FINANCIEELE KRONIEK. Bernard J. van Liemt BIOSCOOP I UW IQ HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 17 OCTOBER 1931 Velerlei crises. Engeland profiteert va,n zijn Pondcninfla- tie. Credietmoeilijkhcden in Amerika. Het kapitaal trekt zich van New-York terug. Discontoverhoogingen. Nog altijd geen Internationale cre- dieten. De New-Yorksche beurs doorgaans flauwer. Am sterdam stationnair. heeft de prijsdaling der producten haar einde gevonden? De inflatie- vrees verdwenen. De Nedcrl. Indische leeningen. Het wordt meer en meer duidelijk dat de wereldcrisis door de opheffing van den Gou den Standaard in Engeland opnieuw is ver scherpt. Men zou ook kunnen zeggen dat we van de ééne crisis in de andere geraken. Be halve een crisis in het productieproces is er een geldcrlsls, een vertrouwenscrisis, een looncrlsis. Vooral de vertrouwenscrisis staat op en buiten de beurzen in het middelpunt der be langstelling. Het vertrouwen in de Engelsche credietwaardigheid is met de opheffing van den Gouden Standaard verdwenen. De Pon- denkoers kan zich weliswaar op f 9.50 a f 9.60 handhaven, met betrekking tot de vraag welke richting hij straks zal inslaan tast men ten eehenmale in het duister. De Pon- denkoers wordt thans ongetwijfeld eeniger- mate gesteund door een grooteren export, die de betalingsbalans gunstig beïnvloedt. De prijzen, in het binnenland hebben zich nog niet ten volle bij de verminderde waar de van het Pond aangepast. Terwijl de En gelsche valuta c.a. 20 pet. in waarde is ge daald, zijn de goede renpr ij zen in Engeland met 10 a 15 pet. gestegen. En van loonsver- hoogingen is er blijkbaar nog geen sprake. Zoolang deze toestand wordt bestendigd be houdt Engeland zijn door de depreciatie van het Pond verkregen voorsprong. Het komt ons echter voor dat dit slechts een quaestie van tijd zal zijn. De ontvangsten der Engel sche schatkist loopen terug Nieuwe tekorten zullen straks moeten worden gedekt; d.wz. nieuwe lasten zullen straks aan de bevol king moeten worden opgelegd, tenzij men zijn heil zoekt in een drastische verhooging der invoerrechten. Deze kunnen allicht tij delijk de positie van de schatkist schragen, maar brengen na verloop van tijd nieuwe moeilijkheden met zich Intusschen moet worden geconstateerd dat op de buitenlnnd- sche goederenmarkten de Engelsche mede dinging scherper is geworden en in verband daarmee het aantal werkloozen in Engeland de vorige week met meer dan 33.000 is afge nomen. Van de plannen der regeering in ver band met de staatshuishouding en het her stel van den gouden standaard is nog niets bekend. Onderwijl trekken andere verschijnselen de aandacht. Terwijl tot voor korten tijd New-York alle goud van de wereld tot zich scheen te trekken, vloeit het thans naar an dere bankplaatsen terug, eenzelfde verschijn sel dat zich eenige maanden geleden in Londen voordeed. Dit wijst er op dat het ka pitaal ook aan den dollar zijn vertrouwen opzegt. En op de vraag of hiervoor gegronde reden bestaat is alweer geen positief ant woord te geven. Amerika maakt thans een credletcrisis door welke een gevolg ls van de groote vrijgevigheid waarmede ook de laat ste jaren aan allerlei bedrijven gelden zijn verstrekt. Het laag houden van de disconto, dat tot 1 1/2 pet. was gedaald, heeft, wegens de verminderde koopkracht in andere deelen der wereld, niet de gewenschte opleving in den handel kunnen teweeg brengen. Nu men het kapitaal ook in New-York opvraagt om dat zich daar groote bankmoeilijkheden.voor doen. probeert men in de Unie die opvragin gen te stuiten door een discontoverhooging tot. 2 1/2 pet., welke dusver echter niet bet minste effect had. Zij is alleen gevolgd door een discontoverhooging te Parijs van 2 tot 2 1/2 pet. en zal naar men vermoedt nog verdere verhoogingen doen volgen. Het schijnt, dat men bij de komende besprekingen tusschcn Hoover en Laval de machtspositie van de V. S. en Frankrijk naar den goud schat zal afmeten. Er zijn plannen voor een betere distributie van het goud, waarbij niet mag worden vergeten, dat hieraan interna tionale locningen moeten voorafgaan. Het goud wordt maar niet zoo van de ééne plaats naar de andere gezonden maar deze remises houden verband met de betalingsbalans, die o.m. ook door credieten en geldleenlngen wordt beïnvloed. Zoo lang die internationale credieten niet tot stand komen, kan van een betere gouddistributie geen sprake zijn. Op de beurzen weet men dit zeer wel en houdt daarom de ongedecideerde stemming aan. Te New-York heeft het aanbod op de aandeelenmarkt doorgaans de overhand, omdat uit de centra van handel en bedrijf nog steeds slechtere berichten Inkomen. Aan de spoorwegen zal zelfs een credlet van 200 millioen doll, moeten worden verstrekt, om hen door de moeilijkheden heen te helpen. Ook zijn maatregelen getroffen om den verkoop van spoorwcgobllgatles door spaar banken en verzekeringsmaatschappijen te gen te gaan. De Amsterdamsche beurs heeft, zich bij al de oude en nieuwe moeilijkheden, waar mee zij te rekenen heeft, in de afgeloopen week goed gehouden. Zoowel voor obligaties a!s voor aandeelen zijn geen groote koersver schillen voorgekomen. Waren de financieele verhoudingen tusschen de handeldrijvende landen niet ontwricht en bestond er ten op zichte van internationale politieke vraag stukken niet zulk een groote onzekerheid, dan zou men misschien kunnen zeggen dat de crisis haar dieptepunt bereikt had. Want de daling in de prijzen der goederen is groo- tendeels tot staan gekomen. Het aspect bijv. van de suikermarkt en van de rubbermarkt is iets gunstiger. Langzamerhand begint de invloed merkbaar te worden van de opzette lijke en gedwongen productiebeperking van den laatsten tijd. Volgens de jongste raming zal de bietsuikeroogst 19311932 in Europa c.a. 2 1/2 millioen ton kleiner zijn dan het voorgaande jaar, d.i. een vermindering van meer dan 20 pet. Ook de rubberproductie daalt. In 1931 was zij 40.000 ton kleiner dan in 1930 en 70.000 ton kleiner dan in 1929. Helaas is het ver bruik in sterke mate afgenomen, zoodat de voorraad met 100.000 ton is gestegen en thans gelijk is aan de consumptie van een geheel jaar, gemeten naar de maandelijksche consumptie van thans. Of men nu tot opzet telijke beperking der productie overgaat met behulp der regeeringen, dan wel of bij de thans geldende lage verkoopprijzen tal van rubbermaatschappijen zullen worden genood zaakt den tap te staken, er is reden om te verwachten dat de voorraden geleidelijk zul len kunnen afnemen. Ook de positie der theemarkt schijnt iets gunstiger te worden, nu de lagere prijzen vooral in het Oosten een grooter verbruik hebben veroorzaakt, ten gevolge waarvan de voorraden te Londen thans kleiner zijn dan een jaar geleden. Maar al deze factoren oefenen dusver wei nig invloed op de beurzen uit omdat men in bange vrees verkeert ten opzichte van ge beurlijkheden in Duitschland, welke alleen door krachtigen financieelen steun van het buitenland kunnen worden voorkomen. Het is intusschen verblijdend dat op de Amsterdamsche Beurs van inflatievrees geen sprake meer is. Dat de obligaties zich niet verder in koers herstellen is een gevolg van. de hoogere rentekoersen. Voor de obligaties van Nederl.-Indië is het vertrouwen nog steeds niet teruggekeerd, zoodat deze belang rijk beneden die van het Moederland blijven noteeren. Pessimistische beschouwingen over den financieelen toestand van Nederl. Indië dragen daartoe niet weinig -bij. Er is echter naar onze meening geen reden om tusschen het crediet van Moederland en Koloniën een zoo groot verschil te maken als thans ter beurze wordt gedaan. De meeste groote be drijven van welker resultaten de financiën van Nederl. Indië afhankelijk zijn, hebben den kostprijs hunner producten den laatsten tijd aanmerkelijk verlaagd, zoodat een lichte opleving op de productenmarkten weer een rendabel bedrijf mogelijk maakt. Zelfs de opheffing der poenale sanctie, zal naar men meent bij de Sumatra-tabaksmaatschappijen geen kostprijsverhooglng van grooten om vang veroorzaken. Geld op prolongatie 3 a 3 1/2 pet. LETTTNGA. AMERIKAANSCHE RECORDS. ALBSANY (New York) 15 Oct. (Reuter). In de eerste acht maanden van 1931 heb ben in den staat van New York 594 perso nen tengevolge van daden van geweld het leven verloren, hetweLk een record is. NEW YORK, 16 October (VD.) De Veneenigde Staten hebben gisteren een nieuw record geboekt, doordat in den loop van Donderdag 26 banken als gevolg van de crisis, gedwongen waren hun be talin gen te staken. Een speciaal record werd gemaakt door de stad Youmgstown in Ohio, waar alle iin de stad gevestigde banken met een kapitaal van tezamen ongeveer 35 miJMoen dollar, gisteren hun loketten hebben ges/loten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Firma Cr. Houtstraat 62-65-67 Verwulft 9 Ced. Oude Gracht 75 0 Telefoon 12839 en 10657 0 Complete Meubileering K.V.T. Darrab Karpetten Dessins voorjaar 1932 Thans geëtaleerd 1000000000000000 REMBRANDT-THEATER. De Privé-Secretaresse. Een van de belangwekkende films van het mooie bijprogramma in Rembrandt Theater is de Ufa-cultuurfilm „Dans en Spel der Dieren". Met onverflauwde belangstelling zou men naar dergelijke films wel uren kunnen kijken. Het leven der dieren in de natuur is aan het gros der menschen onbe kend. Men heeft geen tijd vooral ook geen gelegenheid om het dier in al zijn gedrag gingen gedurende vele uren te bestudeeren. Daarom zijn films als de Ufa nu geeft in „Dans en spel der Dieren" van zoo groote waarde. Het cultuurwerk van enkelen, komt ontelbare anderen ten goede, die er hun voor deel doen. De geluidsteekenfilm van Fleischer neemt naturlijk weer zijn eigen plaats in in het. programma. De vier Japanners, drie dames en een heer brengen de zaal in beroering door hun on geëvenaarde equllibristische kunde: het leeuwenaandeel van het succes komt den heer toe. De privé-secretaresse beleeft een reprise hier In Haarlem, maar we voorspellen, dat niettegenstaande de lichtweek met al de at tracties. Rembrandt Theater de geheele week druk bezoek zal heben. Ieder die de film gezien heeft, zal niet nalaten reclame er voor te maken en zijn kennissen opwekken de film te gaan zien. Renate Müller is als de privé-secretaresse onweerstaan en Felix Bressart als de portier Hasel onnavolgbaar. Het scenario is grappig gevonden en gees tig uitgewerkt. Vilma, Renate Müller, komt naar Berlijn en wil trachten op een kantoor geplaatst te worden. Door haar aardige maniertjes weet ze den portier van een bank, Hasel (Felix Bressart) er toe te brengen, haar in contact te brengen met den chef van het personeel. Deze plaatst haar op de bank maar wil ook trachten haar vriendje te worden. Vllma wenscht op zijn attenties niet in' te gaan, hetgeen hem woe dend maakt. Hij maakt het haar nu moeilijk met haar werk, vit er op. gevolg is dat zij werk over moet maken na kantoortijd. Ze zit verwoed te tikken in de groote typisten zaal, als er plots een jonge man verschijnt, die zij voor een van de vele collega's ver slijt. Het is evenwel Arvai, de jonge bank directeur, dien Vilma nog niet kent. Hij laat haar in de waan. en helpt haar zelfs op haar verzoek met haar werk om gauwer klaar te zijn. Na afloop gaan zij naar Weber's Feestgebouw", waar Hasel, de portier, een zangvereeniging dirigeert. Hasel is stom verbaasd, als hij de bankdirecteur met Vilma ontdekt, maar Arvai weet hem te bedui den, dat Vilma niet mag weten, dat Arvai INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel LAAT U EEN OVERJAS AANMETEN. MAAR BIJ G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 H- ,'j TELEFOON 12225 mg/li UW KLEERMAKER IIUlffllIlllllM haar directeur ls. Het wordt daar bij Wcber een allergenoeglijkste boel, men amuseert zich dol. Bij het afscheidnemen zegt Vilma, dat ze met Arvai alleen maar goede vrien den kan zijn. Ze zou nooit willen trouwen met een gewone employé aan een bank, haar ideaal ls om te genieten met volle teugen van het leven en daar is geld, veel geld voor noodig. Arvai besluit Vilma een lesje te geven voor die weinig ideale levensopvatting. Als Vilma op zijn les reageert op de manier, zoo als hij het van een hoogstaande vrouw zou verwachten, is hij heel gelukkig en besluit de film met een happy end. LUXOR-THEATER. „Kif Tebbï" en „Renbaan Tragedie". Een met veel zorg samengesteld program ma in Luxor theater: In $e eerste plaats de romantische film „Kif Tebbi", een werk „uit de oude school" zou men kunnen zeggen, een film naar een roman. (De schrijver van het boek „Kif Tebbi" heet Luciano Zuccoll)Deze rolprent behandelt het volgende gegeven: Een jong Arabier, die gereisd heeft in Europa, raakt in conflict met een aanzienlijke van zijn land. een dogmaticus, die van den mo dernen geest niets weten wil. Deze zelfde conservatief echter tracht den jongen Ara bier te berooven van de jeugdige uitverkorene zijns harten, hij schiet er echter bij deze po ging het leven bij in. De jonge Arabier, die door de Turksche militairen, die strijd voe ren tegen de Italianen, verdacht wordt van ontrouw tegenover de Turksche zaak, en niet willen aannemen dat de aanzienlijke Arabier, die door zijn jeugdigen geloofsgenoot gedood werd, het slachtoffer is van zijn onedele da den, veroordeelen den laatste ter dood. Het vonnis kan echter door een samenloop van omstandigheden niet ten uitvoer ge bracht worden. De hoofdpersoon ontsnapt ter nauwernood aan den dood en vindt zijn jeugdige geliefde terug. Deze film heeft vele goede kwaliteiten. Het spel der hoofdpersonen is zeer suggestief. Het tweede hoofdnummer heet „Renbaan Tragedie", een sensatiefilm, waarin recht over misdadigheid zegeviert. De misdadiger is hier een jongmensch dat zijn geschokte fi nanciën op de auto-racebaan denkt te her stellen. Hij deinst zooals dat heet voor niets terug en begaat eenige zeer strafbare feiten, die den dood van een mededinger op de renbaan tot gevolg heeft en de ondergang van zijn broer. Er is echter een goede geest die over den broer waakt, en het gevolg daar van is, dat de schuldige zijn straf niet ont loopt. Deze film is bijzonder rijk aan zeer span nende momenten. Van het voorprogramma noemen wij de uitstekende documentaire film „Ouderlooze Vogels". Op het toon eel treedt „Fredy" op, een bij zonder vaardig musicus, (zijn officieele titel luidt „musical comedian"), die de bezoekers op bijzonder aardige wijze bezighoudt. Gestyïeerde filmhumor en „Voorloopige hechtenis". Welk een horrible uitvinding is toch het geluidsjournaal. Waar is de illusie gebleven van het gemoedelijke weeknieuws, dat bege leid werd door orkest, muziek, die nog wat te fantaseeren overliet? Waarom moet de la waaierige werkelijkheid ook in den intiemen schemer van de bioscoop tot ons komen en dan nog rauwer, harder en schreeuweriger dan zij gewoonlijk is? Waarlijk, het geluids journaal, hoe natuurgetrouw en hoe perfect het ook mag wezen, is erger dan de explica teur in de bioscoop van vroeger. Een vooruitgang is er in het komisch genre De bioscoop is altijd verzot geweest op ren- partijen en achtervolgingen, en het Fordje was onze held, de Amerikaansche politie agent ons slachtoffer. Die humor van de renpartijen hebben wij bewaard, maar hij is wat gestyleerd, wat kunstzinniger geworden. Het Fordje en den politie-agent zijn wij kwijt en wij kregen Felix the Cat en Micky Mouse en allerlei kornuiten er voor in de plaats, die ook aan vervolgingswaanzin lij den, maar in een geestiger trans en voor spoedig geïrriteerde naturen minder aan- stootelïjk. En daarbij kwam natuurlijk ook nog het geluid en dit was zelfs niet hinder lijk, zoo vonden teeken-geest en geluids geest elkaar in een treffende harmonie. Wij willen alleen maar dankbaar zijn, dat het geluid nog niet was uitgevonden, toen het Fordje en de politie-agent nog komiek wa ren. Zoo was „De Houtvlotter" alleraardigst, grappige teekeningen en grappige geluiden. Er liep verder in 't programma een Ufa- zangfilm, voordracht door een bariton van de Graalsvertelling uit Lohengrin, eén zeer te apprecieeren nummer. En om op de ge luidsjournalen terug te komen, van de beide was dat van Polygoon wel verreweg het beste en tevens ons allen gezellig gemeenzaam door plaatjes van de vliegerij in Santpoort. Het volgen van een parachutesprong in een naast vliegende aeroplane was alleszins knap en geslaagd van opneemtechniek. Het Ufa-ton-journal vertoonde als merk waardigheid een luchtschip-helicoptère, een die rechtstandig stijgt en daalt dus. Op het tooneel toonden the Harvey Sisters haar behendigheid op meer dan één muziek instrument. En tenslotte ziet men dan de aanbevelens waardige van fotografie en typeering zeer sterke film „Voruntersuchung", die Vrijdag onder filmkunst uitvoerig door L. A. is be sproken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Dit jaar geen catarrh neemt Dooien 5 25, 45 en 65 cts. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE ZWARTE LIJST EN DE MELKHANDELAARS. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw blad van 15 Oct. van de Vereenigde melkhanidelareai moet mij het volgende van het hart: Iedereen die levert wenscht daarvoor be taling en terecht. Toch is wanbetaling voor een overgroot deel de schuld der leveranciers zelf. Immers, wanneer men door omstandigheden (ge woonlijk werkloosheid) zonder betalingsmid delen geraakt en dus den leverancier mede deelt, waarom men niet meer betrekken kan, is het antwoord van den betrokkene ge woonlijk: „Nu ja, juffie, ik weet toch wel aan wie ik lever? u zult me voor die ander halve cent niet oplichten." „Nu ja, bakker, melkboer, groentenman", „is dan het antwoord, „maar het kan wel veertien dagen duren vóór mijn man onder steuning krijgt". „Wel, dan blijft dit maar staan tot uw mdn weer eens werk heeft", wordt dan gezegd. Zoo gaan dan de gesprekken over en weer tot de leverancier eindelijk zijn waren opge drongen heeft, terwijl zijn verstand hem toch moest zeggen dat, zelfs al krijgt de be wuste klant ondersteuning, zelfs al krijgt hij binnen een paar maanden weer werk, hij of zijn vrouw toch nooit in staat is den achter stand in te halen. Ondergeteekende heeft zelfs ondervonden dat hij aan een boterboer, die trots dat hij te hooren kreeg: „Man, ik kan je wel acht leveranciers opnoemen, die geld van mij krijgen" toch aan bleef hou den. zeggende: „Ik moet verkoopen, mijn verkoopsysteem moet roulant zijn, als ik me voor alle stroppen moest vrijwaren, kan ik wel thuisblijven". Ook is 't mij gebeurd, dat ik een leverancier absoluut verbood te leve ren, totdat ik de oude schuld langzaam zou hebben afbetaald. Wat bleek? De levering ging achter mij om gewoon door en toen ik den leverancier daarover onderhield, zeide hij: maar jullie moeten toch leven, dus als ik niet iederen dag kom, dan levert misschien een ander." Het was dus afgunst of concurrentienijd, die maakte, dat de man zich zelf en mij een strop om den hals deed. Wanneer dus nu de gezamenlijke leveranciers gaan besluiten het „poffen" af te schaffen, doen zij iets dat reeds jaren eerder gedaan had behooren te worden, 't Is hun goed recht en het voor deel den cliënt, omdat die dan nooit méér betalen zal dan het verschuldigde (hetgeen een „pofklant" dikwijls genoeg overkomt). Maar wanneer de leveranciers een zooge naamde zwarte lijst aanleggen de leverantie ook a contant verbieden aan ieder die nog in meer of mindere mate in het krijt- staat, dan gaan zij hiermede hun boekje te buiten, omdat het in de eerste plaats in strijd is met de goede zeden, om aan bepaalde personen levering tegen betaling te weigeren, ten tweede, omdat de niet georganiseerde le veranciers dan met die duizenden, thans con tant betalende klanten gaan strijken. En ik geloof niet, dat er een melkboer, bakker of kruidenier is die al zijn ..pofklanten" dwingt om in de toekomst contant te betalen en ze dan conform de zwarte lijst als netjes beta lende luitjes overlaat aan den eersten den bes ten ongeorganiseerden leverancier,die ze maar te pakken kan krijgen. Mijn advies aan de leden van de Ver. Melk handelaren luidt: Lever nu slechts contant, maar begin niet met een zwarte lijst, daar nu de mogelijkheid om nog iets van de oude schuld te realisee- ren blijft bestaan. Iemand die eenmaal op de zwarte lijst is gezet, betaalt absoluut niet meer. X. FEUILLETON. Het Huis op het Eiland Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden.) 41) „Dan moéten we opnieuw zoeken". „Waar? Op het eiland?" ..Ik der.k van wel. Ik stel mij de zaak zóó voor. Sir Roderick, die méér dan gewoon van zijn vrouw heeft gehouden, wilde haar lijk in zijn onmiddellijke nabijheid hebben en zooals je weet, verliet hij het eiland nooit. Dus moet er bij het huls een of andere schuilplaats verborgen zijn. die als graf kan dienst doen. Het huls is groot en oud genoeg dat dit mogelijk ls. En ik denk, ofschoon ik toegeef dat dit pure gissing is, dat wij, als wij het lijk van Lady Bertram hebben ge vonden, en dat van Sir Roderick, dat onge twijfeld daarnaast begraven is, wij op de zelfde verborgen plek ook de juweelen zullen aantreffen, althans het grootste deel ervan. Het lijkt mij uiterst onwaarschijnlijk, dat hij het zou hebben aangedurfd zich direct met deze ontzaggelijk-waardevolle collectie uit de voeten te maken hoogstens heeft hij er enkele meegenomen en waar zou hij ze beter tijdelijk in veiligheid hebben kunnen brengen dan in die verborgen grafkamer, waar geen oningewijde het bestaan van kent. Hij en Braithwaite zijn nu blijkbaar op het punt de vruchten te gaan plukken van hun brutalen diefstal. Daarom moet op Wetstoncs scherp de waJit gehouden worden. Ik heb dan ook instructies gegeven hen niet dade lijk te arresteeren, maar ze te volgen en ge- legenheid te geven naar het kasteel te gaan. in de veronderstelling, dat ze hun slag kun nen .'".aan. Martin moet ons, zonder het zelf te weten, den weg wijze naar de plaats, waar de juweelen verborgen zijn". Guy stemde volkomen in het plan-de- campagne van 2ijn vriend, den advocaat. ,JEn wie zal de heeren op Wetstones ont vangen, als zij er inderdaad heengaan?" vroeg hij. „Ik zou zeggen, dat jij dat doen moet. Iemand, die op de hoogte is. moet daar zijn. Zelf kan ik niet zoo lang weg om daar kalm hun komst af te wachten. Ik ben hier alleen op het oogenbïik, de andere heeren zijn al lebei ziek. Maar ik kom zoodra ik hoor. dat ze onderweg zijn. Ik wilde graag, dat jij er vandaag nog heenging en er voorloopig bleef". „Je schijnt te vergeten dat ik het huis aan Lord Caradoc verhuurd heb en er dus geen. heer en meester ben". „Neen, dat vergeet ik niet. Er staat een clausule in het huurcontract, dat je altijd vrijen toegang hebt die heb ik cr juist met het oog op eventualiteiten als deze ingezet. Bovendien, je kunt doen alsof je ze een vriendschappelijk bezoek komt brengen. Als er wat gebeurt, zullen ze dankbaar zijn voor je aanwezigheid". Guyt liet zich overtuigen door Calthorp's argumentatie. Hij zond een uitvoerig tele gram aan Lord Caradoc. waarin hij zijn be zoek aankondigde en ging uit Londen weg met den trein van twee uur. Net toen hij zijn kamers verliet, ontving hij een briefje van Bobby Conder: „Beste Guy, Ik ben terug van mijn wereldreis. Ik moet je dringend spreken, want ik heb van het andere einde van Australië een geheimzinnig document, voor je meegebracht. Ga met mij eten in Bachelor's Club. dan zal ik het je overhandigen. Beste groeten, Je toegencgene R. CONDER". Waarop Guv antwoordde: ..Welkom thuis. Op hot punt- naar Wetsto nes te gaan. Schrijf mij daarheen". Boby Conder had niet veel aandacht ge schonken aan het vergeelde stuk, dat nu al verscheidiene maanden in zijn aktentasch zat. Nu hij het echter weldra aan den recht hebbende moest ter hand stellen, begon zijn nieuwsgierigheid hem een weinig parten te spelen en las de door den ouden kolonist ge schreven aanwijzingen nog eens door. Hij mocht het document niet per post zenden, maar moest het den eigenaar van Wetstones persoonlijk overhandigen. Toen kreeg hij een inval: als hij eens naar het kasteel ging. waar Guy zich blijkens zijn briefje op het oogenbllk bevond, kon hij misschien getuige zijn van een sensatloneele ontdekking! De uitslag van zijn verdere overpeinzingen was, dat er op Wetstones nóg een telegrafisch be richt werd ontvangen, meldende dat de „Ho nourable" Robert Conder, teruggekeerd van zijn reizen, voornemens was den volgenden dag zijn waarden oom en zijn lieve nicht zijn opwachting te komen maken. HOOFDSTUK XXVI Eindelijk Martin. Op den avond van Guy's aankomst zaten hij en mevrouw Herber en George nog laat bijeen, om de beteekenis van Calthorp's nieuws te bespreken. Mevrouw Herbert scheen het een bijzonder onaangenaam idee te vinden, dat er misschien in het huis iets gebeuren zou en ze drukte de twee jongelui op het hart, toch vooral de beide meisjes overal buiten te houden. George en Guy besloten ook het mannelijk personeel van het landgoed niets te zeggen van de op han den zijnde gebeurtenissen. A's Martin en Braithwaite kwamen, zouden zij alleen zijn zonder handlangers en met Calthorp's detec tives op de hielen Er zouden dus mannen genoeg zijn om de twee indringers te ar- resteeron zonder dat het gevaar geriskeerd behoefde te worden dat zij gewaarschuwd werden, doordat buitenstaanders wellicht hun mond zouden voorbijpraten. Vóór zij naar bed gingen en dat was verre van vroeg, maakten George en Guy een rondgang door het benedengedeelte van het huis, maar ze merkten niets ongewoons. Den volgenden morgen gebeurde er even min iets bijzonders. De beide jongelui gin gen na het ontbijt ongemerkt naar buiten, om de mannen op te zoeken, die Calthorp gezonden had en die de wacht hielden rond om de muren van het park. Ze zouden zeker bij niemand achterdocht doen opkomen; ze waren met succes vermomd als kunstenaars en deden alsof ze de schoonheden van Wet stones op papier brachten. 's Middags begon Calthorp de telegraaf te laten werken. Hij had de voorzorg ge nomen Guy een code te geven en de be heerster van het kleine postpantoor in Morthwaite had dien middag en avond de handen vol met het opnemen van voor haar volkomen onbegrijpelijke telegrammen. Ontcijferd luidden deze codetelegrammen als volgt: 12.45. Braithwaite heeft een telegram ge kregen. Maakt zich gereed Liverpool te ver laten. Ik kom met den trein van twee uur. Zend rijtuig om mij in Keswick af te halen. Calthorp. 2.45. Braithwaite vertrok uit Liverpool met den trein van 1.55 en nam biljet naar Kes wick. Beide mannen reizen met hem mee. Onze heer Calthorp op weg naar Wetstones. Calthorp, Griffin, Wells. 4.07. Te'egram ontvangen van Preston, Braithwaite vertrok naar Keswick om 3.15. Belde mannen volgen in zelfden trein. Geen spoor van Martin. Calthorp. Griffin, Wells." 3 58. Braithwaite arriveerde Penrith en stapte over voor Keswick. Nog geen spoor van Martin. Zeg mannen op Wetstones scherp uit te kijken. Calthorp, Griffin. Wells George en Guy gingen er daarop onmid dellijk op uit om de pseudo kunstschilders te waarschuwen. Tegen zeven uur kwam er weer een tele gram m code, ditmaal uit Keswick en ver zonden door een van de mannen, die Braith waite van Liverpool gevolgd waren. „Moet tot mijn leerwezen melden, dat bij aankomst trein Keswick Braithwaite ver dwenen is. Was in Threlkeld nog in rijtuig naast het onze. Moet uit in beweging zijnde trein gesprongen zijn. Wij rijden naar Morth waite. Zeg mannen scherp uitkijken. Brown." George en Guy gingen ten derden male naar de wachters om hun mede te deelen wat er gebeurd was. De beide andere detec tives arriveerden omstreeks acht uur, erg terneergeslagen over het ontsnappen van hun prooi. „Het was heel moeilijk om zijn argwaan niet te wekken." verontschuldigde zich een van de mannen, „voora! doordat we her haaldelijk moesten overstappen. Wij gingen telkens in twee verschillende wagons zitten, een vóór, en een achter de zijne en tusschen de stations waren wij voortdurend op den uitkijk. Maar we passeerden een tunnel en hij moet er uit gesprongen zijn, onmiddellijk nadat wij daaruit kwamen. Dat was de eenige plek waar hij ons ongezien ontsnap pen kon. Het zal me benieuwen of hij zich niet bezeerd heeft." „Hebt u onderweg niemand gezien, die eenigszins aan het signalement van Martin beantwoordde?" „Neen, meneer." „Zij zullen waarschijnlijk trachten elkaar tusschen Keswick en hier te treffen", meen de George. „Wat zijn jullie van plan verder te doen?" „We dachten, dait 't het beste was ons buiten bij de anderen te voegen, meneer". „Het komt mij voor dat jui'.ie beter deed op het eiland te blijven", opperde Guy. „Ge loof jij dat ook niet, George?' „Zeker! De muren zijn vijf mijl in om trek, dus ik hecht aan die bewaking niet eoo neei veel. We hebben veel meer aan ver sterking op het eiland:; daar za! het hun moeilijk vallen ongemerkt te landen, als we onze oogen en ooren goed den kost geven 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6