EEEul STADSNIEUWS HAARU.rt'S DAGBLAD DINSDAC 3 NOVEMBER TV3T LOONEN GEMEENTE- PERSONEEL. EEN VERGELIJKING. In verband met de te Haarlem actueele vraag der salarisverlaging voor het gemeente personeel, verzoekt men ons op te nemen een in het Septembernummer van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gegeven overzicht der arbeidsvoor waarden van gemeentewerklieden op 1 Juli 1031. Indien men rekening houdt met de in vele plaatsen bestaande pensioenkorting en va- cantietoeslag worden de minima en de maxi ma In de 13 gemeenten met meer dan 50000 inwoners: 1. Hilversum v. f 32.6-1 tot f 36.72 p week 2. Amsterdam v. f 32.26 tot f 38.32 p week 3. den Haag v. f 31.75 tot f 30 35 p. week 4 Haarlem v. f 31.75 tot f 38.95 p. week 5. Delft v. f 28.80 tot f 37.80 p. week. 6. Rotterdam v. f 28,35 tot f 37,80 p. week 7. Enschedé v. f 28,tot f 37,p. week 8. Nijmegen v. f27.97 1/2 tot f 39,71 p. week 9. Arnhem v. f 27.71 tot f 37.37 1/2 p. week 10. Dordrecht v. f 27.29 tot f 37.38 p. week 11. Tilburg v. f 27.14 tot f 40.02 p. week 12. Eindhoven v. f 27.— tot f 36.— p. week 13. Schiedam v. f 27.— tot f 35,— p. week 14. Utrecht v. f 26.73 tot f 34,82 p. week 15. Groningen v. f 26.53 tot f 36.60 p. week 16. Apeldoorn v. f 24.70 tot r 32.02 p. week 17. Leiden v. f 24.50 tot f 35.82 p. week 18. Maastricht V f24.50 tot f 34,59 p. week Arbeiders Rijk, gemeenten 1ste klasse van f 21,96 tot f 36.89 p. week. Met den kindertoeslag is bij deze bereke ning geen rekening gehouden. Amsterdam, den Haag, Delft, Rotterdam, Enschedé. Dordrecht en Apeldoorn hebben in het ge heel geen kindertoeslag. Hilversum. Arnhem. Schtedam en Lelden van het vierde kind af: Nijmegen, Eindhoven. Maastricht en Utrecht vanaf het derde kind. In Haarlem bedraagt de kindertoeslag f52,per jaar voor elk kind beneden 18 jaar. Voor een arbeider met drie kinderen wor den de cijfers dus: 1. Haarlem van f 34,75 tot f 41.95. 2. Hilversum van f 32.64 tot f 36.72. 3. Amsterdam van I 32.26 tot f 38.32. 4. den Haag van f 31.79 tot f 39,39. 5. Tilburg van f 31.19 tot f 46.02 6. Nijmegen van f 28.97 1'2 tot f 40.71. 7. Delft van f 28.80 tot f 37.80. 8. Rotterdam van f 28,83 tot f 37.80. 9. Enschedé van f 28.tot f 37. 10. Arnhem van f 27.71 tot f 37.37 1/2. 11. Dordrecht van f 27,29 tot f 37.38. enz. EEN VOETBRUG OVER DE ZOMERVAART BIJ besluit van den Raad van 7 October jl. werd voor prae-advies een verzoekschrift ln handen van B. en W. gesteld, waarbij be woners van de Zomerkade den wensch te kennen gaven, dat over de Zomervaart nabij de daar gelegen bijzondere scholen voor la ger onderwijs en voor voorbereidend lager onderwijs een voetbrug zou worden gelegd. Do voordeelen zouden zijn, eensdeels, dat. de leerlingen beter over de genoemde scholen en de scholen aan den Heerensingel, die onder hetzelfde bestuur staan, verdeeld zouden kunnen worden, aangezien de weg naar de eerstgenoemde scholen zou worden verkort, anderdeels, dat zoowel naar de eerstgenoem de scholen als naar den aan deze'fde zijde der Zomervaart gelegen speeltuin van de Speeltuinvereeniging ,Het Oosterkwartier" niet meer langs een grooten omweg over de drukke Nagtzaambrug zou behoeven te wor den gegaan. Het komt B. en W. voor, dat het aanbe veling verdient aan den vooromschreven wensch te voldoen. Aan deze verbetering zouden B. en W. den aanleg van een trottoir langs den vorenbe- docldcn speeltuin willen verbinden. DE WERKLOOZEN. MAATREGELEN DER GEMEENTE HAARLEM In de raadsvergadering van 7 October j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies een adres van den Haarlemschen Besiuurdersbond en drie andere organisaties, houdende verzoek om ten behoeve van werk- loozen le meer werkgelegenheid te openen door het doen uitvoeren van werken. 2e. in ruime mate te verstrekken schoeisel, brandstof dekking en kleeding en 3e. te doen vervallen bij de steunverleenïng den wachttijd na het beëindigen der zes- weeksche periode van te werkstelling bij de werkverruiming. B. en W. hebben omtrent een en ander het advies ingewonnen van de Commissie voor de werkloosheidsbestrijding. B. en W. kunnen zich met de in dat stuk ge geven conclusies vereenigen. Ten aanzien van het vermelde sub le advi seert de Commissie alleen zonder nader in details te treden in den komenden winter waarin de werkloosheid naar het zich laat aanzien buitengewoon groot zal zijn zooveel mogelijk werk le laten uitvoeren B. en W. mogen opmerken dat hun beleid en hun zorg voortdurend daarop zijn gericht. Reeds is een onderzoek in bewerking naar de eventueele uitvoering van schilderwerk in dezen winter uit te voeren door de bouwvereenigingen en jaarlijks geschiedt genoemd werk in het win- ter-seizoen bij onderhoud van gemeente-ge bouwen. De wenschen om zoo mogelijk ma chinaal te vervaardigen onderdeelen voor werken in uitvoering door of namens de ge meente ook alhier te doen maken, om beton werken eventueel in eigen beheer uit te voe ren en voorts om het percentage van Haar- lemsche inwoners in de bestekken van wer ken voor gemeenterekening gesteld op te voeren waarop de Commissie gunstig advi seert. hebben onze aandacht. Het behoeft geen betoog, dat zoodra B. en W. over plannen beschikken, zij daarmede met spoed zullen komen bij den raad, zoo beslissing daarop is vereischt. Aangaande punt 2 verklaren B. en W. zich bereid het advies der Commissie op te volgen en het betreffend raadsbesluit voor de bijzon dere toeslagen (schoeisel, kleeding. dekking en brandstoffen) in dezen winter ruimer toe te passen, weliswaar met strikte toepassing van de daarvoor in acht te nemen regelen, doch overigens, waar noodig. ten gerieve van die gesteunden die langdurig werkloos zi.in Evenzoo gaan B. en W. met het gevoelen dei- Commissie accoord om soepelheid te betrach ten voor het in aanmerking nemen van den duur van een wachttijd in den overgang van ontslag uit den lossen gemeentedienst (werk verruiming) maar de steunverleening (punt 3). nochtans onder voorbehoud dat een wachttijd, hoezeer dan ook van beperkten duur aanwezig blijft, daar deze immers is op gelegd in de door het Riik goedgekeurde en gesubsidieerde steunregeling. B. en W. hebben gemeend met deze mede deel ing aan den raad van een en ander te kunnen volstaan. PERCEEL KENAUPARK 8. VERKOOP DOOR DE GEMEENTE. VEREENIGING „NA ARBEID ONTSPANNING. De verceniging „N.A.oopgericht door personeel van de Choc, fabriek „Union", hield Zaterdag een feestavond ln gebouw St. Bavo. Zooals gewoonlijk oogstten de spelers buiten gewoon veel succes vooral met hun voor drachten en speciaal in de opgevoerde één- acter ..Een angstvolle Nacht". De avond werd besloten met een zeer geanimoerd bal. Bij raadsbesluit van 10 December 1930 werd besloten liet perceel aan het Kenaupark no. 8 aan te koopen. ten einde, door he*t gebruik van oen gedeelte van den bij dat perceel be hoorenden tuin. de gebogen weg door het Kenaupark te kunnen verbeteren. Genoemde verbetering is inmiddels aan gebracht. terwijl zich thans een kooper heeft aangemeld die bereid is voor het perceel een bedrag van f 20.000 te betalen mits door en op kosten van de gemeente een ijzeren hek als afscheiding tusschen het restant van den tuin en het trottoir van het Kenaupark wordt geplaatst. Het ligt in de bedoeling in meer genoemd perceel een laboratorium voor het maken van wetenschappelijke films ten dienste van net onderwijs te vestigen en een gedeelte in te richten tot woning van den directeur van dat laboratorium. Tegpn verkoop van het perceel voor ge noemd bedrag bestaan bij B. en W. geen bezwaren. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel FEUILLETON 5) Wat duurde het. lang. zoo'n dag, als je hoofd niet naar werken stond. De tijd schoot maar niet op. Hij wilde nu toch eens zien of hij z'n gedachten niet bij zijn papieren hou den kon Het was half vijf toen mr. Veraart van zijn bureau opstond. Hij had er voor vandaag ge noeg van. Oversteeg zat nog dapper te typen toen hU binnenkwam in de kleine kamer. „Komt u nog terug, meneer?" vroeg de klerk. „Neen, je kunt wel gaan als je wilt; als je nog wilt blijven werken, vind ik liet ook goed." „Dan blijf ik nog een uurtje, meneer!" „in orde. ik ga naar de Witte. Mocht er nog iets bijzonders komen, bel me dan even op." „Jawel meneer. Dag meenor." Veraart liep de trap af. Die Oversteeg was een harde blokker. Hij studeerde voor een of ander examen. nou. op zijn kantoor had hij gelegenheid genoeg voor eigen studie. Te veel zelfs. Maar je kon toch niet tegen too n jongen zeggen: „Je mag niet voor je zelf studeoren", als er geen werk genoeg was om den tijd te vullen Neuriënd liep hij de Hcerenstraat uit. stak het. Plein over, dat vol auto's stond, en ging het groote sociëteitsgebouw binnen. De Jassenknecht schoot gedienstig toe voor zijn garderobe. „De heeren zijn er al", vertelde hij vol ijver. „Dank je" zei Veraart en ging verder. ..Nou. die's vandaag ook niet bepaald vriendelijk" dacht de ander, die de slanke gestalte nakeek. Aan een der tafeltjes ging 'n hoeraatje op. Dat was de enthousiaste Overste Mensing, die hem driftig wenkte. „Hallo Veraart! Hier kerel! Prachtig op tijd! Wat zijn jullie advocaten ook niet al tijd!" „Dat is bepaald alleen een eigenschap van militairen" lachte Veraart terug. „Hoe gaat hef? Bonjour van Buren! Zitten jullie hier al lang?" „We zijn er zelf ook pas", knikte Dr van Buren en schudde de hem toegestoken hand. WIJ WAKEN voor het gedeponeerde merk Locarblts. Locarblte waakt over Uw gewondheid. Locarblta Groene Kruis Hoest - bonbons. BUITENGEWOON L. O. OOK EEN CHRISTELIJKE SCHOOL? De Vereeniglng tot stichting en instand houding van een Christelijke school voor buitengewoon l.o. te Haarlem heeft mede werking der gemeente gevraagd voor de stichting van een bijzondere schooi voor bui tengewoon l.o. in de gemeente. De leerlingen der scholen van de Christe lijke scholen hier ter stede, waar voor buitengewoon lager onderwijs wordt be geerd, zullen naar de op te richten school worden overgeplaatst. Zooals in het adres wordt medegedeeld, is de Inspecteur van het Buitengewoon lager onderwijs van oordeel, dat het bij de wet be- noodigd aantal leerlingen de school zal be zoeken. zoodat het bestuur voor deze nieuwe inrichting van onderwijs Rijkssubsidie kan bekomen. Op grond hiervan, en ingevolge het Ko ninklijk besluit, heeft de vereeniging aan spraak op een bijdrage van de gemeente, waarin de school is gevestigd, t.w.: a. f 20 per leerling als tegemoetkoming in de kosten van materieele exploitatie: b. het meerdere, dat door het personeel der gemeentelijke scholen aan jaarwedden wordt genoten, boven hetgeen het Rijk als Jaarwedde vergoedt; en c. het bedrag der jaarwedden van de z.g. „boventallige" onderwijzers. Daartegenover ontvangt de gemeente voor lederen leerling, die de op te richten school zal bezoeken, en niet in Haarlem woont, een uitkeering van de buitengemeenten van f 20 per jaar en per leerling. Volgens het Koninklijk besluit Is het ge meentebestuur bevoegd de tegemoetkoming in de materieele exploitatie te overschrijden. B. en W. merken hierbij op. dat een hooger subsidie toegekend is aan de reeds bestaande R.-K. school voor buitengewoon lager on derwijs aan het Klein Heiligland 12. alhier, een school, soortgelijk aan die. waarvoor de onderhavige aanvrage geldt; en voorts, dat art. 5 der Lager-Onderwijswet 1920 bepaalt, dat, indien een gemeente uitgaven doet ten be'hoeve van het buitengewoon lager bijzon der onderwijs, de onderscheidene scholen van dezelfde soort binnen die gemeente op ge lijken voet moeten worden behandeld. Het ligt in het voornemen van adressant, de school nog dit jaar te openen, mede in verband met het verkrijgen van Rijkssubsi die. De Minister toch deed de toezegging daar van. mits de school nog dit jaar werd ge opend en aan de bij Koninklijk Besluit ge stelde voorwaarden voldeed, terwijl aan adressant bij nadere informatie gebleken is, dat daarna aan anderen geen toezegging meer kon worden gedaan: op de Rïjksbegroo- ting voor 1932 is aan ook geen bedrag voor dergelijke (nieuwe) subsidies uitgetrokken. Om die reden kon het bestuur dan ook niet voldoen aan het verzoek, bij bespreking door B. en W. gedaan, om de oprichting nog tot na 1931 uit te tellen: hij zou daarmede het Rijkssubsidie zien te loor gaan, meende adressant. Overigens zou het bestuur de school op zeer bescheiden voet beginnen. Het zou gaar ne genoegen nemen met de beschikbaarstel ling van gemeentewege, van twee of meer schoollokalen en de kosten van inrichting zouden geen groot bedrag vorderen. Kan de gemeente geen lokaliteit afstaan, dan zou voorloopig een particulier gebouw gehuurd worden, in de hoop. dat straks van het schoolgebouw aan het Klein Heiligland No. 12, thans tot 1 Mei 1932 in gebruik ge geven door .cle gemeente aan de R.-K. bui tengewone school. eenige lokalen beschik baar zouden worden gesteld. De voor rekening der gemeente komende exploitatie-kosten zouden voorloopig pl.m. f 4 400 per jaar bedragen, waarop dan mis schien nog in mindering zal kunnen worden gebracht ee"n door adressant aan te vragen eventueel provinciaal subsidie. B, en W. zijn vair meemng, dat het, m verband met den benarden toestand der ge- nieente-financiën en de algemeen heerschen- de malaise, niet verantwoord zou zijn, en niet van voorzichtig beleid zou getuigen, om, anders dan bij hooge noodzakelijkheid, nieu we uitgaven te creêeren. Voor de leerlingen, wier belangen door adressant worden voor gestaan, is wel plaats te vinden zoo dit noodig is op de andere scholen voor bui tengewoon lager onderwijs in deze gemeente, en een bezwaar is ook, dat de bemoeiingen der vereeniging zich uitstrekken nog tot kinderen uit andere gemeenten, zoodat de meerdere kosten nog voor die kinderen door Haarlem zouden moeten worden gedragen. B. en W. achten derhalve, dat het verzoek op grond van een en ander behoort te wor den afgewezen. Eene minderheid in het College meent ech ter, dat op het verzoek niet, zonder meer, af wijzend kan worden beschikt. Het komt haar voor, dat de wettelijke' be palingen, hiervoren ter zake genoemd, im peratief zijn, weshalve, nu bij vroegere raadsbesluiten steun verleend is aan de R.-K. School voor buitengewoon lager onderwijs en op niet-bekrompen wijze subsidie is ver leend de gemeente verplicht is, op deze aanvrage gunstig te beschikken. De Commissie van bijstand voor onder wijszaken. in deze gehoord, adviseerde even eens tot inwilliging van het verzoek. GEMEENTEREINIGING. VERPLAATSING VAN EEN DEEL VAN HET BEDRIJF NAAR HET VUILRAK? In de laatste jaren hebben B. en W. meer malen klachten bereikt van omwonenden, over den hinder, welken zij ondervonden van de mestverzamelplaats der gemeente-reini ging aan de oostzijde van den Harmenjans- weg. Ondanks dezertijds toenmaals getroffen maatregelen zooals het afschutten van de tonnenspoelplaats, het afdekken oer vuil nisschuiten en het plaatsen van een hooge- ren schoorsteen op den verbrandingsoven blijven de klachten thans nog niet uit. Dit behoeft geen verwondering te wekken. Immers, op de meeste dagen in het jaar geldt voor omwonenden het parool: „deuren en ramen dicht, ter vermijding van stof en stank". Ondanks de buitengewone tijdsomstandig heden dienen naar B. en W. meenen maat regelen te worden getroffen om in den be- staanden hinderlijken toestand verbetering te brengen. Een goede oplossing kan alleen worden verkregen door wegruiming ter plaatse van de beerputten, de tonnenspoelinrichting, den verzamelput van bagger en veegvuil, de stortplaats van het huisvuil en de ontsmet- tings- en blauwzuurinrichting. Deze stank en stof verspreidende objecten kunnen zeer ge schikt worden opgericht op het aan de ge meente in eigendom toebehoorend terrein nabij het Vuilrak. De verplaatsing naar dit terrein van de zich eveneens aan de oostzijde van den Har- men jansweg bevindende garage, alsmede het verdere deel van de gemeente-reiniging, ge legen aan de westzijde van gemelden weg, dient naar B en W. meenen te worden uitge steld totdat betere tijden zijn aangebroken. Voor het nabij het Vuilrak bouwen van een ontsmettingsgebouw, het maken van: a. een dijk ten behoeve van een te vormen haven; b. een betonschoeiïng langs de OQSt- en zuid zijde van de haven: c het tijdelijk gebouw voor het spoelen van tonnen; d. een vuilver brandingsoven met één cel; alsmede voor het verrichten van ophoogings- en bestratings- werken. enz., is geraamd een bedrag van 80.000. B. en W. merken hierbij op. dat de helft van de kosten van den bouw van het ontsmettingsgebouw, welke kosten inclusief grond en ophooging gesteld kunnen worden op 12.000 door het Rijk zal worden vergoed. B. en W. stellen den raad voor. om voor het bovenomschreven doel een bedrag van f 80.000 te onzer beschikking te stellen. Tevens stellen zij voor voor het opslaan en vervoeren van beeldstoffen twee ijzeren tankschepen aan te schaffen, De aanschaf- fingskosten zullen pl.m. f 15.000 bedragen. Indien tot bovenbedoelde gedeeltelijke ver plaatsing van de gemeentereiniging wordt overgegaan, zal aan de oostzijde van den Harmenjansweg een terrein ter oppervlakte van pl.m. 7000 M2. vrijkomen, hetwelk bij uit stek geschikt is om als industrie-terrein te worden gebezigd. Met het oog daarop zijn dezerzijds onder handelingen gevoerd met de N.V. Technisch Bureau v h Nierstrasz, welke vennootschap bij gebrek aan voor hare industrie (tegel- fabricage) beter gelegen terrein binnen deze De man, wien het tegenliep. Deserteur - spion dief - oplichter. Er zijn menschen, wie het ook altijd tegen loopt. En zelfs onder de lieden, die er minder eerlijke praktijken op na houden, vindt men dezulken. Bijvoorbeeld de heer Alexander Grau, uit Elzas Lotharingen, die nu in hechtenis is ge nomen verdacht van spionnage gedurende 10 jaren. Grau, in 1901 in Ernstein geboren, diende in den oorlog in het Duitsche leger, meldt het Journal. En liet zich daarna ais Franschman naturaliseeren. Wegens een duistere geschie denis met gestolen wapenen vluchtte hij naar Zwitserland, waar hij zich van valsche papie ren voorzag. Helaas! De man, wiens naam hij gestolen had, werd gezocht door de politie, en men arresteerde dusGrau. Eenigen tijd later wist hij te ontsnappen en verschafte zich nieuwe papieren. Ook deze bleken te behooren aan een. die door de po litie gezocht werd. en ook ditmaal nam men Grau gevangen. Maar wéér ontsnapte hij, week uit naar Duitschland, vond het daar niet veilig, keerde naar Frankrijk terug.... en was twee dagen later in het bezit van pa pieren van Georges Bouvier. Dit ging voorloopig goed. Totdat Grau trouwen wilde. „Neen", zeiden de magistraten „U is pas 18 jaar, meneer Bouvier, en hebt dus voor een huwelijk de toestemming noodii van Uw ouders". Waarop Grau naar zijn „ouders" ging zoe ken, die echter onvindbaar waren. Geen ribod! Een aftandsche burgemeester ergens verleende hem machtiging en Grau-Bouvier trouwde. Toen hij nu in Lyon kwam voor zaken, ontmoette hij daar vroegere regimentskame raden en hij werd gearresteerd. Hij zal nu voor ccn krijgsraad moeten terechtstaan wegens desertie en daarna voor den civielen rechter voor diefstal, oplichterij, vervalsching, enz. Het moet je ook maar tegenloopen! gemeente een gemeenteterrein in huur verkreeg aan de oostzijde van het Zuider Buiten Spaarne. Deze industrie is daar ter plaatse minder geschikt, omdat zij niet bij draagt tot verfraaiing van het landelijk deel aldaar. De vennootschap is bereid het terreinge- deelte aan de oostzijde van de Harmenjans- weg van de gemeente in huur te aanvaarden, gedurende den tijd van 10 jaren alsmede 5 optie-jaren voor een huurprijs van 2.800 per jaar. In verband daarmede stellen B. en W. den raad tevens voor te besluiten tot deze ver huring. JUBILEUM VAN SCHATK. Zondag heeft de heer J. J. Ph. van Schaik den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaren bij de firma Stegeman, vleeschwarenfabriek te Diepenveen, als vertegenwoordiger in Punctie trad. Het moet voor den jubilaris een groote voldoening geweest zijn te ondervinden, dat men zijn werk gewaardeerd heeft. Want niet alleen, dat zijn directie bijna voltallig aanwe zig was om hem te feliciteeren zij schonk hem behalve een prachtig bloemstuk eenige fraaie cadeaux ook van de zijde van zijn klanten mocht hij vele huldeblijken in ont vangst nemen; een schat van bloemen en fruitmanden was gezonden. De receptie bij Brinkmann werd zeer druk bezocht en hartelijke woorden zijn daar ge sproken. Na afloop heeft de familie in intie- men kring het feest verder, gevierd. Veraart ging aan het tafeltje zitten. Hij vormde met de beide oude heeren een merk waardig contrast. Er werd op de Witte wel eens gelachen om hun groepje van drie. maar Veraart voelde zich tot deze beide oude heer tjes aangetrokken. Hij had een groote sym pathie voor hen; ze waren prettige eerlijke menschen, van ruime opvatting en met een breede belangstelling, waardoor er aan hun tafeltje meer gedaan werd dan gedronken en gekaart. Er heerschte altijd een vroolijke toon en hun gesprekken waren van dien aard dat ze, misschien juist daarom alléén, zich reeds tot elkaar voelden aangetrokken. Iets dat niet aan alle tafeltjes en bij alle groepjes liet geval was. Dr. van Buren was docent in Oostersche talen aan de Leidsche universiteit; hij bezat als geleerde een zekere reputatie. Hij was een groote. corpulente man met een vriendelijk gezicht en eenigszins verlegen, verstrooide manieren. Achter zijn duimen gouden» bril lachten steeds twee goedige oogen, die er uit zagen alsóf ze nooit kwaad zouden kunnen kijken, maar die toch een buitengewoon scherp verstand verrieden. Overste Mensing, gepensionneerd, luite nant-kolonel van het Indische leger, was in alle opzichten het tegendeel van zijn vriend. Klein, mager en beweeglijk, was hij het "type een een actief en vurig mcnsch, iemand met een onstuimig, driftige natuur met een grij zen knevel, en een commando-stem. die hij zelf graag hoorde. Die stem maakte, dat menschen die hem niét kenden, hem voor een ruwen bullerbas versleten; zij die hem wel kenden wisten echter dat Overste Men sing een grooten mond had, maar een nog veel grooter hart. Veraart had het eens mee gemaakt-, dat de Overste een manken bede laar, die er zéér deerniswekkend uitzag, een rijksdaalder in de hand drukte en hem daar na toesnauwde: „Ga werken, man of meld je bij het armbestuur, ingerukt, marsch!" Een douarière die in hun nabijheid zat en alléén de woorden verstond, draaide zich diep-verontwaardigd om, trok demonstratief haar beurs en gaf den man met een glimlach een dubbeltje, welk voorval Veraart eenigen tijd aan het denken bracht.. ..Nou vooruit, voor den drommel, schiet op" baste de overste enthousiast, „wordt er nog gespeeld vandaag of niet?" „Zou je Veraart niet eerst wat laten bo stellen?'' vroeg Dr. van Buren voorziehig. „Hij doet al z'n uitersten best dien peinzcnden Ganymedes in deze richting te laten kijken. Jij hebt toch óok eerst wat genomen?" ,,'t Tja, ja" zei de overste en trok aan z'n knevel, „daar heb je gelijk in". Hij keek even Veraart aan en brulde toen in de richting van den kellner. „Hé, die ober daar!" De verschrikte kellner schoot ijlihgs toe. „Wat zal je gebruiken, Veraart, ik geef een rondje! Maar nou ook spelen, hoor!" Even later speelden ze. Veraart deed z'n best zijn gedachten bij het spel te houden. Maar het lukte niet. Ieder oogentalik was hij afwezig; hij kon de kaarten nauwelijks volgen en speelde maar blindelings en vrijwel op goed geluk af. „Je bent niet goed op dreef", zei dr. Van Buren zachtzinnig, toen Veraart een fout be ging. „Let er maar niet op", verzocht de advo caat. Maar even later was het weer mis. ..Verduiveld'.... begon de overste dritig. Maar dr. van Buren gaf hem onder de tafel een trap, zoodat hij de rest maar inslikte. „Je ziet er moe en bleek uit" merkte Dr. van Buren op. „Heb je te hard gewerkt? Voel je je goed? Je kunt toch niet ziek zijn? Ik heb zoo'n gevoel dat je je den laatsten tijd overwerkt hebt Veraart glimlachte mat: „Ik ben werkelijk erg moe. Maar niet van 't werken hoor! In tegendeel! Ik heb gisteren gefuifd en dat zit me nu dwars. Doe me een genoegen en Iet- er niet op; ik zal nu heusch beter spelen". Dr. van Buren legde zijn kaarten neer. „Neen vriendje" begon hij, „daar kom je zoo makkelijk niet af. Dat je een kater hebt, gelooven we graag, dat je niet genoeg ge slapen hebt gelooven we óók, maar dat je daarom al een heele serie dagen bij ons zit met een somber gezicht, dat is iets waarvoor Jóuw fuifje geen excuus kan zijn. Er is iets anders. Je hebt zorgen, je hebt verdriet en dat verberg je voor ons; dat is niet goed." Veraart keek verrast op. Dien toon was hij van den altijd gemoedelijken taalgeleerde niet gewend. Er trilde even iets in hem; had den ze waarlijk gemerkt dat hij.... Maar neen, dat had hij toch zorgvuldig verborgen gehouden voor iedereenten minste dat décht hij. „Het was niet goed. niet goed!" viel de overste uit. ..Als je een paar goede vrienden hebt en jc zit in de zorgen, dan móét je ze om raad vragen, dat ben je tegenover hen en jezelf verplicht." „Kom, kom," suste dr. van Buren. „Ik kan NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over October 1931—1930. Aantal behandelde posten 14898 (v. Jaae 15657). Aantal inlagen 7649 (v. j. 10779J. Aantal terugbetalingen 7249 (v. i. 4873). In gelegd 1444 576.22 1/2 (v. j. f 742.608,71 1 2. Terugbetaald f 1.338.329,82 1/2 (vorig jaar f 662 404,00 1/2) Minder ingelegd f 893.753.60 (v. j. mees f 80.204.71). Aantal nieuwe boekjes 191 (v. j. 383). Aan* tal afbetaalde boekjes: 405 Cv. j. 152). Spaarbusjes op 31 October 1931 in omloop: 3547. Geledigd in October 1931: 228 busjes met totaal f4099.995 1/2. Aantal klusiloketten verhuurd op 31 Octo* ber 1931: 326. me best- voorstellen dat een flinke jonge kerel zooals jij niet gauw voor den dag wil komen met een zwaarmoedig gezicht. Maar dacht je dat Mensing en ik het al niet lang door hadden? Dan heb je 't leelijk mis hoor! Maar nu ik je hier zoo zie zitten met je ver moeide gezicht, nu geloof ik dat je je toch niet langer katers op je hals hoeft te halen om je zorgen te vergeten: Vertel ons nu eens liever wat je scheelt en hoe we je helpen kunnen. Kom voor den dag er mee." „Jaen gauw ook" vulde de Overste aan. Veraart bracht even de hand aan het voorhoofd, ,,'t Is héél vriendelijk", begon hij langzaam, héél vriendelijk, maar „Zit nou geen beleefdheden te zeggen, die op niets uitdraaien, maar vertel ons wat er is" drong Overste Mensing aan. „Is het een vrouwen-affaire?" informeerde dr. van Buren, maar de overste viel hem in de rede: „Ach wat vrouwen. Vrouwen? Dat zijn affaire's waar je nooit een somber ge zicht bij hoeft te zetten. Vrouwen-affaires zijn alleen maar vróolijk!" „Misschien voor jou" merkte Dr. van Bu ren op. „Maar wat voor jou zoo was, hoeft dat nog niet voor een ander te zijn". „Een officier verovert altijd!" verdedigde de oud-militair vurig. ..Niet in elk leven gaat dat zoo, m'n waar de." „Och kom, dat was in mijn tijd dan heel anders, dat beloof ik je." Veraart luisterde zwijgend toe. „Nu, amice Veraart", informeerde dr. Van. Buren. De jonge advocaat schudde het hoofd. „Geen vrouwen hoor!" „Neen ik weet wel waar de schoen wringt" hernam de overste. „Je hebt het moeilijk, niet waar? F^n jonge, pasbeginnende jurist, een zware d en danniet waar? Kom, zeg eens wat!" Veraart haalde de schouders op. .Een jong advocaat heeft het zeker moeilijk", zei hij, „maar niet moeilijker dan een pas begin nend officier of een pas beginnend literator; heusch ik heb het niet moeilijker dan jullie het gehad hebt." (Wordt vervolgd). f

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6