De Haarlemsche Bachvereeniging jubileert. Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAC 6 NOVEMBER 1931 VIERDE BLAD LETTEREN EN KUNST. Haar stichter, evolutie en bloei. „Men moge Bach nog zoo hoog geplaatst hebben 's anderen daags zal men gewaar worden, hem toch niet hoog genoeg geschat te hebben." Brahms. Johannes Bastiaans, De Haarlemsche Bachvereeniging bestaat 60 jaar. Op 10 en 11 November zal het jubileum van deze belangrijke Haarlemsche instelling gevierd worden met twee feestconcerten. Een van de vitale onderdeelen in het be staan van een stad, die er karakter aan ge ven, die hun stempel drukken op het kunst leven, is de Bachvereeniging. Er is een schoone trilogie van dien aard in onze stad; de H. O. V., het Toonkunstkoor. Bach. De eerste de uitvoerende vereeniging, het ste delijk orkest, de tweede: de maatschappij van een minstens even gelijkwaardigen ouder dom en reputatie als „Bach", dc derde het genootschap, dat de goede muziek van bui ten hier introduceert. Voeg daarbij nog „Zang en Vriendschap", dan is de eerbied waardige positie van Haarlem als aloude mu- ziekstad volmaakt vertolkt. Men mag er zich in dezen tijd misschien wel eens over verwonderen, waarom een zoo algemeen muziekbevorderende vereeniging als „Bach", dien meer op beperking duiden- den naam draagt en die verwondering is niet op te helderen dan met wat historie. „Bach" was inderdaad opgericht om Bach te dienen, maar „Bach" zou ook de Bachver eeniging niet meer zijn, indien het niet het eigen principe verloochend hadde. Om der wille van het bestaansrecht zelf. Want was „Bach"'s geestelijke vader al een Bachkenner en Bachvereerder bij uitne mendheid, zijn taak was nog om Bach te introduceer en, en van een publiek, dat, zes tig jaar geleden, den Leipziger cantor nau welijks kende, was niet te verwachten, dat het na die introductie*slechts Bach en niets dan Bach kon wenschen, jaar in, jaar uit. Zoo kwijnden de opgerichte Bachvereeni- glngen in andere steden weg, en de Haar lemsche bleef slechts behouden, doordat ver standige bestuurderen het principe verlieten voor een algemeener standpunt. De geestelijke vader van „Bach" is Johan nes Bastiaans. Zeker, in het voogdijschap werd hij van de geboorte van het kind af terzijde gestaan door anderen: D. L. van der Heide, E. A. Kruseman, mr. W. Jager Ger- lings en P. J. L. Huet, doch wij mogen wel aannemen, dat hij, Bastiaans, dc groote be wonderaar van Bach, de groote stuwkracht was in dezen. Johannes Bastiaans' naam had een goe den klank in ons land. In Haarlem was hij organist van de Groote Kerk, doch voor hij er kwam had hij reeds een eervolle loop baan achter zich. Hij, uit Wilp bij Deventer geboortig, had compositie en orgelspel gestu deerd in Dessau en zijn leermeester was ge weest de beste organist van heel Duitsch- larid: Friedrich Schneider. Deze Schneider was een groot Bachvereerder en het is geen wonder, wanneer bij hem de jeugdige Hol- landsche organist geïnspireerd wordt tot den Bachcultus. In de stad van Bach zelf, Leip zig, had Bastiaans zijn orgelstudiën voortge zet. Hier was het, dat hij de bijzondere be langstelling trok van Felix Mendelssohn Bartholdy, een belangstelling, die voortdu ren bleef, zelfs toen de Hollander naar zijn vaderland was teruggekeerd. Bastiaans was een zeer goed organist, anders zou voorzeker zijn beroemde leermeester Friedrich Becker hem niet waardig gekeurd hebben, om ge zamenlijk met hem op te treden in het openbaar in dc Nicobaikirche. En dat hij te Leipzig in een kring van groote musici ver keerde bewijst zijn relatie met Schumann, met Johannes Verhulst, en den toenmaligen cantor van de Thomaskirche, Weinlig, een der opvolgers van Bach. In 1839, 27 jaar oud, was Bastiaans in het vaderland teruggekomen, een zeer loffelijk getuigschrift van Mendelssohn in den zak Hij werd benoemd tot organist van de Zui- derkerk te Amsterdam. Intusschen ging hij voort met componeeren. En hij begon met Bach in de Nederlandsche orgelmuziek in te voeren. Wij kunnen het ons nauwelijks meer den ken, maar dat was iets eehe°l nieuws. De Nederlandsche organisten speelden Bach niet. Maar op de programma's van Bas tiaans nam hij een groote plaats in. Toen hij op 14 Juli 1858 naar Haarlem ge roepen werd om als stadsorganist voortaan het beroemde orgel te bespelen, kwam dus naar onze stad een Bachkenner, een Bach vereerder en een Bachpropogandist bij uit nemendheid. Bastiaans stierf den IGden Februari 1875. Hij is begraven op de Algemeene Begraaf plaats, waar een steen, waarop de naam Bach in notenschrift staat, de plaats wijst, waar zijn gebeente rust. Aanleiding tot de stichting der Bachver eeniging werd een gezamenlijk optreden in een aantal Bachvoordrachten van Bastiaans, Wetrens, Klerk, Carl Schneider en mej. Stoetz. Het plan rees om een permanent in stituut ter uitvoering van Bach te stichten en de vijf in den aanvang van dit artikel ge noemde heeren vereenigden zich daartoe. De eerste uitvoering werd gegeven 18 Sep tember 1871 in de Groote Kerk. Gegeven wer den gedeelten van Bach's Weihnachtsorato- rlum met koor, soli en orkest. De eerste drie jaren bleef de stichting een zuivere Bachvereeniging. Wanneer er al een enkele maal werk van anderen uitgevoerd werd, dan bleef het programma toch geheel in zijn stijl. Het werd aangevuld met Italiaan- sche of Duitsche klassieken, zooals Scarlatti, Stradella, Haendel, Vitali, Tartonï. De eerste uitbreiding van het' genre komt in de jaren 1874 tot 1875. doch nog legde de Bachvereeniging zich beperkingen op. De Haarlemsche Bachvereeniging bleef tot 1879 toch vasthouden aan programma's van kerkelijke muziek of kamermuziek en solis ten. Het groot orkest wordt eerst toe gelaten in de bestaansperiode na 1889. En dan beperkte men zich, althans onder het voorzitterschap van den heer F. Smit Kleine, nog tot één enkel, dat van het Amsterdam- sche Concertgebouw. In 1886 komt iets nieuws in de program ma's. n 1. het optreden van de Amsterdam- sche orkestvereeniging, met kamermuziek en solisten. Willem Kes, prof. Joachim vinden wij onder de namen. En dan op 6 November 1889 heeft men voor het eerst in 18 jaar een vol orkest, dat van het Concertgebouw, onder Willem Kes. De groote richtingsverandering van 1889 kwam tot stand onder het voorzitterschap van den heer D. Merens. 24 Januari 1893 werd het honderdste concert gegeven. De heer F. Smit Kleine (de schrijver, die kort geleden overleden is), tot het presidium gekomen, bracht administratieve reorgani- saties aan en verhoogde de zeer lage contri butie. .Een nieuw systeem van plaatsbespre king werd ingevoerd. En in 1898 vestigde de ze voorzitter het monopolie van het Amster- damsch Concertgebouworkest op de concer ten van de Haarlemsche Bachvereeniging. Eerst in 1910 wordt dit gebroken, doordat het Residentie-orkest optreedt onder mr. Henri Viotta, eere-lid van „Bach". 11 Februari 1896 treedt Willem Mengel berg voor het eerst met het Concertgebouw orkest voor de vereeniging op. De heer Mengelberg werd later tot lid van verdienste der vereeniging benoemd. Het ledental van de Bachvereeniging breid de zich nu voortdurend uit en bekend is, hoe moeilijk het thans is, om als nieuw lid in de schare vaxx Bach-vereerders te worden opge nomen. De grootste solisten zijn steeds bij de Haarlemsche Bachvereeniging opgetreden. Op Maandag 18 en Dinsdag 19 December werd het 40-jarig bestaan van de Haarlem sche Bachvereeniging gevierd met een twee- daagsch muziekfeest. Het Weilinachtsorato- rium, nummer van het allereerste concert, werd weer uitgevoerd. Het muziekfeest was een groot succes. In 1921 is het 50-jarlg bestaan van de Haarlemsche Bachvereeniging gevierd met drie concerten, op Dinsdag 13, Woensdag 14 en Vrijdag 16 December. De geschiedenis der laatste tien jaren van de Bachvereeniging is al even voorspoedig geweest als van de voorgaande vijftig. Er lig gen in dit laatste decemxium zelfs belang rijke hoogtepunten. Wij meenen de groote Matthaus Passion-uitvoeringen, die de Haar lemsche Bachvereeniging drie maal in samen werking met Toonkuxxst in de Groote K< gegeven heeft. In deze uitvoeringen heeft Baschvereeniging wel den Meester, wiens ixaam zij draagt het treffendst geëerd. Het is zeer te betreuren dat de financleele resul taten tenslotte noopten tot het staken van deze sublieme uitvoeringen. Zij werden gege ven op Tweeden Paaschdag en genoten de medewerking van de grootste solisten: me vrouw Noordewier. mevrouw Suze Luger, de heeren Carl Erb, Max Kloos. Jac. Ph. Caro, Francis Koene en George Robert. De leiding van het geheel was van Evert Cornelis, toen nog directeur van het koor der afdeeling van Toonkuns, tevens directeur van het Bach aan het orgel. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN a 60 Cts. per regel De Engelsche riekte bedreigt ook uw kind Zorgt dat het gewapend is en zorgt bijtijds, want de Engelsche ziekte ls er vóór ge er nan denkt. Alleen zuiver Vitamlne-D ls een afdoend wapen en alleen .JDohyfral"-tabletten bevatten zuiver Vltamlnc-D. Dr. B. van Vliet t« HiUegersberg schrijft ons: ..Een kind van 4 jaar. met verwaarloosde „tetanle. gevolgd door een zeer zwaren vorm „van Rachitis, verbeterde niet. ondanks be- handeling met hoogtezon, kalk. levertraan „en Vitamlne-D preparaten ln de gebruike- „lijke doseerlng. „Na behandeling met Uw Vltamlne-D pre paraat in 40-voudige doseering waren reeds „na 14 dagen zeer duidelijke verbeteringen te „bespeuren. Na voortgezette behandeling ver beterde de eetlust, de pijnlijkheid verdween, „het kind begon zich op te richten en ging „zitten. Een halve tablet per dag ls voldoende om uw kind tegen Rachitis te beschermen. Phlllps-Van Houten'» .JJohyfral '-tabletten 1.50 per buisje van 10 stuks, voldoende voor 3 weken; per buisje van 30 stuks 2.75. N.V. Pharmaceutische Producten Mij. PHILIPS—VAN HOUTEN Amsterdam Utrechts Stedelijk Orkest, dat de orkestrale partij verzorgde. De groote promotor van deze uitvoeringen stond eigenlijk buiten den kern van Bach, het was de heer Orest D. Emrik, de afdeelings secretaris van Toonkunst. Toen hij kort na de derde uitvoering overleed, in 1926, werd de herhaling der Passion reeds zeer twijfelachtig. Men is de bezwaren dan ook niet meer te bo ven gekomen en eerst later heeft de Chris telijke Oratoriumvereeniging de uitvoering opnieuw ter hand genomen. Verwekte dit overlijden van den heer Emrik bij Bach natuurlijk groote rouw. ook der ver eeniging zelf ontvielen in de laatste jaren ver dienstelijke bestuurderen door den dood. De heer F. Smit Kleine, die zooveel jaren deel had uitgemaakt van hep bestuur en ook mr. H. Ph. Visser 't Hooft, de vroegere penning meester overleden kort geleden niet lang na elkaar. Haar voorzitter uit de jaren van het halve eeuwfeest de heer G. B. Crommelin verloor de Bachvereeniging door zijn vertrek uit de stad. Hij had kort daarvoor zijn zilveren jubi leum als voorzitter gevierd. Wederom traden in deze tien jaren de beste solisten op. Ook werk van tal van jonge com ponisten is uitgevoerd. Ook de H. O. V. heeft verscheidene malen bij ..Bach" geconcerteerd. Het bestuur der Bachvereeniging bestaat op het oogenblik uit de heeren Jhr. C. J. A. Reigersman, voorzitter. J. C. Tadema. vice- voorzitter, Mr. Jhr. F. W. van Styrum. secre taris, J. J. Thöne, penningmeester. Jhr. F. Te- ding van Berkhout Jr., bibliothecaris. TOONEELVEREENIGING „D. I. U.'\ MUZIKALE WANDELING. Het bestuur der Toonelvereeniging „Door Inspanning Uitspanning" deelt ons mede, dat op Zaterdagmiddag 7 November a.s. een muzikale wandeling zal worden gemaakt. Het jeugd fanfare corps der Speeltuinvereeniging ..Het Oosterkwartier", zal zijn medewerking verleenen. Om 2 uur zullen de heer A. J. Hoe ben,* voorzitter der Tooneelvereeniging en de heer Joh. D. H. van Ake, voorzitter der feestcommissie, aan de Nagtzaambrug ter ontvangst aanwezig zijn, waarna de volgende weg wordt genomen: Kruistochtstraat, van Keulenstraat. Zomerstraat, Vijfhuizerstraat, Byzantiumstraat, Dubbele Buurt, Schalkwij kerstraat, Anhoniestraat, O. L. V. Gracht, Turfmarkt. Ged. Oude Gracht, Verwulft. Bo termarkt, Doelen, waar de kinderen der leden klaar staan, om gebracht te worden naar ge bouw Bloemhof, waar hun een feest zal wor den aangeboden. Met het Jeugd Fanfare Corps, gaan zij langs den volgenden weg: Gasthuisstraat, Barrevoetestraat, Wilhelminastraat, Zijlvest, Zijlstraat, Groote Markt, Koningstraat, Gier straat, Groote Houtstraat. Gasthuissingel, Kleine Houtweg, Bloemhofstraat. Naar het volle leven. De N.V. van Gorcum en Comp., te Assen, heeft uitgegeven Naar het volle Leven, een wegwijzer voor ouders en opvoeders, uit gaande van de Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken. Meegewerkt hebben H. Boelmans, E. J. van Det, A. H. Gerhard, Hermicn van der Heide, G. Horreüs de Haas, E. C. Knappert, J. M. J. Korpers- hoek, Aafje Schuitemaker, Jeannet Starcke- Polenaar en Koos Vorrink. Rusland. De redevoeringen, gehouden op de algemeene vergadering der Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Juni te Deventer van ar. L. H. Grondijs en prof. mr. M. W. F. Treub, zijn, aangevuld en voorzien van noten, in boekvorm uitgegeven door de N.V. H. D. Tjeenk Willink en Zn. te Haarlem. De Maatschappij teekent in de voorrede aan. dat zij geen politiek standpunt inneemt en dat dc uitgave der redevoeringen niet in houdt, dat zij stelling neemt in den strijd om de Sovjet-Republiek. Het is het belang van het onderwerp, dat tot deze uitgave heeft gedreven. DE KLOP OP DE DEUR ALS TOONEELSTUK. BEWERKING DOOR A. DEFRESNE. Naar de Tel verneemt heeft de heer A. Dcfresne, die Indertijd de dramatiseeringen voor het tooneel van Francois Pauwels: „Boe ven en Burgers" en Jo van Ammers Kuilers ..De Opstandigen" heeft gemaakt, do tooneel- bewerking van In a Boudier Bakkers roman: „De klop op de deur" onderhanden. Het stuk zal door de Kon. Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel nog in den loop van dit seizoen worden opgevoerd. DANCING MODERN. De directie van het gebouw Modern aan de Raaks heeft een zeer goede greep gedaan met het engageeren van het Russische or kest. het origineelc Russische Kunstier En semble, dir. Juri Jurin. Dit orkest heeft een klinkende reputatie. Onder anderen trad het in het Carlton Hotel en de Bordelaise Sn Am sterdam op en in Modern te Utrecht. Niet alleen, dat het orkest uitstekende dansmu ziek levert, waarbij het gemarkeerde rythme tot dansen op den gladden vloer dwingt, ook bezit het zangers van goede kwaliteit en dans- en harmonica-virtuozen. Zoodat er ook voor de niet-dansers te genieten valt. Dc weemoedig beginnende wild eindigende volks liederen zijn een attractie op zichzelf. Het is weer eens wat anders dan anders voor Haarlem. En. vergissen wij ons niet, dan zal het publiek dit orkest naar waarde weten te schatten en een genoeglijken avond in Modern komen doorbrengen. „KUNST AAN HET VOLK". TWEE VOORDRACHTEN OVER GLAS SCHILDERKUNST. Op Woensdag 11 en Woensdag 18 Novem ber a.s. worden door bovengenoemde ver eeniging twee voordrachtavonden georgani seerd, waarbij de heer A van der Boom zal spreken over oude en nieuwe glasschilder kunst. Door de bereidwilligheid der direc teuren van Teylers Stichting, heeft „Kunst aan het Volk" de beschikking gekregen over de aula van het museum aan het Spaarne, die zich zoo bij uitstek leent voor dc behan deling van dergelijke onderwerpen. De glas schilderkunst vindt in deze dagen allerwege weer mogelijkheden tot ontplooiing. Er is ruime belangstelling voor, en, wat. meer is, er zijn tal van knappe kunstenaars, die zich in deze materie uitspraken en er hun le venswerk in vonden. Deze hernieuwde bloei, coincideert heel gelukkig met een opnieuw ontwaakte belangstelling voor de oude glas ramen, b.v. in de Fransche cathedraKn cn elders, door onbekende middelecuwschc kunstenaars tot stand gebracht. Deze oude glasramen, waarin dc geschiedenis van het Oude en Nieuwe Testament, de legenden van heiligen en martelaren werden afge beeld bij wijze van een groote en gevarieer de platenbijbel voor het volk. beteekenen nog steeds een onovertroffen cultureel en kunstzinnig bezit. Dit aUes te hooren bo schouwen in een doorloopend verhaal, met vele wisselvalligheden en daarbij aanknoo- pend het hernieuwde pogen, streven en be reiken van den eigen tijd, zal zeker veler belangstelling hebben. Er zal daarbij ook specia'e aandacht worden gewijd aan de be roemde 16e eeuwsche glazen der gebroeders Crabeth en anderen te Gouda en natuurlijk niet het minst aan de bekende werken on zer hedendaagsche kunstenaars. Een groot aantal projcctiebeelden, waarvan vele in kleur, zal het gesprokene technisch en aesthetisch aanvullen. Niet-leden van dc vereeniging „Kunst aan het Volk" die met het werk der vereeniging willen kennis ma ken, kunnen dezen keer op aanvrage gra tis introductie bekomen aan het secreta riaat van „Kunst aan het Volk". SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath; Vrijdagavonddienst bij den In gang te 4 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.8 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avondidensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen: 's avonds te 7.15. Zondags avond te 7 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge Lw. Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemcentege- bouw L. Wijngaardstraat 14. VENTEN MET BELGISCH BROOD VERBODEN. Naar de Maasbode verneemt heeft de bur gemeester van Oud-Gastel, de heer G. Mast boom. het venten aldaar met Belgisch brood verboden. Te Tilburg zijn naar het Handelsblad mee deelt, duizenden Belgische brooden verkocht voor 14 cent per kilo. De plaatselijke prijs is 20 cent per 800 gram. OOK SALARISKORTING IN SURINAME Ingediend is de Surinaamsche begrooting. Medegedeeld wordt, dat het in de bedoeling ligt. op de ambtenaarssalarissen een gelijke korting toe te passen als in het moederland. Dit zal een bezuiniging geven van f 100.000 De begrooting beloopt f 7.678.560. Dc bijdrage van het Rijk is f 2.998.930. UIT DE STAATSCOURANT. MIDDELB. ONDERWIJS. Wederom is benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Brielle: ir. C. E. Campman. Op verzoek is eervol ontslag verleend met ingang van 1 Januari aan dr. F. Blaauwkuip als leeraar aan de R.HJBB. te Drachten. VLOOTCOMMISSIE. Op verzoek is eervol ontheven met dank als lid van de Vlootcommissie Joh. Brautigam en is tot lid benoemd het Tweede Kamerlid W. Drop. Eervol ontheven is als secretaris van deze commissie de officier van aam. 2e kl. J. Dekker. In zijn plaats is benoemd de officier van adm. 2e kl. I. C. R. Horning. ZEEMACHT. Op verzoek is eervol ontslagen dc ingenieur der marine met verlof lr. L. Troost. Voor den tijd van tenminste vijf jaar is verlengd dc termijn van benoeming als zoo danig van den rcs. officier van gezondh. 2e ki. J. A. F. Hermans. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel Café Reitauranl Firma KUIPERS - Stationspltia 12 Wegens het enorm succes iederen ZATERDAG rn ZONDAG CONCERT door het bekende Haarlcmsch Trio Blanqet - De Vogel G. v. d. H*rit HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 por maand en f 5.50 por kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. GEADVISEERD TOT MAAT REGELEN TEGEN HET DANSEN. COMMISSIE STELT BEPERKINGEN VOOR. Het rapport dor commissie van onderzoek naar het dansen ln Nederland is verschenen. De commissie meent, dat de regeering hier een taak heeft. De commissie zou de regoering willen aan bevelen om ln het art. 56 van het ontwerp- drankwet, zooals dit thans bij de Eerste Kamer aanhangig is, nog een bepaling op te nemen, die dc regccring de vrijheid geeft om in een algemeenen maatregel van bestuur de normen te stellen, die als minima in alle gemeenten zouden behooren te worden in acht genomen. Er dienen eischen te worden gesteld ten aan zien van de oppervlakte van den dans vloer. mede in verhouding tot de omliggende ruimte, het vermijden van boxen of andere afgesloten ruimten ten aanzien van ver lichting cn luchtvervcrschlng. Wat de handhaving van orde en goede zeden betreft: or dient een vorbod voor min derjarigen beneden den leeftijd van 18 jaar te zijn. Het dansen moet geleid worden door een daartoe geschikt geacht dansleeraar. die voor den goeden gang van zaken mede ver antwoordelijk is. Verder heffing van eon toe gangsprijs en wering van ongewcnschte ele menten. Als sanctie noemt dc commissie het in trekken der dansvergunning. Aan de Tel. ontleenen wij verder, dat dc commissie het grootste bezwaar ziet in de dancings, waar verschillende standen elkaar ontmoeten Atelier en winkelmeisjes schijnen tegenwoordig van rijke huwelijken te droo- men en raken maar al te zeer ontgoocheld. Zuiverder is dc sfeer in de dancings van dc volksklasse. De commissie klaagt over weinig unifor miteit in de bepalingen in de zes grootste steden. Kan men voor dc grootste steden zeggen dat de zucht naar dansen de laatste jaren verminderd is, in do kleine steden is er van afneming van het dansen nog geen sprake. De beteekenls van het dansen voor het platteland aangegeven is zeer moeilijk. Het dansen bcteekent voor vele streken niets, behoudens steeds gedurende de drie of vier kermisdagen. De jeugd van andere dorpen trekt op Za terdag en Zondag naar elders om tc dansen, daar er in de eigen gemeente daartoe geen gelegenheid bestaat Van overheidsweg wordt ten plattelande veelal de zucht naar dansen, waar men het noodig acht. zooveel doenlijk tegengegaan, maar dit neemt niet weg dat het dansen daar in dc toekomst een vraag van beteekenls kan worden. SANEERING VAN DF JORDAAN UITGESTELD? Naar de Tel. verneemt zal van het groote sa neringsplan van de Jordaan tusschen Rozen gracht cn Elandsgracht voorlooplg niets ko men, daar dc onderhandelingen met do regoe ring over een bijdrage in do kosten niets heb ben opgeleverd. Wel zal worden voortgedaan met het onbewoonbaar verklaren van krotten in deze buurt. GEEN CREDIETEN VOOR HANDEL MET RUSLAND Op vragen van den heer Vliegen heeft dc minister van Arbeid, Handel en Nijverheid geantwoord, dat garantieverlening voor handelstransacties met Rusland onder dc huidige omstandigheden geen toepassing zal kunnen vinden. Indien echter te gelegener tijd tot finan ciering van ^veringen aan Rusland mocht wozden besloten dan zal de Minister vooraf de mogelijkheid overwegen zijn invloed aan te wenden om de bezwarende bepalingen buiten werking te stellen welke thans in Rusland voor onze scheepvaart gelden, daar wij geen handelsverdrag met de sovjet-Unie hebben gesloten. DE GEWEIGERDE INKWARTIERING. O. M.TEEKENT BEROEP TEGEN HET VONNIS AAN. Het O.M. bij het kantongerecht Zut- fen heeft naar dc Tel. meldt, hooger beroep aangeteckend tegen het vonnis van den kan tonrechter waarbü ds. L. J. Faber ter zake van do weigering van inkwartiering aan een officier var. het Nederlandsche leger is ont slagen van rechtsvervolging. OORLOGSINDUSTRIE VOOR VREEMDEN? B'ijkens het voorloonig versla* dc Tweede Kamer over de beerootln* van het S'aat^V- drijf der Artiller'e-Wcht'ncpri voor 1n"*2 wprd o.m. eevr^a^d of aan de Artll'er,',-Tn- richtingen ook thans no-r oorlogstuig en munitie gemaakt wordt, bestemd voor vreem de mogendheden. Indien dit het geval mocht zijn, verzocht men te dezer zake volledig te mogen worden ingelicht, aldus het Handels blad. .FIETSER VAN DEN DIJK GEWAAID Te Gemonde is een 53-jarlge wielrijder van den dijk gewaaid. Hij heeft een nekwervcl gebroken en is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13