uitgave der n.v. lourens coster. robert peereboom Het woord is aan... Stijgende lijn. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14S25 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 23 October 1931 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN: per weck f 0.2754, per maand 1.20. per 3 maanden 13.57)4. franco per post f3.87)4, losse nr». /0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, per maand f 032, per 3 mnd. f 0.65, franco per post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN15 regels 1.75. elke regel meer f 0.35 Reclames /0.60 per regel Reductie bij abonnement Vraag en aanbod 14 regels f0.60 elke regel meer f0.15. buiten Arrondissement dubbele pnj». Onxe Groentje» liederen dag) 13 regels f 0-30. elke regel meer 0.10. uitsluitend 4 contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 1600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog I 400... Duim (250.-. Wijsvtnger 1150-Elke andere vinger (50.-. Ann- of Beenbreuk f 100... Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid (2000.-, Overlijden (600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400- Verlies Durm (75.-. Verlies Wijsvinger f75- Verlres andere vmger (30- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIC BLADZIJDEN. Negentien Kanonschoten. De Fransche minister-president Laval is te New-York ontvangen met negentien saluut schoten. De meeste menschen schijnen over zoo'n bericht heen te lezen. Wij niet, en bovendien vinden wij het noodig, er even de aandacht op te vestigen. Kan het bespottelijker? Pas is nog van Amerikaansche zijde verklaard, dat men een ontwapenings-politiek als uitgangspunt tot opheffing der wereld-depressie beschouwt. Het zou schooner gedacht en gezegd kunnen zijn, maar een 100% Amerikaan behoort nu eenmaal uit het duiten-oogpunt te redenee ren. Wordt er ontwapening mee bereikt, dan mogen wij blij wezen. In de verdere saneering van de wereld zal Amerika dan hopelijk wel worden meegetrokken. In elk geval: het is dan toch pro internationale ontwapening. En de besprekingen, die die moeten helpen verwezenlijken, luidt het in met negentien kanonschoten! Dit herinnert aan het grootsche moment waarop in de Galerie des Glacés te Versailles de vrede na den wereldoorlog geteekend werd. Dat was in Juni 1919. Nauwelijks hadden de Duitsche gedelegeerden Müller en Bell hun handteekeningen geplaatst, of buiten don derde het geschut, en een zwerm oorlogs vliegtuigen verscheen boven Versailles. In dien tijd was het misschien nog te vergeven, want de wereld was nog lang niet van de oorlogswaanzin bekomen, en kon zich nog niet anders dan in kanonschoten uitdruk ken. Al klonk het toen al, voor wie de geva ren van het pas gesloten vredesverdrag be sefte als: „Volgendeboem!oorlog. echo!" We leven nu twaalf jaar verder, en er zijn zooveel menschen die den waanzin der be wapening als zoodanig beseffen, en er hun mond niet over willen houden, dat er kans op een begin van ontwapening bestaat. Op dit moment, ter inluiding van een con ferentie naar welker resultaat de heele we reld verlangend uitziet, lost Amerika negen tien kanonschoten! Dit is nog erger dan de malle vlootbezoeken der staten onderling, waarbij men elkaar met dreigend losse flodder-gepaf „beleefdheden" bewijst. Ik hoop dat de pers in vele landen, en voor al de Amerikaansche pers, niet zal nalaten deze malle vertooning bespottelijk te maken. Maar ik vrees het ergste. Het grootste deel van de redacties leest over zoo'n gevalletje ook maar heen. Het is immers altijd zoo ge weest! Vroeger dronken de menschen slootwater en stierven bij duizenden aan typhus. Dat is niet meer zoo. Vroeger als er twee ruzie had den, argumenteerden ze met een knots, later een degen of een revolver, met secundanten erbij, en wie er aan dood ging had ongelijk. Dat is ook niet meer zoo. Vroeger braken er pest- en cholera-epidemieën uit die halve steden uitmoordden. Die zijn ook bedwongen. Men liet toe dat tallooze menschen van hon ger stierven. Nu niet meer. Enzoovoorts, en- zoovoorts. Allerlei rampen uit den .goeden ouden tijd" zijn verdwenen, al waren ze altijd zoo ge weest. Maar de stomme massa-slachting, de erg ste kanker van alle, is nog niet uitgeroeid, en leeft nog zoozeer als een aanvaardbare, gerespecteerde werkelijkheid dat een verte genwoordiger van veertig millioen menschen, die met een vertegenwoordiger van honderd vijfentwintig millioen menschen komt on derhandelen over ontwapening, stomweg be groet wordt met negentien kanonschoten. Stomweg! Een zachter woord is er niet voor. Het is treurig van monumentale dwaas heid.... de surséance-aatl'/p.aag j. p. kok. Niet de Nederlandsche Hypotheekbank. In ons vorig nummer deelden wij bijzon derheden mede over de aanvrage van den heer J. P. Kok, om hem surséance van beta ling te verleenen. Daarin werd medegedeeld dat de heer Kok nog meent f 110.000 te kun nen vorderen van de Nederlandsche Hypo theekbank in verband met een hypotheek transactie. Dit betreft evenwel niet de Ne derlandsche, maar de Vaderlandsche Hypo theekbank. Deze vergissing, die wij betreuren, is door een zetfout ontstaan. wachtgelders te haarlem. OOK TWEE LEDEN VAN HET BURGERLIJK ARMEESTUUR OPGEROEPEN. In ons vorig nummer hebben wij medege deeld, dat door het gemeentebestuur ver schillende wachtgelders opnieuw in dienst ge steld zijn, of voor den dienst opgeroepen. Bij ae annexatie van Schoten werden ook eenige leden van het Burgerlijk Armbestuur der gemeente Schoten opwachtgeld gesteld. Wij vernemen nu, dat het ook in de bedoe ling van het gemeente bestuur ligt om twee van deze heeren weer tot actieven dienst op te roepen, omdat er door de vele werkloos heid veel voor de leden van het Burgerlijk Armbestuur te doen is, zoodat het gewenscht is het aantal uit te breiden. de loterij van het n. o. c. TERUGBETALING DER LOTEN. Zooals men weet, heeft het N.O.C. onlangs besloten geen Nederlandsche vertegenwoor diging naar de Olympische Spelen te Los An gelos te zenden. Het is weliswaar mogelijk, dat op andere wijze toch nog enkele deel nemers uit Nederland zullen vertrekken, maar het besluit van het N.O.C. heeft tot ge volg dat de in het geheele land opgezette loterijen geen doorgang vinden. De reeds verkochte loten zullen nu door het N.O.C. worden teruggenomen en voor dit doel heeft het comité weder de medewerking van de dagbladpers ingeroepen en verkregen, In verband daarmede berichten wij, dat aan ons bureau verkochte loten door de houders weder aan ons kunnen worden teruggege ven, waarop wij hun de koopsom van f 2,50 per lot restitueeren. De gelegenheid hiertoe blijft gedurende een maand open, dus tot 23 November a.s. Bovendien zullen daarna nog loten kunnen worden ingewisseld tot 1 Januari 1932 bij net N.O.C. zelf/ Lange Vij verberg 3, 's-Gravenhage. De tegenwaarde der loten, die alsdan nog niet zullen zijn in gewisseld, zullen worden beschouwd als do natie aan de kas van het N.O.C., terbestrij- ding van de kosten ten behoeve van de lote rijen gemaakt. Te onzen kantore kunnen uitsluitend loten behoorende tot het district Noord-Holland ter inwisseling worden aangeboden. groote brand verwoest 24 huizen. De bladen melden een hevigen brand te Cavastra, waardoor 24 huizen in asch wer den gelegd. Vier menschen zijn ernstig ge wond. De schade bedraagt meer dan 1 mil lioen. Twee honderd personen zijn dakloos. dorp in brand. TWEEHONDERD MENSCHEN DAKLOOS. Uit Rome wordt gemeld: De bladen bevatten een telegram uit Triest, volgens hetwelk een hevige brand in Vavras- ta uitbrak, waardoor 24 huizen werden ver woest, zoodat 200 menschen dakloos zijn. Vier personen werden ernstig gewond. De schade bedraagt meer dan een millioen. PERSONALLY. Voor het te Delft gehouden examen voor analyst, richting B. 'hulpkrachten voor we tenschappelijk chemisch onderzoek) is ge slaagd de heer M. Hassink te Haarlem. Arthur Schnitzler: Wc denken noch in woorden, noch in beelden, maar in iets wat ice niet vatten kunnen. Als we het konden, hadden we een wereldtaal misschien de taal die de menschen voor de val van de torens van Babel spraken en voor de spraakverwarring. De musicus spreekt een wereldtaal. Gevoel is wereldomvattend. (De KLM. heeft thans een mil lioen K.G. goederen vervoerd en deelt mede, dat dit vervoer in stijgende lijn gaat.) Het luchtig KLM. vervoer Is nu al tot 't millioen gekomen, Haar luchtvloot heeft dus by elkaar Een aardig vrachtje meegenomen. Dit is een nieuwtje van gewicht, Dat men niet vluchtig moet beschouwen, De arbeid, op de vlucht verricht. Krijgt blijkbaar meer en meer vertrouwen. Dat dit transport werd ingesteld, Is slechts een korte poos geleden, De vlieger gaat nog altijd op En blijft niet werkeloos beneden. Hoewel de K.LM. haar last Bij elke vlucht weer ziet ver-hoogen, Gaat zij vooruit, wie anders kan In deze dagen daarop bogen? 't Vervoer gaat in een lijn die stijgt, Ja, dat zal je de drommel halen, Maar als het aankomt moet de lijn Toch, zou ik zeggen, weder dalen. P. GASUS. het geïllustreerd zondagsblad van HAARLEM'S DAGBLAD van heden be vat om.: stadsgezichten en natuuropnemin- gen uit binnen en buitenland; de vernietiging van 145.000 bloemkolen te Grootebroek; de werkzaamheden aan den nieuwen verkeers weg AmsterdamMuiden: na den brand in de huidenpakhuizen te Gouda; de nieuwe Commissaris der Koningin in Drente; de Spaansche danseres La Argentina te Den Haag; de lichtweek te Haarlem; de bank overval te Rotterdam; een vervolg van de feuilleton Hoog Spel; een compleet verhaal; een pagina voor de jeugd en een voor de vrouw; een humorpagina. Japan neemt de Volkenbonds- voorstellen aan. BINNEN 3 WEKEN TERUGTREKKEN VAN DE TROEPEN. TOKIO, 23 October. (Reuter). De Japan- sche vertegenwoordiger bij den Volkenbond heeft opdracht gekregen de voorstellen aan te nemen. Japan zal binnen drie weken be ginnen zijn troepen binnen de spoorwegzöne terug te trekken en zijn best doen de vijan delijkheden te beëindigen, mits China de ver plichtingen van de verdragen erkqnt en zorg draagt de anti-Japansche agitatie te onder drukken. gasverstikking in een stikstof fabriek. DRIE ARBEIDERS GEDOOD. Donderdagmorgen zyn ai de Beiersche stik stoffenfabriek te Trostdorf in Ober-Bayern drie arbeiders door gasverstikking om hei- leven gekomen. Zij daalden af in een kalk- bunker en vielen een voor een bewusteloos neer. De vierde arbeider, die eveneens in den bunker wilde afdalen, merkte tijdig hei gevaar en alarmeerde de reddingsbrigade. De pogingen om de levensgeesten van de slacht offers op te wekken, faalden. het kantongerechts gebouw. WANNEER IN HET OUDE GOUVERNEMENTSGEBOUW Het kantoor van den Rijksgebouwendienst te Haarlem, dat tot heden op de verdieping van het Post- en Telegraafkantoor aan de Raaks was ondergebracht, heeft een ander onderdak moeten zoeken, omdat die lokalen noodig zijn voor den Rijkstelefoondienst, die binnenkort uitgebreid zal worden in verband met de indeeling in districten. Nu heeft de Rijksgebouwendienst tijdelijk de beschikking gekregen over eenige lokalen van het oude Gouvernementsgebouw in de Jansstraat. Maar ook die huisvesting is van zeer tijdelij- ken aard. Het Gouvernementsgebouw wordt namelijk verbouwd om daarin het kantonge recht onder te brengen, opdat in het Paleis van Justitie meer ruimte beschikbaar zal ko men voor de Arrondissemens Rechbank. Ver moedelijk zal dit jaar nog de aanbesteding plaats hebben. Met die verbouwing zal even wel nog zooveel tijd gemoeid zijn, dat het kantongerecht pas in het midden van 1932 zal kunnen verhuizen. Voorts zullen in het oude Gouvernements gebouw nog ondergebracht worden het Rijksarchief (thans in de Vleeschhal gehuis vest) en de dienst van de gemeentebelastin gen te Haarlem, die nu slecht behuisd is in het aan het Stadhuis grenzende gebouw in de Koningstraat. vergadering van obligatie- houders gonnermann Co. DE COUPONS VAN DE VENNOOTSCHAP ONDER FIRMA EN DE COMM. VENNOOT SCHAP. Het Administratie- en Trustkantoor „'s-Gra venhage" N.V. te 's-Gravenhage. onder di rectie van mr. Van Haastert, heeft houders van obligaties ten laste van de Handelsven nootschap onder de firma Gonnermann Co. en van de Commanditaire Vennootscha" Gonnermann Co. opgeroepen tot een ver gadering op Vrijdag 6 November ten kan tore van dat kantoor te 's-Gravenhage. Punt van behandeling is de beraadslaging ove maatregelen wegens het faillissement der N.V. Gonnermann Co. te Haarlem. Naar wij vernemen zijn obligatiehouders an de vennootschap onder de firma er van de commanditaire vennootschap in overleg getreden met den curator om dc aandacht te vestigen op de rechten dezer obligatiehouders bij het faillissement der naam'.ooze vennootschap, waarin deze vori ge vennootschappen in 1930 ingebracht zijn Op de vergadering zal besproken worden of een regeling kan getroffen worden ten be hoeve van de uitbetaling van de couponrente van deze obligaties. MENSCIIELIJKE BESCHAVING Uit New York wordt bericht, dat daar bin nenkort op een tentoonstelling verscheidene typen van mechanische menschen zullen worden gedemonstreerd, scheppingen var het Inventief brein van eenige Amerikaan sche uitvinders. Een van deze mensch-auto- maten is een vinding van den Ingenieur Whiteman, een mannequin van groot for maat. geheel van staal vervaardigd en be stemd voor oorlogsdoeleinden. De uitvinder regelt radiotelegrafisch de bewegingen var dezen stalen „mensch", wiens borst ger,n hart. maar een motor van 70 P.K. bevat. De uitvinder zegt er zelf van dat zijn automaat kan marcheeren. met een geweer schieten, schermen met de bajonet en handgranaten -erpen, kortom zich geheel als een b e- -chaafd mensch kan gedragen. Een afdoender oordeel, temeer moordend naar dat het waarschijnlijk onbewust zoo werd uitgesproken, kan wel niet over onze „beschaving" worden geleverd. Het Kantongerecht naar het oude Gouverne- mentsgebouio. (Ie blad. Ie pag.) De huisvesting van het Museum van Kunst nijverheid is nog onzeker. (Ie blad. ie pag.) De opgeroepen Haarlemsche wachtgelders. (Ie blad, le pag.) De loterij van het N.O.C. (le blad, le pag.) Tegen een inwoner van Halfweg 4 jaar gc- ëischt wegens oplichting en valschheid in geschrifte. (le blad. 3e pag.) Het ChineeschJapanschc conflict. (2e blad, le pag.) Japan neemt de voorstellen van den Vol kenbond aan. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. Vierster: Negentien kanonschoten. (le blad, le pag.) Grock gefilmd. (4e blad, le pag.) Mr. B. de Jong van Beek en Donk: De herfst- zitting van het Internationaal Arbeids bureau. (3e blad, 2e pag.) Uit Engeland: Van het politiek spreekge stoelte. (4e blad, le pag.) Haarlemsche veteranen der arbeidersbe weging I. B{j den heer H. Reinalda. (2e blad, 2e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) het museum van kunst nijverheid. NAAR DE VLEESCHHAL? Indertijd is medegedeeld, dat er plannen bestonden om het Museum van Kunstnij verheid over te brengen naar de Vleesch hal op de Groote Markt, als dit gebouw ontruimd zal zijn door het Rijksarchief. Nu blijkt uit een ander bericht in dit nummer dat dit archief vermoedelijk in den zomer van 1932 overgebracht zal worden naar het oude Gouvernementsgebouw in de Jans straat. Wij hebben geïnformeerd of het nu zeker is, dat het Museum van Kunstnljverixid (dat tijdelijk zonder onderdak is, omdat het Paviljoen in den Hout ontruimd moest wor den) naar de Vleeschhal zal overgebracht worden. Ons werd evenwel medegedeeld, dat die zaak nog in overweging is en dat daarover nog niets met zekerheid is te zeggen. BELANGRIJKE BESLISSINGEN IN DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft Donderdag aan genomen het wetsontwerp tot instelling v an een economischen voorlichtingsdienst en de ratificatie van het ontwerpverdrag van Oslo. De drie moties ingediend door den heer v. <L Tempel na zijn Interpellatie, zijn verworpen. Men zie het Kamerverslag. INBREKERS OP HET PAD. Bij de politie is Donderdag aangifte ge daan, dat uit een kamer op de tweede étage van een perceel aan d<^ Groote Markt wor den vermist een bontmantel, een pluche mantel en een bontkraag, ter gezamenlijke waarde van f 470. De dienstbode had in de nabijheid van deze kamer een onbekenden man zien loopen. De politie stelt een onder zoek ln. In den afceloopen nacht heeft men zich 'oegang verschaft tot het kantoor van Droste's Chocoladefabriek in den Veerpolder Door het verbreken van .een glas-in-loodraam kon men in het kantoor komen. De dief is blijkbaar niet verder kunnen komen, dan de benedenhal, want toen is hij vermoedelijk ge stoord. Er wordt niets vermist. Een in de hal staande sierkast, waarvan de laden niet gesloten waren, is wel doorzocht, maar daar uit kon niets worden weegenomen, omdat de ladenleeg waren! Ook in een perceel aan de Oranjekade is in den afgeloopen nacht een ongewenscht bezoeker geweest. Deze heeft aan den ach terkant een ruitje uitgesneden en kon zoo -ioende in huis komen. Eenige kasten wer den doorzocht, maar er wordt niets ver mist. De politie krijgt dus wei druk werk! REGEERINGSHULP VOOR TEKORT 1930 BIJ DE K.N.LJVL Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het hoofdstuk Waterstaat der Staats- bcgrooting van 1930 omdat wegens het ver lies over het Jaar 1930 en het ln dat Jaar na der gebleken groote re verlies over 1929 van de K.L.M. voor Nederland en Koloniën het oorspronkelijk op het desbetreffend artikel uitgetrokken bedrag van f 400.000 dient te yïu- --.i verhoogd met t 600.000. Eenige van de mooi versierde en verlichte auto's die Donderdagavond aan den licht- stoet deelnamen. ,jSnélvcrbandorganiseerde een autotocht voor gebrekkige kinderen langs de verlichte gebouwen en door de verlichte straten Het vertrek uit het Kenaupark.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1