RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de besto oplossers vier boeken verloot.) AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder) 1. (Ingez. door Knipperdolletje.) Verborgen Rubriekcrtjes. Wie zijn: Aal Chetnagtje? Jes Oro? Noes Tcrpstej? Door SonroeJ? Kee Kerwollebnoelbm? 2. (Ingez. door Directeurtje.) Ver borgen beroepen. Wat doen: Cor Eurlont? Piet Kaïn? Griet Loode? Rle If foe? Ge- rard Doov? 3. (Ingez. door Schrikkelkindje.) Kam raadsel Iedere tand bestaat uit 4 letters. 1 is een meisjesnaam 2 is een zwarte v.'oelstof. 3 is een meisjesnaam. 4 is tuinmansgereedschap. 6 verkoopt de zadelmaker 6 heeft een vogel 7 is een stekelig dier 8 is een geduldig dier 9 is een Jongensnaam. De rug van de kam noemt iets bij - bonders van deze week. 4. (Ingez. door Waterrotje.) Mijn geheel behoort bij mijn hoofd. Onthoofd mij tweemaal cn ik ben een plaatsje in Gelderland. 6 (Ingez. door Nachtegaaltje.) Strikvragen. a. Waar gaat men naar toe, als men 12 jaar is? b. Hoe komt een hond over een vonder? c. Hoe lang slaapt een ezel gewoon lijk? d. Wie breekt eerder een been, die van de tafel valt, of die van don toren springt? e. Hoe ligt een kat on den muur? 5. (Ingez. door Knipperdolletje Verborgen geneesmidde'en. Wat zijn Lafz, Rupelabmes, Ro- lup, Ruldenk, Poeserd? 6. (Ingez. door W. B. Z.) Driehoekraadsel X X X X X X X X een plaats in Zeeland, onze liefste bloedverwanten maalt het koren een heerlijk geschenk een eiland in de Zuiderzee, een deel van een schip een medeklinker. AFDEELING II. (Leeftijd 9 Jaar en Jonger) 1. (Ingez. door W. B. Z.) Een g ibberlge visch en een omge keerd net vormen samen een plaats ln den Achterhoek. Welke? 2. (Ingez. door W. B. Z.) Vierkantraadsel een Jongensnaam een naam van een vrouw een meisjesnaam een hemellichaam. De kruisjes moeten denzelfden naam noemen. 3. (Ingez. door W. B. Z.) Er was een huisje wit en glad. Dat niet een enkel deurtje had En waar niets was dan één vertrek Daar woonde Juffrouw Snaterbek. Zij vond haar huisje wel wat klein, Wou niet meer opgesloten zijn. Gauw stoot ze een gaatje in den wand. En ging toen reizen door het /and Eén huisje met maar één vertrek En daarin Juffrouw Snaterbek. Die 't muurtje breekt en reizen gaat. Wie is er kindren, die dat raadt? 4. (Ingez. door W. B. Z.) Wat staat hier? DAG 6. (Ingez. door W. B. Z Ik ben een goed jager En jaag meest in huls Ik jaar zonder schieten En maak geen gedruisch Ik heb fraaie knevels En vang liefst: een Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Koevoet. Draadnagels. Tanden van een rad of kam. Boomkruin. Gloeikous. 2. Doornroosje. 3. Zonnewijzer. 4. Gezelligheid kent geen tijd. 5. Nita. 6. Vollenhove. AFDEELING H 1. Schoolbord. 2. Leesboek 3. Tamboer 4. Juffertje Leesgraag. Vaders Jongen. Micky Mouse. 5. Koffer. 6. Havik. Goede oplossingen ontvangen van: Konijntje 6 De kleine Violist 6 Turnstertje 5 Rangeerdertje 6 De kleine Vogc'vriend 6 Bloemenfee 6 Nachtegaaltje 4 Betsy de Graaf 6 Borduurstertje 4 Kakelaartje 6 Frits Müller 4 M. Ha venaar 5 Gouden regen 4 Goudelsje 6 Wenda 5 Admiraal de Ruyter 3 Bokstertje 6 Prinses Maria 6 Tiny 6 Thea 6 6Boerinnetje 5 Turnstertje 3 Tamboer 5 Wim 6 Vaders jongen 6 Schrikkelkindje 6 Zonneschijn 4 Zonneke 6 B auwoogje 5 De kleine Bouwer 5 Foppenverpleegstertje 6 Micky Mouse 5 Doornroosje 3 Nevada 5 Uitloopcr 6 Duikstertje 6 Nanna 4 Roosje 4 Gladiooltje 5 Jong Neder land 6 Leeuwenbekje 4 Lourens Coster 5 Kerstroosje 4 De looze Vos 4 Graspieper 4 Roodborstje 4 Koekoek 4 Directeurtje 6 Goudsbloem 6 Bal- lenbrcistertje 6 Alba 3 Gouden re gen 4 M. Havenaar 5 Moeders klein ste 6 Wipneusje 3 Zomerbloempje 6 Moeders beste 6 B oembollenkwee- ker 6 Iris 6 Optimist 3 RUILRUBRIEK KOEKOEK, Ruychaverstraat 28r- heeft 8 Wybert, 14 Scholten, 34 Dros te. 2 Roodband, 50 Zwerftochten Hille, Ge derland, 30 Kwatta, 25 Sickesz. Daarvoor vraagt hij Kiazim en Dubec. DIRECTEURTJE, Pres. Steynstr. 66 heeft 3 Bobbie-mannetjes, 53 Meco. 2 Fox. 6 Indiaantjes. 2 Xan- thla (waarde 6 pnt.) 3 Turmac 3 Batschari (waarde 5 12 pnt.) 1 Bramha (waarde 3 punt) 2 Kiazim- Emin, 1 Shell, 1 Sopla, 1 Pirate. 1 Clysma. 1 Haas, 3 Wybert, 1 Hoender boek, Hiervoor vraagt hij Weeg schaaltjes, Kwatta's en Sickesz. Ruil tijd 12—2. RIKA v. d. STAD. Kleverlaan 34, wi' een zwart poesje weg geven. DOORNROOSJE, Wipperplein 11, Heemstedg, heeft 40 Zwerftochten, koffiebons (blauw en groenmerk), Hiervoor vraagt ze Kwatta-sold Sickesz-omsl. cn Weegschaaltjes. Ruil tijd 4—5 behalve 's Zaterdags en 's Zondags T. VERHAGEN. Leidschevaart 20 heeft 2 Roodband. 1 Cactus Verka de, 2 Sickesz. 2 Cavanda's. Daarvoor vraagt zij Kwatta-soldaatjes. BOERINNETJE, Tempeliersstraat 26 rood heeft Haust, Coelingh, Dob- be'man. Everfine, v. d. Linden, Ver kade: Langs de Zuiderzee. IJsel, Vecht. Naardermeer, Meco, Hag, Roode Ster. Victoria. Jeugd-Biblio- theek. Maas-thee, Sigarenbandjes, Bloemen en Vlinders, Dik Trom, Kwatta, Pelikanen, Timmermans- cassa. Zeewater-aquarium. Dit alles wil ze ruilen voor Sickesz-wapens, Scholten-bakmee'bonnen. Tami- niau, v. d. Linden en Cactus. Ruiltijd Zaterdag van 56. Hartelijk be dankt ze Ballenbreistertje voor de ontvangen bonnen. CATRIEN v. WAARDE. Brouwers vaart 64 heeft 30 Hille, 11 Haust, 3 Haas-azijn, 31 Turmac, 2 Zeewater aquarium. Dit alles wil ze ruilen voor Lux, Sunlight, Vim, Rinso Radion, Leupen. Droste. PRESIDENT KRUGER. Rozen- prieelstraat 3 heeft: 1 Funke 2 Hille, 4 Hoe heet die vogel? 4 Victoria, 4 Haarl. Brood en Meelfabr. 1 Erdal, 1 Aii Baba, 3 Dik Trom, Hiervoor vraagt hij Leupen (Serie A) Ook heeft hij de heele serie voetbalpl. (2de serie). Deze wil hij ruilen voor elftal'en (3de serie). ADMIRAAL DE RUYTER, Roze- prieelstraat 3 heeft: 1 Rademaker Sickesz, Dik Trom, 2 Pelikanen, 2 Victoria, 2 W- D. en II. O. Wills Bris tol en Londen, Kwatta, Indiaantjes, Scholtens Bakmeel, D. E-, Heckers, 1 Niemands verdriet, 1 Vlinder, 1 Sport-Bee'd, 1 Hoe heet die vogel? Karnemelkzeep, Leven der Zee, Ver kade: Texel, Vecht, Langs de Zuidcr eez, Zomer, Niemeyer, Funke, Walle- kers, Koopman, Dubec, Erdal, Hier voor vraagt hij: Amstel, Pleines, Sneeuwwit, Klokjes, Voetbal, 3de Serie. DE SINT-NICOLAAS- WEDSTRIJD. Zomerbloempje, Leidschevaart 20 rood zou graag een popje willen hebben om aan te kleeden voor den St. Nicolaaswedstrijd. Rubriekertjes-lijst F. v. Dijk, oud 11 jaar, J. v. Dijk, oud 11 jaar, beiden At- jehstraat 100. Annie Visarius, oud 9 jaar, Flores- straat 62. Dora v. Zon, oud 9 jaar, Rozeha- genstraat 37. Corrie Huyer, oud 9 jaar, Roze- prieelstraat 3. BRIEF VAN ZUSTER SCHOUTEN Lieve Rubriekertjes, Er zijn thans zooveel moedertjes, die geen wiegje bezitten voor haar pas geboren kinderen. Misschien staat er bij jullie op zolder nog wel een. Een ledikantje is natuurlijk ook goed. Wil je me laten weten, of ik bij jullie een wieg of ledikantje mag laten halen? Bij voorbaat har telijk dank. ZUSTER SCHOUTEN, St. Elisabeth's Gasthuis Afd. Maatsch. werk. STOUT MIESJE. V. Netjes heeft klein Miesje Alles klaar gezet Haar kleuren en penseel En nu begint de pret. •Dat dikke mooie boek Met al die zwarte platen Zal ze netjes k'euren gaan Geen plaatje zwart meer laten De eerste prent, dat is een bosch, Groen moet ze daarvoor zoeken. Wat zijn die platen grappig zwart Niet a's haar eigen boeken. Want dit dikke zware boek Is uit Vaders kast. Miesje. Miesje, mag dat wel? Daar komt verdriet van! Vast! Maar Miesje denkt niet verder na Gaat dapper aan het kleuren. Als straks Moeder binnenkomt, Wat gaat er dan gebeuren? Dan krijgt Miesje erge straf.... Verf in vaders boek? Foei stout Miesje, stoute meid! Voor straf daar in die hoek! Wanneer wc werke'ijk een mooi bloemenhoekje in onzen tuin willen aanleggen, moeten we vaste planten afwisselen met bolgewassen en één jarige zaaibloemen. Van de vaste planten hebben we vele soorten, die vroeg bloeien, even als ve'e bolgewassen, terwijl over 't algemeen de zaadbloemen later ko men. 't Is nu een geschikte tijd om vaste planten te verplaatsen. Zorg er echter voor de de aarde goed wordt dicht gestampt, daar anders de vorst spoedig tot de wortels kan doordrin gen en een vorst periode vlak na 't verplaatsen kan dan vaak doodelijk voor hen zijn. We moeten bij 't verplanten reke ning houden met de grootte, die de plant kan krijgen. Hooge en lage soorten mogen niet door elkaar ge-., plant worden. Vóór we tot het be spreken van enkele vaste planten overgaan, moet ik eerst lets vertel over de planten in 't algemeen. Jul lie weet allemaal, dat de planten worden verdeeld in families. We kun nen de Indeeling echter ook anders maken, n.l. Ie éénjarige planten; 2e tweejarige planten; 3e overblijven de- of vaste planten. De éénjarige planten worden in 't voorjaar uitgezaaid, ontwikke'en zich, bloeien, geven zaad en sterven hetzelfde jaar. De tweejarige planten ontwikke len zich 't eerste jaar tot een flinke plant, overwinteren en geven 't twee de jaar bloemen en zaden, om dan te sterven. De overblijvende planten komen elk jaar weer op. De bovcnaardsche plantendeelen sterven in den herfst voor 't grootste deel of geheel af, doch de onderaardsche deelen blij ven leven en zenden in 't voorjaar weer nieuwe stengels naai' boven. Den vasten planten is echter niet het eeuwige leven gegeven. Op den duur worden ze minder en verdient 't aanbevelijig de oude planten door jonge te vervangen. We zullen nu enkele overblijvende p'antcn behandelen. Guldenroedc (Solidago spectabi- lis) fam. Samengesteldbloemigen (Compositen). Een sierplant uit Noord-Amerika, die Jarenlang vast kan blijven staan en groote exem plaren vormt, die talrijke forsche bloemstengels geeft, ongeveer 1 M. hoog. 't Is een sierijke plant, die lange pluimen van goudgele bloem pjes vormt, terwijl de stengel bezet is met smalle langwerpige bladeren. Wanneer we deze plant zelf wi len kweeken, moeten we vroeg zaaien en ultplanten op 40 c.M. afstand. Ridderspoor (Delphinium) fam. Ranonkelachtigen (Ranuncula- ceeën) Tot de Delphinium soorten behoo- ren ook één-jarige planten, welke veel in onze tuintjes voorkomen De overblijvende echter, we ke tot een hoogte van 0.801 M. opgroeit, is Delphinium hybridum, een sierplant uit den Kaukasus en Hongarije, die krachtige, kaarsrechte stengels geeft met een groote, rechtopstaan de tras van licht- tot donkerblauwe bloemen. Ook de bladeren van deze plant zijn mooi gevormd. Als snij bloem Ls ze evenwel niet geschikt, daar de bloemen in een vaas spoe dig afvallen. In den tuin daaren tegen is ze een sieraad aan de ach terzijde van Je hoekje of rand: de guldenroede vormt daar den achter grond. Een lage Delphinium soort, ge schikt voor rotsbeplanting is D. chi- nense pumilum 'blauw) en D. ch. pumilum Snowba'l (wit). Deze wor den ongeveer 20 a 25 c.M. hoog. TUINIER. De oudste Europeesche ijzergieterij Deze vindt men in Zweden reeds in 't midden der 14e eeuw beoefen de men daar deze industrie uit. Iets over den kalender. Heb Je wel opgemerkt dat October op den zelfden dag begonnen is a s Januari dit jaar, n.l. op een Donderdag. Zoo begint April altijd op denzelfden dag als Juli en December op denzelfden dag als September, eveneens begin nen de maanden Februari, Maart en November op denzelfden dag. Alleen HUISVLIJT LIJSTJE lias» E----) 1 .(Pc<r» Maakten we de vorige week een lijttje met schuine hoeken, nu gaan we eens een ander model in elkaar Betten. Voor de boven- en onderzijde ma ken we 2 plankjes van 11/2 en 1.8 c.M. breed. (Zie fig. 1). De lengte be palen jullie zelf maar, daar die af hangt van de grootte van je plaat. De plankjes voor de zijkanten wor den boven 15 c.M. en onder 1.8 c.M. breed. Denk er om, dat je den bin nenkant van je lijst rechthoekig houdt. De schuine kant komt dus aan de buitenzijde. Heb Je de vier kanten pasklaar gemaakt, dan kan je ze op tafel netjes tegen elkaar aanleggen en alles goed sluitend maken. We verbinden ze aan elkaar op dezelfde manier als bij 't vorige lijstje. We timmeren op de rechtop staande p'ankjes andere, die 1 2 c.M. smaller zijn, van boven 1.5 c.M. en beneden 18 c.M.' uitsteken (Zie lig. 2). Hebben we de beide zijkanten zoover klaar, dan kunnen we de bo ven- en de onderzijde aan de uitste kende deelen timmeren. Aan den achterkant brengen we nu boven en onder nog 2 plankjes aan, die 12 c.M smaller zijn en precies passen tusschen de andere. We hebben nu weer een gleuf gekregen, waar het glas en de plaat ingelegd kunnen worden. Op 't ijstje kunnen we nog een kleine versiering aanbrengen, zooals fig. 3 aangeeft. Met beits en was of verf wordt 't geheel afgewerkt 't Model ligt weer in de Tijdingzaal ter bezichtiging. ONZE BIBLIOTHEEK Opgericht 2 Oct. 1928. Gevestigd Klein Hei igland 66 Ruiltijden: Woensdags 5—6 uur en Zaterdags 1—2 uur. Leenprijs 2 ets. per deel en per leesweek (d.i. van Woensdag—Zater dag of van Zaterdag—Woensdag). Seizoenkaarten: 30 boeken 50 ets. Seizoenabonnementen: f 1.40 (m. Inbegrip van opbergmap en catalo gus; ge dig tot eind van het seizoen) Inleggeld: 12 ets. (lncl. opbergmap en catalogus). Correspondentieadres O. B Gr. Houtstraat 155z. (Op enveloppe O.B.) DAMBOEKJES Door middel van een vriendelijke heer ontving ik van een damclub enkele damboekjes. Voor hen, die het spel beoefenen kan ik ze zeker aanbevelen en is het ongetwijfeld een goede handleiding. Onder de nummering ID zullen de boekjes (geldende als een leesboek) worden uitgeleend. De heer O. dank ik nogmaals vriendelijk. JONG NEDERLAND Mag ik dit blad nog eens onder de oogen brengen? In iedere map bevinden zich twee krantjes van het begin tot het eind met boeiende verhalen en ver tellingen. Raadsels, ruilrubriek, enz. enz. kun je er in vinden. FOTO'S O. B. De foto's welke de vorige week door een vriendelijke heer zijn ge nomen van O. B. zijn allen zeer goed geslaagd. De groepjes-foto's van de deelne- bers, die aanwezig waren, kunnen Jullie verkrijgen tegen 10 ets. per stuk. Tijdens de ruiluren zullen de fo to's worden opgehangen. LIJST VAN NIEUWE BOEKEN (1930—1931) 260. Bromberg, P. De hooge boog. 211. Bruyn, D. de Baron van Munchhausen. 230. Chappius, H. Maori's tent leven in 't tljgerland. 261. Dickens, Ch. David Copper- field. 207 en 208. Doorman, C. Dickens verhalen voor de jeugd (le en 2e deel.) In de vorige rubriek is tweemaal achter elkaar dezelfde fout geslopen De zusjes Breesma is niet 248 doch 275. Men leze dus ook: Als vervolg op 275 zal in O. B. de bekende Lies- en Loek-serie verschijnen. (Wordt vervolgd.) DEELNEMERSLIJST Ingeschreven 12 Sept. 1931. 26. Marie Reckman, Gr. Heiligland 48, 13 j. 27. Rika Meinen, Kruisweg 63, 13 Jaar. 28. Jan de Visser, Berkerodestraat 22, 10 jaar. 29. Corry v. Oldemark, Eikenstr. 24 11 Jaar. 30. Rietje v Rossum, 2e Zuid-Pol derstraat 21, 12 jaar. (Deze lijst wordt in de volgende rubrieken voortgezet.) W. LASSCHUTT. Gr. Houtstraat 155zw. ZOEKPLAATJE. Max was de trots van den uosch- wachter! En geen wonder. Mooier en verstandiger hond bestond er dan oök bijna niet. Gehoorzaam en trouw was het dier als geen ander. Stel Je dan ook de verbazing en de schrik van den boschwachter eens voor, toen hij op een goeden mid dag stond te fluiten en te roepen, zonder dat Max kwam opdagen. Wat was er gebeurd? Max was een paara stroopers op het spoer gekomen en achtervolgde hen. De kerels wierpen zich op den hond en bonden hem stevig met een touw vast. Ook zijn bek bonden zij met een zakdoek dicht, zoodat het dier niet zou kunnen blaffen om hen te verraden. Toch was Max niet ver van den boschwachter verwijderd als die wel dacht. Kun Ju!ie hem vinden? Wijs hem dan eens aan den boschwachter aan. dan kan die zijn trouwe vriend weer verlossen. POSTZEGELRUBRIEK. CURACAO IX socS /lie /j&t f IOC r?' 6 c V 7ie- -!S± /ae. jrc. toe. ^rc. 4* 'ILL Voor de vliegpost werden in 1929 eenige zegels overdrukt met „Lucht post" in de nieuwe waarde n.l. 50 ct. op 12 1/2 cent (rood type 1922-'26) 1 gld. op 20 cent (blauw type 1922-'26) en 2 gld. op 15 cent (olijf- geel type 1915- 20). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 cM. In 1929 verscheen nog een opdruk n.l. 6 c. op 71/2 ct. (oranjerood type 1928). Grootte van 't vakje 3.7 bij 2.8 c.M. LUCHTPOST In 1931 verscheen een nieuwe serie voor de vliegpost (Zie de figuur) De waarden zijn: 20 cent (rood), 35 cent (blauw), 40 cent (groen), 45 cent (oranje), 60 cent (donkerlila) 70 cent (zwart), 1.40 gld. (bruin) en 2.80 g'd. (bruinolijf). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.8 c.M. Zie voor de in deeling 't schetsje. Mijn hartelijke dank aan twee on bekende gevers van een aardig par tijtje zegels voor de rubriek. S. Rustenburgerlaan 23. Uit het leven van Edison. Thomas Alva Edison, die deze week op hoogen ouderdom is overleden, was als kind maar een heel zwak ventje. Toen hij 7 jaar was, ging hij naar school en de algemeene in druk van de onderwijzeres was al gauw, dat dit teere ventje ook maar een heel klein beetje verstand had. Vooral in rekenen scheen hij heet dom te .zijn. Na 3 maanden school gegaan te hebben zeer tegen zijn zin, nam moeder hem weer thuis. Ze was vroeger zelve onderwijzeres ge weest. en besloot, daar 't op school toch niet ging, Thomas zelf les te geven in -de schoolvakken. Wat de meesters niet konden bereiken, ge lukte mevrouw Edison. Dat huison derwijs maakte den jongen wel heel eenzelvig. Vrienden bezat hij niet en hij scheen ook geen behoefte te heb ben aan vriendschap. Op 12-jarigen leeftijd hie'd hij zich al met allerlei proeven bezig. Uit de groote dagbla den heb je al hooren voorlezen, hoe hij krantenjongen werd en er zelfs een eigen drukkerijtje op nahield, hoe hij in den trein oorzaak was van een brandje, doordat er stoffen ont ploften. Hoe hij toen van den con ducteur een klap om de ooren kreeg, die zoo aankwam, dat hij er levens lang doof van gebleven is. Op 21-jarigen leeftijd verkocht hij eenige paten(en voor 40 duizend dol ar. Hij bleef een heelen nacht opzitten om naar dien schat te kij ken. Toch heeft hij nooit aan geld gehangen. Denken en onderzoeken was zijn lust en zijn leven, tot aan ztfn dood. WAT ONZE BELANG STELLING WEKT. Glas. De kunst om glas te maken is zeer waarschijnlijk uitge vonden door de Phoenlclërs, doch de oude Egyptenaren kenden het ook al, want in de ruines van het oudo Thebe heeft men stukken glas ge vonden. Het was bij deze oude vol ken echter alleen een voorwerp ter versiering. Iets over steenkolen. Reeds ln 1380 werden te Vllsslngen steenkolen uit Engeland Ingevoerd. In de vorlgo eeuw kostte de voortbrenging van 0.5 mllliocn ton ko'en gemiddeld één menschenleven, tegenwoordig heeft men uitgerekend kost slechts do voortbrenging van 1.65 millioen ton kolen één menschenleven. De veilig heid is de mijnen ls dus meer dan driemaal zoo groot geworden. Een gewichtig persoon. Dat was de onlangs te Duisburg gestorven Robert Roggendorf. Deze meneer woog maar eventjes ruim 250 KG. Hij was zoo dik, dat hij niet per spoor reizen kon, want hij kon niet door de deuropening van dc coupé. Hij reisde met een speciaal voor hem ingerichte beste'auto, want een ge wone auto was te nauw voor hem. ;TooncelspcIers in vroeger eeuwen. In 't midden der 17e eeuw werden tooneelspelers beschouwd als land- loopers en werden evenals deze ge straft met geeseling. Een eigenaardige plaats om te ui- nceren. Een president van cctt New- vorksche stoombootonderne ming bood onlangs aan een dertig gasten een diner aan in oen nieuw gebouwden stoomketel, die 60 voet lang was en waarmee een kracht van 4000 paardekracht kon ont wikkeld worden. Wist je dat? Het sap van rauwe aardappelen ls een prachtig reini gingsmiddel. Het verwijdert zoowel van de handen als uit wollen kleeren allerlei vlekken. Hoe men vroeger verval scm.id strafte. In 1580 had een bakker te Frankfort zijn meel met zand ver mengd. Hij werd veroordeeld zoolang gevangen te blijven, tot hij het meel verbakken en zelf opgegeten had. Hij at veel om spoedig weer vrij te zijn, maar hij kon zijn eigen mengsel slecht verdragen en stierf na ruim twee maanden gevangenisstraf. Een eigenaardige manier om ucil tijd te berekenen. In 't Zuiden van Egypte woont nog een volksstam, die op de volgende primitieve wijze den tijd aangeeft Op een open vlakte wordt een palmboom geplant en daar rondom heen geplaatst op gelijke af standen, 12 steenen, zoodat dc scha duw. die door den palm wordt ge worpen, den tijd aanwijst. Bescherm de vogels! Toen de grondontginnlng ln Nieuw Zeeland voor het eerst werd ondernomen, werden de oogsten bedreigd door een rupssoort, die zich zoo snel voort plantte. dat het weldra een plaag werd. Om deze rupsenplaag te be strijden, liet men onze Europeesche musch op de rupsen los, en weldra was men van de plaag bevrijd. Een eigenaardige rivier. In Algiers vindt men een zeer zonderlinge ri vier, die gevormd wordt door de sa menvloeiing van twee stroompjes, waarvan het eene zeer ijzerhoudend water bevat en het een of ander zuur bevat. Deze beide met elkaar vereenlgd geven zuivere Inkt. zoodaS de rivier er uitziet als een lnktrlvier. Een eigenaardige straf. Het kie- zentrekken stond bij de oude Egypte naren zeker in een zeer slechten reuk want een der straffen in de oud- Egyptische rechtspleging voor mis dadigers bestond in het kiezen laten trekken. Niet zoo vlug als tegenw ruig. In de dagen van Napo con duur de een reis van Wcencn naar Parijs 15 dagen. De Spaansche prlnsc.s die huwde met den Duitschcn keizer Ferdinand III deed over de reis Ma- drid-Weenen 659 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 20