BUITENLAND. De stand van het Mandsjoerijsche conflict. rfoW H MtlAspigiNr^ Dmtschland. RADIO-PROGRAMMA HAARLEM'S DACBLAD MAANDAG 19 OCTOBER 1931 Geheime zittingen in Geneve. Notawisseling van Japan. Japan geeft niet toe. Burger oorlog in Mandsjoerije. De laatste berichten uit SpanjeNog steeds relletjes en ongeregeld heden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. per regel. met namaak of zoogenaamde „Ersafz"preparaten. Eischt steeds ASPIRIN-Tabletten met het BAYER-kruis. Deze zullen U zeker bij verkoudheden, rheumatiek en alle soorten pijn helpen. Veel namaak wordt vervaardigd door niet-deskundigen en kan schade berokkenen. r.vvJ i 'h 1st op den oranjeband. Prijs ?5 ets. Genève. Een communiqué als herinne ring aan het Kellog-pact. Na afloop van <le geheime zitting werd het volgende officleele communiuqé gepubli ceerd, aldus meldt verder „De Tel." „De leden van den Volkenbondsraad, met uitzondering van de beide betrokken par tijen, hebben de bestudeering van het*Ja- pansch-Ohine&sche conflict voortgezet en voorstellen, die aan de partijen voorgelegd zouden kunnen worden, in overweging ge nomen. Bovend;en hebben de leden van den Raad, die het Kellogg-pacfc onderteekenden, erkend, dat het van belang zou zijn, wanneer hun regeeringen de aandacht van de regee ringen van Nanking en Tokio zouden vesti gen op de naleving der verplichtingen, die zij bij artikel 2 van dit pact. dat als volgt luidt, op zich hebben genomen: „De verdragsluitende partijen erkennen dat de regeling of oplossing van alle ge-ohils len of conflicten van welken aard of welken oorspring zij ook mogen zijn, die tusschen haar zouden kunnen rijzen, nimmer anders dan op vreedzame wijze iagestreefd mag worden". De leden van den VolkenJbondsraad ziul- len thans ieder afzonderlijk een telegram in dezen geest aan de regeeringen van Japan en China zenden, zoodat ook de Vereenigde Staten hieraan zouden kunnen deelnemen. Hieruit blijkt, dat de Raad naast de actie uit artikel 11 van het Volkentoondsipact. als gevolg van de samenwerking met de Ver eenigde Staten thans ook het Kellogg-pact als instrument tot behoud van den vrede in actie heeft doen treden De Japansche nota van ant woord te Genève ontvangen. GENève. 18 October (VXO De Volteen- bondsraad -is hedenmorgen met uitzondering van de vertegenwoordigers van Japan en Ohina in geheime zitting bijeengekomen, waarin de in den afgeloopen nacht door Briand en de Japansche regeering ontvangen nota van antwoord werd bespreken. In deze nota, welke een buitengewoon scherp karakter draagt, handhaaft de Ja pansche regeering onvoorwaardelijk het door haar tot nu toe ingenomen standpunt en is zij de meenning toegedaan dat het optre den van den Volkenbondsraad tot nu toe in strijd is met de bepalingen van het Voi- kenbondsstatuut en dat voorts de toelating van een staats-onderteekenaar van het Kel- loggpact (De Vereenigde Staten) ontoelaat baar is." Tevens maakt Japan de voorwaarden be kend voor het terugtrekken der Japansche troepen. De oorzaken worden in dit memo randum als volgt samengevat: de vijande lijke uitdagende houding van de Ohineeschv overheid, het voortdurend inbreuk maken op Internationale verplichtingen, die de rechten en vitale belangen van Japan in Mandsjoerije verzekerden, de groeiende propaganda, die thans iederen dag leidt tot vijandige hande lingen jegens Japansche staatsonderdanen. Vervolgens verklaart de Japansche re geering in haar memorandum dat het groeiende bendewezen in Mandsjoerije tot een groot gevaar en voortdurende bedreiging van de Japansche belangen heeft gevoerd. De voorwaarden, waaronder Japan bereid is alle troepen terug te trekken, luiden o.a.: De Chineesche ovenheid onthoudt zich van alle maatregelen en vijandige handelingen tegenover de Japansche troepen: de Japan sche rechten in Mandsjoerije worden erkend in den vorm, waarin zij blijken uit de in ternationale verdragen: borgstellingen der Chineesche overheid, dat zij leven en eigen dom der Japansche onderdanen zullen be schermen. Briand's antwoord aan Japan. GENèVE. 18 October. (V. D.) De Franschc minister van Buitenlandsche Zaken. Briand, heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter van den Volkenbondsraad Zondagavond tot de Japansche regeering, op haar verzoek in zake de juridische basis der toelating der Amerlkaansche regeering bij de regeling van het geschil, telegrafisch een nota toegezon den waarin hij er den nadruk op legt, dat het onderzoek naar den rechtstoestand onge twijfeld mogelijk Is. Briand verzekert de Ja pansche regeering evenwel dat de V. B. raad niets zal doen wat op eenigerlel wijze in strijd is met het Volkcnbondspact. Moet ook Rusland v'fgenoodigd worden? LONDEN. 18 October (V. DJ Volgons be- richten uit Tokio wordt in Japansche re- gecringskringen opnieuw de kwestie van deelneming van Sovjet Rusland aan de be sprekingen te Genève opgeworpen, daar men van mecning is. dat Rusland als onderteeke naar van het Kelloggpact veel meer aan spraak kan maken op deelneming aan ae Volkenbondsberaadslagingen dan de V.S. De burgeroorlog in Noord- Mandsjoerije begonnen? MOSKOU. 17 October (V. DJ Volgens Kus- sische berichten uit China is door den bur geroorlog tusschen de KJrinrcgcering en c'.e Tsitslkar-regeering dc president van de Tsitsikar-regeering generaal Wangsoelin, die zich tc Peking ophoudt, uit zijn functie ge treden terwijl hij tot zijn opvolger generaal Maatsuschen heeft benoemd. Deze laatste heeft ln opdracht var» de Tsitsikarregeering verklaard, dat hij de macht niet afstaan kan aan dc Kirinregee- ring en dat hij alle maatregelen zal nemen om zich tegen Kirinregeering te verzetten. De leider der regeeringstroepen van de Kirinregeering, generaal Tschan heeft bevel gegeven de operaties tegen de Tsitisikar- regeering te beginnen. Daarmede heeft de burgeroorlog zijn intrede gedaan in Noord- Mandsjoerije. Daar men verwacht, dat het tooneel van den strijd langs de Oosterspoor weg liggen zal, gelooft men, dat de buiten landsche diplomaten zullen pogen dezen spoorweg vrij te houden. Deze laatste gebeurtenissen in het Verre Oosten veroorzaken te Moskou groote be zorgdheid. Nieuwe incidenten. MOSKOU, via Kowno, 18 October (V.D.) Volgens berichten uit Russische bron werd op het kleine station Hankoe, gelegen aan den Zuid Mantsjoerijeschen spoorweg, de Japansche luitenant Soedsoeki door on bekend gebleven Chineezen beschoten en ernstig gewond. De Japansche autoriteiten hebben direct Hankoe door militairen doen bezetten. Zij eischen genoegdoening. Zaterdag is het te Sjanghai tot botsingen gekomen tusschen Japanners en Chineezen. Hierbij werden drie Japanners gedood. Tal rijke personen werden gewond. Spanje. Staking der spoorweg beambten. MADRID, 17 October (V.D.) In den nacht op Zaterdag zijn de employés en beambten, zoomede het rijdend personeel der spoorweg maatschappij in Andalusie in staking gegaan. Het bedrijf ligt; volkomen stil. Militairen heb ben dc stations bezet. Het is nergens tot in cidenten gekomen. De uitwijzing der Jezuiten. MADRID, 17 Oct. (V.D.) Na de aanne ming van de grondwetartikelen die de ver houding van den Staat tot de religleuse con gregaties regelen, hebben talrijke leden van religieuse orden maatregelen genomen om het land te verlaten. De regcering heeft ech ter bepaald dat het religieuse onderwijs of dat anders de eigendommen der orden gecon- fiskeerd zullen worden. Niettemin trachtte een aantal priesters uit Burgos met eenige autobussen nabij Hendaye over de Fransche grens te vluchten. Zij werden echter door de Spaansche grenswacht bij Orun aangehou den en teruggezonden. Bloedige botsingen bij Barcelona. MADRID, 18 October (V.D.l In het dorp Barcarota bij Barcelona Is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen demonstranten, die gevangenen wilden bevrijden, en de poli tie. Van beide jijden werd van de vuurwape nen gebruik gemaakt, waarbij vijf personen ernstig werden gewond. Amerika. President Hoover eischt bezuiniging. WASHINGTON. 17 October (V. D.) Presl- dent I-Ioover heeft een beroep op het land gedaan hem te steunen bij het nemen van drastische bezuinigingsmaatregelen. I5e pre sident verklaarde dat met het oog op het te verwachten groote tekort zelfs zeer verdien stelijke ontwerpen moeten en zullen worden uitgesteld. Vernomen wordt dat het Departement van Marine 7.700.000 dollars minder wil bezuini gen dan de 61 millioen dollers, die president Hoover als vermindering der uitgaven voor de Marine heeft gevraagd. De president heeft zijn misnoegen te kennen gegeven dat nog geen definitieve oplossing is verkregen. Het gerucht gaat. dat de Minister van Marine Charles Adams voornemens is af te treden wanneer geen overeenstemming met den president kan worden bereikt. Frankrijk. Lavai's ontwapeningsplan. De Fransche premier Laval heeft zijn definitieve ontwapeningsf o rmaile voltooid, welke gebaseerd is op budgetalre ontwape ning. die gecontroleerd zal worden door een Internationaal lichaam met het Permanente Hof te 's Gravenhage als hoogste Instantie. De waarnemers prijzen het plan. dat, naar men voorspelt, waarschijnlijk wel de goed keuring van president Hoover en de Buro- peesche staten zal wegdragen, aldus meldt- „De Tel." Verwacht wordt verder, dat de besprekin gen tusschen Hoover en Laval voornamelijk beperkt zullen blijven tot de kwestie der oor logsschulden en ontwapening. Naar verluidt geeft Laval de voorkeur aan de defenitieve regeling van de oorlogsschuiden en reparatie betalingen, en wel zoo. dat dcee regeling ver- eenigbaar is (met Duitschüands ibetalSngs- capaciteit. boven een verleniging van het Hoover-moratorium, hetgeen slechts een tijdelijk hulpmiddel is. Ernstige botsingen tusschen Communisten en Socialisten. PARIJS, 18 October (V.D.l Zaterdag- avond Is het te Rijssel tot ernstige botsingen gekomen tusschen communisten en socialis ten. Verschillende groepen socialisten waven belast met de bewaking van verkiezings platen, welke voor de a.s. verkiezingen in alle deelen der stad zijn aangeplakt. Zij werden plotseling door communisten overvallen. De socialistische burgemeester van Rijssel, Sa- lengo, die bemiddelend wilde optreden, werd eveneens aangevallen en ernstig gewond. Een anderen socialist werd een oog uitgeslagen, terwijl een derde met ernstige beenwonden in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie is er ten slotte in geslaagd de orde te herstellen. De Duitsche leden der Fransch- Duitsche commissie. BERLIJN. 17 October (VJD.) Officieel wordt medegedeeld: Het Rijkskabinet Is reeds hedenmorgen m een zitting bijeengekomen, waarin voorbe reidingen werden getroffen inzake econo misch politieke werkzaamheden der Rijks- regeering. Het Rijkskabinet benoemde de volgende personen tot vertegenwoordigers der Duit sche regeering in de gemengde Duitsch Fransche Economische Commissie, waarvan de instelling ter gelegenheid van het bezoek der Fransche ministers aan Berlijn tusschen de beide regceringen was overeengekomen. Ministerialdirector Ritter (Buitenlandsche Zaken): Ministerialdirector Ernst (Rijks ministerie van Financiën); idem Posse (Eco nomische Zaken); idem Sitzler (Arbeid); idem Koenigs (Verkeer en idem Streil (Voe dingswezen en landbouw). Voorzitter is de Rijksminister van Buiten landsche Zaken, Rijkskanselier Dr. Bruening als wiens permanent vertegenwoordiger zal optreden de staatssecretaris van het Rijks ministerie van Economische Zaken, Dr. Tren delenburg. De Duitsche secretaris-generaal zal zijn Ministerial-director Ritter. Sociaal-democratische Rijks- dagfract'e eischt bijeenroeping Begrootingscommissie. BERLIJN. 17 October (V.D.l De voorzit- ter van de Sociaal Democratische Rijksdag fractie heeft in een brief aan den voorzitter der Begrootingscommissie, Heimann, verzocht de voorstellen inzake pensioenkorting en het daarbij behoorende wetsontwerp der Rijks- regeering als eerste punt op een zoo spoedig mogelijk te houden zitting van de Begroo tingscommissie in behandeling te nemen. Oneenigheid in Economische Partij. Dresden. 17 October (V.D.l uit ?oede bron wordt vernomen dat staatsminister b.d. Dr. Weber zijn functie als vice-voorzitter van de Economische Partij heeft neergelegd. Naar verluidt houdt deze stap van Dr. Weber verband met de stemming in den Rijksdag, waarbij Dr. Weber het niet eens is met de door de Economisch Partij aangeno men houding. De afdeeling Unterweser der Economische Partij heeft in verband met de houding der partij bij de stemming in den Rijksdag beslo ten de afdeelingen te ontbinden. De afdeeling Duisburg der Economische Partij heeft besloten zich aan te sluiten bij de op 20 September te Frankfurt gestichte Radicale Middenstandspartij. Polen. Polen wil bewapeningseischen ter ontwapeningsconferentie stellen! DE TWEEDE KAMEP 0VER NEDERLAND EN EELGIë. CREDIETEN AAN RUSLAND? Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk n der Rijksbegrooting, werd een gedachten- wisseling gehouden over die verhou ding tusschen Nederland en België. Allereerst werd daarbij de wensch uitgesproken, dat de Kamer thans omtrent den stand van zaken volledig zal worden ingelicht. Verscheidene leden hadden ernstig bezwaar om aan België hetzelfde toe te staan als wat met het door de Eerste Kamer afgewezen Moerdijkkanaal werd beoogd, nX een inter nationaal kanaal van Antwerpen naar den Rijn op Nederlandsch grondgebied. Een verbinding langs de z.g.n. tusschen- wateren zal nooit het karakter mogen hebben van een rechtstreeksch kanaal van Antwer pen naar den Rijn Een nationaal kanaal en dit is het. wat aan België kan worden toegestaan behoort volgens andere leden te beginnen bij de Wes- terschelde en moet geen arm Antwerpen Westerschelde krijgen met een dam in die rivier. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat in elk geval noch een kanaal zou kunnen worden aanvaard, dat niet aanneme lijk zou zij voor West-Brabant, noch een, dat de oestercultuur zou vernietigen Verscheidene leden kwamen er tegen op, dat ieder ontwerp van een kanaal, dat een betere verbinding tusschen Schelde en Rijn moet brengen, als een vermomd Moerdijk- kanaal wordt beschouwd. Dit wekt een stem ming. welke elke redelijke overeenkomst on mogelijk maakt. Ook het Nederlandsche belang eischt de totstandkoming van een zoo goed mogelijke verbinding. Algemeen was men van meening. dat, in dien met België overeenstemming in zake de scheepvaartverbinding wordt bereikt, tegen over de door Nederland te doene concessie een tegen-praestatie van Belgische zijde be hoort te worden gesteld. Van vele zijden werd met ernst er tegen gewaarschuwd, dat de Regeering zich niet wederom binde aan een verdrag, dat ernstig gevaar loopt door de Volksvertegenwoordi ging te worden afgewezen. Credieten aan Rusland? Gevraagd werd, welk standpunt de Regee ring thans inneemt met betrekking tot de verhouding tusschen Nederland en Rusland. Eenige leden stelden de vraag, of de Regee ring niet bereid ls, het Duitsche voorbeeld te volgen en bij herstel van de handelsbetrek kingen met Rusland aan belanghebbenden een garantie te verstrekken voor een deel van het credlet van 65 pCfc., dat Rusland eischt. Sommige leden drongen bij vernieuwing aan op de invoering van een onderhande lingstarief. Gaarne zou men worden ingelicht omtrent de onderhandelingen met betrekking tot onzen uitvoer van kolen. Gaarne zou men vernemen, of de Regeering kan mededeelen, of. en, zoo ja, in hoeverre de geruchten waarneid bevatten, welke geloo- pen hebben over samenspekingen, welke zou den zijn gehouden tusschen officieren van den Nederlandschen en van den Franschen Generalen Staf. Aangedrongen werd op hulp aan Neder landsche arbeiders in Duitschland. DE IEPENZIEKTE IN DEN HAARLEMMERMEERPOLDER. plaren de schors hebben verlaten nog een maaltijd moeten nuttigen, voordat ze vol komen ontwikkeld zijn. Deze maaltijd nu be staat Kit bast en hout van jonge twijgen van gezonde boomen en hierbij besmetten zij de gezonde boomen. Het is aangetoond, dat de schimmel, die de iepenziekte veroorzaakt, in de gangen en in de holte, waar de kever zich verpopt (de zoogenaamde poppenwieg) tot vorming van sporen komt. De kevers nemen deze sporen bij het verlaten van de schors mee, zonder dat ze er last van hebben. Om dc verspreiding van de iepenziekte tegen te gaan is het dus noodzakelijk, de schors van alle Iepen, waarin de kevers of larven daar van, aanwezig zijn, onschadelijk te maken. Het is 't beste de schors te verbranden. Is dit om de ee"n of andere reden te bezwaarlijk dan kan desnoods ook worden volstaan met de iepen gedurende ten minste 3 maanden onder water gedompeld te houden. Ook Ls het wenschelijk, dat iepen, waarin nog geen spintkeverlarven of -kevers voorkomen, niet zoo maar worden bewaard, want als derge lijke boomen blijven liggen dan boren de spintkevers zich ook hierin en dan ontwik kelen zich in de schors groote hoeveelheden van deze schadelijke insecten. Wat moet dus gebeuren? Alle doode en stervende boomen moeten dezen winter worden opgeruimd en de schors op de aangegeven wijze onschade lijk gemaakt. Voorts is het van belang ook de boomen, die worden geveld en waarin zich nog geen kevers of larven bevinden, óf te ontschorten óf ten minste drie maanden, onder water te bewaren. Niemand mag ver zuimen aan dezen raad gevolg te geven, want wanneer slechts een enkeling nalatig blijft, ook al betreft het maar weinig boomen, brengt deze andermans boomen- in gevaar. Er zijn in de Haarlemmermeer nog massa's boomen, die op deze wijze kunnen worden gered. De iepen in de Haarlemmermeer kun nen niet worden gemist, want ze verfraeien het landschap in hooge mate en geven wel dadige luwte in deze winderige streek. Merkt thans de boomen, die dezen winter mccten worden geveld, want nu is het nog goed te zien, welke exemplaren er beslist uit moeten. De openbare lichamen, zooals het polderbe stuur, ae provincie, het rijk en de gemeente werken mede. Laten de particulieren nu niet achterblijven en doen wat zij kunnen om de verspreiding van de ziekte tegen te gaan. DINSDAG 20 OCTOBER HILVERSUM. 298 M. Uitsl. AVRO-Uitzending. 8.Gramofoonplaten. 10Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonpl. 10-30 Piano-recital door Egb. Veen. 11.Orgelconcert door Fr. Hasselaar. Soliste Hélène Cals-sopraan. 12. Kovacs Lajos en zijn orkest (Refreinzang: Bob Scholten). 2.30 Gramofoonpl. 3.Knip cursus. 4.Gramofoonpl. 4 30 Kinderuur. 5.30 Orgelconcert door Pierre Palla (Uit het Kurhaus te Scheveningen). 6.15 Onderwijs fonds voor de Binnenvaart. 6.45 Vioolreci tal door Boris Lensky (Vleugel Egb. Veen). 7-30 Engelsche les. 8.Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 8.30 „De zaak Vivienne Ware", van Kenneth M. Ellis. Vertaling Vogt. 915 Ver volg Omroeporkest. Alex de Haas (liedjes), Pierre Palla, vleugel) 10.Vaz Dias. 10.15 Vervolg Omroeporkest. 11.Gramofoonpl. HUIZEN, 1875 M. Uitsluitend KRO-uitzending. 8.en 10.Gramofoonpl. 11-30 Godsd. Ha'fuurtje door Pastoor Perquin.. 12.Po- litieber. 12.15 Concert. KRO. Trio o-l.v- P. Lustenhouwer. 1.45 Gramofoonpl. 2.Vrou wenuurtje. 3.Gramofoonpl. 3-30 Pauze. 5. Gramofoonpl. 5.30 Gramofoonpl. 5.45 Gramo foonpl. 6.20 Cursus in bedrijfscontrole door P. v. Zwieten. 6-45 Engelsche les. 7.10 Cause rie door Antoon Coolen. 7.30 Politieber. 7.45 Verbondskwartiertje. 8.Afgestaan. 9. Concert. KRO-orkest. O.a. Ouvert. Iphigenie in Au'us, Gluck; Fidelio-Fantasie, Beetho ven; Sylvia-Ballet. Delibes. Ca. 9.15 Vaz Dias. 11.— Gramofoonpl. DAVENTRY 1554.4 M 10.35 Morgenwijding. 12.20 Orgelbespeling door Edw. O'Henry. 120 Licht concert door orkest. 2.25 Schooluitzending. 3.55 Fransche les. 4.50 Concert door de Trocadero Band. 5.45 Kinder uur. 6-50 Liederen van Schubert door Helen Henschel. 7.40 Variété-program ma. 10.Symphonie Nr. 34 in C. Mozart. Petite suite. Debussy. 11.10 Dansmuziek. Het secretariaat-generaal van den Vol kenbond publiceert de inlichtingen der Pool- sohe regeering over de Pooisohe bewape ningen. Polen handhaaft de opvatting, dat een ver mindering in de bewapeningen slechts mo gelijk is, wanneer tegelijkertijd een systeem van garanties en veiligheidsverdragen in werking treedt. Ten slotte verklaart de regeering, dat de huidige bewapening van Polen onvoldoende is en niet in overeenstemming met de feite lijke behoeften van den Poolsdhen staat. Polen behoudt zich dan ook het recht voor dienovereenkomstige eischen bij de ontwape ningsconferentie aanhangig te maken. Het Poolsclhe leger bestaat op het oogen- blik uit 265.980 minderen, 17.895 officieren en 36.958 andere tot het leger behoorende personen. De luchtvloot bestaat uit 700 toe stellen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Zwemmer, Kennemerstraat 9 rd.. dop v. e. autowiel, P. W. Zegwaart, Delftstraat 21, Ac'entasch met inhoud, A. v. Dijk, Nassau- laan 34. autoped. B. v. Zanten, Harmenjans- straat 12. autoband met velg, J. C. Stolwijk, Korte Wijngaardstraat 4, achterklap, P. Koen, Golt-ziusstraat 24, broche. Bur. van politie. Smedestraat, bus met inhoud. Das, Frankestraat 45. hond. De Haan Potgieter straat 24, horloge. Kennel Haerlem, Regen- tesselaan 22, hond, 2 katten, Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 katten. De Ridder, Gerrit v. Heesstraat 6 kat. De Leeuw, Raamsteeg 22 mes, G. Polder, Schalkwijkerweg 33, nijp tang, De Vries. Spoorwegstraat 12. porte- monnaie met inhoud, Gans, Linschotenstr. 71, portemonnaie met inhoud, Buitenhuis, v. Zeggelenstraat 29, passerdoos. Dams. Kla verstraat 22, pantoffels, P. Klos, Dahliastr. 10, schoenen en e enpaar beenbeschermers. MONUMENT VOOR GEVALLEN NEDER LANDERS IN FRANKRIJK. Naar uit Parijs wordt gemeld, zal op Zon dag 25 October om 11.30 uur in dc Cour d'Honneur van het Hotel des Invalides e-n marmeren gedenkplaats voor de in Frank- gevallen Nederlanders worden onthuld. RAADGEVINGEN EN WAARSCHUWINGEN. De directeur van het Staatsboschbeheer schrijft ons: Bij een ambtelijk bezoek vanwege het Staatsboschbeheer aan den Haarlemmer meerpolder heeft het de aandacht getrok ken, hoe sterk hier de iepenziekte heerscht. In deze streek met veel en krachtigen wind werd dit niet verwacht. In het algemeen treedt de iepenziekte in dergelijke streken nog niet in hevige mate op. Wel valt er in dit opzicht verschil op te merken tusschen het N.W. deel en het Z.O.deel. In laatstge noemd deel zijn merkbaar meer iepen door de ziekte aangetast dan in het- N.W. deel en niet alleen doordat daar meer boomen voor komen maar ook procentsgewljze. De groo- tere luwte is blijkbaar van invloed bij de ver spreiding van de ziekte. De meeste en ergste gevallen zijn ook waar te nemen bij de boer derijen en in de aaneengesloten bebouwingen dus daar waar de kracht van den wind ge broken wordt.' Een ander opmerkelijk verschijnsel is het betrekkelijk veel voorkomen van boomen, die kennelijk reeds in vorige jaren dood zijn ge gaan. Men ziet zelfs boomen, waaraan na genoeg geen bast meer zit. Zijn deze blijven staan, omdat verwacht werd, dat ze nog weer zouden uitloopen of heeft men verzuimd, ze tijdig op te ruimen? Het laten staan van dergelijke boomen is zeer bedenkelijk. Het is namleijk gebleken, dat de iepenspintkevers, die in de schors van dergelijke boomen tot vermenigvuldiging komen zeer voorname verspreiders van de ziekte zijn. Aan de kleine ronde gaatjes in de schors kan men zien, dat de spintkevers zich hebben ingeboord. De vrouwelijke kever legt langs den kant van de verticale moedergang, die in den bast wordt gevreten, massa's eitjes. Hieruit komen lar ven te voorschijn, die die gangen vreten, dwars op de moedergang. Zijn de larven vol wassen dan verpoppen zij zich en uit dc pop komt de kever, die door kleine ronde gaatjes de schors verlaat. De boom ziet er dan aan den buitenkant precies uit alsof met musschenhagcl er op geschoten is. Doode en stervende boomen zijn de broedplaatsen bij "'tnemendheid van de spintkevers. Uit on derzoekingen van de laatste jaren is geble ken, dat do kc .ers, nadat zij als jonge exem PARIJS. „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12-50, 1.25, 6.50 Gramofoonpl. 7.20 Ra dio-concert. 8.50 Orkestconcert. Oa. Kroon- diamanten, Auber. Paarlvisschers, Bizet. LANGENBERG. 473 M. 6.25 9.35 10 20 11.30 Gramofoonpl. 1225 Orkestconcert. 4.20 Solistenconcert. 7.20 Ouvertures en suites. O a. Fingalshöle, Men delssohn en „Fasching", Schmalstich. KALUNDBORG. 1153 M. 1120 en 2.20 Orkestconcert. 7.20 Marschen- concert. Omroeporkest. 8.15 Negerzang in Amerika en Afrika 8.40 Mandolineconcert. O.a. Fragmenten uit „Paljas", Leoncavallo. 10.25 Dansmuziek. ROME (NAPELS) 441 51. 7 30 Gramofoonpl. 8.20 Symphonieconcert. Oa. uit „Carmen", Bizet en „Tannhauser", Wagner. BRUSSEL. 508,5 M. en 338,2 M. 508 Meter: 5.20 Orkestconcert m. m. v. So liste. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Selectie uit „La Mascotte" Audran. 338 Meter: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gra mofoonpl. 8.20 Omroeporkest. O-a. Toover- fluit, Mozart, W. Tell, Rossini. ZEESEN 1635 M. Ca. 6Gramofoonpl. 9 30 Schooluitz. 1.55 en 11.20 Berichten. 11.25 Uitz. voor scholen. Hierna Gramofoonpl. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoonpl. 220 Lezingen. 350 Orkestcon cert. 5.Mandolineconcert. 8.30 Strijkcon- cert. 9.„Ein Tag im Leben eines Ministers" hoorspel van M. Burg. 9.40 Berichten en dan tot 10.50 Orkestconcert. Financiëele berichten. N.V. INTERNATIONALE VISCOSE COMP. Het jaarverslag van de N.V. Internationale Viscose Company vermeldt een verliessaldo van f 129.532 (vorig jaar f 1.159.300). Voor gesteld wordt een consolidatie van schulden, welke mogelijk is door samenwerking met de N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie tc Breda. De leening van f 1.850.000 zal door deza reorganisatie worden afgelost.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14