De sensationeele Engelsche verkiezingen G IBBS-DAGo Een toiletgeheim. Een overwinning voor Schotsch nationalisme. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD DONDERDAG 29 OCTOBER 1931 Buitenland. De vloed heeft Labour weggevaagd, Nog eens: de noodlottige gevolgen van de conserva tieve overwinning. MacDonald, Snowden en Baldwin spreken tot de natie. MacDonald met een meerderheid van 5C00 stemmen herkozen. De funeste gevolgen van een zonderling kies stelsel. Vergelijkingen tusschen 1925, 1928 en 1931. Ook oud-minister van handel Graham ver slagen. Zij, die wonnen en zij die verloren. De stand van 608 van 615 kiesdistricten. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Op het oogenblik doet het er weinig meer toe, hoe de definitieve uitslag zal luiden. Op het moment dat wij dit schrijven, zijn 608 van de 615 uitslagen uit de kieskringen bekend De overige zeven zetels zijn voor enkele uni versiteiten en kieskringen in Noord-Schot land. Elders m dit nummer zullen wij nog voor het ter perse gaan van dit blad zonder twijfel nadere bijzonderheden opnemen; aan den algemeenen indruk van thans kunnen zij natuurlijk geen ander aspect meer opleveren. Thans hebben de conservatieven al 472 ze tels veroverd en de nationale regeering be schikt over meer dan 550 aanhangers. De arbeidersoppositie heeft op het oogenblik een totaal van 50 zetels behaald, de liberalen die gerekend kunnen worden, de regeering te steunen 63 (25 staan definitief met Sir John Simon aan den kant der regeering) Lloyd George behoort met 7 volgelingen bij de op positie. De communisten hebben geen enke len zetel veroverd. Hieruit blijkt, dat er van een oppositie geen sprake meer is. Wat de aandacht van de heele wereld thans bezig houdt, is natuurlijk de vraag hoe de conservatieven deze enorme overwinning zullen gebruiken. Kijken wij er de commentaren eens op aan. Zij zijn in tweeën te verdeelen. De eene groep juicht de overwinning toe, op grond van de feiten dat Engeland zich thans stabiliseeren kan en dat een foutief socialistisch stelsel in den ban is gedaan. De andere groep die de uitslag be treurt en als rampzalig beschouwt is tereent beducht voor een conservatieve protectionis tische politiek en de internationale samen werking die bij Henderson c.s. in betere han den was. Van internationaal standpunt ge zien heeft deze tweede groep natuurlijk ge lijk. Te meer daar het internationale stand punt het eenig juiste is. Zij die den uitslag van deze verkiezingen betreuren voegen er echter aan toe en voor deze argumentatie is veel te zeggen dat de overwinning der conservatieven even als de nederlaag der Labourpartij slechts schijn zijn. Inderdaad, dat zou bij een vol- ggende verkiezing wel eens ten duidelijkste kunnen blijken. Voorts mag men niet ver geten, dat het- zonderlinge Engelsche kies stelsel mede schuldig is aan de paradoxale verhoudingen, die nu in werking treden. Wat toch is het geval? In 1925 behaalde de Labourpartij 5 1/2 millioen stemmen en 151 zetels. In 1928 bijna 8 1/2 millioen stemmen en 287 zetels en thans meer dan 6 1/2 millioen stemmenmet slechts 50 zetels. Duidelij ker kan toch wel niet aangetoond worden, dat do Labourpartij ook het slachtoffer is van een zonderling kiesstelsel, dat Lloyd George indertijd al door het evenredige heeft willen laten vervangen. Ook al door de socia listische oppositie kon de liberale leider zijn plannen toen niet doorzetten. Deze overwe ging voegt natuurlijk nog meer alsem toe aan den lijdensbeker der Labourpartij. Reeds nu wordt in de Engelsche gToote bladen druk gedebatteerd over de vraag wat er te gebeu ren staat. Zullen de conservatieven, absolute heerschers die zij nu geworden zijn, zich strikt aan het nationale programma hou den? Of zullen zij het langzaam maar zeker op een volledig protectionistisch stelsel aan sturen en een naar den geest geheel conservatief bewind? Het laatste lijkt op het oogenblik helaas het waarschijnlijkst, en dit is voor alle groote problemen die de wereld thans bezig houden zooals giste ren in ons hoofdartikel reeds werd uit eengezet, een ramp. De pogingen van de Nationale Labour- menschen, die achter de regeering staan, om deze verkiezingen te kenmerken als het suc ces bij uitnemendheid, voor de Nationale re geering, doen eenigszins zonderling aan. MacDonald, Snowden en ook Baldwin heb ben in dezen geest- met nadruk verzekerd, dat deze verkiezingen geen partijverkiezin- gen, maar nationale verkiezingen waren. Bij een evenrediger verdeeling van de stemmen zou men geloof kunnen hechten aan uitge sproken nationaal of uitgesproken gezind-' heid voor de oppositie. Doch nu Labour als het ware weggevaagd is van den Engelschen bodem zal men toch moeilijk kunnen vol houden. dat dit geen conservatieve overwin ning is. De gevolgen van deze noodlottige overwinning zullen trouwens niet uitblijven. L. A. Engeland. MacDonald herkozen. Ramsay MacDonald is herkozen in zijn district Seaham Harbour. Ilij behaalde 28.978 stemmen, Coxon, dc officieelc arbeiderscandidaal 23.027, Lumbcy, de communist 677. MacDonald Donderdag bij den koning. LONDEN. 28 October <V.D.) De minister president MacDonald zal waarschijnlijk Don derdag nog voor de zitting van het oude ka binet op audiëntie bij den koning gaan. Verder zal hij met Baldwin en Sir Herbert Samuel besprekingen houden over den poli- tieken toestand. Het nieuw te vormen kabinet zal, naar verluidt, niet beperkt blijven tot tien leden, gelijk dit het geval was bij het in Augustus gevormde nood kabinet. Het Lagerhuis komt Dinsdag a.s. bijeen. Het zal 4 November door den koning geopend worden. Baldwin over het resultaat der verkiezingen. LONDEN. 28 October iV.D.l Hedenavond verklaarde Baldwin dat men den uitslag der verkiezingen niet mag beschouwen als een partij-overwinning. Veeleer heeft het geheele volk zich uitgesproken ten gunste van een gemeenschappelijke samenwerking om orde te brengen in huls. De verkiezingen zullen hun weerklank in de geheele wereld vinden en het vertrouwenherstellen in de besten digheid en grootheid van Engeland MacDonald en Snowden spreken tot de natie. LONDEN. 28 October IV.D De Minister- president heeft een oproep tot het Engelsche volk gericht, waarin hij zijn dank betuigt voor de wijze waarin het den oproep der na tionale regeering heeft beantwoord. Zoowel zijn politieken tegenstanders als in het bi zonder zijn eigen medewerkers wenscht MacDonald de verzekering te geven dat de triomf der nationale regeering eventueel niet tot een veronachtzaming der belangen van de arbeidende bevolking zou mogen worden uitgebuit, welke hun volledig aandeel hebben in het nationale succes. Besluitend dankt MacDonald de Engelsche pers voor haar steun. Snowden verklaarde het volgende: De de mocratie heeft haar vertrouwen in haar lei ders bewezen. Hij zelf zeide, zich niet te kun nen verheugen over het onheil dat de Arbei derspartij heeft getroffen, doch betreurt veeleer dat de arbeidersleiders deze ineen storting hebben veroorzaakt roor hun onzalig gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel en begrip. Die gehoopt zouden hebben de werk- loozen voor hun partij doeleinden te kunnen uitbuiten, zijn teleurgesteld. Ook oud-minister Graham verslagen Ook Grahm. de ond-minister van Handel, kon zijn noodlot niet ontloopen; zijn conser vatieve tegenstander in Edinburg behaalde 6727 stemmen meer. Gekozenen en verslagenen De Communisten kregen in eenige gevallen heelemaal geen stemmen. In andere distne ten slechts enkele honderden. De afgevaardigde Kennworthy is te Huil door zijn conservatieve meerderheid versla gen met een meerderheid van rond 3000 stem De vroegere minister voor Indië. Wedgwood Benn, is in den slag gebleven, evenals de bekende Ernest Bevin. Oud-minister Tom Kennedy werd versla gen. De bekende leider der Independent Labour Partij Maxton is herkozen, terwijl daaren tegen de fractievoorzitter der ILP, Fermer Brockway is verslagen- De zoon van MacDonald werd met over weldigende meerderheid tegen den candidaat der Labourpartij gekozen. De leider de Liberale Nationalisten, Sir John Simon, is met 28.647 tegen zijn Labour- tegenstandcr met 15.681 stemmen gekozen. Winston Churchill bleef met rond 20.000 stemmen in de meerderheid. Ook de minister voor Onderwijs, Sir Do nald MacLean is herkozen. Alle leden van de nationale regeering zijn herkozen, met uitzondering van E. D. Simon, parlementair secretaris van het ministerie van Volksgezondheid, die door de nationaal- liberalen candidaat was gesteld. Van de so cialistische oud-ministers werden slechts herkozen George Lansbury. majoor Attlee en Sir Stafford Cripps, naar men verwacht zal eerstgenoemde als leider der Labourfractie optreden. De geheele familie Lloyd George keert, ook weef naar het Lagerhuis terug, daar behalve de oud-premier en zijn dochter Megan, ook zijn zoon Gwilym met een meerderheid van 5045 stemmen werd gekozen. Megan zal op de parlementsbanken nog elf andere dames naast zich hebben, die echter allen tto de conservatieve partij behooren. De meerderheid in de verschillende distric ten der conservatieve gekozenen is nog steeds overweldigend. De minister van Pensioenen kreeg in Brighton 74.993 stemmen, een meer derheid van 62.041 zijn partijgenoot Rawson in hetzelfde district behaalde een meerder heid van 62.253 stemmen. Boothy. die parle mentair secretaris van Winsten Churchill is geweest, werd herkozen. Lord Burgnley, die tijdens de Olympische Spelen heeft uitgeblonken bij den horden loop, werd gekozen met een meerderheid van ruim 12.000 stemmen op den Labour-candi- daat. De minister van Onderwijs, sir Donald MacLean, is herkozen en heeft zijn conser vatieven tegenstander met 1350 stemmen verslagen. Oud-minister Tom Johnston is door zijn conservatieven tegenstander met een meerderheid van 1819 stemmen versla gen. De toestand op Cyprus. LONDEN, 28 October (V. D.) Naar gemeld wordt, zijn heden op Cyprus rebellenleiders gearrresteerd. Per vliegtuig waren troepen aangebracht, welke bij de arrestatie behulp zaam waren. Grieksche boeren hebben een brug afge broken. terwijl de Famagusta marinetroepen door de menitge met steenen worden be kogeld, met het gevolg, dat verscheidene soldaten gewond werd. De opstandelingen hebben de telefoondraden doorgesneden en een deel van den spoorweg opgebroken nabij Famagusta, terwijl zij het douanegebouw in brand hebben gestoken. Duitschland. Internationale samenwerking. Besprekingen over Fransch- Duitsche samenwerking. BERLIJN. 28 October IV. Dl De voorbe- besprekingen van de Fransch—Duitsche eco nomische commissie, tot instelling waarvan werd besloten tijdens het bezoek der Fran- schc ministers te Berlijn, zullen Donderdag beginnen. Litwinow naar Moestaf a Kemal. MOSKOU, 28 October (V. D.) Naar gemeld wordt, heeft de volkscommissaris van oui- tenlandsche zaken, Litwinow een bezoek gebracht bij den Turkschen president Moestafa Kemal, met wlen hij een lang durig odnerhoud had, tijdens hetwelk de voornaamste actueele problemen besproken werden. Over het Duitsch-Zwitsersch handelsverdrag BERLIJN, 28 October (V. D.) Dultschland heeft heden in een medcdeeling aan Bern de eischen der Zwitsersche regeering Inzake de invoering van bepaalde douanecontigen- ten in het handelsverkeer tusschen de beide landen van de hand gewezen. De Duitsch regeering staat principieel op het standpunt de buitenlandsche schulden en dergelijke verplichtingen slechts met be hulp van den uitvoer zullen kunnen worden gedekt. Jatjün. Japansche voorwaarden voor het vacantiejaar. TOKIO. 28 October (V D.) Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Japansche re- geering besloten het voorstel van den Vol kenbond inzake een bewapeningsvacantie- jaar goed te keuren evenwel met de beper king dat reeds aangenomen plannen hier van zullen worden uitgeschakeld. Voorts wordt de voorwaarde gemaakt dat alle na- buurstaten van Japan dit Volkenbondsvoor- stel moeten goedkeuren. Japan verwerpt een non agressiepact. MOSKOU, via Kowno. 28 October (V. D.) Volgens een bericht van het Sovjet Russische Telegraafagentschap uit Tokio, heeft de Ja pansche minister van Buitenlandsche Zaken, Sidehara verklaard, dat Japan weigert in be spreking te treden over het door China in gediende voorstel tot het sluiten van een politiek non-agressiepact. Genève. De f inan^'ëele t""stand van Hongarije. GENEVE. 28 October (V D.) Het rapport van de financieele Commissie van den Vol kenbond over den financieelen toestand van Hongarije, constateert, dat de begrooting een belangrijke achteruitgang in de inkom sten aantoont, welke door de Hongaarsche regeering gedurende de eerstvolgende jaren door gelijke bezunigingen op de uitgaven moeten worden gedekt. De Hongaarsche staatsschuld bedraagt 1.835.600.000 pengö. De Commissie is van meening. dat de sta biliteit van de pengö verzekerd moet worden. Geen tegemoetkomende houding van Japan. De secretaris-generaal Sir Eric Drumond heeft een verklaring van dc Japansche re geering aan de leden van den Volkenbonds raad medegedeeld, waarin getracht wordt de onverzettelijke houding van den Japanschen gedelegeerde in den raad, Josjisjawa te bil lijken. Allereerst ontkent dc Japansche regeering, aldus het Handelsblad, ten stelligste, dat het niet terugtrekken van dc Japansche troepen uit Mandsjoerije verband zou houden met haar bedoeling, om bij de directe onderhan delingen druk op de Chineesche regeering te oefenen. Nog eens wordt herhaald, dal de handhaving der bezetting noodzakelijk is om het leven en de eigendommen van de Japanners in Mantsjoerijc te beschermen. Dc terugtrekking der Japansche groepen op grond van een enkele belofte van China, dat het voor dc veiligheid der Japansche onder danen en eigendommen zal zorgdragen, zou volgens de Japansche regeering een ondra- gelijken toestand scheppen en de Japanners aan ernstige gevaren blootstellen. Zooals men weet heeft Josjisjawa zich in den raad niet willen uitlaten over den in houd van fundamenteele problemen, doch thans zijn de vijf punten bekend gemaakt en deze zijn gelijkluidend aan hetgeen reeds werd medegedeeld. De Japansche regeering meent dat deze punten geheel in overeenstemming zijn met het doel en de aspiraties van den Volken bond en beveelt ze aan dc openbare meening der wereld aan. Advertenties tot aanprijzing van geneesmiddelen of geneeswijzen, worden eerst dan door Haarlem's Dagblad ter plaatsing aanvaard, wanneer de Commissie van Con trole, te 's-Gravenhage, hiertoe speciaal ingesteld, over de toelaat baarheid gunstig heeft geadvi seerd. Advertenties, die niet van bedoelde machtiging zijn voorzien, worden door ons aan de Com missie ter beoordeeling toe gezonden. LORD HAREWOOD verkoopt Chesterfield House. Lord Harewood, schoonzoon van het Engel sche koningspaar door zUn huwelijk met prinses Mary, heeft zich gedwongen gezien wegens de nieuwe belastingen zijn New market ren-stal in te krimpen. Goldsborough Hall (Yorkshire) te verhuren en zün woning in Londen, Chesterfield House te verkoopen. „Lord Harewood, als een der rijkste men- schen beschouwd, is zwaarder getroffen door de huidige crisis met haar eisch van nieuwe belastingen, aan veel menschen vermoeden", zei een vriend van hem tot do News Chro nicle. „Prinses Mary en Lord Harewood zul len echter voorzoover mogelijk, geen perso neel ontslaan". In 1920 kocht loi'd Harewood Chesterfield House, twee jaren vóór hij huwde, en liet er veranderingen in aanbrengen voor zijn ko ninklijke bruid. De hoofdzaak ls echter het zelfde gebleven als in 1749, toen de vierde Lord Chesterfield het bouwde. De verkoop van dit huls is niet het eerste offer, dat lord Harewood dit jaar gedaan heeft. Want in Juli verkocht hij het be roemde „Canning"-juweel voor 120.000 gul den Naderhand is dit juweel door een Ame rikaan aan het Victoria en Albert museum te Londen geschonken. Er lijden er meer onder de verhoogde be lastingen. Lord Sackville zal de portretten van koning George III en van koningin Charlotte door Sir Joshua Reynolds geschil derd, verkoopen. Deze schilderijen waren door den koning in 1779 aan een van Sack ville's voorouders geschonken. Lord Sackville verklaarde al het mogelijke te zullen doen om de portretten in Engeland te houden, maar als daarvoor niet genoeg geld in het land zelf aanwezig is, zullen ze naar het buitenland kunnen gaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel DONDERDAGn Vergeet niet de annonce uit te knippen. Men behoeft niet te zien. dat U crème ge bruikt. Want, in tegenstelling met alle andere crèmes, die min of meer op de huid blijven liggen, wordt „Zij"-crèmc er geheel in op genomen. Men ziet dus niet, dat U het ge bruikt, terwijl de huid er toch zacht en sccpcl van wordt en fraai van teint. JUBILEUM VAN DER LINDEN'S BROOD FABRIEK. Het zal binnenkort 12 1 2 jaar geleden zijn. dat van der Linden's broodfabrieken te Haar lem werden opgericht. Op 30 April 1919 ls de heer A. v. d.Linden die in Rotterdam reeds 25 jaren in het bedrijf werkzaam geweest was, met zijn zoon A. P. v. d. Linden als ven nootschap onder firma begonnen. Een twee de zoon voegde zich in October 1924 bij hen, terwijl in Maart de vader overleed. Steeds Ls men in de Da Costastraat ge vestigd gebleven, althans voor zoover het de banketbakkerij betreft. Want toen zij in Mei 1921 aLs eersten in Haarlem met 5 pet. kor ting begonnen en de omzet daardoor in lut tele jaren verdubbelde, moesten zij uitbrei den en werd, na een kort verblijf in den Zij- ZylwegL de broodfabriek naar den Oudewcg verplaatst, In een nieuw gebouw. Vrijwel al les gaat daar machinaal: het maken van het deeg, het afwegen, het vormen, het snijden enz., zoo hygiënisch mogelijk dus. Dat de zaken zich uitgebreid hebben, blijkt o.a. hieruit, dat de loonen thans betaald, on geveer het achtvoudige bedragen van vroe ger. In het afgeloopen jaar werd aan de afnemers die nu 10 pet. korting krijgen daarvoor een bedrag van f 20.000 terug betaald. Er loopen ongeveer 30 broodwagens door de stad, terwijl ook nog een winkel In de Kamperstraat is gevestigd. Op 12 November zal het jubileum gevierd worden met een intiemen feestavond. MERKWAARDIG ONGELUK. In de Kleine Kattenburgerstraat te Am sterdam reed een auto over een op de straat liggend putdeksel met het gevolg dat het deksel werd weggeslingerd en een 57- jarigen bewoner van deze straat tegen hei lichaam trof. HU werd inwendig gekwetst en naar een der Gasthuizen overgebracht. AUTO TEGEN BOERENKAR GEREDEN. In de Nesserlaan onder Nieuwer-Amstel is Dinsdagmiddag een twee-persoons auto. waarin een dame en een heer gezeten waren, tegen een stilstaanden boerenwagen gere den. De schok was zoo hevig, aldus de Msb. dat beide inzittenden uit den auto op den weg werden geslingerd. Ze werden in een na- bUgelegen woning binnengedragen waar door een ontboden geneesheer werd ge constateerd dat de auto-bestuurder een her senschudding en zijn gezellin een schouder bladfractuur bekomen had. Eerstgenoemde werd naar een ziekenhuis overgebracht. De auto zoowel als de boeren wagen werden zwaar beschadigd. De oorzaak dor aanrUóing is vermoede- lUk een stuurdefect. GESCHENK VAN EEN NEDERLANDER AAN SARRASANL Dezer dagen heeft de heer Van Hoboken. die in ons land bekend staat als een groot dierenvriend en paardenkenner, naar wij in de Mbs. lezen, aan den directeur van het circus Sarrasanl twee prachtige Hackneys ten geschenke gegeven, daar hy overtuigd was, dat nergens zyn paarden beter onder gebracht zouden zijn en beter verzorging zouden hebben dan bU dezen circusdirecteur. LUCHTVAARTBERICHTEN. V s i k. 29 Oc?. 14.24 uur te Bagdad, Batavia Amsterdam. Specht. 28 Oct. 1443 uur te Calcutta, Ln-.crdam naar Batavia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN LONDEN. 26 October. Aan den vooravond van de algemeone ver kiezingen werd een belangwekkende verkie zingsuitslag bekend, waaraan meer aandacht zou zyn besteed indien de golf van politieke verkiezingsuitslagen, die volgde, niet aller aandacht had opgeeischt. wy hebben op het oog de verkiezing van den romanschrijver Compton Mackensie tot Lord Rector van de universiteit van Glasgow. Compton Macken sie was de candidaat van de Schotsche Na tionalisten. Zyn succes ls des te meer op vallend aangezien zyn tegenstanders mannen van gewicht waren. Sir Robert Home was een hunner. Hy ls. naar men zal weten, een bekende figuur in de Conservatieve Party en bovendien oud-president van de studentenvereeniglng van Glasgow. Dan was er professor Gilbert Murray, oen Liberaal, die wereldbekendheid geniet om zyn werk voor den groei van don Volkenbonds-ge- dachte. Een vierde candidaat was do oud- Labourminister Tom Johnston, die te Glasgow student is geweest. En tenslotte was er de decoratieve Sir Oswald Mosley, die door zyn nieuwe party vooral, een beroep doet op de jeugd; maar by deze gelegenheid heeft de jeugd hem slechts 21 stemmen gegeven van de 2300. die voor de verkiezing van dezen Lord Rector worden uitgebracht. De namen der candidaten en hun qualifl- caties leeren dat deze universiteitsbenoe ming een politiek karakter draagt. Dat doet ze by traditie. Een andere universiteit van Schotland, die van St. Andrews, kiest nimmer politieke Lord-Rectoren maar altyd letter kundige. Compton Mackensie. die in Glasgow gemakkelijk won, Is dan ook niet gekozen voor zyn zeer bijzondere letterkundige gaven maar voor zyn politieke opvattingen, die in sympathie zyn met Schotsche zelfbe stuur. Indien de stemmen van studenten een maatstaf vormen voor hetgeen er in de ge moederen der Schotsche Jongelingschap leeft dan leert deze verkiezingsuitslag dat jonge Schotten van meening zyn dat hun land met meer succes zou worden bestuurd Indien zy op dit punt meer te zeggen hadden. Zij staan Sn dit geloof niet alleen. Ze'4^ politici van den ouden stempel. Churchill er ln be grepen, hebben indertyd. toen de zaak eens in het Park-ment ter sprake kwam en men niet tevreden was over den tragen gang van parlementairen arbeid, ais hun meening te kennen gegeven dat bestuursdecentrallsatie in dien zin dat Engeland. Schotland en Wales hun eigen regionaal parlement zouden hebben, gewenscht was. Wat toen gewenscht was volgens eenige sterren aan het politiek firmament van Groot Brlttarinlë, moet het nu nog zyn; al hoort men er thans niet van. De congestie in het Paleis van West- minster is naar aller opvatting even formi dabel als remmend. Schotsche zaken noch Engelsche noch die van Wales krygen do aandacht, die er aan moest worden gegeven. Om bij Schotland te blijven; uitgestrekte gronden, die eens dienden voor schapenteelt zyn jachtgebied geworden voor het vermaak van ryke vreemdelingen, een weinig vrucht bare exploitatie van Schotsch terrein. Geen stad op deze eilanden kont zulke deernis wekkende woningmisstanden als Glasgow ze heeft. Een ln aantal en uitingskracht toenemend dee] van de bewoners van Schotland heeft niet aalleen het gevoel dat men ln Londen te weinig gevoel heeft voor Schotsche be hoeften op het gebied van landbouw, vls- scherlj en houtvesterij, maar verdenkt, er het staatsbestuur ook van dat het Schotland niet genoeg in ruil geeft voor de belastin gen. die er worden opgelegd. Daarin mag de reden gezocht worden van 'net besluit van Jonge Schotten in don na- tionaiistischen candidaat voor het rector schap van de universiteit van Glasgow een party te steunen, die het bestuur over Schotland beproeft te verbeteren door de her-instelling van een Schotsch parlement. AGENDA Heden: DONDERDAG 29 OCTOBER Stadsschouwburg: „Mynhcor Hazehart", 8 uur. Wilhelminastraat 22; Lezing door H. H. Teunisse voor „Wetenschap en Religie". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Optreden van den heer cn mevrouw Speenhoff. 8.15 uur. Haarl. Kegelbond: Tentoonstelling Werk Verpleegden Prov. Ziekenhuis. 912 cn 26 uur. Palace: „Grock". Tooneel: Lucia en Ron- ni 8.15 uur. Luxor Theater: „Hot geheim van een pries ter". Tooneel: Variété-attractie. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Mcnsch, erger jc niet." 7 en 9.15 uur. Heemstede: Raadsvergadering 8 uur. Beverwyk: Raadsveragderlng. 7.30 u. VRIJDAG 30 OCTOBER Concertgebouw: Orgelconcert met mede werking van het Hollandsch Instrumentaal Kwintet. 8.15 uur. Stadsschouwburg: Heide Woog en haar dansgroep. 8 uur. KlopperslngelkcrkHerdenking kerkher vorming. Rede ds. M. Boer, 8.15 uur. Haarl. Kegelbond: Tentoonstelling Werk Verpleegden Prov. Ziekenhuis. 9—12 en 26 en 711 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum .Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vry. APOTHEKEN* (AVOND- EN NACHTDIENST; P. Th. A. van Ryn, KI. Houtweg 15. tel. 10539. Fa. C. G. Loomeyer en Zn., zyiweg 34, tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Ryksstraatwcg 19, tel. 12711,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5