HET ONTSTAAN DER HAARLEMSCHE ARBEIDERSKWARTIEREN. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 14 OCTOBER Over het Schoterkwartier. 1931 v schen do gemeenten Haarlem en Bloemen- I daal over het onderhoud van de Kleverlaan. j Tegen een vastgestelde vergoeding moest Haarlem het onder Bloemendaal gelegen deel dezer laan onderhouden. De overeen komst was gemaakt toen de Kleverlaan een •smal grintwcggetje was en het heeft Inder tijd nog al moeite gekost om dit bedrag verhoogd te krijgen toen de Kleverlaan in een weg voor snelverkeer veranderd was. Van het Pest- en Dolhuis aan den Scho tersingel liep vroeger een voetpad door de weilanden, dat een korte verbinding was tusschen de verschillende buitens en boeren hofsteden In regendagen mochten de wan delaars wel baggerlaarzen aantrekken! Dit Schotervoetpaó is komen te vervallen toen ten Noorden van de Kleverlaan gebouwd werd. I» «dos* -L -- w$m> Kleverlaan met gezicht op Bloemendaal. (Een teekening uit de 17de eeuw). In de 16de eeuw reikte de stadsbebouwing van Haarlem niet verder dan de tegenwoor dige Nassau- en Riderstraat. Bij het graven op die plek worden af en toe nog stukken van de oude stadswal bloot gehaald. De Janspoort stond op de plek waar nu de kruising JansstraatRidderstraatKorte Jansstraat gevonden wordt. Eerst in de 17e eeuw was de bevolking van Haarlem zoo veel toegenomen, dat de vesting-muren ver legd moesten worden. Toen werden de Schoter- en Kloppersingel gegraven, waar na opnieuw muren en poorten werden ge bouwd. De Gennemerpoort (ook wel de Nieuwpoort genoemd) was in dien tijd de eenige toegangsweg tot het Noorden. Oude Haarlemmers spreken nog wel over Haarlem Noord met de aanduiding „buiten de Nieuw poort', hoewel die poort reeds in 1865 afge broken is. De poort stond ongeveer op de plaats waar nu de Kennemerbrug ligt. Op oude kaarten van Haarlem staat d© Sclioterweg aangegeven als „heirweg naar KennemerTand", maar in vroeger eeuwen stelde men zelfs aan heirwegen geen hooge eischen. Eerst onder Koning Willem II werd de Schoterweg bestraat, voorheen was het dus een zandwoestijn, waardoor de post koetsen slechts met moeite door de paarden werden voortgetrokken, al blies de postiljon Noordelijker aan den Schoterweg stonden het Huls ter Zaanen (ongeveer 5 jaar ge leden dopr de gemeente Haarlem gekocht, die er nu een filiaal van de Stadsbibliotheek gevestigd heeft) en de boerderij „Hooger- woerd". De Kleverlaan (onze teekening toont dit duidelijk aan) was in dien tijd niet veel meer dan een zandpad, waaraan slechts enkele hulzen stonden. De boerderij „het Torentje" (nu de zetel van den dienst van den Hout en Plantsoenen) is nog juist te zien. Ook in dien tijd was er van het Huis ter Kleef (het eens zoo trotsche kasteel waar de Haarlemsche adel samenkwam en waar nog zoo vroolijk op zijn hoorn. Als die pos tiljon nog eens onzen asphaltweg zou zien Het landschap ten Noorden van de Ken- nemerpoort telde slechts weinig huizen. Wij noemen onmiddellijk aan den Schotersingel het Pest- en Dolhuis (het vroegere Stads Armen- en Ziekenhuis, thans het Tehuis voor ouden van dagen en het Kindertehuis) dat met zijn aardig torentje schilderachtig boven het boschje aan de bocht van den singel uitstak. Verder werden aan den Schoterweg eenige buitenplaatsen en boeren hofsteden gevonden, o.a. de bezitting „Aken- dam", die ongeveer 100 jaar geleden door de gemeente Haarlem werd aangekocht om daarop de tegenwoordige begraafplaats aan te leggen. Nabij de Kleverlaan werd aan den Schoterweg ook de buitenplaats „Het Kloos ter" gevonden, zoo genoemd naar het klooster van de Reguliere Kanunnikken, hier om streeks 1407 gesticht door Heer Hugo Gout- smit. Oudtijds stond dit klooster ook be kend als ,,'t convent onser Vrouwe Visitatie buyte St. Janspoorte". Wij geven hierbij een teekening van het buiten „het Klooster", dat omstreeks 1880 nog bewoond werd door den heer Korthals Altes. tijdens het beleg van Haarlem Don Prederik zijn hoofdkwartier had opgeslagen) niet veel meer dan een puinhoop over, die nu een aardig middelpunt vormt van een rots partij op de tuinen der Stadskweekerij. De boerderij „Huis ter Spijt" aan den tegenovergestelden kant van de Kleverlaan, is ongeveer 10 jaar geleden in handen van den slooper gevallen. Dit oude boerderijtje heeft zich langen tijd te raidden der stads bebouwing gehandhaafd, maar tenslotte wonnen de bouwexploitanten het toch, te meer omdat het gebouw steeds bouwvalliger werd. Er bestond Indertijd een overeenkomst tus- De Spaansche vaart was een watertje dat een verbinding vormde tusschen de Delft en het Noorder Spaarne. Tijdens het beleg van Haarlem hebben de Spanjaarden er nog gebruik van gemaakt voor transport. In de vorige eeuw is het watertje, dat steeds meer aan beteekenis verloren had. gedempt. Al leen op de begraafplaats vindt men nog een vijvertje, dat vroeger een onderdeel van dit vaartje was In den naam Spaansche vaartstraat wordt de herinnering nog be houden. Schoten was vroeger een heel klein dorpje. Het lag evenwel heel schilderachtig aan de Jan Gijzenvaart. Rondom t oude kerkje waren aardige huisjes gegroepeerd. Evenzoo aan den overkant. Er is nu even Noordelijker een nieu we grootere R.K. kerk gekomen en het smalle bruggetje is door de Rijkswaterstaat door een groote breede brug, op het moderne INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. ONTWAPENINGSACTIE. Geachte Redacteur, Nu de prachtige actie van de Nederland- sche Dagbladpers het schitterend resultaat van 2/ millioen handteekeningen heeft op geleverd en ten slotte bekroond is door de geestdrift, waarmee hare delegatie door den Voorzitter van de Volkenbondsvergadering te Genève is ontvangen, schijnen velen te mecncn, dat we al meer dan het onze ge daan hebben en rustig de Ontwapenings conferentie van Februari 1932 kunnen af wachten. Laten we ons zelf en anderen toch niet trachten in slaap te wiegen. De daad van de Dagbladpers was een eerste inzet en het is heerlijk, dat het zoo'n schitterende inzet was juist op het goede moment. Maar we moeten zorgen, dat de geestdrift van de Volkenbondsafgevaardigden, die nu vol goe de voornemens zijn, om de conferentie van Februari 1932 te doen slagen, voortdurend gevoed wordt' door uitingen van de volken zelf. Bij dit woord slagen denkt niemand aan een plotselinge algeheele omkeering op den weg der krankzinnige bewapening van tegenwoordig; maar wel, dat er een ernstig begin zal worden gemaakt met geleidelijken teruggang. Zeker is, dat het een groote ramp zou zijn, als er in Genève heelemaal niets zou worden bereikt. En al hebben de twijfelaars gelijk, wanneer ze de toestanden somber en dreigend vinden, er zijn toch nog wel dingen, die ons hoopvol kunnen stemmen, niet het minst het feit, dat er van de regeeringen zelf concrete voor stellen worden gedaan, hetzij in den vorm van een bewapenings-vacantie, hetzij door het vaststellen van een bepaald percentage van de vermindering der oorlogsuitgaven. We behoeven ons niet te verdiepen in de beweegredenen die hen daarbij leiden. Laten het de economische en financieele nooden van den tijd wezen, er zal toch ongetwijfeld ook wel het gevoel aanwezig zijn, om de verantwoordelijkheid van nieuwe oorlogen niet meer te durven dragen. In ieder geval zullen deze voorstellen grooten invloed uit oefenen op den loop der gebeurtenissen in Genève en kunnen de afgevaardigden, die werkelijk bezield zijn met 'den wensch iets concreets tot stand te brengen, den steun hunner regeeringen achter zich hebben. Maar tegelijkertijd moeten zij zich gedragen weten door den wil der volken zelf en het is daarom noodig. dat deze telkens en telkens weer tot uiting komt in internationale adres sen of resoluties, waaruit blijkt, dat tusschen de verschillende volken op dit ééne punt ten minste zielegemeenschap bestaat. Alle cou ranten van de Nederlandsche Dagbladpers hebben er tijdens hare groote actie bij her haling op gewezen, dat het onderteekenen van haar nationale petitionnement geenszins uitsluit dat men andere petitionnementen van internationale groepen van zijn hand- teekening voorziet. En ondergeteekende heeft in die dagen in ditzelfde blad ver klaard. de actie van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid zoo lang stop te zetten, om beter met de Pers te kunnen medewerken; maar tevens, dat het werk onmiddellijk zou worden hervat, als de Pers zou zijn gereed gekomen. Vandaar, dat zij nog eens wijst op de laatste kans, die men heeft om door een eenvoudige handteekening te getuigen van wat er in ons leeft aan verlangen naar een betere wereld orde. waarin de oorlog tot de onmogelijk heden zal behooren. Gij hebt dit reeds gedaan op het Neder landsche adres van de Dagbladpers: prachtig; maar doet het dan ook op het i n- ter nationale van onzen Vrouwenbond. Het ;s waar. dat wet het u niet zoo gemak kelijk kunnen maken, als do Pers dat hcoft '-vc beschikkcjz eenmaal niet over verkeer berekend, vervangen. Het plekje heeft aan schilderachtigheid helaas inge boet. Het gemeentebestuur van Haarlem streeft er naar om het natuurschoon ln de om geving van de Jan Gijzenvaart zooveel mo gelijk te behouden. Al zal er van het plan om een Noorderhout aan te leggen wel niet veel terecht komen, er zal op die plaats toch een groote groenstrook behouden blijven omdat daar nog meer sportterreinen zullen aangelegd worden. Toch zouden wij de oude toestanden niet terugwenschen. Hoe het verkeer in dien tijd verzorgd werd, blijkt wel uit de teekening van den Vergierdeweg den weg die van het oude dorp Schoten door de weilanden naar den Slaperdijk loopt. Als er veel regen gevallen was, stond de weg geheel onder water. De wielen van een rijtuigje zonken een kwartmeter in het modderige water weg. De koeien namen een voetbad op den riiweg! In de buurt van den Vergierdeweg is thans veel gebouwd. Ten Oosten van den Rijks straatweg is ten Noorden van de Jan Gij zenvaart een stadswijk ontstaan (de zoo genaamde Vogelenbuurt. Ook aan den Ver gierdeweg, in de nabijheid van het oude raadhuis 'tevens rechthuis) van Schoten is al veel gebouwd. De gemeente Haarlem heeft gronden aan den Vergierdeweg aangekocht en onteigend om daar een nieuwe begraafplaats aan te leggen. In een volgend artikel volgen bijzonder heden over het ontstaan der stadsbebouwing in het Schoterkwartier, het tegenwoordige Haarlem-Noord. C. J. VAN T. het machtige orgaan, waarmee de Pers in de gedaante van haar dagblad iedereen el- ken dag kan tegemoet komen. Het is niet minder waar, dat het leven druk en jachtig, maar de menschelijke natuur traag is. Toch wagen wij het er op nog eens weer bij u aan te kloppen voor dat kleine beetje moeite, om aan een der onderstaande adressen even binnen te wippen en er uw handteekening te deponecren. Niemand zal kunnen zeggen, niet eens door onze hoofdstraten te komen en een oogenblik voor de aantrekkelijke uit stallingen onzer boekhandelaren te blijven staan. Welnu, als ge met ons sympathiseert, toef dan iets korter voor het winkelraam of neem u voor, er een wandeling heen te ma ken. Alleen zij, die uit den grond van hun hart durven zeggen: ,,'t Kan me niet sche len, wat er gebeurt", alleen die onverschil ligen hebben het recht hunne handteekening te weigeren. Maar de weifelenden, de pessi misten, die altijd klaar staan om te zeggen: „Wat geeft het, immers niets!" zij moeten nu niet langer aarzelen; maar deze laatste kans gebruiken. Ge hebt nog slechts den tijd tot 11 November, den wapenstilstandsdag; dan leggen ook wij voorloopig onze vreedzame wapenen neer. Maar tot dien tijd laten wij u niet los en zullen u iederen avond bij het openen van uwe courant herinneren aan dien kleinen gemeenschapsplicht, waarmede gij degenen, die zich zooveel moeiten ge troosten, steunt en schraagt. Knipt daarom onderstaande adressen*uit en speldt het cou ranten-snippertje op een goed zichtbare plaats ergens op uw wand of boven uw schoorsteen. Dat staat niet fraai, maar hoe eerder ge uw voornemen hebt uitgevoerd, hoe spoediger ge het knipseltje kunt verwij deren. Ouden van dagen, zien, zwakken, huis moeders van drukke gezinnen of zij, die, om welke reden dan ook, aan huis of kamer ge bonden zijn, behoeven slechts even onderge teekende op te bellen (telef. 10158) en een van onze vriendelijke hulpen zal graag met een lijst komen, om een handteekening in ontvangst te nemen. Dankbaar erkennen we, dat al velen hunne adhaesie hebben betuigd, maar we missen op de lijsten nog verschei- denen, die krachtens hunnen geestesrichting naast ons behooren. Ook voor hen is deze laatste kans. Met dank voor de plaatsing TH. THTFÏÏ ,-WEHRBEIN, Vijverlaan 8. Boekhandel ERVEN LOOSJES, Groote Houtstraat 100. Boekhandel J. M. STAP, Groote Houtstraat no 63. Boekhandel P. VAN CITTERT, Spekstraat no. 14. Boekhandel H. N. MUL, Kruisstraat 25. Boekhandel Veko, Zijlstraat 98. Boekhandel „Westerhoutpark", Heeren- weg 335. Boekhandel B. DE GRAAF, Santpoorter straat 49 Boekhandel Wed. H. DE KLEIJN Gen. Cronjéstraat 25. Boekhandel GORTER „Lectura", Bloemen- daalscheweg 123a. Bloemendaal. Boekhandel J. A. HUPKENS. Zandvoort- schelaan 165, Heemstede-Aerdenhout. WAT NOG STEEDS WORDT VOORBIJGEZIEN! Het teekenen van het petitionnement voor de ontwapening is de stem des volks die zich verheft tegenover het andere dat een voort durend gevaar is voor den vrede. Tegen het andere, dat martiaal is in zijn uitingen en zoodoende indruischt tegen samenhoorig- heid en de ware vrijheid. Overal, in den lande en daarbuiten een verzetten tegen het groote gevaar! De tijden zijn gelukkig voorbij, dat een wapenfeit wordt bezongen, doch talrijk is nog de lectuur waarvan de strekking den I argelcozen lezer tracht te be'invloeden en te dcea &elooven, d&t éc dragers yaa het zwaard nog steeds zijn „de mannen van sta vast" Jaren geleden, het was in 1919. wendde Ik mijtot een schoolhoofd te Amsterdam met de vraag, waarom de kinderen nog steeds de boeken ter lezing worden verstrekt van zoogenaamde heldenfeiten uit 't verleden.het geen vaak, ter verduidelijking, is uitgebeeld met plaatjes voorstellende: het ophangen of het fusileeren van „den vijand", of van moordpartijen op Indianen of andere kleur lingen," door de blanke broeders En het ant woord luidde, hoewel hij het met mij eens was, dat „Het Onderwijs", het blijkbaar nog niet noodig achtte hierin verandering te brengen. 1931, het jaar van het teekenen van het petitionnement voor de ontwapening, door de meerderjarigen, en op de scholen zijn nog steeds die boeken voorhanden en de jeugd leest en herleest ze. Het zijn meest verhalen uit den ouden tijd toen de mensch nog niet zoo opwaarts zag naar het nieuwe tijdperk dat komen zal en het is daarom zoo verderfelijk voor de thans zooveel meer ontvankelijke jeugd. Wij leven in een zeer moeilijken tijd, maar het streven is „opwaarts gericht", ondanks het vele struikelen en de vele teleurstellin gen. ..Het Onderwijs" blijft in vele opzichten bij het oude; het begrijpt blijkbaar nog niet zoo denieuwe gedachte die overal baan breekt Maar d:e verderfelijke boeken moeten uit de schoolbibliotheken worden verwijderd; het mag niet langer worden voorbijgezien. Hoogachtend, W. CHR. T. Santpoort. EEN WRAK OPGEHAALD UIT HET SPAARNE. VERKEERSSTAGNATIE OVER DE CATHAR1JNEBRUG. Dinsdagmorgen tegen halftwaalf bleef het achteranker van een diepgeladen Rijnaak, die door een sleepboot werd getrokken, haken aan een op den bodem van het Spaarne, vlak bij de Catharijnebrug gezonken voor werp. Het schip, dat inmiddels in de geopen de brug was gekomen, kon niet meer vooruit, omdat de schipper het vastgehaakte anker niet kon lichten. Het rij verkeer over de brug ondervond hiervan ongeveer 20 minuten ver traging. Men heeft toen het schip achteruit gehaald, zoodat de brug weer gesloten kon worden. De schipper heeft daarop ongeveer één uur geprobeerd het anker los te maken, maar dat gelukte niet. Anker en ketting werden daarop achtergelaten om tegelijk met het gezonken voorwerp te lichten. De Haven dienst liet een der stoombooten van de maat schappij W. Bus komen om het voorwerp te lichten. Dat was geen gemakkelijk karwei, want weldra bleek, dat het anker was vast gehaakt in een daar gezonken en onder de modder verborgen ijzeren wrak van een zandschuit. In half verganen toestand werd het wrak boven water geheschen. maar om het lastige voorwerp te kunnen bergen op een dekschuit, moest dit eerst worden doorge brand met steekvlammen. Het was reeds don ker geworden toen men er in geslaagd was de helften van het wrak op een dekschuit te leggen. De lichtingswerkzaamheden hadden op den Koudenhorn zeer veel belangstelling, niet het minst van de jeugd. Een al te nieuwsgierige jongen geraakte daarbij nog te water; hij ging kopje-onder. Gelukkig kon één der om standers hem aan de hand weer op het droge trekken. DE LICHTWEEK. HET DRAKENSCHÏP. Over het Drakenscip, waarvan we in ons nummer van gisteren een afbeelding plaats ten. kan nog het volgende worden medege deeld. Vrijdagavond komt het schip in het Spaarne in de buurt van de Koudenhorn. Er is een eigen centrale aan boord in den vorm van een Heemaf-dynamo, aangedreven door een Ford-benzine-motor. De Draak is opgebouwd uit houten schotten, die verlicht worden door schijnwerpers, en stelt voor de Draak uit het fabrieksmerk Draka van de Holl. Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam. De boot, die ruim 17 M. lang is. heeft tijdens de Edison lichtweek te Amsterdam met veel succes gevaren. BELASTINGPLAATJES OP AUTOPEDS. De hoofdcommissaris van politie te Rot terdam heeft er de aandacht op gevestigd, dat er met gestrengheid op zal moeten wor den gelet, of op de daarvoor volgens de wet in aanmerking komende autopeds rijwiel belastingplaatjes zijn aangebracht. De N.R.C. weet mee te deelen, dat over wogen wordt, een nieuwe gemeentelijke ver ordening in 't leven te roepen, waarbij voor het spelen met autopeds bepaalde straten worden aangewezen, evenals dit voor vliege ren is gedaan. OPMERKINGEN VAN LEZERS. Een abonné deelt ons mede, dat hij 23 Augustus een aangeteekend stuk stuurde naar de Koningin. Volgens hem is dit niet terecht gekomen. Hij wilde het stuk terug hebben en heeft dit gevraagd aan het Post kantoor. Hij klaagt er nu over, dat hij eerst 15 cent moest storten om informaties te nemen en het stuk terug te krijgen. Hij vraagt of men niet beter 30 cent kan reke nen voor een aangeteekend stuk en als het dan terecht komt een bewijs sturen, dat het aangekomen is en tevens bericht, dat men 15 cent terug kan halen, dan heeft men er tenminste geen last meer van. Voorts merkt de inzender op, dat aangeteekende stukken niet meer veilig zijn. Wij brachten de opmerkingen over aan den directeur van het postkantoor, die er de aandacht op vestigde, dat in wat onze abon né wenscht, voorzien is in de dienstvoor schriften, n.l. in de paragrafen 129131 van den post-, telegraaf- en telefoongids. Wie een informatie neemt, dient 15 cent te stor ten, zulks om het lichtvaardig indienen van allerlei klachten te voorkomen. Deze 15 cent worden echter, wanneer de klacht gegrond gebleken is, terug betaald. De zekerheid, dat het stuk terecht zou komen, had de inzen der zich voorts kunnen verschaffen door het vragen van een bericht van ontvangst, waarvoor hij 15 cent gelijk met het porto had kunnen voldoen. (Deze 15 cent worden echter niet terug betaald.) Wat de laatste opmerking betreft achtte de directie het nog niet bewezen dat het stuk niet terecht ge komen is, daar de inzender daarvoor geen bewijzen aanvoert. Wellicht moet de secretaris van de Koningin op het stuk nog antwoorden. __j k -WHr few VV «-v 'f' rpti-L Het dom f-jigfiten <yiderhalve ctuw geleden. Het buiten ,JIet Klooster", dat aan den Schoterweg stond.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6