VERKADE VOOR DE FORENSEN. De forensen en het spoorwegverkeer. M M n fl DE TREKKING HAARLtM^S DACBLAD DONDERDAG 29 OCTOBER 1931 Een zeer sterke toeneming! In het weekblad „de Forens", het orgaan van den Alg. Bond van Forensen, worden eenige cijfers medegedeeld over het foren senverkeer op de spoorwegen, ontleend aan het Jaarverslag der Nederlandsche Spoorwe gen. Daaruit blijkt, welk een belangrijke plaats het forensenvervoer inneemt. In 1930 werd door de Spoorwegen van de forensen niet minder dan 6.887.965 aan reiskosten ontvangen. Dit bedrag vertegenwoordigt 8 van alle opbrengsten uit reizigersvervoer. zoodat de lorensen onder de vaste klanten wel een zeer voorname plaats innemen. Aan trajectkaarten werd ontvangen 3.501.361.89. de weekkaarten brachten 2.840.479.82 op en de scholieren „verreis den" voor 546.124.04. Van deze drie soorten van abonnementen wordt immers vrijwel hoofdzakelijk door forensen gebruik gemaakt. Wat de scho- lierkaarten betreft, ook deze mogen wij zoo betoogt het blad veilig bij het foren senvervoer in aanmerking nemen, daar het meestal wel de kinderen van forensen zijn. die naar de onderwijsinrichtigen in de groote steden gaan. Alhoewel onder hen. die algemeene- of groep-abonnementen en am bachtsschoolkaar ten nemen, ook wel foren sen zullen zijn, is daarmede bij de volgende becijferingen geen rekening gehouden, om dat het percentage wel gering is te achten, i De statistiek over de laatste 17 jaar luidt: V *3 u O 11 O t *3 <U So> bt> s 60 y> rt g I s tl O, O li CJ 0) o ►-3 o£ o p- 3913 1.476.092 34.531.520 4.2 1919 3.459.546 71.372.274 4 8 1920 5.249.333 87.580.715 5.9 1921 3.877.062 90.638.216 6.4 1922 6.460.282 j; 87.360.449 7.3 ':o 1923 5.952.053 82.383.566 7.2 1924 6.011.975 80 734.647 7.4 1925 6.032.180 79.223.235 7.6 1926 5.88',>.689 76.489.206 7.6 1927 5.659.785 75.754.067 7.4 1928 5.977.913 82.041.846 7.2 1929 6.603.999 84.100.764 7.8 1930 6.887.965 85.328.839 8.0 Voor een vergelijking tusschen het aantal forensen, dat in 1913 een abonnement nam en nu in 1930 moet een juiste basis gezocht worden, waarop een vergelijking mogelijk is. Het bedrag, dat in 1913 werd besteed aan spoorabonnenementen moet met minstens 70 vermeerderd worden, daar de prijzen der abonnementen ongeveer met dit percen tage gestegen zijn. De werkelijke opbrengst in 1913 is als volgt: Trajectkaarten f 771.589,17. Maatidkaar- ten 505.607.82. Scholierkaarten 198.895.22. Totaal 1.476.092.21. Het totaal bedrag was dus 1.476.092,21. Tellen wij hier 70 bij, dan krijgen wij 2.509.356.—. In 1930 was de opbrengst 6.887.965.— of 3£4 meer dan in 1913. Uit deze geweldige toeneming van het door de forensen aan reiskosten besteede bedrag kan men heel duidelijk zien, welk een omvang het forensendom sinds 1913 genomen heeft en zoo meent „de Forens" wel de gevolgtrekking te mogen maken, dat het aantal forensen sedert 1913 met ten minste 150 gestegen is. In 1913 toch maakte de opbrengst uit het forensenvervoer slechts 4.2 uit van het totale reizigersvervoer en in 1930 is dit ge stegen tot 8 Eigenaardig is het. dat het aantal derge nen die trajectkaarten 1ste klasse nemen, bijna niet gestegen is. wel die der 2de en 3de klasse. Sinds 192.4 is de opbrengst van de ta riefkaarten 3de klasse met niet minder dan 200 gestegen! Uit deze cijfers van „de Forens" blijkt dus dat een zeer groot deel van de tegenwoordi ge forensen derde klasse reizen. Deze erva ring wordt ook opgedaan op de forensen trajecten in onze omgeving. Trouwens over het 3de klasse materiaal dat voor de foren sen-treinen gebruikt wordt, bestaan niet veel klachten. Voor een korten tocht nemen de meeste forensen de houten* banken voor lief. temeer omdat het in prijs nog al ver schil maakt. Het aantal forensen in onze omgeving is nog sterker toegenomen sinds 1913 dan met 150 Vooral het laatste jaar. nadat de forensenbelasting afgeschaft werd, was de vermeerdering zeer sterk. Het zal dan ook van belang zijn om daarover gegevens te putten uit het verslag der Spoorwegen over 1931. Daarmee moeten wij dus nog een jaar geduld hebben. Misschien dat uit die nieuwe cijfers gegevens geput kunnen worden om aan te toonen dat het aantal forensen te Zandvoort, dat "an den trein gebruik maakt, zoo groot geworden is, dat daaruit een argu ment ontleend kan worden om de spoorlijn HaarlemZandvoort te electrificeeren. In dertijd hebben de Spoorwegen toegezegd dat dit baanvak geëlectrificeerd zou worden, als het. reizigersvervoer met pl.m. 70000 per jaar was toegenomen. Daarbij werd toen alleen gelet op het vervoer van badgasten en dag- jcsmenschen. Het zou evenwel van belang zijn te berekenen hoeveel de Spoorwegen thans reeds meer uit het forensenverkeer halen. Zou de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer of de Forensenvereeniging te Zandvoort geen onderzoek kunnen instellen om daarover gegevens te verkrijgen? Boven dien is aan te nemen, dat na de electrifi- catie als de Amsterdammers rechtstreeks met den electrischen trein naar Zandvoort kunnen reizen het aantal forensen te Zandvoort nog sterk zal toenemen. BINNENLAND DE ƒ2000— UIT DE CULEM- BORGSCHE MOORDZAAK. KRIJGT DE WEDUWE GEEN TIEN PROCENT? Het Volk verneemt, dat' de erfgenamen van Gerritje en Thomas van Wiggen; welke de gevonden f 2000 onder elkaar kunnen ver deden, thans den notaris te Culemborg hebben bericht, dat zij niet genegen zijn 10 pet. van dit bedrag af te staan voor de wed. Haveman', te meer, nu zelfs de justitie ken nelijk heeft toegegeven, dat, waar deze gelden in het bezit geweest zijn van wijlen Haveman, deze bij de moordzaak betrokken is geweest. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel heidsverloting der Zijlstraatvereeniging zal plaats hebben op DONDERDAG 5 NOV. a.s. des middags 3 uur in Gebouw St. Bavo. Smeöestraat 23. onder controle der Politie. Toegang vrij voor hou ders van loten. HEEFT U AL LOTEN? Tot en met Zaterdag 31 Oct. zijn bij de aangesloten winkeliers in de Zijlstraat nog loten ver krijgbaar. Voor elke gulden contant besteed een gratis lot. HAAST U! 10 MACHINIST VERBRAND IN EEN KETEL. DONKEYMAN MET HECHTENIS GESTRAFT. Voor de Amsterdamsche Rechtbank heeft naar het. Handelsblad meldt terrecht gestaan een donkey-man, die wegens het veroorza ken van zwaar lichamelijk letsel, den dood tengevolge hebbend, tot drie maanden hech- tenisstraf is veroordeeld. Op 16 April is n.l. een ernstig ongeluk ge beurd op het aan de Sumatrakade te Am sterdam liggend s.s. „Jagersfontein". Ter wijl de vierde machinist zich nog in de bak boordketel bevond, liet deze donkey-man dézen ketel vol loopen met heet water, waar door de vierde machinist zoodanige brand wonden kreeg, dat hij daaraan overleden Is. HOOGER BEROEP INZAKE HET SPOOR WEGONGELUK TE GRONINGEN. De rangeerder te Groningen en de ma chinist te Zwolle, die dezer dagen voor de Groningsche Rechtbank terecht stonden wegens schuld aan het spoorwegongeluk op 26 Januari j.l. bij het viaduct te Groningen en die deswege ieder tot 14 dagen hechtenis straf zijn veroordeeld, hebben, naar de Msb. meldt, beiden hooger beroep aangeteekenci. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel NOODLOTTIGE AFLOOP VAN SPELEN MET EEN LUCHTLEIDING. Voor de Rechtbank te Maastricht is tegen een 18-jarige bankwerker, uit Beek. die spelenderwijs een slang van een luchtleiding op de staatsmijn Maurits op het achter- lichaarp van zijn vriend gericht had, ten gevolge waarvan de dikke darm gebarsten is, buikvliesontsteking ontstond en het slachtoffer overleed, geëischt een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand. WEIGERING OM IN TE KWARTIEREN. Ds. Faber voor het Kanton gerecht. t 75— BOETE GEilSCr.T. Voor het kantongerecht te Zutphen is Woensdag behandeld de strafzaak regen ds. J. L. Faber. predikant, wonende te Zutphen wegens zijn weigering om inkwartiering zon der voeding te verschaffen aan een officier van hei Nederlandsche leger. Verdachte bekende het hem ten laste ge legde. De burgemeester getuigde, dat hij van ds. Faber en van vijf andere personen een zelf den brief heeft ontvangen, waarin voorkomt dat men wegens gewetsbezwaren niet aan den last kon voldoen. In zijn requisitoir merkte de ambtenaar van het O.M. op, dat hier geen sprake is van een psychische overmacht, een drang ui: godsdienstige of ethische overwegingen kan hier niet gelden. Verdachte heeft een be slissing en een keuze kunnen doen. dus was hij voldoende actief. Hier is sprake van eigendunkelijk handelen. Spr. vraagt ver oordeeling van f 75 boete of 75 dagen hech tenis In een uitvoerige verdediging zei ds. Faber, dat hij zich bewust is dat dit een stap op den bedenkelijken weg was. Mijn bedoeling zoo vervolgde hij. is echter niet geweest om mij te onttrekken aan den ge meenschapsplicht: ook is het niet mijn be doeling geweest inbreuk te maken op de staatsorde. Tolstoï heeft eens gezegd, dat er eenmaal een keerpunt zal komen in de ge schiedenis. Volgens spr. is dit oogenblik er thans. Nu allen op den vrede aansturen, is spr. van meening een keuze te moeten doen en als men dan de malaise beziet, dan is het bij hem geweest als een bliksemschicht, waarin hij gezien heeft: Het kan en het mag niet langer. Dit is geen overmacht in den zin der wet, maar het is een goddelijke overmacht. Ik voel mij dan ook volkomen vrij, doch is het mij niet onverschillig, welke straf men mij zal opleggen Er is toch wel iets gebein*d sedert de wet op de inkwartiering tot stand kwam. Spr. herinnert hierbij aan de wet van Juli 1923 voor de gewetensbezwaarden. Hier wordt de souvereiniteit van den staat prijs gegeven. Dan mag ik, zegt spr. toch wel vragen, dat men met gemoedsbezwaren rekening houdt. Hier is een noodgeval aanwezig. Ik kan niet anders doen. Alle baatzucht is mij in deze vreemd. Ik heb het gedaan uit innerlijken drang. De ambtenaar van het O.M. antwoordde o.m. dat de dienstweigeringswet met de in- kwartieringswet niets te maken heeft. De uitspraak werd bepaald op over acht dagen. DE ONTWAPENINGSCONFEREN TIE VAN LORD CECIL. nog het zenden van een afgevaardigde ter wijl van verschillende zijde sympathiebetui gingen en bijdragen zijn ingekomen o.a. van de Bisschoppen der Roomsch--Katholieke Kerk en de Orde van Vrijmetselaren „Groot oosten der Nederlanden". Het voorbereidend comité in Nederland is thans als volgt samengesteld: Mr. J Kalff te Wassenaar, vobrzitter; Ds. J. B. Th. Hu- ger.ho'tz te Ammerstol, secretaris-penning meester: Pater Mr. Beaufort te Woerden; Robert Peereboom te Haarlem. Het Comité doet een dringend beroep op de Nederlandsche bevolking deze internatio nale Ontwapenlngsc mferenUe, waar verte genwoordigers uit alle kringen der bevol king welkom zijn, om op massale en een- drachme wijze uiting te geven aan den wensch tot internationale Ontwapening, krachtig te steunen. Na het góed-geslaagde dagblad-petition nement zorge Nederland voor een flinke de legatie naar deze Parijsche conferentie, waar juist in dezen tijd de Volkenbond meer dan tot dusver den moreelen steun der vol ken noodig heeft. Giften voor de voorbereiding dezer confe rentie storte men op de girorekening van den secretaris-penningmeester Ds. J.B-Th. Hugenholtz. No. 123046 te Ammerstol. ZUINIGHEID BIJ BINNENLANDSCHE ZAKEN. DIE DE ZUIVELINDUSTRIE AFZET MOGELIJKHEDEN KOST. y~ERK~ADE'S nieuwe ber Schuitbusje in frissche, tinte-. lende kleuren. Prijs, gevuld mef een rol groote Verkades Beschuit 25 CENT. WIE UIT NEDERLAND DEELNEMEN. Voor de deelneming aan de Internationale Ontwapeningsconferentie die op 26 en 27 November op initiatief van Lord Cecil te Parijs gehouden zal worden hebben zich uit erland d^ volgende vereenigingen aan gemeld ■A'beidsgroep van Doopsgezinden tegen den krijgsdienst, Comité van actie Dienstweige ringsmanifest „Mobi'iseeren", Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid afd. Nederland. Jongeren Vredesfederatie. Kerk en Vrede. Nederlandsche Christelijke Stu denten Vereeniging, De Nederlandsche Dag bladpers, Nederlandsche Esperantisten Ver eeniging. Nooit-meer-oorlog Federatie. R.K. Volkspartij, Roomsch-Katholieke Vredesbond in Nederland, Rotary Internationaal, Vrij zinnig-Democratische Bond. z Verschil'erde vereenigingen overwegen De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) heeft het volgende medegedeeld: Door kortzichtigheid van het ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft men een gunstige gelegenheid, om in Engeland een doeltreffende propaganda voor onze Nederlandsche kaas te voeren, voorbij laten gaan. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond had n.l. van de Daily Mail. het groote Engel- sche dagblad met een oplaag van ruim 2 millioen exemplaren, dat jaarlijks de Ideal Home Exhibition te Londen organiseert, de uitnooöiging ontvangen, op zeer aanneme lijke voorwaarden aan deze tentoonstelling: deel te nemen als vertegenwoordigende een typische, nationale industrie. Na gepleegd overleg met de betreffende afdeeling van de Directie van den Landbouw, waar men zeer sympathiek tegenover het plan stond en optimistisch gestemd was omtrent de ver krijging van een regeeringsbijdrage, werd een. schema voor een inzending, omvattende een demonstratie van de kaasbereiding op de boerderij zoowel als in de fabriek, de Alk- maarsche kaasmarkt, den verkoop van kaas aan het publiek, enz. opgesteld, waarvan de kosten op f 32.000 werden geraamd. De helft van dit bedrag zou worden opgebracht door den F.N.Z. en den Bond van Kaasproducen ten te Gouda, welke hieromtrent tot over eenstemming en samenwerking waren ge komen. De deelneming was dus verzekerd, mits de regeering voor de ontbrekende f 15.000, waar op bi.i den opzet van de plannen gerekend was, instond. Tenslotte maakte de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw evenwel bezwaar tegen het bedrag der bij drage en stelde deze op ten hoogste 25 pCt. der kosten maximaal, dus ongeveer f 8000. Gezien het feit, dat geen der genoemde vereenigingen van te voren een regeerings- bijdrage voor deelneming aan een bu iten - landsche tentoonstelling heeft gevraagd, de coop, zuivelbereiding de laatste 10 jaar on geveer f 15.000 aan tentoonstellingen in het buitenland ten koste heeft gelegd, is deze ervaring wel zeer teleurstellend. Deze te leurstelling slaat over in ontstemming, wan neer men ziet, dat de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid te zelfder tijd een voorstel aan de Staten-Generaal doet, om f 100.000 beschikbaar te stellen voor propa ganda voor de artikelen van de Nodei'land- sehe nijverheid. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft blijkbaar niet begrepen, welk een gunstige gelegenheid zich hier voor deed om een onzer belangrijkste export artikelen, dat thans van alle kanten in de knel zit. met een klein bedrag te helpen, nieuw afzetgebied te veroveren. Zoo bedriegt in ons land de zuinigheid de wijsheid. noOFDSTI'K I. De ober keek neer op den jongen man In den fauteuil. Het was een slanke verschijning, gekleed in een onberispelijke smoking: de ober had vol doende menschenkennis opgedaan om te weten dat deze gast iemand moest wezen van zeer goeden huize. Er kwam geen plooi in zijn onbewogen kellnersgeiaat; geduldig luisterde hij naar den stortvloed van woorden, die over hem werd uitgestort. De jonge man trachtte overeind te komen, wat hem véél inspanning kostte; toen hij stond zwaaide hij verdacht heen en weer. Een fijne confetti lag over zijn revers en witte front gesnipperd als een bonte sneeuw. ..Maar alsals je nouhè. wat zeg je?als je eindelijk dat knoopje hebt Begrijp je? Begrijp je?" „Jawel meneer", antwoordde de kellner. die beleefd toeluisterde, terwijl hij zoo sierlijk mogelijk het blad met glazen en flesschen beladen, in evenwicht trachtte té houden. „Begrijp je het werkelijk?" ..Ja zéker, meneer", klonk het gewillig. „Kijk.zie jedan pak je dat knoop je.... zóó." De jonge man greep den ver baasden kellner bij een knoop van z'n rok en trachtte daarna te bewijzen hoe je zoo n sa- lansch boor.1en-knoepje aan zijn bestem ming kunt laten beantwoorden. Do poging mislukte, want er was geen boord. „Als jc mij nou even je boord geeft", ver zocht hij vriendelijk „Meneer, ik wordt geroepen" ontweek de ander. „Laten roepen", grinnikte de verdacht- vroolijkc jongeman. „Stil laten roepen, of wacht... En vóór de kellner van zijn schrik bekomen was. snelde hij met het volle blad naar een tafeltje in den hoek. ..U wenscht, heeren?" Niet zonder eenige moeite noteerde hij de bestelling op z'n hagelwitte manchet: „Dus drie whisky-sodas en één flesch „Nee sufferd, vier whisky-sodas en voor de rest niets. Verstaan?" „Ja. meneer." antwoordde dociel de nieuw bakken kellner, en begaf zich in de rich ting van het buffet. Het is mogelijk en zelfs zeer waarschijnlijk, dat een dergelijke tocht voor een ervaren kellner geenerlei moeilijk heden oplevert. Zij zwenken sierlijk en snel door de volste gezelschappen naar het be stemde doel. Mr. Frans Veraart was echter advocaat en een jong advocaat, géén kellner, en dies stond het in de sterren geschreven, dat het viertal heeren ten eeuwige dage op hun whisky's zouden wachten, indien de van zijn blad beroofde bediende niet ijlings zich ontfermd had over hun dorstige kelen- Met dat al veranderde dit niets aart de zaak. dat Veraart nog steeds bezig was zijn wonderlijke doolagc tot een goed einde le brengen. Het dient gezegd dat de goden hem al lerminst genegen waren op dit oogenblik. Want Veraart was in dat stadium aange land. waarin een mensch niet meer volkomen beseft dat een rechte lijn de kortste verbin ding is tusschen twee punten. Wel probeerde hij zichzelf van het tegendeel te overtuigen en vond hij, na een tiental omzichtige schre den in de goede richting, dat hij dat toch maar eventjes verduiveld handig lapte, maar er zijr. in dit aardsche tranendal meer hoog- moedigen voor den val gekomen en de ko mende oogenblikken zouden bewijzen dat hij op dezen regel geen uitzondering maakte. Misschien zou het gelukt zijn indien de jeugdige rechtsgeleerde zich gansehelijk al leen hal bevonden binnen de vier wanden, waartusschen zich dit gebeuren afspeelde, maar een bal-masqué op Kasteel Oud-Was senaar trekt nu eenmaal te veel menschen dan dat men deze nonchalant over het hoofd zou kunnen zien. In waarheid: het was er dien Februari- avond ontzettend vol. Het had er allen schijn van dat de gansche Haagsche mondaine we reld en dat zegt zoo het een en ander! uit geloopen was om aan dit festijn van dans en flirt, van wijn en vreugde deel te nemen. En het is voorzeker een probleem, een die pere studie waardig, na le gaan. hoe men er toch nog in slaagde om op de muziek van een jagende en opwindende, jazz iets wat op dansen geleek betrekkelijk tot een goed einde te brengen. Temidden van dit kluwen van bonte mas- keradetinten en schreeuwende carnavals kleurigheid bewoog zich aldus Frans Ver aart, het gelaat overtogen van een heiligen ernst en de oogen angstvallig gericht op het volbeladen blad. dat op zijn wel wat wan kele rechterhand woog Hij besefte volkomen den ernst en het gewicht der zaak en hij was dan ook vastbesloten deze correct uit te voe ren, maar Aanvankelijk ging alles goed. Wel was er een omvangrijk heer geweest, die een onover komenlijke hinderpaal op zijn weg scheen te zullen worden, maar nadat Veraart met een wel wat roekelooze nonchalance althans voor een kellner een vestje soda-water tusschen 's mans nekvel en smokingboord had gegoten, was deze moeilijkheid heel spoedig op een. tenminste voor Veraart be vredigende wijze opgelost. Van de geuite dreigementen trok hij zich bitter weinig aan en het eenige wat hij dan ook antwoordde op den woedenden woorden vloed van het dikke heerschap, was de nogal ongepaste opmerking: „Pas op, barst niet, ballonnetje". Het ciikke heerschap hapte naar adem en Frans Veraart balanceerde verder: een ver metel koorddanser: Op dat moment kregen de goden er genoeg van, en zij besloten aan deze zonderlinge doolage van een waardig, hoewel jong, advocaat naar een onwaardig doel, een beslist einde te maken. Welke hunner afgezanten het was, kan thans niet meer vastgesteld worden, maar een feit is het, dat één dezer hemelsche tra wanten Frans Veraart belette zijn weg te vervolgent door wederom een hinderlijk ob stakel daarop te plaatsen in den vorm van een vroolijk en lichtzinnig matroosje. Veraarl's eerste neiging was om wederom den ouden truc te herhalen, maar voordat zijn hand het bekende gebaar wist te ma ken, zagen zijn oogen haar oogen en hij be greep dat het onmiskenbaar een grooter ge noegen moest zijn met zulk een matróosje te gaan spelevaren, dan voor ober te fungee- ren. „Geef mij *n oorlam", commandeerde het Jantje ,dat een Jaantje was; „een goeie, ouwe, en gauw wat!" ...voordat het matroosje van haar ver bazing was bekomen, dansten zij een sleependen tango Op hetzelfde moment besefte Veraart, dat zoo hij met dit matroosje wat zou gaan varen, hij de aangenomen rol van kellner moest laten varen. Hij greep haar dan ook resoluut onder den arm, ze',te het blad op het eerste het beste tafeltje neer, en voordat het matroosje van haar verbazing was bekomen, dansten ij een sleependen tango. „Maarprotesteerde zij. „Niks maar", zei de ex-kellner. „Het was maar een grapje." „Van dat blad!" Toen zeiden ze een tijd lang niets meer. Misschien zag ze aan zijn diamanten overhemdsknoopjes dat hij geen „ober" was, misschien zag ze het aan zijn ge zicht, aan zijn houding, aan zijn gesoigneer de handen. Misschien aan alles tegelijk en deed haar vrouwelijke intuïtie de rest. In ieder geval amuseerde haar zijn resoluut op treden. Het is mogelijk dat Veraart het zelf op dat oogenblik niet heeft ingezien, maar uit drukkelijk dient toch even te worden gecon stateerd, dat hier wederom een man onver wacht een zichzelf opgelegde taak in den steek liet voor de in al haar zwijgen wel sprekende charme eener vrouw. Overigens is de wereldgeschiedenis vol van deze verha len en behoeft daar niet verder over uitge weid te worden. Zij -iansten dus een tango. En het. feit-, dat. zij die tezamen zco uitstekend volbrach ten, was voor Veraart een bewijs dat zij dien avond onafscheidelijk moesten zijn. Even later zat hij met het matroosje ach ter een oorlam en een paar palmen in een hoek van de zaal. „Ik moet dus iets meer van je weten!" zei hij gewichtig. „Voer het trouw zijn van één geheelen avond, dien ik ten minste te weten op welke lijn je vaart. Har wich? Batavier? De Lloyd?" Ze lachte overmoedig. „Niets ervan. Ik ben op de wilde vaart!" „Zie je", probeerde hij uit te leggen, „zie jeje bent de eerste vrouw, die. „Die je werkelijk liefhebt, zeker?" „Nee waarachtig niet... dacht je dat ik zóó banaal zou zijn?.Ik wou zeggen, dat je 5e eerste vrcuw bent. waarmee ik zoo maar directdirect begrijp jeeen tango kan dansenEn dat zegt wat, licht schip!" Intusschen had het feest een uitbundig karakter aangenomen, een eigenschap meer feesten eigen en die eigenlijk niet speciaal gemoreerd behoefde te worden. De jazz speel de den eenen dans na den anderen in oen steeds waanzinniger tempo. De korte, roffe lende drum-slagen joegen het rhytme op mot hun scandeerende staccato's. Er was nu wel haast niemand meer, die niet danste. .(Wordt vervolgd.);

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6