IPiRIN de wereld HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 9 NOVEMBER 1931 VIERDE BLAD HET TOONEEL DE MOEDER. HENRIETTE ROLAND HOLST. De opvoering van De Moeder van Hen- riëtte Roland Holst als inleiding van het 3de Religieus-socialistisch congres is voor Haar lem een evenement geweest, een tooneelge- beurtenis van zeer groote beteekenis, zoowel om de persoon van de schrijfster en het aan ideeën zoo rijke werk als om den aard van het leekenspel. dat een geheel nieuwe rich ting beteekent voor ons tooneel. In dit tweede leekenspel van mevrouw Roland Holst waarvan wij in ons blad van Zaterdag den inhoud hebben gegeven spreekt zeer sterk het persoonlijk element. Achter de „moeder", die het socialisme „ver beeldt". zien wij voortdurend de schrijfster. De Moeder, dat is voor ons mevrouw Roland Holst zelf. zooals zij het socialisme met zijn opgang en neergang zijn geluk en leed, zijn overwinning en schuld, heeft beleefd. En vooral ook. zooals zij in haar verscheurdheid en twijfel, haar hoop en geloof tegenover de beweging vooral in de laatste jaren heeft gestaan. Dit persoonlijke geeft aan het werk een dramatisch accent te meer. In de eerste twee bedrijven, waarin wij het socialisme zien, eerst in zijn opgang en dan in zijn verscheurdheid en strijd, is dit spel het sterkst, niet alleen, omdat de beweging van het socialisme in deze halve eeuw zich hierin zeer zuiver afspiegelt en er voortref felijk in is gedramatiseerd, maar ook. omdat er door botsing van krachten en richtingen dramatisch conflict en actie is. En als een waarlijk tragische figuur staat in II tusschen de strijdende partijen de .Moeder" in haar verscheurdheid, welke uiting vindt in de ont roerende klacht: Beiden zijt gij uit mij geboren. Beiden gaat gij voor mij verloren Jammer is het. dat er na II een groote in zinking komt. Het derde bedrijf is als geheel voornamelijk beschouwend en weinig over tuigend. De kern van dit bedrijf en eigen lijk van het heele stuk, omdat het de bedoe ling aangeeft waarom het werd geschreven ligt in de versregels. Ja, ge kunt worden gered, genezen, Nog kunt ge worden Gods vlam. Gods zwaard, Nog kunt ge staan, herboren, herrezen, Zoo ge wilt wenden in Godesvaart. Wat daar op volgt is voornamelijk visioen, maar de overgang is te vlug dan dat wij in dit visioen de machtige eenheid door het Geloof na de verscheidenheid in H en in kunnen gelooven. Is eigenlijk heel dit slot niet een wanhoopskreet van een ontgoochel de, die daarmee zegt: „Zoo moest het zijn!" en kunnen wij, toeschouwers, er iets aners op antwoorden, dan: „Zoo is het niet!" Maar dit doet weinig af voor mijn sterke bewondering voor het werk van mevrouw Roland Holst, dat in zijn taal dichterlijk en dramatisch tevens is hoe voortreffelijk laten de verzen zich zeggen! in enkele fragmenten tot groote hoogte stijgt en waar in een voor ons land geheel nieuw element de groepen als eenheden is ingevoerd. En nu de indruk, die dit nieuwe, het lee kenspel, op mij heeft gemaakt. Belooft dit werkelijk zooals ik van eenige kanten hoorde een keerpunt, een vernieuwing van ons tooneel te worden? Ik geloof dat niet. Het geheel nieuwe en ook het ethische in een werk als dit, maakt onwillekeurig groo- ten indruk, vooral op een publiek van gelijk gezinden. Maar elk tooneelwerk en dat is ook een leekenspel eischt in de eerste plaats, wil het blijven boeien, dramatische spanning. Die dramatische spanning was er nu en dan o.a. in het moment van het breken met zijn omgeving van Emanuel, de botsing van de arbeiders met het kapitaal en vooral in dat prachtige tafereel van de ver schijning der fascisten en den daarop vol genden strijd. Hierin was sterke en gecon centreerde actie. Maar daarnaast stond voor een .spel" te veel lyriek en vooral te veel „be schouwing". En nu kom ik tot mijn hoofdbezwaar te gen dit soort leekenspel, dat zijn de spreek koren. In deze spreekkoren ontbreekt uit den aard der zaak elk persoonlijk sentiment en daardoor alle innigheid en het mist ook het dynamisch element. Men voelt in het spreek koor voortdurend de dressuur. Het koor is ge bonden, kan zich niet zooals de kunstenaar laten gaan en er is daardoor in de voor dracht iets monotoons, ja zelfs iets doodsch en steriels. De verzen geven zoo gezegd weinig of geen ontroering, het koor begon mij misschien is dit iets zuiver persoon lijks op den duur zelfs te vervelen. Vooral het beschouwende koor. Ik heb een grenzenlooze eerbied voor wat deze leeken met hun ernst, hun toewijding en liefde onder de regie van Van der Vies hebben bereikt, maar zij hebben met hun spreekkoren slechts één moment een snaar in mij doen trillen. Dat was aan het slot, toen er dynamiek kwam in de zegging, een al meer en meer stijgende kracht en stuwing ook in de geluidssterkte zoodat de slotre gels de zaal indaverden als juichend klaroen geschal. Dat was prachtig en ontroerend en toen voelde ik even. wat een hoog mu zikaal ontwikkeld leider, die behalve het voortdurend wisselend tempo het dyna misch element ook elk klank-effect nauw keurig afweegt en vaststelt, met een spreek koor van kunstenaars kan bereiken. Want vooral in de stijging en daling van kracht ligt voor het spreekkoor het imponeerend en machtig effect. Maar zou dit door een koor van leeken te bereiken zijn? Na wat ik Za terdag heb gehoord, twijfel ik hieraan. Plastisch hebben de koren voortreffelijke dingen gedaan, al waren daarnaast ook mo menten van ongebondenheid en te weinig tucht. Het hoogtepunt van deze opvoering was wel de opmarsch der fascisten op de pittige marschmuziek van Brandts Buys. Dat was in rhytme. in kracht van bewegen en élan iets prachtigs. En ook in zegging. Hoe mooi gevonden dat telkens terrein winnen in die gesaccadeerde bewegingen, onder het zwaaien der vlaggen! Zeer indrukwekkend was ook de eerste opkomst van de Moeder met den arbeidsiei- der en de groepeering der massa bij het op rukken tegen het kapitaal en de soldaten. Jammer dat het kapitaal en zijn verdedigen de macht zoo poovertjes werd voorgesteld .Men kreeg bij het zien van die drie heeren die deden denken aan poppen uit een confectie magazijn en die miniatuursoldaatjes aller minst. den indruk var. een sterke macht, een rots van graniet, waartegen de arbeiders op trokken Maar de groep der arbeiders was plastisch imponeerend, vooral in hun schrik en ontzetting na de eerste schoten, waarbij wij even en dat is zeker geen gering com pliment aan de regie van een Meyerhold dachten. Aan Meyerhold herinnerde ook de constructieve tooneelbouw met zijn trapsge wijze verhoogingen. Hoe mooi bijvoorbeeld deed in decor de groep van het Beschou wende koor in III In dit leekenspel is niet het individueele spel maar het massale hoofdzaak. Toch moet ik hier Emmanuel noemen, een speler, cie bezieling gaf aan zijn rol en die zijn met in nigheid en gloed voorgedragen verzen met fraaie plastiek steunde. De .Moeder" had goede momenten haar eerste, geestdrif tige opkomst bijvoorbeeld was uitstekend maar bij haar dachten wij toch herhaalde lijk: hoe jammer, dat daar geen kunstenares staat! Hoe veel sterker nog zou de indruk zijn geweest, als in deze rol een Alida Tar- taud of een Fientje de la Mar had gestaan! Over de waarde der muziek van Hans Brandts Buys durf ik als leek geen oordeel uitspreken, maar zij heeft ongetwijfeld steun gegeven aan het geheel, vooral in den fascis- ten-opmarsch en bij het slotkoor, dat ook mede door de muziek kleur en gloed kreeg. In diepe aandacht en met blijkbare ontroering heeft de stampvolle en geestverwante zaal deze eerste opvoering van De Moeder gevolgd. De wijding werd ook aan het slot niet door ruw applaus verbroken. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Het zestigjarig jubileum derHaarlemsche Bachvereeniging. Het Haarlem s Dagblad van Vrijdag 1.1. be vat een beknopt historisch overzicht van onze jubileerende Bachvereeniging. Van de op richting af heeft deze vereeniging een be langrijke plaats onder de Haarlemsche mu zikale corporaties ingenomen en zij is een ge wichtige factor in het muziekleven hier ter stede geweest. De lezer heeft uit de in het hjstorisch ove; zicht opgenoemde feiten en data kunnen zien. dat doel en aard der Bachvereeniging oorspronkelijk anders waren dan in latere tijden en tegenwoordig. Op initiatief van Joh Bastiaans gevormd om de werken van Joh Seb Bach tot uitvoering en daardoor tot algemeene bekendheid te brengen had zij aanvankelijk een beperkt arbeidsveld. Orgel-, klavier- en vioolstukken, aria's en andere fragmenten uit cantaten en pasises benevens werken voor kleinere ensembles vormden de eerste programma's. Reeds na een paar jaren slopen werken van tijdgenooten van Bach, als Stradella en Handel, in: spoedig verruim den zich de grenzen van haar terrein nog meer. Niet alleen kwamen allengs meerdere namen van componisten op de programma's en geraakte die van J. S. Bach daardoor min of meer op den achtergrond: ook de aard der concerten wijzigde zich gaandeweg. Orkest uitvoeringen met of zonder (doch meest met) solisten kunnen de concerten der kleine occasioneele combinaties afwisselen en ver drongen deze laatste hoe langer hoe meer, totdat zij uitsluitend het terrein behielden. Sindsdien had ons Bach met den grooten Cantor alleen de naam gemeen. De artistieke en cultureele beteekenis der Bachvereeniging voor het Haarlemsche mu- ziekeleven hangt ten nauwste met de histo rische ontwikkeling en de geleidelijke wijzi ging van het arbeidsveld der vereeniging sa men. Haar werk was aanvankelijk cultureel, een Bachcultus, waarbij de persoonlijkheid der uitvoerenden niet in de eerste plaats de belangstelling voor zich opeischte. Want, al komen op de programma's der eerste jaren enkele namen als die van Joh. Bastiaans en Leander Schlegel meer dan andere voor, geeft dit ons geen aanleiding om zelfs maar te veronderstellen dat deze bescheidene ei door hooge idealen bezielde en geleide kunste naars op vermeerdering van eigen roem en voordeel bedacht waren. Met de verruiming van het arbeidsveld maakte de zuiver cultureele werkzaamheid der Bachvereeniging geleidelijk plaats voor een algemeene-artistieke. Wat belangrijk was op muzikaal gebied kwam in aanmerking voor uitvoering op de Bachconcerten. Het locale element ging daarbij hoe langer hoe meer verloren: speciaal dat wat in eigen kring niet uit te voeren was werd door de zorgen der Bachevereeniging binnen onze veste ge bracht. Orkesten van elders: het Utrechtsehe orkest, het Amsterdamsche Parkorkest, de Meiniger Hofkapel onder Hans von Bülow. het orkest van het Concertgebouw, het Par ij- sche Lamoureux orkest, later ook het Resi dentie-orkest deden hun intrede en kwamen gedeeltelijk weer. Een enkele maal werd ook aan ons eigen orkest, de H.O.V. een plaats af gestaan. De grootste virtuozen traden als gasten op: de lijst der programmas brengt de meeste beroemde namen onder de uitvoeren de instrumentalisten en vocalisten; vreemde dirigenten kwamen als Puitvirtuozen op het podium. Deze wisseling had tot onvermijdelijk ge volg. dat de zuiver muzikale belangstelling hoe langer hoe meer vermengd werd met in teresse voor de persoonlijkheid der vertol kers. De muziekcultures werd ten deele perso nencultus. Het doorbladeren der programmas toont dit duidelijk aan Virtuozen die op tour nee zijn. treden ais solisten op: wat zij spelen is bijzaak en wordt aan hun believen overge laten. Dientengevolge ziet men dezelfde wer ken, soms met korte tusschenpoozen op de programmas. Beethoven's viool- en 5de pianoconcert. Mendelssohn's vioolconcert, om een paar voorbeelden te noemen, komen her haaldelijk voor: de persoonlijkheid van den solist eischt de aandacht voor zich op. Niet alleen het locale, maar ook het na tionale element trad hoe langer hoe meer op den achtergrond. Het is bekend dat het podium van de concerten der Bach-vcreeni- ging en der met haar in combinatie werken de concertinstituten in andere steden van ons land niet openstaat voor onze Neder- landsche instrumentale solisten, behalve voor hen die aan de groote orkesten ver bonden zijn. Enkele van onze grootste vocalisten traden meermalen op die concer ten op. Sinds vele jaren worden nu geregeld per seizoen vijf concerten door het orkest van het Concertgebouw en drie door het Resi dentie-orkest onder de auspiciën der Bach vereeniging hier ter stede gegeven. De rol van het Bestuur is daarmee van een initia- tieve meer en meer een zuiver bemiddelende geworden. Niet steeds is het in de keuze der solisten eelukkig geweest. Ik heb het bijgewoond dat dirigent en administrateur van het Con certgebouworkest eens, toen een geënga geerde Fransche zangeres vlak vóór het be gin liet afzeggen wegens verkoudheid, bei den uitriepen: „Gelukkig dat we die kwijt zijn!" Zij hadden haar talenten den avond te voren leeren kennen. En het is jammer dat aan solisten als deze toch nog aanmer kelijke bedragen als honoraria het land uit INGEZONDEN MEDEDEELIN ~N 60 Ct». per r*r*l. aihoudt y goed, daf, wanneer U aan texhf, koude ol regen en wind blootgesteld waart, natte voeten gehad heef! en U zich daardoor niet wel gevoelt, Aspirin-Tabletten U zeker helpen. fTf] Let op der. orenjeband. Prijs fS ets gaan. Maar die behooren gelukkig tot de uitzonderingen. In het algemeen kan men zeggen dat de arbeid van het Bachbestuur ook in de laatste jaren van niet te onder schatten artistieke beteekenis is geweest, en dat die ons de kennismaking met menig be langrijk werk er. menige belangrijke per soonlijkheid heeft gebracht, die ons anders zou zijn onthouden. En van vele bekende standaardwerken hebben wij door zijn be middeling vertolkingen mogen genieten, die vaak het ideale benaderen. Moge dit zoo blijven. KAREL DE JONG. HULDIGING VAN LOUIS DE VRIES. BIJ ZIJN 30-JARIGE TOONEELSPELERS- LOOPBAAN. Zaterdagavond is te Amsterdam de tooneel- speler Louis de Vries ter gelegenheid van zijn 30-jarig tooneeliubileum na de feestopvoc- ring in den Hollandschen Schouwburg van „De despoot" van Henri Clerc. gehuldigd. Het eerst sprak de wethouder voor de kunstzaken de heer E. Boekman. Namens het gemeentebestuur overhandigde spreker den heer De Vries een krans. Vervolgens sprak de heer Tjebbo Franken uit. Haarlem namens 't huldigings comité en het Nederlandsch Too- neelverbond, mevr. De Boer van Rijk namens confraters, waarna de heer Henri Clerc den heer De Vries persoonlijk feliciteerde uit naam van vele Fransche schrijvers en too- neelspelers. Vervolgens las de heer N. H. Wolf vele ingekomen telegrammen voor o.a. van Prins Hendrik. G. Hauptman en Max Reinhardt, van enkele gezantschappen als mede van verschillende Deensche collega's, mevr. Mann-Bouwmeester en Dr. W. Mengel berg. Tenslotte dankte Louis de Vries. Een souper in Trianan besloot de huldi ging. CRITIEK OP DEN VOLKENBOND WEERLEGD. DE VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE BIJEEN. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft te Hilversum haar jaarvergadering ge houden. In zijn openingsrede heeft de voor zitter, jhr. mr. dr. K. A. van Karnebeek na gegaan. of er grond is voor de thans gehoorde critiek op den Volkenbond. Dat de Bond geen oplossing bereikte van de vraag der herstel betalingen en schulden, weet spr. hieraan, dat te weinig leden van den Bond partij zijn in deze kwestie en dat de voornaamste partij geen lid is van den Bond. Men kan in den Bond de zaak wel bespre ken, maar niet behandelen. Voorts is juist omdat er zooveel tegen stellingen zijn de Bond als instelling van ge organiseerd overleg noodig. De beteekenis van den Bond is. dat hij een verplicht regelmatig contact heeft tot stand gebracht tusschen de staten. Dat is con feit van zóó enorme beteekenis, dat teleurstellingen en incidenten daartegenover in het niet verdwijnen. Het hoofdbestuur stelde het rapport over de sanctie in handen van den raad van advies, welke weer een commissie van zeven leden benoemde, die een nota. deze zaak betreffende, voorbereidt. In 1931 werden vol gens het jaarverslag twee Grotius-medailles toegekend aan den diplomaat Sialoja. De vereeniging heeft thans 75 afdeelingen en 27 correspondentschappen. Het aantal leden bedraagt ongeveer 10.000. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen, uitgezonderd de heer N. Stufkens. die zich niet meer beschikbaar had gesteld. In zijn plaats werd gekozen pro', mr. W. C. de Vries te 's Gravenhage; tot voorzitter werd bij acclamatie herkozen jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Ilaarlcmsch amendement ingetrokken. Behandeld werd vervolgens het ontwerp voor een nieuw program van actie der ver eeniging. De stellingen, dat gestreefd moet worden naar universaliteit van den Volken bond en naar oplossing van alle geschillen '.angs den weg van rechtspraak, arbitrage of bemiddeling, werden zonder discussie goed gekeurd. Bij het punt beperking en vermin dering van de bewapening krachtens inter nationale overeenkomst" kwam in behande ling een amendement van de afdeeling Haarlem, om hieraan toe te voegen, waar onder begrepen de geleidelijke afschaffing van het vervaardigen en verhandelen van wa penen door particuliere instellingen en per sonen". Deze toevoeging werd ernstig ontra den door prof. Anoma ihoofdbestuur) cn door den voorzitter, die betoogden dat het program van actie zich dient te beperken tot de hoofd zaken en niet tn details dient te treden. Haarlem trok tenslotte het amendement in. Verdere amendementen zijn verworpen. Mr. J. Limburg hield daarna een inleiding over de laatste Assemblee, aldus het verslag in het Handelsblad. C.A.O. IN DE BAKKERSBEDRIJVEN OPGEZEGD. Het centraal bestuur van den Nederland- schen Bakkersbond heeft naar de Crt. meldt, het collectief contract voor het bakkersbe drijf in de groote steden opgezegd. Het houdt op van kracht te zijn op 1 Januari a.s. STEEKPARTIJ TE OSS. OSS. 9 November. Alhier is in een afge- loopen nacht bij eer. vechtpartij iemar.d met een mos twee steken in den rug en in de zijde toegebracht. De toestand van het slachtoffer, da' van de H H. Sacra menten is voorzien, is zeer ernstig. De ver moedelijke daders zijn gearresteerd. INSTELLING VAN EEN CRISIS COMMISSIE? VOORZITTER ZOU ZIJN MR. J. B. KAN. Volgens het Handelsblad zou in beginsel besloten zijn de tot stand komlng te bevor deren van een crisis-commissie, waarin ver tegenwoordigers van werkgevers en arbeiders zitting zouden nemen, die tot taak zouden hebben door onderlinge samenwerking de moeilijkheden voor het bedrijfsleven te ver- imnderen. Als voorzitter van deze comlssie zou zijn aangezocht het lid van den Raad van State mr. J. B Kan, oud-minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw. HET RELIGIEUS-SOCIALISTISCH CONGRES TE HAARLEM. Het derde religieus-socialistisch congres, dat Zaterdagavond geopend werd met de op voering van het leekenspel „De Moedervan Henriëtte Roland Holst, is Zondagmorgen in de Gem. Concertzaal voorgezet met een rede van ds. YV. Banning over het onderworp „De eisch van en aan het religieus socialisme". Spreker begon zijn voordracht met een uit eenzetting van het ontstaan van het reli- gieus-socialisme. waarbij hij opmerkte, dat deze strooming hoofdzakelijk uit godsdiensti ge kringen is voortgekomen. Het door de groote massa der kerkelijken verworpen so cialisme heeft de oudere generatie der reli gieus socialisten in verbinding gebracht met den godsdienst. Spreker verklaarde, dat de sympathie der religieus-socialisten met de arbeidersbewe ging berust op het geloof aan haar geeste lijke waarde. De arbeiders hebben nooit anders ondervonden dan tegenstand van het kapitalisme en schending van de mensch; lijke rechten. Wij zijn trouw aan de socialistische idee en daarom willen wij meebouwen aan het groote werk van de arbeiders maar dat beteekent niet, dat we het socialistische stelsel in zijn huidigen vorm vergoddelijken en dat er geen strekkingen zijn, die wij onvoorwaardelijk verwerpen. De socialistische waardeerinlc. aldus spre ker erkennen wij als de eigenlijke norm niet alléén voor alle maatschappelijke InstelHm gen, maar ook voor den mensch. voor ons po.- soonlijk en gemeenschappelijk leven. Wij leggen niet het zwaartepunt op het economi sche leven, ons gaat het om de erkenning van 't socialisme als normatief geheel voor de le vensvoorwaarden. Wij zullen den nadruk leg gen op de zedelijke krachten van het socia lisme. ofschoon wij niet willen beweren betere socialisten te zijn dan de anderen. Wij erken nen niet de socialistische levensopvatting, als gefundeerd zijnde op klassebelangen. wat wij voor alles noodig hebben zijn socialistische mcnsclien. Het is niet onze bedoeling, zoo zeide spre ker, een eigen politiek te voeren. Waar de re ligieus-socialisten wel voor zullen ijveren, is o.m. een betere verhouding tusschen de ker kelijke en socialistische arbeiders, meer eer bied voor het kind bij het onderwijs, verbree ding van de levenssfeer, verbreeding van de Marxistische grondslagen. Wij moeten ook zeer positief weten aldus spreker, wat de grond en de inhoud is van ons geloof. Van uiterst gewicht oordeelde spreker het. dat de religieus socialisten, naast het gezamenlijk strijden, gezamenlijk leeren staan voor het groote Godsmysterie. Des middags sprak mr. M. j. A. Moltzer over .De strijd om de democratie." Het beeld, dat de wereld ons te zien geeft, aldus spreker, is niet verheffend. Vooral voor wie zich op democratisch standpunt stelt, is de positie, waarin de meeste volkeren zich staatkundig bevinden, uitermate bedroevend, niet het minst, omdat juist in de landen, die de vaan der democratie, zij het in naam. hooghouden, in het algemeen gesproken van een krachtig bestuur weinig sprake is. Ls het daarom wonder, dat door velen aan de de mocratie de rug wordt toegekeerd? Neen, vooral niet in dezen economischen chaos. Heeft het rellgïeus-socialisme inzake de de mocratie een eigen geluid te laten hooren? Naar mij voorkomt, zonder twijfel, zeide spreker, maar laat my er dadelijk aan toe voegen. dat het religleus-socialisme een gees telijke beweging is en dus geen onmiddellijk antwoord geeft op de vraag, hoe het staats bestuur moet zijn ingericht. Het is ons al leen om richtlijnen te doen. Van religieus- socialistisch standpunt uit zijn wij ver plicht voor het behoud der democratie te strijden en tevens aan te geven in welke richting deze verder dient ontwikkeld te worden. De democratie wordt tegenwoordig veelal beschouwd als een ernsUge zieke, die een crisis doormaakt. Wij zullen niet beweren, dat de democratie niet ziek is, wij kunnen alleen aanwijzen, waarom wij op haar be staan cn haar welzijn prijsstellen en hoe wij als religieus-socialisten meenen. dat haar gezondheidstoestand kan worden bevorderd. De vraag, waarom het eigenlijk gaat. be treft de verhouding tusschen individuen en staat. Vragen wij: is de staat er om de indi vidu of do individu er om den staat, dan aarzelen wU niet met ons antwoord. De staat is er om der wille van de mcnschen. want het religieus socialisme stelt zich op het stand punt dat de ziel van elk mensch het aller belangrijkste ls, wat op deze wereld te vin den is De staat zal moeten zorgen, dat leder mensch zich zoo vrij mogelijk kan ontwikke len. Het is juist de democratie, die de grond rechten, de rechten van de vrije meenings- uiting van vereeniging en vergadering, enz. in haar programma heeft opgenomen. Wil men beseffen, wat het beteekent tot een land te behooren. waarin geen geestelijke vrij heid bestaat, omdat men de democratie heeft afgezworen, dan leze men het boekje van Abramowitsch ,De politieke gevangenen in ae Sovjet Unie'. Ook in andere landen, waar de democratie vaarwel is gezegd, heerschen de treurigste toestanden. Men denke bijvoor beeld aar. Italië. Dat wij ln ons land hard bezig zijn den weg der democratie te verlaten, bemerken wij dagelijks. Denken wij bij voordbeeld aan hetgeen het gebied van de radio-censuur ge beurt. De wijze, waarop de bepalingen in het radlocontxolereglemer.t 1930 zijn uitgewerkt, is ten eer.enmale ln strijd den geest van de grondwet cn stellig n geest der de mocratie. Heeft volgens het religieus-socialIsme elk mensch een roeping ton opzichte van den staat, waarin hij leeft, dan Ls de vraag on der welken regeeringsvorm bij deze rooptngs vorm bij deze roeping het best kan volgen. Natuurlijk die. waarin het scheppend vermo gen van den mensch zooveel mogelijk wordt bevorderd. Dat dit stellig niet het geval ls in een absoluut geregeerd land. behoeft geen betoog. Bij fascistisch en bolsjewistisch ge regeerde landen wordt de staat het orgaan van een staatkundige groep en het denkbeeld verlaten, dat de staat van allen behoort. Do democratie heeft hierop voor. dat de staat voor allen is. maar desondanks heeft zij in don vorm. waarin zij tot op heden groot geworden ls. in dit opzicht bitter wei nig vruchtdragenden arbeid verricht. Bij hun arbeid voor de democratie is het den sociaal democraten veel meer te doen geweest om aan de massa een maatschappelijke positie te geven, dan om aan die massa zelf een plaats te geven in het staatsbestuur. Spreker behandelde in aansluiting hiermede het rap port. dat uitgebracht Ls door de commissie, ingesteld door de S D.A.P. ter nadere uitwer king der art. 78 en 194 der grondwet Hierin wordt een lijn van ontwikkeling aangegeven, die duidelijk den staatkundigen toestand van thans met de socialistische maatschappij der toekomst verbindt Het is voor het religieus- socialisme als aangewezen om zich achter deze plannen te stellen, want zijn aanhan gers zien in den opbouw van een werkelijk sociale democratie, evenzeer een religieus aLs een socialistisch belang. Spreker ging in dit verband uitvoerig na. hoe het komt. dat het zoo lang duurde, voordat de sociaal-de mocratie op dit punt wakker is geworden. Spreker kwam tot de conclusie, dat het de plicht der religieus socialisten Ls de demo cratie te dienen cn haar tot ontwikkeling te brengen. Natuurlijk moet dit een democratie zijn. die rekening houdt met den geestelijken achtergrond aller dingen. AFSCHEID AAN DE CENTRALE WERK PLAATS. Zaterdag verliet, de heer Groenink. schilder aan cle Centrale Werkplaats der Nederland- sche Spoorwegen, den dienst met pensioen na 36 dienstjaren. Zaterdagmorgen namen zijn collega's afscheid van hem. Bij die ge legenheid ontving de heer Groenink als aan denken van de collega's eer. fraaien koperen rookstandaard en een oorkonde getoekend door zijn collega, den heer Koestal. VROUW VERDRONKEN Zaterdagavond omstreeks half zes ls uit het water van do Zomervaart het lijk op gehaald van de 75-jarige vrouw V. B wo nende aan de Kir.kerstraat alhier. Eenige voorbijgangers zagen haar drijven en heb ben haar op den wal getrokken. De Ongcval- lendlenst was spoedig ter p'aatse. doch het mocht niet gelukken, ondanks de toepassing van het zuurstofapparaat dc levensgeesten weer op te w ekken. Waarschijnlijk Ls de vrouw, die bijziende was, daardoor te water geraakt. Het lijk is overgebracht naar het Sint-Eltsabcthsgast- huls. ALGEMEENE VEREENIGING VAN G EM EENTEAM BT EN AREN. Men schrijft ons: Deze dagen vergaderde de afdeeling Haar lem va ndo Algemeene Vereeniging van Ge meenteambtenaren onder leiding van haren voorzitter, den heer E. W. Goedhart. Aan de orde was wederom het voorstel van B. en W. tot het heffen van pensioensbijdragen. De voorzitter deed uitvoerig verslag van het ver handelde in dc vergadering dor sub-commis sie uit het G O., welke Dinsdag Jl. werd ge houden. In die vergadering zouden cven- tueele versoberingen, welke naar het oordeel der organisaties zouden kunnen worden aan gebracht besproken worden. De heer Goedhart vond het teleurstellend, dat per slot van rekening slechts drie orga nisaties, nl. dc Alg. Ver., de A.R.K. en de A. N. Chr. Ambt. Bond, enkele versoberingen aangaven, al waren ook deze niet van in grijpenden aard. Bij dc besprekingen kwam het tot een incident, toen spreker een opmer king maakte, waarmede de heer Gerritsz het niet eens was. Deze maakte daarop de op merking. dat spreker wel inlichtingen zou hebben verstrekt over de besprekingen in do laatste gehouden vergadering der commissie van overleg. Besloten was toch. dat het offi- clecle communiqué zou worden afgewacht. Spreker heeft hierop geantwoord, dat wan neer de heer Gerritsz die vraagt stelt hij „ja" of „neen" te hooren krijgt, maar hij overigens in de krant zou schrijven, wanneer hij meende, dat daartoe aanleiding was cn dat hij dan wel eens zou willen zien, wie hem dat beletten zou. In verband met dit Incident vond spreker het opvallend dat ln het Volk van Woens dag jl. reeds een kort verslag stond van de vergadering der sub-commissie, welke Dins dags te voren om ruim zes uur eindigde. Als heer Gerritsz het minder prettig vindt, dat er in de krant geschreven wordt, zal hij moe ten beginnen bij eigen partijgenoten een on derzoek in te stellen. Na de inleiding van den voorzitter ont spon zich een uitvoerige discussies, waaraan tal van leden deelnamen. Met verwerping van het voorstel van B. cn W. tot heffing van 8 1 2 pet werden verschillende denkbeel den besproken. Daarbij bleek, dat de leden vergadering in overgroote meerderheid meen de. dat men niet vooraf per se afwijzend moest staan tegenover elk voorstel van B en W. Tenslotte werden enkele richtlijnen vast gesteld. waarmede de vertegenwoordigers in de commissie van overleg rekening zouden hebben te houden en werd de YorwachtinC uitgesproken, dat het bestuur met dc leden vergadering overleg zou plegen. Indien de besprekingen in het G. O. tot een voorstel zouden lelden waarvan de strekking niet vooraf zou zijn voorzien. Aan het slot der vergadering hekelde de voorzitter dat de wijze waarop van de zijde van het Nationaal Verbond getracht was een lid tot het bedanken voor het lidmaatschap der alg. ver. te bewegen. LUCHTVAARTBERICHTEN. Raaf 8 Nov. 11.43 uur op Schiphol van Batavia. U i 1 8 Nov. 12.25 uur te Medan. Amsterdam n. Batavia. Ooievaar 8 Nov. 13.30 te Cairo. Amster dam n. Batavia. Leeuwerik 7 Nov 14.20 te Bangkok. Bata via naar Amsterdam. Uil. 7 Nov. 15.37 u. te Bangkok. Amsterdam naar Batavia Ooievaar. 9 Nov. 15.17 uur te Bagdad. Am sterdam naar Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13