FINANCIEELE KRONIEK. HAARLEM'S DACBIADMAANDAC 7 NOVEMBER T931 Nieuwe teleurstelling op fle beur zen. Duitschiaml's précaire positie. IK- dollar in *t ge drang? Vastere ►ondenkoers tengevolge van groolcren export. Het gevaar voor protectionis me in Engeland. Sleehte be- drijfscijfers in de Vereenigde Staten. Stijging der rentelooze deposito's bij de Nederlandsche Bank. I)e Nederlandsche han delsbalans. Wat ter bestrij ding van inflatie noodig is. Crootc gebeurtenissen werpen hun schaduw Vooruit. Maar er zijn in onzen tijd zooveel groote gebeurtenissen dat de schaduwen lot een stlkdonkeren nacht zijn géwordén. Ge volg daarvan is dat men zelfs voor de naaste toekomst geen horoscoop meer kan trekken en wanneer men het wel doet, zich telkens opnieuw vergist. De beurzen hebben gemeend en er Scheen reden voor te zijn dat de besprekin gen tusschen Hoover en Laval te Washington den horizon zouden doen opklaren. Vandaal dat de stemming vooral in het begin der vorige week aanmerkelijk beter was en zoo wel de koersen der aandeelen als die der Duitsche obligaties niet onbelangrijk stegen. Maar sinds Laval naar Frankrijk is teruege- kcerd en de critieken op zijn communiqué zijn losgekomen, heeft men zijn optimisme veer prijsgegeven, omdat althans voorloopig geen positieve resultaten van de Fransch- Amerikaansche besprekingen zijn te wachten. En hieraan heeft heel het economisch leven cn dc beurshandel dringend behoefte. Niet het minst in Duitschland is de toestand zorgwekkend. Dat Duitschland zal worden gedwongen toe een algeheel of gedeeltelijk moratorium, dan wel tot een nieuwe inflatie van zijn ruilmiddel is nog slechts een quaes- i,ie van enkele maanden. Wol worden de be zuinigingsmaatregelen der regeering met kracht doorgevoerd en zal zij ook met de groot-Industrie op initiatief van den Rijks- president besprekingen voeren over een mo gelijke beperking van uitgaven bij de bedrij ven, teneinde de Duitsche mededinging op de wereldmarkt tc verscherpen; '.vel toont dc Duitsche handelsbalans nog elke maand een voordeelig saldo, maar dit alles is toch niet voldoende om de Duitsche betalingsbalans in. evenwicht tc houden. De totale schuld aan het buitenland van Duitschland's handel, industrie en bank wezen bedraagt ca. Mk. 26 milliard, waarvan, volgens mededeeling van minister Treviranus jaarlijks niet meer dan Mk 1 milliard a Mk. 1 1 2 milliard kan worden afbetaald. Behalve een verdere opschorting der herstelbetalin gen zal Duitschland moeten worden iu staat gesteld zijn export te vermeerdert»:!, waaraan oen grootere import van grond stof len zal moeten voorafgaan. Deze kunnen alleen wor den verkregen door het toestaan van nieuwe credieten. Tot dusver wordt de rente op de Duitsche obligaties nog steeds betaald, maar tilt de koersen blijkt wel duidelijk dat voor cle naaste toekomst met een staking der betalin gen wordt gerekend. De hoop, dat de bespre kingen tusschen Hoover en Laval voor Duitschland nieuwe bestaansvoorwaarden zouden scheppen, is vooreerst weer afgesne den. Het heeft er allen schijn van dat vooral Frankrijk aan de vergemakkelijking van Duitschland's positie niet wil medewerken en de regeering integendeel nog voortdurend op versterking van eigen machtspositie bedacht Is. Ook de mededeelingen over de voorgeno men handhaving van den Gouden Standaard in Amerika en Frankrijk worden niet zonder het gebruikelijke korreltje zout geaccepteerd. De goudonttrekkingen aan Amerika zijn den laatsten tijd weliswaar afgenomen, maar men heeft niet de minste zekerheid dat zij niet weer zullen worden hervat. De financieele toestand in de Vereenigde Staten is allesbe halve evenwichtig cn wordt thans bedreigd door een sterken teruggang van den export, tengevolge waarvan de handelsbalans over September reeds ceti nadeelig saldo.aanwees. Zoo wisselt het aspect der internationale ver houdingen schier met den dag en ziet men thans het opmerkelijke verschijnsel dat de Rondenkoers sinds korten tijd aantrekt en dc dollar moeite heeft, zich te handhaven. Het is duidelijk dat de waardevermindering FEUILLETON 4) Toen Frans Veraart den volgenden morgen ontwaakte, had hij een kater als een ko ningstijger. Hij bleef een paar minuten wezenloos op den rand van zijn bed zitten, zijn sokken in zijn handen. Het gonsde en dreunde in zijn hoofd als een kerkorgel en hij had een ai- let afgrijselijkste» smaak in zijn mond. Ein delijk stond hij op. schoof de gordijnen op zij en keek in den spiegel. Hij schrok van zijn eigen gezicht. Dat was geen gezicht meer! Een natte vaatdoek was er een idylle bij! Ongeschoren, niet uitgeslapen, onder de oogen vermoeide kringen. Huiverend liep hij de wint er-kille kamer door naar de bad kamer. Hij hoorde het ruiselien van het heetc wa ter in de witte kuip. Snel ontkleedde hij zich. Wel, wel, wat een dof gevoel in z'n hoofd, hij zou con ijskoude douche na nemen, dat zou 'm opknappen. HU Het een van z'n pantoffels vallen, die met een luiden slag op het zeil neer kwam. Wat drommel, wat was cr ook van het Pond hierbij een grootc rol speelt. De Engclschc export profiteert daarvan dusver blijkbaar in sterke mate. Vooral de katoen industrie en de wolindustrie, zoo ook de kunstzijde-industrie kunnen hun productie vergrooten, nemen nieuwe werklieden aan, zoodat het aantal werkloozen in Engeland vrij sterk daalt. Deze uitzetting van oen En- gelschen export geschiedt natuurlijk ten na- deele van andere landen maar of zij als een blijvend verschijnsel mag worden beschouwd, staat allerminst vast. Vast staat er in dezen tijd trouwens niets meer. Want voor het ge val dat Engeland door middel van zijn pon deninflatie den thans verkregen voorsprong op de wereldmarkt behoudt, kan men van andere landen repressaille-maatregelen in allerlei vorm verwachten. Deze mogelijkheid geelt aan het econo misch leven de enerveerende labiliteit, waar onder de beurzen deze week opnieuw werden gedrukt. De onzekerheid te dien aanzien is nog versterkt door de overweldigende winst, die de conservatieven in Engeland bij de stembus hebben behaald. Hierdoor toch wordt de mogelijkheid groot dat het conser vatieve element in het tegenwoordige natio nale kabinet den boventoon zal verkrijgen, zoo al niet een nieuw kabinet met de signa tuur van Baldwin zal optreden. Het wordt door de liberale Engelsche bladen wel ont kend. dat in het resultaat der verkiezingen een uitspraak ligt ten gunste van het protec tionisme, toch is dit ongetwijfeld het geval. Zoekt de Engelsche regeering straks de ver sterking van eigen positie in die richting, dan treedt er in den wereldhandel een nienwe toestand van volslagen anarchie in. die ons werelddeel zal brengen in wat door Dr. Colijn een „economisch gekkenhuis" is genoemd. Zoo is op de beurs tc New York en ook te Amsterdam de betere tendentie weer verdwe nen. heeft de handel zich opnieuw terugge trokken en is er ook op de goederenmarkten van eenig herstel geen sprake. Tal van be richten over de industriëele bedrijvigheid in de Vereenigde Staten hebben ditmaal tot de flauwere stemming te New-York bijgedragen. Zoo passeerde de Illinois haar dividend en wordt dit door vele andere maatschappijen niet meer verdiend. De Steeltrust heeft het dividend op de gewone aandeelen nog op 1 pet. gehandhaafd, maar sluit het derde kwar taal dan ook af met een tekort van 12 mil- iioen. ondanks speciale inkomsten uit den verkoop van onroerende goederen tot een be drag van ca. 7 mffiioen. Dat men in ons land een groot wantrou wen blijft koesteren ten aanzien van buiten- landsche valuta met name van de Mark en den dollar en zelfs voor de eigen valuta niet zonder vrees is, blijkt wel uit het betrekke lijk slechte resultaat van de inschrijving op het meerjarig schatkistpapier en uit het stij gend bedrag dat zonder rentevergoeding bij de Nederlandsche Bank is gedeponeerd: dit bedrag is in de week van 19—26 October van 170 tot 214 millioen gestegen, waarbij echter met den naderenden 1 November-ter- mljn moet worden gerekend. Ook de goud voorraad is opnieuw versterkt en wel met 25 millioen tot 836 millioen, tengevolge waarvan de biljettenomloop thans met ruim 80 pet. door goud is gedekt. Met deze cijfers voor oogen is er van eenig wantrouwen in het buitenland ten opzichte van den gulden geen sprake, hetgeen bij al de onrust van dezen tijd ln elk geval als een geruststellend ver schijnsel mag worden aangemerkt. Ook het feit. dat ondanks alle Jammerklachten der Nederlandsche export-industrieën, de totale uitvoer van ons land in de eerste 9 maanden van dit jaar. wat het gewicht betreft, nog grootcr ls geweest dan het vorig jaar, ver dient wel de aandacht. Over de verschillende afdeellngen ter beur ze kuncn we kort zijn. Aandeelen Unilever hebben eenigen invloed ondervonden van het heropenen een er margarincfabriek in Enge land. nadat cle fabriek van Har tog hier te lande is gesloten. Vermoedelijk ls de waarde vermindering van het Pond en de daardoor verlaagde productiekosten in Engeland hier aan niet vreemd en mag men ten onzent hierin opnieuw een aanwijzing zien van de middelen, welke voor ons land noodig zijn om het bedrijfsleven in stand te houden en te versterken. Wil men geen inflatie, dan is verlaging der weer gebeurd, ook iets van zoo'n slag. iets met 'n champagne-flesch Hij stond even stil en dacht na. Maar al leen vage en verwarde beelden kwamen hem voor don geest. Als een snoek dook hij in het dampende bad en begon zich te wrij ven. dat hij er weldra uit zag als een ge kookte kreeft. Het koude water van de dou che straalde ln een kletterenden ijsregen over hem heen. Hij nam een groote» hand doek, die bij de kachel te warmen hing, en droogde zich af. Dat gaf eenu beliagelijk ge voel. Hemel nog toe., wat was is katterig, zoo iets moet jo niet elke wéék zijngeluk kig. langzaam begon hij weer mensch te wor den. Nu nog even scherenzóó. nou zag hij er tenminste wat behoorlijk uit! Hij zocht schoon ondergoed uit, trachtte tc neuriën onder het kleeden. maar dat bleef bij een droeve i\>ging, verder kwam hij niet. Hij had een stem als een schorre haan. Boneden in de kamer wachtte het ontbijt. Fr brandden blokken in den haard, mevrouw Mulder bad ttliee voor hem neergezet cn productiekosten over de geheele Hnie van ons bedrijfsleven het eenige alternatief. Dit kan niet vaak genoeg worden gezegd! LETTING A. BINNENLAND EEN AANVULLING OP AMSTER- DAM'S BEGROOTING. Nieuwe belastingen, minder uitgaven. „CREDIET WAARDIGHEID ONGESCHOKT „EEN ZEER SOLIDE FINANCIEEL BELEID Verschenen is de Memorie van beantwoor ding van B. en W. van Amsterdam op het verslag van het afdeelingsonderzoek van de ontwerp-begrooting 1932. Wat de werkverschaffing betreft, zeggen B. en W., dat 't Rijk diet te helpen, doch dat het 't voornemen daartoe nog niet heeft uit gevoerd. Stopzetten van groote werken ach ten B. en W. verkeerd. Zij zeggen verder, dat de credietwaardig- heid van Amsterdam ongeschokt is. Het financieele beleid van Amsterdam heeft steeds aan hooge eischen van soliditeit voldaan. Blijkens de gemeenterekeningen zijn de gewone uitgaven steeds door gewone inkom sten gedekt. Herinnerd wordt aan het groote reserve fonds. Tal van uitgaven, waarvoor bestrijding uit leeningsgeld toelaatbaar zou zijn en waar voor in verschillende andere gemeenten dan ook inderdaad geleend wordt, zijn óf ten" laste van de gewone begrooting gebracht óf op de gewone begrootingen over enkele jaren verdeeld. Geleend wordt slechts voor doeleinden welke gedurende een lange recks van jaren nut opleveren. B. cn W. schetsen, hoe de positie van het grondbedrijf zeer sterk is. Een zéér belangrijk punt is, dat de rente en aflossing ter zake van leeningen voor het grondbedrijf in Amsterdam ten volle uit gewone middelen worden betaald. Het is B. en W. dan ook volkomen onver klaarbaar, dat door een lid betwijfeld werd of tegenover de leeningsschuld der Gemeente wel voldoende activa staan. Na cijfers genoemd te hebben verklaren zij dat het leeningsbeleid aan hooge eischen van soliditeit voldoet. Twee bezwaren zien B. en W., n.l. dat on der de inkomsten middelen zijn opgenomen, van welke het niet zeker is. dat zij voor volgende jaren beschikbaar zullen wezen en middelen waarvan nu reeds vaststaat, dat zij voor volgende jaren niet meer beschik baar zullen zijn. b.v. de bedrijfsreserves. Dat deze middelen voo:r 1932 nog worden aangewend vinden B. en W. in een moei lijken tijd als deze ,verdedigbaai\ In de tweede plaats is als een omstandig heid die deze begrooting minder bevredigend maakt, te beschouwen de verwijzing der crisisuitgaven naar den butengewonen dienst. De toestand is volgens B. en W. geen ge volg van het roekeloos ingrijpen van uit gaven. Zij geven een overzicht van de suc cessievelijk ingevoerde belastingverlagingen en tariefsverminderingen. Er moet worden aangenomen, dat het be drag der crisislasten over 1931, ter zake van ondersteuning van behoeftigen en werk loozen f 2.330.000 hooger zal zijn, dan bij de Begrooting voor 1932 werd aangenomen.. In ieder geval moet worden aangenomen, dat de crisislasten over 1931 ver zullen uitgaan boven het aanvankelijk geraamde bedrag van f 2.200.000. Een crisisfonds. Het crisis-fonds, waarover B. en W. bij de begrooting reeds spraken, zal nu worden ingesteld. De bedoeling is, de crisis-uitgaven over 1931 en 1932 ten laste van dit fonds te brengen. De inkomsten van het fonds zullen moeten bestaan uit gewone en uit buitengewone mid delen. De middelen, uit den gewonen dienst te putten, zullen gedurende tien jaren moe ten dienen om rente en aflossing te verzeke ren van de ten behoeve der crisis-uitgaven te leenen bedragen en, voor wat 1932 betreft bovendien.om het beroep op den buitenge- versche knappende broodjes en een eitje. Hoe was het mogelijk, dat een mensch 's morgens eetlust kon hebben? Den theepot zou hij heelemaal uitdrinken, daar was hij zeker van. Maar eerst een glas oude sherry, een sherry-soda, daar zou-ie van opknappen. Mèt de thee kwam er iets terug dat op eet- lucht leek: Hij smeerde een broodje en at er van, onderwijl gingen z'n gedachten weer terug en kwam er eenige herinnering aan wat er al zoo gebeurd was. „Ordo ab Chao", commandeerde hij zich zelf en tikte met z'n mes tegen z'n bord als verzocht hij z'n eigen gedachten om stilte. Het was een daverende fuif geweest, maar hij was er tóch alléén gebleven, hij had zich bij niemand aangesloten voor zoover hij zich herinnerde. Ja. met Vermeulen en den jon gen Holst, maar die was hij later kwijtge raakt en dan had liij gedanst met een paar meisjes, aardige meisjes.... en daarna was het héél bont toegegaanwel drommels, wat was er daarna gebeurd? Hij bracht de hand aan het voorhoofd. Maar dc chaos liet zich niet ordenen. Die bleef hardnekkig volhadden. Er schoten beel den schots en scheef in een wilde warreling door z'n hoofd, 't Leek wel 'n moderne film. Hij was teruggegaan in z'n auto, dat wist hij zeker. En er was onderweg iets gebeurd. Hij had ruzie gehadNeen toch niet Nou ja. wat kon het hem schelen, als het iets bijzonders was, zou hij zich het zeker herinneren. Hij liep naar z'n schrijftafel, pakte zijn pa pieren, zijn actenmap en ging de deur uit. In de gang kwam hij mevrouw Muider tegen. „Meneer Veraart, komt u lunchen?" „Neen mevrouw, er is veel werk, ik blijf op het kantoor." „En eet u vanavond bij meneer Mensing. zooals lederen Woensdag?" „Juist, mevrouw". „Het was laat, meneer. U hebt te weinig- geslapenEr klonk een zeker verwijt in de stem van de oude dame. „Da's zeker het moederlijk instinct dat 'r zoo doet praten", dacht hij glimlachend „Wat had zij er mee te maken, als bleet' hij nachten lang weg. Nou ja.... ze was toch wel lief. die oude mevrouw Mulder, ze ver wonde hem eigenlijk." Met een vriendelijken groet verliet hij net huis. Snel stapte hij de straat door. de zijstraat in. naar de garage Wat keek die garagehouder nijdig van daag. wonen dienst ten behoeve der crisis-lasten zooveel mogelijk te beperken. Weer zakelijke bedrijfsbelasting Tengevolge hiervan zullen B. en W. de volgende nieuwe maatregelen t.z.t. voor stellen lo. invoering van een brandverzekerings belasting op onroerende goederen. Opbrengst f 1.000.000; 2o. wederinvoering eener zakelijke belas ting op het bedrijf tot de helft van het vroegere tarief, opbrengst f 530.000; 3o. verhooging van het straatgeld met 1 3: meerdere opbrengst f 1.159.000: 4o. wijziging der regeling van opcenten- heffing op de personeele belasting in dien zin. dat met behoud van de huidige progres- sieschaal, dc opcenten met 1 5 worden ver hoogd en die dus zullen loopen in plaats van 50 tot 100. van 60 tot 120; meerdere op brengst f 1.100.000; 5o. niet-afschaffing van het bruggeld; op brengst f 28.000; 6o. herziening der hondenbelasting: hoo- gere opbrengst 55.000. Totaal f 3.872.000. Ontheffing van de zakelijke bedrijfsbelas ting kan worden verleend, wanneer wordt aangetoond, dat een bedrijf geen winst heeft opgeleverd. Bovendien wordt vermindering van uit gaven voorgesteld op de begrootingsposten tot f 500.000, waarin f 230.000 is begrepen wegens het vervallen van den post voor af schrijving op crisisuitgaven over 1931. Verdere vermindering, niet het minst op subsidiën, zal worden nagegaan. Het accrès op de begrootingen tusschen 1931 en 1932 is f 8.055.000. Hiervan wordt veroorzaakt door uitgaven, verband houden de met de crisis f 4.885.000. zoodat het accrès uit anderen hoofde f 3.170.000 bedraagt, welk accrès door de bij deze Memorie van Ant woord voorgestelde wijzigingen in de Be grooting echter wordt teruggebracht tot plm. f 2.670.000. Belofte om geen loonen te verlagen. Op een vraag deelen B en W. mede, dat door een verlaging van de loonen en sala rissen met 5 pCt. onder handhaving van de thans geldende bijdrage van het personeel in de pensioenpremie, zou worden bezuinigd f 2.800.000 per jaar; bij een verlaging met 10 pCt. en volledig premievrij pensioen zou de bezuiniging bedragen f 3.100.000 per jaar. Herinnerd wordt echter aan de belofte dat de loonen ongewijzigd zouden gehandhaafd blijven tot Juli 1933. De opbrengst van één opcent op de hoofd som der Gemeentefondsbelasting is voor het belastingjaar 193 1 32 geraamd op netto f 122.250. Naar het zich laat aanzien, zal die opbrengst worden bereikt. Het getal voor het belastinjaar 1932 1933 van f 118.000 is voor- looipg In 1927'1928 vertrokken 97 aangeslagenen van f 50.000 of minder inkomen en hebben er zich 101 gevestigd; voor 1928 1929 waren die cijfers 76 en 180; in 1929 1930 87 en 108, B. en W. deelen nog mede, dat allerlei plannen in voorbereiding zijn om vreemde lingen naar Amsterdam te trekken. BELASTINGVERHOOGING TE AMSTERDAM. In de Memorie van Antwoord op het Ver slag over de begrooting 1932 zeggen B. en W. van Amsterdam, dat de credietwaardigheid van Amsterdam ongeschokt is. Er is een be leid van hooge soliditeit gevoerd, ook wat leeningen betreft. Wegens de hooge crisis uitgaven zal echter een crisisfonds worden ingesteld, waarvan de inkomsten o a. verkre gen worden door verschillende nieuwe belas tingen, waaronder een belasting op de brand verzekering van onroerende goederen, weder invoering van de zakelijke belasting op het bedrijf, behalve voor bedrijven, die geen winst maakten, verhooging der opcenten op de personeele belasting met 1/5, niet af schaffen van het bruggeld, herziening der hondenbelasting, verhooging van het straat geld met 1/3. Door vermindering van uitga ven op vastgestelde begrootingsposten wil men 50U.000 bezuinigen. Andere bezuini gingen, vooral op subsidies, zullen worden overwogen. Herinnerd wordt aan een gegeven belofte om de loonen en salarissen niet te verlagen. Het Vreemdelingenverkeer zal krachtig bevorderd worden. DE BRUG BIJ KEIZERS VEER GEOPEND. Zaterdag is de nieuwe brug over de Berg- sche Maas bij Keizersveer door minister Reymer voor het verkeer opengesteld. De pontverbinding is opgeheven. „Morge Jansen!" „Morge' meneer. Wat wilt u hebben?" „Hebben? Den wagen natuurlijk!" Jansen zette de armen in de zij. als een man die van plan is véél en op z'n dooie gemak te gaan praten. „De wagen? Dat zal niet gaan, meneer." „Wat blieft?" „Die ligt aan mootjes. Dat zal 'n dure repe- raasje worden meneer!" Veraart schoot langs den garagehouder heen en keek naar binnen. Daar stond z'n wagengedeukt en gehavend. De jongen haalde hem uit elkaar en keek naar de be schadigde carrosserie met een diepverslagen gezicht. ,Dat komt er nou van" gromde Jansen. „Ik werd er vannacht al wakker van. De motor leek wel een pomp meneer, 'n Stofzui ger leek 'ieEn u reed niet erg zeker, hoor! 'n Me rakel dat u met die kar nog hebt kunnen manoeuvreeren. U had al lang aan den weg moeten staan. En wat hebt u met m'n deuren uitgevoerd? U hebt toch den Briel niet willen veroveren? 't Is da'k verze kerd ben. maar erg handig was 't niet. me neer. Bovendien: de wagen ziet er uit als of hij onderweg aan flarden gereden is. Da's een aanrijding gewees, da's zeker. En geen kleintje ook. De kap lijkt wel 'n harmonica en de lantarens benne gesneuveld. En kijk is hier. daar is een scheur in de kap alsof ze er effectief met een scheermes in gejaapt heb ben. Wat hebt u uitgevoerd? U wilt toch niet gaan rijden met zoo'n gammel geval?" Veraart stond wezenloos naar zijn auto te kijken. Wat was dat? Daar herinnerde hij zich niets van. Hij keek op z'n horloge. Vijf minuten vóór tien: „Heb je een wagen vrij, Jansen?" informeerde hij. ..Ik heb haast". „Hier meneer" zei de man. De jongen schoot al toe. deed het portier open, sloeg den motor aan en wipte achter het stuur. Veraarts liet zich neerploffen op de ver sleten kussens. Even later ronkte de auto de straat op en schoot weg. den kouden morgen in. Wat was er dan gebeurd? vroeg de jonge advocaat zich af. En hij was er nog niet ach ter toen hij in de Heerenstraat uit de auto sprong en de trappen opvloog bij twee. drie treden tegelijk om niet te Iaat op z'n kantoor te zijn. Henk Oversteeg, de klerlc. zat al op zijn plaats toen iie manen kwam. HET WEGENPLAN NIET INGE STELD OP DE TOEKOMST? MIJ. VOOR NIJVERHEID PLEIT VOOR „AUTOSNELWEGEN". De Centrale Commissie voor Bezuiniging uit- de Nederlandsche Maatschappij voo* Nijverheid en Handel heeft van deskundige zijde een beschouwing ontvangen over het Rijkswegenpian. De bezwaren tegen het plan worden in drie groepen verdeeld: ten eerste mist men de leiding en de vaste lijn in de plannen. In de tweede plaats blijkt gegronde twijfel :e bestaan of de gelden, die voor wegenaanleg en verbetering beschikbaar zijn, wel op de meest doelmatige wijze wordt besteed. De derde categorie van bezwaren betreft veeial streek belangen. Deze blijven onbesproken. Geprezen wordt de brochure van ir. A A. Mussert „Vrij baan voor de toekomst", omdat daarin de vraag gesteld wordt, of onze ont worpen wegen v/el voldoende rekening hou den met het au tosnel verkeer in de toekomst. Bepleit wordt een scheiding van de wegen voor snelverkeer en het meer locaal georiën teerd gemengd verkeer. De snelverkeerswe- gen, gereserveerd voor het autoverkeer, die nen zooveel mogelijk in rechte lijn tusschen de voornaamste centra te worden getrokken. In de kringen van den Rijkswaterstaat is men echter blijkens verschillende uitlatin gen van oordeel, dat aan die wegen nog geen behoefte bestaat. Het gevolg zou kun nen zijn, dat het geld er later niet meer is. De wegen worden over het algemeen voor autowegen te breed ontworpen «43 M.), ter wijl 2025 M. daarvoor voldoende geacht wordt, en 1516 1 2 M. voor de viaductwe gen. Men stelle het beginsel, dat autosnelwe gen er komen, vast en lraceei-e ze op het plan. Een enkele verkeerswege zal reeds dade lijk moeten worden aangelegd. Aangedrongen wordt op een nader in stu die nemen van deze zaak. Men deinze niet terug voor de reeds aan het plan ten koste gelegde moeite, noch voor de eventueele ver traging. Deze behoeft inderdaad niet zoo groot te zijn. De hoop wordt uitgesproken, dat de Tweede Kamer bij de behandeling van de begrooting van het Wegenfonds 1932 deze geheel terug moge wijzen, en den stoot geven voor een nader onderzoek, voor een- meer op de toekomstige behoeften berekend wegenplan. Als een voorbeeld wordt genoemd de ver binding AmsterdamDen Haag. Gecritïseerd wordt dat deze weg van den Zuidoost hoek van de Haarlemmermeer om buigt naar Sassenheim. en niet doorloopt beoosten Leiden naar Den Haag. Indien de weg over Sassenheim in de toekomst onvol doende wordt-, zijn de kosten van het ge deelte Zuid-oost hoek Haarlemmermeer— Sassenheim nutteloos besteed. Volstaan zou bovendien kunnen worden met een wegpro- fiel van 25 M. in plaats van 43 M., waardoor slechts 86 H.A. instede van 128 in dien vruchtbaren polder onteigend zou behoeven te worden. Voor het traject Zuid-Oost hoek HaarlemmermeerSassenheim zal gelet op de grondgesteldheid de bouw van een viaduct wel het meest in aanmerking komen. Daardoor kan de uitvoering sneller gaan en behoeft ook minder grond onteigend te worden. ROTTERDAM ZAL GEHOLPEN WORDEN. NADERE BEZUINIGINGEN OP DE BEGROOTING? Naar „de Rotterdammer" ter oore kwam, had de conferentie in Den Haag van den bur gemeester, wethouder De Zeeuw en den ge meentesecretaris van Rotterdam het resul taat, dat voor den allereersten tijd regelingen zijn getroffen. Nader vernam het blad. dat sommige ge meenten, welke in moeilijkheden zitten, "en dat zijn er verscheidene, hun begrootings- cijfers in den Haag door eigen ambtenaren moeten doen toelichten. Te Rotterdam zijn thans verschillende ge meentewerken stopgezet. Aan de particulier» straatmakers in dienst der gemeente is ont slag aangezegd. Verwacht mag worden, dat verschillende veranderingen in de begrooting voor 1932 zullen worden voorgesteld. Vele der cijfers komen natuurlijk niet meer overeen met de werkelijkheid. De schrijfmachine klepperde. Er lag post. op zijn bureau; kranten, correspondentie, een dossier met vervelende papieren, die hij had door te lezen.Hij hing zijn jas en hoed weg en ging zitten „Was er nog iets bijzonders. Oversteeg?" „Vanmorgen niet meneer, gistermiddag is er nog een brief gekomen in de zaak Meers ma, toen u al weg was; hij ligt bij de post van vanmorgen." Veraart keek de post door. Er was niets bij zonders. Er was eigenlijk nooit iets bijzon ders. Zijn jonge advocaten-practijk had nog niets om het lijf; er moest geld bij, geid bij, geld bijJasses, wat had hij er soms het land aan! En nu hij een kater had. had hij heelemaal de smoor in. Daar zit'ie weer plichtgetrouw, hoewel suf, op z'n stoel in de donkere kamer en in het zijkamertje hamer de Oversteeg allerlei overtollige brieven en correspondentie op z'n schrijfmachine, na tuurlijk werkte hij voor zichzelf, dat. kon hij 'm niet eens kwalijk nemen. Er was toch niets te doen behalve de zaak Meersma. Hij vouw de de courant open en ging zitten lozen, maar z'n gedachten gingen terug paar zijn beschadigden wagon. Dat was een duur grapje! Hoe voor de weerga was dat geko men? En dat hij daarvan niets gemerkt had! Opeens herinnerde hij zich: de auto met de verblindende schijnwerpers! Zeker, er was een ooger.blik een fe! licht geweest op den weg. Hadden ze dan niet gedoofd? Mis schien konden ze de lichten niet dooven, om dat hij met z'n suffe hoofd óók vergeten had. Juist dat moest het geweest zijn: een auto die tegen hem aanreed. Of vermoedelijk reed hij tegen de auto aar., gezien de omstandig heden. Het laatste leek hem het meest waar schijnlijk. Hij schoof de papieren op zij en ging zitten nadenken; zóó was het dus ge gaan. Een licht een auto; een slag. En een meisje herinnerde hij zich, een móói meisje. Ze had iets geroepen, daar was hij zeker van. Maar wat ze riep herinnerde hij zich niet meer. En toen was hij doorgereden. Nu hij zou er zich maar niet ongerust over maken. Het was ten minste goed afgeloopen, en als hij schade veroorzaakt had. zouden ze z'n num mer wel genoteerd hebben en hoorde hij er wel nader van. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6