DE BILT LUCHTVAARTNIEUWS HAARLEM'S DACBLAD MAANDAC 2 NOVEMBER 1931 Heringa Wuthrich, Haarlem CENTRALE VERWARMING HERINGA JOHNSON OLIEBRANOERS (Adv. Ingez. Med.) Luchtverkeer in Italic. In een rapport over de oeconomische om standigheden van Italië, uitgegeven door het Departement voor Overzeeschen Handel komt een overzicht voor van de ontwikkeling van de civiele luchtvaart over 1930 en daaruit blijkt een belangrijke uitbreiding van de na tionale en internationale luchtverbindingen. liet binnenlandsche verkeed onderging een uitbreiding door het verlengen van de lijn van Venetië naar Trente tot VenetiëRome; TriesteTurijn werd verlengd tot Genua, ter wijl de frequentie van die diensten werd uit gebreid tot een dagelij kschen dienst. De internationale verbindingen werden aanzienlijk vergroot; de belangrijkste lucht lijn werd zeker Rome-München-Berlijn v.v., In samenwerking met de Duitsche Luft Hansa geëxploiteerd. Voorts werd de lijn Romc- Athene-Rhodiis tot een wekelijksche verbin ding lnstede van een veertiendaagsche ver binding. In het laatst van 1930 werd met de Italiaan- sche luchtverkeersmaatschappij (Societó. Anonima Navigazione Aerea) door het Luchtvaart Ministerie een nieuwe overeen komst. ter vervanging van alle oude, aange gaan door de vaststelling van het nieuwe luchtnet en de vaststelling van het subsidie. Dit laatste is gebaseerd op een vergoeding van 15 of 28 Lire per gevlogen kilometer, tot een maximum van 24.20U.000 Lire per jaar. De overeenkomst geldt voor een periode van 10 Jaren. Door de Aero Club werd een succesvolle propaganda gevoerd voor sport en toerisme. In 17 van de voornaamste steden werden vllegcentra georganiseerd met weder in totaal 40 onderafdelingen in Italië en 2 in de Kolo niën. Het Rijk subsidieert ook deze sport clubs zoodat de leden op uiterst goedkoope wijze vliegonderricht kunnen ontvangen. Op het groote luchtvaartterrein van Rome „Llt~ torio" werkt de luchtvaartclub in samenwer king met de Militaire Vliegschool, Het aantal gevlogen kilometers bedroeg 4.438.912, afge legd in 28.138 uren. De vervoercljfers waren: passagiers 38.361. post. 41.674 K.G., couranten 26.109 en vrachtgoederen 137.610 K.G. Het aantal ernstige ongevallen bedroeg twee. Men gebruikt uitsluitend twee- en viermotorige vlicgbooten. type Dornier, welke in Pisa wor den gebouwd. Voor het fiscale jaar 1931 1932 is op de luchtvaartbegrooting een bedrag van 73.3. millioen lire uitgetrokken voor de civiele luchtvaart, waarvan 71 millioen voor subsi dies. Imperial Airways. Ook de Engeische luchtverkeers maat schappij heeft haar verslag van het jaar Maart 1930 1931 gepubliceerd. Rekening hou dend met het subsidie kon een winst geno teerd worden op de exploitatie van 155.165, hetgeen tegenover het vorig jaar een achter uitgang van 14.000 beteekent. De duurdere exploitatie was het gevolg van hoogere ver- zekeringspremieën en afschrijvingskosten wegens vermeerdering van het materiaal. Het dividend werd teruggebracht van 5 op 3%. De Europeesche dienst gaf goede resultaten, alleen waren er minder extra vliegtuigen noodig dan in vorige jaren, waardoor de in komsten niet zoo hoog waren. Deze extra vliegtuigen brengen natuurlijk ook extra in komsten met zich mede. De luchtdienst naar Indle vertoonde bevre digende vervoercijfers. De luchtpost wees een gemiddelde van 40.500 brieven per vlucht uit tegen 34.200 in het vorige jaar. Hot passa- glersverkeer werd nadeelig beïnvloed door den economische» toestand ln Brit ch-Indië en doordat het Westelijk deel van de route over Centraal Europa liep. was er gedurende de wintermaanden voor het passagiersver voer een slechte aansluiting. Het Italiaansche Gouvernement gaf echter weder toestemming voor het aandoen van Italiaansche havens waardoor in Maart 1931 de oude route over Itallaansch grordgebicri kon worden hervat. De dienst op Centraal Afrika werd op den 6cn Maart. 1931 begonnen, zoodat in het. rap port slechts resultaten van één maand kon den worden opgenomen. Conclusies zijn hier uit niet te trekken. In het einde van dit jaar hoopt men den dienst uit te breiden tot Kaapstad. Vliegtuigen en de verkiezingen in Engeland. 't Gebruik van vliegtuigen voor het vervoer van sprekers en kiezers is zeker wel een nieuwtje, en dit is min of meer ln overeen stemming met de partij, welker leiding dit bedncht: het idee is namelijk uitgegaan van de „National Party". Op het Londensche vliegveld Heston zijn 15 sportvliegtuigen met hun eigenaars be schikbaar om kiezers, enndidaten. propagan- da-materiaal naar andere plaatsen van het koninkrijk te vervoeren ter wille van de goe de zaak. De kans op een gratis vluchtje, al is het naar de stembus, zal menig kiezer enthou siast maken. Een dergelijke propaganda werkt vermoedelijk beter dan een fraai par tij-programma. In Engeland heeft men meer origmccic ideeën; zoo gingen Mr, en Mrs. C. II. Day per vliegtuig on de huwelijksreis naar het verre Oosten. Óp het oogenblik zijn ze be reids in Honk Kong. In dereolljk" gevallen is er natuurlijk van recordvluchten geen sprake; het wordt juist een kunst dc honey moon te rekken. ~)e lu tschippolitiek van Duitschland. De beide reeds geslaagde reizen van den „Graf Zeppelin" naar Zuid-Amerika (de derde zal ook wel tot een goed einde worden gebracht) geven wel een idee van een rcgclmatlgen luchtschlpdienst., met goed ma teriaal en een goede bemanning. Zonder vee. ophef hebben die reizen plaats gevonden, dc wereld ziet althans in dezen proef-Zep- pehndienst een geslaagde onderneming. De afstand tot Pernambuco bedraagt 8200 K.M. en de eerste maal werd de reis ln 71 uur en 29 minuten gemaakt. Voor de terugreis kwam men op 82 uur. Na 11 dagen werd de tweede heen- en terugreis reeds ondernomen welke beide rond 76 uur in beSlag namen. Men kan alzoo rekenen op een relssnelheld van ruim 110 K.M. per uur. Uit deze geslaagde proefvaarten valt af te leiden, dat het gebruik van luchtschepen ge baseerd moet ziin op Urenlange ervaring én in den bouw èn in de practlsche navigatie en daaivm i- nüron van Duitsche sdk'.c te v 'ad Is Duitseh land ook het ecii.^c land dat die ervaring heeft. Dc ontwikkeling van het stijve lucht schip kwam geheel onder leiding van Graf Zeppelin tot stand en later ondanks de beperkende bepalingen van het Verdrag van Versailles werd dit ontwikkeling voort gezet. Toen de Duitsche handelsluchtschepen „Nordstern" en „Bodensec" wegens het niet voldoen aan de vereischte uitlevering van militaire luchtschepen, aan de Entente moesten worden overgegeven, dreigde de luchtschepenbouw het af te leggen. De Rijksregeerlng verschafte evenwel uitkomst: met de Regeering der Ver. Staten wist zij een overeenkomst te sluiten voor het bouwen van een Zeppelin van 70.000 M3.. dus een grooter schip dan volgens het Verdrag van Versailles nog was toegestaan. Duitschland had feitelijk aan Amerika een militair lucht schip moeten uitleveren, doch daar ook dit vernield was, had Duitschland de verplichting een overeenkomstig bedrag te betalen. In stede van deze betaling kwamen beide Re- goeringen overeen, dat een nieuw schip zou v/orden gebouwd, waardoor dus de Zeppelin- werf aan het werk kon blijven en dus be hoed werd voor ondergang. In October 1924 maakte dit schip, de L.Z. 126. later gedoopt Los Angeles, de gedenkwaardigen reis naar Amerika. In 1926 werden de bepalingen van het Verdrag van Versailles in zooverre verlicht, dat de bouw van moderne luchtschepen weder mogelijk werd. Het Duitsche volk toonde door de ruime bijdragen aan de „Zep- pelin-Eckener-Spende" dat het het werk van Graf Zeppelin in stand wilde houden en dc L. Z. 127. thans naar den pionier genoemd, kon op stapel worden gezet. Het bijeenge brachte geld bleek niet voldoende en daarom sprong in 1927 de Regeering bij met een bedrag van 700.000 Mark. Op de Staatsbe- grooting werd in 1928 weder bedragen van 400.000 en 500.000 Mark beschikbaar gesteld voor den bouw van Zeppelins voor proef vaarten met het nieuwe schip. Intusschen v/as de bouw van een nieuwe hal noodig ge bleken waarvoor in 1929 2 millioen mark werd gevoteerd en tevens een tweede bedng van 500.000 voor proefvluchten. Ook in 1930 werd dc begrooting belast met 2.650.000 Mark voor den bouw van luchtschiphallen en voor proefvaarten eeii gelijk bedrag als in vorige jaren. Voor de ontwikkeling van Dieselmoto ren tenslotte werd nog 300.000 Mark toege staan. Voor dit jaar bevat de begrooting posten voor dc ontwikkeling van luchtschepen met motoren: 450,000; voor proefvaarten 500.000 en voor subsidie aan regelmatig verkeer: 400.000 Mark. Resumeerende is in het tijdvak 1927— 1931 in totaal uit de Rijksmiddelen een oe- drag van 8.9 millioen Mark voor den lucht- schipbouw c.a. in uitgaaf gesteld. Tezamen met de vrijwillig bijeengebrachte gelden is aan dit doel. een aanzien lijk bedrag ten koste gelegd, doch wanneer de resultaten in aanmerking worden ge nomen, mag terecht gezegd worden, dat de offers niet vergeeft zijn gebracht. Richten wij den blik naar andere Rijken, dan zien we dat Engeland, ook al onder den druk van noodzakelijke inkrimping der Staatsuitgaven, de haven te Cardington heeft opgeheven en den geheelen luchtschip bouw heeft stopgezet, zoodat nu alleen de Ver. Staten nog overblijven. Ook daar steunt men echter op de Duitseh ondervinding. Voor Duitschland is het dc vraag of de Rijksmiddelen een voortdurende ondersteu ning op ruime schaal zullen gedoogen. Dr. Eckcncr zou. volgens mededeelingen in cie pers, bezig zijn, een internationaal kapitaal te stichten voor het explolteeren van een ge- regelden luchtschlpdienst Het bijeenbrengen van het hiervoor benoodigde groote kapitaal in Duitschland schijnt wel geheel uitgesloten. v. d. ABEELEN. CREDÏETGARANTÏE OOK VOOR DE BANK OF ENGLAND? LONDEN. 30 October (V.D.) Volgens een bericht uit. New York verwacht men daar ter stede dat niet slechts de Rijksbank- credleten maar ook de credicten voor dc Bank of England zullen worden verlengd. Een communiqué van de Federal Reserve Board die zich tijdens zijn wekelijksche zit ting met deze kwestie heeft bezig gehouden wordt terzake verwacht. Tenaanzien van de credieten voor de Bank of England, welke Zaterdag vervallen, bestaat in Londensche financieele kringen nog zekere twijfel of de verlenging betrekking zal heb ben op het totaalbedrag. Mogelijk zal de Bank of England een zeker deel vari het crediet amortiseeren. Beweerd wordt dat de Bank reeds een zeker bedrag in dollarsc en franken heeft gereserveerd. Hieruit tracht men ook ten deele de waardevermindering van het pond sterling te verklaren. BRUTALE ROOFOVERVAL IN BRABANT OSS, 2 Nov. Zaterdagnacht is te Heesch 'N B.) een brutale roofoverval gepleegd. Zekere P. uit Heesch had in den loop dei- vorige week een paard verkocht. Te om streeks drie uur 's nachts werd P. in zijn woning door een drietal personen overval len en gebonden, waarna de personen zich van het geld, dat de man nog steeds bij zich had, meester maakten. Daarna bonden zij hem en verlieten met medeneming van nog enkele voorwerpen de woning. P. werd eerst Zondagmorgen door buren gevonden, die hem bevrijdden. De politic werd eerst. Zondagmiddag met het voorgevallene in kennis gesteld. Engeland. Britsch-1ndische Kamers van 2—300 leden? LONDEN, 1 Nov. (Reuter). De structuur- commissie van dc Ronde Tafel conferentie heeft de instelling van een wetgevend lichaam voorgesteld, bestaande uit twee ka- mors van 2 of 3 honderd leden, waarin in het Hoogerhuis 40en in het Lagerhuis 33 1/3% aan de onafhankelijke staten worden toebe deeld. Bulgarije. Nieuwe Communistische samenzwering ontdekt. SOFIA. 1 November (V.D.) De politie is te Sofia op het spoor gekomen van een communistische samenzwering en haar uit Moscou geleide terroristische centrale. Op verschillende plaatsen te Sofia werden uitgebreide archieven en naamlijsten in be slag genomen, waardoor het mogelijk was ongeveer 60 arrestaties te verrichten. Er werden gearresteerd o.m. advocaten, journa listen, studenten en ecnige vrouwen. meldt: Hoogste barometerstand 776.5 m.M. te München. Laagste barometerstand 734.3 m.M. te ReIJkjavik. (Waarnemingen verricht in den morgen van 1 November; medegedeeld door het Kon. Ned. Met. 1st. te De Bilt) en voorspelt: matigen Z. O. tot Z. W. wind, meest licht tot half bewoikt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Uit het buitenland Tusschen een depressie-gebied dat met een paar termen in die omgeving van IJsland ligt, en een kern van hoogen druk in het Zuid-Oosten, ligt een vrij smalle strook van een sterk luchtdrukver val met krachtigen, Zuidelijken wind. Daar de barometer op den Oceaan tot bewesten Ierland laag is, is een ruimen van den wind hier te lande voorloopig nog niet weer te verwachten. En het laat zich aan zien, dat ons land nog onder den invloed zal blijven van den hoogen druk, die over het Zuiden van het gebied in den ochtend over groote uitgestrektheid windstilte en nevels veroorzaakt, minder tengevolge van het kleine drukverval dan wel van de nach telijke uitstraling, waardoor dc luchtverplaat sing over de zwaardere lagen aan het op pervlak plaats vindt. In het gebied van het grootste drukverval viel hier en daar zware regen. Valencia had 31 mM. Barometer Stand hedenmiddag 1 uur 767 m.M. (Veranderlijk) Stand van gistermiddag 765 m.M. Neiging: Vooruit Opgave van CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Tel 14112 Thermometer 2 November: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 51 F. 34 F. 49 F. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 2 November Bevallen: 28 October: B. W. M. v. Maris— Franken, d. 3o Oct.: J. Wijnand—De Jong, d. Overleden: 29 October: E. v. d. Steeg, 80 j„ Oranjeboomstraat; A. C. HofmanBur- bach, 80 j., Thorbeckestraat; H. J. Smit, 64 jaar. Kamperlaan. 30 October: L. J. Kars, 33 jaar, Rozenstraat; C. Koekv. d. Putten, 43 jaar, Visscherseinde. VOORBEURS TE AMSTERDAM. DE BEURS VAST De Amsterdamsche beurs had hedenmor gen een zeer vast verloop. De vaste stem ming in New York en de hoogere noteeringen op de internationale graanmarkten wekken de hoop, dat de banksituatie in de Vereenig- de Staten wat zal verbeteren. Bovendien maakte het bericht dat de Sumatra Tabak na 1 Januari 1932 nog vrij in de Vereenigde Staten mag worden ingevoerd een zeer gunsti gen indruk. Andeelen Koninklijke Petroleum behaalden een avans van ongeveer 5 pCt. Uilevers waren weinig veranderd, doch wer den ex-dividend genoteerd. De overige soor ten trokken allen aan. Tabaksaandeelen wa ren gevraagd, doch bij gebrek aan aanbod kon geen noteering tot stand komen. EEN VERFF.NIGING VOOR VOLKSTUINEN IN IIAARLEiVI-NOORü? Van het Alg. Verbond van Volkstuinders in Nederland vernemen wij, dat het voornemens is op Vrijdag 13 November a.s. te 8 uur een openbare vergadering te beleggen in het ge bouw van den Ned. Protestantenbond, Ber kenstraat. (Haarlem-N.). Er zal getracht worden voor Haarlem-Noord een afdeeling te stichten met het doel in deze omgeving te komen tot het oprichten eener Verceniging voor Volkstuinen met medewer king van den Algemeenen Bond. Spanje. De verkiezing van den oppersten machthebber MADRID. 29 Oct. (B. T. A.) De Kamer heeft na een langdurige discussie met 150 tegen 130 stemmen een socialistisch amendement aangenomen op de bepaling in de grondwet, waarbij de wijze van verkiezing van den pre sident der republiek wordt geregeld. Deze zal worden gekozen door dc Cortes aangevuld met een aantal gedelegeerden gelijk aan dat der Kamerleden. Deze gedelegeerden zullen op dezelfde wijze worden gekozen als de Ka merleden en hun rechten zullen op dezelfde wijze zijn gewaarborgd. Het rapport van het Comité is dus feitelijk niets anders dan een vurig pleidooi voor den vrijen handel of althans naar zoo veel mo gelijk vrijheid in het ruilverkeer aldus het Handelsblad, en doet telkens weer denken aan dc gloedvolle redevoeringen, die de heer Coliin dc laatste jaren to Genève over het zelfde onderwerp heeft gehouden, HET GROOTE OPLICHTINGS PROCES TE AMSTERDAM. VERDACHTEN ONTKENNEN SCHULD. (Zie ook elders in dit nummer). Op de tafel der Rechtbank waren 190 dos siers gedeponeerd, die voor deze- rechtzaak noodig waren. Dc Officier van Justitie las de gehcele dag vaarding voor, wat drie kwartier in beslag nam. De jongste verdachte zeide zich niet be wust te zijn zich aan eenig straf baar feit te hebben schuldig gemaakt; de andere getuige zeide niet schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Als eerste getuige weYd hedenmorgen in specteur van politie Posthuma gehoord. Deze had zich belast met het algemeene politio- neele onderzoek. Sedert 1926 zoo verklaarde getuige, waren de beide promotors bezig naamlooze Vennootschappen te interesseeren voor een nieuwe kapitaalsuitgifte. De bepalingen, die zij maakten, zijn anders dan gebruikelijk is bij de Naamlooze Vennootschappen en in strijd met de wet. De verdachten schoven steeds hun „goede relaties" speciaal wat „under writers" betreft in Engeland op den voor grond. De Belgische relaties kwamen pas later naar voren. In de correspondentie was een groot aantal brieven aan Engelsf-hs fir ma's gevonden, voor het overgroote deel voor zien van de aanteekening „geen antwoord" en „afgewezen". Deze correspondentie met Engeland diehde om „garantieverdragen" voor de emissies tot stand te brengen. Volgens een der verdachten dachten zij een bescheiden emissie te kunnen plaatsen. In de eerste plaats hadden zij een lijst van pl.m. 500 kapitaalkrachtige personen, voorts dach ten zij door advertenties veel te kunnen doen. De Twentsche Bank b.v. aldus verd., interes seerde zich wel voor de emissie Union Privé. Ik v/as mij niet bewust-, dat mijn man bij de bankiers niet goed was. De oudste verdachte zeide. dat het ge bruik is, dat de Koninklijke goedkeuring ge meenlijk na een kleine wijziging wordt ver kregen. Maar wij werden steeds door de ambtenaren gesaboteerd! De andere verdachte hing eveneens een somber beeld op over de ministerie-ambte naren. Geen enkele emissie was gelukt, het zij doordat de bewilliging zoo lang uitbleef, hetzij dat de klanten niet konden betalen, soms ook was de conjunctuur tegen. Uitvoerig ging een der verdachten in op het feit. dat een zijner cliënten hem eens had gezegd, dat zijn bezittingen niet met hy potheek belast waren, later bleek, dat deze cliënt tot over de ooren in de schulden zat. SAMENWFRKING TUSSCHEN LIBERALEN EN LABOUR. LONDEN, 2 November (V. D.) In een in terview met den Manchester Guardian ver klaart Lloyd George, dat liberalen en La bour in de naaste toekomst zullen moeten samenwerken om het gemeenschappelijk doel te bereiken. Hoewel er op het beleid van de jongste Labour-regeering genoeg critiek viel te oefenen waren er zekere punten van overeenstemming, waarmede de vooruit strevende elementen van alle partijen het eens konden zijn. De methode van het werven van aan hangers, die de Labourpartij toepast is te beperkt dan dat zij binnen de periode van een generatie een waarlijk nationale partij zou kunnen worden. DE MIJNWERKERSLEIDER COOK OVERLEDEN LONDEN. 2 November (VT>.) Op 47- jarigen leeftijd is hedenmorgen aan de ge volgen van een operatie overleden de be kende Britsche mijnwerkersleider A. J. Cook. Een groot aantal jaren was Cook werk zaam als agitator onder de mijnwerkers en verscheidene stakingen zijn door hem ge leid, waaronder sommige, o.a. die van 1912, toen de regeering een minimumloon voor mijnwerkers ifistelde, met groot succes. Cook was een militant socialist die tijdens den oorlog eenige malen gevangenisstraf onder ging wegens het houden van opruiende re devoeringen. Zijn grootste bekendheid ver wierf Cook echter als leider van de groote mijnwerkersstaking van Mei 1926. die samen ging met de algemeene werkstaking, waar door geheel Engeland in rep en roer werd gebracht. SPORT EN SPEL ZWEMMEN. NIEUW EUROPEESCH RECORD. MAAGDENBURG. 2 Nov. (V. D.i Op het Internationaal zwemfeest van Hellas heeft de Duitscher Wittenberg een nieuw Euro- peesch record op zijn naam gebracht door 200 Meter borstzwemmen af te leggen in 2 min. 46,2 sec. VOETBAL. DE SECRETARIS VAN DE F. I. F. A. JDr. Scliricker opvolger van den heer Hirschmann. BRUSSEL. 2 Nov. (V. D Het bestuur van den Internationalen Voetbalbond (F. I. F. A.) is tc Brussel bijeengekomen wegens het aftreden van den secretaris, den heer Hirschmann te Amsterdam. Besloten werd het secretariaat van de F. I. F. A. te Amsterdam te laten en den Duit scher Dr. Schricker tot het volgend congres van de F. I. F. A. te Stockholm met het se cretariaat te belasten. BUITEN DE COMPETITIE TramvogelsGraficus (11) Tramvogels brengen terstond een bezoek aan het Graficus-doel, echter zonder suc ces. Hierna gaan de partijen aardig tegen el kaar op. Wanneer wij denken dat rust met blanken stand zal komen ziet echter Gra ficus nog juist kans om den Tramvogels- doelverdediger het nakijken te geven (01). Na de hervatting zijn de Tramvogels he; meest in den aanval, echter ontbreekt een schutter om van de kansen te profiteeren Een enkele doorbraak der Graficus-voorhoede weet men steeds tljd'.g te onderscheppen. De Tramvogels-aanvoerder wijzigt dan de op stelling en gaat zelf in de voorhoede spelen, om zoowaar het genoegen te smaken uit een voorzet van rechts, de partijen op gelijken voet te brengen (11). Even later denken wij Tram vogels don win- nenden goal te z'en scoren, doch door naast schieten gaat ook deze fraaie kans ver loren. Het einde komt met 11, ZANDVOORT ZANDVOORTSCHF. HANDELSVEREENIGING In de onder leiding van den heer Brok- meier gehouden algemeene vergadering in Bodega Mustert bracht de heer de Vries ver slag uit over het te Zandvoort gehouden Middenstandscongres. De onkosten voor de Zandvoortsche afdeeling zijn door subsidies en anderszins tot een vrij laag bedrag be perkt gebleven. De heer De Vries ontving als blijk van waarde erin g een gouden vulpotlood met in scriptie: congres 1931. Voor het nazien van de boeken werden ge kozen de heeren Spoelder, Schut en Jeroe. De voorzitter memoreerde den vrij slech ten gang van zaken' in het afgeloopen sei zoen en betreurde het, dat de raadsvoorstel len aangaande de winkelsluitingswet verder gingen dan het advies van de Handelsvereen., niettegenstaande dit met zorg was opge maakt na besprekingen in Den Haag. Over het in 't leven roepen van een so ciëteit voor de leden der Handelsvereen. zal het bestuur in een volgende vergadering ad vies uitbrengen. KERK EN VREDE. Donderdag 5 Nov. wordt in het kerkge bouw der Gereformeerde kerk aan de Brede- rodestraat een vergadering gehouden door de afd. Zandvoort van Kerk en Vrede. Spre ker is de heer Hilbrandt Bosma van Ruurlo over het onderwerp: Velen willen den vrede op aarde, maar door weinigen wordt het kruis aanvaard. AMSTERDAMSCHE BEURS. MAANDAG 2 NOVEMBER 1931 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREELVIGING KANTOOR HAARLEM 1 30 1.45 Staatsleen. BlnL 4 1/2 pCt. Nederi 1917 9&% 5 pet. Ned. 1919 101 */s 4 1/2 pet. Nedorl. Indlë 1930 11.. 80 Staatsleen. Bultl. 5 l/2pct. DultachL 1930 (Youngleen) 36tf 37 H 7 pCt. DultachL 1924 (Dawealeon) 52H - Scheepv. MIJen. Oude Vaart 3* iA 20 mm Scheopv. Unie 83 mm Stoomv. MIJ. Ned. 82 - Industrieën BlnL 16 H 17 H Alg. K.zijde Unie 44 45H A.N.I.B.M. Nat. Bezit) 131 v. Berkel'a Patent 27 28 Calvé Delft 63H 65 Nedorl. Ford 207 210 Nederl. Ind. Gas (Nat. Bezit) 182 Gem. Bez. Phlllpa 68 70H Unilever N.V, 129 125 Industrieën BnltL Anaconda Copper 32tf mm Associated Gaa 814 Bethlehem Steel 28 mm Centr. PubL Serv. 4Vs Cities Service 7Ve General Aviation 3 Intern. Nickel Nevada Copper e% North Amer. Cy. 379f 67 H Banken BlnnenL Koloniale Bank 68 Cert. Handel MiJ. 67 Indische Bank 7CH T Banken BnltenL DeutscheReichsb. 91 ■a* 3 Fransche Ban- 278 Petrol. MIJ. BlnL Kon. Petroleum 129 \3\H 70 Petrolenm BultL Continental Oil. n; Shell Union Cultuur Maatsch H. V. A. 194H Java Cultuur.... 154 103H Vorstenlanden 51 54 Mijnbouw MIJ. Alg. Exploratie 46 275H 31 Tabak Maatsch. DeH Batavia Ta- 125 Dell Maatsch. 159 280 2I5H 191 210 Rubber Maatsch. A'dam Rubber 53«f Dell Bat. Rubber 22H 24 Ned. Ind Rubber Koffie 42H ver Ind Cultuur Ondern 27M - Spoorw. Butteru. Comm.Milwaukee 3 H mm Missouri Kansas Texas 9 Wabash Railway 9 Union Paclflo 1C8 106 Prolongatlekoei» a

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 2