De Engelsche Verkiezingen Het woord is aan... Een redenaar. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14828 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 27 October 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM •n ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteor: ROP^RT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.2714, per maand 1.20. per 3 maanden if3-5734, franco p-er post f3.8734, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. f 0.65, franco per post f 0.7234. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerg: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Noa.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38816 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75. elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer 0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ030. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvingei f75.-. Verlies andere vingei 130.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 27 October. De Gemeentefinanciën. Het zijn sombere cijfers, die de wethouder van Financiën, mr. Slingenberg, ons giste ren ter publicatie heeft verstrekt. Zij détail- leeren en bevestigen verder geheel, de me- dedeelingen, die wij in onze nummers van Donderdag en Zaterdag 11. over den ver slechterden toestand der gemeentefinanciën hebben gegeven. Een gat van f 778-430 moet gestopt worden, de primitieve begrooting van Juni 1.1. is dus geheel van de baan en de wethouder geeft drie nieuwe middelen aan tot dekking van het tekort: verhooging van de opcenten op de Gemeentefonds-belasting van 30—60 (progressief) tot 80 (uniform), verhaal van 8 1/2 pet. pensioenpremie op de salarissen van het gemeentepersoneel en tenslotte extra-bezuinigingen op de begro tingsuitgaven, waarvoor een commissie van drie hoofdambtenaren is benoemd die aan B. en W- rapport zal uitbrengen. Dit zijn drastische maatregelen, veroor zaakt door zeer sombere cijfers. Algemeen werd belastingverhooging verwacht. De wer kelijkheid is, na de recente verergering van de algemeene crisis, nog erger dan ooit voor zien kon worden. De hoofdfeiten zijn een door de belastinginspectie geraamde daling van de gemiddelde inkomens met twintig procent, hetgeen een gat in de belastingop brengst van het dienstjaar slaat van onge veer vier ton. en een geraamde verhooging van de kosten van Werkloosheidszorg en Armbestuur met een vrijwel gelijk bedrag. Deze laatste raming is dan nog, zooals de wethouder verzekerde, tamelijk optimistisch Nu de drie middelen tot dichting van het gat, die de wethouder aangeeft. Omtrent het eerste: verhooging van de opcenten op de gemeentefondsbelasting van 3060 progressief tot 80 uniform, hebben wij gisteren al opgemerkt dat de gemeente hiermee de grens van bewegingsvrijheid, door de wet-de Geer vastgesteld, zal berei ken. Zou zij meer moeten gaan heffen, dan zou het Rijk daaraan voorwaarden moeten Verbinden die de gemeentelijke financieele autonomie in zekere mate aan banden zou den leggen. Het ongelukkige van deze verhooging is, 'dat zij de lage inkomens in verhouding zwaarder treft dan de hooge, hetgeen onver mijdelijk is als men van een progressieve heffing stijgt tot een begrensd uniform maximum. De volgende statistiék geeft weer. wat 'deze belastingverhooging voor verschillende inkomens zal beteekenen. Aangenomen is daarbij het geval van een gehuwd man met [twee kinderen:. iSg g I S3 S-ggx? f 1500 f 2000 f 2500 f 3000 f 4000 f 5000 f 6000 f 7000 f 10000 f 20000 f 30000 f 40000 f 50000 1100000 Wat het tweede middel betreft: dit is een zware slag voor hét gemeentepersoneel. Of het nu de 8 1/2 pet. op de pensioenpremie, die de gemeente maximaal op het personeel verhalen kan, of een salarisvermindering in anderen vorm zal moeten ondergaan het ziet er even somber uit. Zooals de zaak zich laat aanzien zal de wethouder in het Georganiseerd Overleg met de ambtenaren- organisaties de zaak aldus stellen: Ik heb zooveel ton noodig ten uwen koste, in welken vorm wilt gij die het liefst beta'en. Waarbij komt, dat de ambtenaren, wier salarissen in Haarlem geenszins als hoog beschouwd kun nen worden, bovendien in verhouding tot de hooge inkomens al zwaar getroffen zullen worden door de stijging van de opcenten op de gemeentefondsbelastmg. Rest het derde middel, waarvan wij slechts het beste kunnen hopen. Extra-bezui nigingen op de begrotingsuitgaven. De wet houder was er niet optimistisch over,, omdat er al 167.000 uit de begrooting is „geperst". De drie hoofdambtenaren die dit extra-uit persen in een advies aan B. en W. moeten neerleggen zullen zeker niet-s onbeproefd laten, dat kans op aanneming door den Raad geeft. En de wethouder heeft verzekerd dat de salarissen van het gemeentepersoneel niet als sluitpost op de begrooting mogen fungee- ren. Bezielt dit besef B. en W. en den Raad, dan zal het totaal der extra-bezuinigingen wellicht nog hooger worden dan het cijfer dat de wethouder daarvoor wel in zijn hoofd had, maar liever nog niet wilde uiten een in deze omstandigheden begrijpelijke reserve. Overigens is er een grens aan bezuinigingen: het critieke punt waarop zij, verder doorge voerd, de wijsheid gaan bedriegen. Dat het gemeentepersoneel een veer zal moeten laten schijnt onvermijdelijk. Tegen over het feit van de algemeene daling der inkomens en van den nood in het vrije be drijf, tegenover de onverbiddelijke cijfers van deze crisis in de gemeentefinanciën. factoren die het gemeentepersoneel aanwij zen dat zij niet aan de algemeene malaise kunnen ontsnappen, staat ons besef dat de salarissen, in vergelijking met ander© ge bO bfl bo .S C 1 "w .2 JS-Scó V O-?01 r~ <D CO sf§ 2^ 1 oês <n o S3 f 13.70 f 18.00 f 4.30 f 25.38 f 32.40 f 7.02 f 47.85 f 59.40 f 11.85 f 70.08 f 86.40 f 16.32 f 115.44 f 140.40 f 24.96 f 171.— f 205.20 f 34.20 f 232.54 f 277.20 f 44.66 f 294.88 f 349.20 f 54.32 f 523.60 f 612.— f 88.40 f 1488.24 f 1684.80 f 196.56 f 2457.60 f 2754.80 f 297.20 f 3417.60 f 3844.80 f 427.20 f 4377.60 f 4924.80 f 547.20 f 9177.60 1 10324.80 f 1147.20 meenten, over het geheel genomen laag zijn. Dit moge ertoe leiden dat men alles doet wat mogelijk is om het nadeel voor het ge meentepersoneel tot het minimum te be perken. Het schijnt wel zeer noodzakelijk dat dit voorop staat. R. P. Heden stemmingsdag. Twee voorspellingen. Vandaag kiest het Engelsche volk zijn nieuwe Lagerhuis. Algemeen wordt een over winning van de Nationale' Regeering ver wacht. De News Chronicle (liberaal) geeft twee voorspellingen, éen van een liberalen en éen van een conservatieven politicus. Wij geven ze hier, en raden onze lezers aan ze even te bewaren, om ze met het werkelijke resultaat te vergelijken: Liberale voorspelling: Conservatieven 290, Liberalen 55, groep- Simon 25, National Labour (Ramsay MacDo- nald) 8, Labour Partij (Henderson) 230, groep-Mosley en Önafhankelijken 7. Totaal 615. Meerderheid van de Nationale Regee ring 148. Conservatieve voorspelling: Conservatieven 327, Liberalen 35, groep- Simon 30, National Labour 6. Labour Partij 200, groep-Mosley 3, Onafhankelijker! 14. Meerderheid van de Nationale Regeering 181, Onafhankelijke Conservatieve meerderheid 39. Dit laatste punt is natuurlijk het belang rijke verschil in de beide voorspellingen. BEZUINIGINGSMAATREGELEN TE AMSTERDAM. VACATURES OPEN LATEN? Naar de Tel verneemt, zal binnenkort een conferentie gehouden worden van leden van het college van Burgemeester en Wethou ders van Amsterdam met de hoofden van gemeentelijke diensten en bedrijven. ten einde na te gaan, in hoeverre men door het niet vervullen van thans bestaande vacatu res tot bezuiniging zal kunnen komen. DE VERDUISTERINGEN BIJ „FINANCIëN". MEDEDEELINGEN BIJ DE BEGROOTING. Indertijd is, naar aanleiding van de, door den overleden commies gepleegde fraude bij het departement van financiën, diens on middellijke chef, een referendaris geschorst. Naar de N. R. C. thans verneemt, is omtrent den referendaris nóg geen nadere beslissing genomen. Het schorsingsbesluit is dus nog steeds van kracht. Voorts deelde men mede, dat omtrent de door den overleden commies ge pleegde verduisteringen, de minister bij de behandeling van de begrooting in de Tweede Kamer uitvoerige mededeelingen zal doen. Daarom is geen communiqué aan de pers verstrekt. De teraardebestelling van Arthur Schnitzler. Een eenvoudige plechtigheid. (Van onzen Weenschen correspondent) WEENEN. 24 October. Nog maar heel zelden is het voorgekomen, dat een wereldberoemde dichter en schrijver op zóó eenvoudige wijze ten grave werd ge dragen als met Artur Schnitzler het geval is geweest. Deze eenvoud werd betracht op uit drukkelijk verlangen van den overledene zelf. Woensdag namiddag om kwart over zeven heeft hij in zijn villa aan de Sternwarte- strasse den laatsten adem uitgeblazen en des Vrijdags reeds omstreeks half een werd zijn stoffelijk overschot op de Israelietische af- deeling van den uitgeStrekten Weenschen Zentralfriedhof ter aarde besteld. In zijn testament had de meester het vol gende verklaard (de hier gecursiveerde woor den waren door Schnitzler in zijn testament onderstreept) dat hij alvorens ten grave worden gedra gen een steek in het hart wilde krijgen, dat hij geen kransen wenschte, en dat er geen doodsberichten mochten worden uitgestuurd. Ook in de coui-anten zou geen doodsbericht mogen verschijnen, dat hij een begrafenis van de allerlaagste klas wenschte te hebben. Het geld, dat door het voldoen aan dezen wensch bespaard zou worden, zou men ten bate van ziekenhuizen moeten besteden. Verder bepaalde Schnitzler dat er geen redevoeringen mochten worden gehouden, dat alle overbodige ritueele ceremoniën vermeden moesten worden, en dat men geen rouw na zijn dood mocht dragen, absoluut geen rouw! Reeds om half elf des morgens kwamen dc naaste bloedverwanten en tal van in tieme vrienden van den overledene in het sterfhuis bijeen. Men zag o.a. de schrijvers Richard Beer-Hoffmann, Franz Werfel, Felix Salten en Karl Schönherr. De eenvoudige houten doodkist, die in het sterfvertrek stond, werd om half twaalf gesloten. De begrafenisstoet t;langs het Burg theater, van welk gebouw een lange zwarte vlag woei, over den Ring en langs den Renn- weg naar den Zentralfriedhof. Een schier eindelooze rij automobielen volgde de lijk- auto. Aan den ingang van de begraafplaats stonden professor dr. Pick en dr. Örnsteln, d evoorzitter en de vice-voorzitter van de Israëlitiesche godsdienstige gemeente, te wachten. Zij geleidden den dooden meester naar de ceremoniehal, waar de cantor Fi scher volgens den wensch van den over ledene slechts enkele gebeden sprak. Dan werd de kiste ten grave gedx-agen om in het familiegraf der Schnitzlers bijgezet te worden. Vlak achter dc baar volgden des dichters zoon Heinrich en diens moeder. Onder de aanwezigen bevonden zich de in tendant-generaal der Oostenrijksche staats theaters Schneiderhan, „Ministerialrat" dr. Wieser-Koch en „Sektionsrat" dr. Thomos- berger, die beiden den minister van Onder wijs vertegenwoordigden, de voorzitter van de journalisten- en schi-ijversvereeniging „Concordia" Lippschütz en de vice-vooirzitter van deze vereeniging dr. Reichmann, „Hof rat" Georg Reimers, die den directeur van het Burgtheater Anton Wildgans ver tegenwoordigde, de vice-directeur van het Deutsches Volkstheater Geiringer, de di recteur van het Theater in der Josefstadt Geyer de bekende schrijfster Grete van Urbanitzky, die uit naam van de Oostenrijk sche PEN-club was verschenen, de tooneel- spelers Waldau. Asian, Deli us, Onno, Ma it, Moser. .Hofrat" Hugo Thiinig, Hans Thimig, Strobl en Eidlitz, de tooneelspeelsters Iledwig Bleibtreu, Paula Wessely, Maria Mayen, Be- bette Devrient-Reinhold en Herta Hagen, alsmede de schrijvers Sil-Vara. Karl Hans Strobl. Chaim Bloch, Raoul Auernheimer, Sonka, Oskar Maurus Fontana en Arnold Hollriegel. De politie had bijzondere maatregelen moeten nemen om een groote schare nieuws gierigen gedurende de begrafenïsplechtig- heid op een afstand van het graf te houden. De familie van den overledene heeft dui zenden brieven en telegrammen uit alle dee- len van de wereld ontvangen. W. M. BEKAAR. LAVAL EN HOOVER OVER HET POND. HANDHAVING ALS INTERNATIONAAL. BETALINGSMIDDEL? WASHINGTON. 27 October (Reuter.) Men meent, dat de stabilisatie van het ponó- sterling een der voornaamste onderwer pen van bespreking tusschen Hoover en La- val vormde. Uit zeer betrouwbare bron verneemt Reu ter. dat men overeen gekomen is, dat het pond het internationaal betalingsmiddel moet blijven. Tulpenplnk in de Groote Houtstraat. NIEUWE RECORDVLUCHT NAAR AUSTRALIë. LONDEN, 27 October (Reuter). Heden zijn kort na middernacht in een licht vlieg tuig van het vliegveld Lympne opgestegen de vliegerluitenant Leslie Hamilton en diens broer Kenneth. Zij trachten het duurreeord van de afstandsvlucht Engeland-Australic te breken. Otto Weiss De gedachte, ondankbaar te schijnen, is menigeen zóó pijnlijk, dat hij alles in 't werk stelt om een bewezen dienst te ver kleinen of tc loochenen. Henri van Hoof 17 jarig leer ling van het R.K. Lyceum te Haarlem, heeft te Washington in een internationalen wed strijd in welsprekendheid, ivaaraan afgevaardigden van 20 landen meededen, eersten prijs gewonnen.) den Henri van Hoof. Ha, een jeugdig Nederlander, Gaf de wereld daar een les, Hulde, welbespraakte Henri, Met dit sprekende succes. Tjonge, 't moet wel mooi geweest zijn In je Hoofschen vorm gekleed En dat Washingtonsche reisje Was wel goed aan jou besteed. Henri, in je korte leven (Bofneus, met je zeventien), Heb je van de groote wereld Al een aardig stuk gezien Je hebt glorie mogen proeven En men heeft voor je geklapt., Zonder dat je zelfs gefilmd hebt, Of een voetbal hebt getrapt. Henri, 'k wou je maar eens zeggen, Je staat nog aan het begin, Strakjes, als je schooltijd om is, Ga je 't- volle leven in. In dat leven, beste Henri, Wordt ontstellend veel gepraat, Uren, dagen, maanden, jaren, Meest met mager resultaat. Jij hebt blijkbaar spreektalenten Boven het normale peil, Zoek die verder te ontplooien, Wend ze aan tot 's menschen heil. Want de wereld heeft behoefte, Niet aan veelheid van het woord, Maar aan kwaliteit en inhoud, Die met aandacht wordt gehoord. Wijd je gaven aan het dienen Van een goede, groote zaak, Dit, lijkt mij je uitgesproken, (En je uit te spreken) taak. Je hebt Holland in den vreemde Waardig gerepresenteerd, Hulde en 'k zou 't haast vergeten, Hartelijk gefeliciteerd. P. GASUS. DROGISTEN ERNSTIG IN HUN BEDRIJF GESCHAAD? PROTEST TEGEN HET ONTWERP WET ARTSEN IJBER EI DKUNST. De dagelijkschc besturen van den Alge- meenen Nederlandschen Drogistenbond. den Roomsch Katholieken Drogistenbond en den Nedei-landschen Christelijken Drogis tenbond hebben tot de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gericht, waarin zij ernstig bezwaar maken tegen het inge diende ontwerp van wet betreffende de uit oefening der artsenijbereidkunst. Zij zeg gen. dat dit ontwerp in de kringen der dro gisten groote ontsteltenis heeft gewekt, om dat het bij aanneming het economisch be staan van ongeveer 7000 Nederlandsche dro gisten en detaillisten nagenoeg geheel zal vernietigen, aangezien een monopolie voor den handel in geneesmiddelen geschapen wordt voor de apothekers. Dat dc minister, gehoord den Gezondheidsraad geneesmidde len zal kunnen aanwijzen, welke ook door niet apothekers zullen mogen worden ge leverd. geeft in wezen geen verandering, daar het maken van uitzonderingen aan dc administratie is overgelaten, terwijl ronduit wordt verklaard dat met de wet wordt be oogd de economische positie en het aanzien van den apotheker te versterken. De com missie uit den Gezondheidsraad, welke waarschijnlijk gehoord zal worden, bestaat thans uit vier apothekers (of gewezen apo thekers), ccn doctor in de scheikunde, één homoeopatisch dokter en een drogist. Deze commissie was het. die in 1926 den minister adviseerde tot een volgens de drogisten on- Nog eens Laval en Hoover. Dc weerklank van het nietszeggende communiqué in de tvcreldpers. (4e blad. te o&g.) De Engelsche verkiezingen. Heden stem mingsdag. Twee voorspellingen. (Ie blad, le pag.) Onze nieuwe feuilleton. (2e blad, le pag.) Verplichte of vrijwillige werkloosheidsver zekering? Twee prac-adviczen (4e blad, 2e pag.) Een organisatie van jong-socialisten. Ver- nieüwing binnen het part ij verbond. (4e blad. 2e pag.) De f 2000.uit dc Culemborgschc moordzaak Gevonden achter een schilderijtje. (;le blad. 3e pag.) Het 25-jarig beslaan van hst tramfanfare corps. (3e blad. 3e pag.) Sport.- De heer Hirschman gaat heen cn be dankt voor alle functies. (3e blad, 3e pag.) ARTIKELEN ENZ. R. P.: De gemeentefinanciën (le blad, le pag.) Jhr. J. c. Mollerus: Dc buitenlandschc han del van Amerika. (2e blad. 2e pag.) E. U.: Dc werkloosheid in Amerika. (le blad, 3e pag.) Van onzen Londcnschcn correspondent: Brief uit Engeland. Krasse maatregelen in Ierland. (2e blad. 3e pag.) C. G. B.: Dc Zwecdsehc eerlijkheid cn 1 Oc tober. 7500 Stockholmcrs aan 't verhuizen. (2e blad, 2e pag.) (Laatste berichten 2e pag. 1e blad.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Stookt Anthracietnootjes 4 Afm. 12x20 m.M. ƒ1.60 per H L. Franco huis. Voordeeliger stoken is niet denkbaar. N.V. Steenkolenhandel v.h. J. H. Krul Jr Telef. 11617, OVERVEEN, Telef. 14106 gemotiveerde uitbreiding van lijst C. De be- gi-ipsbepaling „geneesmiddel" achten adres santen geforceerd, verder zijn zij van oor deel, dat de apothekers hun economische be langen voortrekken boven dc Volksgezond heid. Er wordt bezwaar tegen gemaakt, dat de negatieve lijst van artikelen, die dc dro gisten niet mogen verkoopen, vervangen wordt door een positie van wat zij wel mo gen verkoopen. Door het diploma treedt het particulier initiatief reeds voldoende regelend op. Er ontstaat volgens adressanten een onvol doende distribuitie van geneesmiddelen bij uitschakeling van de drogisten, in de kleine steden en op hot platteland zullen niet vol doende apothekers beschikbaar zijn. Dc sympathie voor stand en decorum van de apothekers achten zij in schrille tegenstel ling te staan met het volkomen gemis aan respect voor verkregen rechten van de pl.rn. 7000 drogisten, bij den minister. Er is zelfs geen overgangsbepaling voor de tegenwoor dige drogisten. Een ernstige grief i.s de uit gebreide delegatie van regelingsbevoegdheid door dit ontwerp aan de administratie. Do besturen verklaren zich tenslotte bereid om mede te werpen aan eventueel noodig ge achte verbeteringen, daarbij verwijzende naar vroeger genomen initiatief. 700 MILLIOEN TEKORT IN SPANJE. MADRID. 27 October (N.T.A.) De minister raad heeft zich gisteren bezig gehouden met den economischcn toestand van Spanje. De minister van financien deelde mede, dat de begrooting van het loopende jaar een tekort van 700 milioen peseta oplevert. Derhalve zal de regeering een oproep aan het volk richten en het verzoeken economi sche offers te brengen. Amerika's beroemdste en grootste bandiet kreeg een gevangenisstraf van ïl jaaropgelegd wegens belastingontduiking, maar het duurt nog twee jaar alvorens Capone's hooger beroep in behandeling komt: in dien tijd slaat hij onder streng politietoezicht. Daarna zal het nog de vraag zijn of deze machtige er voor ruim ccn tien:ujaren Jn draait

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1