot bevordering en bespoediging van de vestiging op het land en in de voorsteden houden verband hiermede. Alle "^orhanden zijnde productiemogelijkheden moeten tot het uiterste worden uitgebuit, zoodra de noodzakelijkheid bestaat om met de deviezen voorraad zuinig om te springen. Berperking van den invoer zal moeten geschieden waar de binnenlandsche productie, speciaal de landbouw, in voldoende mate en tegen be hoorlijke prijzen aan de behoeften kan voor zien". ..De Rijksregeering is zich er van bewust-, dat noodverordeningen en politiemaatrege len alleen niet voldoende zijn. doch slechts den weg kunnen vrijmaken. Zij heeft daar bij de toegewijde hulp van een tot offers be reid en onder moeilijke omstandigheden plichtsgetrouw ambtenarencorps noodig. Van overwegend belang is de ethische wil tot nationaal zelfbehoud, tot vrijheid, doch ook tot zelfbedwang en offerliefde voor het vaderland. Het volk en vooral de jeugd moeten be schermd worden voor de invloeden van ver nieling en vervuld worden met een geest van vaderlandsliefde en offervaardigheid. De Rijksregeering zal al haar krachten in dienst stellen van deze haar voornaamste taak tot redding ran het vaderland". Toelichtende rede van Dr. Bruening. Als toelichting zeide Bruening nog: ,Jk laat mij liever eiken dag voor land verrader uitschelden dan dat ik mijn be zinning verlies en afwijk van den weg dien ik heb ingeslagen. Op den dag waarop de Rijksdag dat van mij eischt zal ik terstond aftreden (bijval). In dezen moeilijken tijd zou het een natio naal belang zijn dat een règeering van alle van hun verantwoordelijkheid bewuste par tijen gevormd, zou kunnen worden. Helaas is de vorming van zulk een regeering uit gesloten. In de moeilijkste tijden zijn onze partijen niet tot samenwerking bereid, doch richten zy zich liever tegen elkaar in plaats van in eenvoudige plichtsvervulling voor ge heel Duitschland naast elkaar te staan. Daarom heb ik besloten een regeering te vormen, die nog onafhankelijker van partijen en fractiebesluiten is dan de vorige. Het volk is in dezen moeilijken tijd niet gediend door de vormen van politieken strijd, die zich op het congres te Harzburg hebben getoond en die ook niet de kans van slagen van een andere Rijksregeering kunnen waarborgen. Wanneer men een paniekstemming veroor zaakt, over den toestand van de Rijksbank dan vernietigt men ook den grondslag van een komende regeering (bijval). Ik wijs alle uitlatingen af die het geloof van het volk in zijn valuta kunnen doen wankelen. De Duit sche Rijksbank heeft niets te verbergen. Het zou verleidelijk voor de regeering zijn de eischen van rechts te volgen, wanneer zij zich populair wilde maken. Een regeering die de markt afhankelijk maakt van de ont wikkeling van het Engelsche pond heeft geen noodverordeningen noodig (een interruptie van de communisten: „Maak de mark liever afhankelijk van de Sovjet Roebel", veroor zaakt groote vroolijkheïd). Bij het aanvaar den van het ambt van Rijkskanselier al dus gaat Dr. Bruening voort heb ik tot een economisch deskundige gezegd: „Ik weet dat de taak, die ik thans op mij neem voor 90 pCt. verloren is". Dat was niet de schuld van het kabinet Hermann Müller, doch schuld waren de fouten, die de openbare lichamen en een deel van het paritculiere bedrijfsleven hebben gemaakt. Er Is een cre- dietinflatie uit het buitenland ingetreden, die het gezonde menschenverstand heeft be neveld en een sluier over alle dingen heeft gespreid. Op een Interruptie van den Duitsch Natlo- nalen afgevaardigde Dr. Quaatz antwoordt de Rijkskanselier: „Indien u in het jaar 1927 zoudt geholpen hebben, zouden indertijd de bezoldigingsverordeningen niet tot stand zijn gekomen (tegenwerpingen van dr. Quaatz). De Kanselier legt er voorts den na druk op, dat de fouten der publieke instan ties gemakkelijker worden goed gemaakt dan die in het particuliere bedrijf. Daarom wil de Rijksregeering er met noodverorde ning naar streven het particuliere bedrijf weer op gezonde basis te brengen. Gebeurte nissen als bij de Favag en de Nordwolle mogen niet weer voorkomen (instemming). Door controle op de banken en zekere in menging in het cartelwezen heeft de re geering eenige aanvallen te verduren ge had. Het is evenwel juist het belang van het bedrijfsleven bij het volk niet den indruk te doen postvatten, dat het particuliere bedrijfs leven zich niet langer kan handhaven. Met verheugenis kan de Rijksregeering zeggen, dat de volgende winter onder alle omstandigheden zal kunnen worden door gekomen. Het bedrijfsleven is in haar wezen gezond. Voor de financiën zijn voorzorgen getroffen en het zou wel merkwaardig moe ten loopen, indien het volk deze winter niet zou doorkomen. Wij zijn besloten de dingen door te zetten tot het oogenblik, waarop door een internationale samenwerking dat gene komt. wat komen moet. Door critiek, verwijten en kwaadsprekerij aldus besluit de Rijkskanselier laat ik mij niet van de wijs brengen. Ik sta voor u. ik heb u mijn program uiteengezet. Gij, de partijen, draagt thans de verantwoordelijk heid voor wat komen zal. ^Levendige bijval bij de partijen van het midden. De Com munisten roepen in koor: Rood Front.) De president van den Rijksdag schorst daarna een Communistischen afgevaardig de voor twee dagen. Vervolgens werden de beraadslagingen verdaagd tot hedenmiddag 12 uur. Dan zul len de debatten beginnen. Sociaal-democraten achter de regeering BERLIJN. 13 October (V. D.) De Sociaal- Democratische Rijksdagfractie heeft in een Dinsdag na afloop van de Rijksdagzitting ge houden bijeenkomst zonder debat besloten de tegen het kabinet-Bruening ingediende moties van wantrouwen te verwerpen. De redevoering van den Rijkskanselier heeft geen aanleiding gegeven den politieken toestand thans anders te beoordeelen. Op deze wijze wil de Sociaal-Democratische Rijksdagfractie verhinderen dat door een nieuwe Inflatie de kleine renteniersklasse nog eens gedupeerd zal worden en het be staan der arbeidende klasse zou worden ver nietigd. Moties van wantrouwen der Communiesten. BERLIJN. 13 October (V. D.) De Commu nistische Rijksdagfractie heeft thans eenige moties van wantrouwen ingediend; tegen de Rijksregeering en afzonderlijk tegen den mi nister van Rijksweer en Binnenlandsche Za ken. Groener, voorts tegen de ministers Ste- gerwald en Schiele. Het Nationaal-Socialistisch antwoord op de redevoering. BERLIJN. 13 Oct. (V. D.) In een nat-soc. vergadering heeft de rijksdagafgevaardigde Goering na ruggespraak met. Hitler en in uit drukkelijke opdracht van deze een program matische redevoering gehouden, die in zeke ren zin de beantwoording vormt van de re geeringsverklaring. ..Wanneer de rijkskanselier verklaart, dat zelfs de rechterzijde erkend heeft, dat er een wereldcrisis heerscht, zal niemand dit ont kennen. Daarbij moet er echter de nadruk op gelegd worden, dat Duitschland toch nog in een zeer bijzondere eigen crisis verkeert. Niemand zal betwijfelen, da! de kanselier persoonlijk een zuiver geweten hebben mag. Maar dat spreekt dan ook van zelf voor een Duitschen rijkskanselier. De kanselier van de huidige regeering is echter een kanselier der dwalenden. De kanselier dwaalt, wanneer hij het voor juist houdt, te beginnen met de saneering der financiën door middel van herziening der herstelbetalingen. Bij een der gelijke herziening kan het slechts gaan om een verandering, waarmede het Duitsche volk niet gediend is, aangezien het probleem als zoodanig de credietlast. zou blijven be staan. Het Raat niet om „herziening" van het herstelbetalingenvraagstuk. maar om den algemeenen aanval op Versailles met het doel de gelijkgerechtigdheid van Duitsch land weder te herstellen. Dat is de basis waar alles op gebouwd wordt. Na een korte bespreking der overige pun ten van de regeeringsverklaring stelde de redenaar in het licht, dat de kanselier aan vallen gericht had op de rechtsche oppositie en den vroegeren rijksbankpresident. Dc des kundige uiteenzettingen van Schacht zijn echter niet ontzenuwd. Men valt Schacht slechts aan, omdat hij in het kader van de nationale oppositie den moed heeft Ie too- nen, wat achter de coulissen geschiedt. De voorstellen van de soc democraten. BERLIJN. 13 Oct. (V. D.) De soc.-dem. rijks dagfractie heeft een groot aantal voorstellen ingediend ter bespreking in den rijksdag. Ge- eischt wordt o.a. herziening van de regelin gen met de vorsten verscherpte vermindering der pensioenen en verscherpte belasting der hooge Inkomens Sn de particuliere industrie. Het voorstel inzake de regelingen met de vorsten houdt in het herzien van de ge sloten verdragen, stopzetten van de tot dus verre gevolgde handelwijze' t.o.v. de vorsten en machtiging vaor de landen om de beta lingen stop te zetten. Het voorstel tot ver mindering der pensioen eischt. vermindering van alle pensioenen tot 12000 Mark en verre kening van ieder verder inkomen van meer dan 4000 Mark in de pensioenen, waarbij deze verminderd zullen worden met 50 pet, van het overschietende bedrag. Een verder voorste! betreft de hulp voor den winter en verlangt het- leveren van aard- anpelen en kolen als supplementaire onder steuning. Een voorstel, inzake tariefrecht verlangt, dat de rijksregeering alle plannen en eischen tot opheffing of nutteloos maken van het tariefrecht af zal wijzen. Een ander voorstel keert, zich t.egen de kar tels. Ook hervorming van het aandeelenrecht wordt voorgesteld, benevens opheffing van de vermindering der huurbelasting, waarvan de opbrengst besteed moet worden voor bouw van kleine woningen. President Von Hindenburg voorzitter van den Economischen Raad. BERLIJN, 13 October (V D.i Riikspresi- dent von Hindenburg heeft Dinsdag een brief aan den Rijkskanselier gezonden waar in hij zich bereid verklaart het voorzitter schap op zich te nemen bij de gemeenschap pelijke besprekingen der Rijksregeering en de vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, voor zoover daarbij algemeene prlncipieele kwesties in behandeling zullen komen. Rijkskanselier Dr. Bruening heeft presi dent von Hindenburg per schrijven bedankt om dat hij ..het. groote vertrouwen dat. zijn persoonliikheid in alle lagen van het Duit sche Volk géniet op het spel wil zetten voor een spoedige vruchtdragende afwikkeling der onderhandelingen". Naar de DAZ verneemt ztin de beraadsla gingen over de personen, die zitting zullen nemen in den raad nog niet geëindigd. De raad zal zoo klein mogelijk gehouden wor den. Men kan aannemen, dat de commissie niet meer dan 12 personen bevatten zal. De Econ. Portii nog niet besloten. BERLIJN, 13 OctV. D i Dc njksdagfracUe van de Econ. Partij zal niet alleen met den rijkskanselier, maar ook met den leider der Duitsch-nationale Volkspartij onderhande lingen voeren Men verzekert, dat de houding van de fractie nog op geen enkele wijze is bepaald. China. De Genee fsche vergadering over Mandsjoerüe. De Volkenbondsraad heeft Dinsdagochtend zijn, op 30 September verdaagde 65ste zit ting voortgezet. Van de ministers van buiten landsche zaken zijn alleen Briand, Grondi en Lord Reading aanwezig. Brüning heeft zich door den Duitschen diplomaat von Mutius. die langen tijd in het Verre Oosten gediend heeft en dus de toestanden aldaar persoon lijk kent. doen vervangen. Zaleski. Marin- kowitsj zijn afwezig gebleven, misschien wel uit ontevredenheid, dat in Sepetember uit sluitend de vertegenwoordigers der Euro- peesche groote mogendheden met den Raads voorzitter en de gedelegeerden van Japan en China alle vertrouwelijke voorbesprekingen hielden. De Madarlaga opende de vergadering en drukte het leedwezen van Lerroux uit, dat hij door redenen van binnenlandsche politiek op dit oogenblik Spanje niet kan verlaten, aldus de N.R.C. De Madariaga gaf hierna in overweging, dat bij afwezigheid van Lerroux het voor zitterschap van den Raad zal worden over gedragen aan het land, dat in de Fransche aiphabetische volgorde op Spanje volgt, n.l. Frankrijk. Zooais ik gisteren reeds mede deelde, was deze gedachte hier reeds overwo gen, doch afgestuit op de bezwaren van som migen tegen het scheppen van een precedent van een wisseling van voorzitter tijdens een Raadszitting. Men heeft thans echter hierop dit kunnen vinden, dat de tegenwoordige 659le zitting van den Raad eigenljik reeds door Frankrijk van het begin af aan had moeten gepresideerd worden en dat het alleen een daad van hoffelijkheid jegens Lerroux ge weest is, toen de Raad in September na de Raadsverkiezingen, toen de 64ste zitting in de 65ste overging, Lerroux verzocht het voor zitterschap te blijven waarnemen. Briand aanvaardde het voorzitterschap daarbij er aan herinnerend, dat het zijn nood lot schijnt te zijn steeds het voorzitterschap te moeten bekleeden van een Raadszitting waarin ernstige Internationale geschillen op te lossen zijn. Inderdaad, ook in October 1925 bij de behandeling van het Grleksch-Bul- gaarsche geschil en daarna in December 1928 bij het geschil tusschen Bolivië en Paraguay, was juist Briand dc voorzitter van den Raad. Hij krijgt thans dus voor de derde maal de gelegenheid de vredestichtende kracht van den Volkenbond te bewijzen. Briand las een verklaring voor, waarin hij herinnerde aan de omstandigheden, waaron der de Raad op 30 September zich verdaagd had cn waarin hij er op wees, dat de op 30 i September bestaande hoop. dat een nieuwe Raadsbijeenkomst niet noodig zou zijn, om- dat beide partijen hun tegenover den Raad INGEZONDEN MEDEDFEI.INGEN a 60 Cts. per regel Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 op zich genomen verplichtingen wel spoedig zouden nakomen, niet is verwezenlijkt. Briand gaf een overzicht van de ontvangen nota's van de Chineesche en de Japansche regeering en van de gisteren vermelde Amerikaansche nota. Hierna was het woord aan Sze, die op een nieuwe iRaadsvergadering had aangedron gen. Hij herinnerde aan de omstandigheden, waarin China voor het eerst een beroep deed op den Volkenbond, na de gebeurtenissen van den 18rien September. In plaats van de gewelddadigheden der Japanners met geweld dadlgheden te beantwoorden, heeft China zijn zaak aan den Volkenbond toevertrouwd en op die wijze het bewijs geleverd van zijn vertrouwen in den Bond en van zUn vreed zame bedoelingen. China heeft zelfs in Mandsjoerüe een gedragslyn gevolgd, die niet overeenstemde met zijn wenschen. Het is ge bleken dat de twijfel, welke door de Chi neesche regeering ten aanzien van deze ge dragslijn is gekoesterd, gerechtvaardigd was. De status quo ante is niet hersteld en de Japansche troepen zijn tot nieuwe geweld dadigheden overgegaan. Het bombardement van Tsjintsjau door twaalf Japansche militaire vliegtuigen heeft de Chineesche regeering gedwongen, ging dr. Sze voort, om dringende byeenroeping van. den Raad te verzoeken. Spreker betoogde nogmaals met klem. dat de eerste taak. rite de Raad dient te vervuilen, is, het terugtrek ken der troepen te verzekeren. Voorts zeide Sze dat China in deze moei lijke tijden zich stipt heeft gehouden aan de verplichtingen, welke het aLs lid van den Volkenbond op zich heeft genomen. Hij herin nerde aan de talrijke proclamaties, waarin de regeering het Chineesche volk heeft aange maand, zijn kalmte te bewaren. China heeft zijn hoop geheel gevestigd op het Volkcn- bondsverdrag en het Kellogg-pact. Deze belde verdragen zijn de grondslagen van het vredes- gebouw. Wanneer die verdragen niet doel treffend zouden blijken, zou het geheele gebouw ineenstorten. En wanneer de volken zouden zien. dat het Volkenbondsverdrag en 'net Kellogg-pact reeds by de eerste beproe ving zouden tekortschieten, dan zal het hun welhaast onmogelijk zyn te Genève by- een te komen voor het houden van een ontwapeningsconferentie. Zij zouden wel tot de conclusie moeten komen, dat de staten alleen kunnen vertrouwen op hun eigen be wapening. Met de Idee der ontwapening zou tevens de idee der internationale veiligheid verdwynen. En wanneer de Raad zou falen, zelfs nu Amerika zijn medewerking aanbiedt, wanneer vervolgens in Februari de ontwapeningscon ferentie zou mislukken, hoe zon men dan ooit tot een doeltreffend internationaal samengaan kunnen komen? Wordt, de be wapeningswedloop hervat, keert men terug tot den ouden chaos, hoe zal men dan ooit de economische crisis kunnen bestrijden? Slechts de samenwerking der beschaafde volken kan een ramp verhoeden. Alle staten. Oost en West. worden verbonden door een gemeen schappelijk lot. Wat China betreft, dit heeft zijn lot in handen van den Volkenbond ge legd en het blijft het volste vertrouwen in den Bond stellen. Het welslagen der Volkcn- bondsactie is in het belang van alle be schaafde landen, zoowel van Japan en China, als van alle overige Bondsleden. NIEUWE RAMP VOOR CHINA. BUILENPEST MAAKT 4000 SLACHTOFFERS. PEKING, 13 October (V.D.) In dc Chi neesche provincie Honan is builenpest uitge broken. Reeds zouden meer dan vierduizend slacht offers aan de gevolgen zijn overleden. INGEZONDEN MEDEDF.ELINGEN a 60 Cts. per regel Uw mond verzorgt U dagelijks waarom niet Uw keel Gorgel droog met Alléén in originecle dooien A 25, «5 en 65 cli AGENDA WOENSDAG 14 OCTOBER Stadsschouwburg: Abonncmentsvoorstel- ling. „Vrouwen op Kantoor". 8 uur. Restaurant „De Kroon": Alliance Fran^aise Lezing M. Marcel Aubert. 8.30 uur. Lange Margarethastraat 13. Bazar Chr. Oratoriumvereeniging 25 en 7.3010 30 u. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Kunst zij ons Doel. 10—4 uur. Remonstrantenhuis (Wilhclminastraat 22) Lezing voor de leden van dc Broederschap- federatie. 8.15 uur. Palace: „Tankanova". Tooneel: Emil Glaas. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Stormvloed der Liefde" en ..De jonge rat". Tooneel: Les Essiew, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „D-trein 13 heeft vertraging". Tooneel: Amelo and Partner. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 15 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Abonnementsvoor stelling. ..Het kameel gaat door het oog van een naald". 8.15 uur. Remonstrantenhuis: Soefl-beweglng. Le zing 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Kunst zij ons Doel, 104 uur. Lange Margareth astraat 13: Bazar Chr. Oratoriumvereeniging 35 en 7.30—11 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bloemendaal: Raadsvergadering 2 uur nam. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Tli. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5