CHIEF WHIP LAVAL IN AMERIKA. NATUURLIJK MIJNHEER CHIEF WHIP WINT HET ALTIJD HOLLANDIA-WATER H.D. PUZZLES BUITENLAND. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAC 24 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD Besprekingen met President Hoover en Stimson. - „Frankrijk is niet oorlogszuchtig." - Het streeft niet naar de hegemonie in Europa. - Laval voorstander van vermindering der herstelbetalingen. - Nieuwe onlusten op Cyprus. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Na zijn aankomst in Washington maakte Laval eerst weer een korten rondgang door de stad, aldus de Tel. Des middags ontving hij de pers; hij verzocht deze met nadruk geen vermoedens te uiten of van beslissingen te spreken, die nog in het geheel niet geval len waren. Laval verklaarde naar Amerika gekomen te zijn om alle vraagstukken te be spreken, welke de wereld op het oogenblik bezig houden. Voor sommige kwesties zou een definitieve regeling getroffen kunnen wor den, voor andere zou de oplossing moeilijker zijn. In ieder geval echter zou men eikaars standpunt beter leeren kennen. Frankrijk is niet oorlogszuchtig en wil in Europa geen he- genomie voeren. Integendeel door de bezoe ken aan Londen, Berlijn en Washington heeft het aangetoond bereid te zijn, aan de inter nationale samenwerking deel te nemen en samenwerking is thans noodzakelijker dan ooit. Laval hoopt alle kwesties openlijk met Hoo ver te bespreken en gaf ten slotte uiting aan de verwachting, dat gedurende zijn verblijf „eenige valsche geruchten, die onze beide landen dreigen te scheiden, uit den weg ge ruimd zullen worden". 's Avonds nam Laval deel aan een diner op het Witte Huis, dat gegeven werd ter gelegenheid van de feestelijkheden te York- town. Tot de gasten behooren ook de Fran- sche gezant Claudcl, de Duitsche gezant Von Prittwitz, maarschalk Pétain en voorts bijna honderd andere hooge persoonlijkheden. Vrijdagavond zou Laval de gast zijn van minister Stimson. Men gelooft, dat van deze eerste intieme besprekingen veel afhangt welke overigens reeds, zijn geëntameerd op de treinreis van New-York naar Washington tusschen Laval, Stimson en den Franschen gezant Claudel. Naar officieus wordt medege deeld, heeft deze bespreking er veel toe bij gedragen den weg voor de komende onder handelingen van den Franschen premier met president Hoover te effenen. In den extratrein welke Laval met zijn ge zelschap naar Washington bracht, werd diens rede in het stadhuis van New-York druk be sproken. Naar van de leden van het Fran se he reisgezelschap vernomen wordt, is Laval bereid alle Europa betreffende politieke kwesties en alle economische problemen, waarmede de wereld zich op het oogenblik bezighoudt, in een 'liberalen geest met presi dent Hoover en den minister van Buiten - landsche Zaken Stimson te bespreken. Vooral zal Laval, zoo werd verder gezegd, met een vermindering der herstelbetalingen instem men en zelfs zou hij niet ongenegen zijn tot een regeling te komen betreffende het onbe schermde gedeelte. Daarentegen zou de Fransche premier een verlenging van het moratorium van de hand wijzen, aangezien dit slechts een verlenging zou beteekenen van de onzekerheid omtrent Duitschland's financieelen toestand en tevens omtrent den financieelen toestand van de wereld. Laval hoopt dat Amerika een consultatief pact wil aangaan, waardoor Frankrijk de ge- wenschte beveiliging voor een eventueelen toekomstigen oorlog verkrijgt. Volgens den correpsondent van de „Times" zal de Fransche premier misschien verrast zijn over de draagwijdte, die president Hoo ver en Stimson bereid zijn aan de onderhan delingen te geven. Want alles wijst er op, dat een zoo netelige kwestie als die van den Pool- schen Corridor niet onbesproken kan blij ven. De Fransche bladen geven een uitvoerige beschrijving van de ontvangst van Laval in Amerika. Een der bladen schrijft, dat de ontvangst niet grootscher had kunnen zijn, wanneer Napoleon of Alexander de Groote naar Amerika gekomen was. In een interview verklaarde sir Josiah Stamp, zoo verneemt de Tel., uit Londen, dat de resultaten van het bezoek van Laval aan Washington ongetwijfeld gunstig zou den zijn, doch zich niet onmiddellijk zou den doen gevoelen. Hoewel hij optimistisch gestemd was ten aanzien van de toekomst, verklaarde hij, dat niet al te veel van de be sprekingen moest worden verwacht- Voorts verklaarde hij nog overtuigd te zijn, dat het pond weldra zou worden gestabili seerd, hetgeen snel zou worden gevolgd door een herstel van den Engelschen export. Engeland. Weer incidenten op Cyprus. De Tel. verneemt uit Larnaca (Cyprus) De onrust heeft Donderdagnacht den ge- heelen nacht voortgeduurd. Te Limasol heeft een opgewonden volksmenigte de autobussen voor het transport van proviand der troepen aangehouden. De politie was niet in staat dit te verhinderen. De menigte dwong de chauf feurs hun wagens te verlaten. Het huis van den districtscommissaris werd Vrijdagmor gen vroeg door de menigte in brand gesto ken. Omtrent het begin der onlusten wordt nog het volgende gemeld: De actie tegen de Brit- sche heerschappij is Dinsdagavond te Lima sol onder leiding van den Grieksch-ortho- doxen bisschop van Larnaca begonnen en vandaar overgeslagen naar de hoofdstad en andere steden. Naar het te Athene verschij nende blad ..Hestia" uit Limasol verneemt, heeft de Grieksch orthodoxe bisschop van Larnaca Dinsdagavond op een vergadering alle aanwezige Grieken aangespoord, om in naam van God en hun vaderland voor de aan sluiting van Cyprus bij Griekenland te strij den. Alle aanwezigen legden de gelofte ar voor de onafhankelijkheid en de aansluiting bij Griekenland te zullen strijden. Na afloop der vergadering werd met den bisschop en den burgemeester aan het hoofd een groote optocht gehouden door de straten van Lima- sol, waarbij de betoogers riepen: ..Weg met de buitenlanders!" ..Weg met de tirannen! „Leve de aansluiting!" Onder de betoogers bestond groote geest drift cn onder het luiden der klokken beloof den zij plechtig den strijd tot het einde te zullen volhouden. De Ronde Tafel-Conferentie, Htt Hbld. meldt: Het officieele orgaan van de Labourpartij en dus van de oppositie, de „Daily Herald" had verteld, dat een der eerste daden van de nationale regeering, wanneer zij weer aan het bewind kwam, zou zijn een eind te ma ken aan de Ronde-Tafel-conferentie en dat aan de Indische gedelegeerden al een wenk zou zijn gegeven dat zij voor de tweede week van November passage konden nemen naar hun vaderland. Er zou nog maar één algemeene vergade ring van de conferentie worden gehouden doch alleen om te constateeren dat men niet tot overeenstemming heeft kunnen komen over het voornaamste probleem der zelf-re- geering. De minister voor Indië. Sir Samuel Hoare, heeft dit bericht, onmiddellijk tegengespro ken, evenals de minister van binnenlandsche zaken. Sir Herbert Samuel. Ook de premier heeft het bericht tegengesproken en het een weerzinwekkende poging genoemd, om de conferentie in de war te sturen. Duitschland. De muiters van Leningrad. Donderdagmiddag zijn de eerste Duitsche schepen, waarop gedurende hun verblijf te Leningrad een wilde staking' was uitgebro ken, te Holtenau bij Kiel aangekomen, aldus het Hbld. Onmiddellijk begon voor het „Schnell- schöffegerich" het proces tegen vijf stokers van het s.s. „Asta", die beschuldigd worden van ongehoorzaamheid jegens den kapitein, waartoe zij vooraf het besluit hadden geno men. De beklaagden deelden mede, dat zij ter stond na hun aankomst te Leningrad op 6 October door Duitsche zeelieden tot bijwo ning eener vergadering waren uitgenoodigd, welke werd gepresideerd door een Rus. Öd deze vergadering was met 231 tegen 10 stem men tot de staking besloten. Het snelgerechtshof heeft nog Donderdag avond vonnis geveld en de vier stokers ieder tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld. Zij werden terstond in hechtenis ge nomen. Het tweede schip uit Rusland dat arriveer de. het ss. ..Rose", is doorgevaren, daar de kapitein geen aanklacht tegen de leden der bemanning had ingediend. Equador De presidentsverkiezing. Donderdag werd, naar uit Quito. (Ecuador) gemeld wordt, officieel het resultaat van de presidentsverkiezing bekend gemaakt. De conservatieve candidaat Naftali Bonifaz werd gekozen. Ter gelegenheid van de verkiezingen heeft in de gevangenis van Guayaquil een muiterij onder de gevangenen plaats gehad Hierbij werden vijf personen gedood en velen min of meer ernstig gewond. EEN GRIEZELIGE VONDST. Er is reeds melding gemaakt van üe grieze lige vondst in een koffer, welke was afgege ven bij het bagage-depot van het station van de Southern Pacific te Los Angeles, zoo schrijft de N.R.Crt. Er kwam bloed lekken uit den koffer, die werd geopend omdat men dacht dat er ree-vleesch in zat, 't welk niet mag worden vervoerd. Men vond echter twee ongekleede vrouwenlijken, van welke de lede maten van het lichaam waren gescheiden, terwijl van beide het gelaat met sneden en steken vrijwel onherkenbaar was gemaakt. Even voor de opening van den koffer hadden een dame en een jonge man gepoogd zich den koffer uit het depot te laten geven; maar toen zij hoorden, dat die in hun presentie zou worden geopend, verdwenen de vrouw en haar metgezel. Een stationsbeambte was zoo handig geweest het nummer op te teekenen van de auto waarin het tweetal wegreed. Met behulp van die aanwijzing slaagde de politie er heel spoedig in, den auto te vinden. Hij werd bestuurd door den student Mac Kinnell, die ook de man bleek, welke den koffer had willen afhalen. De vrouw was ech ter verdwenen. Zij was een mevrouw Judd, de echtgenoote van een dokter te Phoenix, een plaats in den staat Arrizona. 200 mijl vandaar. De jonge man werd scherp ver hoord. Hij zeide, aanvankelijk niets met de zaak te maken te hebben gehad maar van zijn zuster te hebben vernomen, dat er in den koffer twee vrouwenlijken zaten, die moesten worden verdonkeremaand. Hij zou moeten helpen, het plan was den inhoud van den koffer ergens in zee te gooien. Mevrouw Judd was niet te vinden. De jongen had haar er gens op straat achtergelaten na haar 5 dollar te hebben gegeven. De politie stelde zich on middellijk in relatie met den echtgenoot, die echter geen licht kon ontsteken. Volgens een ander bericht zouden de verminkte lijken niet in een koffer, doch in twee koffers ver pakt geweest zijn. In een der koffers trof men fotografieën en brieven aan. die het mogelijk maakten de slachtoffers te ident-ificeeren. Het waren een mevrouw Agnes Leroi. die in de kliniek van dr. Judd te Phoenx werkzaam was als röntgeniste. Het andere slachtoffer was een juffrouw. Hedvig Samuelson, een onderwijzeres die in de kliniek verpleegd was. Ook mevrouw Judd zelf had aan de kliniek een baantje, nJ. dat van secretaresse. De zaak is voorloopig nog buitengewoon ingewik keld en duister. De moord schijnt Vrijdag middag te zijn gepleegd. Dr. Judd was- dien middag in de kamers geweest van de beide vermoorden. Het was bekend, dat mevTouw Judd twist had gehad met de beide vrouwen. Vrijdagavond hadden de buren in de buurt van de kliniek hooren schieten. Dr. Judd zelf was ook te zeer ontsteld om een volkomen rustig en logisch verhaal te doen. Toch wist hij mede te deelen dat zijn INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 60 Cf. p«r r*i«T. Want aantal nieuwe klanten daarop is enorm en..zij blijven er bij. Geen wonder—alles wat U van 'n sigaret verlangt vindt U in CHIEF WHIP en dan't is de beste voor ieders gezondheid VIRGIN IA vrouw medeplichtigen moet hebben gehad, daar zij een kleine en tengere persoon ls, zeer zeker niet in staat om zonder hulp de zware lichamen in een koffer te leggen en die dan te hanteeren. Judd meent, dat zijn vrouw een aanval van krankzinnigheid moet hebben ge had. Indien waar is, wat mevrouw Judd's broer vertelt, dat n.l. zijn zuster met een zeer klein bedrag op zak door hem uit de auto is gezet, zal zij natuurlijk spoedig worden op gespoord en dan zal het-mysterie wel zonder veel moeite kunnen worden ontraad seld. Het is ook hier weer gebleken dat een moord gemakkelijk kan worden gepleegd, maar dat voor den dader of de daderes de groote moeilijkheid blijft bestaan, hoe zich dan van het lijk te ontdoen. Dat probleem wordt in de boeken van de auteurs van „shockers" vaak met het grootste gemak opgelost, maar in de praktijk gaat dat ge lukkig maar volstrekt zoo vlot niet. ORKAAN BOVEN MADEIRA. Het N.T.A. meldt uit Lissabon, dat het eiland Madeira door een hevigen orkaan, en gepaard gaande met groote overstroomingen, geteisterd is. Twee visschersbooten werden vermist en men vreest dat hun uit 15 koppen bestaande bemanning verdronken is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel HET GEZONDSTE TAFELWATER (Nederl. Bron) Verkrijgbaar Firma P. BAGGERMAN SPAARNE 114 TEL. 10116 AGENDA Heden: ZATERDAG 24 OCTOBER Groote Markt: Concert 7 uur. Paviljoenslaan: Vuurwerk 10 uur. Zaanenlaan: Lunapark, van 112 uur. Kleine Houtweg 15: Mittovostentoonstel- ling. Frans Halsmuseum, ingang Klein Heilig land 62 rood. Tentoonstelling Kunst zij ons Doel. 104 uur. Palace: „Grock". Tooneel: Lucia en Ron- ni. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Het geheim van een pries ter". Tooneel: Variété-attractie. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Mensch, erger je niet." 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 25 OCTOBER Gebouw Caecilia: Vrijdenkers Vereeniging „De Dageraad". Lezing J. Hoving. 10.30 uur voormiddag. Schouwburg Jansweg: Van Dclden's Revue ,,'t Valt hcusch nog wel mee." 8.15 uur. Stadsschouwburg: Tegernseer Bauern- Theat-er. ..Die Wiedergeburt des Jacob Hirn- moscr". 8 uur. Groote Markt: Concert. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Halsmuseum, ingang Klein Heilig land 62 rood. Tentoonstelling Kunst zij ons Doel. 104 uur. MAANDAG 26 OCTOBER Stadsschouwburg: K. V. Het Nederl. Too neel. .Ferdy's Bekeering". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Tevler s Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN AVOND-. NACHT- EN ZONDAGSDIENST P. Th. A. van R^n, KI. Houtweg 15. tel. 10539. Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel- 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. De Amerikaan, die verstrooid was. En den naam van zijn hotel vergat. Het geval heeft zich in Parijs afgespeeld en bewijst, dat ook de nuchtere; zakelijke Amerikaan wel verstrooid kan zijn. Hij heette Jens Jacobsen en al duidt deze naam misschien ook op een Noord-Euro- peesche afkomst, de man kwam in elk geval uit Amerika. Hij was den Oceaan overgesto ken om een vriend in Marseille op te zoeken, en nam deze gelegenheid te baat om ook iets van Parijs te zien, schrijft l'Echo des Sports: De eerste de beste taxi, die hij daar bij het station te pakken kon krijgen, moest hem naar een goed hotel brengen. En eenige mi nuten laten heeft hij zijn kamer gezien, zijn talrijke bagage opgeslagen en loopt hij de stad in. Des avonds keert hij terug naar het hotel. Maar waar ligt dat ook weer en hoe heet het? Hij dwaalt de stationsbuurt door zijn hotel kan hij niet vinden. Ten einde raad loopt hij een ander hotel binnen legt den chef de geschiedenis uit en neemt daar, zon der bagage, zijn intrek. De chef telefoneert links en rechts naar hotels, vraagt of er ook een Amerikaan is afgestapt en verrast den volgenden morgen zijn gast met zijn teruggevonden koffers. Weer gaat Jens de stad in, maar niet. voor dat hij van den chef een papiertje gekregen heeft, waarop de namen van het hotel en van de straat geschreven, benevens het stra tenplan. Jacobsen zit een apéritief te gebruiken op het terras van een café in de binnenstad. Hij glimlacht bij de herinnering aan de gebeur tenissen van den vorigen avond. Dat hij den naam van het hotel kon vergeten! Neen, nu heeft hij tenminste een schriftelijke hulp. Hij steekt een hand in zijn zak om zich den naam van zijn nieuwe verblijfplaats in het hoofd te prenten. Dan verstart zijn glimlach: het papiertje is zoek! Hij voelt in al zijn zakken, overal, waar het zou kunnen ,zijn... het reddende pa piertje is spoorloos verdenen! En toen heeft Jens het verhaal aan den consul der Ver. Staten gedaan en is naar Marseille gereisd. Zonder bagage. OOSTENRIJKSCHE MINISTERS GEWOND. BIJ EEN AUTO-ONGEVAL. Donderdagnacht kwam te Weenen een bondsauto in botsing met een taxi. Beide wer den omgeworpen en vernield. In de bondsauto bevonden zich de minister van landbouw dr. Dollfuss, de voorzitter der reconstructiecommissie der Creditanstalt. oud-minister dr. Gürtler en de voormalige staatssecretaris afg. Stockier. De drie heeren werden op straat geslingerd, dr. Dollfuss liep door de glassplinters ernstige kwetsuren aan gezicht en handen op, hij moest evenals Stockier hevig bloedend naar het ziekenhuis worden overgebracht. Gürtler kwam er met lichtere wonden af. De chauffeur van de.taxi werd zwaar en een dame, die in dezen wagen zat, levensge vaarlijk gewond. BOMAANSLAG OP JAPANSCH CONSULAAT TE AMOY. Volgens een mededeeling van een Japansch telegraaf-agentschap is Donderdag te Amoy een bomaanslag gepleegd op he Japansche consulaat-generaal. Onbekende daders heb ben een bom geworpen in het gebouw, waar door de Chinecsche concierge van het consu laat gedood en drie Japanners gewond wer den. ZEVENTIGJARIGE VROUW VERMOORD. Uit Berlijn wordt gemeld: De gepenslonneerdo spoorwegarbeider Faltin uit Basdorf bij Wandlitz vond olj zijn thuiskomst he^ lijk van zijn 70-jarige echt genoote. die vermoedelijk dor een bijlslag was gedood. De schedel van het oudje was door den slag in tweeën gekloofd. Het on derzoek heeft aangetoond, dat de vrouw waarschijnlijk het slachtoffer is geworden van een roofmoord. PUZZLE No. 1. HET GEHEIMZINNIGE VIERKANT. Plaats onderstaande 16 letters zoodanig in de gegeven figuur, dat zij zoowel horizontaal als verticaal vier goede Nederlandsche woor den vormen. e e e e e e d d k k k 1 1 p r r Oplossingen, verzonden in gesloten couvert, waarop vermeld „Puzzle-rubriek" moeten uiterlijk Maandagavond as. In ons bezit zijn. Bij de oplossing moet onderstaand formu lier worden Ingezonden, uitgeknipt cn duide lijk leesbaar ingevuld. Bij ieder formulier mag slechts éen oplossing worden ingezonden. Voegt men er meer bij, dan moeten wij ze alle van het mededingen naar de uitge loofde prijzen uitsluiten. Hier het formulier: H. D. PUZZLE No. 1 Adres: Naam inzender: 26 October 1931. Voor goede oplossingen loven wij uit: een Eersten prijs van 7.50 Vijf premies van 2.50 elk. Zijn er meer goede oplossingen dan het aantal prijzen, dan zullen deze bij loting wordqn toegekend. De namen van de prijswinners zullen wij in ons nummer van den volgenden Zaterdag (31 October» publiceeren. Er bestaat geen beroep op de genomen be slissingen. Correspondentie er over kan niet worden gevoerd. Alle oplossingen moeten bezorgd of per post gezonden worden aan onze bureaux, Groote Houtstraat 93. Van onvoldoende gefrankeerde brieven wordt geen nota genomen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5