RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Bep.) Strikvragen. a. Wie heeft wel een voet, maar geen teenen? b. Welke nagels behoeven nooit geknipt? c. Welke tanden staan niet in een mond? d. Welke kruin behoort niet aan een hoofd? 2. Welke kous past niet aan een been? 2. (Ingez, door Zwartkijkertje) 4 x o en 2 x r, 1 x D en 1 x s, 1 x j en 1 x e. Dan ten slotte 1 x n en dan hebt ge hem. Alles met elkaar tezaam Vormt een bloem- en Rubrieker- tjesnaam. 3. (Ingez. door Draaitol.) Ik zit ruiter te paard, Op een uitstekend stuk, Dat ik even maar raak, Dat ik lichtelijk druk. Door me heen gaat de schijn Van een zonnigen dag Maar een motregen maakt, Dat ik weinig vermag. 4. (Ingez. door Roodborstje.) Vul de puntjes in met medeklin kers, zoodat je een aardig gezegde krijgt. e e.. i.. ei e.. ee ij 5. (Ingez. door Nanna.) Vierkantraadsel. A—B is een meisjesnaam. CD is een zwarte vloeistof. Van EF een drank. Van GH een meisjesnaam. Horizontaal en verticaal moet je öenzelfden meisjesnaam lezen. 6. (Ingez. door Zwartkijkertje.) Mijn geheel is een plaats in Over- JJsel van 10 letters 9 2 4 is niet leeg. 4 5 10 6 is zoowel meisjes- als jon gensnaam. 9 10 5 6 is een grondsoort 7 5 10 4 is niet half 1 2 3 is 9 2 4 8 9 10 6 heeft een bakker. AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Knipperdolletje.) s c 1 h b o o o r d Wie kan uit deze letters iets ma ken, dat in iedere klas staat? 2. (Ingez. door Knipperdolletje.) Ladderraadsel A B Op elke sport moet een woord van letters staan. lste sport een meisjesnaam 2de sport een stekelig dier 3de sport een koppig dier 4de sport lekker eten 5de sport een roofdier 6de sport familieleden 7de sport een nuttige plant. &>te sport hebben we in den mond Van AB moeten we iets lezen, dat we dagelijks op school gebruiken 3. (Ingez. door Knipperdolletje.)' Krulsraadsel. x x X X X X X X X X t x x X een medeklinker een gladde visch ledematen een rubrickertjesnaam en iemand die op den trommel slaat, een vervoermiddel een vrucht, een medeklinker De kruisjes moeten denzelfden naam noemen. 4. (Ingez. door Knipperdolletje.) Verborgen schuilnamen. a. Wie is Aagje Leesgrjuffert? b. Wie is Gonda Versjen? c. Wie is Mie Ckymouse? 5 (Ingez. door W. B. Z.) Mijn eerste drie letters vind je in een koffiemolen, mijn laatste drie letters vind je in een lucifer Mijn geheel neem je mee wanneer Je op reis gaat. 6. (Ingez. door W. B. Z.) Vijf letters vormen den naam van een vogel. Laat je de derde en vier de letter weg, dan krijg je een deel van een schoen. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn; AFDEELING I 1. Radio-muzick. 2- a. stokpaard b. Zwaag. c. Bin nen- en buitenkant. 3. Leeuw, Leeuwin, Welp. 4. Milaan. 5 Het geld, dat stom is maakt recht wat krom is. 6. Zonnebloem. AFDEELING II 1. Kiespijn. 2. Timmermansknecht. 3. Eert uw vader en uw moeder, opdat het u welga. 4. Boekeloo. 5. Zomerhuis. 6. Bam dam ham jam kam lam ram tam Sam. Goede oplossingen ontvangen van: Zwartkijkertje 5 Helpstertje 5 Vaders Jongen 6 Wim 6 Reinaard o Wenda 6 Directeurtje 6 Tamboer 6 Zonneschijn 6 Bokstertje 5 Prinses Maria 5 Knipperdolletje 3 Duikstertje 4 Crocusje 4 Alba 6 Gladiooltje 6 Nevada 6 Ultlooper 6 Nachtuiltje 5 Lourens Coster 0 Nan na 5 Roosje 5 Gouden regen 5 Nachtegaaltje 5 Micky Mouse 4 Juf fertje Weetgraag G To Stammes 5 Prinses Zonneglans 3 Goudhaartje 4 Meidoorntje 6 Sneeuwklokje 5 Tiny 4 Thea 4 Vingerhoedskruid 4 Greta Mees 3 Klaproosje 4 Vliege- niertje 4 Juffertje Leesgraag 4 Bloe- menfee G De looze Vos 6 Boerinnetje 6 Schrikkclklndje 6 Micntje Have naar 4 Vogelvriend 6 De kleine Vio list t; Balsemien tje 4 Blauwoogje 6 De kleine Bouwer 6 Poppenverpleeg- stertje 6 Ballenbreistertje 5 Doorn roosje 4 Roodborstje 5 Koekoek 5 Konijntje 6 Graspieper 4 Kerstroos je 6 Waterrotje G Zomerbloempje 5 Moeders Beste 5 Bloembollenkweeker 5 Iris 4 Orgelist 4 Roodkapje 1 Poe senmoedertje 4 Wipneusje 4 Tram bestuurder 4 Moeders Kleinste 5 Zwartkijkertje 4 Bloemenfee 6 RUILRUBRIEK CATHRIEN VAN WAARDE. Brou wersvaart 64. heeft 4 Pette-cactuspi. 17 Karnemclkzeep 3 Zeewater-aqua rium, 5 Amstel. 3 Haas-azijn, 10 Reis bonnen. 28 Hille. 50 Turmac, 50 v. d. Linden. Voor dit alles vraagt ze Leupen, Rinso, Radion, Sunlight, Lux Vim, Droste. RINSJE v ZON. Rozehagestraat 37, heeft 45 Kwattasold. Hiervoor vraagt ze Slckesz-wapens. GERR1T OTTER. Leidschestraat 96 B. heeft 17 Weegschaaltles, 52 Sickesz, l Bobbic. 47 Kwatta. 3 Klokzeep, 20 v. Nelle, cigaretten wa pens en vlaggen. Hiervoor vraagt hij Zwerftochten, Boekenbons of Tur mac. FRANCIS VERE. Vergierdeweg 68 Haarlem-Noord heeft 83 Roodband, 2 Hil'e. 13 Miss Blanche bonnen. 16 Miss Blanche pl. 72 Pleines dierenpl. 75 Zeewater-aquarium. 6 Padden stoelen, 6 Kiazim. Dit alles wil hij ruilen voor Kwatta en H. O. KOEKOEK dankt Mevrouw de W. hartelijk voor de ontvangen bonnen. BOERINNETJE, Tempeliersstraat 26 rood, heeft Indië-Droste, Haust, Coelingh, Ev erf ine, v. d. Linden, Dobbelman, Langs de Zuiderzee, Naardermeer, IJsel, Vecht, Meco, Hagzegels, Roode Ster, Victoria Jeugd-Bibliotheek, Maas-Thee, Sluit zegels, Sigarenbandjes, Bloemen en Vlinders, Dik Trem, Kwatta, Weeg schaaltjes, Pelikanen, Timmerman - Cassa-bonnen, Zeewater-aquarium Verkade. Dit alles wil ze ruilen voor: Sickesz, Scholten-bakmeel, Tami- niau, v. d. Linden, Verkades cactus sen. Ruiltijd: Vrijdag 78. Zaterdag 5 en 6 uur. BLOEMBOLLENKWEEKER, Leid- schevaart 20, heeft 85 Sickeszbonnen en 2 Indiaantjes. Daarvoor vraagt hij Weegschaaltjes. BLOEMENFEE, Korte Lakenstraat 7 rood, heeft 25 Zeewater-aquarium Hiervoor vraagt ze Sunlight, Vim, Lux en Rinso. 1 tegen l. FIE VAN GOG, Kerkhofstr. 19, heeft 2 heele bonnen Groot 8 Gebr. Hoeve, cadeau-bons, 4 Gebr. Hoeve Paascheieren-bons, 2 bonnen Onze Vogels. Ze vraagt hiervoor Duifjes. Rubriekertjes-lijst Bep de Graaf, oud 10 jaar, Aagje Dekenstraat 12. Greta Mees, Leliestraat 46B, oud 12 jaar. grootma'S verjaardac. Grootmoe is jarig en Elsje en Frits Gaan haar feliciteeren. Els heeft een ruiker en Frits 'n cadeau Juf gaf him een versje te leeren. Elsje begint en zegt: Omalief, Op den dag dat je jarig bent. Komen Frits en ik op bezoek. Dat ben je toch immers gewend? Ja, zegt Frits, en wij wenschen geluk En veel voorspoed nog lange jaren En veel heil en vreugde en heel veel plezier Moge U blijven vergaren. Dank je Jongens, zegt Oma blij En ze geeft e'k een kusje. Je bent een flinke kerel Frits, Dank voor je bloempjes, Zusje. En wat is dat? Nog een cadeau'' Wat ben ik benieuwd naar dat pakje Wat zit er in? Leeft het misschien? Een vogel? Een boek? 'n Gebakje? Neen, roepen Els en Frits tegelijk Ze dansen en springen van pret. En als het pakje opengaat, Vindt Oma hun beider portret. DE SINT-NICOLAAS- WEDSTRIJD. Wie tegeltjespapier wil hebben voor keuken van een poppenhuis, of anderszins, mag dit komen halen bij MEVR. J. C. WILLE—VOGEL, Kin- heimplein 2, Bloemendaal. ONZE BIBLIOTHEEK Opgericht 2 Oct. 1928. Gevestigd Klein Heiligland 66- Ruiltijden: Woensdags 5—6 uur en Zaterdags 1—2 uur-. Leenprijs 2 ets. per deel en per leesweek (d.i. van Woensdag—Zater dag of van Zaterdag—Woensdag). Seizoenkaarten: 30 boeken 50 ets. Seizoenabonnementen: f 1.40 (m. inbegrip van opbergmap en catalo gus; geldig tot eind van het seizoen) Inleggeld: 12 ets. (incl. opbergmap en catalogus). Correspondentieadres O. B.: Gr. Houtstraat 155z. (Op enveloppe O.B.) VOLGNUMMERS Vanaf Zaterdag 10 Oct. is een proeftijd begonnen van het gebruik van volgnummers. Iedere deelnemer neemt voordat hij gaat ruilen van een bij den in gang zich bevindende haak een plaatje met een nummer. De num mers worden dan in volgorde afger rpepen. Iedereen wordt, dus gehol pen op zijn beurt. Zonder een volgnummer worden dus geen boeken meer geruild. JONG NEDERLAND Het uitlcenen van Jong Nederland is reeds lang begonnen. In iedere map bevinden zich twee krantjes, waarin boeiende vervolgverhalen, raadsels, kleine verhaaltjes, versjes, mooie platen enz. enz. voorkomen. De proeftijd van uitleenen duurt tot 1 December 1931. PRIJSWINNAARS VOOR HET AAN BRENGEN VAN DRIE DEELNEMERS Aan onderstaande deelnemers is een prijs uitgereikt voor het aan brengen van 3 nieuwelingen. Johannes Wielenga (vulpenhou der). Rinke Smit (vulpenhouder). Bravo! LIJST VAN NIEUWE BOBKEN (1930—1931) 225. Langs een omweg. 226 't Gelukskind. 227 Joost Boschboom, (allen Mevr. Blomberg-Zeeman) 268. Kinderen (I. Boudier-Bakker) 242. Tilly en haar vriendinnen. 247. De Van Dalentjes. 248. De zusjes Breesma (allen van T. Brinckgreve-Wicherinck.) (Als vervolg op 248 zal in O. B. ver schijnen de bekende Lies en Loek serie). (Wordt vervolgd.) DEELNEMERSLIJST Ingeschreven op 12 Scpt 1931. 8. Zaira Bruna, KI. Heiligland 72r. (11 jaar). 9. Joh. Wielenga, Saenredamstr. 56r. (10 jaar). 12. Jaap Serné, Brouwersstr. 53, <12 jaar) 17. Jopie v. Slooten, KI. Heiligland 56r., (8 jaar). 19. Jan Hekket, Nw. Kerkspl. 8, (10 jaar). 20. Anton Bosman, 2e Hasselaers- straat 2. (11 jaar). 21. Wim Bollebakker, Hasselaers- plein 14, (13 jaar). 22. Adr. v. Keulen, KI. Heiligland 54, (14 jaar). 23. Jo Vlot, J. v. Zurenstraat 7, (13 jaar). 24 en 25 Nelly en Barend Fris, Ba- rendsestraat 16, (resp. 12 en 11 j.) (Wordt vervolgd.) W. LASSCHUIT. Gr. Houtstraat 155zw. Een monument voor een appel boom. Meer dan een eeuw geleden ontdekte een kolonist in Canada, Mac Intosh. te midden van talrijke wilde appelboomen, er een, die zulke uitstekende vruchten droeg, dat hij hem begon te kweeken; hij gaf hem den naam van Mac Intoshrood. In den loop der tijden is deze appel over heel Canada verspreid geraakt. De oorspronkelijke boom is in 't be gin dezer eeuw toen hij 115 jaar oud was. gestorven. Uit dankbaarheid hebben de boeren uit de omgeving op de plek waar eens de boom stond een marmeren zuil opgericht. POSTZECELRUBRIEK. CURACAO VIII JC. O c Sc. /ffc <v> rr-> f 07* /Sc. 6o t. r- /.sa JSC f J/s JOC. o* 4. so Sat /4Jt>* 7it /O c. /J/C. /Sc ja c JSC Ja e. jsc. In 1927 werden dc zegels van de zoog. drijvende brandkast, die niet meer gebruikt worden, van opdruk ken voorzien en als gewone fran keerzegels in omloop gebracht. De zegels werden overdrukt met 't woord .Frankeerzegel" en de nieuwe waar de. We krijgen dus 3 cent op 15 cent (groen), 10 cent op 60 cent (rood), 12 1/2 cent op 75 cent (bruin). 15 cent op 1 50 (blauw), 25 cent op 2.25 (roodbruin), 30 cent op 4.50 (zwart) en 50 cent op 7.50 (rood). Grootte van de vakjes 3.4 bij 2.6 c.M. In 1928 verscheen een serie in ge heel nieuwe teekening. Ze gelijkt eenigszins op de Jubileumserie van 1923. natuurlijk zonder jaartallen, terwijl de waardecijfers in de bo venhoeken zijn vermeld. In de staan de zijranden staat de landsnaam en in den breeden onderrand, onder de afbeelding der koningin, is een mail- stoomer afgebeeld. Uitgegeven wer den: 7 1/2 cent (oranjerood), 10 cent (karmijnrood), 121/2 cent (bruin), 15 cent (blauw), 20 cent (lelblauw), 25 cent (bruinviolet), 30 cent (groen) en 35 cent (donkerbruin). Grootte van de vakjes 3.7 bij 2 8 c.M. Zie voor de indeeling 't' schetsje. S- Rustenburgerlaan 23. Wonderboom (Ricinus communis) fam. Wolfsmelkachtlgen (Euphorbia ceeën). Een prachtige sierp'ant uit Oost- Indië, die 1.50—2 M. hoog wordt. Ze heeft zeer groote, handvormige, 7—9 lobbige- of spletige bladeren, wer kelijk zeer sierlijk gevormd. De groot ste afmeting verkrijgt de Ricinus zanzibarensis met metaalachtige bladeren, die bruin of bronsachtig zijn gekleurd. Voor kleine tuiniers is meer aan te bevelen de Ricinus Gibsoni met donkerroode bladeren. De bloemen groeien in trossen, de mcc'draadbloemen (mannelijke) onder dc stamperbloemen (vrouwe lijke) 't Bloemdek Is geelachtig, ter wijl de stempels rood gekleurd zijn. De vrucht is stekelig, Deze planten worden ook in potten opgekweekt, om ze eerst tegen Juni uit te plan ten. Ze vragen een zeer voedzamen luchtigen grond en een warme stand plaats. De op groote sierboonen ge lijkende zaden leveren de Ricinus- of Wonderolie, die bij de meeste van jullie wel bekend zal zijn. Noteer deze plant eens, om die het volgend jaar te kweeken, je zult daar werke lijk veel genoegen van hebben. In een flinken, diepen bak of oud vaat je doet hij 't ook uitstekend. Reuzcnhcnnep (Cannabis gigan- tea» fam. Netelachtigen (Urtica- ceeën). Een sierplant, afkomstig uit Indië, die tot dezelfde familie behoort a's onze bekende brandnetel. Ze vormen groote, handspletige, groene blade ren en pluimen van groen tot geel achtige bloempjes. Gewoonlijk wor den ze in potjes gekweekt, om ze eind Mei in den vollen grond uit te poten. In den loop van den zomer ontwikkelen ze zich tot 2 M. hooge planten. Mariadistel (Carduus Marianus) fam. Samengesteldbloemigen (Com- positen) Een sierplant uit Zuid-Europa, waarvan zelfs het blad van stekels is voorzien. Toch wordt de plant om 't blad gekweekt, daar dit mooi wit- bont gemarmerd is. De bloemkroon is evenals bij de meeste distels pur per gekleurd. In April kan de plant in den vollen grond worden uitge zaaid. Ze wordt pl.m. 1 M. hoog en krijgt groote bladeren, zoodat ze niet te dicht op elkaar mogen staan. Een halve meter tusschenruimte is nood zakelijk. Wie volgend jaar eens een aardig gemengd perk van hooggroedende soorten wil maken of een breede strook wil beplanten, kan daarvoor de volgende soorten gebruiken: Zon nebloem, Reuzenhennep, Wonder boom, Mariadistel, Mais, Lavatera (Malvasoort), Cosmea. Natuurlijk moeten deze planten op flinken af stand gepoot worden om elkaar in den groei niet te belemmeren. TUINIER. HUISVLIJT LIJSTJE Maakten we de vorige week een lijstje met schuine hoeken, nu gaan we eens een ander model in elkaar zetten. Voor de boven- en onderzijde ma ken we 2 plankjes van 11/2 en 1.8 c.M. breed (Zie fig. 1). De lengte be palen jullie zelf maar, daar die af hangt van de grootte van je plaat. De plankjes voor de zijkanten wor den boven 1.5 c.M. en onder 1.8 c.M- breed. Denk er om, dat je den bin nenkant van je lijst rechthoekig houdt. De schuine kant komt dus aan de buitenzijde. Heb je de vier kanten pasklaar gemaakt, dan kan je ze op tafel netjes tegen elkaar aanleggen en alles goed sluitend maken. We verbinden ze aan elkaar op dezelfde manier als bij 't vorige lijstje. We timmeren op de rechtop staande plankjes andere, die 1/2 c.M. smaller zijn, van boven 1-5 c.M. en beneden 1.8 c.M. uitsteken (Zie fig. 2) Hebben we de beide zijkanten zoover klaar, dan kunnen we de bo ven- en de onderzijde aan de uitste kende deelen timmeren. Aan den achterkant brengen we nu boven en onder nog 2 plankjes aan, die 1/2 c.M. smaller zijn en precies passen tusschen de andere. We hebben nu weer een gleuf gekregen, waar het glas en de plaat ingelegd kunnen worden. Op 't lijstje kunnen wc nog een kleine versiering aanbrengen, zooals fig. 3 aangeeft. Met beits en was of verf wordt 't geheel afgewerkt 't Model ligt weer in de Tijdingzaal ter bezichtiging. KNIPPERDOLLETJE. door W. B.—Z. Heel stil was vader Dijkstra naar de voorkamer geslopen en stak daar een voor een de kaarsjes aan. Hij was er bijna mee klaar, toen een ge roep van: O! en nog eens O, o. hem deed omzien. Daar stond Kees met geopende mond. Zijn oogen straal den nog schitterender dan de kaars jes van het kerstboompje. Toen riep hij naar de richting van de keuken: „Moeder! Jan!" „Vader! Is die van ons?" vroeg Jantje ongeloovig. Moeder Greet zei zacht: ,,'t Is een pracht." „Laat moeder in die stoel zitten en gaan Jullie dan maar op dat kistje zitten. Dan haal ik mijn har monica en dan gaan we samen een kerstlied zingen." Geen vijf minuten later klonk het plechtig Stille nacht, heilige nacht. Moeder zong met vader en de Jon gens neurieden de wijs mee. „Nog een couplet?" vroeg vader. En toen opeens keek moeder met groote verschrikte oogen naar 't venster. Ze hadden de gordijnen niet gesloten, vader had 't veel aardiger gevonden, als de lichtjes ook naar buiten straalden „Wat zie je? Wie staat daar?" vroeg Dijkstra, terwijl hij probeerde het venster te bereiken, 't Ging niet zoo gemakkelijk, want de ruimte was maar heel klein. Daar werd gebeld ,,'t Is Bouwe!" zei moeder, terwijl vader naar de deur liep en Kees en Jan van hun kist opstonden en dicht bij moeder kropen. HOOFDSTUK XIV De verloren broeder 't Was wel een heel wondere kerstavond geweest in het kleine huisje van de Dijkstra's. De verloren broeder was weergekeerd, 't Was eigenlijk toeval, dat het juist op 25 December was. maar de boot was door den mist later aangekomen dan 't plan was. Wel tienmaal had Bouwe zich voorgenomen aan zijn zuster te schrijven. En misschien nog meer malen had hij haar brief overgele zen, waarin ze schreef, dat hij wel kom was en dat alles was vergeven en vergeten. Maar hij miste den moed om haar te melden, dat hij naar Holland ging. Hij vroeg zich zelf vaak af of hij Holland ooit zou bereiken. Hij voelde zich zwak en afgeleefd. Het berouw over al zijn verkeerde daden knaagde, knaagde dag en nacht. Daarom moest hij terug naar zijn vaderland. Er was er maar één die zeggen kon, dat 't vergeven was en er was er maar één aan wie hij goed kon maken, wat er goed gemaakt kon worden. Die ééne was zijn zuster Greet. Financieel was 't hem den laatstijd voor den wind. gegaan. Hij had weer telkens verbeteringen bij machinerieën en landbouwwerk tuigen uitgevonden. En dat was met goud betaald. Als een vrek had hij geleefd, om zijn zuster tenminste zijn verdiende geld te kunnen geven. Die brief van den notaris had hem nachten uit den slaap gehouden. Hij schreef: „Mijn indruk is. dat uw zuster het heel arm heeft en ook met een zwakke gezondheid heeft moeten kampen." En in zijn gedachten zag hij de welvarende Friesche boerderij en zijn flinke zus Greet, die wel hard werkte om alles knap en helder te houden, maar die toch niet wist, wat gfbrek was. En hij zag moeder en Maartje, de oudste. De notaris had hem ook geschre ven dat zijn zuster Maartje en ook haar man reeds overleden waren. Een van haar kinderen was in een weeshuis, de andere was uitbesteed. Wat een verdriet was misschien ook haar deel geweest. Hij is de hoofdschuldige van dit alles Hij, die eigenlijk niet waard is, dat 't hem nog zoo goed gegaan is. Aan boord is dit alles zoo dik wijls door zijn hoofd gegaan. Hoe dichter hij Rotterdam naderde, hoe banger het hem werd. Zou hij zich maar stil in die groote koopstad verbergen? Hij sprak aan boord met weinigen. De andere passagiers vonden hem een zonderling. Den laatsten avond zat men in de groote conversatiezaal en er werden spoorboekjes bij den kapitein ge vraagd. Ieder wilde zoo graag op Kerstavond bij zijn familie zijn. Bouwe Loopstra hoorde, dat een jonge man naar Haarlem moest. Daar was je met een uur, beweerde hij. Bouwe was nimmer in Haar'em geweest. Met zijn aardrijkskundige kennis was 't ook niet al te best ge steld. Hij schrok er eigenlijk van, dat hij zoo dicht bij zijn zuster straks was. Toen men hem vroeg waar hij straks heen ging. antwoordde hij stroef: „Dat weet ik nog niet." Eindelijk Rotterdam! Begroeting van familie en kennissen. Heimelijk sloop Loopstra de kade af. Naar 't station? Och neen, hij had geen haast. Hij zwierf door de Rotter- damsche straten. Ten slotte stond hij op 't Stationsplein, nam toen toch maar een kaartje naar Haarlem. Zijn koffer had hij maar in bewa ring gegeven in een Rotterdamsch Hotel. Hij voelde zich meer dan ooit een zwerver, een daklooze. In Haarlem liet men hem loopen van 't kastje naar den muur. De een had nooit van dat achteraf-steegje gehoord en een ander gaf een richting oo, die later weer de verkeerde bleek te zijn Zoo was de avond al gevallen, toen hij de woning van zijn zwager Dijk stra, bereikte. Wat een armoedige omgeving! Was 't wonder, dat hij door 't kleine venster tuurde? En toen? Ja, en toen stond hij daar te genover een vreemden man, die zijn zwager moest zijn. Daar kwam Greet, en ze had hem gekust en samen wa ren ze naar 't achterkamertje ge gaan, terwijl Dijkstra met de kinde ren bij den kerstboom bleef. (Wordt vervolgd). THEE-UURTJE. Marietje heeft visite Heeft vriendjes op dc thee Konijn en beertje Teddy-boy Die brachten lekkers mee. Ieder heeft zijn kopje Op tafel voor zich staan Dan moet Marietje netjes Aan 't hoofdeind zitten gaan. Beer wil nog wat suiker, Konijn bedankt voor melk De moeders draven af en aan En zorgen voor een elk. Het blonde moesje heet Cato En zorgt voor pop Marie Mamaatje Annie past op beer, Waar is Ma nummer drie? Die is een boodschap even doen. Konijn had trek in sla. Nu is zijn moeder naar den tuin Maar ook zij komt weldra. De kind'ren hebben 't erg druk Zij praten en drinken thee. De moeders zorgen voor hun kroost En drinken dapper mee. WAT ONZE BELANG STELLING WEKT. COLUMBUS. Volgens de Span jaarden is Columbus niet te Genua geboren, maar in Spanje. Hij zou een afstammeling zijn van een fa milie die afkomstig was van de Ca- narische eilanden. Een eigenaardige gewoonte. lil de Domkerk te Roerkeldc worden de Deensche koningen begraven en men heeft daar de eigenaardige gewoon te, de vorstelijke personen, die deze kerk bezoeken te meten. De langste vorst, dien men tot nog toe daar gemeten heeft was Czaar Peter do Groote, de kleinste de koning van Siam. Een kostbaar monument. Té Ranogen staat een tempel, waarvan verteld wordt, dat men in 585 voor Christus er reeds aan begonnen is te bouwen. Door een aardbeving waa in dit voorjaar een der koepels van dit bouwwerk vernield. Men heeft nu onlangs er een nieuwe koepel op- geplaatst. Deze koepel is met goud blad versierd en met diamanten in gezet en heeft meer dan f 720.000 gekost. Wist je dat? Er zijn spinnen, die een geluid kunnen voortbrengen, dat iets lijkt op het geluid, dat ontstaat, als men met den nagel over een vijl krast. Dit geluid ontstaat door het snel laten trillen van het achterlijf. Men noemt deze soort trommelspin- nen. Het schijnt dat alleen de man nelijke deze kunst verstaan. Geen zweepen. In een Amerl- kaansche krant stond onlangs ver meld. dat bij een groot-indiistriee' Wanamaker, de koetsiers zich gee van allen van een zweep mogen be dienen. Deze fabrikant wil, dat zijn personeel de dieren zoo behandelt, dat alleen een bemoedigend of afkeu rend woord voldoende is om het paard het vereischte werk te laten doen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 20