LETTEREN EN KUNST TUIT DE GESCHIEDENIS DER MENSCHELIJKE DWAASHEID. De spoorweg-manie van 1845. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 3 NOVEMBER 1931 MUZIEK. HET CONCOURS DER HAARL TRAMFANFARE. Zaterdagmiddag en -avond. De belangstellenden, die den eersten con coursdag meemaakten, hebben zich geen oogenblik behoeven te vervelen op dezen zeer langen avond; althans hun geest kon zich vijf uren lang, zonder eenige onderbreking, bezighouden met de verrichtingen van solis ten, duettisten, kwartettisten, allen volijverig in de weer om louter eerste prijzen te beha len. Zij behoefden zich niet te vervelen, zeg ik. En voor wien smaak heeft in de muziek stukken der zeventiger jaren, saam te vatten meestal onden den weidschen naam „fanta sie", hij heeft een goeden dag. Ik voor mij erken volmondig een te kort aan fantasie om deze veel te lange, veelal louter technisch pralende stukken naar waarde te kunnen schatten. Men kan 't geval echter ook van andere zijde bezien. Men kan vragen: welke solist heeft het best het karakter van zijn instrument weergegeven? Zoo ook heb ik mij willig te luisteren gezet en daar aangehoord instrumenten van de meest ulteenloopende soort, blaasinstrumenten alle, hout, koper, edeler metalen ook; instrumenten licht aan sprekend en van wijde mercuur dus; andere die den bespeler dikwijls voor een probleem stellen en zijn beste bedoelingen in den wind slaan door op het meest ongewenschte oogenblik (juist waar hij denkt zijn fantasie den vrijen teugel te laten en op die wijze de Jury te dwingen, zich over te geven) wel te willen overslaan in de duodecime. Ofwel in den zevenden neventoon, wat vooral aan 't slot eener fantasie een schoonen indruk maakt. De solist denkt „ik ben stuk", de ken ner in de zaal denkt: .kan de beste overko men" de leek lacht. Lachen is gemakkelijker dan een blaasinstrument bespelen op een so listenconcert. Mocht ik voor mij een rèsumè geven omtrent het gehoorde ik zou stellig niet verzuimen mijn verwondering te uiten, dezen avond enkel dilettanten te hebben ge hoord. Gave techniek, muzikale voordracht en nuanceering. een schoone klank, juiste stemming, waarlijk stof genoeg om den lief hebber—musicus te prijzen. Uit Haarlem wa ren er van de korpsen Kunstkring. Voor waarts. Johez. St. Caecilia. Crescendo. Zonde ren wij een enkel geval uit, waar een kwartet in de Florestan-arla geen goed klankgeheel verkreeg, onjuist fraseerde, en voorts niet goed bijeenbleef. dan mogen de Haarlemmers tevreden zijn. Maar wat van benoorden het Noordzeekanaal naar hier kwam, stond mu zikaal op geliike hoogte met de zangkoren die wij hier altijd zeer waardeeren. 't z11 deze komen uit de Zaanstreek, of uit de buurt van Nauerna, van Schagen, van Helder of Hoorn Hier was het Westzaan. dat in den bespeler der Es-bombardon buitengewone dingen presteerde De bespeler der Tuba (uit Steen bergen) deed voor hem niet onder, en ten slotte moeen wil de klarinettisten uit Haar lem 'Caecilia. Johez. Crescendo), den fatrot- tist (Voorwaarts), den buele (Kunstkring) prüzen om dingen die een 'link eind boven de middelmaat uitstaken. Men kan onmoge lijk al het. goede releveeren. De nitsnraak der Jurv 'de heeren A. L Hasebroek en Jos. de Klerk) .werd des avonds om elf uur bij monde van den laatste bekend kemaakt. Zondagmiddag. Het namiddag-concours nam voor zich niet minder dan vijf en een half uur in beslag Voor de heeren van het uitvoerend comité en hun colléga's der regcllngscommissie; voor hen die zich met de controle belastten en hun vrijen dag daarvoor gaarne offerden mag men alzoo bewondering hebben terwijl men de taak der jury verre va" benijdenswaardig zal achten, zoo men weet wat hieraan vast zit. Wij kunnen nu reeds, als we dit neer schrijven. constatecren dat allos in de beste orde is verloopen. De regeling was uitstekend, de uitspraak der jury werd aLs uiterst billijk aanvaard, en. wat een voornaam ding Is: de belang stellenden hebben geen spijt gehad, hun Zondag te hebben gegeven om zoo veel. zoo heel veel goeds te hooren. Van zelf sprekend konden niet allen een eersten prijs beha len. Voor de vijf rubrieken van beoordeeling zou men bij elk der juryleden drie malen het cijfer, zeer goed" twee malen hot cijfer ..goed" moeten behalen als minimum om voor een eersten prijs in aanmerking te komen. Deze rubrieken: stemming, klankgehalte, techniek, rythmiek, voordracht en nuanoeertng bieden genoeg voetangels en klemmen, zoodat de winnaars van oen tweeden prijs (b.v. twee malen zeer goed en drie malen goed) nog in 't geheel geen slecht .figuur maakten Een ongelukje kan al de schoone verwach tingen den bodem inslaan, en zoo gebeurde het. inderdaad meermalen, dat cijfers den uitmundendheid werden weggevaagdevenwel werd heel dezen middag en ook tijdens den avondwedstrijd geen enkelmaal een derde prijs toegekend. Wij hebben met geen moge lijkheid een geval kunnen constateeren, dat een tweede prijs een te hooge taxatie was. Wel stelden enkele malen een paar duettisten zich aan gevaar bloot, door een stukje uit een opera voor te dragen en elke begelei ding achterwege te laten; hetgeen soms een poover effect maakte. Dan was soms rythme, of klankgehalte, of stemming oor zaak dat nog een tweede prijs kon worden toegekend. Maar hooger toch kon de jury de verrich tingen van deze zelfgenoegzamen niet aan slaan. De kwartetten voorts gaven buitenge woon veel genot, hetzij deze saamgesteld waren uit pistons en trobones, ofwel uit piston buglo. baTiton en tuba. terwijl ook de com binatie van vier trombones een bijzonder schoon effect maakte. Alleen was hier de keuze van het. werk meer voor vier hoorns berekend. De heeren van „Waterlandsch fanfare" zouden anders hun verrichtingen stellig hooser zien aangeslagen. Zondagavond. Hier waren de verrassingen verdeeld over elk der drie afdeelingen. De solisten der afd. uitmundendheid zaten elkaar geducht op de hielen in technisch opzicht. Wat aangaat de muzikale voordracht stond echter de fluitist P. H. Spaan met de sonate van Loetllct aan de spits. Wij hebben van dezen musicus herhaaldelijk op kerkconcerten kri tiek geleverd en steeds in voor hem vleiende bewoordingen. Thans viel hem ten deel. naast een eersten prijs, de medaille van het .Gemeentebestuur van Haarlem, voor de mooiste voordracht van alle deelhebbers aan het concours. Groote verrassingen evenwel wachtten ons nog in de eere-afd. duetten. Hier was het Apollo, Zaandijk, dat twee zijner leden, jong beide, de eene een knaap nog, uitzond om de eer van het korps te verdedigen. Daar stonden voor ons twee es-klarinettisten, van buitengewone begaafdheid, die een duet van Mozart (een bewerking van een der viooiso- nates in Bes) voordroegen zóó feilloos tech nisch, zóó ln-muzikaal en in een zóó voor beeldig samenspel, dat wij ons oprecht ver heugden, dat de jury in elk der rubrieken het hoogste cijfeT toekende. De prijs werd dan ook toegewezen „met lof". Maar ook „Kunstkring" Spaarndam, en „Johez" Haarlem, mogen recht tevreden zijn met de mannen die zij uitzonden. En met evenveel trots mag „Waterlandsch fanfare" terugzien op dit interessante concours. De heer LTzendijk sprak na de bekendmaking van den uitslag een dankwoord aan allen die daarop volle recht hadden. De „uitblin kers" op den wedstrijd stonden op het podium rond hem geschaard, en de voorzitter, be waarder der gouden en zilveren schatten, waaronder vier van het Koninklijk huis. dis tribueerde mildelijk en volgens recht en ge weten, prees, gaf warme handdrukken, bracht gelukwenschen en ja hij voelde wel dat de hoorders, die maar niet wilden heengaan, de tram-mannen sympathiek gezind zijn. Zij zagen met genoegen de medaille van Prins Hendrik gaan naar Oost-Zaan, kwartet Veni vidi viel, voor 't hoogst aantal punten; dan de medaille van Prinses Juliana om dezelfde reden naar de twee klarlnet-virtuoozen uit Zaandijk en aan dezelfde jongelui de medaille van H. M. de Koningin voor het hoogst aantal punten over 't geheele concours. Ch. Hage- meyer ontving de medaille van de Koningin- Moeder (hoogst aantal punten solist), H. Spaan die van ons gemeentebestuur voor de mooiste voordracht. Meer goud en zilver had voorzitter IJzendijk niet weg te geven. Het is er heel wat geweest, als men overziet den voorarbeid. dien dit concours noodig maakte en de algeheele opoffering van elk uurtje vrijen tijd, maanden lang. Haarlem's Tram fanfarekorps en zijn staf van werkers is uit stekend voor den dag gekomen met dit in elk opzicht welgeslaagde concours. G. J. KALT. (In ons nummer van Maandag hebben wij reeds de gedetailleerde uitslagen van dit con cours opgenomen). TENTOONSTELLING KUNST". „KIND EN DE OFF1CIEELE OPENING. Maandagmiddag had in het .Frans Hals Museum de officieele opening plaats van de tentoonstelling „Kind en Kunst", in te- gewoordigheid van tal van genoodigden, le den van het comité en het eere-comité. Bij deze opening was Prinses Juliana te genwoordig. Nadat de Prinses, ontvangen door het eere-comité, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Kamerheer i. b. d. van de Ko ningin, en den burgemeester, den heer C. Maarschalk, had plaats genomen tusschen Jhr. Mr. Dr. A. Röell-bar.esse De Vos van Steenwijk, heette de voorzitter van het Ten toonstellingscomité. de heer G. D. Gratama Prinses Juliana en de verdere aanwezigen welkom en zette met een kort woord het doel van de tentoonstelling uiteen: de opbrengst zal ten goede komen aan het zwakke en het ongelukkige kind, n.l. aan „Pro Juventute", „Zuigelingenzorg" en de Vereen, voor on derwijs aan zwakke en zieke kinderen. Spre ker dankte de Prinses voor de sympathie die zij toonde door haar tegenwoordigheid en hoopte dat velen op de tentoonstelling zou den genieten en zoo het doel der exposities ten volle zou worden bereikt. Hierna was het woord aan Jhr. Mr. Dr. A. Röell, voorzitter van het eere-comité, voor het houden van de openingsrede. Spr. begon met erkentelijke hulde te bren gen aan allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van deze tentoonstelling, aan welker opening bijzondere luister werd bijge zet door de tegenwoordigheid van Prinses Juliana. In 't bijzonder dankte spr. den bur gemeester en het gemeentebestuur van Haarlem voor het beschikbaar stellen van de tentoonstellingszaal in het Museum, het co mité en den heer Gratama, onder wiens lei ding een schoon geheel is ontstaan. Het is, aldus spr. ongeveer, een goede gedachte ge weest, het kind en de kunst aan elkaar te verbinden. De kunst toch geeft bemoediging aan velen die in deze moeilijke tijden onder zware zorgen gebukt gaan. Juist door de kunst zullen velen dc opgewektheid krijgen en behouden om voor het komende geslacht een beteren tijd voor te bereiden. Spr. uitte zijn beste wenschen voor het materieel en Ideëel succes der tentoonstelling: voor dit succes ls het feit, dat Prinses Juliana dezen middag het kind en de kunst ten doop heeft willen houden, de beste waarborg. Met den wensch dat dc toewijding aan het. kind en de kunst bij deze tentoonstelling rijke vruch ten zal afwerpen cn dat na sluiting der ex positie het comité met voldoening op zijn ar beid zal kunnen terugzien, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Hierna was gelegenheid voor het gebruiken van ververschingen en bezichtigden Prinses Juliana cn de genoodigden met groote be langstelling de tentoonstelling. Prinses Juliana werd bij haar aankomst en bij haar vertrek door een groote menigte lulde toegejuicht. ANTI-OORLOGSSPEL VAN HENRIETTE ROLAND IIOLST. Henrietta Roland Holst, heeft een anti-oor logsspel voltooid. „WIJ willen niet", dat bin nenkort verschijnen zal. De uitvoering door leden van verschillende jeugdorganisaties zal waarschijnlijk in Januari geschieden. TIJDSCHRIFTEN. Vliegend Blad Herstellingsoord- vereeniging Spoorwegpersoneel. WU ontvingen een .Vliegend Blad" van de Herstellingsoord-vereeniging voor Spoorweg personeel. gewijd aan liet vijfde lustrum der vereeniging. Het blaadje is rijk geïllustreerd en geeft daarmee' vooral een goed overzicht van wat deze vereeniging in 25 jaar bereikte. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel pijn'rozen-parfum en kostbare cocos-oliëm uit Indo-China vormen de voornaamste bestanddeelen van Dobbelmann's ver gaarde Co-co-ro-so (Cocosrozenzeep). Deze'zeep, die reeds sedert 1888 gefa briceerd wordt volgens een oud geheim recept, bezit een eigen bijzondere charme, die géén andere .zeep ooiUheeft.wetenJe benaderen. Vraagt Üw"winkelieL~baarwTiefvong'neefe merkl Co-co-ro-yo van Dobbelmannl WVWVWWN Voor den Politierechter. Deurwaarder's zorgen. Men weet, dat bij ons nog het weinig sympathieke rechtsmiddel bestaat, dat iemand, die zijn schuld niet op tijd betaalt, in bepaalde gevallen in het Huis van Be waring kan worden opgesloten. Heeft een schuldeischer er het geld voor over cn de wet staat de lijfsdwang toe, dan spreekt de kantonrechter die uit en de deurwaarder moet zien, dat hij d enschuldenaar te pak ken krijgt om hem naar 't Huis van Bewa ring over te brengen. Heeft de schuldenaar er de lucht van en dat is geen zeldzaam heid, dan gaat hij verstoppertje spelen, want hij mag niet uit zijn huis gehaald worden of de kantonrechter moet er bij zijn en die voelt daar niet veel voor, zoodat de deur waarder den gijzelaar het liefst op straat oppikt. Zoo deed ook een nog jeugdigen deur waarder en men begrijpt, dat hij er niet veel voor voelde den man, dien hij op zijn bakfiets, waarin versche visch, aantrof, naar huis te laten gaan, zooals de man wilde. Aan den anderen kant was 't begrijpelijk, dat de man zijn visch liever thuis zag dan in 't Huis van Bewaring, waar de kans ze voor een goed prijsje te verkoopen, niet groot was. Hij zette dus zijn lichaamsgewicht op de pedalen, waarop de deurwaarder de fiets vast. greep en waar partijen dus zeer tegen gestelde verlangens koesterden, lag het voor de hand dat elleen een gewelddadige hande ling den doorslag kon geven. De vischkoopman meende dat de oesllsslng bij hem lag, daarom nam hij. zittende op het zadel, een mes. dat bij de visch lag. uit den bak en zei: „aLs je niet loslaat, steek ik!" en dit nu was een bedreiging tegen het deur- waardelijk leven, waarvoor de koopman thans in de beklaagdenbank stond. Later had hij nog wel dat mes tegen hetzelfde ge zag opgeheven, maar dat scheen niet ten laste gelegd, wat zijn geluk was, want nu vond de Officier, dat, als iemand op zijn bakfiets blijft zitten en zoodoende een ander die een stapje achteruit gaat, niet kan ra ken, dit geen effectieve bedreiging tegen het leven is, waarom vrijspraak werd gevraagd. De rechter ging ermee accoord en de be klaagde zei, dat hij er ook niets op tegen had. Niettemin moet het toch leder ontraden worden het mes tegen een deurwaarder te trekken Les absents ont tort. Ze zeggen wel eens, dat. het er niet op aan komt of je al dan niet als beklaagde verschijnt en dat mag waar zijn voor rijden zonder rijwielplaatje en dergelijke dingen, ja ik geloof, dat je dan zelfs beter weg kan blijven, want dat spaart tijd en reiskosten, maar als je iets hebt uitgehaald, waar een berouwvol gezicht en beloften van beter schap niet misplaatst zijn, dan is zeer aan te bevelen naar den rechter te gaan om ver giffenis te vragen. Als de jonge man, die een ruit had ingegooid, dit begrepen had. zou hij er niet met veertien dagen gevangenis zijn afgekomen, want dat is een formidabele poffer voor een gebroken ruit. Nu was 't. een buitengewoon flauwe daad om, als je ln do Spaarnwouderstraat loopt, zonder eenlg motief een ruit van 't Klaverblad ln tc slaan, na te hebben gezegd, alsof 't een kunststuk of heldendaad van belang was: „Zal Ik dit ruit eens stukslaan?" Er was toen nog een nachtwaker op af gekomen en die had ook nog een opstopper van den kwajon gen gehad., wat er eigenlijk niet bijhoorde, want hij had alleen van de ruit gesproken. Die opstopper werd nu meteen verdiscon teerd. Ik vermoed, dat de jongen zich nu wel zal haasten om verzet aan te teekenen in den hoop op een milder oordeel, maar de teekenen op vermindering waren niet gunstig. VREEMDE KLANKEN. 't Was geen belangrijke zaak, die veel leden van de rechterlijke macht op het podium en de klerken van de griffie achter de balie trok: 't was een eenvoudig diefstalletje, waar een man een portemonnaie van een keukentafel had gepikt, om die gauw weg te smijten, toen do bestolene hem naliep. Dat zou al die be langstelling niet hebben gewekt, als die man geen Chinees vas geweest en voor wien dus een andere Chinees, die wat Hollandsch sprak, noodig was om de verschillende ver klaringen om te zetten. En we luisterden met veel plezier naar de vele au's en ings cn ungs, die over de groene tafel werden gestrooid. De tolk mocht zeer zeker wel een betrouwbaar man zijn, want die twee hadden ons levend kunnen verkoopen. Verdachte ontkende: hij had de portemon naie op straat bij de deur gevonden; voorts scheen hij niet ongeneigd tot marchandee- ren, wat de strafmaat betreft, wat volstrekt Dat niet alleen in dagen van depressie en malaise de menschen in figuurlijken zin hun hoofd verliezen, bewijst de spoorweg-manie van 1845 in Engeland. Zoowel de angst van te verliezen, als de zucht om te bezitten, zijn twee factoren, die beurtelings in de geschie denis der menschelijke dwaasheid een rol spelen. In het jaar 1825 was de eerste spoorlijk tusschen Stockton en Darlington, geopend en twintig jaar later, ln 1845 bleek reeds dui delijk, dat het spoorwegwezen, dat. men aan vankelijk wantrouwend had bekeken, een succes kon worden genoemd. De oudere maatschappijen, die bevreesd waren, hun winsten te zien verminderen, hadden al dik wijls concurreerende ondernemingen tegen vrij hooge bedragen overgenomen, wat na tuurlijk weer stimuleerend werkte tot het oprichten van nieuwe maatschappijen. Par- ticu ieren zoowel als banken waren grif be reid ln deze richting mede te werken, door het fourneeren van het benoodigde kapitaal en ingenieurs, architecten, taxateurs en ad vocaten kwamen handen te kort om alle plannen die in voorbereiding waren, uit te werken. Want er bestond in die dagen een bepaling, dat de ontwerpen, benoodigd tot het verkrijgen van een spoorweg-concessie, bij het Ministerie van Handel moesten wor den ingediend vóór den 30sten November van het voorafgaande Jaar. Nu was het aantal ontwerpen, dat in be werking was, in 1845 zóó groot, dat vooral architecten en landmeters geen kans zagen al die plannen tijdig uit te werken en gereed te hebben. Advertenties, waarin gegadigden werden opgeroepen, verschenen in de kranten en zelfs tweede-rangs krachten, die anders niet in aanmerking kwamen, konden toen een enorm salaris verdienen. Intusschen naderde de fatale datum, langzaam maar zeker. De landmeters zwoegden, wat ze kon den, maar werden dikwijls tegengewerkt door de grondeigenaars, die niet duldden, dat over hun terrein een spoorlijn zou wor den aangelegd, welke tegenwerking soms uit liep op een formeel gevecht tusschen beide partijen, want alle moeite en werk zouden nutteloos zijn, indien de plannen niet op 30 November waren ingediend. We behoeven dan :ook haast niet te vertellen, dat fraude en omkooperij een ongekenden bloei be leefden! De 30ste November 1845 viel op een Zon dag, maar in de omgeving van het Ministe rie van Handel, was er van Zondagsstem ming weinig te bekennen. Allerlei voertuigen reden den geheelen dag af en aan. om ont werpen in te leveren. In de provincie waren den dag tevoren en nog des morgens geen vervoermiddelen genoeg, om de belangheb benden naar het dichtstbijzijnde station te brengen. De ontwerpers van een nieuwe spoorlijn hadden o.a. van de Great Western Railway een expresse-trein gehuurd, maar de machine raakte defect en men bleef staan op de hoogte van Maidenhead. Een andere expres, die afgehuurd was door een concur reerende groep, reed op den eersten in. Ge lukkig vie'en er geen dooden te betreuren en beide partijen slaagden er nog in, op het laatste nippertje Londen te bereiken. Alleen de Great Western liet op dien Zondag tien extra treinen loopen. De mededinging was dan ook geweldig en de middelen, die de verschillende concur renten gebruikten, om elkander een hak te zetten, waren dan ook weinig scrupuleus. Zoo was een mededingende maatschappij niet in staat haar plannen in te dienen, om dat een collega voor een hoog bedrag den drukker had omgekocht en op deze wijze in het bezit was gekomen van twintig der noodzakelijkste schetsen. In andere gevallen werden de steenen, waarop de p annen ge graveerd stonden, gestolen, of wel de druk ker werd omgekocht ervoor te zorgen, niet op tijd klaar te zijn. De spoed, waarmee gewerkt was, kan blijken uit het feit, dat sommige plannen maar voor tweederden ge- lioprapheerd waren; de rest was er met de hand bijgeteekend. En al die ontwerpen, ge heel of gedeeltelijk voltooid, werden ingele verd vóór middernacht van den 30sten No vember. Een expresse-trein stoomde naar Londen met een vaart van 80 mijl per uur. Het ge beurde echter ook wel, dat de bestaande spoorwegmaatschappij niet genegen was. een extra trein te verhuren aan een concur- rent-in-spé. Maar deze laatste was soms nog handiger en wist zijn doel tóch te bereiken. Hij huurde eenvoudig bij de weigerende maatschappij een expresse-trein voor het vervoer van een lijkstoet. In de kist bevond zich echter niet het stoffelijk overschot van den dierbaren overledene, maar de ontwer pen en teekeningen voor een nieuwe spoor lijn en begeleid door bidders werden de kost bare documenten naar de plaats van bestem ming gebracht. Aan het Ministerie van Handel was dien dag extra personeel beschikbaar en alles ver liep rustig tot negen uur in den avond. Men had een plan opgemaakt, op welke wijze de indiening moest plaats hebben: de belang hebbenden gaven een korte toelichting en het ontwerp werd in de boeken ingeschreven Maar naarmate de stroom zwol, kon het personeel dit alles niet meer verwerken. De ongerustheid van de langhebbenden, die vreesden, dat zij niet tijdig aan de beurt zouden komen, werd wel iets verminderd door de aankondiging, dat een ieder, die zich vóórdat de klok twaalf sloeg, binnen het gebouw bevond, nog geholpen zou worden. Nauwelijks had de laatste slag weerklonken, of alle deuren werden gesloten. Op dat mo ment hield juist een rijtuig voor het Minis terie stil, drie aspirant-concessionarissen renden eruit en toen ze de deur gesloten von den, begonnen ze als razenden te bellen; een politie-agent, die opendeed, vertelde hun, dat de tijd verstreken was, maar reeds vlogen de plannen en teekeningen over het hoofd van den dienaar der wet door de half-geopende deur in de vestibule. Aangezien dit in strijd was met de bepalingen, nam de politieman de documenten weer op en smeet ze op straat De verblufte promotors waren buiten zich zelf van woede, want ze waren op tijd van Harwich in Londen aangekomen, maar een ezelachtige koetsier, die niet wist, of mis schien niet wilde weten, waar het Ministerie van Handel was, had hen uren lang rond gereden! In totaal werden niet minder dan 620 plan nen voor een nieuwe spoorlijn ingediend, met een globale kostenberekening van 560-000.000. Bovendien waren er nog 643 plannen, die niets anders dan een voorloo- pig ontwerp bevatten. Meer dan 500 van deze aanvragen hadden alle trappen te doorloo- pen, voordat zij bij het Parlement werden ingediend en 272 concessies werden in 1&46 toegestaantot ruineering van duizenden die later maar moesten zien, hoe ze het geld bij elkaar kregen, om te voldoen aan de ver plichtingen, die zij in een onbezonnen oogen blik op zich hadden genomen. W. S. overbodig was, want zoowel de Officier als de rechter waren den Chinees welgezind, omdat hij zich in het vreemde land, waar niemand hem verstond en waar je geen por temonnaie mag vinden, niet thuis gevoelde en dat zal dan ook wel de reden zijn geweest, dat hij het huis van de juffrouw voor het zijne had aangezien. Hij kwam er met 5 weken af met aftrek van voorarrest. Wellicht is dit een vingerwijzing voor Hollanders, die portemon- naies willen stelen, om dit niet hier te doen, maar in een land, waar ze je niet verstaan. SCHEEPVAARTBERICHTEN Binnendijk 31 v. Padang n. Batavia. DJcmbor 31 v. Belawan-Dili n. Makalla. Enggano 31 to Belawan-Dili v. Batavia. Johan de Witt 31 te Belawan-Dell v. Batavia Polydorus 31 v. Belawan-Deli n. Cameron. Soekaboemi p. 2 10 uur Finisterre, Rotterdam naar Batavia. Tasman 31 te Lorenco Marques v. Port Louis (Muur.), vertrok naar Port Natal. Amstelkerk 2 te Amsterdam v. Hamburg. Alchiba 1 v. Santos. Buenos Ayres naar Rot terdam. Algorab 1 n.m. te Rotterdam v. Hamburg. Alkmaar 31 v. Bahia Blanca Antwerpen. Amsterdam 30 v. Curacao n. Paramaribo. Bnnrn 31 te Curacao v. Amsterdam Bodegraven 1 te Amsterdam v. Antwerpen. Boskoop 30 te Antofagasta v. Corral. Binnendijk 2 v.m. te Batavia v. New York. Balooran p. 1 10 u. Kaap del Arml, Rotter dam naar Batavia. Crijnssen 1 te Amsterdam v. Hamburg. DJember 31 v. Belawan. Batavia naar Rotter- dam Edam p. 1 n.m. Scilly, New Orleans naar Rot terdam. Gelria 31 10 u. v. Las Palmas, Buenos Ayres naar Amsterdam. Grootelcerk 1 te Amsterdam v. Hamburg Heemskerk 2 v. Port Elisabeth n. O. Londen. Hoogkerk 1 te Bremen, Calcutta n. Rotterdam Insullnde p. 2 2 u. Sagres. Batavia naar Rot terdam. Jason, 31 v. Curacao naar Europa. Kllpfontein 29 v. Mozambique n. Mikandaml. Kedoo 16 u. te Hamburg v. Rotterdam. Kota Agoeng p. 31 13 u. Perlm, Rotterdam naar Batavia. Kota Radja P. - - Finisterre 3 v.m. te San tander verwacht. Batavia n. Rotterdam. Kota Baroe 31 v. Rangoon n. de Pacifickust Kota Nopan 2 te Rotterdam v. Hamburg. Lochkatrine 81 te Liverpool, Pacifickust n. Rotterdam. Maa8kcrk 1 v. Lagos n. Accra, W.-Afriak n. Amsterdam. Modjokerto p. 1 17 u. Dover. Rotterdam n. Batavia. Morauke p. 1 IS u. Ouessant, Batavia naar Rotterdam. Nieuw Zeeland, p. 31 Thursday Island. Orestes 30 v. Iqulquo naar Antofagasta. Poilau Rocbiah p. 1 Auessant, Batavia n. Amsterdam. Rotterdam 1 n.m. tc Rotterdam v. N. York. Streefkerk 1 te Madras v, Rotterdam. Slamat 2 7 u. te Bclawan, Rotterdam naar Batavia. Soekaboemi p. 31 24 u. Ouessant. Rotterdam naar Batavia. Salland 3 22 u. te IJmuiden verwachtf Bue nos Ayres naar Amsterdam. Statendam 31 n.m. te New York v. Rotterdam Simaloer 1 to Port Said, New York n. Java. Salabangka 31 v. Port Said Batavia naar Am sterdam. Springfontein 2 to Port Said, Amsterdam n. Beira. Tabinta 31 v. Liverpool naar Amsterdam. Tanlmbar 2 te Alexandrlë. Brisbane naar Rot terdam. Westerkerk 1 v. Antwerpen naar Kaapstad n. Vllsslngen. WERKVERRUIMING. RIOLEERINGSWERKZAAMHEDFN. Met het oog op de werkverruiming voor grond werkers en zandleveranciers is het gewenscht spoedig over te gaan tot de uitvoering van rioleerings- en ophoogingswerken in en op geprojecteerde straten enz. ten noorden van de Jan Gijzenvaart. Het ligt in de bedoeling daarbij de zwarte aarde af te graven en later weer op den grond te brengen. De bestra- tingswerken kunnen na het leggen der lei dingen door de verschillende bedrijven uitgevoerd worden. De aan de uitvoering der werkzaamheden verbonden kosten worden geraamd op 52.500. B. en W. stellen den raad voor genoemd bedrag ter beschikking te stellen. De heer W. Treffers hoopt 5 November den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Nederlandsche Spoorwegen. Vioolconcert van Gcza Frid. Heden Dinsdagavond zal door de H.O.V. de allereerste uitvoering geven worden van het pasvoltoolde vioolconcert van den Hongaar- schen componist Géza Frid. hetwelk vertolkt wordt door Alexander Moskowsky, aan wien de compositie is opgedragen. Na de Haarlemschs creatie zal Géza Frid's vioolconcert ook uitgevoerd worden te Am sterdam. Parijs, Boedapest, alsmede in Ame rika iBston en New-Yorki Het Boston Sym phonic Orchest voerde reeds eerder werk van Frid uit en wil de „Suite peur grand Orches- tre", nadat het stuk eerst bij onze II.O.V., te Boedapest en Parijs gespeeld was.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10