DORLAS STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 OCTOBER 1931 i INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cts. per regel Haarlemsche veteranen der arbeidersbeweging. L Bij den heer H. Reinalda. Toen wij eenmaal het plan hadden opge vat. eens te gaan praten met eenige Haar lemsche veteranen uit de arbeidersbeweging over den ouden tijd was de eerste aan wien wij dachten de oude strijder voor de socia listische beginselen, de ruim 70-jarige heer II. Reinalda, dien wij gaarne beteid vonden, het een en ander van zijn ervaringen in vroeger dagen mede te deelen. „Het was in die eerste jaren, zoo van 1890 af, bijzonder moeilijk om propaganda te ma ken voor de socialistische gedachte", zoo be gon de heer Reinalda, „vooral als er ge schriften moesten verspreid worden. Ik was toen vuurwerker bij de Centrale Werkplaats van de HIJ.S.M. en zoo ben ik er van nabij getuige van geweest dat de eerste organisa tie, die actief optrad, de Spoorvvegvereeni- ging „Steeds Voorwaarts" was, die als orgaan had „De Seingever". In dat orgaan kwamen nog al eens artikelen voor over de totale rechteloosheid van het mindere personeel en dan kwam het aan op het verspreiden van zoo'n nummer want wij achtten het natuur lijk noodlg, dat er bekendheid aan onze grie ven werd gegeven. Dat verspreiden was eigen lijk een veel grooter waagstuk dan het schrij ven van de artikelen, want de schrijvers tee kenden met een pseudoniem: hun namen waren alleen bij de bestuurders der organi satie bekend. De ambtenaren van de H.IJ.S.M. hadden in dien tijd ook een organisatie, maar die was lang zoo „strijdbaar" niet als de onze. Toch waren er toen enkele ambtenaren die den moed hadden want ik verzeker u.'dat er In die dagen een flinke dosis moed noodig was om voor je overtuiging uit te komen! lid te worden van „Steeds Voorwaarts". Om u eens een denkbeeld te geven van de moeilijkheden, waarmede wij te kampen had den en ook van de groote veranderingen die INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Koffie fhee de toestanden sindsdien hebben ondergaan, het volgende. De Directie had door middel van aanplak biljetten bekend gemaakt, dat zij, die lid wa ren van „Steeds Voorwaarts" de keus hadden tusschen bedanken als lid van die organisa tie of ontslag. Nu moet u weten, dat wij toen 600 leden hadden maar na die bekendmaking van de Directie bleven13 over. Zóó was den arbeiders de schrik om het hart gesla gen! Wel een bewijs, dat zij toen nog geen krachtige overtuiging hadden en ook geen idéé van de groote waarde van organisatie. Helaas, zelfs nu nog kan hetzelfde van vele arbeiders getutgd worden! Oorspronkelijk telde „Steeds Voorwaarts" ook Katholieke leden, maar toen de R -K. Volksbond werd opgericht, sloten zij zich bij die organisatie aan. Het is wel een eigenaardig feit dat men schen zonder vakkennis toen bevreesd wa ren, zich te organiseeren De geschoolden, de best betaalde arbeiders dus, dat waren de strijders". In dit verband ma? ik hier nog herinneren aan een ander aanplakbiljet van de Directie der H IJ.S M. var. vóór 1900. De 1 Meidag was 'oen in zijn opkomst en de Directie liet een manifest aanplakken, waarin aan het perso neel werd medegedeeld, dat voor het deelne men aan den 1 Mei-dag geen verlof werd ge geven Wel kon dien dag verlof worden toege- staan wegens familieomstandigheden. Wie toch aan den 1 Meidag deelnam zou worden ontslagen. Zes jaar is die order van kracht geweest. Teen werd zij ingetrokken: een be wijs dat men toen al zuiverder denkbeelden had omtrent de beteekenis van den 1 Mei dag en de socialistische gedachte steeds meer veld won. Die dag gaf den eersten tijd ook vaak aan leiding tot moeilijkheden met de politie. Ik herinner mij nog een botsing met de politie bij Den Hout. Wij, van de Centrale Werk plaats, waren om 5 uur s morgens in Den Hout samengekomen, om vandaar gezamen lijk naar de Werkplaats te trekken. Socialis tische liederen zingend gingen wij op stap, maar spoedig verbood de politie ons het zin gen. Wij zongen toch door. waardoor eenige strubbeling ontstond. Enfin: het eind was dat wij fluitend naar de Werkplaats trok ken! „De propaganda zal in dien tijd ook wel dikwijls moeilijkheden hebben gegeven", merkten wij op. „Niet weinig! Velen schuwden ons in die dagen van den Socialistenbond. Wij waren hier, te Haarlem, maar een klein groepje, maar er ging toch bijna geen Zondag voor bij, of er werd een propagandatocht gehou den. Op een Zondag in 1896 ging een groep van ongeveer 20 personen, beladen met kran ten („Recht voor Allen!") en brochures naar Hlllegom, waar A. M. Reens, uit Amsterdam, als spreker zou optreden. Nauwelijks waren wij in het dorp, of de Hillegommers begonnen ons lastig te vallen. De kranten werden ons ontrukt en verscheurd of verbrand: wij wer den geschopt en geslagen. Zij pakten één onzer beet en wilden hem in een sloot gooien. 't Was een geluk, dat een der veldwachters ons nog al goed gezind was. Hij wisteen bloedbad te voorkomen. Toch waren er rake klappen uitgedeeld. Iets dergelijks had eens ook op een Zon dagmorgen in Spaarndam plaats. Ook daar waren nog tal van arbeiders, die hun belangen niet inzagen en ons allesbehalve vriendelijk gezind waren. Gelukkig waren daar juist eenige polderjongens gestation- neerd, die werkzaam waren aan de verbree ding van den dijk. Zij namen onze verdedi ging op zich. Zij kwamen mèt him vrou wen! aanstormen, gewapend met knuppels en daarmee sloegen zij op de Spaarndammers los, die ook een der onzen bloedend gewond hadden. Een ander, de bekende Dirk van Gelder, was te water geraakt. Den spreker, den bekenden socialist Jan Fortuin, die dien morgen in Spaarndam zou optreden (van spreken kwam intusschen onder de gegeven omstandigheden niets!), brachten onze" vrien den, de polderjongens, naar het station Sant poort. Het gebeurde een kameraad van mij, die ook op een propagandatocht in Hillegom was, eens dat hij zich hongerig voelde en bij een slager aanbelde om een stuk worst. De deur werd even op een kier geopend, het gevraag de werd aangereikt en onmiddellijk de deur weer gesloten. Om betaling vroeg de slager niet eens! Zóó bang waren ze in die dagen voor de „rooien"! Ik herinner mij altijd nog met genoegen CLIX€R, geeft gauren smaak n uw glaasje. CATZ ZOON VAN PEKELA, G RO N ING Et N. een aardig geval dat ik eens met Troelstra had. Mr. Troelstra die, zooals u weet, te Haarlem heeft gewoond, colporteerde zelf dikwijls met „De Baanbreker". Toen hij daar eens op een Zaterdagavond mee bezie was werd hij bemoeilijkt in de Anegang. Met twee kameraden wij colporteerden toen me: .Recht voor Allen" kwam ik daar juist op aan Wij. als jonge kerels, er tusschen in! „Zoo, meneer Troelstra", zeg ik. „wor-le las tig gevallen? Nou, ik colporteer wel met Recht voor Allen" en „De Roode Duivel", maar wij zullen je wel een hard!'1 Vulpen'" Ik zeg tegen mijn kameraden: „Wij gaan rolporteeren met ..De Baanbreker"! Accoord! Troelstra liep er bij en wij. ir. onze werk plunje. aan 't colporteeren! Wij begonnen in de Anegang en toen wij aan 't Verwulft wa ren, hadden wij al onze kranten verkocht! Nooit, zoo lang ik leef, zal ik dat blijde ge zicht van Troelstra vergeten, zoo verheugd was hij. dat hij door arbeiders beschermd en geholpen werd! In het laatst van 1902 was de socialistische gedachte zeer gegroeid. Er behoorde anders moed en kracht toe, om in die dagen de so cialistische gedachte hoog te houden. Wie bij een organisatie was aangesloten, werd met ontslag bedreigd. Het was daarom, dat toen de organisatieleden ook nooit met een naam werden aangeduid, maar met een nummer Och, die eerste vorm van optreden, die eer ste organisaties, zij hadden eigenlijk nog geen vasten grondslag. De groote massa der arbeiders had geen inzicht in de toestanden. Vele dingen waren verkeerd: er was veel dronkenschap: Maandag werd niet gewerkt. Dinsdag ook niet. Woensdag begonnen ze een klein beetje! Er werd van 5 uur 's morgens tot 8 a 9 uur 's avonds ge werkt, tegen lage loonen. Vergeleken bij deze loonen waren de belastingen veel te hoog. Hier te Haarlem hebben de socialisten daar tegen nog eens actie gevoerd en eendrach tig besloten, niet te betalen. Er werden toen heel wat verkoopingen bij executie gehouden, maar die brachten bijna niets op. Toen kwamen de belastingautoriteiten op het idéé, meubelen enz. weg te laten halen en in Amsterdam te laten verkoopen. Om nog eens op de spoorwegstaking terug te komen. Deze werd verloren, ja, maar na 1903 zijn toch de loonen en de pensioenen in de hoogte gegaan. Zoo heeft die „uitbarsting" toch veel goed gedaan aan de arbeidersbewe ging. Het is voor ons, oud-strijders, een groo te voldoening, te zien, hoe de werkers steeds meer hun waarde beginnen te begrijoen en hoe zeer bekwame mannen in dezen tijd als hun overtuiging hebben uitgesproken dat het socialisme, dus de practische uitvoering der socialistische gedachte, komende is. Met dankbaarheid moet ook gereleveerd worden, dat de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel de oude spoorwegstakers, aan wier offervaardigheid voor de beweging het toch tenslotte te danken is,- dat de toe standen zooveel verbeterd zijn, niet in den steek heeft gelaten, riïaar hen op hun ouden dag steunt". Het is bij velen bekend dat de oude heer Reinalda niet alleen tot de mannen der ar beidersbeweging in Haarlem heeft behoord, maar dat hij ook een van de strijders voor de geheel-onthoudersbeweging is gewee'st. Hij is ook al 'n kleine 30 jaar, vegetariër. Ver scheidene jaren heeft hij een geheel-onthou- ders-gebouw in de Kleine Houtstraat 44 ge ëxploiteerd en nog steeds Is hij overtuigd drankbestrijder. „Gelukkig", zoo zeide hij ons, „zien thans wel 85 pet. der arbeiders in, dat gebruik vaak leidt tot misbruik. Door on vermoeide propaganda is dat verkregen. Toch mag de actie voor de geheel-onthou ding niet verminderen/ want Koning Alcohol ligt nog steeds op de loer!" Zoo vertelde ons deze oude strijder van de arbeidersbeweging die het zij hier ook nog vermeld voor 1900 de afdeeling Haarlem van den Metaalsbewerkersbond hielp oprich ten met Janzen uit Dordrecht. En nog altijd is hij. naar de mate van zijn krachten, voor de S.D.A.P. werkzaam. Als er geschriften te verspreiden zijn, is hij steeds bereid, zijn medewerking te verleenen en hij vervult ook nog de functie van sub-penningmeester van afd. III der S.D.A.P. alhier. DE LICHTWEEK. GROOTE BELANGSTELLING VOOR DEN „LICHTSTOET". GEEN PLAATSING VOOR NEDER LANDSCHE TECHNICI. Op velerlei wijzen wordt onze belangstellng voor de lchtweek gaande gehouden. Voetbal wedstrijden, concerten en brandweer demon straties hebben wij reeds te midden van de schijnwerpers kunnen bijwonen en gisteren was er weer een nieuwe attractie te beleven: de „verlichte" stoet automobielen. Dat ook dit gedeelte van het programma heel wat menschen op de been heeft gebracht, laat zich begrijpen. Langs alle straten, waar de stoet door zou komen, had zich reeds lang voordat „het" moment was aangebroken een dichte rij toeschouwers opgesteld. Om 8 uur stonden de wagens op den Kin derhuissingel (de kop bevond zich bij de Pie- ter Kiesbrug) gereed voor den „start". Het waren vrijwel alle auto's, die voor reclame doeleinden waren uitgerust. Verscheidene van deze wagens kwamen ons b°kend voor, daar we ze reeds eerder afzonderlijk door de stad zagen rondreden. Een merkwaardig effect was het, toen deze rijdende lichtreclames zich in beweging zet ten en in al haar verscheidenheid langs ons trokken. Bii tal van wagens had men het licht, hetzij door middel van lampjes of np andere wijze, met goed resultaat weten te benutten, zoodat het publiek een goeden in druk kreeg van de belangrijke taak. die het licht in dienst van de reclame vervult. Geheel voor in den stoet reed een der auto's van Ha ar'em's Dagblad voorzien van het dit maal wel zeer toepasseliike opschrift ..Haar lem's Dagblad, steeds vooruit en vooraan Hier en daar werd de aaneengesloten hel der stralende rii auto's onderbroken door clubjes motorrijders, die onder gemeenschap- oelijk en oorverdoovend gedender in de op tocht meereden. Ook merkten wij in den stoet een fraai ver sierde vrachtauto van de Haarlemsche Meis jesclubs op met een aantal „driehoeksmeis jes" als passagiers. Het spreekt vanzelf, dat de politie dezen avond haar handen vol werk had om voor een ordelijk verloop zorg te dragen. Van haar werd dan ook een voortdurende activiteit ge vergd. De optocht bestond uit vier en veertig auto's alsmede een aantal motorfietsen. Vanavond zal een herhaling van den rondrit plaats vinden. In de stoet reden ook mee een tweetal auto's van Haarlem's Dagblad. Brandweerdemonstratie. Op den Koudenhorn is gisteravond opnieuw door de Haarlemsche brandweer met de ver lichte en gekleurde stralen gedemonstreerd. Ondanks de concurrentie van den lichtstoet, was de belangstelling voor dit fraaie schouw spel toch vrij groot. Het telkens wisselen van het aantal stralen en de kleuren, houdt de aandacht voortdurend gaande. Ditmaal had men in den stand van de slangen eenige va riatie gebracht, zoodat het effect weer eenigs- zins anders was. Evenals de vorige keer duurde de demon stratie ook thans ongeveer een uur. Dat nie mand zich in dien tijd verveelde bewees wel het feit, dat de meeste toeschouwers tot het einde bleven. De brandweerdemonstraties zijn een mooi succes geworden. Rondrit voor gebrekkigen. Zooals wij reeds meldden organiseert het bestuur van „Snelverband" in samenwerking met de bootcommissie van deze vereeniging twee rondritten voor hen, die in het geheel niet loopen of zich voortbewegen kunnen. De eerste tocht hëeft Donderdagavond" plaats gehad. Het is inderdaad een prijzenswaardige ge dachte van „Snelverband" geweest om ook deze menschen in staat te stellen de verlich tingen in oogenschouw te nemen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te be. .komen bij: Postkantoor Ged. Oude Gracht, aktentasch; Luiten, Beelslaan 9, horloge: B. Keur, Kleverparkweg 128, broche; W. van Duffelen, Zuid-Brouwersstraat 5, boekje; Lampe, Nieuw Heiligland 12, bril; Kollaard, Jan van Nieuwenhuizenstraat 8, brilledoos; J. Heemskerk, Jan Steenstraat 42, étui; Hartman, De Witstraat 35, hond; J. Mo re, Mr. Joostenlaa 37, handschoen; M. Zwart. Ruijsdael^traat 9, handschoen; Augustinus, Vosmaerstraat 15, hond; Bureau van politie, Smedestraat, handschoen; Mol, Barendsestr. 18, kat; Dekker, Parklaan 69, kat; J. v. Veen Harmenjansstraat 37, mes; Kroder, Gedemp te Schalkburgergracht 11 rood, muilkorf; Roosma, Spijkermanslaan 17, portemonnaie m inhoud: T. Hirs, Allanstraat 72, idem. P. Veen, Hoeufftstraat 6, pakje met inhoud; Kakquebord, Schouwtjeslaan 98, parapluie; Westrus, Leeuwerikstraat 58, ring; H. v. Blok land,, Barendsestraat 49, schaal; Spook, Pijn boomstraat 99, sleute; Kaagman, Koolsteeg 16, tasch met inhoud; v. d. Goes, Mentawi straat 35, zakbatterij. VERVANGING VAN BUITENLANDSCHE TECHNICI GEVRAAGD. De Vereeniging van Gesubsidieerde' Bijz. Mldd. Techn. Scholen in Nederland, heeft de volgende motie aangenomen: De Vereeniging van Gesubsidieerde Bijzon- Jere Middelbare Technische Scholen in Ne derland, bestaande uit de besturen en direc teuren van de Middelbare Technische Scholen te Amsterdam (2), Dordrecht, '3 Gravenhage, Haarlem, Heerlen, Leeuwarden Rotterdam en Utrecht, bijeengekomen in vergadering te Haarlem; overwegende, dat het overglOOte deel van de middelbare tech nici. die dit jaar het diploma hebben be haald. geen plaatsing kan verkrijgen, en vele anderen, die geplaatst waren, thans hun po- i;ie hebben verloren en werkloos zijn ge worden; dat Rijk, Provincie en Gemeente aan de opleiding van middelbare technici belangrijke bedragen hebben besteed, en de ouders der leerlingen zich belangrijke offers -bben moeten getroosten en dat Rijk, Provincie en Gemeente en vele particu'ieren bedrijven, hier te lande, maar vooral in Nederland sch-Indië. nog buitenlandsche technici in betrekking hebben. Voorts over wegende dat deze buiten'andsche werk krachten naar de meening van de leden der ereenlging, in den regel zonder groote be swaren door Nederlandsche werkkrachten kunnen worden vervangen, en dat, indien bezwaren mochten bestaan, deze kunnen worden overwonnen; dat bultenlandsche ondernemingen, ze'.fs die, welke belangrijke leveringen aan Rijk, Provincie en Gemeente en Nederlandsche particulieren bedrijven doen of gedaan hebben, niet willens of niet in staat zijn Nederlandsche technici, die nog in het buitland werkzaam waren, terugge zonden hebben.; dat de meeste vreemde lan den technici zelfs niet meer tijdelijk toela ten, zonder schriftelijke belofte, dat zij geen werk in het buitenland zullen zoeken en in zeen geval toestemmen, dat behoudens zeer bijzondere redenen, onze technici in hun land een betrekking verkrijgen; dat tusschen de houding van het buitenland en die van ons eigen land een schrille tegenstelling be staat, welke naar de meening der vergadering in strijd is met het beginsel van wederkeerig held en met een welbegrepen staatsbelang en de nood onder de Nederlandsche tech nici inderdaad zeer hoog gestegen is en dringend voorziening vereischt; spreekt als haar dringenden wensch uit, dat de regee ringen van Nederland en der overzeesche gewesten, als ook de besturen van provin cies, gemeenten en waterschappen en de leiders van overheids- en particuliere bedrij ven zoo spoedig mogelijk en in de mate als doenlijk zal blijken mogen overgaan tot de vervanging van de buitenlandsche tech nici, bij hen in dienst, voor Nederlandsche gediplomeerden van Nederlandsche Middel bare Technische Scholen, en besluit van deze resolutie afschriften toe te zenden aan den Raad van Ministers, aan verdere autoriteiten en aan de pers. AVONDSCHOOL VOOR HANDELSONDER WIJS. B. en W. stellen den raad voor te benoe men aan de gemeentelijke Avondschool voor handelsonderwijs alhier voor den cursus 1931—1932 tot tijdelijk leeraar: a. den heer A. J. Hekkelman, b. den heer J. W. Schotman, c. den heer Dr. H. Thierry, d. den heer L. J. F. van der Meulen, e. den heer G. H. Wamelink, f. den heer G. Beun, g. den heer W. R. Jansen en h. den heer J. L. Nanninga, allen te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans als kwartaajabonné opgeven, ontvangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement ƒ1.90 per maand en f 5-50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WEN SING'S Alg. Advcrt.-Burcau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. FEUILLETON. Het Huis op het Eiland Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK XXVIII. Het licht breekt door. Zelfs in de hevigste crisis is er altijd één Ricchanisme, dat. intact blijftde sleur van een groote huishouding en het ontbijt op Wetstones verliep dien ochtend van den veer tien Maart, naar de gewone, In zulk een deftige behuizing geldende regels. De con versatie was na de gebeurtenissen van den afgeloopen nacht niet bijster vlot. maar over die gebeurtenissen zelf, werd met geen enkel woord gerept. Toen de maaltijd afgeloopen was. trokken Guy en George. Calthorp cn Bobby Condor, zich terug in de rookkamer, om krijgsraad te houden. Beide laatstgenoemden luister den met de grootste aandacht naar het re laas van mevrouw Herbert's onthullingen. „Het verhaal van mevrouw Herbert zit zóó logisch in elkaar", oordeelde de advocaat, toon hij alles had gehoord, „dat we het niet zoo maar naast ons kunnen neerleggen. Maar het eenige. wat met onweerlegbare ze kerheid is komen vast te staan. Is het feit. dat. Georcre niet het kind is dat mevrouw Greenfield in Italië het leven heeft geschon ken. Maar voor het overige is het heele ver loop zoo eecomnliceerd en verward, dat bii nader onderroek mlsseh'en een geheel andere verklaring mogelijk blijkt Er kan zich tus schen de panieren van Martin wel iets be vinden. dat het. juist» licht on de heele ge- srh mis werot. Er zlin rog verscheidene punten niet opgehelderd. Zoo bijvoorbeeld waarom Sir Roderick zijn eigen zoon zou hebben verstoeten". „HU was dol on zün vrouw", opperde Bobbv Conder. „en de geboorte van het kind kostte haar het leven. Dat zou de verklaring kun nen zijn". „Het is inderdaad de eenige mogelijke", er kende de advocaat, „Martin maakte toebe reidselen om vandaag het geheim te ontsluie ren en de juweelen terug te geven; vandaag, nu het op den dag af 25 jaar geleden is, dat Lady Bertram stierf en het kind geboren werd Tusschen haakjes, George, wanneer ben je jarig?" „Veertien Maart, vandaag". De anderen keken elkaar aan. „Dat is het bewijs", oordeelde Guy. „Het kind van me vrouw Greenfield werd eenigen tijd eerder geboren". „Het is een nieuw stuk van het bewijs", verbeterde Calthorp. „Ofschoon ik al deze pas aan het licht gekomen bijzonderheden niet kende en nog geen tijd heb gehad rustig mijn oordeel te vormen, heb ik in mijn geest de stukjes toch al zoo'n beetje aaneenge voegd en ik geloof in alle bescheidenheid te mogen zeggen, dat ik iets meer van het raad sel begin te begrijpen dan ik gisterennacht deed. In de eerste plaats wijst alles er op. dat er. als hij niet was gestorven, omstreeks de zen tijd een groote verandering in het leven van Sir Guy zou zijn gekomen. De omzetting van zijn vermogen in juweelen zou haar be slag hebben gekregen; zijn boek zou voltooid zijn. Wat zou dat voor verandering hebben kunnen zün?" „Hij wilde zijn zoon erkennen", meende Guy. „Dat kan", gaf Calthorp toe. „maar als dat zoo is, zou het niet in strijd zijn met wa« ik mij voorstel dat gebeurd zou zün. Jullie herinnert je het. antwoord, dat Sir Ro derick aan den bankdirecteur gaf, toen deze *<-m vroeg, hoe hU van plan was in de be hoefte aan inkomsten te voorzien, als zijn heeV kapitaal was omgezet in juweelen". „Hi.i beweerde, dat hij aan het end van deze 15 jaren geen inkomen meer noodlg zou hebben", zei Guy. ..Precies. Wij dachten, nietwaar, dat dit antwoord toegeschreven kon worden aan een voorgevoel van zijn naderenden dood. Maar hij stierf eenige maanden vóór het eind van rWo 15 jaar en bleek er heelemaal niet on voorbereid Hij was een door en door gezond man. zonder eenigen ziekelijken aanleg, ver klaarde de dokter. Waarom zou hij dan den dood op een bepaalden datum hebben ver wacht? Er is maar één conclusie mogelijk: als hij niet het vorige jaar Juni gestorven was, zou Sir Roderick zich vandaag zelf het leven benomen hebben". Er volgde een stilte. Ze waren alle drie ontsteld door Calthorp's gevolgtrekking. „Welk bewijs heb je daarvoor?" vroeg Geor ge eindelijk. „Geen bewijs natuurlijk. Maar het is de eenig mogelijke verklaring. Iemand kan een voorgevoel hebben, dat hij zal sterven in een zeker jaar. maar niemand kan zijn leven er 15 jaar op instellen, dat het op een bepaal den datum zal ten einde loopen. Hij ver wachtte ook niet vóór vandaag te sterven, zoodat bij zijn dood zijn voorbereidingen nog niet voleindigd waren. Gesteld .dat mevrouw Herbert's veronderstelling juist is, dan zou hij uit, het leven gescheiden zijn op den vijf- en-twintigsten verjaardag van zijn zoon.... Zijn lijk zou naast dat van zijn vrouw zijn bijgezet en hun begraafplaats vernietigd door het inlaten van water. Dit laatste deel van het programma had Martin Richards alsnog op den vastgestelden datum willen uitvoeren, evenals het openbare van de iden titeit van den zoon en erfgenaam en het de zen ter hand stellen van zijn vermogen. Het Hikt mil niet onmogelllk. dat we een geschre ven verklaring van Martin zullen vinden, voor het geval dat hij verhinderd was een mondelinge exnliratlo tc gevenzooals Inderdaad gebeurd is". Opnieuw viel er een zwijgen;.de anderen overdachten ernstig de door Calthorp ont- v-ivvelde theorie. Tenslotte nam George het woord. „We moeten onzen tijd niet verspillen met onvruchtbare beschouwingen", zei hil„er moet iets worden gedaan. Om te beginnen moet iedereen hier in huis weten wat er ge beurd is. Mevrouw Herbert moet Peggy on de hoogte brengen. Dat kan zij beter dan ik. Wie vertelt het aan lord Caradoc?" „Dat kun jij het beste doen", meerde Quv. „Ja. dat vind ik ook", viel Boby hem bii „Goed", zei George. En daaroo tot Ce'- thoro: „Wat ben JU verder van nlan. D'ek?" „Om tc beginnen onmiddellijk maatrege len te nemen om het water uit de geheime kamer en de .tunnels weg te krijgen. We zullen Lord Caradoc moeten overtuigen, dat het beter is, dat hij het huis voor een poos verlaat". „Ik ben bang. dat hij heelemaal uit zijn ge wone doen zal zijn als hij het nieuws hoort", zei George. „Ik zal maar direct naar hem toe gaan". Lord Caradoc was inderdaad erg van streek De goedige kamergeleerde hield niet van der gelijke sensaioneele evenementen en nog minder was hij er op gesteld, daar van dicht bij in betrokken te worden. Het bleek niet moeilijk het water uit de geheime kamer en de tunnels weg te krij gen en toen het zoover was. daalden de drie vrienden opnieuw in het gewelf af. Met blee- ke gezichten gingen zij den sinisteren weg omlaag, die hen kort geleden bijna in den dood had gevoerd. Martin lag nog op de plek, waar het ge weld van het neerstortend water hem had r.eeTgeslagen. Er was geen enkel spoor van lijden op zijn gezicht; integendeel, een glans van vrede, die George en Guy er nooit tijdens zijn leven op hadden gezien. George stapte voorzichtig langs hem heen naar de lichamen van de twee", die hij thans als zijn vader en moeder was gaan beschou wen. De beweging van het water had hun positie veranderd en ze lagen nu dicht bij den dooden ma,n die. wat zijn fouten ook mochten zijn geweest, hen trouw en naar beste weten gediend had. De jeugd en de schoonheid van de vrouw was na vijf-en- twintig lange jaren ontroerend goed bewaard door de wonderbaarlijke balsemkunst van de Italianen. D:ep-bewogen staarde George naar het lieve, jonge gezicht. Hij had zijn liefde als zoon aan een ander geschonken en zijn hart zei hem dat hij dit nooit zou betreuren. Dit zachte en teere wezen had zijn gene genheid en dankbaarheid méér dan ver diend Daarop keek hij vol eerbied naar het ge zicht van zijn vader naar het edele voor hoofd en de strenge, rechte houding, die van en koning der menscheneen vorst van 'ellect en van manlijke schoonheid. Opeens voelde hij een brok in de keel; hij dacht er aan, dat Lord Caradoc en hij tus schen de papieren van Sir Roderick de klei ne, historische studie hadden gevonden, die door de Universiteit bekroond was. Deze ont dekking had George toen wel wat verwon derd, maar het feit, dat zijn studie een on derwerp behandelde, waarin Sir Roderick be lang had gesteld, scheen een voldoende ver klaring. Maar het boekje was apart gehou den van andere, soortgelijke papieren en George hoopte, dat het zijn vader genoegen had gedaan, omdat het zijn werk was ge weest. Later zou George de bewijzen vin den, dat Sir Roderick zijn zoon, zooal niet voor de wereld, dan toch wel in zijn hart, als zoodanig had erkend! De drie dooden werden opgebaard in de kleine kapel van Wetstones en later begraven op het vredige kerkhof van Morthwaite, waar zij. na hun buitengewoon leven rusten naast de lichamen van andere Bertrams en van eenige dienaren die dat nobele geslacht even trouw hadden gediend als Martin. HOOFDSTUK XXIX. Het Raadsel wordt opgelost. Calthorp's veronderstelling, dat Sir Rode rick Bertram, jarenlang het ziekelijke voor nemen had gehad, zich op een tevoren vast gestelden dag van het leven te berooven, werd nooit bevestigd, maar overigens bleken zijn vermoedens cn die van mevrouw Her- bert. volkomen juist. Op het lichaam van Martin werden de officieele documenten ge vonden, die hetgeen hij van plan was ge weest mondeling mede te deelen hadden moeten staven. Wat hij had willen verkla ren, was ontgctwijfeld het feit. dat het leven de kind van Lady Bertram en het doode van mevrouw Greenfield, waren verwisseld. Ten overvloede werd het kleine grafje te Spoleto geopend en wat men daarin vond, ruimde de laatste hinderpalen uit den weg, om den jongeman, die altijd bekend was geweest on der den naam George Greenfield in rechte te doen erkennen als den zoon van Sir Ro derick Bertram en den erfgenaam van diens enorm vermogen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6