BUITENLAND. Het Chineesch-Japansche conflict. LUCHTVAARTNIEUWS HAARLEM'S DACBLAD HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 16 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD Het proces in Genève. Amerika wordt uit- genoodigd. Stormachtige geheime zitting. „Juridische bezwaren" van Japan. Theorie en praktijk. Amerikaansche commissie tegen gehouden? Beide partijen hebben belang bij den vrede. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Japansch-Chineesche conflict bestaat uit twee gedeelten; het eene is het Geneef- sche. het andere het Mandsjoerijsche. Het Geneefsche onderscheidt zich van het Mand sjoerijsche, door een nauwkeurige en be trouwbare berichtgeving. De telegrammen uit Nanking, Tokio en Moskou, spreken el kaar voortdurend tegen. Dit onderscheid heeft echter ook een dieperen oorsprong, dan het oude bekende feit, dat men ieder" tele gram uit het Oosten met voorbehoud moet aanvaarden: De Geneefsche practijk is niet zoo gecompliceerd als de Mandsjoerijsche en de woorden van Sze en Josjisawa, de Chi- neesche en de Japansche gedelegeerden, zijn maar theorie in vergelijking, tot Chineesch- Japansche werkelijkheid. Dit tragische ver schil maakt het mogelijk, dat, tei*wijl Ge nève werkt voor den vrede, Japan en China zich kunnen opmaken voor den oorlog. On langs is in een hoofdartikel in dit blad uiteen gezet, dat Genève in uiterste noodzaak de sancties kan toepassen, die Japan^ullen evr- plichten, den weg der minnelijke schikking te Genève kan wanneer het wil Japan bewandelen. Genève kan wanneer't wil Japan boycotten, in 'n economisch en finan cieel isolement plaatsen, dat den Japanschen handel en de nijverheid zou verlammen. Be halve deze, is er nog een* factor waarmee Ja pan rekening dient te houden: een oorlog met China zou Japan zelf. dat immers groote belangen in dat land heeft, niet anders dan schade kunnen toebrengen. De Volkenbond heeft nog meer pijlen op de boog, dan de uiterste maatregelen. De vertegenwoordigers der vijf mogendheden Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Spanje, hebben de groote broer er bij ge haald; in een stormachtige geheime zitting is besloten Amerika uit te noodigen officieel deel te nemen aan de onderhandelingen in zake Mandsjoerije. Voor dit besluit genomen was, is er ech ter het een en ander gebeurd. De Japansche gedelegeerde verklaarde in opdracht van zijn regeering, dat Japan niet om politieke, doch om juridische redenen, het voorstel om Ame rika uit te noodigen moest bestrijden. Josjisawa zeide uitdrukkelijk dat hij geen politieke bezwaren tegen de samenwerking met de Ver. Staten had, doch alleen tegen moest stemmen omdat de juridische zijde van de kwestie mog niet is opgelost. Toen Josjisawa veiwioïgens de mogelijkheid van het zenden eener uitnoodiging zonder een stemmig besluit van den Raad nog eens in twijfel trok, besliste Briand door te zeggen, dat het hier een procedure-kwestie gold, waarvoor geen eenstemmigheid vereischt is. Hierna kwam de Raad in een naar ver luidt stormachtige geheim zitting bijeen; deze begon om 6 uur en was eerst om half- negen afgeloopen. Met 13 stemmen tegen 1, die van Japan, was toen het principe van het zenden der uitnoodiging aan de Vereenigde Staten aangenomen. Josjïsawa's juridische bezwaren waren hoe nadrukkelijk dit ook ontkend werd natuurlijk door politieke overwegingen inge geven. Het is bekend, dat Japan in het ge heel niet op Amerikaansche inmenging ge steld is. De vrees voor de gevolgen eener af wijzende houding zal dezen afkeer echter moeten overwinnen. Toch is het nog lang niet zeker, of de Ja pansche regeering zich bij het Geneefsche besluit om de Vereenigde Staten uit te noo digen, deel te nemen aan de onderhandelin gen, zal neerleggen. Ten aanzien van het antwoord uit Tokio verkeert men op het oogenblik in groote spanning. Japan heeft tegen gestemd, en welke consequentie zal de regeering trekken? Men vreest immers voor al den machtigen invloed van de partij die in Japan de hooge militaire kaste vertegenwoor digt, de partij die 't min of meer eigenmachtig op oorlogsvoorbereiding aanstuurt, en al eenige malen een streep door Geneefsche theorieën heeft gehaald. Dit wat het Chineesch-Japansche conflict in Genève aangaat. Thans nog een en ander uit het verre Oosten zelf: Een officieele Japansche mededeeling be vestigt het bombardement van het spoor wegstation Koepangtse op Dinsdag j.l. Drie Japansche militaire vliegtuigen werden door een twintigtal geweer- en machinege weerschoten getroffen, waarbij een officier vlieger licht werd gewond. Als repressaille hebben de vliegers toen vier bommen gewor pen. Wat de uitwerking dezer bommen is geweest, is nog niet bekend. Volgens een bericht aan de „Daily Ex press" uit Tokio worden te Tokio met koorts- achtigen haast oorlogsvoorbereidingen ge troffen. O m. wordt op een werf een vroeger aan een Engelsche maatschappij toebehoord hebbend stoomschip tot vliegtuigmoeder schip verbouwd. Volgens een bericht in de „Times" uit Peking zijn Woensdag van het station Sin- min, op ongeveer 80 KM. ten Westen van Moekden gelegen, vijf Japansche treinen met infanterie en cavallerie vertrokken. Een voorteeken voor komende gebeurte nissen ziet men in het feit, dat de Japansche onderdanen de stad Sjanghaigouan, op 420 K.M. ten Zuiden van Moekden, hebben ont lui imd. Voorts een zeer zonderling bericht uit Moskou: Volgens een Russisch bericht uit Sjanghai hebben de Japansche troepen de Amerikaan sche commissie, die uit Moekden naar Peking is vertrokken om den politieken toestand te bestudeeren. op een station vastgehouden. Den vertegenwoordigers van de Amerikaan sche ambassade werd medegedeeld, dat de commissie niet verder kon reizen. De Japan sche overste Nakasima verklaarde, dat hij het betreurde, dat de Amerikaansche com missie nog tw.ee dagen moest wachten. Dan zou een speciale trein te hunner beschikking worden gesteld. De poging van de Amerika nen om drie motorbooten van de Japanners te leenen, werd afgeslagen met de motivee ring, dat het Japansche oppercommando op dit oogenblik geen vaartuigen voor de com missie kon vinden. De Amerikanen hebben telegrafisch ge protesteerd bij de Amerikaansche ambas sade te Peking. Dit is iets uit de practijk. Absoluut geloof waardig zijn dergelijke berichten echter nimmer. Men make zich 'ooralsnog dan ook niet al te ongerust. Zoowel China al Japan, hebben veel belang bij 't handhaven van den vredestoestand. Nochtans blijft de situatie zorgwekkend. L. A. Duitschland. De Rijksdag heropend. BERLIJN, 15 October. (Wolff), Loebe her opent de zittng van den Rijksdag te half een en geeft na eenige formaliteiten het w-oord aan de leider van den Christelijk-so- cialen Volksdienst, Simpfendörfer. die een sterke buitenlandsche politiek eischt welke er op gericht moet zijn alle volkskrachten aan het werk der nationale bevrijding te doen deelnemen. Duitschland moet weer als" gelijke in de rij der groote mogendheden op treden. Sprekers partij zal tegen de moties van wantrouwen stemmen, maar zij richt aan het Centrum de opwekking: geeft gij aan het protestantsche deel der bevolking betere bewijzen van den wil tot samenwerking dan tot nu toe, vooral in de streken waar gij ce meerderheid en dus de politieke macht bezit! Dingeldey over het standpunt der Volkspartij. Als dr. Dingeldey nu de tribune betreedt wordt de zaal voller. De leider der Duitsche volkspartij zegt dat de hoogachting voor den persoon van den kanselier dezelfde gebleven is bij zijn politieke vrienden, ofschoon de loop van zaken de partij een andere hou ding heeft voorgeschreven, aldus de N.R.Ct. Wij hebben de politiek van onpopulariteit goedgekeurd mits deze tot grootere onafhan kelijkheid van de politieke partijen zou' go- leid hebben. Deze onafhankelijkheid heeft Bruening echter niet bewezen, want zijn noodverordeningen konden slechts blijven bestaan als de politieke partijen ze niet ver wierpen. Hieruit is gebleken dat de regee- ringsmethoden niet strooken met de be voegdheid die de grondwet geeft om in drin gende noodomstandigheden te handelen. De regeering had het uiterste moeten doen om de psychologische voorbereiding van het volk voor de komende noodmaatregelen te tref fen. Maar dit is niet gebeurd en ook de fout uit den oorlogstijd, toen men het volk even eens den ernst van den toestand verheime lijkt heeft, is weer herhaald. Ik ben geen pessimist maar het wekken van optimisti sche verwachtingen die steeds weer in rook opgaan, heeft nog verderfelijker uitwerking. Toen de crisis oeconomisch en financieel haar hoogtepunt bereikt had en het volk handenwringend naar zijn regeering oozag heeft een verlossend woord van den rijks kanselier ontbroken. (Dittmann (s.-d.)„Wat had hij dan moeten zeggen? Zegt u het dan toch!") „Dat zal ik dan straks doen", antwoordt Ding^dey, die dan voortgaat te wijzen op de verkeerde leiding van het groot bankka pitaal in Duitschland. (Dittmann roept: Dra ge'n de Marxisten daarvoor ook soms de ver antwoording?) Ja, in zoover er millioenen verloren zijn bij den woningbouw door s.-d. gemeentebesturen. Spr. ziet verdere fouten, vooral op het gebied van de loon- en salaris- politiek. (Nu weten we eindelijk wat hij wil. roept Aufhaüser). Wij hebben den kanselier gesteund door het hem mogelijk te maken zonder Rijksdag te regeeren, maar hij heeft tegen zijn toen gegeven verzekering het be drijfsleven daarna toch weer nieuwe belas tingen opgelegd. In de weken van de bankencrisis heeft de regeering wel lange' gedachtenwisselingen gehouden, maar hfet parool, waarop het volk wachtte, is toen ook niet gehoord. (Welk parool dan toch? roepen de s.-d.) Ik zal u miïn parool nog wel zeggen. Breitscheid heeft de particuliere onderne mingen verantwoordelijk gesteld voor bijna de geheele oeconomische crisis, maar in wer keliikheid is het particuliere bedrijf in geen land zoozeer door de wet gebonden en in zijn bewegingsvrijheid belemmerd als in Duitsch land. De zware lasten, die de regeerine den amb tenaren opgelegd heeft, zouden alleen draag baar zijn geweest als zij hand in hand waren gegaan met. een evenredige prijs- en loon politiek. (Het parool der hongerloonenEin delijk! roepen s.-d. en communisten!. Wat is beter, vraagt spr.: dat een klein aantal ar beiders in beschutte bedrijven een hoog loon verdient of dat veel menschen togen minder loon werk en brood vinden0 De bezuinigin gen on de werkloosheid-verzekering heeft de kanselier door druk van de sociaal-democra ten weer ingetrokken Waarom heeft de re geering niet voor een half jaar al beoroefd oatroons en arbeiders te zamen te brengen, zooals zij nu in haar verklaring belooft? Bruening antwoordt: ..Met Pinksteren was ik zoo ver. na vergadering van betrokkenen die slechts twee uur behoefde te duren maar op het laatste oogenblik hebben de groot- industrieelen hun toezeggingen weer onge daan gemaakt". (Aha! hoort! bij de sociaal democraten!. De sterke invloed dien de so ciaal-democratie op de regeerine uitoefent doet ons vreezen dat de kanselier ook die c>elen van zijn program niet zal uitvoeren die wij in beginsel zouden kunnen goedkeu ren. Met leedwezen heeft de kanselier vast gesteld dat een nationale regeering inDuitsch land niet mogelijk geweest is. Ik heb den kan seller echter bezworen een stap in deze rich ting, in het. openbaar te doen om tenminste vast te stellen wie de schuld van egn mis lukking zou dragen. De communisten zullen dezen winter probeeren, onder gebruikma king van den noodtoestand den staat uit zijn voegen te lichten. Mijn politieke vrienden zijn niet langer in staat den kanselier in deze te steunen. De afvallige sociaal democraten tegen Bruening. BERLIJN. 15 Oct. (V-D.) Dr. Roscnfcld. die met Seydwitz de leiding heeft van de so cialistische arbeiderspartij, bestaande uit de S. P. D. getreden oppositie, deelt officieel mede: In tegenstelling tot de persberichten, dat de zes vertegenwoordigers der socialisti sche arbeiderspartij in den Rijksdag zich bij de beslissing over de moties van wantrouwen tegen de Rijksregeering van stemming zullen onthouden, stellen wij er prijs op te verkla ren. dat wij in overeenstemming met onze politieke houci>g. die heeft geleid tot ons uittreden uit de sociaal-democratische partij vóór de den Rijksdag voorgestelde moties van wantjguwen zullen stemmen. Frankrijk. Voor Lavai's bezoek aan de V. S. Op een persconferentie verklaarde Laval, dat hij geen uitgewerkt bepaald plan voor herstel van de wereldsituatie voor zijn bezoek aan de Vereenigde Staten heeft opgesteld. Wij zullen in Washington onze resp. stand punten eenvoudig openhartig bespreken, doch geen conferentie houden met het doel een verdrag op te stellen. Wij zullen in een „tête a tête" alle belangrijke problemen der wereldsituatie onder het oog zien. Naar aanleiding van het bezoek der Fran- sche financieele deskundigen Farnier en La- cour-Gayet. aan New-York, is men in Ameri kaansche kringen, naar de „Tel." meldt, van meening, dat deze experts voornamelijk tot taak hebben de opportuniteit te onderzoeken van het terugtrekken van een groot deel der resteerende saldi te New-York der Bank van Frankrijk, ten einde op deze wijze een even- tueele verkeerde interpretatie van de con ferenties tusschen Laval en Hoover te voor komen. indien na het bezoek van Laval door de Bank van Frankrijk mocht worden beslo ten haar Amerikaansche saldi op te eischen. De experts hebben tevens opdracht om den algemeenen toestand in de V. S. te bestu deeren voor zoover deze voor de toekomstige politiek van de Bank van Frankrijk van be lang zal zijn. Het wordt voorts mogelijk ge acht, dat. de Fransche deskundigen tevens kennis zullen nemen van Hoover's voorstellen op financieel gebied, opdat zij deze voorstel len zullen kunnen onderzoeken en Laval voor den aanvang der besprekingen met hunne adviezen ter zijde kunnen staan. Bulgarije Koning Boris verlaagt de civiele lijst. SOFLA, 15 October. Koning Boris van Bulgarije heeft een verlaging van zijn jaar lij ksch inkomen aangekondigd. De koning deelde den minister van Finan ciën mede, dat hij in dezen moeilijken tijd het goede voorbeeld moet geven en derhalve zijn jaarlij ksch inkomen van 120.000 gulden tot 100.000 gulden verminderd wil zien. De minister van Financiën antwoordde hierop, dat ook de leden van het kabinet dit goede voorbeeld zouden volgen en in overeen stemming daarmee 15 pet. van hun tracte- ment zouden laten vallen. Spanje. Zamora gebonden door beloften? Talrijke welingelichte parlementsleden meenen, dat Zamora in den tijd, dat hij tij dens de afwezigheid van Lerroux in diens plaats het ministerie van Buitenlandsche Zaken, waarnam, met den pauselijken nun tius besprekingen heeft gehouden, waarin hij beloften heeft gedaan, welke hij na de aan neming van artikel 24 tegen de kloosterorden, niet meer kan nakomen. Deze beloften zou den door den Paus zijn aangenomen, waarna deze zou hebben toegestemd in het aftreden van kardinaal Segura. De minister van Fi nanciën, Prieto, verklaarde, dat Zamora een geheim document zou hebbben opgesteld, dat betrekking zou hebben op de onderhande lingen van Zamora met den nuntius. De wet op de religieuse congregaties. MADRID, 15 Oct. (V.D.) De tekst van artikel 24 van de nieuwe Spaansche grond wet. welk artikel de verhouding regelt tus schen kerk en staat ten aanzien van de reli gieuse congregaties, luidt als volgt: „Alle religieuse confessies en congregaties worden beschouwd als aan een speciale wet onderworpen vereenigingen. De Staat, de provincies en de gemeenten zullen de kerken, de religieuse gemeenschappen en congrega ties noch ondersteunen, noch onderhouden. Een speciale wet zou de binnen twee jaar te voltrekken volledige amortisatie van de be- grooting voor den eeredierist en den Clerus regelen. Alle religieuse orden, die behalve de drie kanonnieke geloften nog een afzonder lijke gelofte aflegden, die hen tot gehoor zaamheid aan een anderen autoriteit dan den Staat verplicht (deze zinsnede doelt spe ciaal op de Jezuitenorde) zullen ontbonden worden. De overige religieuse orden zullen zich moeten onderwerpen aan een speciale wet. die de volgende bepalingen ten grond slag zal hebben: 1. Ontbinding van alle orden, wier werk zaamheid een gevaar voor de veiligheid van den Staat kan vormen. 2. Inschrijving van alle in het land geves tigde orden in een door het Ministerie van Justitie aan te leggen register. 3. Verbod van langs directen weg of door bemiddeling van tusschenpersonen te ver werven goederen, wanneer deze niet. zooals aangetoond moet worden, dienen voor de directe behoeften of directe vervulling van de taak der orden. 4. Verbod van deelneming aan Industrie en handel alsmede verbod van het geven van onderwijs. 5. Onderwerping aan de normale belas tingwetgeving van het land. 6. Vehrpliehting om jaarlijks tegenover den Staat verantwoording af te leggen in zake het gebruik der eigenwommen. 7. Het bezit der religieuse congregaties kan genationaliseerd worden. Sterke bezuiniging op de begrooting voor de kerken. MADRID. 15 October (V.D.) De minister raad heeft Donderdag besloten de tracte- menten der bisschoppen met 50"' te verlagen en direct 9 millioen peseta's welke op de be grooting voor eere-dienst waren geplaatst ten behoeve van de Katholieke Kerk, te schrappen. De regeering bepaalde voorts dat kerkge bouwen en ordescholen in beslag moeten worden genomen ingeval zij het onderwijs zullen staken. De orden zullen dit onderricht moeten voortzetten tot de wet waarbij hun het onderwijs wordt verboden, in kracht ge treden is. De burgerscholen kunnen voorloo- pig bij een sluiting der ordescholen het groote aantal kinderen niet huisvesten. De pauselijke nuntius zal misschien Spanje verlaten, ingevolge een besluit, welks betee- kenis en oorsprong men niet precies weet. Hedenochtend ontving de nuntius de kardi nalen van Sevilla, Tarragona en Valladolid en des middags bracht hij een bezoek aan den premier. Mexico. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- Oud-president Calles minister van Oorlog en Marine MEXICO CITY. 15 Oct. (V.D.) De Mexi- caansche regeering is afgetreden. In het nieuwe kabinet zal oudpresident Calles de functie van Minister van Oorlog en Marine aanvaarden. Zuid'Amerika. Mislukte poging tot opstand. LONDEN, 15 October (V.D.) Volgens berich ten uit Caracas (Venezuela) wordt bevestigd dat Maandag het vroegere Engelsche stoom schip „Superior" dat thans onder Mexicaan- sche vlag vaart, te Coro ongeveer 320 K.M. ten Westen van Caracas een afdeeling Ve- niizoelaansche insurgenten onder bevel van generaal José Urbina aan land heeft gezet. De insurgenten zijn evenwel door de regee- ringstroepen op de vlucht gedreven en groo- tendeels gevangen genomen. Volgens de regelen, door de Fédération Aëronautique Internationale gesteld, mag de vlucht over de rechte lijn, want daarover wordt de snelheid gemeten, hoogstens van een hoogte van 400 M. in dalende lijn worden begonnen en wel zoodanig, dat 500 M. voor het beginpunt weder horizontaal moet wor den gevlogen.' In dezen horizontalen stand moet worden doorgevlogen tot 500 M. voorbij het eindpunt. Deze bepalingen zijn uiter aard noodzakelijk om te beletten dat door een te lang doorzetten van de vlucht in dalende lijn, de versnelling te groot wordt, zoodat de horizontale snelheid te gunstig zou worden gemeten. Juist bij dergelijke groote snelhe den heeft een te lang doorzetten van de da lende beweging te veel invloed. Bij de voorbereidende vluchten werd door den vlieger nauwkeurig nagegaan, welke duikvlucht naar het voorgeschreven punt voor de snelheidsbaan het beste resultaat gaf. Zoo maakte hij eerst een lange duik vlucht onder kleinen hoek; een tweede maal bracht hij den afstand terug en vergrootte hij den hoek waaronder de duik plaats vond. Als gunstigste hoek vond hij tenslotte een hoek van 15 graden; op het windscherm werden daarop verschillende strepen aangebracht, welke den vlieger aanwijzingen moesten ge ven over den hoek waaronder de duikvlucht moet worden gemaakt en in welken stand het toestel weder horizontaal vloog, terwijl er tenslotte ook merken waren aangebracht, om te kunnen worden vergeleken met diverse terreinpunten, welke in de richting van ce snelheidsbaan moesten worden gezien. Ten einde het den vlieger gemakkelijk te maken, vloog cp de hoogte, vanwaar de duikvlucht moest beginnen een tweede (langzamere) machine, zoodat de vlieger aileen had te let ten op de instrumenten voor den motor. Wanneer men bqdenkt dat de baan in rech te lijn drie K M. metend, met de thans be reikte snelheid in nog geen 11 sec. wordt gevlogen, dan is het duidelijk dat voor het meten van de snelheid bijzondere maat regelen moeten worden getroffen, want elke fout, hoe klein ook, geeft te groote verschil len. Met menschelijke waarneming en stophor loges komt men er hier niet; er was dan ook een systeem uitgedacht van filmcamera's, stophorloges en de snelwerkende electrische stroom. Dat fouten niet denkbeeldig zijn, bleek reeds bij een eerste snelheidsrecord poging, toen een verschil van zeven mijl per uur werd verkregen tusschen de meting met een stopwatch en de fotografische methode. Thans is een nauwkeurigheid verkregen van 1/20 sec. Het systeem komt nu in het kort op het volgende neer: Op twee plaatsen zijn came ra's opgesteld, welke zijn ingesteld op het be gin en het eindpunt van de baan. De tijdme ting wordt verkregen door een stemvork, welke met een bepaalde wilfrequentie wordt gekozen en welke is opgenomen in een elec- trisch circuit en beurtelings contact maakt of den stroom verbreekt. In het circuit zijn voorts „veeder" tellers opgenomen. Deze tel lers worden tegelijk met- de vluchten langs de baan gefotografeerd. Wanneer de film wordt ontwikkeld kan men daarop het aantal tril lingen van de stemvork aflezen, welke heb ben plaats gevonden tusschen het begin en het eind van de vlucht. Dit aantal menigvul dige met 60 en gedeeld door de periode van de vork in minuten, geeft den tijd in secunden en daardoor dus de snelheid. Ter controle van de periode van de stemvork is een stopwatch ingeschakeld, dat begint te loopen en weder wordt gestopt als de vork in werking wordt gesteld. Behalve dergelijk serieus werk zijn evene menten als een Schneider Cup of een snel heidsrecord, welkome gelegenheden voor uit vinders om hun eigen brein vrijelijk te laten werken, hetgeen in vele gevallen tot fantas tische zaken leidt. Het fraaiste resultaat van een dergelijk breon was wel de uitvinding van een opgepompt rubber onderstel (stijlen en drijvers compleet), dat de vlieger na den start moest laten leeg loopen, om het langs den romp op te bergen en zoo den luchtweer- stand aanzienlijk te verminderen. Even voor de landing werd het geheel weder opge pompt en zoo in den geweaschten vorm ge bracht. De scherpzinnige geest van dezen heer had over het hoofd gezien, dat de benzine in de drijvers was geborgen en hij had verder ver zuimd aan te geven, op welke wijze de stijf heid van stijlen en drijvers wordt ver- IN GEZOND EN MEDEDEFLINGEN a 60 Cts. per regel kregen. En zoo zal het Engelsche Lucht vaart Ministerie in deze dagen wel bekogeld, zijn met vele brieven, toegelicht met fraaie schetsen. Een luchtlijn met winst. Het doet in dezen tijd ongetwijfeld welda dig aan, over een handelsonderneming te le zen. welke winst afwerpt en te meer Indien het een luchtverkeersonderneming betreft. Deze gelukkige combinatie is de ..Ludington Line", welke een passaglersdienst tusschen Washington, Philadelphia en New-York en tusschen Philadelphia en Atlantic City onder houdt met 3-motorige Stinton-machines. Zonder subsidie of andere hulp eindigde het boekjaar, dat 1 September 1931 sluit met een winstpost. Mr. Ludington, voorzitter van den raad van directeuren, wijst in zijn verslag terecht op het feit. dat een dergelijk resultaat nog niet werd bereikt. Gedurende het jaar werden 8300 vluchten gemaakt, de afgelegde afstand bedroeg 1,532.569 mijlen en de kosten per mijl 37 1 2 cent-. De dienst is gebaseerd op het beginsel, dat men een sne'.dienst wil geven met greote frequentie: Ieder uur vertrekt er een vlieg tuig van New-York naar Washington en in omgekeerde richting evenzoo. De dienst wordt alleen bij daglicht gevlogen. Een tweede dienst is zoo juist geopend tus schen New-York en Washington met Lockheed Orion verkeersvliegtuigen, waar mede de afstand van 200 mijl in ruim een uur wordt afgelegd. Volgens het jaarverslag kan deze luchtdienst het. wat passagiersvervoer betreft, tegen den trein opnemen. Japan-Amerika non stop. De beide Amerikanen Clyde Pangbom en Hugh Herndon, die in Augustus van dit jaax van New-York naar Tokio vlogen, volvoer den op 4 October een non-stopvlucht van Sa- bushiro naar Wenatchee (Washington State). De overtocht van 4465 mijl volbrachten zij in 41 uur 34 min. Na den start werd ter ge wichtsbesparing het landingsgestel afgewor pen. zoodat zij moesten landen op de fuselage, hetgeen met slechts geringe be schadiging aan het toestel gelukte. Bij hun behouden overkomst overhandigde een ver tegenwoordiger van het Japansche b'.ad .Asahi" hun een cheque van 25.000 dollar, welk bedrag als prijs voor deze vlucht was uitgeloofd. v. d. ABEELEN. HET ECHOBOSCH TE MUIDERBERG. De gemeente Muiden heeft het Echobosch te Mulderberg aangekocht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel ZIJ MOEST NAAR BED KRUIPEN. Nu neemt zij twee treden tegelijk. Trede voor trede op handen en knieën zoo moest zc het doen. En als zij in bed lag waren haar pijnen nog niet over. „Twaalf maanden geleden kon ik niet sla pen door de vreeselijke pijnen in mijn knieën en ik kan wel zeggen in al mijn gewrichten, 's Avonds moest ik naar bed kruipen, trede voor trede. Maar sinds ik geregeld Kruschen Salts neem ben ik mijn pijnen en stijfheid heelemaal kwijt en als het moest zou ik nu met twee treden .tegelijk naar boven kun nen rennen. Ik voel me werkelijk 10 jaar jonger en ik wil Kruschen nooit meer mis sen". Mevr. A. E. D. Weet U wat rheumatiek veroorzaakt? Niets anders dan de scherpe urinezuur-kristallen die worden gevormd door het traag werken der afvoerorgancn. Men kan er echter altijd op rekenen dat Kruschen Salts die pijnlijke kristallen uit het lichaam verdrijft. De zes zouten in Kruschen lossen elk spoor van urinezuur op. En nog meer! Zij bewerkstelli gen zoo'n geregelde werking der Inwendige organen, dat dergelijke lichaamsgiften ais urinezuur zich nooit weer kimnen vormen. Probeer het zelf maar eens door een flacon Kruschen te koopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten fc 0.90 en 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echt heid. IS DE COURANT WAARIN GIJ MET S|| HET MEESTE SUCCES ADVERTEERT #11 ACENDA Heden: Stadsschouwburg: Abonnementevoorstel ling 2de serie. „Bekentenis". 8 uur. Frans Halsmuseum, ingang Klein Heilig land 62 rd. Tentoonstelling Kunst zij ons Doel. 10—4 en 8—10 uur. Groote Kerk: Kerkconcert- 2 uur nam. Palace: Voorloopige hechtenis." Tooneei: The Harvey Sisters. 8.15 uur. Luxor Theater: „Renbaan tragedie" en „Kif Tebbie". Tooneei: Fredy. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De privé-secrcta- resse". Tooneei: 4 Sawadas. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 17 OCTOBER Stadsschouwburg. N-V. Het Schouwtooneel. „Tropenadel". 8 uur. Frans Halsmuseum, ingang Klein Heilig land 62 rd. Tentoonstelling Kunst zij ons Doel. 104 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyleris Museum ,Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTÏIEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltj es, Jansstraat 21 teL 10043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5