VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK NIEUWS UIT C. VAN DER STEEN. VELSEN BEVERWIJK HAARLEM'S DACBIAD ZATERDAG 17 OCTOBER 1931 IJMUIDEN. 10 jaar gesalarieerd bestuurder. Op 21 October herdenkt de heer C. v. d. Steen, de plaatselijke gesalarieerde bestuur der van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, den dag, waarop hij voor 10 jaar in dienst van dezen bond trad. De jubilaris werd 5 Februari 1890 te Pernis geboren, waar hij lager onderwijs genoot- Toen hij de school kon verlaten, maakte hij eerst enkele zeereizen op de beugvisscherij mede. Daarna kwam hij aan den wal om zich te bekwamen in het breien en boeten van trawlnetten en trad in dienst bij een visch- handelaar. Op 19-jarigen leeftijd vond hij werk in een der losploegen van een vlssche- ry-maatschappij, terwijl hij tevens dienst deed als reserve-matroos op trawlers. Bij het uitbreken van den oorlog moest hij in mili tairen dienst. Einde 1913 gine hii weer werken als havenarbeider. In October 1921 werd de heer v. d. Steen aangesteld tot vrij gestelde van de afdeeling IJmuiden van den Ned. Bond van Christ. Fabrieks- en Trans portarbeiders. Onder zijn leiding groeide de afdeeling van 238 leden in 1921 tot ongeveer 700 leden op dit oogenblik. Hierbij moet re kening gehouden worden met het feit van de plaats gehad hebbende fusie met de zeelieden, waardoor een groot aantal leden overkwam uit den vroegeren c. Z. B. C. van der Steen. Met groote activiteit heeft hij de belangen der leden gediend. Voor de vischlosregeling en de totstandkoming daarvan gaf hij zijn beste krachten. En de havenarbeiders en de zeelieden vinden in hem een waren pleitbe zorger. De heer van der Steen was bereid voor ons een artikel te schrijven over De crisistoestand In het Visscherijbedrijf hetgeen wij hier laten volgen Wanneer ik voldoe aan een verzoek om mijn gedachten wéér te geven over den cri sistoestand in het Visscherijbedrijf. en hier omtrent geen optimistisch geluid kan laten hooren, wil dit geenszins zeggen dat wij nu maar bij de pakken moeten gaan neerzitten, en den toestand maar zoo donker mogelijk blijven inzien, zooals de heer Helmons, Di recteur der Arbeidsbeurs hier ter plaatse, een dezer dagen neerschreef in een der plaatselijke b aden. Ook ik ben het men ge noemden heer eens dat wij den toestand nooit te donker moeten inzien, daar er ach ter elke wolk ook een lichtzijde schuilt. Toch meen ik, dat, wanneer de wond in het Visscherijbedrijf, welke voor een groot deel geslagen is door de wereldcrisis voor een groot deel genezen kan worden door radicaal de rotte plekken uit te snijden, onverschillig of deze veroorzaakt zijn door reeder, hande laar, 't rijk, dan wel de arbeiders- Hiermede behoeft niet gewacht te worden, totdat de wereldcrisis zich herstelt, doch hiermede moet direct .maar dan ook daad werkelijk worden aangepakt, en indien zulks niet geschiedt, dan zal onvermijdelijk de tijdelijke opleving in het Visscherijbedrijf zeer zeker maar tijdelijk zijn, en zullen wij de volgende zomermaanden onvermijdelijk weer voor een nieuwe maar dan grootere crisis in het Visscherijbedrijf komen te staan Nu maak ik mij geen illusies dat, indien er er stappen worden gedaan in de richting zooals ik in deze wil aangeven, wij dan ge heel uit de moeilijkheden zullen zijn, indien de wereldcrisis toeneemt, dit zal zeer zeker een groote factor zijn, en belemmerend wer ken in ons bedrijf. Dit neemt echter niet weg, dat wij allen, welke taak wij ook vervullen in het Vissche rijbedrijf, moeten medewerken om de moei lijkheden waarmede het bedrijf heeft te kampen op te heffen, waardoor niet een tijdelijke doch een geheele opleving van het bedrijf zal worden mogelijk gemaakt. Hier voor is in de eerste plaats noodig het visch- verbruik meer te bevorderen in eigen land; zulks wordt naar men beweert voldoende gedaan, doordat nagenoeg overal in ons land met vlschauto's de visch te koop wordt aan geboden, en de concurrentie der vischhan- delaren van dien aard is, dat met de meest scherpst concurreerende prijscouranten, de visch te koop wordt aangeboden. Deze be weringen zijn juist, maar of dit nu de pro paganda is die wij moeten hebben is m.l. niet zoo. Hoe sporadisch is de propaganda voor vlschverbrulk, als men deze even toetst aan de propaganda welke dagelijks in ons land gevoerd wordt voor andere levensar tikelen, waarvan men dagelijks reclame auto's en filmvoorstellingen kan waarnemen Zou deze propaganda ook niet gevoerd kunnen worden door Reeders en Vischhan- delaren? Bijv. het samenstellen van een vis- scherijfim, waar ten eerste wordt voorgesteld met welke gevaren en noesten arbeid de visch wordt gevangen; daarna voorgesteld, hoorei visschers en andere arbeiders hier door hun brood verdienen, en daarna in beeld bre i en hoe de visch moet worden schoor ';i en bereid, om onze bevolking hierd' o wekken een of twee maal per weck waarmede het Vlsscherij- gèdv' groot deel door onze eigen bevolking in stand gehouden kan worden, waardoor deze groote groep arbeiders hier in werkzaam, gebaat zullen zijn. Nu zal men zeggen, wie weet nu niet hoe visch moet worden schoongemaakt en be reid; hierop antwoord ik aanstonds dat zelfs dit niet eens het geval is in onze eigen plaats Ik hoorde bijv. nog zeer kort geleden dat men makreel had gegeten die gebakken was, heel aan mooten gesneden. Nu weet ieder kenner, dat op deze manier gebakken makreel eten niet is aan te bevelen en zeer zeker niet de propaganda: „Eet meer visch" zal bevorderen. Deze niet kenner werd echter door een kennis van hem er op gewezen, dat hij, in dien hij weer makreel ging eten, deze moest schoonmaken, door ze doormidden te snij den vanaf den kop tot den staart en dan mooten snijden, alvorens ze te bakken. Deze raadgeving heeft tot gevolg gehad dat deze vischverbruiker heel wat smakelijker zijn gebakken makreel zal hebben verorberd en zeker de neiging zal hebben op deze manier wat meer visch te eten. Hoeveel van zulke onkundige vischver- bruikers zullen er in ons land zijn, en welk een resultaat zou er te bereiken zijn door propaganda, deze onkundige en daardoor slechte vischverbruikers tot goede vischver- bruikers te maken? Was het bijv. niet mogelijk om met goed- koope visch met daarvoor ingerichte visch- auto's demonstraties te geven in het schoon maken van visch en verspreiden van propa- ganda-lectuur, waarin werd aangegeven hoe de verschillende vischsoorten moeten worden bereid. Hiervoor zijn zeker genoeg deskundige arbeiders te vinden die hiervoor geschikt zijn, deze demonstraties en propa ganda met succes te voeren. Zou het bijv. ook niet aanbeveling verdie nen op de Visscherijschool een cursus te ope nen onder leiding van vakkundige visch- knechten om het fileeren van a'le vischsoor ten te leeren, waardoor men meer vakkun dige vischknschten zou kweeken. waarmede de vischhandel haar winst zou kunnen doen, door zich meer toe te leggen op den handel van visch, door deze gefileerd in den han del te brengen, dus panklaar zooals het vleesch wordt verkocht. M. i. zou hierdoor heel wat meer visch worden gegeten als men de visch schoongemaakt, ontdaan van de graten kon koopen. Het wil mij voorkomen dat wij veel te veel het oog hebben op zooveel mogelijk visch te vangen, waarvoor ook de Visscherijschool dienstbaar is met het lessen geven van het maken van allerlei vlsscherij-benoodigdhe- den, en over het hoofd wordt gezien dat de gevangen visch ook moet worden geplaatst en hiervoor geen middelen worden aange wend. Tevens is mijn meening, dat wij alle mid delen moeten aanwenden om met onze Hol- landsche visch de eersten te blijven wat de kwaliteit betreft. Hierover schreef ik reeds eerder, en blijf nog steeds bij mijn eerste meening, dat de kwaliteit van het ijs een groote afbreuk doet aan onze kwaliteit visch, en hiervoor alles in het werk moet worden gesteld om of Noordsch ijs in te voeren voor de bewerking der visch of de kwaliteit van 't machinale ijs op te voeren tot kristal-ijs, wat beslist door de bestaande fabrieken ge leverd kan worden. Ook beter onderhouden der visch-keën zou zeer zeker ten goede ko men aan de kwaliteit. Nu zal kunnen worden opgemerkt: waarom eenige jaren geleden dit euvel niet gold, en dan antwoord ik hier aanstonds op, dat juist door de concurren tie van andere landen de kwestie van goede kwaliteit nu juist een hoofdrol gaat spelen omdat men niet meer aangewezen is op aan voer van Holland alleen en men daarom de beste kwaliteit prefereert en voor een groot deel onze groote concurrent in het buiten land, is de aanvoer uit Noorwegen welke visch is bewerkt met Noordsch ijs (natuur ijs), en hierdoor beter van kwaliteit is. Direct wil ik toegeven dat er meer en nauw lettender toegezien moet worden op het schoonmaken der vischruimen na de lossing waarvoor wij ons ten volle zullen geven, zonder dat wij ons zullen schromen om de arbeiders op hun plicht te wijzen. Wat betreft de exploitatie der visscherij- schepen en voornamelijk der kleinere Ree der ij en, is mijn oordeel, dat deze voor 1/3 in verkeerde handen is. Men ziet hand voor hand dat menschen buiten het bedrijf zich hebben laten verlokken hun kleine kapita len te besteden voor aankoop van kleine trawlers of grootere, doch afgedankte sche pen uit het buitenland, die hier ter plaatse direct voor groote reparatie onder handen moesten worden genomen onder toezicht der Scheepvaart-Inspectie, met gevolg dat der gelijke Reederijtjes met groote schulden, ge maakt bij diverse reparatie-inrichtingen dergelijke trawlers in de vaart brachten en na enkele mislukte reizen voor een faillis sement werden geplaatst. Dergelijke kleine Maatschappijtjes zouden m i. eenigszins rendeerend kunnen werken, indien een gezamenlijke Centrale-Inkoop van Visscherijbenoodigdheden werd ingevoerd en een gezamenlijke inkoop van kolen, en een Centrale-Reparatie-inrichting werd ge organiseerd, doch zooals de verhouding thans is, dat op allerlei manier de een ten koste van den ander zich staande tracht te houden, kan niet anders als een totalen ondergang der kleine reederijtjes zijn, met gevolg, van een geheel stilliggen van 13 der kleine kust-trawlers, en hiervoor in de plaats zal komen een grooter aantal trawl- loggers en meerdere aanbouw, van kleine, zoogenaamde kust-kotters. Ook wil ik nog even wijzen op een groote factor, namelijk, de overbevissching in de Noordzee door de steeds nieuw ingevoerde vindingen, waardoor het vischbroed meer en meer wordt uitgemoord. Hiervoor zou in de eerste plaats noodza kelijk zijn, zooals dit reeds werd aangegeven in het door onze organisatie saamgestelde rapport, namelijk het afzetten van gebieden in de Noordzee. Internationaal geregeld, waardoor gedee'ten der Noordzee als teelt plaatsen zouden kunnen dienen en hierdoor de groei der visch zou bevorderen en de aan teelt krachtig zou kunnen worden voortgezet Een dezer dagen werd door mij de opmer king gemaakt, dat er dc laatste Jaren heel groote partijen schelvisch worden aange voerd, doch hierbij slechts sporadisch groote of grootmiddel schelvisch wordt aangetrof fen, de zoogenaamde Vaders en Moeders der schelvisch. Hierop werd aan mij de vraag gesteld wat mijn gedachten waren, waar deze groote partijen k'eine schelvisch dan wel vandaan kwamen, als het waar is dat er zoo weinig vaders en moeders worden gevangen. Hierop werd door mij geantwoord dat mijn meening is dat de groote schelvisch zich voor een groot deel instinctmatig terugtrekt naar de steenachtige bodem, om beschermd te zijn voor de steeds heen en weer sleepende net ten en borden der toenemende Visschers- vloot, van Duitschland, Engeland, Holland, Denemarken en Noorwegen. Als men zich even den tijd van een 15 a 20 tal jaren terugdenkt, toen 2 3 der trawlers nog niet bestonden en een groot deel der beugeTs de schc'.vischvangst beoefende, wfj de beugers en sloepen voor de markt konden zien liggen met een drie a vierduizend stuks groote en grootmiddel-schelvisch in hun bunnen, en thans deze visscherij voor zoo goed als geheel is vernietigd, en de trawlvis- scherij denzelfden weg onvermijdelijk zal opgaan, indien er niet internationaal wordt ingegrepen, Hiervoor zal een eventueel puf- verbod weinig of niets helpen, daar dit m.i. een lapmiddel zal blijken omdat voor 90 pet. de gevangen puf of ondermaatsche visch bij het overboord werpen toch dood is of dood gaat. Ook is de vraag nog gesteld in hoeverre dat, in het bedrijf bezuinigd kan worden be treffende de loon- en arbeidsvoorwaarden. Hierop zou ik zonder moer kunnen antwoor den dat door de arbeiders, zoowel zeelieden als de arbeiders aan den wal, hard. ia zeer hard wordt gewerkt, dikwij's onder zeer moeilijke omstandigheden, voor een sober loon. En indien er tijden zijn dat er even meer wordt verdiend dan eén sober loon dan staat onomstootelijk vast, dat hiervoor de dubbele werkweken worden gearbeid, en het meer dan een reis gebeurd, dat de beman ning van een schelvischboot SO a 90 uren per week arbeidt. Ook geldt dit, wanneer een arbeider aan den wal een extra weekloon ver dient. Vandaar dat mijn oordeel is dat de ophef fing van het bedrijf dan ook gezocht moet worden in die maatregelen door mij aange geven, doch niet in het sober loon der arbei ders. Wel wil ik absoluut toegeven dat meer plichtsbetrachting van sommige arbeiders zeer ezker ten goede zal komen aan de be langen van Visscherijbedrijf. doch laten wij voorzichtig zijn om te generaliseeren met de de enkelen, die ten deze hun plicht verzaken. Ten slotte verk'aren wij met onze organi satie zich bereid, om mede te werken, die middelen aan te vatten, die kunnen bijdra gen tot opheffing van het bedrijf. C. V. d. STEEN. DE VISSCHERIJ. Weekoverzicht. Er komt den laatsten tijd voldoende visch aan den afslag, bdoten met 300 a 400 man den zijn er bijna lederen dag, de makreel booten komen zelfs met 1400 a 1600 man den, zoodat er over den aanvoer in dezen tijd niet behoeft te worden geklaagd. Een an dere kwestie is deze. wordt er door de reede- rijen wel wat verdiend. Belanghebbenden moeten tot hun groote teleurstelling con- stateeren, dat dit helaas niet het geval is. Een enkele boot komt er met een werkelijk hooge besomming tusschen door, doch als wij de besommingen van de laatste week na gaan dan is het meerendeel van de stoom trawlers aan den lagen kant en zelfs treu rige uitkomsten zijn er nog maar al te veel. Dat er nu weer geregeld veel booten bin nen komen, geeft vanzelfsprekend ook veel werkgelegenheid en van dien kant is er dan ook niet veel reden meer tot klagen, ook om dat er deze week heel wat haringdrifters aan den afslag zijn geweest. Jammer dat het slechte weer nu weer spelbreker werd en er nu maar een enkele binnen kwam. De prij zen van versche haring zijn hier laag. doch meestentijds zijn de prijzen in Engeland nog veel lager, dus als het weer zooals nu kalm blijft, krijgen wij hier zeker nog wel een flin ke partij drifters binnen. Donderdagavond kwamen er nog een drif ter binnen en daar de afslag van versche haring na zes uur niet meer plaats vindt, heeft de factoor deze haring verkocht, waar bij een der vischhandelaren als afslager fungeerde. Dit is geheel ordelijk verloopen. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Nederl. motorschip Rotterdam van de AP.C. is Vrijdagmorgen met een volle la ding benzine cn petroleum van Baton Rouge voor Amsterdam aangekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 84 d.M. Het Engelsche s.s. The Baron is Vrijdagmid dag met. een volle lading uw ijzer van het Hoogavenbedrijf Je IJmuiden, naar Enge land vertrokken. Het Nederl. s.s. Willemsplein is Vrijdagmid dag na lossing harer lading graan te Am sterdam in ballast naar Wabana vertrokken en passeerde de sluizen te IJmuiden. Het Nederl. s.s. Plu to van de K.N5M. is Vrijdagavond van Amsterdam aan het Hoog- ovenbedrijf te IJmuiden gearriveerd, ten einde een partij ruw ijzer voor Denemarken bij te laden. Het Noorsch s.s. E K is Vrijdagavond van Amsterdam met stukgoederen aan het Hoog- ovenbedrijf, te IJmuiden, aangekomen, ten einde een partij ruw ijzer voor Noorwegen bij te laden. Het Engelsch s.s. Wallsend ligt momenteel te New Castle in lading en zal waarschijn lijk Vrijdagavond met een volle lading steen kolen voor Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, vertrekken. Het Duitsche s.s. Ragnar is Donderdag avond in ballast van Rotterdam aan het Hoogovenbedrijf, te IJmijj*?n, aangekomen, teneinde een volle ladl^jf cokes voor Dene marken in te nemen; SCHEEPVAARTBERICHTEN Binnengekomen schepen 16 October: Engelsch, Queensworth, Sunderland- Engelsch, Ragonia, Swansea Ned., Rotterdam, Baton Rouge Ned.. Trajanus, Napels Finsch, Greta Thoraen, Londen Letsch, Wirumea, Memel Ned., Randfontein, Hamburg. Vertrokken schepen 16 October: Ned., Jaarstroom, Liverpool. Zweedsch, Balticico, Thyne Engelsch. The Baron, Bristol. Ned. Willemsplein, Tabana. Engelsch, Trian, Newport Grieksch, Nikos Marcou, Thyne Engelsch, Ragonia, Antwerpen. Zweedsch, Gustaafsberg, Gent Letsch, Linhope, Gelynia. Finsch, Greta Thoraen, Cotica. Ned., Brion, Bordeaux Ned., Amor, West-Inaië. Ned., Orion, Kingston, Ned., Nereus, Kopenhagen Ned-, Ceres. Rotterdam Engelsch, Queensworth. Sunderland. WEER OPGELEGD De stoomtrawler „Trio" UM. 175 van de Vereenigde exploitatie Maatschappij is Vrij dag wegens slechte uitkomsten der visscherij weer opgelegd. NED. HERV. GEMEENTE. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden-Oost werd tot predikant beroe pen Ds. A. A. Wildschut, te Rilland Bath. NAGEKOMEN PREDIKBEURT. Ver. Vrijz. Hervormden IJmuiden-Oost. Zondag 18 Oct., as. geen kerkdienst. Zondagavond 25 Oct. 7 u. Ds. Sirks, Rem. Pred. te Amsterdam. Geboorten: E. Zwanenburg-Gerrits, d. en z. N. Schager-Wuis, d. A. Reehorst-Mo lenaar, d. S. Hos-de Greef, d. W. Kra- mer-Baarssen, d. J. de Pagter-Bremer kamp, z. S. E. Kolster-Boogaard d. J. M. C. Hol-Simpelaar, z. G. van der Wa teren-Wiegman, z. Overleden: Albertus Kluft echtgen. van A. v. d. Wal, 76 j. Ondertrouwd: J. H. A. Winnubst met I. M. Bonarius, G. J. Jaspers en Th. v. Veen. Getrouwd: M. Blok en A. A. Prins. J. P. Ooms en J. J. B. Toorenburg. A. M. L. Win nubst en E. A. E. Satorius. P. Hofman en S. M. van Gelder. E. Rus en A. C. Zaayer. W. P. Verloop en C. J. P.Filarski. L. Dekker en G. Meerter. N. H. van der Does en J. v. d. Outenaar. DE WINKELSLUITING. Overleg tusschen de organisa ties noodig geacht. VAN EEN COMMISSIE GEEN HEIL VERWACHT. In de raadsvergadering van 24 Juli j.l. werd door den gemeenteraad aangehouden een voorstel van B. en W. betreffende het vaststellen van een verordening tot afwijking van de bepalingen der winkelsluitingswet, teneinde de organisaties der winkelbedienden alsnog in de gelegenheid te stellen haar meening over deze aangelegenheid kenbaar te maken. Ingevolge dit raadsbesluit hebben B. en W. aan de plaatselijke bedienden-organisa ties de ontwerp verordening ter Inzage ge zonden en tevens haar meening. gevraagd over het verplicht sluiten der winkels op een bepaalden ochtend of middag (art. 6 der wet). De ingekomen antwoorden zijn voor wat dit betreft gelijkluidend. Gevraagd wordt bij gemeenteverordening te willen bepalen, dat de winkels op een bepaalden middag per week gesloten moeten zijn. De organisaties geven in overweging om een commissie te benoemen uit vertegenwoordigers der plaat selijke organisaties van winkeliers en be dienden, teneinde door overleg overeenstem ming te bereiken betreffende de sluiting der f Bijkantoor van HAARLEM'S DAGBLAD KENNEMERLAAN 42 IJMUIDEN TELEFOON 521 winkels op een bepaalden middag per week. Bovendien vroeg een tweetal vereenigingen om de winkels op Maandag tot en met Vrij dag te sluiten des avonds te half acht en op Zaterdag des avonds negen uur. Van de benoeming van een door de be dienden-organisaties gewenschte commissie verwachten B. en W. geen heil. omdat de reeds gehouden besprekingen tusschen de afdeeling Beverwijk van de Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St. Franciscus van Assisië" en de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" over de verplichte middagsluiting tot geen resul taat heeft geleid. Ook hebben reeds vroeger de plaatselijke winkeliersorganisaties zich unaniem verzet tegen de vaststelling van een dergelijke ver ordening. In de gegeven omstandigheden deelen B. en W. den raad thans mede, dat van hen geen voorstel tot het benoemen van de be doelde commissie is te verwachten. Het Col lege is namelijk van meening, dat ook zon der tusschenkomst der gemeente overleg tusschen de organisaties van winkeliers en bedienden mogelijk moet zijn. Ook een vervroegde avondsluiting moet naar de meening van B. en W. het resultaat zijn van overleg~tusschen deze beide groepen belanghebbenden Daar overigens de bediendenorganisaties tegen de ontwerp-verordening geen bezwaar hebben, wordt de ontworpen verordening binnenkort den raad opnieuw ter vaststelling aangeboden. NUT VAN T ALGEMEEN. In de in het Kennemer Hotel gehouden vergadering van het Departement van de Maatschappij tot nut van 't Algemeen werd in de commissie voor de volksvoordrachten benoemd de heer D. Dangermond, ter voor ziening van de vacature, ontstaan door vertrek naar Indië van den heer W. H. Brouwer. De heer J. Teer .secretaris, bracht het jaar verslag uit, waarin het welslagen van de in het vorige seizoen georganiseerde twee leden avonden en zes volksvoordrachten werden gememoreerd Na bespreking van de wintercampagne voor het a.s. seizoen werd besloten, om ook dit jaar wederom twee Nutsavonden voor de leden te organiseeren en een serie van zes voordrachtavonden, welke laatste door de commissie voor de Volksvoordrachten zullen worden voorbereid. Voor de leden zal op den eersten avond optreden de Haarlemsche zangeres Mevr. Couperus, terwijl de tweede avond wordt verzorgd door Louis Contran en zijn ge zelschap, welk ensemble bijzonder door het hoofdbestuur werd aanbevolen. Ondertrouwd: J. C. Buis en J. Brouwer. Getrouwd: J. J. Tesselaar en H. A. M. Hoog land. P. J. Bakker en S. M. Duijker, J. Groot en G. C. Duiiker. Bevallen M. C. GroenMahieu z. J. Hut ter - Pieters, levenl. z. A. de Vries—van der Wel, levenl. d. Overleden: W. Buissing, 33 j., ongehuwd. G. Pieters, 35 j., gehuwd met J. Hutter, Noteering van den 16en October 1931. Spinazie per kist 1530 ct. Postelein per kist 4060 ct. Andijvie 100 str. f 3—f 12. Koolrapen per zak f 1. Wortelen per kiüo 46 ct. Bieten pe rzak f 1. Aardappelen klei per kilo 46 ct. Idem zand per kilo 7 ct. Doppers per kilo 36 ct. Raspers per kilo 44 ct. Snijiboonen per kilo 2248. Heereboonen per 'kilo 24 ct. Trosboonen per kilo 1624 ct. Spruitjes per 'kilo 49 ct. Roode kool per 100 f 2,50f 4.50 Savoye kool per 100 f 3. Bloemkool per 100 f 9f 10. Uien per kilo 3 ct. Prei per bos 1018 ct. Sla per kist 2036 ct. Pieterselie per bos 12 ct. Selderie per bos 3 ct. Appelen per kilo 8 12 ct. Peren per kilo 712 ct. Aardbeien per carton 1218 ct. Druiven per Mlo 40—48 ct.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10