BRUENING BLIJFT AAN Een baby-uitzet, HAARLEM'S DAGBLAD WAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 17 OCTOBER 1931 DERDE BLAD Buitenland. De vegeering zegeviert met 25 stemmen meerderheid. Bruening's heldhaftige strijd met succes bekroond. De nationale oppositie weer „op de vlucht". Kruiserbouw wordt nu stopgezet. Voor den algemeenen Europeeschen toestand een gunstige loop. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Bruening. Bruening heeft gezegevierd. De beslissing van gistermiddag van de Economische Partij om vóór Bruening te stemmen, heeft den doorslag gegeven. In ons vorig nummer kon den wij het desbetreffende telegram nog juist voor het ter perse gaan van het blad* opnemen. Met 25 stemmen meerderheid voor de regeering werden de gecombineerde moties van wantrouwen verworpen. Van de 577 rijksdagleden was er slechts een 6-tal niet aanwezig. De eerste stemming'1 ging over de door communisten, Duitsch-nationalen en natio- naal-socialisten ingediende motie van wan trouwen tegen het geheele kabinet. Deze werd met 295 tegen 270 stemmen verworpen, drie leden Duitsch-Hannoveranen stemden blanco en drie anderen namen geen deel aan de stemming. Van beteekenis is, dat vijf leden van de Duitsche Volkspartij vóór Bruening stemden evenals 2 leden van het Landvolk. De Eco nomische fractie onderwierp zich in haar ge heel aan het besluit om Bruening te steunen. Vervolgens ging het van een leien dakje. De communistische motie tegen minister Gröner werd verworpen met 321 tegen 233 stemmen en 16 onthoudingen. De motie tegen minister Schiele onderging hetzelfde lot met 337 tegen 233 stemmen en die tegen dr. Ste- gerwald met 326 tegen 235 stemmen. De mo tie van Duitsch-nationalen, nationaal-socia- listen en communisten tot ontbinding van den Rijksdag werd met 320 tegen 252 stem men verworpen. Het voorstel van de nationale oppositie om alle noodverordeningen in te trekken wordt met 336 tegen 233 stemmen van de hand ge- ;wezen. De geheele rechtsche oppositie verliet de zaal nadat Frick de opmerking had ge maakt, dat men buiten het parlement verder zou werken aan de vernietiging „van het systeem der regeering". Daarna werd het communistische voorstel tot staking der Young-betalingen en uittre ding uit den Volkenbond verworpen, met al leen de stemmen der communisten voor. In de avondzitting worden een reeks com munistische en nationaal-socialistische voor stellen van de baan geschoven. Voorstellen tot verbetering van de werkloozen-ondersteu ning worden naar de sociaal-politieke com missie verwezen. Toch werden nog twee com munistische voorstellen aangenomen: de •bouw van een pantserkruiser zal stopgezet worden, ten behoeve van kindervoeding. Tengevolge van het ontbreken der rechtsche oppositie en de eensgezindheid in dit opzicht van alle sociaal-democraten en de communis ten kreeg dit voorstel een meerderheid van 211 tegen 181 stemmen. Het tweede communistische voorstel dat er doorkwam, was een resolutie, voor onbeperkt vereenigingsrecht. Nadat nog enkele minder belangrijke onderwerpen behandeld waren, werd de zitting gesloten tot 23 Februari 1932. Zoowel voor Europa als voor Duitschland zelve is deze gang van zaken de gunstigste. Een omwenteling in nationalen zin, zou een ramp geweest zijn. Zonder twijfel is deze overwinning voor een groot deel te danken, aan het moedige optreden van Rijkskanse lier Bruening, die vechtende alleen en met den rug tegen den muur in zijn felle be- toogen de weifelende groep van het midden heeft kunnen aantoonen, dat voor alles een kabinetscrisis thans vermeden moest wor den. De nationale humbug-campagne, die haar hoogtepunt bereikte in Harzburg heeft geen succes gehad. Het lijdt geen twijfel, dat de hoogst onpatriottische houding van Dr. Hjalmar Schacht, die geheel volgens na tionaal-socalistische methode de regee ring in den rug aanviel met compromittee- rende mededeelingen van de Duitsche Rijks bank, de populariteit waarin de Hitlerianen zich mochten verheugen, heeft aangetast. En ook het feit dat deze slöopende oppositie met al haar critiek in de ruimte is gebleven, en voor het veel gesmade „huidige systeem" geen ander systeem heeft kunnen vinden, heeft den uitslag van de stemming in den Rijksdag gunstig beïnvloed. Met dat al blijft het merkwaardig, dat het gezonde verstand met zoo'n smalle mar ge, over het laffe pathos van de Hitlerianen en de volgelingen van Hugenberg, heeft ge zegevierd. De meerderheid van slechts 25 stemmen, bewijst eens te meer. de scherp dualistische eigenschappen van het Duitsche volk dat in tijden van nood instede van sa men te werken, uiteenvalt in twee elkaar op tragische wijze tegengestelde groepen. Te merkwaardiger is dit dualisme, omdat het Duitsche volk aan den anderen kant, meer dan eenige andere natie na den oorlog enor me energie ontwikkeld heeft. Maar Bruening heeft gezegevierd. Voorloopig is dit meer dan genoeg. Het is een verblijdend bericht, dat in deze benarde tijden het beleid gewonnen heeft. Wanneer dit niet het geval geweest was, wanneer over Duitschland de strijd tusschen ultra-rechts en ultra-links ontketend geworden was. zou den de noodlottige gevolgen ook voor Europa zonder twijfel niet uitgebleven zijn. Nu kan het bezoek van Laval aan Amerika zonder twijfel wel iets goeds opleveren, na is de ge heele plaatselijke sfeer van een groot gebied in Europa opgeklaard; een gunstige terug slag op het resteerende gebied is onvermij delijk. L. A. Duitschland. De zitting van Vrijdag van den Rijksdag. BERLIJN, 16 October. Loebe opende de zitting van den Rijksdag Vrijdag te twaalf uur en gaf het woord aan Rippel (Cnr. soc.) aldus de N. R. Ct., die zeide dat de beslissing niet voor of tegen het kabinet, maar om het lot van het Duitsche volk ging. De meedoo- genlooze politiek van Frankrijk en de ©eco nomische crisis zijn de voornaamste oorzaken van den groei der radicale partijen zoowei rechts als links. Het doet spr. genoegen, dat Hitier, nadat op verkiezingsvergaderingen de nationaal socialisten ook vaak den persoon van den kanselier hebben aangevallen, gis ter een woord van hoogachting voor Br li nings karakter en werkkracht heeft doen hooren. Heeft dit woord overigens meer te beteekenen dan een bloot eerherstel? De communist Neubauer zegt, dat het par ticuliere bedrijfsleven volkomen ontredderd is en slechts op de been gehouden wordt door subsidies der regeering uit de zakken der belastingbetalers. Dan vraagt spreker; Zou Hitier, als minister van Buitenlandsche Za ken aan Frankrijk verklaren, dat Duitsch land de herstelbetalingen niet langer zou vol doen? Neen, hij zou te Parijs voorwaarden onderteekenen, waarbij vergeleken alles wat Müller en Brüning onderteekend hebben slechts kinderspel zou blijken. De steun der economische partij. Daarna leest afgev. Mollath (Economische partij) een verklaring voor, waarin staat, dat van zijn partij verwacht wordt door het stemmen vóór de motie van wantrouwen, den weg vrij te maken voor een rechtsche regeering. De partij heeft haar verantwoorde lijkheid in dit moeilijke uur wel overwogen. Zij heeft voor het nemen eener beslissing den rijkskanselier eenige vragen voorgelegd en deze heeft ons beloofd dat hij in beginsel een verandering in de politiek der laatste tien. jaren zal brengen, waarbij ook de belangen van den middenstand meer tot hun recht zullen komen. Alleen de wensch om het Duitsche volk uit den aigrond weer omhoog te brengen heeft ons deze vérstrekkende beslissing doen ne men (instemming bij de oeconomische par tij). Repliek van Bruening. Vervolgens komt rijkskanselier dr. Brüning aan het woord, aldus de N. R. Ct. „De regee- ring verzet zich er niet tegen, dat een voor stel of een aantal geformuleerde voorstellen tot wijziging van de noodverordening ter verdere beraadslaging naar een commissie worden verwezen. Wij willen slechts, dat niet de pijlers vernield worden, die ©economisch en financieel het gebouw in stand houden. „Ik heb overingens in het geheele debat geen summiere oplossing langs andere wegen gehoord. Alleen de critiek van de landvolk partij heeft mij teleurgesteld, vooral door het persoonlijk element dat de spreker er in heeft gebracht. Wij kunnen den landbouw niet met één slag uit het moeras trekken. Tot den afgevaardigde Dingeldey wil ik nog zeggen: als ik in de dagen toen de banken en spaarbanken gesloten waren maatregelen genomen had die'theele volk in opwinding hadden gebracht, dan ware het niet moge lijk geweest het Duitsche crediet en den Duit- schen staat te redden. Rust en kalmte moest ik op dat oogenblik in de eerste plaats ver schaffen. Ons credietsysteem is niet door de maatregelen der regeering zelf gered, maar door het vertrouwen dat het volk in die maatregelen heeft gesteld." „Ik ben steeds in contact met arbeiders en industrieleiders gebleven en heb getracht een algemeene gedragslijn vast te leggen. Ik ben nog overtuigd dat die lijn te trek ken is. (een communist roept: „ja, de hon- gerlijn"). Brüning antwoordt: „neen uw po litiek leidt ten slotte tot algemeenen honger. Het is mijn taak te verhinderen dat het Duische volk in den komenden zwaren winter uiteengerukt wordt. Het doel van een ver antwoordelijk regeerder in dezen tijd van in ternationale spanningen moet slechts zijn, om te verhoeden dat het volk zooals bijv. steeds in onze geschiedenis gebeurd is. op zulke oogenblikken in twee helften uiteen valt." „Ik had meer te doen dan op hatelijkhe den in vergaderingen te antwoorden en heb te veel vertrouwen in het Duitsche volk om op ieder woord van infame scribenten te antwoorden. Bij den strijd van ce eene zijde van dat Huis tegen de andere is het helaas niet mo gelijk!» de volksgemeenschap te vormen die wij eigenlijk op dit oogenblik noodig hadden. Daarom heb ik een kabinet gevormd, dat door iedereen aanvaard kan worden, langs een lijn van vergelijk en niet van onderdruk king. Ik moest derhalve de politieke basis mijner tweede regeering vernauwen en den rijkspresident voorstellen een oeconomischen rijksraad op te richten. Als men gelooft nu 1 een verandering in de buitenlandsche politiek te moeten aanbrengen, dan moet ik u uit eigen bittere ervaring zeggen, dat iedere re geering met een ander etiket langen tijd op het grootste wantrouwen in het buitenland voorbereid moet zijn". ..Stelen wij ons een oogenblik een recht sche regeering voor, Als die den weg naar de vrijheid wil gaan zal zij den weg moeten voortzetten dien wij geëffend hebben. Maar zij zal eerst nieuwe verklaringen aan het buitenland te geven hebben die de tegen woordige regeering niet meer te geven be hoeft. Ik geloof niet dat er één partij in dit Huis is, die zulk een verklaring zou geven! Maar de rechterzijde moest tooh eens ein delijk duidelijk verklaren wat zij wil". „Ik heb nog geen gelegenheid gehad den open brief van Hitier door te lezen. Be zal dit nog doen, maar een paar onderstreepten pas sages heb ik al gelezen. Hitier zegt. dat als ook slechts een tijdelijke gezondmaking gelukt ware, niemand aan een revisie gedacht zou hebben. Dit is een foutieve redeneering. Ik ben niet begonnen met een revisie van het plan-Young maar het was mijn taak een wankel finan cieel gebouw eerst te stutten om ex ten minste in te kunnen wonen". „Wij zijn ce eerste regeerir-g geweest, die uit eigen middelen en niet uit léeningen de schadevergoeding heeft betaald. Eerst leenen en dan weer in herstelbetalingen terugbeta len, gaat ook op den duur niet. Het is echter niet mogelijk herstelbetalingen op deze wijze voort te zetten". Geneve. Amerika neemt de uitnoodiging van den Raad aan. GENèVE. 16 October (V. D.) De Amerikaan- sche regeering heeft de uitnoodiging tot deelneming aan de besprekingen van den Volkenbondsraad inzake de regeling van het Japansch-Chineesche conflict en den per manenten waarnemer bij den Volkenbond, consul-generaal Gilbert, opgedragen, de Ver- eenigde Staten in den Raad te vertegen woordigen. Verwelkoming van den Ameri- kaanschen waarnemer. GENóVE. 16 October (V. D.) Aan de zitting van denVolkenbondsraad welke Vrijdag avond is gehouden, werd voor de eerste maal door den Amerikaanschen consul-generaal Gilbert, deelgenomen als officieel vertegen woordiger van de Vereenigde Staten. Briand verwelkomde Gilbert met een harte lijke toespraak. Gilbert las hierna een verklaring voor waarin uitdrukking wordt gegeven aan de bevredigende samenwerking met den Vol kenbond. doch er den nadruk op wordt gelegd aat deze it>inwerking niet op de basis van het Volkenbondspact, maar slechts op de basis van het Kelloggpact plaats heeft. De vertegenwoordigers van alle Raads leden, met uitzondering van Noorwegen en Japan, gaven uitdrukking aan hun tevreden heid over de medewerking van Amerika. Algemeen viel op dat de Japansche am bassadeur Yoshisawa die niet had deelge nomen aan de algemeene begroetingstoe spraken, onmiddellijk na de zitting den Ame- rikaansche vertegenwoordiger ostentatief de hand drukte. Japan dreigt uit den Volken bond te treden. TOKIO. 16 October (V. D.) In de kabinet® zitting kwam tot uiting, dat wanneer de Volkenbondsraad besluiten zou nemen, welke de souvereiniteit en het aanzien van Japan zouden kunnen schaden, zal vanzelfsprekend de vraag worden opgeworpen uit den V. B. te treden. De reactie in Tokio op Genève. Tengevolge van het besluit, om de Ver eenigde Staten uit te noodigen tot deelne ming aan de beraadslagingen van den Vol kenbondsraad, is het Japansche kabinet in buitengewone zitting bijeengekomen. Het kabinet besprak tevens een van den Japan- sohen gezant te Washington ontvangen mede- deeling, dat het aanbeveling zou verdienen wanneer Japan zijn houding ten aanzien van de deelneming door Amerika aan de Raadsbesprekingen zou herzien. Na uitvoerige beraadslagingen- werd de ka binetszitting verdaagd, zonder dat met be trekking tot de ontwikkeling der situatie te Genève besluiten werden genomen. Naar verluidt wacht Japan af, of de uitnoodiging door de VeTeenigde Staten inderdaad zal worden aanvaard. De zegsman van het ministerie van Buiten landsche Zaken te Tokio gaf te verstaan, dat aan Japan ingeval Amerika de uitnoodiging wel mocht aanvaarden, twee wegen open staan. Ten eerste kan de Japansche ver tegenwoordiger te Genève de vraag van een stemmigheid in den Raad aanhangig maken en ten tweede zou Japan zich met deelne ming door de Vereenigde Staten accoord kun nen verklaren, op voorwaarde, dat de Ameri- kaansche waarnemer uitsluitend in deze kwaliteit optreedt. Overigens zou Japan het toejuichen, wan neer de Vereenigde Staten zonder voorbehoud tot den Volkenbond zouden toetreden. Tot dusver zijn echter, aldus de zegsman van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, de Vereenigde Staten nimmer uitgenoodigd tot deelneming aan besprekingen over geschil len, die tusschen leden van den Bond waren gerezen en de vraag dringt zich dan ook op. of aan een staat het recht tot deelneming aan Volkenbondsbesprekingen mag worden toegestaan, wanneer zulk een staat niet tevens de aan een lidmaatschap van den Bond verbonden verplichtingen op zich neemt. Overigens wonden de geruchten volgens welke Japan het voornemen zou koesteren uit den Bond te treden, omdat de uitnoodi ging aan Amerika tegen den zin van den Japansohen gedelegeerde toch is verzonden volkomen onjuist genoemd. Positieve uitlating van Briand over het conflict. De Vrijdagochtend gehouden openbare zit ting van den Volkenbond was feitelijk een herhaling van de geheime Raadszitting, al dus ,De Tel.". Briand gaf allereerst een uit eenzetting van de gebeurtenissen en las een document voor. waarin de beginselen, waar op de uitnoodiging, die aan de Vereenigde Staten is verzonden, rust. Ten einde het niet-uitnoodigen van Sovjet Rusland te motiveeren. werd de nadruk ge legd op het feit, dat de Vereenigde Staten tegenover het optreden van den Volkenbond de grootst mogelijke sympathie hebben be tuigd. Verder las Briand een schrijven van den Japanschen gedelegeerde JosjLsaw3 voor, waarin deze in vijf punten zijn juridische bezwaren tegen de uitnoodiging aan de Ver eenigde Staten te kennen geeft. Briand heeft op dit schrijven geantwoord, dat reeds verscheiden malen een nauwe sa menwerking tusschen de Vereenigde Staten en den Volkenbond heeft bestaan en dat de Amerikaansche vertegenwoordiger niet als lid van den Raad, doch slechts met raad gevende stem aan de besprekingen van den Raad zal deelnemen. Alhoewel ook lord Reading nogmaals krach tig intervenieerde, bleef Josjisawa tot het einde toe zijn juridisch verzet handhaven. Briand sprak zijn bewondering uit over de standvastigheid, waarmede de Japansche ge delegeerde zijn standpunt had verdedigd, terwijl de Spaansche gedelegeerde De Mada- rlaga opmerkte, dat het hem een goed voor teeken voor een vredelievende oplossing van het conflict leek, dat de Japansche vertegen woordiger met zooveel vuur de verdediging van het Volkenbondspact op zich had ge nomen. De Duitsche gedelegeerde liet een waar schuwend woord hooren, dat de Raad niet al te veel tijd aan deze constitutioneele kwestie mocht besteden, maar zoo spoedig mogelijk tot daden diende te komen. Briand antwoordde hem dat, nu een instel ling voor het behoud van den vrede bestaat, het onmogelijk is, dat het conflict tot een oor leg uitgroeit De Raad bleef bij zijn gisteravond geno men beslissing, nadat Josjisawa nog eens de verzekering had gegeven, dat zijn houding allerminst door onwelwillendheid jegens de Vereenigde Staten, waarmede Japan de meest vriendschappelijke betrekkingen on derhoudt, was ingegeven. Nadat nog diverse gedelegeerden hun hou ding hadden gemotiveerd, werd de zitting verdaagd. Josjisawa verklaarde nogmaals, dat hij, ondanks het besluit van den Raad, op de normale wijze aan de beraadslagingen zou blij ven'deelnemen. Frankrijk. Laval naar Amerika vertrokken. De premier Laval heeft Vrijdagmorgen om 8.10 uur Parijs verlaten en zich naar Le Havre begeven. Hier zal hij zich om 12.15 uur naar New York inschepen aan boord van de ,£e de France", welke om half een het anker zal lichten. Laval zal, behalve door de perso nen wier namen reeds bekend geworden zijn. begeleid worden door den bekenden finan- cieelen deskundige Paron entier. Alle te Parijs aanwezige leden der regeering waren bij het vertrek uit de Fransche hoofd stad op het station aanwezig om den pre mier, die vergezeld werd door zijn dochter, vaarwel te zeggen. De Amerikaansche gezant in Parijs, Edge, die Laval tot Le Havre be geleidde, nam met dezen in het salonrijtulg plaats. Te Le Havre werd Laval op het stadhuis ontvangen door den burgemeester Loon Meyer, die tevens kamerafgevaardigde is en onlangs uit de radicale partij is getreden. Dertig journalisten o.w. tien Parijsche correspondenten van Amerikaansche bladen, maken eveneens aan boord van de He de France de reis naar Amerika mede. De Engelsche miin-iister van Buitenlandsche Zaken lord Reading, heeft gisteravond uit Genève aan Laval een telegram gezonden, waarin hij hem een goede reis en veel suc ces toewenischt. Laval heeft hiervoor even eens telegrafisch bedankt. Op verzoek van Laval zijm alle bijzondere militaire eerbetuigingen bij zijn vertrok ach terwege gebleven. Voor zijn reis naar de VB. zijn uit het fonds van het ministerie van Buitenlandsche Zaken 400.000 francs beschik baar gesteld» De Fransche premier heeft de pers een ver klaring verstrekt over zü'n reis naar Wash ington. De premier zeide, dat een ernstige crisis de wereld heeft geschokt. De regeerin gen pogen het kwaad in te perken, waarbij zij voortdurend nader tot elkaaT komen. D* centraal-Europeesche landen Duitschland en Engeland zijn het zwaarst getroffen, Frank rijk heeft tradities. Het weet, dat het zich door andere dan egoïstische gevoelens moet laten leiden. Laval herinnerde er aan. dat Frankrijk gehoor heeft gegeven aan de uit- noodiging van Hoover en 2ijn deel heeft bij gedragen in de internationale samenwerking bij de besprekingen te Londen en Parijs. De reis, die ik ga maken, vervolgde de premier heeft groote verwachtingen doen ontstaan. Laten wij ons hoeden voor illusies. Het zou verkeerd zijn definitieve oplossingen te ver wachten van een persoonlijk onderhoud en van openhartige uiteenzettingen tusschen staatslieden. In vier dagen kunnen wij de zaken van het heelal niet regelen. Maar wij zullen eikaar onze ideeën voorleggen. Ik zal president Hoover zeggen wat Frankrijk denkt wat het wenscht en wat het kan doen. De Fransche regeering heeft reeds haar wil tot handelen getoond. Direct na mijn terug keer zal ik den Kamers verslag uitbrengen die zich zullen uitspreken over deze daad. die ten doel heeft het streven van Frank rijk om tot consolidatie te komen met dat van Amerika te verbinden. Reeders van de St. Philibert niet verantwoordelijk. De door het parket van Nantes benoemde deskundigen, belast met het onderzoek naar de oorzaken van ce ramp, welke het plezier vaartuig .Bint Fhilbert" in Juni li. in ce monding van de Loire trof en waartnj 409 personen om het leven kwamen, hebben htm rapport gepubliceerd, aldus het Hbld. Zij concludeerden dat den reeders geen enkele juridische verantwoordelijkheid kan worden opgelegd, dat het schip in goeden staat verkeerde en zich het noodige redd-ngs materiaal aan boord bevond. Reeds vijf honderd maal had het schip den tocht zon der incidenten gedaan. De catastrofe is te wijten aan een samen loop van omstandigheden en misschien ook aan onhandigheid van den kapitein CXive die niet de bewegingen heeft doen verrichten welke noodig waren. België. De toestand in de diamant industrie. In Brussel is een vergadering gehouden ter bespreking van den toestand in de diamant industrie en de eventueele middelen om ver betering te brengen. Aan de beraadslagingen namen deel Sir Ernest Oppcnheimer, voor zitter van de Diamond Corporation en van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Véél -fijner* van Smaakt Neemh eens proef.' lOtt-Jes 5Oen 25,doosjes lOen 5 sHjI(£ texas fab q_valkenswaacd de De Beers, benevens andere vertegenwoor digers van het ruw syndicaat, afgevaardig den van de Internationale Commissie in den diamanthandel en industrie en van het we- reldverbond van diamantbewerkersverbond. Een tweede vergadering zal waarschijnlijk nog voor het einde dezer maand gehouden worden, aldus „de Tel." De beslissing, dat de Diamond Corpora tion de diamanten op goudbasis zal verkoo- pen, werd bevestigd. Oostenrijk. De nieuwe minister van Financiën benoemd. WEENEN. 16 October V. D.) Op voorstel van den Bondskanselier heeft de «ends- president den afgevaardigde van den Natio nalen Raad, Dr. Weidenhoffer, tot minister van financiën boemd. Spanje. Maura motiveert zijn aftreden. In het dagblad EI Sol heeft Miguel Maura, de redenen van zijn heengaan uiteengezet. Ik kon. schrijft hij, geen minuut langer in de regeering blijven, om de volgende rede nen: le. omdat mijn overtuigingen als katholiek zich eenvoudig gebrutalizeerd voelen door de radicale oplossingen welke er in artikel 24 (van het on twerp - Grondwet zijn vervat: 2e omdat mijn tegenwoordigheid in het mini sterie, nadat Alcala Zamora was afgetreden als hoofd van de regeering, wel verre van een steun voor de nieuwe regeering te zijn, een teeken van zwakheid zou zijn geweest» daar ik de eenige vertegenwoordiger der rech terzijde was. Verder zegt Maura in zijn artikel In EI Sol, dat zUn pos:"ie ln de Kamer volstrekt onaf hankelijk zal zijn. Ik blijf elk oogeniblik met den besten wil bereid de belang en van de Republiek, welke die zijn van Spanje, te dienen. Ik zal met alle kracht, waarover ik beschik deze regeering steunen (N.R.C.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel waarin Purol en Purolpoeder ontbreken, is niet compleet. Want volkomen bebagelijk zal Uw kindje zich eerst dan in zijn mooie, nieuwe kleertjes voelen, als U de gesmette <*n stukke plekken van zijn huidje met Purol verzacht en ze met Purolpoeder droog houdt. Purol in dcozen van 30, 60 en 90 ct. Tube 80 ct. Purolpoeder in strooibussen van 60 ct. Verkrijgbaar hij Apoth. en Drogisten. JOHANNSEN EN RODY HEBBEN RUZIE. OM 5000 MARK. HAMBURG. 16 Oct. Voor de rechtbank te Hamburg heeft een opzienbarende zaak ge diend. De Oceaanv-lioger Johannsen heeft na melijk een gerechtelijke uitspraak verkregen, krachtens welke tot zijn tochtgenoot Rody een bedrag van 5000 mark moet storten. Het meeningsverschil tusschen de beide Oceaanvliegers kwam reeds dadelijk na hun sensationeele redding, toen zij vijf dagen op de golven hadden rondgedobberd, tot uiting Johannsen verlangde namelijk, dat Rody hem 5000 mark salaris voor zijn werk als piloot v»n het vliegtuig zou uitbetalen, het geen Rody weigerde. Een dag voor zijn ver trek naar Hamburg verzocht Johannsen de rechtbank telegrafisch, bevel tot voorloopige storting van dit'bedrag te geven, aan welk verzoek door de rechtbank Is voldaan. PALESTINA EN HET KALIFAAT Te Jeruzalem is sensatie gewekt door een bericht in de plaatselijke bladen volgens het welk Abdoel Medsjid een neef van den ex- sultan van Turkije, binnenkort derwaarts zou komen omceel te nemen aan het Mo hammedaanse he congres in den loop waar van hij tot kalief zou worden uitgeroepen. Een bericht uit Bairoet meldt dat koning Felsoel van Irak zich met hem zou hebben verstaan ln dien zin. dat Sn het budget voor het kalifaat te Jeruzalem van Mohamme- daansche zijde zou worden voorzien. In bevoegde kringen wordt het echter niet waarschijnlijk geacht dat de koning van Irak of zijn broeder Abdoellah (de emir van Trans Jordanië) de benoeming van een kalief niet tot hun familie behoorend zouden steunen. STRAATROOVERIJ IN BERLIJN BERLIJN. 16 October (Wolff). Heden ochtend drongen zes personen een boterwin- kel binnen. Zij roofden een hoeveelheid le vensmiddelen. Toen zU weer de straat op gingen passeerde toevallig een auto van de politic. De inzittenden beambten trachtten een der bandieten te grijpen en in den wagen te trekken. Dit was echter voor een 40-tal jongelieden in de straat een teeken om zich op den politieman te storten. De arrestant werd bevrijd, terwijl hij een aantal messteken in hand en gelaat opliep. IS DE COURANT «li WAARIN GIJ MET 2|| HET MEESTE SUCCES ADVERTEERT *11

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9