BUITENLAND. Nog eens Laval en Hoover. BRIEF UIT ENGELAND. MANTELS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 27 OCTOBER 1931 De weerklank in de wereld. Perscommentaren uit Frankrijk, Engeland, Duitschland en Amerika. De teleurstelling over de „Fransche overwin ning. De Fransche traditie werd helaas niet prijs gegeven. Op moreele verplichtingen beknibbeld. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De weerklank in de wereldpers, van het communiqué door Laval en Hoover gepu bliceerd, verdient wel weer onze speciale aandacht. Gisteren reeds hebben wij aan getoond hoe bitter weinig de Fransch-Ame- rikaansche ontmoeting heeft uitgewerkt en het is geen wonder, dat de rechtsche Fran sche Fransche pers met een dergelijk nega tief resultaat ingenomen is dat de meeste linksche bladen onomwonden toegeven dat Laval's reis evengoed achterwege had kun nen blijven. Voor wij de opvattingen van diverse groe pen nader bekijken eerst iets over datgene ■wat niet in het communiqué stond. Van Fransche zijde wordt namelijk bericht, dat Frankrijk op de onderstaande punten „ge zegevierd" heeft: de Fransche reis nogal koeltjes en weinig ge ïnteresseerd op. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze be scheidenheid haar oorzaak vindt, in de over weging dat men het communiqué met Fransche oogen moet bekijken, en dat het geschreven is voor de Fransche open bare meening en dat, wanneer het er op aan komt Washington een Duitsche toeverlaat zal zijn. Een telegram uit Washington suggereert trouwens sterk dezen gedachtengang, maar het blijft een zeer schrale en ironische troost. De eenige Amerikaan die nauw betrokken was bü de onderhandelingen en die zijn misnoegdheid niet onder stoelen of banken steekt, is senator Borah. Hij heeft medege deeld dat de verklaringen van Hoover en Laval absoluut nietszeggend zijn, en hij heeft voor deze demonstratie tal van felicitaties uit de geheele wereld ontvangen. Krasse maatregelen in Ierland. 1. Frankrijk heeft geen verbintenissen aangegaan om zijn bewapening te verminde ren of zijn militaire begrooting te verlagen. 2. Hoover heeft de wenschelijkheid er kend van een openlijke bestudeering der oorlogsschulden, voordat het moratorium af loopt. 3. Hoover zal geen nieuw initiatief nemen in zake een moratorium voor Duitschland; Frankrijk heeft dus bereikt, dat aan Duitsch land alleen verplichtingen zullen worden toegestaan op grond van de bepalingen van het plan Young. 4. Amerka en Frankrijk zijn het eens geworden over de noodzakelijkheid van handhaving van den gouden standaard. 5. Frankrijks vrees in zake den Poolschen Corridor is gekalmeerd. Dit gelezen hebbende, krijgt men den in- 'druk, dat Laval naar Amerika geweest is, niet om Genève 1932 voor te bereiden, niet om de internationale verhoudingen te ver beteren, niet om Duitschland tegemoet te komen, doch integendeel op deze mo reele verplichtingen te beknibbelen en de regeering thuis te verzekeren van een solie- dcn rechtschen steun .Tegenover deze redenee ring staat een andere; Hoover heeft zich, naar het schijnt, bereid verklaard in samen werking met Frankrijk een soort van econo mische steunactie op touw te zetten. Over de details van dit plan heeft Laval zich niet uitgelaten (die zal hij wel bewaren, tot hij voor de Kamer staat). Deze steunactie zou de linksche groepen met de Fransch-Ameri- kaansche ontmoeting moeten verzoenen. Doch zij die hierop rekenen vergissen zich toch blijkbaar. Léon Blum, de leider der Fransche socialisten, schreef dat de reis een desillusie is geworden, erger dan vele andere. „Deze zoogenaamde besprekingen zijn mis lukt. Men ontvangt een ontkenning op de vraag tot een nieuwe regeling van het schul den- en herstelvraagstuk en eveneens op de ontwapenings-VMigen. Onder deze omstan digheden is as ontwapenings-conferentle veroordeeld te mislukken". Ook de Coty-pers uit zich in denzelfden geest. Hoe zou men ook anders over deze zaak kunnen spreken! Alleen reeds de fa meuze alinea in het communiqué, waarin tot uiting komt dat althans Hoover niet het initiatief zal nemen tot een nieuw morato rium voor Duitschland stelt duidelijk in het licht dat Laval niet met de Fransch traditie, waaraan hij met vele ketenen gebonden was, gebroken heeft: de tradite die sinds Ver sailles door alle Fransche regeeringen, be houdens niet noemenswaardige afwijkingen, gevolgd werd, als het er op aankwam nu eens werkelijk een daad van internationaal- bevrijdende beteekenis te verrichten. De perscommentaren uit Amerika en Engeland bevestigen het bovenstaande slechts: Vaz Dias meldt bijvoorbeeld uit Londen het. volgende: De berichten in de Engelsche pers over de besprekingen tusschen Hoover en Laval, cul- mineeren in het constateeren van het feit, dat Frankrijk een beslissende diplomatieke overwinning op Hoover heeft behaald en dat het beetje overeenstemming, dat bereikt kon worden, bereikt werd ten koste van Duitsch land. Het officieele bericht uit Washington verbergt, dat Hoover heeft toegegeven aan de overmacht van Laval inzake het herstel- vraagstuk. Laval heeft de onschendbaarheid van het plan-Young weten te verkrijgen. De Morning Post schrijft, dat de Amerikaansche zakenwereld in het officieele communiqué de verklaring ziet. dat Duitschland bankroet moet gaan voor er hulp komt. De bijeen komst heeft het vertrouwen eerder verzwakt, dan versterkt. De beslissing, dat een nieuwe stap voor Duitschland slechts ondernomen kan worden binnen het plan-Young. betee- kent naar dc mecning van de Times, dat het herstelvraagstuk slechts in den huidigen cri sistijd als acuut beschouwd wordt. De Daily Telegraph schrijft, dat dc Amerikanen vol komen teleurgesteld zijn. Hoover's lievelings plan inzake ontwapening heeft geen vooruit gang geboekt. Ook in Engeland moet men teleurgesteld zijn. Dit zijn bittere waarheden, waar weinig tegen te zeggen valt. En hoe reageert Duitschland? De meeningen der Berlijnsche bladen zijn uiterst verdeeld. ..Abend" legt er den nadruk op dat door het negatieve resultaat van de reis de noodzakelijkheid der Duitsch-Fran- sche overeenstemming nog slechts vergroot wordt. De „Vossische Zeitung" zegt dat het resul taat van Washington theoretisch een verbe tering voor Duitschland beteekent; prac- tisch zal er nauwelijks iets veranderen. Bij den financieelen toestand van Duitschland is het uitgesloten dat het Rijk na afloop van het- schulden-vacantiejaar betalingen zal ver richten op het Herstelconto. ..Germania" meent dat de eigenlijke politieke kwesties op den achtergrond zijn gesteld en dat door de algemeenheid der formuleering de beteekenis van het communiqué niet is te overzien. Over het algemeen vat de Duitsche pers L. A. Genève. China bereid tot het sluiten van een arbitrageverdrag met Japan. Heden is te Genève de zes-en-dertigste zit ting van het Economisch Volkenbondscomité begonnen welke gepresideerd wordt door het Italiapsche lid Pi Nola. De Chineesche vertegenwoordiger in den Volkenbond, dr. Alfred Szé, heeft een nota aan den voorzitter van den Raad, Briand, doen toekomen, waarin hij meedeelt, dat zijn regeering te allen tijde bereid is, met Japan ee narbitrage-verdrag te sluiten naar het model der verdragen, die tusschen de ver schillende leden van den Volkenbond zijn tot stand gekomen, of geschoeid op de leest der verdragen, welke de Ver. Staten van Ameri ka met verscheidene andere staten hebben gesloten. Peru. Op den nieuwen president al een moordaanslag gepleegd. LIMA, 26 Oct. (Reuter). Kolonel Sanchez Cerro is definitief tot president van Peru ge kozen met méér dan dertigduzend stemmen meerderheid. Gisteren is een moordaanslag op Cerro ge pleegd. De president werd echter niet geraakt. Zwitserland. De verkiezingen voor den Nationalen Raad. De uitslag der Kamerverkiezingen staat thans vrijwel vast. Het resultaat is thans als volgt, aldus het Handelsblad: Vrijzinnigen 52 zetels, socialis ten 39. katholieken 44. boeren 30, liberalen 6, communisten 3. sociaal politieke o art ij 2, evangelische volkspartij 1 zetel. China. Opnieuw met bommen geworpen. LONDEN, 26 October <V.D.) Volgens Chineesche berichten uit Charbin hebben Zaterdag Japansche vliegtuigen vijf bommen geworpen op de stad Ichienpo, een spoorweg station ten Noorden van Tsjangtsjoen. Ja pansche vliegtuigen zouden bovendien ver scheidene verkenningsvluchten hebben ge maakt boven Tsitsikar. —en „tienjarenplan". Het Chineesche tienjarenplan, waarom trent reeds eenige bijzonderheden zijn ge meld, omvat o.m. nog de oprichting van vak scholen onder leiding van buitenlandsche deskundigen. De Chineezen zullen in die scholen tot technici worden opgeleid, zoodat het land in de toekomst niet meer afhan kelijk zal zijn van buitenlanders. De Chineesche regeering is verder van plan nieuwe havens aan te leggen en de be staande te verbeteren, alsmele den aanleg van spoorwegen, kanalen en straatwegen ter hand te nemen. Japan handhaaft zijn standpunt. TOKIO. 26 Oct. IV.D.1 Het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft heden een verklaring gepubliceerd naar aan leiding van de besluiten van den Volkenbond. VoIger\s deze verklaring is de Japansche re geering van meening. dat de constateeringen van den Volkenbond in het Japansch-Chinee- sche coflict niet in overeenstemming zijn met de feiten en dat de besluiten de verdragen tusschen China en Japan schenden. Het con flict kan alleen door Chineesch-Japansche onderhandelingen geregeld worden. Daar China niet aan onderhandelingen denkt, moeten de Japansche troepen natuurlijk in Mandsjoerije blijven. Het aanvaai'den van de Japansche vijf punten is voorwaarde voor de ontruiming. Duitschland. De bespreking tusschen Dr. Bruening en Grandi. BERLIJN. 26 October tV.D.) Officieel wordt medegedeeld; Ter gelegenheid van de aanwezigheid van den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken. Grand:, te Berlijn hebben tusschen hem en den Rijkskanselier uitvoerige politieke besprekingen plaats ge had. Bij de beraadslagingen, welke met groote openhartigheid en in vriendschappelijken geest werden gevoerd, werd vérgaande over eenstemming bereikt nopens de beoordeeling van den toestand en de noodzakelijkheid van zekere maatregelen, als gevolg hiervan inge zien. In het bijzonder kwam aan beide zijden de overtuiging naar voren dat de afdoende bestrijding van een crisis, zooals thans de wereld teistert, zonder een gemeenschappe- LONDEN. 18 October. Het wetsontwerp tot wijziging van de grondwet van den Ierschen Vrijstaat is aan het einde van de week snel door het Parle ment goedgekeurd. Nadat op Vrijdag de Dail het met 82 tegenstemmen had aangenomen en de stemmenverhouding is veelzeggend heeft de Senaat het Zaterdag met 41 te gen 15 stemmen bekrachtigd. De maatregel is gericht, naar president Cosgrave het uit drukte, tegen de bedreiging van de revolver helden en de samenzweerders in het land. De President heeft den ongewonen stap gedaan een verklaring betreffende deze grondwetswijziging uit te geven, onmiddel lijk nadat zij door den Gouverneur Generaal was onderteekend. In die verklaring doet Cosgrave een beroep op ouders en anderen, die verantwoordelijk zijn voor de opvoeding en het gedrag van jonge mannen en jonge vrouwen. Hij zegt dat jonge menschen zich hebben laten overhalen zich bij onwettige lichamen aan te sluiten zonder het karakter dier instellingen te beseffen of haar lafhar tig program. Elk Christelijk mensch, heet het verder in de verklaring, keurt de daden van die organisaties af en geen moeite mag te veel zijn de jeugd van het land uit te leg gen hoe ernstig de misdaad tegen het vader land is, welke wordt begaan door er lid van te worden. De president geeft verder de verzekering, dat zij, die tijdig terugkeeren van de dwalingen hunner wegen, geen straf behoeczn te vreezen. Gedurende eenige da gen blijft de gelegenheid open de onwettige organisaties vaarwel te zeggen. De nieuwe wet voorziet in de instelling van een militair gerechtshof waarvoor per sonen zullen worden gebracht, die schuldig staan aan pogingen de regeering met geweld van wapenen ten val te brengen. Rechtvaar diging voor den krassen maatregel is gevon den in het feit, dat leden van juries der gewone rechtbanken na veroordeeling van rebellen op geheimzinnige wijze zijn verdwe nen of zijn vermoord. Bij den nieuwen maat regel kan de doodstraf over den schuldige worden uitgesproken. De regeering krijgt ook de bevoegdheid opruiende lectuur en de drukpersen waar zulke lectuur wordt ge drukt, in beslag te nemen. De voorgeschiedenis van dit ingrijpenae wetsmiddel vindt haar grondslag in de Ier- LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Ontwapenings-conferentieavond. Ik heb. in een kleine stad, Nutsavonden gekend, echte, ouderwetsche Nutsavonden, met de koffiekan en dc koek op een groote tafel, cn handwerkende dames er om heen, en. o ja. ook een redenaar, een Nutsrede- naar in het spreekgestoelte of achter den lessenaar. Deze Nutsavonden waren beroemd om hun gezapige gezelligheid en de spreker hinderde niet. De Ontwapenings-conferentie-avond, die de Afd. Haarlem van onze oude vermaarde Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw hield had geen gezelligheid tot doelwit. Ge trouw aan haar devies en haar statuten, die haar den plicht opleggen, ten algemeenen nutte werkzaam te zijn. had het Hoofdbe stuur voor al de 312 afdeelingen der Mij. een conferentie-avond op den avond van 26 Oct. j.l. voorgeschreven om propaganda te voeren voor de ontwapeningsidee. Een hoog en nobel streven, dat „tot nut van 't alge meen" kan zijn als geen ander! En zoo stonden in stee van gemoedelijke vertellinkjes oorlogsschilderingen vol wee en afschuwelijkheid op den rooster, en onze col lega J. B. Schuil, zelf reserve-kapitein, maar bovendien, wat in dit geval belangrijker is, talentvol spreker, zou ze voordragen. Helaas was de Heer Schuil door ongesteldheid ver hinderd. De voorzitter der Afdeeling deed daarvan mededeeling en na de bedoeling van het Hoofdbestuur en de strekking van de bijeenkomst te hebben toegelicht, wees hij Mevr. K—v. d. B. als Schuils plaatsvervang ster aan. Zoo las dus Mevr. K. den zendbrief van het Hoofdbestuur, getiteld: „Causerie over de beteekenis van den Volkenbond cn de Ontwapeningsconferentie", het fragment uit „Peter Halket in Mashonaland". den „Brief van Mr. Britling" en „Oorlogsleed" Het was veel. zeer veel. cn lang. zeer lang. doch het zou ons minder lang geschenen hebben, als Mevr- K. werkelijk voordrachts talent had getoond. Zij las al die lange stuk ken uiterst correct, met inachtneming van alle verbuigingsuitgangen, maar we kwa men niet boven het peil van een leesles in de derde klasse eener meisjes-H. B. S. uit. cn ik vermoed dat sommige dames van het aandachtige auditorium toch het gemis van een handwerkje gevoelden. En ik moest on willekeurig denken aan de rede van Pater de Greeve. den vorigen avond di eniet „mooi" en misschien niet eens correct sprak, en tal- looze fouten tegen de declamatie maakte, maar wiens laaiende geestdrift en vlammend woord de ooren tot luisteren dwong en de harten verwarmde! Doch ik zou over „Muziek" schrijven. Er waren verscheidene zangnummers, deels voor vrouwenkoor a capella, deels voor solostem men met pianobegeleiding. Het vrouwen koortje, samengesteld uit leerlingen der Nuts kweekschool voor Onderwijzeressen, zong on der leiding van Jan de Nobel lang niet on verdienstelijk driestemmig; maar juist die driestemmigheid was oorz-aak dat we in het koraal van Bach, waarop het gedicht van Dr. Miedeina gezongen werd, erg de vierde stem misten: in de andere koorzangnummers werd de basloosneid minder gevoeld. Op de hc Duitsch mag nog wel ter dege ^..w lijke samenwerking der betrokken naties niet mogelijk is en dat deze samenwerking, indien zij wil lelden tot resultaat-, moet berusten op een wederijdsch vertrouwen en wederzUdsche achting. Alles wat- Duitschland in de laatste maan den heeft gedaan om in zichzelf de noodige krachten te vinden om de crisis te overwin nen, is een bewijs van zijn levenskracht en de moreele kracht van het Duitsche volk. dat met rustig optimisme zijn toekomst mag cn kan zien. Te elf uur begaf Grandi zich naar het paleis van den Rijkspresident. sche geestesgesteldheid, welke door eeuwen van onderdrukking in de wet en haar uit voerders vijandelijke machten heeft gezien. Acht jaar lang heeft de Iersche Vrijstaat zijn eigen bestuur gehad, onder een zeer democra tische grondwet. Maar he: land is niet ont komen aan die geestesgesteldheid en de ge volgen er van. geboren in een verleden waar in allerlei geheime instellingen zich opwier pen als kampioenen van Iersche vrijheid, strijdende tegen de onderdrukking van het wettelijk gezag. Tenslotte kreeg het land zijn vrijheid als gevolg van de werkzaamheid van zulk een geheim genootschap. Maar nu de vreemde overheerscher er niet meer is. nu Engeland, dat voor een aanzienlijk deel voor de geschetste geestesgesteldheid verantwoor delijk is, de handen van Ierland heeft afge trokken, is het wantrouwen, het ingewortelde wantrouwen tegen de wet, in groote groepen van het Iersche volk blijven voortbestaan. Duizenden Iersche mannen en vrouwen zijn nog bezeten van het begrip „onderdruk king". En hun leiders behoeven een wets- maatregei slechts als onderdrukkend te kenschetsen om hen tegen het landsbestuur in het harnas te jagen. Diezelfde duizenden beschouwen het echter niet als onderdruk king indien geheime instellingen juryleden, die in de rechtbanken beslissingen willen nemen in overeenstemming met eed en wet. met den dood bedreigen. Politieke moorden, voortkomend uit dit optreden der geheime machten, zijn, naar bekend, herhaaldelijk voorgekomen. Rechtspleging met een jury wordt dus nu prijsgegeven en militaire rechtbanken, die geen beroep toelaten, ko men er voor in de plaats. Toen de regeering onder Cosgrave voor het eerst optrad heeft ze zelf onwettigheid met onwettigheid bestreden. Zij heeft haar vijan den zonder vorm van proces gefusilleerd. Dat heeft indertijd terecht kwaad bloed gezet. Nu heeft zij zich van nieuwe, buitengewoon drastische volmachten verzekerd, welke haar in staat stellen op wettige wijze met de ge heime revolutior.naire machten in het land af te rekenen. Men siddert bij de gedachte, dat de bevoegdheden misbruikt kunnen wor den. Daartegen te waken wordt een verant woordelijkheid voor de regeering in verhou ding even zwaar als de straffen zijn, welke de nieuwe maatregel stelt. Solovoordrachten werden gegeven door mevr. E E. Jonkheid-Peereboom en mej. R. Tuyl Schuitemaker. Beide dames bezitten goed stemmaterfaal: de eerste een sopraan, de tweede een alt; beiden zongen met goed begrip en vlekkeloos zuiver. Toch paarden de stemmen zich in de duettetr van Purcell niet goed aan elkaar, vermoedelijk doordat de stem van mevr. J.-P. vaststaat en die van mej. v. T. S. vrij sterk vibreert. Daarentegen is het geluid van de laatste wat warmer gc- timbreerd. Van de sopraan klonken de hooge tonen minder vrij dan het medium. Intus- schen hebben wc de praestaties van elk der beide dames met veel genoegen gehoord. Mej. Nieuwenhuyzen Kruseman begeleidde aan den Bechsteinvleugel. De uitvoering der laatste drie nummers van het uitgebreide programma heb ik niet meer bijgewoond. Er stond nog een voorle zing, een koorzang cn een slotwoord op. maar na het laatste duet van Purcell was het elf uur en de titel „Let us wander" was als een welgemeende raad, dien we opgevolgd heb ben. De bijeenkomst was vrij druk bezocht. K. DE JONG. STADSSCHOUWBURG. FERDY'S BEKEERING. Velen hebben Maandagavond genoten van Langer's „Ferdy's Bekeering" (Het deed het hart goed, den Stadsschouwburg weer eens tamelijk goed bezet te zien). De Haarlem - sche première van dit fantastische on-Hol- landsche stuk een zonderlinge mengeling van satire, caricatuur. half sinistere ernst en lichte spot is zonder twijfel voor stuk en speters een groot succes geweest. Toch was het duidelijk aan uitlatingen hier en daar vernomen te merken dat menigeen geen raad wist met dc vluchtige wisselingen van stemmingen, dat menigeen wantrouwig zich afvroeg waar de ernst ophield en het blij spel begon. Dc heer J. B. Schuil, die stuk en spel in September onder „Het Tooneel te Amster dam' reeds besprak, heeft het karakter van „Ferdy's Bekeering" toen reeds ontleed en er ook al op gedoeld, dat Langer langs de grens wandelt, die tusschen blijspel en tra gedie ligt. om tenslotte definitief op het ter rein van het blijspel terecht te komen. Deze min of meer geforceerde geestesgym- nastiek stelt natuurlijk aan de toeschou wers bepaalde eischen. doch legt vooral den spe'ers enorme moeilijkheden op. Nogmaals kunnen wij hier vaststellen, dat Laseur, als de misdadiger die bekeerd wordt, door de aanraking met Theresia. het dweperiee meisje van het Leger des' Heils. dat zooals later blijkt zich een schijnbestaan gescha pen heeft, in deze voor hem zoo ongewone rol een geheel nieuwe zijde van zijn groot talent heeft laten zien. Oscar Tournialre, a's de vader van Ferdy. de op lager wal geraakte huurkoetsier, de lichtelijk philosophLsch aangelegde dronk aard. „die 40 jaar lang van zijn hooge bok af op de wereldgespuwd heeft", beeldde een stuk leven uit, zooals hij dat kan: weer galoos knap, huiveringwekkend natuurlijk, en toch naar den ge^-st grotesk, fantas tisch, geheel in den stijl van Langer's gril lige. fel-gekleurde schilderij van het leven. Helaas speelde niet Willy Haak de rol van „zustertje Theresia". en ook niet Carla dc Raetl zooals het programma vermeldde; liclaas, I INGEZONDEN MEDEDF.EI.TNGEN a 60 Cts. per regel WEILLfZN l DAMEqgt t£DÉPNUk.tP<. NAAPLEM BAL-'ièuJOy «T a.QO-CS Heden geëtaleerd MET BONT GEVOERD niet omdat mej. Canivez niet zou heb ben voldaan, doch omdat 't toch een uitzon derlijk genot moet zijn om het quartet Laseur- Tourniaire-Haak-Magda Janssens in oen der gelijke scherpe en ironische spotternij samen te zien spelen Mej. Canivez blijkt echter een voortreffelijke vervangster van Willy Haak te zijn. haar spel was teer, gracieus, rein. te rein misschien, omdat deze Theresia toch immers ook door allerlei zonderlinge, onbewust ..zon dige" neigingen gedreven wordt, omdat zij toch ook een oplichtster is. al is het dan een oplichtster. die men moeilijk voor haar daden rekenschap zou kunnen vragen. Wij gelooven wel, dat Willy Haak dat scherpe dualisme in dit zoo brilliant geteekende figuurtje punti ger heeft doen uitkomen. Ook Saalborn. die in Amsterdam zoo goed de korte rol van den bankier gespeeld heeft, misten wij hier. Van Praag doubleerde deze rol. daar hij ook de Heilsofficier te vertolken had, hetgeen hij op bijzonder waardige, boeiende wijze deed. Ook over het prachtige, forsche spel van Magda Janssens kunnen wij in deze tweede bespreking kort zijn. Het was levendig, fel tooneel, zooals de heele vertooning dat trou wens was. L. A. MACHINEZETTERS-STUDIE- CLUB. LEZING PATER B. KRUITWAGEN. Maandag was door de Machinezetters- Studleclub voor Haarlem en omstreken ln co- bouw „De Nijverheid" oen vergadering belegd, waar de bekende Pater B. Kruitwagen <cn lezing hield over het onderwerp: „De uitvin ding en de eerste verspreiding van de Boek drukkunst", verduidelijkt met talrijke licht beelden. De voorzitter van de Studieclub opende de bijeenkomst, heette den spreker en de \an- wezigen welkom en gaf vervolgens het woord aan Pater B. Kruitwagen. Deze begon daarop zijn interessante en zeer duidelijke uiteen zetting. Spreker behandelde allereerst „Hoe is de boekdrukkunst uitgevonden" en 2o. „Waarom zijn oude boeken nu eigenlijk mooi"? Vroeger, aldus spr.. werd er gedrukt met houten blokken, waarin de letters gesneden waren. Spr. ging vervolgens de ontwikkeling van de boekdrukkunst na. De rede. welke ge- j tuigde van groote kennis van oude boeken en geschriften, werd afgewisseld door verschil lende annecdoten en grapjes, die alle ook op het onderwerp betrekking hadden. De talrijke aanwezigen hebben genoten van hetgeen de spreker vertelde en van dc licht beelden, dat bleek uit het hartelijk applaus aan het slot van dc rede. Dc voorzitter sprak namens de aanwezigen een woord van dank en riep Pater Kruit wagen tot weerziens toe. G EMEENTE - AMBTEN AK E N. De afdeeling Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren en de Algemeene Vcreeniging van Gemeente- Ambtenaren vergaderden Dinsdagavond ter bespreking van het voorstel van B. en W. tot pensioenverhaal. INSCHRIJVING OP SCHATKISTPAPIER. Bij de Maandag gehouden inschrijving op f 125 mlllioen schatkistpromessen en -bil jetten werd volgens het Handelsblad inge schreven aan 3 maandspromesscn voor f 58.070.000, aan 6 maandspromessen voor f 40.030.000. aan 3 1 '2 pet. eenjarige biljetten voor f 4.306.000. aan 4 pet. 3-jarige biljetten f 8.590.000, aan 4 pet. 4-jarige biljetten f 253.000 en aan 4 pet. 5-jarige biljetten f 1 242,000. Totaal f 112.491 000. Toegewezen werd aan 3 maandspromessen f 4.306.000, tegen f 991.85 7 10 aan 6 maands promessen f 39.750.000 tegen f 979.70. aan 3 1 2 pet. eenjarige biljetten f 4 306.000 tegen f 1000, aan 4 pet. 3-jarige biljetten f 8 590.099 togen f 970. aar. 4 pet. 4-jarige biljetten f 253.000 tegen f 980 en aan 4 pet. 5-jarige biljetten f 1.217.000 tegen f 970.05. Totaal t 100.726.000,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7