Enorme Conservatieve meerderheid. De grootste volstrekte meerderheid die ooit beréikt is Labour heeft als oppositie afgedaan. Het woord is aan... Beulsklacht. 1 UUR. Het Belangrijkste. 49e JaarsranfT No. 14829 Verschijnt dagelüh». behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 28 October 1931 HAARLEM S DAGBLAD Dirctie: p. w. peereboom UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. ,,llll,..„ robert peereboom ra ROBERT PEEREBOOM. Hoojdradratrar, KUBtKI r ABONNEMENTEN: per week /0.27K, per maand 120. per 3 maanden 3-5734. franco per post 3.8754, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand f 0.22. per 3 mnd. f 0.65, franco per post f 0.72H. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 1482S Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0J5 Reclame» /0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraig en aanbod 14 regels 10.60, elke regel meer /0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes (iedereo dag) 13 regels 0.30. elke regel meer fO.KX uitsluitend >ntant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 1 50— Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Engeland. HAARLEM, 28 October. Engelsch Nationalisme overwint. Ofschoon op het moment dat dit artikel geschreven wordt pas ruim de helft van de uitslagen der Engelsche Lagerhuisverkie zingen bekend is, staat het al absoluut vast dat de Conservatieve Partij in het nieuwe Huis op haar ééntje een sterke meerderheid zal hebben. Dat beteekent een overwinning van het Britsche nationalisme, dat zijn red ding en heil wil zoeken in het optrekken van hooge tariefmuren, terwijl de nood toestand in de gansche wereld nieuwe inter nationale samenwerking als eenigen uitweg aanwijst. Officiéél wint „de Nationale Regeering" maar die is nu eigenlijk een overbodigheid gebleken. Zonder de renegaten van de Labour Party (groep-Ramsay MacDonald) en de renegaten van de Liberal Party (groep-Simon) kunnen de Conservatieven immers ook regeeren! Zij hebben dat handje-vol linksche politici heelemaal niet noodig. Een andere zaak is, dat de Conservatieve Partij zich bij het verkiezingsprogram der Nationale Regeering heeft aangesloten. Hoe moet dat nu gaan? Tijdens zijn campagne in Seaham heeft men den premier Ramsay MacDonald de vraag gesteld wat er gebeuren moest als de Conservatieven een onafhankelijke meer derheid behaalden, en hij heeft geantwoord dat hij Stanley Baldwin zoo goed kende, dat hij op diens woord absoluut vertrouwde. M. a. w.: ook in dat geval zou de Conser vatieve Partij getrouw blijven aan het Na tionale Regeerings-program, dat ten aan zien van tariefmaatregelen lang niet zoo ver gaat als de Conservatieve het op een eigen program wel zouden kunnen en willen doen. Nu, laten wij daar dan nog maar het beste van hopen. Maar als de Conservatie ven 450 zetels hebben, hun bondgenooten van de MacDonald en Simon-varië.teiten 50 cn de oppositie in totaal een dikke 100 ik spreek veronderstellenderwijs, maar op Iets dergelijks draait het zeker uithoe lang zal zulk een meerderheidspartij zich dan nog laten ringelooren door dat groepje overbodige bondgenooten? Men kan er zich geen groote voorstellingen van maken. De politiek pleegt uitwegen uit zulke'situaties te vinden. Er zal wel spoedig blijken in hoeverre het woord van Baldwin, waarop MacDonald bouwt, door de geheele Conservatieve Partij gewaarborgd is en blijvend gewaarborgd wordt. Bovendien ko men een paar honderd nieuwe Conservatie ve leden in het Lagerhuis, die met het vor mingsproces der Nationale Regeering niets te maken hebben gehad en alleen maar op haar program hun campagne hebben ge voerd. En bij deze verkiezingen zijn al Con servatieve candidaten tegenover Nationale Regeerings-candidaten gesteld. Een slecht teeken, en het tegendeel van „union sacrée" ln de gelederen. De Labour Party, die In het vorige Huis de sterkste was en 280 zetels telde, heeft een nederlaag geleden zooals in de annalen van het parlementarisme zelden of nooit is voorgekomen. Natuurlijk moest zij terrein verliezen omdat zij pas geregeerd had, en temeer omdat haar opvolgster aan het be wind, de Nationale Regeering, in een paar maanden tijds reeds een mate van schijn- herstel in de crisis had bereikt door de op heffing van den gouden standaard en de daarop volgende stijging van den uitvoer, waarmee natuurlijk een zekere mate van vermindering van de werkloosheid samen gaat. Maar een. verpletterende nederlaag zooals deze had niemand verwacht. Henderson zelf is in zijn district (Burnley, een industrie stad) met negenduizend stemmen verschil verslagen, en dan nog wel door den een of anderen admiraal! Districten met enorme arbeiders-meerderheden, zooals Sheffield en Liverpool, zijn volkomen naar de Conserva tieven omgezwaaid. In massa's hebben de Engelsche arbeiders de Labour Party in den steek gelaten en op de Conservatieven ge stemd. Wat de Liberalen betreftdie zijn geen partij meer. De drie groepen, waarin zij uiteengevallen zijn, hebben gezamenlijk wat zetels gewonnen. Van de drie groepen is alleen de Lloyd George-afdeeling nog libe raal hi den ouden vrijhandelsgeest.. Die zal er dus, als de eindrekening wordt opge maakt. wel het slechtst afkomen. Want met vrijhandel heeft Engeland blijkbaar althans voorloopig totaal afgedaan. De nieuwe Engelsche toestand zal de gansche wereld met groote bezorgdheid moeten vervullen. Nieuwe Engelsche tarief muren zullen ook ons land op nieuwe ver liezen komen te staan. Bovendien wordt door een der grootste mogendheden de tarieven-oorlog in een nieuw stadium van verscherping gebracht. De algemeene inter nationale samenwerking wordt een nieuwe rem aangezet. Als dergelijke blinde jacht naar zelfbehoud domineert, gaat het er steeds slechter uitzien. Niettemin blijf ik gelooven dat op dit alles binnen korten tijd een scherpe reactie zal moeten volgen. Zelfs in Engeland, dat spoedig genoeg ervaren zal dat het schijn- herstel van de laatste paar maanden niet beklijft. R. P. ook kloksloten nog niet veilig. Zelfs rijwielen, die door middel van een klokslot gesloten zijn. kunnen blijkbaar niet veilig onbeheerd gelaten worden. Dinsdag is bij de politie aangifte gedaan van de ver missing van een rijwiel, dat, gesloten met een klokslot, voor een perceel aan den Klei nen Houtweg stond. DE PENSIOENKORTING VOOR DE GEMEENTEAMBTENAREN TE HAARLEM. CHR. AMBTENAARSBOND VERLEENT GEEN MEDEWERKING. De afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Christelijken Ambtenaars- bond vergaderde Dinsdagavond in hotel Royal over het door het gemeentebestuur gevraagde advies Inzake toe te passen pen sioenskorting. De heer Kurpershoek, lid van het hoofdbestuur hield een rede, met als onderwerp „Een vrij geweten in het loon- en salarisvraagstuk". Spreker verdeelde zijn rede in twee gedeelten, het algemeene van het salarisvraagstuk en het bijzondere daar van ten opzichte van de gemeente Haarlem. De A.N.C.A. voert thans een sterke actie te gen de voorgestelde salarisverlaging, zoo is, in samenwerking met andere organisaties een permanent comité ingesteld, welk co mité een manifest heeft opgesteld, welk ma nifest dezer dagen ten getale van een half millioen over het land verspreid zal wor den. Successen tegen het voornemen van verla ging werden reeds bereikt te Maassluis en Hilversum. Wij nemen niet het standpunt in, dat wij ten koste van alles onze salarissen moeten behouden, maar wel nemen wij er stelling tegen, dat men wat thans staat te gebeuren het economische leven tracht te regelen met onze salarissen. Dreigt er op een begrooting een tekort, dan wil men dat te kort het eerst op de salarissen verhalen. Beter en juister is eerst de salarissen als uit gaven op de begrooting te zetten en daarna op de overige posten te bezuinigen om de be grooting sluitend te krijgen. Zoo legt men ook nu verband tusschen de groote winsten, die niet gemaakt zouden zijn, en de salaris sen, doch dat verband werd niet noodig ge acht in tijden, dat de winsten wel gemaakt werden. In den Raad van Haarlem is de on juistheid gezegd, dat de pensioenkorting zou stimuleeren tot sparen. Met feiten toont spr. de onjuistheid daarvan aan. Verwezen werd naar het standpunt, hetwelk in Enschedé ten opzichte van de salariskorting werd ingeno men. Vervolgens werd de aandacht gevestigd op do onmogelijkheid om overleg met het gemeente-bestuur te plegen over de voorgestelde kortin gen, nu zoo weinig gegevens zijn verstrekt. Zelfs aan de plaatselijke bladen gaf de wet houder cijfers, die aan de organisaties, waar mede het gemeentebestuur dan in overleg wil treden, werden onthouden. Over de juistheid van de cijfers, door den wethou der van financiën aan de pers verstrekt, rees ter vergadering twijfel. Voor de kort geleden gehouden verkiezingen heeft de wethouder een open brief tot de burgerij gericht. Enkele cijfers en mededeelingen daarin ge daan, vormen wel een schrille tegenstelling met hetgeen thans door dezen wethouder wordt openbaar gemaakt. Na een gehouden debat werd op vijf uitvoe rig omschreven punten besloten, niet met de gevraagde korting in te stemmen. Met dank aan den heer Kurpershoek sloot de voorzit ter de drukbezochte vergadering. DE FINANCIEELE TOESTAND DER GEMEENTEN. De regeering vraag! rapporten van Ged. Staten. Een wetsontwerp betreffende het verstrekken van kasgeld. Onze Haagsche correspondent seint ons: Het bericht van het Handelsblad, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en van Financiën zich tot Gedeputeerde Staten der provinciën gewend hebben met het ver zoek, te rapporteeren over den financieelen toestand van de onder hun college ressor- teerende gemeenten, werd ons hedenmorgen op het Departement van Binnenlandsche Zaken bevestigd. De bedoeling van het rap port is, zich te oriènteeren omtrent de mate. waarin de ongunstige economische toestand invloed oefent op de financiën der gemeenten Vooral ook of er by dat invloed oefenen al gemeene richtlijnen zijn te ontdekken. Dit alles in samenhang met de vraag, of de regeering hulp zal moeten bieden en zoo ja, of deze hulp zal verleend worden alge meen of naar de behoeften der afzonder lijke gemeenten. Voorts vernemen wij dat een wetsontwerp zal worden ingediend van tijdelijk karakter, dat bedoelt uit 's Rijks kas gelden beschik baar te stellen voor gemeenten die in deze moeilijke tijden behoefte hebben aan kas geld. Het geldt hier niet noodlijdende ge meenten in den gewonen zin des woords (zoo- als b.v. Emmen en Sieen) maar de gemeen ten. die door het storen van het crediet be hoefte hebben aan kasgeld, maar voor het overige volledig solvabel zijn. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER ROODENBURG. De wethouder van Onderwijs, de heer W. Roodenburg, is verhinderd morgen Donder dag, zijn gewone spreekuur te houden. Lamartine Utopia is dikwijls slechts een vroegtijdig vermoeden van de waarheid. Deibier, de Parijsche beul, heeft zich tot den gemeenteraad der Fransche hoofdstad gericht met het verzoek, hem een vast salaris te geven, omdat hij van 1000 francs per keer bij het gering aantal terechtstel lingen niet meer kan rond komen.) Het kan zoo niet langer blijven, Schreef de beul der stad Parijs, Want men stelt mijn goede diensten Niet meer op voldoende prijs. Ik vervul mijn hooge functie Slechts een hoogst hoogst enklen keer, 'k Leg er zoo niet slechts het bijltje Maar de gui'.lotlen bij neer. Dat men niet meer vaak terechtstelt, Daar ben ik niet op gesteld, Hoe terecht het ook mag wezen, Zulk een stelsel kost mij geld. Als men milder gaat berechten Wordt dat mij maar tot een straf, Door mij werkeloos te laten, Beult men mij tenslotte af Men bedenke, dit zijn dagen, Ook voor mij, v an zorg en nood, Voor mij geldt het meest het spreekwoord 's Eenen dood is 's andren brood. Ik word blijkbaar overbodig, 't Is een allergekste tijd. Want de meeste menschen raken Zonder mij hun kop wel kwijt; En u zult het nog beleven, Als men mij niet salarieert, Word ik tot besluit van 't liedje Zelf noggeëxecuteerd. P. GASUS, HET GEMEENTEPERSONEEL. De opdracht aan de vertegen woordigers in het Overleg. zal MR. SLINGENBERG IN HET OVERLEG AANWEZIG ZIJN? Dezer dagen hebben verschillende organi saties van gemeentepersoneel, ambtenaren en werklieden, vergaderd over de agenda voor de Donderdag te houden vergadering van het Georganiseerd Overleg. Enkele organisaties zonden ons daarover een communiqué, terwijl andere het beter vonden hun standpunt niet voor de vergade ring van het Overleg bekend te maken. Wel kunnen wij zeggen, dat in het alge meen de organisaties er weinig voor gevoelen om mede te werken aan de verslechtering van de positie van het gemeentepersoneel. Er zijn ook organiaties die het noodig vinden, dat van de tafel van B. en W. nadere inlich tingen verstrekt worden, o.a. over dc vraag, waarvoor de 4 ton die men van het personeel wil halen, gebruikt zullen worden. Als zoo werd ons gezegd daarvoor een nieuwe brug over het Donkere Spaarne gebouwd zou wor den, dan zouden de bezwaren van het per soneel nog sterker worden. Tenslotte werd er ook een stem in de ver gadering gehoord, die er op wees, dat het noodig is, dat het gemeentepersoneel een offer brengt, om het evenwicht in de finan ciën te verkrijgen. Maar er moet nog nader over gesproken worden hoe men bereiken kan dat dit offer niet te zwaar op het perso neel drukt. Vrij algemeen was men het er over eens, dat het grondloon onaangetast moet blijven, anders komt de pensioengrondslag in ge vaar. Er is verder gezinspeeld over de mogelijk heid om den kindertoeslag pas te verleer.en te beginnen bij het derde kind en om den vacantietoeslag af te schaffen. Van andere zijde werden die denkbeelden evenwel weer bestreden. De Algemeene Vereeniging van Gemeente- Ambtenaren, afd. Haarlem, in ledenvergade ring bijeen op Dinsdag 27 Oct.. besloot met algemeene stemmen aan B. en W. te verzoe ken, in verband met de vergadering van het Georganiseerd Overleg op 29 Octbij het punt: „Bespreking schrijven B. en W. in zake toepassing verhaal pensioensbijdragen", den Wethouder van Financiën uit te noodi- gen. daarbij tegenwoordig te zijn. Wij hebben daarover inlichtingen bij Mr. M. Slingenberg ingewonnen. Hij verklaarde ons, dat als de uitnoodiging door het Over leg wordt gedaan, en B. en W. daarin toe stemmen, hij persoonlijk bereid is om daar te komen. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. LONDEN. 27 Oct. (V.D-) Het ministerie van Arbeid maakt bekend dat er 28.868 min der werk'oozen zijn dan de vorige week. Per 19 October bedroeg hun aantal 2.737.000. De jongste gegevens. LONDEN, 28 October, (Reuter). De be richten uit de kiesdistricten zelf en de nauwkeurige analyse der waarschijnlijke re sultaten van heden duiden op de zeer groote mogelijkheid, dat op het einde van dezen dag de sterkte der nationale regccring gestegen zal zijn tot ongeveer 530 leden, waardoor de regeering een voorloopige meer derheid zal hebben van 450, wat de allergroot ste meerderheid zal zijn, welke in de Brit sche politiek tot dusverre ooit is voorgeko men. Tot dusver bedroeg de grootste meer derheid, n.I. die der liberalen in 1832.370. De conservatieven alleen hebben reeds bijna 450 zetels, hetgeen hun een meerderheid zal geven van ongeveer 300 op alle andere ge combineerde partijen. LONDEN, 28 October (Reuter). Stand van de verkiezingen om 12 uur. Het resultaat der verkiezingen van giste ren toont, dat bijna 6 millioen vrouwen heb ben gestemd voor de nationale regeering en 3 millioen er tegen, terwijl gemiddeld 66 pet. der kiesgerechtigden hun stem hebben uit gebracht. Tot op dit oogenblik zijn gekozen: 5 leden der nationale arbeiderspartij. 229 conservatieven 23 leden der oppositioneele arbeiderspartij 1 kleine partij, 37 liberalen van alle richtingen, waaronder: 14 aanhangers van Sir John Simon. Tot op heden hebben de conservatieven 103 zetels gewonnen en niets verloren. De oppositioneele arbeiderspartij won er 0 en verloor er 118. De liberalen van alle richtingen wonnen 13 zetels en verloren er 2. LONDEN, 28 October (Reuter). Het resul taat der verkiezingen om 1 uur was als volgt: Gekozen: 7 nationale arbeiderspartij. 245 conservatieven. 23 oppositioneele arbeiderspartij. 1 kleine partij. 37 liberalen, waarvan: 14 Simonisten. De conservatieven winnen 110, en verliezen niets. De oppositioneele arbeiderspartij wint 0, verliest 126. De liberalen winnen 13, verliezen 3. LONDEN. 23 October (Reuter) Dc In grijpende politieke wijziging, zooals nog nimmer in de geschiedenis is voorgekomen, heeft in politieke kringen groote verwonde ring gewekt. De Conservatieven zijn uitermate ver heugd, de aanhangers der Labour-party bitter teleurgesteld. De reeds bekende uitslagen zijn afkomstig uit een groot aantal industrie-centra, waar de Labour zeer sterk stond De Conservatieven verwachten een nog be slissender overwinning in dc driehonderd nog niet bekende districten. De Labour heeft blijkbaar afgedaan ais effectieve oppositie, daar zij over minder dan 100 zetels zal beschikken. De Conservatieven hebben nog slechts 90 zetels noodig om over de volstrekte meer derheid in het parlement te beschikken. De Conservatieven hebben zeer veel kans in totaal meer dan 400 zetels te verkrijgen, waardoor zij over een meerderheid van 185 beschikken, terwijl de meerderheid der Na tionale regeering meer dan 400 bedraagt. De „Daily Herald". LONDEN, 28 October (Reuter) Het or gaan der Labour-Party, de Daily Herald ver klaart, dat de overwinning der regeering een gevolg is van de weergalooze campagne van misleiding en valsche voorstellingen. De „Times" LONDEN, 28 October (Reuter). Inzake den uitslag der verkiezingen verklaart rie Times, dat de verkiezingen een proef zijn geweest tusschen de democratie en de de magogie. De moed van MacDonald heeft gezegevierd en alle partij-programma's worden onderge schikt verklaard aan het herstel van munt- slandaard en crediet. Dc andere bladen LONDEN, 28 October (Reuter). De Daily Telegraph schrijft, dat de straf voor poli tieke dwaasheid cn zwakheid snel en doode- lijk is gekomen. De Daily Mail schrijft de overwinning toe aan het toenemende aantal aanhangers van de protectie en het besluit om den nekslag toe te brengen aan het zoogenaamde socia lisme. MacDonald kan trotsch zijn op 't ver trouwen ,dat het volk in hem stelt. De Daily Express verklaart, dat het nieu we parlement het duidelijkste mandaat sedert verscheidene Jaren heeft ontvangen. De Liberale News Cronlcle verklaart dat dc oproep de nationale regeering te steunen alle andere partij-overwegingen opzij gezet heeft. De candidaten van de kleinere partijen als de Mosleytten cn Communisten hebben bij na al hun zetels verloren. In Parijs. PARIJS, 28 October (N.T.A.) De bladen publiceeren met groote „koppen" de over weldigende overwinning van de Conservatie ven over Labour. Verscheidene burgerlijke bladen verklaren, dat het socialisme een zware nederlaag gele den heeft, doch de socialistische pers zegt dat deze nederlaag slechts schijn ls. In Amerika. NEW YORK. 28 Oct. (NT.A.) In de Amerikaansche pers wordt dc verwachting geuit dat de uitslag van de Engelsche verkie zingen een verderen vooruitgang beteekent voor de economische stabiliseering, hoewel gevreesd wordt voor den Amerlkaanschen export, als Engeland zijn invoerrechten gaat verhoogen. NEW YORK, 28 October (Reuter). - In de commentaar op den uitslag van de verkiezin gen in Engeland schrijft do New York Times de overwinningen van de LabourpartU in het verleden toe aan ontevredenheid, welke zich dezen keer tegen die partij zelf gericht heeft. MacDonald gekozen? LONDEN, 28 Oct. (N.T.A.) Van dc leden der huidige Nationale regeering is nog nie- Sensationeel verloop van de Engelsche ver kiezingen. Verpletterende nederlaag voor de Labour Party. (Ie blad. Ie pag. en 2e blad. Ie pag.) Een prijsvraag. (4e blad. Ie pag.) De financicelc toestand der gemeenten. De regeering vraagt rapporten aan Gedepu teerde Staten. Een wetsontwerp betref fende het verstrekken van kasgeld. (Ie blad. Ie pag.) Het gemeentepersoneelDc opdracht aan de vertegenicoordlging in het Overleg. (Ie blad. Ie pag.) De salariskorting voor rijksambtenaren. Een protestvergadering. (2e blad. 2c pag.) Uit Velscn: Dc tweede Velser Handelsbeurs. Officieele opening door den wethouder van financiën. (3e blad. 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Engelsch nationalisme overioint. <le blad. Ie pag.) Van onzen VërkeersmedewerkerOver rij bewijzen en examens. (4e blad, le pag.) J. H. de Bois; Van Kunst en Kunstenaars. (4e blad. le pac.) C. J. v. T.: Het ontstaan der Haartemsche a rbcidcrskwartieren (4e blad. 2e pag.) (La;t?tc berichten 2e pag. Je blad.)'

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1