LETTEREN EN KUNST Het zilveren jubileum van Tonevo. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 2 NOVEMBER 1931 VIERDE BLAD HET TOONEEL Het is het seizoen van de jubilea onzer di- lettanten-tooneelvereenigingen. Cremer zit midden in haar gouden feest. Vooruitgang en Tonevo herdenken hun 25-jarig bestaan eh het is zeker wel een bewijs van de groote be langstelling voor het liefhebberij-tooneel te Haarlem, dat deze drie vereenigmgen ondanks den crisis-tijd in één zelfde jaar deze jubilea in den meest bloelenden toestand kunnen V1Met' Tonevo vieren ook de heeren G. H. Pollé en Van Elten hun zilveren feest de eer ste als regisseur-speler, de tweede als tooneel- dilettant. Deze twee namen beteekenen voor Tonevo zeer veel, ja, men kan zich deze vcr- eeniging zelfs in het geheel niet denken zon der haar leider, den heer Poile. die er deze kwart eeuw lang de stuwende kracht van is geweest Wanneer men Tonevo noemt, dan denkt men aan Pollé en spreekt men over Pollé, dan gaan de gedachten onwillekeurig naar Tonevo. Tonevo. dat is de club van Poile. .Pollé" zoo schreef ik eens is het hooid, het hart en de ziel van zijn vereeniging. Zon der Pollé zou Tonevo dadelijk morsdood zijn. Pollé is zooals Striese in Dc Sabijnsche Maagdenroof de eerste acteur, de direc teur, regisseur, inspeciënt, bureaulist, tooneel- meester en decorateur van zijn vereeniging; hij is alles tegelijk, soldaat en generaal. Hij stelt zich even goed verantwoordelijk voor een juiste regeling der plaatsbespreking als voor den goeden gang van de voorstelling; hij tim mert en plakt met zijn trouwe helpers voor een opvoering in eenige uren zoo noodig een heel Indisch décor in elkaar en is na afloop der voorstelling weer de gangmaker op het bal. Op de repetities komt hij het eerst en gaat het laatst heen en van elke voorstelling is hij dc ziel. Tonevo en Pollé behooren als een bruid en een bruidegom bij elkander; het zilveren feest van Tonevo, dat is het als van zelfsprekend ook van Pollé. Het belangrijkste seizoen voor Tonevo in de afgeloonen 25 jaar is zeker wol dat van 1923 op 1924 geweest, want het was in dat jaar. dat de club van Pollé in een wedstrijd van enkel Haarlemsche dilettantenvereenigingen waaraan o.a. Cremer, Haarlem s Tooneel. De Spaarnespelers, Nieuw Leven en Vooruitgang deelnamen met De Rechte Lijn den eersten prijs behaalde. Dat was een door niemand en zeker wel het allerminst door de beschei den Tonevo'ers zelve verwachte onderschei ding. Men wist, dat er in de club van Pollé met ambitie en ernst gespeeld werd, maar in de „competitie" rekende men haar toch alge meen tot de tweede klas. En zie, daar versloeg zij op eens al haar mededingsters. Niemand ook niet Pollé, die daarvoor een veel te juisten kijk op het tooneel heeft zal na dit accidenteele succes Tonevo boven vereenigin- gen als Cremer en Haarlem's Tooneel stellen, maar de uitslag gaf toch wel het beste bewijs, hoe de thans jubileerende club haar spel soms tot een mooie hoogte wist op te voeren en welke uitstekende krachten er aan ver bonden zijn. Toen Tonevo in het vorige seizoen aan een wedstrijd van eenacters. uitgeschreven door Haarlems Tooneel-Ensemble deelnam waarin zij o.a. de in Amsterdam vrij bekende Amsterdamsche Tooneelclub van Dr. Van den Broeke tegenover zich vond zag zij zich wederom met een eersten prijs bekroond en dat. terwijl de heer Pollé alleen maar als re gisseur en niet als speler zijn krachten aan de opvoering had gegeven. Van de eerste helft van Tonevo's bestaan heb ik persoonlijk niets meegemaakt. Ik zag deze vereeniging voor het eerst nu ongeveer 10 jaar geleden, maar na dien tijd heb ik dan ook weinig voorstellingen van Pollé's club overgeslagen en bijna altijd weer trof het mij met welk een animo daarin gewerkt werd. hoe bekwaam en streng de regie was en tot welk een voor dilettanten flinke hoogte Pollé zijn voorstellingen soms met vrij zwakke krach ten wist op te voeren. Heel dikwijls waren de vertooningen van Tonevo voor mij ware'verrassingen. Ik denk hier bijvoorbeeld aan die van Fabricius' Een zaam en mijn Geloovige. Van beide opvoerin gen had ik slechts heel weinig verwachting, daar ik vreesde, dst zij ver boven de krachten van deze dilettanten zouden ui'fman en zie. zoowel ln het drama van Fabric'us a'.s in dat van mij gaven zij vooral Pollé en Van El- ten zooveel goeds, dat ik aldoor geboeid bleef en met geen moment zakkende belang stelling de opvoering volgde. Dat was voor liefhebbers kranig werk. Het was alles niet alleen uiterst verzorgd, maar ook de geest van het werk kwam er geheel ln tot zijn recht. Pollé's liver en ernst zijn meer te roemen dan zijn literaire smaak. In de keuze van het reoortoire is hij niet altijd even gelukkig en de 11 ist der door Tonevo ongevoerde stuk ken geeft een wat bonte staalkaart, waarover ik mij wel eens verwonder. Wij zagen bij To nevo stukken zooals Een. die niet geteld wordt. De Armen van Geest. Een Held van Fokko Bos. Het Goudvischie van Van Nouhuys en Edel Metaal van Schevickhaven die in dezen tyd wel heel verouderd aandoen en ook voor de Duitsche klucht zooals De Reis naar Amerika. Buttinger en Zoon en Jan Onge luk toont hij wel eens een wat te sterke voorliefde. Maar daarnaast staan opvoeringen van Ynske. Met den handschoen getrouwd. Een zaam en De Rechte Liin van Fabricius. die hot bewijs leverden, dat Tonevo ook ln betere stukken uitstekend werk vermocht te leveren. Maar hoe d- '-"•ze ook ui'.Ve'. altijd weer was er c-*1 o-n«t en liefde voor het toonee's*-*' ceren. en dit maakte, dat wij ster _;en de opvoeringen van deze club konden volgen Zij gaven voor hun krachten de volle honderd procent en daarom neemt Tonevo een zoo mooie plaats in tus- schen onze Haarlemsche dilettanten-vereeni- gingen. Dit dankt zij ik schreef dit reeds in het begin, aan het enthousiasme en het talent van Pollé in de allereerste plaats toe. Maar ook aan den ijver en de lust. waarmee de le den van Tonevo hun leider volgen. Daar zijn de heeren Van Elten, Van der Schaaf, de ge broeders Van der Haven en Wouda en de da mes Busquet die als gast haar zoo zeer ge waardeerde medewerking herhaaldelijk heeft verleend mevrouw Pollé, mevrouw De Vos- Jacobs een bijzonder goede kracht me vrouw Andrea en mevrouw Van Kouteren de Zaaier, die dit jaar haar 12 1/2-jarig ju bileum bij Tonevd zal vieren. Van de heeren is Van Elten met Pollé wel verreweg de beste kracht. Van Elt n is, wat wij noemen, een sterk speler met een mooie, klankvolle stem, een acteur met temperament die het tooneel weet te vullen. Hij behoort tot de beste dilettanten van onze stad en hij heeft zijn vereeniging dan ook aan vele suc cessen geholoen. Zoowel in het komische genre ik denk hier bijvoorbeeld aan zijn „Kribbebijter" en zijn Koopman in Kaas uit Buttinger en Zoon als in het dramatische munt hij uit. Het lijkt mij wel zeker, dat hij een uitstekende Wilco de Hond zal zijn en het verwondert mij niet, dat Tonevo Dc Rechte Lijn met welk stuk zij haar grootste suc ces heeft mogen behalen voor haar eerste jubileum-voorstelling heeft uitgekozen. Wij v.enschen Tonevo en haar leider Pollé met dit zilveren feest van harte geluk en zul len met belangstelling haar voorstellingen in dit jubileum-seizoen volgen. J B. SCHUIL. Ver. Rotterdamsch-Hofstad Tooneel DE BLAUWE TREIN. Wij waren in het. begin bang, dat deze „blauwe trein" derailleeren zou, maar zij is toch zonder ongelukken het eindstation binnengekomen. Dat zij niet ontspoord is, dankten wij het „personeel", dat .deze trein nog in gang wist te houden. De acteurs won nen het dit keer van de auteurs. André Bira- beau en Georges Dolley brachten wel een heel en restauratiewegen op het tooneel, maar het bleef er zoo leeg in dien „train bleu", dat wij dankbaar waren, toen Jan van Ees aan de noodrem trok en de reis niet verder ging. Leeg en ook 'n heel klein tikje onnoozel is het Zaterdag in den Stadsschouwburg ge speelde blijspel. Waar is de Fransche esprit gebleven? denk je telkens, als je zoo'n stuk ziet. Caillevet en Le Fiers wisten vroeger zoo'n onmogelijk niemendalletje toch met "fhun geest te vullen en wij verveelden ons er niet bij. Wat duurde het nu lang, voordat Léon Brodier, de fabrikant, die zijn verliefde tele foniste op het kantoor geheel over het hoofd ziet, eindelijk in den blauwen trein onder de bekoring geraakte van haar charme! Er kwam zelfs geen hand op elkaar na het eer ste bedrijf. En daarvoor had Suzanne Bou- vette, de typiste zich nog wel de opoffering getroost om al haar in de loterij gewonnen coupons voor een reis naar Cannes aan haar verliefde vriendin cadeau te geven! Het was een van de vele onmogelijkheden in dit blij spel. Van het tweede bedrijf was het treindécor van EGuard Veterman en Karei Brückman eigenlijk het eenige aardige, want wat er in dien restauratiewagen gebeurde, was wer kelijk, voor ons toeschouwers de moei te van de reis niet waard. Het derde bedrijf gaf een herhaling van I, met een kleine va riatie aan het slot, omdat de vérliefde telefo niste aan het eind van het stuk haar fabri kant toch in de armen moest drukken. Lang en geesteloos is dit stuk van Bira- beau en Dolley en het was enkel aan Fien- tje de la Mar, Louis Gimberg, Jan van Ees en Jan van de Linden te danken dat het niet geheel kelderde. Fientje de la Mar vond ln Helène Duval, de verliefde telefoniste, al heel weinig aanrakingspunten voor haar rijk ta lent. Zij maakte er van, wat er van te maken viel. Louis Gimberg had in den detective Duval ten minste nog een dankbare speel- rol en voor hem werd dan ook het niet groote succes van den avond. Jan van den Linden typeerde aardig den kan toorknecht Fonday. Of het overdreven rea lisme van de begin-scène bepaald noodig was voor zijn succes betwijfel ik. Het is wer kelijk geen pretje om naar een zoo onsma kelijk etend heerschap te moeten kijken. Louis van Gasteren, Willem Huysmans, Anton van Zuylen, Joh Steenbergen Slnny Hammé en Helène Berthé bleven op het tweede plan en hadden heel weinig belang rijks te doen. De blauwe trein voerde ook nog eenige onbekende passagiers mee. die mochten toe kijken hoe de andere aten. Een reclame voor den ..train bleu" lijkt mij dit stuk niet, want met de bediening was het bar slecht ge steld. Het verwonderde mij, dat er geen een om het klachtenboek vroeg. J. B. SCHUIL. Alexander Asro en Sonja Alomis. Het is al bijna 10 jaar geleden, dat het Wiirtaer Jüdlsches Künstler Theater voor het eerst in ons land kwam. Nog herinner ik mij welk een diepen indruk het spel van deze Joodsche kunstenaars niet te verwarren met het later hier ook opgetreden beroemde Habima-Theater toen op mij maakte, vooral in het zoo zuiver Joodsche drama Dij- buk. Het Wilr.aer-Theater bestaat niet meer. Alexander Asro en Sonja Alomis, die twee toen nog jonge artisten, die in dat prachtige ensemble wel het meest op den voorgrond traden, zijn thans echter terug gekeerd en zullen Dinsdagavond in onzen Stadsschouwburg optreden. Van Sonja Alo mis herinner ik mij nog steeds de ontroerend mooie Lea, het jonge door den dijbuk beze tene meisje en haar Tamara in Jankei der Schmied, een van leven vibreerende creatie. En ook Alexander Asro heeft mij toen met zijn expressief, zeer gevoelig spel sterk ont roerd. Twee artisten beiden van waarlijk gre-ot formaat en het zal velen tooneellief- hebben zeker vreugde schenker, deze ras echte tooneel kunstenaars Dinsdag weer te zien. Her belooft een avond van sterk en vooral van innig tooneelspel te worden. Tentoonstelling Kind en Kunst. Een „gezellige" tentoonstelling! De kunst, met een hoofdletter, langs de wanden, be schouwen we voorloopig als verhooging van de gezelligheid, als waardevol ornament. Daar zijn bijzondere en prachtige dingen bij daar niet van; maar als ensemble is het de knusse gezelligheid die deze tentoonstel ling een groote belangstelling en een druk bezoek zal verzekeren. Ziet gij. niet al te jeugdige lezeres of lezer, niet soms met een tikje geamuseerde weemoedigheid, dingen te rug, die in uw jeugd al curiositeiten van grootvader of grootmoeder waren? En waar wij toen, een beetje achteloos en uit de hoog te op neerkeken, misschien. De zonderling go kleurde plaatjes in Van Alphen's kinder boekjes waren toen al antiek, maar die cents prenten met heele histories ln vijftig vakken; die bedriegertjes, zoo knaphandig geteekend dat ge zoudt zweren dat die vlieg die op rui ten-boer zit. echt was..ge hebt die dingen misschien nog in uw eigen jeugd gekocht. Toen er nog gevoel voor traditie in de fa milies bestond en deze nog de lust en het geld bezaten in een „huis" en niet op een „flat" te wonen, toen het leven voor hen ook nog niet zoo bezwaarlijk was. en vooral, niet zoo vlug opgesoupeerd moest wordentoen bewaarde men van ouder op ouder groote plaats-vragende speelgoed gevaarten, als het poppenhuis met vijf etages dat hier te zien is. Ik geloof dat. in zijn soort dit een pracht exemplaar ls; in ieder geval zal men er niet veel meer vinden, die. van kelder tot zolder, zoo compleet zijn uitgerust. Het bleef steeds in de familie Van der Kun en de tegenwoor dige mevrouw Heerkens Thijssen is er de in zendster van. Het aardige, kleine zilveren speelgoed sluit zich hierbij aan. Er is een klein kastje vol van. Of die kunstige, althans van knap werkmanschap getuigende minia tuur-meubeltjes. als bureautjes en karossen wel geheel als kinderspeelgoed bedoeld wa ren, weet ik niet. Ze zijn er soms te mooi voor. en hebben meer de allure van proef stukken voor het meesterschap des meubel- of wagenmakers. Maar er staat daartegen over hier ergens een zoogenaamd „toe-sleed- je" in miniatuur, dat de sporen van veelvul dig gebruik der kinderhanden draagt. En och, dat „mooi" is ook hier alweer zoo relatief. In een leuk oud wiegje liggen twee poppen naast elkaar. De eene is een echte achttiende- eeuwsche pop met antieke poppenk'eeren; de andere is een hedendaagsche die alleen maar de antieke kleertjes heeft aangekregen. De hedendaagsche is prachtig; net echt, met stralende oogen en blozende wangen; maar die andere is met primitiever middelen eigen lijk veel expressiever en men kan zich voor stellen dat die de hartsvriendin van haar meesteresje is geweest. Met die mooie pon ontvangt ze wellicht visite; met die andere ging ze naar bed. Als het wat verder in de maand is. mee', men eens op een rust-gen middag mot kin deren naar deze expositie gaan. Ze zullen zich amuseeren met een prachtig gerecon- strueerden miniatuurtuin. met prieelen, wa terpartij en alles wat daarbij hoort om van al het bovengenoemde verder te zwijgen. En de dames kunnen hun hart ophalen aan ■kanten, stoffen, doopjurken, doopkleeden en wat dies meer zij. Zelfs het met kant omwoelde deurkloppertje. dat de aankomst van een nieuwe Haarlemsche burgeres of burger placht aan te kondigen, zal niet ont breken. Zoo is er voor ieder wat. buiten de eigenlijke kunstverzameling om. Daaraan als gezegd geven we een afzonderlijk artikeltje Maar één schilderijtje vermeid ik nu reeds, om de curiositeit èn om het bijzondere. Het is een klein werkje van Ja cobus van Looy, dat hij on Bes tien-jarigen leeftijd moet gemaakt hebben als een her innering aan zijn intrée in het Weeshuls; en waarop hij zich zelf als kleuter voorstelt die door de juffrouw wordt gepresenteerd aan een groepje kinderen, het jongste volkje van het huis. Angstvallig schuiit Jacobus achter de rokken van zijn begeleidster weg. Het groepje kinderen is reeds met een buiten gewone expressie van afwachtende nieuws gierigheid gegeven en het werkje is van een curieuse kleurkracht: zeker voor een zestien jarige. Het werd nog nooit ergens geëxpo seerd en door mevrouw Van Looy uit .sym pathie voor deze tentoonstelling tijdelijk* af gestaan. Aan haar dankt de commissie van inrichting nog een tweede, in deze omgeving wel zeer gewaardeerd bruikleen, namelijk het manuscript van Van Looy's „Jaapje", dat in zijn keurig handschrift daar nu ligt in de groote vitrine en vertelt van het kind- zijn en kunstenaarschap van den grooten Haarlemmer, die onze tijdgenoot geweest ls. Kind en Kunst. Zijn er wonderlijker, on zelfzuchtiger, schooner begrippen dan dez" beide? Wat weten wij er eigenlijk van. van beider wezen en bedoeling? Wat wij er van maken en te zien krijgen of op andere wijs waar nemen is zoo vaak het aroom van het won der. van het onzelfzuchtige vooral, reeds kwijt. Iets van het kind blijft in alles wa: werkelijk kunst is: het wonder om buiten de geregistreerde realiteit te kunnen staan. Het hoe en waarom ontgaat ons en ons re- gistratievermogen. Doch het wonder kan ons soms een beetje gelukkig maken en, als dank daarvoor, het Kind weer iets ten goede te doen toekomener is in dezen cirkelgang iets bijster aantrekkelijks! 1 November 1931. J. H. DE BOIS. SYNDICALISTISCHE VAKBEWEGING TEGEN DE SALARISKORTING. De Nederlandsehe Federatieve Bond van Personeel in Openbare Dienst heeft ln „Bellevue" te Amsterdam een afweercongres gehouden tegen de salarisverlaging. De heeren R. Nieuwenl^is en D. Sehilp hebben gesproken. In een telegram, dat aan de re geering zal gezonden worden, wordt niet al leen geëlscht intrekking van het kortings- besluit maar ook intrekking van het wets ontwerp tot tijdelijke korting op de uit- keeringen aan de gemeenten. Na afloop van het congres werd een demonstratieve optocht gehouden. Aan de Tweede Kamer is een adres ver zonden, waarin er aan herinnerd wordt, dat van de overschotten in de goede jaren niets aan het Rijkspersoneel ls ten deel gevallen KONINGIN EMMA LICÜT ONGESTELD. De Kon inging-Moeder is Ucht ongesteld. DE INDISCHE AMBTENAREN EN DE SALARISVERLAGING. Aneta meldt: De gedelegeerde van 50 samenwerkende Indische ambtenarenvereenigingen is in Hol land aangekomen. Door een onlangs gehouden vergadering van het Hollandsche comité tegen de Indische salarisverlaging is de wijze van actie-voeren vastgesteld. DOOPSGEZIND ZANGKOOR In gebouw „Zang en Vriendschap" hield het Doopsgezind zangkoor zijn 37ste jaarver gadering. De voorzitter, de heer C. Overbeek heette de aanwezigen hartelijk welkom en deelde hun mede. dat de oratorium-uitvoe ringen van de „Ellas" van F- Mendelssohn gegeven zullen worden op 27 en 28 Januari, waarbij als solisten zullen optreden de la- mes Helène Luciolph-Geyzen. sopraan en Jo v. d. Meent Walter, alt, en de heeren Egbert Tobi, tenor en Nico Huisman, bas. terwijl de orkestrale bege'eiding in handen is gelegd van de H. O. V. De eerste secretaris, de heer J. v. d Berg bracht vervolgens het jaarverslag uit. Aan dit overzicht ontleenen wc o.a. dat het aantal werkende leden vooruitgang vertoonde, ter wijl het aantal kunstlievende leden door de ernstige tijdsomstandigheden eenige daling aanwees Dc beide in het concertgebouw ge geven uitvoeringen mochten zich in groote belangste'ling verheugen en het Kerkcon- cert en de medewerking aan de Albert Schweltzeravond in het Doopsgezinde Kerk gebouw had vele sympathie. Het Kinderkoor blijft zich in gunstigen zin ontwikkelen. Kul de werd gebracht aan den directeur, den heer Jac. Zwaan, voor zijn onvermoeid stre ven de muzikale prestaties op hoog peil te houden. Aan den heer J. ten Wolde werd dank gebracht voor zijn verdienstelijke lei ding van het Kinderkoor. De eerste penningmeester, de heer H. G. Zeilmaker, bracht het financieel verslag uit. Van de feestgeschenken hem ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum als onderwij zer aan dc Doopsgezinde School op 1 Mei j.l. aangeboden, heeft de heer Overbeek een fondsje gevormd en dat het Doopsgezind Zangkoor ter hand gesteld. Hiervoor werden tot hem hartelijke woor den van erkentelijkheid gesproken. Behalve door den voorzitter ra', dit koorfonds ten bate van dc vereeniging worden beheerd door raej. A. Meyer en de heeren H. v. Bockhooven en K. Rodenhuis. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren J. Th. Bontjema, J. v. Berg en J. Groen werden herkozen. JHet verbrande meisje RIJK3STEUN VOOR DE KAS" BEHOEFTEN DER GEMEENTEN. Het wetsontwerp verschenen. ER ZULLEN VOORWAARDEN GESTELD Thans is ingediend een wetsontwerp tot het verleenen van steun uit 's Rijks kas aan gemeenten, die ernstige bezwaren ondervin den in de financiering harer kasbehoeften, uit 's Rijks kas. De steun wordt zooveel mogelijk verleend in den vorm van rentedragende voorschotten of in den vorm eener garantie wegens door an delen te verleenen voorschotten en slechts onder zoodanige voorwaarden als door de met duitvoering van deze wet belaste ministers, na verhoor van het betrokken gemeentebe stuur en het college van Ged. Staten, worden vastgesteld. De gemeente ls dan verplicht de daaraan verbonden voorwaarden na te lever, en de daartoe noodige maatregelen tot stand te brengen. Het ontwerp bevat slechts één artikel. NIEUWE VERMINDERINGEN VOOR PERSONEEL. MEDAN, 31 October (Aneta). De Deli-Cou- rant meldt, dat de H.V.A. verschillende be zuinigingsmaatregelen trof met betrekking tot de Europeesche verloven van het perso neel, De Hollandsch-Amerikaanscho Plan tagemaatschappij voert per 1 November voor het geheele Europeesche personeel een sala risverlaging van 9 pet. in. MALARIA-EPIDEMIE TREFT 2000 PERSONEN. BATAVIA. 31 October (Aneta). De geheele bevolking van het eiland Poelau Klappa ten Noorden van Tandjong Priok in totaal 2000 personen, is door een plotselinge malaria epidemie aangetast. De Dienst der Volksge zondheid treft intensieve bestrijdingsmaat regelen. INLANDSCH OFFICIER VAN JUSTITIE GEARRESTEERD. SOEKABOEMÏ, 30 October (Aneta). De inlandsche officier van justitie, die belast was met de Inning van door het landgerecht opgelegde boeten is op last van het parket gcarresteercT. Hij wordt verdacht van ver duistering van 20.000 aan in de laatste vijf jaren geïnde boeten. Hij legde een bekentenis af. TYPHUS-EPIDEMIE OP CELEBES. MENADO, 30 October (Aneta). In het district Amoerang is een typhus-epidemie uitgebroken. Er hebben zich 68 gevallen voor gedaan, waarvan acht met doodelijken af loop. De Dienst der Volksgezondheid en het Binnenlandsch Bestuur treffen uitgebreide maatregelen ter voorkoming van uitbreiding der ziekte. WEER EEN NOODLOTTIGE PETROLEUM- BRANI). TJEPOE, 30 October (Aneta). Op het boorterreln van de Bataafsche Petroleum Maatschappij te Ngobolo ontstond brand in de gascom pressie-installatie. De employé Moes trachtte ter voorkoming van ontplof fing den afsluiter dicht te draaien, welke door nalatigheid van den wachtdoener in verkeerde richting geopend was. De heer Moes kreeg daarbij dusdanige brandwonden, dat hij spoedig is overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. ONDERZOEK NAAR DE RAMP BIJ DE BATAAFSCHE OP BORNEO. SOERABAJA. De Officier van justitie bij de Raadsjustitie te Soerabaja is naar Borneo vertrokken voor het instellen van een onder zoek naar de brandramp to Tanga-Tanga op 26 September j.l., waarbij 6 Europeesche em ployés het leven verloren. of De list van twee geliefden. Er heeft zich in Egypte een liefdesgeschie denis afgespeeld, die misschien eenig is ln de annalen der liefdes-al (aires. Een Mohammedaazvsch jongeling üit Suez, werd hevig verliefd op een Christen-meisje van Waita ln Boven-Egypte, dat zijn K?- voelens beantwoordde. Maar wetende, dat wegens het verschil in godsdienst een nor maal aanzoek bij den vader geen succes hebben zou. bedachten de twee gelieven het volgende plan. Een groote hoeveelheid vlcesch werd in kleeren van het meisje gepakt en in bed ge legd. Vervolgens staken ze het bed ln brand en vluchtten. De politie, die een onderzoek instelde in 'net huls. vond in de gebeurtenlsen aanleiding den vader te arresteeren op grond van de verdenking, het meisje verbrand te hebben. Ongelukkiger wijs, schrijft de News Chro nicle. kwam de zuster van het meisje haar in Suez tegen, waarna het paar gearresteerd werd. "En nu zuchten zU gescheiden in voorar rest met diep berouw, dat, als immer, weer te laat is gekomen. SUMATRA-TABAK NAAR DE VER. STATEN. DE INVOER BLIJFT TOEGESTAAN. Uit Washington wordt gemeld, dat onder de nieuwe tariefwet, na 1 Januari 1932 de In voer van Sumatratabak in de Vereenlgdc Staten vrij zal zijn. (De Vereenigde Staten hebben bepaald, dat onder gedwongen arbeid geteelde tabak na 1 Januari 1932 niet meer mocht worden ingevoerd. Daarmee troffen zij de Sumatra tabak. aangezien deze onder de bepalingen der koelie-ordonnantie (de Poenale .sanctie) geteeld werd. De tabaksmaatschappijen heb ben daarna dc P. S. opgeheven, waarop do Amerikaansche bepalingen haar niet meer treffen konden. De vrees dat de import toch gestopt zou worden, is gelukkig niet bewaar heid PROTESTVERGADERINGEN VAN RIJKSPERSONEEL. HET A. C. O. P. EN DE „CENTRALE". Het comité ter behartiging der algemcene belangen van overheidspersoneel (A.C.O.P.) heeft Zaterdagmiddag in het gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage een salariscongres gehouden. De zaal was geheel gevuld. Verscheidene sociaal-democratische Ka merleden waren aanwezig, alsook de heer L. ce Visser van de C. P H. Het woord is gevoerd door den voorzitter, den heer F. van Meurs. de heeren v. d. Walle namens het N.V.V., J. ter Laan namens de S. D. Tweede Kamerfractie. Ossendorp voor de Eerste Kamerfractie, Kosters, namens het IndlsA Comité, S. N. Posthuma voor den Bond van Ned. Onderwijzers, W. Luberti, secretaris van het A.C.O.P. De laatste werd zoo herhaaldelijk geïnterrumpeerd, dat het hem onmogelijk was uit te spreken. Tijdens de rede van den heer Posthumus ontstond ook een incident toen de heer De Visser ging interrumpeeren. Men wilde hem uit de ver gadering verwijderen. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de vergadering uitspreekt dat cven- tueele tekorten op de Staatshuishouding behooren te korden gedragen door het ge heele Nederlandsehe volk. Terzelfder tijd hield de Centrale verccenl- glng van Personeel ln 's Rijks dienst een ver gadering in den Dierentuin. De vergadering stond onder leiding van den heer A. M. Spruyt. Hier waren vele Liberale en Vrijzmnlg- Democratlsche Kamerleden en de heer Kloris Vos aanwezig. De heer L. de Visser kwam ook op de/e vergadering. Eenige honderden afgevaardigden kwamen uit Amsterdam. De heer Mendels, vertegenwoordiger van het Indisch Comité en dc heer F Perdok !{zn. voerden het woord. Aan het slot werd een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het ln een uitzonderingspositie brengen van het Rijkspersoneel. In dc redevoeringen in beide vergaderingen was protest tot uiting gekomen tegen hot feit. dat dc regeering tijdens de hoogcon junctuur de salarissen niet verbetert doch ze thans wel slechter wil maken. EEN MIDDEL TEGEN DEN BROODINVOER UIT BELGIë. IN DE WET OP CONT'NCENTrERING VAN INVOER. Naar de Tel. verneemt, ligt het in de be doeling van de regeering. dat de maatrege len die zU krachtens het Ingediende wets- •-itv.erp :izake e entueeie con tingen teering van invoer zal mogen nemen, van toepas sing zullen zijn op den invoer van brood. Zoodoende zal men dus den invoer van het Belgisch brood kunnen beperken. EEN GEDWONGEN STAATS* LEENING? TER VOORZIENING IN DE KAS- MOEILIJKHEDEN. Volgens de (a.-r.) Rotterdammer, wordt door de regeering overwogen een gedwongen staatsleenlng op het vermogen uit te schrij ven, ten einde in de oogenbllkkelljke kas- moeilljkheden van het rijk en de gemeen ten te voorzien. Nu hetzelfde verschijnsel zich voordoet als in het begin van den oorlog, n.l. dat het publiek op ongemotiveerde wijze- het geld vast houdt, acht men ook een gelijksoortigen maatregel als in de oorlogsjaren is getroffen verantwoord.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13