Een Fransch-Amerikaansch communiqué. PHILIPS' RADIO TOESTELLEN HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD MAANDAC 26 OCTOBER 1931 Buitenland. Vage bewoordingen. De oorlogsschul den. Wat Amerika wil: Duitschland moet zooveel betalen als Frankrijk noodig heeft voor wederopbouw. Heeft Duitschland dan al genoeg betaald? De Volkenbondsraad houdt voet bij stuk. Japan moet vóór 16 November Mandsjoerije ontruimd hebben. Italië en Duitschland. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Drie belangrijke kwesties vragen vandaag onze bijzondere aandacht: lo. Het bezoek van Laval aan Amerika en het ter gelegenheid daarvan uitge geven communiqué. 2o. De wending in het conflict Japan- China in Mandsjoerije. 3o. het bezoek van den Italiaanschen minister Grandi aan Berlijn. Ten aanzien van het eerste punt, het volgende: Uit een Fransch-Amerikaansch commu niqué kan men lezen, dat Frankrijk en Amerika de handhaving van den gouden standaard als een essentieele factor voor het herstel va nnormale toestanden op het ge bied der munteenheden en der wereld-eco nomie beschouwen. Vervolgens worden eenige algemeenheden gezegd van niet bindenden aard, in welker plaats men wel gaarne positiever klanken had vernomen. Het „uiting geven aan de hoop op het welslagen der ontwapenings conferentie" is een zeer onvoldoende en on bevredigende formule. Van beteekenis is het, dat beide partijen verklaren, dat een overeenstemming op het gebied der internationale schulden, vóór het verstrijken van het Hoover-moratorium noodzakelijk is. Weliswaar zou hier het woord herziening beter geklonken hebben doch daar in latere berichten gewaagd wordt van het Amerikaansche standpunt, volgens hetwelk Duitschland niet meer zou behoeven te betalen dan Frankrijk aan directe schade geleden heeft, is het beter deze kwestie hier nog onbesproken te laten, zij zal naderhand nog genoeg stof tot beschouwingen opleve ren; Amerika schijnt namelijk te willen laten onderzoeken of Duitschland al zooveel, be taald heeft, dat Frankrijk er het bedrag dat noodig was voor den wederopbouw van het gevechtsterrein, mee kan dekken. Het communiqué zegt verder: Wij koesterden niet het voornemen ver bintenissen aan te gaan, doch hebben door de gevoerde beraadslagingen den aard van ieder probleem duidelijker omlijnd, zoodat ieder der beide regeeringen hier beter kan ingrijpen. Onze meeningen ten opzichte van de fian- cieele en economische problemen stemmen overeen en deze overeenstemming zal wel licht den weg effenen voor een hulpactie van de zijde onzer .beide regeeringen. Achter de coulissen is één en ander ge beurd, dat eigenlijk van meer belang is, dan datgene wat in het communiqué vermeld wordt. Borah heeft een onderhoud gehad met Laval. De berichten over dit onderhoud klin ken vaag en het is beter er vooralsnog niet op te bouwen. Uit een Berlijnsche mede- deeling blijkt echter dat er zeer belangrijke politieke zaken besproken zijn. Die mede- deeling luidt als volgt: BERLIJN, 24 October (V.D.) Een Duitsch journalist verneemt dat Borah na een lang durig onderhoud met president Hoover ver klaard heeft, dat Hoover het met hem eens is. n.l. dat de huidige toestand van den Poolschen corridor onhoudbaar is en veran derd moet worden en dat de Duitsche repa- ratiebetalingen zoo spoedig mogelijk aan zienlijk moeten worden verlaagd. Voorts heeft Borah nogmaals bekend laten maken, dat er geen sprake van kan zijn dat Amerika toetreedt tot een soort veilig heidspact. „Ons land moet dit steeds weer onomwonden accentueeren en Frankrijk zou er volkomen verkeerd aan doen, indien het den indruk zou wekken, dat het tegendeel het geval is". Uit een en ander kan men wel opmaken, dat het Fransche minister bezoek aan Ame rika, vooralsnog geen ingrijpende verande ringen zal opleveren; dat de oo.logsschulden een moeilijkheid vormen, die aan een nader onderzoek onderworpen moet woiden, voor den afloop van Hoover's moratorium is geen nieuws. En dan het Japansch-Chineesche conflict in Mandsjoerije: In een nogal dramatische slotzitting heeft de Raad met de stem van Japan tegen, het voorstel Briand aanvaard, waarin Japan verplicht wordt, zijn troepen vóór 16 November uit Mandsjoerije terug te trekken. Tot dien datum wordt de zitting van den Raad verdaagd De Japansche gede legeerde zeide vóór de stemming uit naam van zijn regeering. dat deze gedwongen is rekening te houden met de verantwoorde lijkheid voor haar onderdanen in China, en dat Japan Briand's voorstel dus niet kon aan vaarden. Voor de eerste maal in de geschiedenis van den Volkenbond liet Briand toen in de open bare zitting over de beide voorstellen stem men door handopsteken. Voor het Japansche voorstel stemde alleen de Japansche gede legeerde Yoshisawa. Het voorstel van Briand werd vervolgens door alle raadsmogendheden met uitzondering van Japan aangenomen. De vertegenwoordiger van de Amerikaansche regeering nam natuurlijk geen deel aan de stemming. Deze stemming is symbolisch, en zeker geen ijdel vertoon geweest! Het prestige van den Volkenbond is niet slechts gehandhaafd, doch het heeft zich tevens ook dank zij de medewerking van Amerika sterk doen gel den. Tot 16 November is de zitting verdaagd. Japan is ontevreden. Maar het zal zich meer dan twee keer bedenken alvorens het de te genwerking van de geheele wereld via Ge- nève, uitlokt. Op buitengewoon scherpe wijze hebben Briand en ook Lord Robert Cecil het Geneef- sche standpunt gehandhaafd, mede dank zij het besef, dat de Geneefsche reputatie op het spel stond. Tenslotte verwijzen wij naar de verslagen van het Italiaansche bezoek aan Berlijn en van een rede van Mussolini ir. Napels, waar in de dictator pleit voor herziening van vre desverdragen en schuldenregeling. L. A. Grandi te Berlijn BERLIJN, 25 October (V. D.) De Italiaan sche minister van Buitenlandsche Zaken, Grandi, is Zondagmorgen vroeg te Berlijn aangekomen. Op het perron waren ter be groeting aanwezig: Rijkskanselier Dr. Brue- ning met staatssecretaris Von Bulow en mi- nisteriaaldirector Koepke van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, de chef van het protocol graaf Tattenbach, de Duitsche am bassadeur te Rome Von Schubert met zijn echtgenoote, en vele andere heeren van Bui tenlandsche Zaken. Rijkskanselier Dr. Bruening ontving den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken bij het verlaten van zijn rijtuig en begroette hem en zijn echtgenoote. Overigens waren ook verschenen de po- litiepresident Greszinsky en vice-president Weiss. In de nauwe straat tusschen station en stationspostkantoor werden de heeren door de Italiaansche kolonie, die zich daar hadden opgesteld, begroet. De Stresemannstrasse was bijna in haar geheel lengte door politiemannen bezet. De korte Bellevuestrasse, waar hotel Esplanade gelegen is, was tot de aankomst der Italaan- sche gasten geheel voor het publiek afge sloten. Het is nergens tot incidenten ge komen. Tegen tien uur kwamen de auto's voor Hotel Esplanade aan. De Rijkskanselier-am bassadeur Von Schubert en de heeren van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, begeleidden den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken in den foyer van het hotel. Eenige leden van de Italiaansche ko lonie brachten Grandi verschillende ovaties. Tegen elf uur begaf Grandi zich met den Italiaansche ambassadeur per auto naar de Rijkskanselier ten einde zijn opwachting te maken bij den Rijkskanselier. Ook Mussolini gaat naar Berlijn. Dr. Brüning gaf in de rijkskanselarij een diner ter eere van Grandi, waarbij behalve vele hooge politieke en diplomatieke functio narissen ook verscheiden vertegenwoordigers van handel en nijverheid, wetenschap en pers waren genood. Tijdens den maaltijd hield dr. Brüning een rede. Hij zeide daar in o.a., dat de rijksregeering met verheugde voldoening had vernomen, dat ook het hoofd der Italiaansche regeering voornemens is, Berlijn te bezoeken. Grandi bevestigde in zijn tafelrede nog eens, dat Mussolini hoopt, dat zich weldra een gunstige gelegenheid zal voordoen om de Duitsche uitnoodiging persoonlijk te beant woorden. De eerste bespreking. Tijdens het bezoek van Grandi aan den Rijkskanselier heeft een eerste ongeveer drie kwartier durende bespreking plaats ge had over politieke kwesties. In aansluiting op dit verzoek begaf Grandi zich naar staatssecretaris Von Bulow. Om half een vertrok de Rijkskanselier naar de Italiaansche ambassade ten einde het bezoek van Grandi te beantwoorden. Later verscheen met dit zelfde doel ook staatssecretaris Von Bulow. Een rede van Mussolini te Napels. ROME. 24 October (V. D.l Mussolini is heden te Napels aangekomen. Een eerc- salvo van 19 schoten van de oorlogsvloot kondigde de aankomst van den Duce aan. Heel Napels was op de been om hem geest driftig te ontvangen.. Onderbroken door her haalde toejuichingen hield Mussolinie ver volgens een deevoering over de fascisten partij. „Het is noodzakelijk, dat alle leden van de partij aan het werk bh n en zich onderling steeds meer beschouwen als kame raden en helpers aan een en hetzelfde idee. Het wordt tijd, dat de duur van het lid-zijn der partij niet meer als voorrecht wordt beschouwd. Zuiveringen zijn weliswaar op grotten schaal toegepast, in de toekomst echter zullen alleen nog maar die leden worden buitengesloten, die om politieke of INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. begint het. U niest, krijgt rillingen, U bent verkouden. Neemt direct bij de eerste verschijn selen Aspirin-Tabletten, welke erger 'corkomen en de pijnen verdrijven. JPIRINiM •Ttrt op den orenjeband. Prijs 75 ets. moreele redenen niet waardig zijn het zwarte hemd te dragen". Vervolgens gaf Mussolini de richtlijnen aan voor de fascistische buitenlandsche po litiek en zeide o.a.: „Negen jaren is het ge leden, dat het fascistisch Italië in Londen de kwestie der herstelbetalingen en schulden ter sprake bracht op een wijze, zooals die op het oogenblik aan de orde is. Maar wij vragen ons af: moeten werkelijk zestig jaren voorbijgaan voor wij aan het einde komen van de tragische berekening van debet en credit, ten kosten van eenige gene raties, en kan men zeggen, dat er gelijkheid tusschen de volken bestaat, zoolang aan den eenen kant zich diegenen bevinden, die tot aan den tanden gewapend zijn, en aan den anderen kant diegenen, die tot weerloosheid gedoemd zijn, en hoe kan men spreken van wederopbouw, wanneer niet eenige clau sules in eenige vredesverdragen worden ver anderd, die de wereld gebracht hebben in een afgrond van ineenstorting en vertwij- fgeling? Hoelang nog kan het duren veer men ervan overtuigd is, dat er iets niet in orde is met het economisch apparaat?". Engeland. Nog onrust op Cyprus. Naar aanleiding van den opstand op Cy prus heeft de Britsche gouverneur den Grieksch-orthodoxen bisschop van Larnaca en vijf raddraaiers is hechtenis genomen en aan boord laten brengen van den kruiser .Londen". De gearresteerden, die verant woordelijk worden gesteld voor de onlusten zullen worden verbannen. De arrestatie van den bisschop gaf Zater- middag opnieuw aanleiding tot plaatselijke onlusten. Paraguay. Onlusten en algemeene staking. Uit Asuncion wordt gemeld: De ongeregeld heden in de hoofdstad van Paraguay hebben een ernstig karakter gekregen. Nadat de studenten het particuliere huis van den pre sident hadden aangevallen, begaven zij 'zich naar het regeeringspaleis, dat door een cordon soldaten was beschermd. De studen ten slaagden er echter in, door de bewaking heen te breken, waarna zij verwoestingen in het paleis aanrichtten. De troepen openden 't vuur op de studenten, van wie er 12 gedood en 28 gewond werden. De zoon van den pre sident werd door een steen getroffen en ge wond. De studenten hebben de algemeene staking geproclameerd en zich meester gemaakt van de lokalen der rechtskundige faculteit. Zij eischen het aftreden van den president. De ontevredenheid zou veroorzaakt zijn door de te conciliante houding van de regee ring tegenover Bolivia in zake het geschil over de Grand Chaco. In een boodschap aan het volk heeft de president der republiek verklaard, dat de systematische oppositie, welke een omwen telingsbeweging voorbereidt, de schuld is van het zoo groote aantal slachtoffers. Genève, Prestige van den Volkenbond gehandhaafd. Er bleef Briand Zaterdagmiddag niets an ders te doen over, zoo meldt men uit Genève, aan het Hbld., dan eerst de Japansche tegen voorstellen en daarna de resolutie van den raad in stemming te brengen. De tegenvoor stellen van Japan werd met één stem voor (van Josjisjawa) van de hand gewezen, terwijl de resolutie van den raad eenstemmig, met uitzondering van Ja pan. werd aangenomen. Josjisjawa legde nog een korte verklaring af, waarin hij niet van zijn standpunt af week, n.l. dat eerst over de mysterieuze fundamenteele punten rechtstreeksche on derhandelingen met China moeten gevoerd worden, alvorens zijn regeering in het terug trekken der Japansche troepen zal kunnen toestemmen. Daarom kon hij de resolutie van den raad niet aannemen. Intusschen, welke pogingen de Japansche vertegenwoor diger ook heeft aangewend, hebben de dis cussies in den raad in ieder geval bereikt, dat er geen twijfel meer bestaat, dat Japan het pleit verloren heeft, en de raad heeft door geen stap te wijken voor de Japansche eischen het prestige van den Volkenbond weten te handhaven. Dr. Szé liet een weinig optimistisch geluid hooren. Hij zag de toekomst heel somber tegemoet, nu Japan niet bereid is te ont ruimen alvorens de z. g. n. fundamenteele quaesties geregeld zijn. Hij hoopte dat dit gevoel niet bewaarheid zal worden, doch be hield zich het recht voor om wanneer de omstandigheden dit zouden eischen. een ver vroegde bijeenkomst van den raad te vragen. Alle sprekers brachten welverdiende hulde aan Briand. die zich tot nu toe op onver moeibare wijze van zijn moeilijke taak ge kweten heeft. Te Parijs zal Briand nog gelegenheid heb ben verder met Josjisjawa te onderhande len. Briand vergat niet om met klem de V. S. voor hun steun te bedanken. Men voorziet te Genève de mogelijkheid, dat de raadszitting, die op 16 November zal worden voort-gezet, te Parijs zal worden ge houden. Jaoan Ernstige ontevredenheid te T okio. In officieele kringen te Tokio, zoo seint Reuter, is men over de door den Volken bondsraad aangenomen houding uitermate teleurgesteld en ontevreden. Men verheelt dan ook niet, dat Japan de kwestie van een eventueele uittreding uit den Volkenbond ernstig onder het oog zal zien. Niet slechts, aldus is het standpunt van Tokio, heeft men de opvatting van Japan op ernstige wijze veronachtzaamd, maar de Vol kenbond heeft tevens zijn eigen principes verwaarloosd, door niet vast te houden aan de heiligheid der verdragen. De rechten, die deze verdragen aan Japan geven, vormen, aWus Tokio, een fundamenteele kwestie. Amerika. Samenwerking der Fransche en Amerikaansche banken. Reuter meldt dat Zaterdagmorgen Presi dent Hoover en minister-president Laval hun besprekingen over den economischen toe stand van de wereld heben geëindigd. De mi nister van buitenlandsche zaken Stimson en de onder-secretaris van financiën namen aan de conferentie deel. Volgens een nader Reuter-bericht uit Washington is tusschen president Hoover en Laval een overeenkomst tot stand gekomen inzake coördinatie van de middelen der Fransche en Amerikaansche banken tot het stabiliseeren van de positie deró wereld. Ver- scheidenen punten moeten echter nog ge regeld worden. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Plechtige sluitingsavond der „Mittovos". Het programma van den sluitingsavond der „Mittovos" was voor een belangrijk deel aan muziekuitvoeringen gewijd. Het reusach tige koor der R.K. Oratoriumvereeniging en de H.O.V. hadden het podium bezet en vul den dit. hoewel het voor de gelegenheid nog uitgebouwd was, geheel, toen onder levendig applaus de eere-gasten binnentraden. Onmiddellijk nadat dezen hun plaatsen hadden ingenomen betrad de dirigent Hub. Cuypers het leidersgestoelte en nam de uit voering van Webers „Jubel-Ouverture" een aanvang. De vertolking week van de tra ditie alleen af. doordat Cuypers het gebrui kelijke slot, waarvoor Weber de melodie van „Heil dir im Siegerkranz" en ..God save the King" voorschreef, maar waarvoor ook wel een ander volkslied gekozen wordt, weg liet, en door eenige slotaccoorden verving, die nu na de stijging van den voorbereiden den aanloop een eemgszins abrupten indruk maakten. Hij had het vermoedelijk tè ge waagd geoordeeld om het .Mittovos"-lied. dat door velen in de zaal meegezongen zou worden, er voor in de plaats te stellen en bovendien had dit dan getransponeerd moe ten worden. Dit lied werd nu na het einde der Jubelouverture gezongen. Het is niet beter en niet slechter dan tal van andere die volgens het beproefde recept vervaar digd zijn en bevat meerdere verwantschap- kenmerken met zusterliederen als de „Bra- ban?onne" e.a. De algemeene voorzitter der „Mittovos", Deken L. A. A. M. Westerwoudt sprak ver volgens een openingswoord, waarin hij dank bracht aan allen die tot het welslagen der Missietentoonstelling hadden bijgedragen; daarop werd het slotkoor van het eerste deel van Haydn's „Die Schöpfung" inge zet. Met de uitvoering van dit oratorium debuteerde de R.K. Oratoriumvereeniging na haar oprichting; de machtige en frissche ver tolking was ons dus niet vreemd; edoch was het solo-terzet niet hetzelfde en dat van Zondagavond kon het vroegere niet bena deren. Sopraan en tenor klonken vrij zwak, de sopraan in den aanvang zelfs onzeker, en den bas hebben we vroeger ook wel eens krachtiger gehoord. Nauwelijks waren de laatste tonen yan het beroemde koorwerk verklonken, toen de feestredenaar Pater H. de Greeve S. J. het podium betrad en in een pakkende, met veel gloed uitgesproken rede doel en werk der Zending besprak en als in een reeks licht beelden voor den geest deed verschijnen. Hartelijke woorden sprak hij tot de talrijke aanwezige missionarissen, die in hun ver schillende ordegewaden een zeer eigenaardig en treffend coloriet aan het auditorium ga ven. Ook het Oratorium „Der Messias" van Handel is door de R.K. Oratoriumvereeniging reeds vroeger uitgevoerd; het geweldige „Hal lelujah" vormde een schitterende apotheose na de feestrede. Na de pauze was het „Te Deutr." van Hub. Cuypers aan de beurt; een groot opgezet werk. dat in zijn begin een vlucht neemt, die aan Mahler doet denken. Ware het den com ponist gelukt, zich met inachtneming van de noodige tegenstellingen op -.it hooge plan te handhaven, dan zouden we misschien in dit „Te Deum" een der machtigste koor werken der litteratuur hebben mogen be groeten. Maar de indruk verzwakt hier en daar, óf doordat te veel van dezelfde soort kracht gegeven wordt, óf doordat, zooals bij het „horruisti" vrij gewone imitaties de in spiratie vervangen, ook wel door te vaak voorkomende gelijksoortige harmonische gangen. Hebben we dus in dit „Te Deum" geen van begin tot eind gelijkwaardig mees terwerk. dat neemt niet weg dat er zeer indrukwekkende stijgingen, als het ,Tu Rex gloriae, Christe" en het slot „In Te. Dornine,, in voorkomen en dat deelen als „Tibi Cheru bim", „Te ergo quaesumus" en de sopraan solo „Dignare Domine" zeer mooi-klinkende episodes vormen. Wat de vertolking betreft mag in 't bijzonder die van het a capella- gedeelte kort vóór het slot gememoreerd worden. Koor en orkest hielden zich over 't geheel kranig. Hiermee was het muzikale deel van 't programma afgeloopen. De Bisschop van Haarlem sprak een hartelijk en sympathiek afscheidswoord, waarna nog enkele slottoe spraken en de slot-apotheose: Uittocht der Missionarissen en Huldebetcoging volgden. K. DE JONG. LOONSVERLAGING VOOR DE GLAS BLAZERS BIJ PHILIPS. De directie der Philips' Gloelampenfabrie- ken heeft naar de Crt. meldt, aan de organi saties der fabrieksarbeiders medegedeeld dat het noodzakelijk is de loonen der glasblazers met 5G te verlagen, om daardoor te voorko men dat opnieuw aan vijmg glasblazers ont slag zal moeten worden aangezegd. LUCHTVAARTBERICHTEN. VALK, 24 Oct. 14.20 uur te Bangkok. Batavia naar Amsterdam. LEEUWERIK, 24 Oct. 14.30 uur te Medan. Amsterdam naar Batavia. SPECHT, 24 Oct. 16.55 te Athene. Amsterdam naar Batavia. S p e c h t 25 Oct. 14.45 uur te Bagdad. Am sterdam n. Batavia. Valk 25 Oct. te Calcutta. Batavia n. Am sterdam. Reiger 25 Oct. 2.45 uur op Schiphol, van Batavia. Leeuwerik 25 Oct. 16.25 uur te Ban doeng, van Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT IB - TEL. 107BB DE REKENKAMER EN DE FRAUDEERENDE AMBTENAREN. Naar het Vad. verneemt is de tweede amb tenaar die vandacht van fraude bU den Penslenraad gearresteerd werd, geen reken- plichtigc en had de Algemeene Rekenkamer dus niets met hem te maken. Het ls derhalve niet billijk, do Rekenkamer cenlg verwijt te maken, dat zij den zondaar niet heeft ont dekt. Of ook de laatste gearresteerde, die zich zelf heeft aangegeven, geen rekenpllchtlge is en met den tweede meeknoelde, kon het blad nog niet te weten komen GEMENGD NIEUWS VERANDERINGEN IN HET SOVJET-LEGER. De Russische medewerker van het Hbld. schrijft: li In den afgeloopen zomer hebben in Rus land belangrijke verschuivingen plaats ge vonden in de leiding van het Roode Leger. Een persoon, die door zijn positie op do hoogte was van hetgeen in <ie leidende krin gen der regeerendc partij gaande was en die nu in het. buitenland toeft, gaf de volgende uiteenzetting van den toestand bij het Roode Leger. Sinds het XVIe engros der Russische Com munistische Partij wijdt Worosjilow (de volkscommissaris van oorlog) zich geheel aan de politiek als steunpilaar van Stalin en neemt hij bijna in het geheel geen deel aan de technische leiding van het Roode Leger. Deze leiding ging feitelijk over aan een ze keren Sjaposjnlkow, een officier van het oude Russische leger. Sjaposjnikow is oen goed vakman, maar is gebleken een zeer slecht administrateur te zijn. Er ontstonden wrijvingen en do Rewwojensovjet (Revolu- tionnalr-Militaire Raad) werd overstelpt met klachten. Sjaposjnlkow bleek iemand te zijn, die geen begrip had van de politieke betrek kingen en niet in staat was de intriges in de partij kringen te bestrijden. Hij moest dus aftreden. Tot onder-volkscommissaris van oorlog werd toen Toechatsjewsky benoemd, die voordien in het militaire district Lenin grad een zeer belangrijke rol had gespeeld. Ofschoon in sommige bolsjewistische krin gen gemompeld wordt, dat Toechatsjewsky „bonapartistlsche neigingen" vertoont (de bolsjewiki vreezen, dat in Rusland een soort Napoleon zou kunnen opstaan, die een einde aan 't sovjet-regime zou maken), stelt Stalln volkomen vertrouwen in den generaal, zoo dat hij in de toekomst onbeperkt leider van het Roode Leger kan worden. Op aandringen van Toechatsjewsky werden Baranow, de chef van do militaire luchtvaart in de Sovjet- Unie, en MoekljewltsJ. de chef van de sovjet- vloot, ontslagen. De eerste werd vervangen door den Let Alksnis, de tweede door Orlow. Onder de generaals neemt nu de eerste plaats Blücher in, de gewezen opperbevelheb ber in het Verre Oosten; in geval van een oorlog in het Verre Oosten zal hij opnieuw tot opperbevelhebber benoemd worden. De geruchten, als zou Blücher deel hebben ge nomen aan een samenzwering tegen Stalin blijken onjuist te zijn. Na Blücher volgen: Jegorow, de toekomstige opperbevelhebber in een eventueelen oorlog tegen Polen, en Jaklr, die opperbevelhebber zou worden in een oor log tegen Roemenië. Naar het Midden-Azia tische front zal als opperbevelhebber gezon den worden Oeborcwitsj. Daar de sovjct-rc- geerlng echter geen onbeperkt vertrouwen in dezen generaal stelt, zal hij dan als commis saris Unschlicht naast zich krijgen. Overigens is de waarschijnlijkheid van een oorlog in Midden-Azië niet zeer groot. In Moskou liggen nu slechts zes infanterie- regimenten, hetgeen voor de Russische toe standen als zeer weinig moet beschouwd wor den. Daartegenover staat, dat de centrale school van de G.P.Oe. nu 12000 man telt. In geval van onlusten zullen dezer troepen de eenige zijn, op wier trouw de sovjet-regee ring onder alle omstandigheden zal kunnen rekenen en die elke poging tot een opstand In de kiem zullen kunnen smoren. De eerste proeve van hun betrouwbaarheid en van hun snelheid van actie hebben deze troepen ge leverd in het voorjaar van 1931 tijdens de onlusten op de Soechaiewsche markt. De G.P.Oe-troepen verschenen onmiddellijk met machinegeweren op do markt en herstelden in een minimum van tijd de orde. Het Krem lin wordt bewaakt door een speciale leger- afdeeling, het bataljon van het Centraal Uit voerend Comité genaamd, die 600 man sterk is en het Kremlin tegen een aanval van een menigte verdedigen kan. Bovendien bevinden zich in de omstreken van Moskou bij het Zilveren Woud. steeds een divisie cavalerie en eert regiment Kal- mukken te paard (zooals men zal weten, wa ren de Letten en de Mongoolsche Inboorlin gen steeds de trouwste verdedigers van he* sovjet-regime). AGENDA Heden: MAANDAG 26 OCTOBER Stadsschouwburg: K. V. Het Nederl. Too- neel. „Ferdy's Bekeering". 8 uur. Palace: „Grock". Tooneel: Lucia en Ron- ni. 8.15 uur. Luxor Theater: „Het geheim van een pries ter". Tooneel: Variété-attractie. 8.15 uur. Rembrandt Theater: .Mensch, erger ja niet." 7 en 9.15 uur. DINSDAG 27 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bloemendaal: Jeugdhuis Donkenj Laan. Lezing prof. dr. H. Th. Obbink, 8 uur. Vel sen: Raadsvergadering 7 uur nam. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. teL 10539. Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495 Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg W, tel. 13711, J

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5