STATEN-GENERAAL. DORLAS DOCTOREN ZEGGEN: HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 16 OCTOBER T931 TWEEDE KAMER. 15 October. De mobilisatie-slachtoffers. Ken crisis-interpellatie van Dr. v. d. Tem pel. Een vragenlijst. De Tweede Kamer heeft vandaag met al gemeene stemmen het wetsontwerp aangeno men, betreffende ruimer steun aan mobilisa tie-slachtoffers. Met algemeene stemmen, on danks het feit, dat de aanwezige heer Braat gisteren zeer heftig te keer ging tegen het uitgeven van de gelden, die het ontwerp vroeg. Er zijn in het ontwerp meer mogelijkheden voor de mobilisatie-slachtoffers geopend. Amendementen zijn er niet veel aangeno men. Het verder gaande amendement van den heer K ter Laan. verder gaand dan het ontwerp wat betreft den termijn, waarbinnen weduwen en weezen een verzoek moeten heb ben ingediend, werd verworpen met 5531 stemmen. Ook zag de heer Ter Laan zijn amendement niet aangenomen betreffende het instellen van een beroepsinstantie. Wel heeft de heer Tilanus een idee in de wet opgenomen gezien, n.l. het vastleggen van den plicht voor den aanvrager van on dersteuning om aannemelijk te maken, dat er verband is tusschen zijn Invaliditeit en het verblijf in leger en vloot tijdens de mobili satie. De minister heeft voorts nog een artikel in de wet gebracht, waardoor hem de bevoegd heid is gegeven in heel bijzondere gevallen van den fatalen termijn van 1 Januari 1925 af te wijken, den termijn, waarvoor weduwen en weezen een aanvrage om steun moeten hebben Ingediend, willen zij voor meerder hulp ln aanmerking komen. Vrijwel de geheele middag ging heen met de bespreking van artikelen en amendemen ten van dit ontwerp der mobilisatie-slacht offers. Toen zette de Kamer zich aan de behande ling van de Interpellatie van den heer v. d. Tempel over den economischen toestand en de vor.rzleingen in den nood der werklooze arbeid in den aanstaanden winter. Dr. v. d. Tempel is een hoogst-ernstig man, bovendien een wetenschappelijk werker van groote allure. Van hem behoeft men geen frases te verwachten hij behandelt alles degelijk en deugdelijk. Zijn interpellatie was een crisis-interpella tie. Crisistijd is een tijd vol onzekerheid, dus vol geruchten. Zoo liep er vanmiddag in de gangen der Kamer een gerucht, dat door het samengaan van bepaalde groepen en groeps- gedeelten het huldig Kabinet zou vallen, waardoor er een reconstructie-kabinet zou ko men onder de leiding van Mr. van Schalk. Wij hebben hier en daar eens geïnformeerd. En gelooven op grond daarvan niets meer van de juistheid van dit gerucht. Een crisis-interpellatie. De wetensehappeijke econoom, die Dr. v. d. Tempel is, definieerde de huidige crisis als een afzetcrisis allereerst, maar ook als een vertrouwenscrisis. Er worden vele crisis-oor zaken gezocht. Men hoort aldus de Inter- pcllant veel noemen o a. de hooge sociale lasten. Maar Amerika dan? vroeg Dr. v. d. Tempel daar drukt geen enkele sociale last. En toch is er de crisis heel hevig. De ellende van het oogenbik ziet Dr. v. d. Tempel als „de fatale consequenties van een ongeorganiseerde productie". De productie moet geregeld worden. Dr. v. d. Tempel wil dat regelen doen plaats hebben door het so cialisme te brengen. De handhaving van het „indlvldueele" kapitalisme moet een eind nemen door het socialisme, waarvan hij hoo- gere levensstandaard verwacht voor den ar beidenden mensch. Intussohien is de heer v. d- Tecnipel ervan overbuiigd, cfat de otrdlenóng van.1 hét econo misch leven een zeer ingewikkelde aange legenheid £s, die men neet van vandaag ap morgien tot ontwikkeling kan brengen. Dr. v. d. Tempel b.v. dacht aan de rcgteCUng der nationale productie tegenover de weroid- hultShouding. Bovendien neemt Nederüawd ln de wereld een bijzondere positie in. De heer v. d. Tempel spreekt over de re-- geering in dezen crisistijd als onmachtig en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Koffie Thee passiet niet voldoende georiënteerd, niet voldoende stuwend. De heer v. d. Tempel wil wat anders het blijkt uit zijn/ vragen, wat hij wil. Dat alles om de werkloosheid 'be be kampen, die groote vormen ga-at aannemen. Hij wijst dan op het voorbeeld van Phiiiiijps, waar duizenden ontslagen zijn- door de sohufii van de oonjjuaue/tuaw, dus cantóludeemt Dir. v..d. Tompet van het kapitalisme. Dr. v. d. Tempea .is bevreemd, dat er in dein komenden winter van de 200.000 werkloozen in ons land 80.000 geen ondersteuning zulUen krijgen. Het proletariaat aldus Dir. v. d. Tempel ziet uit met verlangen naar veriossmg. Zij zullen voor rich zeOf de consequenties moeten trekken uit het „uitblij ven van hnflp der ordelooze leidende klasse". Wij mogen dit aldus interpreteeren, dat de initerpeMant de arbeiders opriep zich onder het sd.-vaandel te scharen. De minister heeft zijn rede van anüwooid even aangevangen. Morgen voortoettihjg. Vandaag sprak hij de deernis der regeerin? uit met hen, die door de ori-ó-, door de werk loosheid en door slapte in de bedrijven, aan ellende zijn prijsgegeven. Vooral deernis met het jonge geslacht, dat opgroeit in dtiistor- nas. De minister legde er den nadruk ap, dat alleen internationaal uitkomst uit de crisis komen kan. En zal morgein niet alleen de vragen van Dr. v. d. Tempel beantwoorden, maar ook nog wel betoogen, ddt hij een minder sterk geloof heeft in de bevrijdende kracht van het socialisme. De vragen van Dr. v. d. Temipefb? Zij zijn de volgende: 1. Heeft de Regeerimg gevolg gegeven1 aan baar toezegging in de vergadering van de Tweede Kamer van 12 Februari 1931, diat een regeling zou wonden getroffen, waarbij door den staat, middellijk of reohi'istreetkia, in be paalde gevallen garantie zou worden ver leerd voor exportcredieben ten bdhoove van den export naar landen met meer dian ge woon risico? Zoo neen, wH de regeering dan mede- deelen waaraan het uitblijven van zoodanige regeling is te wijten en welke haar voorne mens ten deze zijn? 2. Is hot in gevolge de verfköarireg van den minister van Dinnenl-andsChe Zaken en Landbouw in de vergadtreóng van de Tweede Kamer van 12 Februari 1931 in den loop van dit jaar hetzij op inr.tiatuef uit het be drijfsleven of cp initiatief der Regeeatng, tot overleg gekomen tusschen de Regeering en vertegemwoorAgens van arvdarniemjans en werknemers uit de bedrijfstakken welke im aanmerkelijke mate door de crisis rijn ge troffen, terzake van een onderzoek naar den stond in de vooruitzichten van -het bedrijf en naar de middelen, welke eventueel kunnen worden aangewend, om tot verbetering van den bedrijfSfcoestand te geraken? Zoo neen, is de Regeering don alsnog be reid het initiatief daartoe te neanen? 3. Wil de Regeering mededeeflien of zij, in aansluiting op haar verklaring iin de ver gadering van de Tweede Kamer van 19 No vember 1930, dat zij een onderzoek muar de vraag van de stichting een er üniduisbriebainik no-odig en geraden acht, stappen heeft ge daan om zoodanig onderzoek in te leiden? Is de Regeening bereid, mede te deeiien of oOk naar haar meening, in verband met de dringende behoefte aan werkverruiming en golet op de ontwikkeling van het Interna tionale bedrijfsleven reads voor den naasten tijd de doelmatige credieben en kapi'baa'Jvoor- ziening van het Nederlandsche bedrijfsleven en mitsdien het functionneeren van het bank wezen een punt van regeer ingszorg behoort uit te maken en zoo ja, op weuke wijze rij rich voorstelt a-an de behoeften ten dv®e van het Nederlandsche bedrijfsleven tegemoet te komen? IV. Is de Regeering bereid het vraagstuk van de wettelijke regeling der 40-urige ar beidsweek aanhangig te maken bij het Inter nationaal Arbeidsbureau? Is de regeering bereid langs den weg van overleg met belanghebbenden eventueel door wettelijke maatregelen te bevorderen, dat in. de bedrijfstakken, waar de omstandigheden, dit practisch uitvoerbaar maken, bij middel van verkorting van arbeidstijd het aantal te werkgestelde arbeiders wordt uitgebreid? V. Is de reeeering bereid ter bevordering van werkverruiming en werkverschaffing, een algemeene regeling te treffen ten aanzien van bijdrage van Rijkswege in de kosten van door gemeenten tot het verschaffen van. werkgelegenheid te ondernemen werken? VI. Zijn maatregelen in voorbereiding, welke een doelmatig functionneeren van de werkloozenkassen in den aanstaanden win ter verzekeren en welke de mogelijkheid ope nen om op het voetspoor van hetgeen in. het loopende jaar is gebeurd, ook voor het 1 1 Januari as, aanvangende verzekeringsjaar den reglementairen uitkeeringsduur der kas- Herfststemvwig in het Staten Bolwerk. sen met tenminste zes weken te verlengen. Is de Regeering bereid de te treffen crisis maatregelen van toepassing te doen zijn op alle werkloozenkassen, die daarop blijken prijs te stellen? VII. Is de regeering bereid de z.g. contact commissie gehoord, te bevorderen dat door de gemeenten ten spoedigste maatregelen werden getroffen waardoor de gezinnen van werklooze arbeiders in het bijzonder voor zo verre zij reeds geruimen tijd met werkloos heid hebben te kampen, in staat worden ge steld te voorzien in de behoefte aan brand stoffen en wintergoed? Is de regeering bereid ter bereiking van dit oogmerk, een belangrijk deel der kosten van zoodanige maatregelen voor hun reke ning te nemen? Is de regeering bereid te bevorderen dat de werkloozen-uit keeringen worden herzien in dezer voege dat bij de steunregeling woivit uitgegaan van een uitkeering van f 15 in plaats vanf 13 per week voor een gehuwde werklooze zonder kinderen? Is de regeering bereid de groepen van ar beiders die tot dusverre niet tot de crisis regeling zijn toegelaten, daarin alsnog op te nemen? VU. Wil de Regeering een overzicht geven van de wijze waarop en de mate waarin het Rijk tot dusverre ce gemeenten tegemoet komt in de kosten der Werkloozenzorg? EERSTE KAMER. DE GELDSCHIETERSWET. Dat waren vanmorgen mooie oogenblikken in den Senaat. Na een uitmuntende verdediging van zijn initiatief-wetsontwerp tot het brengen van een geldschieterswet, die een krachtig mid del moet zijn tot bestrijding van den woeker, werd het ontwerp-v.d. Bergh zonder hoofde lijke stemming aanvaard, gelijk het in de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming was aangeboden. Een welverdiend succes. De Senaatspresident wenschte Dr. v. d. Bergh geluk met het resultaat. Waarop alle Senatoren den heer v. d. Bergh gingen geluk- wenschen. Natuurlijk deelde ook de vader van Mr. v. d. Bergh den senator S. v. d. Bergh in de algemeene felicitaties. Een aar dig moment was het toen de vader met een vertrouwelijken en vaderlijken klop op de schouder zoowel aan zijn bewondering voor den zoon als aan dankbare genegenheid uiting gaf. Vandaag hebben nog de heeren Mendels en Van Sasse van IJsselt het ontwerp geroemd. De laatste was bevreesd dat het ontwerp de schade ervan zou ondervinden, dat het be wijs van woeker niet altijd te leveren viel. Het bezwaar moest de heer v. d. Bergh erkennen, maar tegelijk opmerken, dat er door heel veel in de wet voor gezorgd is, dat het woekeren INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel CLIX6IV ^.asJ-a3kj CAT2&Z0ONVAR PEKELAJ G W.OMINO BW. J zal worden ingeperkt Het ontwerp zal een krachtig middel ter bestrijding blijven. De heer Blomjous heeft in de Eerste Ka mer een interpellatie aangevraagd over de crisis. En dat, terwijl op denzelfden dag ln de Tweede Kamer over hetzelfde onderwerp werd gesproken! De Senaat moet voorzichtig zijn met Tweede Kamertje spelen. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel „Voorkomen is beter dan ge nezen". Waarom neemt U dan geen Locarbits Groene Kruis Hoestbonboi» v66r U verkouden bent? Ziet toe dat U de echte krijgt. TIJDSCHRIFTEN. „Eigen Ilaard". Wij ontvingen de aflevering van 10 Octo ber van „Eigen Haard", dat geopend wordt met het vervolgverhaal „Mijn wereldreis" door Charles Boon. Van den tooneelmede- werker Edmond Visser is er een praatje met mevrouw Dogi Rugani, terwijl A. J. L. Looyen een artikel over „Reyntje de Vos" heeft bij gedragen. Ellen Forest schrijft over „De Hol- landsche huisvrouw voorheen en thans". Tenslotte noemen we de filmrubriek en de wekelijksche fotopagina's. „Het Vliegveld". Van bovengenoemd tijdschrift is het Oc- tobernummer verschenen. Het bevat, zooals steeds, een groot aantal lezenswaardige arti kelen. Allereerst eenige persoonlijke erva ringen met brandbluschapparaten in het luchthavenbedrijf door L. F. Bouman, voorts o.m. overzichten van de luchtvaart in Juli en Augustus, een artikel met foto's en teekenin- gen over het au to giro toestel, een beschou wing over de mogelijkheid van binnenlandsch luchtverkeer voor Nederland en het dagboek van Roosje Köhler over haar Indië-Holland vlucht. De Berlijnsche brief van John Rozen- daal behandelt ditmaal o.a. de rondvlucht door Duitschland. BLOEMENDAAL. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Dutte, Bloemendaalscheweg 20, Bloemen- daal, een bos sleutels; W. J. Hilgeman, Oran je Nassaulaan 49, Overveen, een blauw man teltje; II. A. Stadlander. Plataanstraat 66, Haarlem, een kleine schildpad; J. Kieviet, Zijlweg 282, Haarlem, een klut; E. G. Wen- tink, Tramweg 1, Aerdenhout, een paar dameshandschoenen; Vader, Binnenpad 24, Overveen, een zwarte hond; aan den politie post te Aerdenhout, een koperen gewicht, een trekker uit een auto; aan het bureau van politie te Overveen, een kindertaschje met inhoud; een bruinlederen heerenhand schoen; een glacé dameshandschoen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. 24ste ST. NICOLAASFEEST VAN DEN BOND VAN NED. ONDER WIJZERS. Aan de Ingezetenen van Haarlem en Omstreken. Het is thans voor den 24sten keer, dat de St. Nicolaas-Commissie van den Bond van Ned. Onderwijzers een St. Nicolaasfeest voor de kinderen organiseert. Hoewel de tijdsomstandigheden geen reden tot optimisme geven, hebben we niet ge aarzeld, met de voorbereidende werkzaam heden een aanvang te maken, overtuigd als we zijn, dat juist in dezen tijd van malaise ons kinderfeest minder dan ooit gemist kan worden. We doen hierbij een beroep op de ingezetenen, ons door hun bijdrage, hetzij groot of klein, in staat te stellen, ons feest te vieren. Reeds drie en twintig maal stelden de kindervrienden ons hiertoe in staat. Dit jaar zullen er ongeveer 9000 leerlingen der Openbare Voorbereidende-, Lagere-, Montes- sori-. Leerschool, Doopsgezinde scholen, Scholen voor Buitengewoon Onderwijs en Vervolgcursussen aan deel nemen. Wij hopen dus. niet tevergeefs bij u aan te kloppen. Lijsten, waarop ge uw bijdrage teekenen kunt, zullen u in de volgende weken worden aangeboden. Daar ons herhaaldelijk klachten bereiken over het aanbieden van lijsten, die, zooals later blijkt, voor andere feesten bestemd zijn, vestigen we er nogmaals de aandacht op, dat onze collectanten voorzien zijn van lijsten met opschrift: 24-ste St. Nicolaasfeest. Bond van Ned. Onderw. Met busjes wordt door ons niet gecollec teerd. Waar geen lijst wordt aangeboden, ver zoeken we u, uw bijdrage te storten op giro 139828 van onzen penningmeester, der heer S. P. Doek, die bovendien iederen Woensdag te beginnen met 28 October, van 7.308.30 uur zitting houdt in de „Centrale", Spaarne 94, tot het geven van inlichtingen. Helpt ons dit fepst te doen slagen, bij voorbaat onzen dank. U, geachte Redactie dank zeggend voor de verleende plaatsruimte De Commissie: J. Panman. Hoofmanstraat 2 voorz. Mei. A. Melchior. Molijnstr. 16 sec.esse. S. P. Doek, K. v. Manderstraat 50, penn. giro 139328. C. J. Rijkers, Hoofmanstraat 8. Tj. Bakker, Wouwermanstraat 67. SCHEEPVAARTBERICHTEN Statendam 16, 24 u.. te Plymouth verwacht, New York naar Rotterdam. Salabangka 14 v. Padang, Batavia n. Amster dam. Marnix van St. Aldegondo 15 te Southampton Amsterdam naar Batavia. Van Rensselaer, p. 15, 12 u. Ouessant, Am sterdam naar West-Indlë Algorab p. 14 Ouessant, %ienos Ayres naar Rotterdam. Amstelkerk 13 v. Conakry n. Havre, 24 v. "West-Afrika te Amsterdam verwacht. Cremer 13 to Hongkong. Crijnssen p. 14 22 u. Azoren, West-Indië naar Amsterdam. Flandrla 15 10 uur v. Pernambuco, Amster dam naar Buenos Ayres. Insulinde 14, 18 u. van Colombo, Batavia n. Rotterdam. Irene, 13 te Kingston J. v. Amsterdam, ver trok naar Trinidad Irmgard p. 13 St. Vincent Zuid-Amerika n. Amsterdam. Johan de Witt 14 v. Belawan Deli, Amster dam naar Batavia. Jason 13 v. Tocopilla n. Pisco. Lochgoil p. 14 Dungeness, Rotterdam naar Vancouver. Lochkatrine 16 v. Colon, Vancouver naar Rotterdam. Meerkerk 13 v. Hongkong, Japan naar Rot terdam. Orestes 14 v. Cristobal n. Buenaventura, Palembang 14, 21 u. v. Genua, Rotterdam n, Batavia. Prins der Nederlanden, 15 te Amsterdam v. Batavia. Patria 15 6 a. te Marseillen, Batavia naar Rotterdam. Randfontein 15 v. Hamburg n. Amsterdam. Slmaloer 14 v. New York n. Java. Slamat 15, 12 u. te Marseille, Rotterdam n. Batavia. Salawati 11 te Los Angeles v. Calcutta. Streefkerk 15 v. Suez, Rotterdam n. Calcutta. Tapanoeli 14 n.m. v. Colombo, Java naar New York. Tiberius 13 v. Kingston J. n. Sa.n Juan P. R, Ulysses 13 v.. Corral n. Lebu. Zeelandia 14, 15 u. van Lissabon, Buenos Ayres naar Amsterdam. "Waterland 15, 5 u. te Hamburg v. Amsterdam FEUILLETON. Het Huis op het Eiland Naar het Engelsch van ARCHIBALD ALARSHALL. 40) (Nadruk verboden.) Maar het liep anders. De man, die mij bijna geworgd had, ging heen en de andere begon tegen mij te praten. Eerst vertelde hij mij dat ik niet bezeerd was en toen, dat hij mij tien pond moest geven voor wat er mot mij gebeurd was; ik moest er veTder an aar niet meer over denken of spreken. En hij gaf mU meteen het geld. „Ben je daar tevreden mee?", vroeg hij toen en ik zei van ja. „Nu", ging hij toen verder, „vandaag over een jaar krijg je weer tien pond, ais je doet wat ik zeg, maar je moet goed luisteren naar wat ik je zeg": Ik zei, dat ik luisteren zou, want ik had mijn positieven alweer zoowat bij elkaar en toen ik eenmaal geld geroken had, had ik wel zin in méér. De man vroeg toen: „Je hebt zeker wei eens gehoord van Sir Roderick Bertram?" Ik zei weer van ja en toen hij weer: „Dat is die mijn lieer, die daar staat. En in die kist ligt het lijk van zijn vrouw, die in hot buiten land gestorven is. Sir Roderick Bertram brengt het lijk naar zijn huls. maar hij wil niet dat iemand het weet. Dat is de reden. (>-■ ':e! hier in het holst van den nacht r .ni gebracht heeft. Daar steekt toch niets verkeerds in. wel?" „Neen", zei ik. „maar iemand, die Je geen stroo in don weg heeft gelegd, het leven uit het lichaam te per sen. daar steekt wel kwaad in!". „Daar heb je schadevergoeding voor gehad" dat zei die vent weer, begrijpt u „en je zed, dat je tevreden was. Die meneer werd kwaad, toen hij zag, dat iemand 'toekeek, die er niets mee te maken had en terwijl hij dacht, dat hij daar alleen was. Hij wilde je geen kwaad doen". En ik weer „Nu, we zullen er dan maar niet meer over praten", en de ander: „Dat is best, ik zie, dat je een verstandige kere! bent. Je schiet eT niets mee op, ais je rondbazuint, wat je gezien hebt, want er is niets onwettigs gebeurd en Jij zou moeten vertellen wat je liier uitgespookt hebt. Maar Sir Roderick wil er nu eenmaal niet over gesproken hebben en als er niets uitlekt van hetgeen hier plaats heeft gehad1, kun je naar Wetstoncs komen en naar meneer Martin vragen, dan zal ik je nog tien pond geven en elk jaar op dezen datum tien pond, als je de moeite er voor over hebt ze te komen halen. Maar denk erom als je met een sterveling spreekt over wat je vannacht ge zien hebt, komen we het toch" te weten en ben je je tien pond per Jaar kwijt. Dat zou toch zonde zijn, nietwaar?", eindigde hij, Ziet u, meneer, dat vond ik ook en dus be loofde ik hem, dat ik nooit tegen iemand mijn mond open zou doen. Toen ging hij heen en ik bleet waar ik was; ik zag ze de kist over het strand rijden en toen ik ze in de duisternis niet meer kon zien, hooide ik de zware voetstappen van de mannen op den weg. die landinwaarts voert en ik luister de tot ik niets meer hoorde dan de wind". „En de boot?", vroeg Calthorp. „De boot was direct weggeroeld en ik bleef allf en op het strand achter. „En het Jaar daarna, ging je toen naar Wets tones?" „Ja. En meneer Martin zei. dat sir Rode- riek hem had opgedragen mij twintig pond te geven in plaats van tien. want hij had niet gedacht dat het geheim zóó goed bewaard zou blijven. Maar nu er een Jaar v<oorbü ge gaan was zonder dat iemand er van wist, zou ik er geen berouw van hebben, als ik ook verder mijn mond bleef houden. „En je hebt er nooit met iemand over ge sproken?" .Met geen sterveling, meneer! En ieder jaar trok ik mijn twintig pond zoo zeker alsof het van de bank was". „Waarom kreeg je twee keer vijf en twin tig pond?" „Wel. omdat ik er om vroeg. Ik vroeg eigenlijk vijftig. Ik zei. dat mijn zwijgen het waard was. Maar Martin zei van neen. Hij vond dat als ik zooveel geld had. de men- schen argwaan zouden krijgen en gaan vra gen waar ik het vandaan had. En dat moest natuurlijk niet. Hij wou hoogstens vijf en twintig geven, maar dat gebeurde maar twee maal. En ik was niet van plan mijn twintig pond te verliezen door het onderste uit de kan te willen hebben". „Nu, je schijnt het geheim goed bewaard te hebben", vond de advocaat. „Je weet zeker niet waar Sir Roderick's vrouw begraven is?" „Neen, ik weet niets meer don ik u ver teld heb", „En als je op Wetstones kwam, heb je Sir Roderick dan nooit gezien?" „Neen, alleen meneer Martin. Hij kwam bij mij in het portiershuisje, betaalde mij het geld en dan ging ik weer heen". „Ik dank je voor je inlichtingen, Bridden; ik heb je niets njeer te vragen. Hier zijn je vijf-en-twintig pond". „En is dat allr.s wat ik krijg, meneer? Is het nu verder uit?" „Neen. nog niet heeiemaal. Jc zwijgt over deze geschiedenis nog 'n poosje en als het mij niet meer schelen kan of je je mond houdt of niet, stuur ik nog vijf pond". „Vijf pond is niet veel, meneer". „Je schijnt een begeerig baasje te zijn, meneer Bridden! Het mag dan in jouw oogen niet veel zijn, het is in elk geval beter dan niets en dat is wat je krijgt als je niet zwijgt". „Nu, ik heb vijf-en-twintig jaar mijn mond gehouden ,ik denk dat ik het nog wel een beetje langer kan vol houden. Wanneer krijg ik de vijf pond?" „Als ik ze je stuur. Geef mfj Je adres en zet 'n teekentje op dit papier. Een kruisje is goed. Het is een kwitantie voor het geld, dat ik je gegeven heb". Toen de heer T. Bridden dit niet zonder merkbare inspanning verricht had. vertrok hij haastig, vijf-en-twintig pond rijker dan hij gekomen was en Calthorp kon ongestoord nadenken over de merkwaardige onthullin gen van den visscher. Het resultaat van zijn overpeinzingen was een telegram naar Guy in Parijs: „Belangrijk nieuws, kom dadelijk over". Guy liet er geen gras over groeien, toen deze depêche hem bereikt had; nog dien zelfden avond stak hij het Kanaal over en den volgenden ochtend stond hij voor Cal thorp. „Wel, wat is het belangrijke nieuws, dat je voor mij hebt?" vroeg hij in spanning. „Gisteren was 't het feit, dat we de plaats waar Lady Bertram begraven is, pp het spoor zijn", klonk het raadselachtig. „Wat kan 't mij schelen waar Lady Bertram begraven is", viel Guy ongeduldig uit. „Ik wil Martin te pakken krijgen". „Nu, lk hoop dat dit je gelukken zal. Ik ben hem op het spoor, maar dat nieuws da teert pas van nadat ik mijn telegram ver stuurde". „Vertel op, kerel!" riep Guy buiten zichzelf van opwinding. „Luister. Ik. heb gisterenmiddag bericht gekregen, dat Braithwaite Dinsdag in Liver pool is aangekomen uit Amerika. Vandaag ls het Donderdag; hy is daar in een hotel en doet niets. Ik laat hem door twee mannen in het oog houden". „Waarom laat je hem in vredesnaam niet arresteeren?" „Omdat het zoo klaar als een klontje is, dat hij in Liverpool op een of ander bericht van Martin wacht. Waarom zou een man van zijn slag anders in een hotel logeeren zonder iets uit te voeren. We schaduwen hem, tot hij er op uitgaat om een ontmoeting met Martin te hebben. Dan snappen we ze alle bei". „Dus je veronderstelt, dat ze eindelijk aan stalten gaan maken om den buit te verdee- len?" „Waarschijnlijk. Waarom zou Braithwaite, die veilig en wel in Amerika zat, anders te rugkomen en zijn hoofd in den muil van een leeuw seken?" „Ik hoop alleen maar, dat hij ons niet weer ontsnapt", merkte Guy op. „Hij zal niet veel kans hebben. De twee detectives, die hem in het oog houden, zijn handige jongens. Een derde let op de thuis varende booten, voor het geval Martin ook uit Amerika mocht komen. Maar ik denk, dat die zich in Engeland verborgen houdt. Je weet immers, dat hij in Londen gezien is?" >rEn hoe zit het nu met die andere ge schiedenis?" vroeg Guy daarop. ,Dat zul je ook hooren". En Calthorp deed hem daarop het verhaal van den visscher. „Een eigenaardige historie", vond Guy. Wat concludeer jij er uit?" ,Dat Lady Bertram ergens op het eiland is begraven. Daaruit volgt, zou ik zeggen, dat Sir Roderick bij haar is bijgezet". „Maar we hebben o a ral gezocht en niets gevonden dat als grafstede in aanmerking kan komen". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6