VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK NIEUWS UIT HET WITTE KRUIS. HERFSTSTEMMING. HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD DINSDAC 27 OCTOBER 1931 IJMUIDEN. Een groot sociaal belang. Het Witte Kruis gebouw aan de Kennemerlaan te IJmuiden. In het jaar 1894 werd een afdeeling van „Het Witte Kruis" opgericht onder voor zitterschap van den oud-Burgemeester J. C. A. Weerts. terwijl als secretaris fungeerde de heer Wynoldi DaniëLs. Toen de vereniging eenige jaren bestond deed zich weldra de behoefte gevoelen aan een eigen gebouwtje en werd het tegen woordige gebouw der vereeniging aan den dwarsweg te Velsen gebouwd. Dit gebouwtje deed dienst als magazijn en woning van de zuster. Eenige jaren later, in 1910, werd het Witte Kruisgebouw aan het Sluisplein geopend, wat speciaal ingericht was voor het op nemen van schipbreukelingen, doch ook dienst deed voor bergplaats der materialen voor de leden welke te IJmuiden woonach tig waren en dus niet langer meer op Velsen aangewezen waren. Door tusscnenkomst van enkele kapitaal krachtige ingezetenen kon heel spoedig over gegaan worden tot het stichten van een eigen gebouw te Santpoort. Na stichting van het wijkgebouw te IJmuiden bleek we: dra dat het wijkgebouw zeer ongunstig ge legen was. Ook bleek dat het gebouw ten dienste van de schipbreukelingen zelden ge bruikt werd en deze meestal naar het Koning Willemshuis gebracht werden. Toen het Witte Kruis zich meer ging toeleggen op zuigelingenzorg (een voorname sociale taak van het Witte Kruis) eerst in de P. Vermeulenschool en daarna tijdelijk in het consultatiebureau aan de Briniostraat deed zich steeds meer de behoefte gevoelen voor een centraal liggend gebouw voor Groot-IJmuiden. De toestemming van de leden werd ver kregen om het gebouw aan het Sluisplein te verkoopen en een nieuw gebouw te stichten. Een dames-comité beijverde zich om gelden bijeen te zamelen voor de aankleeding van het-gebouw en de stoffeering. Het gebouw werd aanbesteed, terwijl de begrooting welke door den architect opge maakt was, f 27.630 bedroeg. Na de aanbe steding werd de bouw opgedragen aan de laagste inschrijfster, de firma Cupido en Dalmeyer voor f 24.810. Heel spoedig kon nu met den bouw be gonnen worden en begunstigd door mooi weer had op 8 Februari 1930 des n.m. 3 uur de officieelc opening plaats. De belangstel ling van Provinciale- en Gemeente-autori teiten. alsmede van talrijke genoodigden, was bevredigend te noemen. Met de opening van het nieuwe gebouw kwam de vereeniging in het bezit van een centraal wijkgebouw, dat aan alle redelijk* SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen: 25 October: Ned., Telamon, Hamburg. 26 October: Engelsch, Queensworth, Sunderland. Ned., Maasstroom, Leith. Duitsch, Rhein, Hamburg. Zweedsch, Vareg, Gothenburg. Engelsch, Saint Branda, Swansea. Ned., Theano. Belfast. Duitsch, Elsa M. L. Russ, Archangel. Ned. Texelstroom, Bristol. Ned. Pluto, Gothenburg. Vertrokken schepen; 26 October: Duitsche motor, Margrid, Yarmouth. Zweedsch Hem ford Boston. Engelsch, Queensworth, Antwerpen. Zweedsch, Adolf Brat, New-Castle. MARKTPRIJZEN. Tarbot pér K G. 1.30—1. Griet per 50 K.G. 51—/ 26. Tongen per K.G. f 2.201.60. Zetschol per 50 K.G. 45f 35. Kleine schol per 50 K.G. 3611. Schar per 50 K G. 16—3.60. Rog per 20 stuks 38. Vleet per stuk 4. Pieterman en poon per 50 K.G. f 124.20. Groote schelvisch per 50 K.G. 36. Middelschelvisch per 50 K.G. 30—24. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 20 11- Kleine schelvisch per 50 K.G. 13.504.50. Kabeljauw per 125 K.G. 92—74. Gullen per 50 K.G. 39—1.60. Leng per stuk 21.60. Heilbot per K.G. 1.20. Wijting per 50 K.G. 6—0.80. Koolvisch per stuk 2.050.48. Makreel per 50 K.G. 9.50—/ 2.65. Versche haring per mand 3.402.40. Idem per kist 4.351.95. SCIIEEPVAARTNIEUWS. Het Fransche s.s. „Nantaise" is Zondag avond met een voile lading ijzererts van Caen aan het hoogovenbedrijf, te IJmuiden, ge arriveerd. Het Noorsche s.s ..nerfinn" met een volle lading cokes van Amsterdam naar Malmó jZwcden) kwam Zaterdagavond vanwege het te stellen eischen voldoet. Vooral wat de consultatie voor zuigelingen betreft is het gebouw up to date ingericht. Ook de vorm en inhoud van het maga zijn mag gezien worden. Kortom, de geheele instelling getuigt van een vooruitziende kracht, welke tot veel werk in staat is en waarvan zeer zeker wel het eerst genoemd mogen worden den secretaris cn den pen ningmeester van de vereeniging. Het is een verheugende omstandigheid te kunnen vermelden, dat de afdeeling steeds in ledental stijgt. Aan het einde van het vereenigingsjaar 1930 bedroeg het aantal leden 4561, terwijl dit nu reeds naar de 5000 loopt. De vereeniging is thans in het bezit van drie verschillende consuitatie-bureaux voor zuigelingen, welke zich in een druk bezoek mogen verheugen. In 1930 werd de afdeeling IJmuiden bezocht door 1936 moeders. Velsen- Noord door 387 moeders Santpoort door 140 moeders. Het bureau te Velsen-Noord werd op 1 Juni 1930 en dat te Santpoort op 1 Septem ber 1930 in dienst gesteld. In 1930 werden 2 moedercursussen georga niseerd en wel te Santpoort en IJmuiden. De cursus te Santpoort werd gehouden in één der lokalen van de openbare school, daartoe welwillende afgestaan door het gemeentebe stuur en de cursus te IJmuiden in het eigen gebouw aan de Kennemerlaan. Zij werden bezocht door resp. 13 cn 27 dames. De ondervinding heeft geleerd dat het Witte Kruisgebouw aan de Kennemerlaan op moderne wijze aan het doel beantwoordt Met medewerking van het gemeentebestuur en het schoolbestuur der vereeniging „Uw Koninkrijk kome" mocht het aan het wak kere bestuur gelukken, op 1 Juni 1930 een consultatie-bureau voor zuigelingen te ope nen in de voormalige woning van het schoolhoofd aan de Corverslaan te Velsen-N. Eenigen tijd later werd het bureau overge plaatst naar de Maria Cornelia Fröbelschool aan de Eendrachtstraat te Velsen-N. Den lsten September werd het consultatie bureau voor Zuigelingen te Santpoort geopend Volgens voorschrift zijn de wijkgebouwen 2 1/2 uur per dag geopend voor het uitrei ken en in ontvangst nemen van materialen, zoodat ieder lid ten volle in de gelegenheid is zoo noodig hiervan gebruik te maken. Het bestuur zou aangenaam verrast zijn als op 1 Januari 1932 het aantal leden de 5000 bereikt zou hebben. Wij kunnen ieder aanraden zich als lid te laten inschrenijv. slechte weer terug uit zee en maakte vast in het binnen teeleidlngskanaal te IJmuiden. Het schip is Zondagavond weer naar zee vertrokken. De Duitsche driemast motorschoener „Margrid" van Hamburg met bestemming Great Yarmouth is Zondagmorgen in IJmui den binnengeloopen vanwege het slechte weer. Het schip heeft Maandagmorgen haar reis vervolgd. Het Hospitaalkerkschip „De Hoop" is Zater dagavond van haar laatste kruistocht op de Noordzee onder de haringvisschers te IJmui den binnengeloopen en Maandagmorgen naar Amsterdam opgevaren, alwaar het schip zal worden opgelegd. Het Fransche s.s. ,.Cap d'Antifer* is Zon dagmorgen met een volle lading ruwe phos- phaat van Casablanca bestemd voor de N.V. M.E.K.O.G., te Umuiden, gearriveerd. Het Duitsche s.s. Werner Kunstmann" is Zondagmorgen na lossing harer lading ijzer erts aan het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, in ballast naar Lulea vertrokken, alwaar het schip wederom een lading ijzererts voor Umuiden zal innemen. Het Nederl. motorpassagiers^hip „Chris- tiaan Huygens" van de S.M.N. wordt Dinsdag morgen met passagiers en stukgoederen van Batavia voor Amsterdam verwacht. Het Nederl. passagiersschip ..Jan Pieters zoon Coen" van de S.M.N. vertrekt a.s. Woens dag 28 October des middag 12 uur van Am sterdam en circa 15.30 van IJmuiden met passagiers naar Ned. OIndië. DE VACATURE BIJ DE GEREF. KERK. Ds. J. W. Esselink te Doorn heeft bedankt voor het beroep bij de Geref. kerk te Umui den. AANVOER PEKELHARING. De stoomtrawler „Gorredijk" IJm. 490 en de motorlogger „Martenshock" IJm. 283. bei den van de Vereenigde Exploitatie Maat schappij, kwamen aan den Rijksvichafiag al hier met onderscheidenlijk 34 last en 28 last pekelharing. De vangst was over het alge meen genomen zeer slecht. BEGRAFENIS K. VAN PEL Sr. EEN EENVOUDIGE PLECHTIGHEID. In allen eenvoud had Maandagmiddag op Westerveid de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer K. van Pel Sr.. vischhandelaar te IJmuiden. Onder de vele aanwezigen merkten wij op de heeren: C. Oud. directeur van het Staats- visschershavenbednjf; J D. Heykoop, halchcf bij voornoemd bedrijf; het voltallig bestuur der vischhandelvereeniging; de heer J. C. Slis eere-voorzitter en P. Krab, administra teur der vischhandelvereeniging. Nadat allen zich in de aula vereenigd had den trad de heer P. Verwoerd als tweede voorzitter der vischhandelvereeniging naar voren, welke de vele verdiensten, welke de ontslapene den vlschhandel hal bewezen, me moreerde. Vele jaren is de heer van Pel lid van de vischhandelvereeniging geweest, zeide spre ker, alhoewel er in de eerste 15 jaren van werken weinig naar bulten doordrong, doch in intiemen kring zeer veel bereikt werd. Hij was een trouw lid en stond het bestuur steeds met raad en daad ter zijde. De heer van Pel was onze gastheer bij de oprichting der vereeniging op 3 April 1908. Wij jongeren mogen thans de vruchten pluk ken va nzijn arbeid. Spreker herinnerde nog aan de overleden vischhandelaren Hopman, T. Tol. J. Dekker, die met Klaas van Pel onze voortrekkers zijn geweest. De zoon. de heer K. van Pel Jr.. dankte voor de laatste eer zijn vader bewezen. AFGEBROKEN REIS. De stoomtrawler „JtfCquelina Clasina" IJm. 10 van de VIM. moest door een defect aan den ketel zijn reis afbreken. SLOEP VERNIELD. De stoomtrawler ..Derika 8" IJm. 374 kwam door den hevigen storm waarin hij geraakt was, met een vernielden sloep binnen. Men schrijft ons: De inwoners van Velsen en IJmuiden mo gen zich wel gelukkig achten, zooveel bosch en duin tot hun beschikking te hebben. Daar is voor eerst bij Velsen het mooie wandel park „VeLserbeek" met zijn prachtige beuken en eiken, zijn statige lanen, die ons aan een oud-Engelsch park doen denken, zijn vrien delijke slingerpaadjes en zijn aardige dieren verzameling. Dan het Burgemeester Rijkens- park bij Santpoort, een stuk ongerept na tuurschoon en het eenige maanden geleden aangekochte „Rooswijck" dat in natuurschoon niet onderdoet voor de bovengenoemde parken. Maar behalve deze drie parken ligt in de onmiddellijke nabijheid van Umuiden- Oost het Heeren- en Vclserduin. eigendom van Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelandcn. Dit prachtige bosch met bijbehoorende dui nen is des Zondags opengesteld voor hen. die de gelukkige bezitters zijn van een wandel- kaart. Gelokt door het mooie herfstweer, beslo ten wij den zonnigen Zondagmiddag te ge bruiken om een wandeling door dit mooie landgoed te maken. Wij betraden het door den ingang, achter het voetbalveld van ..Stormvogels" en na het opzichtershuis ge passeerd te hebben, zagen we het bosch. in volle najaarstooi voor ons liggen. We heb ben gewandeld door de talrijke lanen en laantjes, die het bosch doorkruisen, doch moesten telkens stilstaan om volop te kun nen genieten van a! het schoone. dat zich aan ons oog vertoonde. Wat een weelde van tinten en kleurschakeeringen! Hoe prachtig stak hét vuurroode kardinaaishoodje al schappij opgelegd worden, waarvan de stoom trawler „Catharina Duyvis" IJm. 60 van de zelfde maatschappij Maandag j.l. reeds opge- leg werd in verband met de slechte uitkom sten der visscherlj. „VOLKSONDERWIJS". De vereeniging „Volksonderwijs" afdeeling IJmuiden, hield Maandagavond een verga dering in café „Eindhoven". De voorzitter de heer Faber opende deze bijeenkomst, hij sprak zijn vreugde uit over de goede op komst. Spreker memoreerde wat de afdeeling in het afgeloopen tijdperk had verricht voor het openbaar onderwijs. Ook aan de tand heelkunde is aandacht gewijd. Op dit gebied zal de volgende maand een tentoonstelling worden gehouden, waarbij de noodige toe lichting van tandartsen zal gegeven worden. Het verslag van den penningmeester werd onder dankzegging goedgekeurd. Tot afgevaardigde naar de algemecne ver gadering werd benoemd de heer Reitsma en tot plaatsvervangend de heer G. Kouter, over de te houden wintercampagne werd uit voerig gediscussieerd, ook de beschrijvings brief gaf nog al stof tot discussie. De cur sus in het Fransch. welke gegeven wordt door Volksonderwijs, mag, zich in een grooten toe loop verheugen, wat zeker tot tevredenheid stemt. NAGEKOMEN BESOMMINGEN 26 OCTOBER. Maanden: Trawlers- 900 Gerberina Johanna 4190. 295 Johanna Elizabeth 1926. 480 Christine 4260— Johanna 1727. 200 Corrie 1475— 300 Proef II 2425— 385 Ro. 9Wielingen 2256— Gezina Catherina 1661 Amstelstroom 1625. Kotters S 120 f 726; FN 57 f 775; Krom hout f 226. Loggers; KW 44 I 664; K.W. 151 f 885; KW 178 f 611. tegen het donkergroen van den meidoorn die zijn blaadjes nog zoo stevig vasthield. Daar wisselde dc groene eik af met den goudbruin getinten beuk en stak het zilver witte berkenstammetje sterk af tegen de donkere sparren, die hun appels lieten vallen op de reeds met bladeren bedekte bosch- paden. Wal. een rijkdom van kleuren, alom! Hoe vriendelijk scheen dc zon door de laantjes en tooverde wondere schaduwbeelden, afge wisseld door helle lichtplekken. Eigen aardig deed ons het wllpenlaantje aan tus- schen de andere soorten boomen. Wat jam merlijk staken zij hun kale takken. als armen naar boven als vroegen zij niet lang van hun bladertooi beroofd te mogen blij ven. Toch gaven zij een bijzondere sfeer aan dat gedeelte van het bosch. Wat heer lijk histig was het daar! Alles ademde er vrede en het was een intens genot daar rus tig voort te wandelen. Naarmate wij hel bosch dieper ingingen, werd de grond heuvelachtiger en naderden wij meer en meer den duinkant. Dat we hier dichter bij de zee kwamen, was zeer goed te zien aan ce soms zeer grillig gevormde boomen. Wij zagen twee stammetjes, nauw ineengestren geld alsof zij elkander wilden beschermen en staande houden, als de Westerstorm door het bosch jaagt cn rukt aan de takken der boomen. Ook zagen we een boom, waarvan de takken zoon grilligen vorm hadder., dat het leek. of zij zich talloozc malei: hadden gekromd, als de krachtige w;nd de boomen gebeukt had, of getracht had te vernielen, wat hem in zijn wilde vaart door het bosch, in den weg stond. TerwUl langs dc bosch paden dc paddestoelen ln haar meest ver schillende vormen uit den grond waren ver rezen en de koekoeksbloem, haar verschillen de tinten van rose en rood nog vertoor.de. was de grond langs den duinrand blauwgrijs van de duin-doorn. Vriendelijk en be scheiden stak het driekleurig viooltje haar kopje tusschen het helmgras op en fijn blauw wazigde het teere vergcet-mlj-nietje tusschen het hard groene helm. Geklommen op eer. hoogen top van het duin. over.- wij het geheele terrein en waren vol bewondering voor ons mooi Ken- nemerland. Menigeen, die des Zondags in het Heeren bosch vertoeft, zal daar voldoende kracht uitputten om weer met frisschen moed te beginnen. Daar ook het verkeer te Velsen steeds drukker wordt, doet de rust in het Heerenbosch weldadig aan. Geen claxon dringt tot u door Geen rinkelende fietsbel len doen u opschrikken uit uw gepeins. Maar dat ook strijd in het bosch gevoerd kan worden, konden wil constateeren. Daar lagen, onder een hoogen beuk een eekhoorn en een weze! dood naast elkaar. Zij hadden gevochten tot het bittere einde, den dood. l ate bromvliegen gonsden om hen heen. Om den vrede in het bosch niet te storen, heb ben we ze begraven onder den grooten beuk. De troep kraaien, die van een hoogen tak op ons had neer gekeken v'.oog krassend op om daarna een eind verder rustig neer te strijken, waarna het bosch zijn vrede- bee'.d weer vertoonde. Wij kunnen een ieder, die in het bezit van een wandelkaart ls. aanraden de mooie Zondagen idie nog mogen komen!een een dankbaar gebruik te maken van het voorrecht, in dit prachtig bosch te mogen wandelen. VELSEN HINDERWET. B. en W. brengen ter kennis, dat o.a de volgende verzoeken om vergunning inzake de Hinderwet zijn toegestaan Aan de N.V Vcrconigde Koninklijke Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen, ver gunning tot het uitbreiden harer fabrieken door het bijplaatsen in hot ketelhuls van een stoomketel, verw. oppervlak c a. 925 M2 met apparaten en 4 elroiromotoren. nl. één van 160 twee van 4 en één van 6 P.K. Aan J. van Ikelen te IJmuiden vergunning tot het uitbreiden van een smederij en wa genmakerij. waarin o.a. 7 elctromotoren. nl. twee van 3. één van 2 1 2, één van 2. één van 1 1 2. één van 1 cn één van l 4 P.K. tot het aandrijven van diverse werktuigen, en een autogeen-laschapparaat. in het perceel Prins Hendrikstraat ncsc. 1618 en Hoek- steeg no. 17. te IJmuiden Aan M.EK.O.G de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Kooks ovengassen lo IJmui den. om vergunning tot het uitbreiden harer salpeterzuurfabrlck. fosfaatfabrlek, werk plaats en zoutverladings inrichting. Aan de N.V. Koninklijke Ncdciïandsche Hoogoven; en Staalfabrieken, vergunning tot het uitbreiden harer ln richting door hot plaatsen van elf electromotoren voor den 40.000 cbm. hoogovengashoudcr. nl. één van 4 12. één van 4 écn van 3 en acht van 13 4 P.K. BEVERWIJK VECHTPARTIJ In het café van den heer B. aan het Mc- rensteinp'.ein ontstond tusschen een viertal bezoekers een hevige vechtpartij, welke zoo hoog liep. dat zij elkander met bierglazen te lijf gingen. Twee van dc vechtersbazen. G. van H. cn A v. d. K. genaamd, kregen vrij ernstige snij wonden; zij deden bij de politie aangifte van de mishandeling, waar aan zich hun tegenstanders, de gebr. Van Z. zouden hebben schuldig gemaakt De politic heeft naar de juiste toedracht, van dc vechtpartij een onderzoek ingesteld. OPBRENGST SPELDJESDAG De Zondag alhier gehouden peldjesdag, georganiseerd door den R K. Vrouwenbond, heeft een bedrag van f 116.opgc'cvcrd. R.K. FABRIEKSARBEIDERS De plaatselijke afdeeling van den R.K Fa- brieksarbeldersbond ..St WH'ibrorrius'. die reeds lang een kwijnend bestaan had. om dat velen zioh hadden aangesloten bij dc afdeeling Velsen-Noord. is dank zij de be moeiingen van den Centraal Adviseur Rec tor Th. Boonekamp na vele conferenties ge reorganiseerd. De leiding van de vernieuwde afdeeling is toevertrouwd aan een voorlooplg bestuur, waarin zitting kregen de heer H. Vink. voor zitter. P. J. de Wlldt. secretaris. J. Dekker, penningmeester. J. Westenburger cn J. Meurs, commissarissen. ONTWIKKELINGSCURSUSSEN Voor de R.K. arbeiders, die op dc verschil lende bedrijven in dc omgeving in continu dienst werkzaam zijn zal dc Ontraal-Advl- seur der diverse R.K. Corporaties ontwikke lingscursussen geven. Deze cursussen, welke a.s. Woensdag een aanvang nemen, worden gegeven in hot. K S- A -gebouw des v.m. to 10 uur en in het R.K. Vereenlglngsgebouw te Velsen-Noord des nam. te 4 uur. CONCERT „HOOGOVEN KUNSTKRING" Het muztek-rnsemble ,,De Hoogoven Kunstkring", dirigent de heer J. Kult, geeft Woensdagavond een concert, voor het ver plegend personeel van het Roodo Kruis Zie kenhuis in het Zusterhuis aan de Vondcllaan R.K. DRANKBESTRIJDING De R.K. Drankbestrljdingsvereenlging het Kruisverbond houdt Woensdagavond een ledenvergadering in het gebouw der K. S. A. Aks belangrijkste punt vermeldt de agenda een bespreking van het zilveren jubileum der vereeniging op 12 Nov. a.s. NAAR DF HISTORIE VERWEZEN Bij de ingevolge art. 208 der gemeentewet voorgeschreven vijfjaarlijksche verklaring van dc geldende verordeningen, waarvan de de overtreder met straf is bedreigd hebben B. en W. voorgesteld de verordening op het onderhoud van de openbare waterleidingen vervallen te verklaren. Deze verordening be treft het onderhoud van de boek. welke vroeger a's ..openbare waterleiding" stroom de van den Kees Dclfsweg af Zuidwestwaarts tot de Koningvtraat bij den Rijksstraatweg van Haarlem naar Alkmaar cn welke sinds lang geheel overkluisd is. De verordening dateerde van 22 April 1892, PROPAGANDA-AVONÜ, Door den Christelijken IJmüider Besturen bond wordt op 5 Uovember in de vergaderzaal J. P. Coenstraat een propaganda-avond be legd. waar als sprekers zullen optreden de heeren; J. Kunst. Hoofdbestuurder van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders en G Hordijk. Hoofdbestuurder van den Chr. Metaalbcwerkersbond. Ds. Meyer van Velsen zal de inleiding hou den, Ds. R. J. van der Meulen zal het slot woord spreken. DE VISSCHERIJ. BESOMMINGEN 27 OCTOBER. Heden waren aan den Rijksvischafslag tc IJmuiden 12 stoomtrawlers. 2 kotters cn 1 haringdrifter. De besommingen waren: WEER TRAWLERS OPGELEGD. Door dc slechte besommingen van Maan dag j.l. zullen hoogstwaarschijnlijk wederom 4 booten der Vercenigde Exploitatie Maat- 255 Gerbrig 1600— 320 Amsterdam IJm. 58 2200— 195 Jacqueline Clasine 1300— 510 Henriëtte Jacoba 3800— 215 Derika 2 1900— 150 Derika 8 2200— 670 Bergen 4200— 370 Poolzee 3100— 360 Adriatic 3000— 60 Izabel 2300— 300 Liesbeth Betty 2500— 500 Cornells 3700— Kotters: S 135 f 830; FN 136 f 920. Pekelharing: Martenshoek f 4850. Een wandeling door het Heeren- en Velserduin. Z:°-~ - - V*. Een viooi plekje in het Hecrenbosch.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13