Nieuwe uitgaven. WIENER MODE HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 VIERDE BLAD Veteranen uit de Haarlemsche Arbeidersbeweging. IV. Bij den heer Chr. Niemöller. ..Wanneer ik u iets ga vertellen over de Christelijke arbeidersbeweging in Haarlem", zco zeide ons de 76-jarige heer Chr. Nie möller. die van 1903 af bestuurslid is geweest van den Haarlemschen Chr. Besturenbond en van 1914 tot 1925 voorzitter, ..dan moet ik er toch eerst de aandacht op vestigen dat voor ons, Christelijke arbeiders, de strijd op materieel gebied nooit de hoofdzaak is geweest. Wij hebben ook op dit gebied ge werkt, maar het was voor ons nooit het voor naamste. Voor ons hebben ook de materieele dingen steeds een geestelijken achtergrond. Toen in 1877 de Protestantsche werklieden van anti-revolutionnaire richting zich van het door Heldt gestichte Werkliedenverbond afscheidden en onder leiding van Kater. Wit mond en Beeremans zich op aandrang van Dr. Mr. Kuyper vereenigden in ..Patrimo nium", kon van een eigenlijke vakbeweging nog niet gesproken worden. Deze begon zich eigenlijk eerst te ontwikkelen, toen in 1886 of 1887 de Hervormden zich, vooral op ini tiatief van Dr. De Visser, op hun beurt van „Patrimonium" afscheidden, omdat zij meen den dat die vereeniging te veel met Dr, Kuyper meeging. Zoo ontstond toen de Chr, Nat. Werkmansbond en hiermede begon zooals ik zei, de Christelijke vakbeweging, waaraan later ook werd deelgenomen door „Maarten Luther". Bij de spoorwegstaking in 1903 kwam het groote verschil in opvattingen tusschen de moderne en de Chr. vakbeweging scherp tot uiting. Tot 1903 ging alles gemoedelijk, maar nu kwam er een principieel meeningsversohil dat aanleiding gaf tot de oprichting van den Chr. Besturenbond, in samenmerking -met de-n R.K. Volksbond. Tusschen deze beide organisaties heeft steeds een aangename samenwerking bestaan. In 1914 ging de R.K. Volksbond geheel zelfstandig werken en trad hij dus uit den Chr. Besturenbond. De Chr. Besturenbond in zijn tegenwoordigen vorm dateert dus uit 1914. Bij dien Bond waren de volgende Chr. organisaties aangesloten: van de~ bouwvakarbeiders, de gemeentewerk lieden. de kantoor- en handelsbedienden, kleermakers, metaalbewerkers, meubelmakers sigarenmakers, Spoor- en Trampersoneel, (de P. C. B.), tuin- en landarbeiders, typografen, de Werkmansbond, Maarten Luther en Pa trimonium. Ook de Chr. Vereeniging van •Huispersoneel was eenigen itijd aangesloten, maar die organisatie heeft niet lang be- Ja in dien stakingstijd, in 1903, beleefden wij veelbewogen dagen. Ik herinner mij nog levendig, dat wij in Januari, den avond vóór de staking, in „Volksbelang" samenkwamen: een vertegenwoordiger van Patrimonium, één van den Werkmansbond en ik, om te beraadslagen wat ons te doen stond. Den volgenden morgen werden door ons toedoen 3000 biljetten tegen de staking verspreid, maar toen was zij intusscheh reeds afge kondigd. Wij waren tegen een staking, omdat wij van oordeel waren dat een geheele be volking niet mochtworden opgeofferd aan de belangen van één groep. Door ons werd dan ook een „Comité van Verdediging" ge vormd. In den oorlogstijd hebben de Chr. organi saties ook zwaar werk gehad. De steun die door het Steuncomité verleend werd. liep o.m. ook over ons. Wij zorgden voor de dis tributie aan onze menschen; ook toen er schoenendistributie kwam. Eens was een paar schoenen gestolen. Wij hebben daar nog heel wat aan uit te zoeken gehad. Maar de dader werd gevonden en hij moest de schoenen be talen! En dan de Novemberdagen van 1918, toen Mr. Troelstra later erkende, zich vergist te hebben! Toen hebben wij ook heel wat werk verzet! Tot 1922 vergaderden wij nu eens hier, dan eens daar, dikwijls in het Wijkgebouw van Ds. Vunderink, ook in de Ridderstraat, in het „Gebouw tot Verbreiding der Waarheid". Maar in November 1921 kocht de Chr. Bestu renbond zijn eigen gebouw aan de Bakenes- sergracht-, dat op 23 Januari 1922, nadat het een verbouwing liad ondergaan, officieel ge opend en in gebruik genomen werd. De Chr. Besturenbond heeft ook den stoot gegeven tot de werkloozenverzekering. Er waren in dien tijd nog maar zeer weinig werkloozen; meestal hadden wij er maar twee of drie. Maar den tweeden Zaterdag na het begin van den oorlog van 1914 hadden wij er in eens dertig! Toen konden wij het alleen niet meer aan. Spoedig is teer. de werkloozen verzekering hoofdzakelijk bij de vakbonden ondergebracht. Op het gebied van den arbeiderswoning bouw heeft de Chr. vakbeweging te Haarlem eveneens het initiatief genomen. Lang vóór dat de S.D.A.P. bestond had „Patrimonium" al arbeiderswoningen gebouwd in het Rozen- prieel. In den oorlogstijd is deze woningbouw met steun van Rijk en gemeente krach tig voortgezet door Patrimonium (in de Pa- trimoniumbuurt") en door den Chr. Nat. Werkmansbond (in de „Bavo-buurt"). Ik mag in dit verband ook herinneren aan de coöperatieve bakkerij van „Patrimonium". Verder waren er veel dingen, waarin de Christelijke vakbeweging wel niet de leiding had. maar waaraan wij toch medewerkten en bij alle zaken, die door groote lichamen wer den uitgevoerd (ik herinnerde al aan het Steuncomité) waren ook de Christelijke or ganisaties altijd vertegenwoordigd. De Chr. Werkmansbond heeft vooral steeds, even goed als „Patrimonium" en „Maarten Luther" flink medegewerkt; die heeft bij voorbeeld ook gezorgd voor een Ziekteverzekering en een begrafenisfonds. Daarom ls het goed. dat de Chr. sociale bonden blijven voortwerken, al is dan van lieverlede de eigenlijke vakbe weging geëncorporeerd bij het Chr. Nationaal Vakverbond 'C.N.V.V Er zijn toch ook nog andere dingen om voor te werken, dan alleen maar looneischcn. In dit opzicht zijn de tij- tian wel zeer veranderd. Vroeger werd er in de vakbeweging nog eens over andere dingen gesproken, bij voorbeeld over ik noem maar iets het organlseeren van cur susavonden ter verbetering van de vakkennis, maar tegenwoordig wordt mijns inziens te veel aandacht gewijd uitsluitend aan het ma terieele. Eenige malen heb ik de eer gehad, do Haarlemsche Chr. vakbeweging bij officieele gelegenheden te vertegenwoordigen: zoo was ik in 1918. by het bezoek van de Koningin aan Haarlem, met den heer Meyer op het Stad huis en bij het aanbieden van het Nationaal huldeblijk aan de Koningin, met den heer J. D. Wijkhuizen te Delft, Dat de Haarlemsche Chr. arbeidersbewe ging altijd overal in gekend is. blijkt wel uit het feit, dat zij steeds in officieele lichamen is vertegenwoordigd geweest; zoo heb lk jaren lang zitting gehad in de Kamer van. Arbeid voor de Bouwbedrijven, den Raad van Be roep, den Raad van Arbeid, de Werkloozen- commissie van gemeentewege en de Huur- commissie. En in het begin van de invoering der uitkeeringen aan werkloozen had ik eenige malen ten Stadhuize samensprekingen met burgemeester Boreel en burgemeester Sandberg". LETTEREN EN KUNST Herdenkingsavond Algemeene Nederlandsche Vrouwen-Vredebond. Het symbolisch Dansspel: Bezinning. „Een mijlpaal in onze beweging" noemde mei. Henr. de Kruyff in haar openingswoord terecht den avond van den Algemeenen Nederlandschen Vrouwen-Vredebond. Een stampvolle schouwburg om te getuigen op dezen dag!" Het zou van een te groot optimisme blijk geven, wanneer wij onderstelden dat al die honderden louter en alleen waren gekomen om den wapenstilstandsdag te herdenken. Het ballet Bezinning zal voor het grootste deel wel de meeste aantrekkingskracht heb ben gehad. Maar hoe dan ook. zij waren er en het geestdriftige en overtuigende woord, eerst van mevrouw RosVryman en daarna van Ds. Padt is doorgedrongen tot die hon derden, zoodat het doel. waarvoor deze avond was georganiseerd volkomen bereikt is. Het gesproken woord wac om den opzet van dezen avond gisteren het belangrijkst. Mevrouw RosVrijman hcantwoordde de vraag, waarom ontwapening noodzakelijk was: „om vier redenen!", de financieele, de wetenschappelijke, de juridische en vooral om moreele en geestelijke motieven. De oor logsuitgaven overtreffen in de meeste landen alle andere uitgaven. Men ziet algemeen in dat dit waanzin is. maar toch gaat men er mee door. Alle landen ook de neutrale gaan nog steeds gebukt onder de gevolgen van den oorlog. Er is overproductie en onder consumptie. Wil Europa blijven leven en ademen, heeft Briand gezegd, dan is ont wapening noodig. De wetenschap is heden ten dage bijna geheel in dienst, van het vernietigingswerk der menschheid. Er moest zoo zeide mevr. Ros onder luide instemming van het publiek te Genève een internationale commissie komen, welke ieder wetenschappelijk man of vrouw, die de wetenschap in dienst stelde voor dat vreeselijke doel. disqualificeerde. Als de wetenschap zoo doorgaat, zal men eens nog met afschuw neer zien op de labora toria. Maar de geestelijke redenen golden bij spreek ster het zwaarst. In den mensch moet niet alleen het dier leven, maar allereerst pod! God in den mensch maakt ons tot broeders: dat is de bindende kracht! Het Goddelijke in den mensch moet bewust naar buiten wor den gebracht. Wij moeten de wetenschap ge bruiken in Gods dienst om een einde te ma ken aan dat gruwelijke. Maar getuigen op dezen avond is niet ge noeg. In een geestdriftige peroratie riep me vrouw Ros de vrouwen op om zich hun ver antwoordelijkheid bewust te worden en bij verkiezingen niemand te stemmen, die zich niet uitdrukkelijk voor ontwapening had uit gesproken. Ds. Padt begon zijn rede aldus: „11 Novem ber is de herdenking van den wapenstilstand. Op den llden November herdenken wij de 26 millioen in den oorlog gevallenen, de 10 mil- lioen verminkten, de 19 millioen oorlorgswce- zen en de 5 millioen oorlogsweduwen allen slachtoffers van een waan, van het nationa lisme en den alles beheerschenden Staat". De wapenstilstandsdag is niet meer geweest dan 'n visioen. Even heeft de menschheid ge waand. dat het uit was. maar in 1931 weten wij beter, weten wij. dat thans meer voor oor logsdoeleinden wordt uitgegeven dan in 1913. En wie weet wanneer het noodlotsuur zal slaan? Het gevaar sluimert, de vlam kan elk oogenblik weer oplaaien. Daarom moeten wij de massa mobiel maken! De massa moet zich bewust worden en den regeerders toeroepen: Onder geen beding gaan wij in een oorlog weer mee! Niemand minder dan Einstein heeft gezegd: De regeeringen zijn er om con flicten op te lossen, maar zij moeten het wel verstaan, dat zij op de massa niet meer mogen rekenen zooals vroeger. Noem ons idealisten, riep Ds. Padt uit, maar weet. dat de idealisten ten allen tijde de wereld uit haar voegen hebben gerukt. Wij, willen zijn op dezen llden November idealis ten: wij hebben het visioen aanschouwd! Wij willen gelooven in een wereld zonder oorlog, maar wij dienen te weten, dat er altijd nog velen zijn die het belang stellen boven de vraag, wat mag! „Mir geht nichts über mich!" Er gaat niets boven mij zelf is de moraal van den staat, maar dat is de mo raal van enkelen en de slachtoffers zijn de massa. Ook ik heb mijn vaderland lief, zei Ds. Padt, maar wat ik lief heb, dat verdedig ik niet ten koste van mijn geweten. Nu, nu het nog vrede is. is het nog tijd om ons te organlseeren en den regeerders toe te roepen: „Nooit oorlog meer!"' Het Ballet Bezinning. Na den verslaggever is thans het woord aan mijn andere helft, den criticus. Want ook de kunst was gisteravond althans na de pauze in onzen stadsschouwburg aan den vrede gewijd. Na 'n romantische uitvoe ring vol „Schwung" van Von Weber's Oberon door de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam zong de heer Willem Snoeks uit, Bus- sum de aria ..Mit Würd und Hoheit angetan" uit de Schöpfung en ..Am stillen Herd" uit de Meistersinger. De heer Snoeks is een zan ger met een fraai geluid, wien men echter vooral in Wagner een wat minder droge voordracht zou toewenschen. Na de pauze kwam om met de voorzit ster te spreken de eigenlijke „hoofdschotel van het kunstmenu": het symbolisch vredes spel Bezinning, ontworpen door Tilly Sylon naar een tekst en gedichten van mevrouw E. Miolée-Riem Vis en muziek van Marinus Adam. In het dansspel Bezinning is de strijd tusschen den Vrede en den Oorlog symbo lisch weergegeven. Bellona. de Genius van den Oorlog, voert met haar volgelingen een i oorlogsdans uit. maar wordt daarin gestoord door den Vrede, die den strijd met haar aan- J bindt. In dezen strijd, waarin de Vrede ge- j sleund wordt door Geloof. Hoop. Liefde. Ver draagzaamheid, Tijd, Waarheid, Broeder- LNGEZONDEN MEDEDEEL1XGEN a 60 Cts. per regel ZIJN PIJP SMAAKTE HEM NIET. Indigestie en zuur. „Een paar maanden geleden had ik oen aanval van indigestie cn maagzuur en had geen trek in eten, vooral niet in het ontbijt. Ik ben een stevige pijp-rooker. maar ik was een paar dagen zoo ziek, dat ik mijn pijp niet eens aankeek. Ik besloot Kruschen Salts te probeeren. Een paar 'dagen later bemerkte ik dat het zuur verdwenen was en de laatste vijf of zes weken ben ik weer zoo gezond als altijd. Mijn pijp smaakt me weer en ik voel me 10 jaar jonger". R. P. Als Uw spijsverteringssappen niet goed vloeien, blijft Uw voedsel in het lichaam en gaat gisten; daardoor wordt de ellende van indigestie veroorzaakt. De „kleine, dagelijk- sche dosis" Kruschen Salts prikkelt eerst den toevoer der maagsappen en verzekert daarna dagelijks een volledige, regelmatige en nooit falende verwijdering van de afvalstoffen Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echt heid. schap. Wetenschap en Kunst, lijdt Bellona de nederlaag. Haar volgelingen komen allen langzamerhand tot bezinning, werpen het oorlogskleed af en nemen plaats in de ge lederen van den Vrede. Eindelijk, geheel al leen gelaten, voert Bellona, waanzinnig van haat nog eenmaal een hartstochtelijken krijgsdans uit. Overwonnen stort zij ten slotte neder, de vrede zegeviert en in een vreugdedans en een apotheose aan den vrede eindigt het ballet. Tilly Sylon heeft dit ballet met veel ge voel voor kleur, plastiek en beweging in el kaar gezet. In het begin bij den oorlogsdans van Bellona en haar trawanten tegen een achtergrond van vlammend rood. vreesden wij, dat er te weinig gebondenheid en orde in den dans zou zijn. Alleen Bellona zelf Tilly Sylon danste met stijl en in haar dans was werkelijk innerlijke kracht en een opwindend rhythme, al bleef de dans zich wat veel gelijk. De anderen kwamen niet verder dan tot benaderen. Ook de meest woeste oorlogsdans mag geen onbeheerschte chaos worden. Met de verschijning van den Vrede en zijn volgelingen kwam de artistieke rust. Hier stond Tilly Sylon met haar dilettanten voor minder moeilijkheden en zij bereikte in de zen dans van den Vrede dan ook zeer veel.Het was licht, vol gratie en in^ de afwisselende groepeeringen dikwijls verrassend goed. Met de opkomst van de symbolische fi guren in de tweede acte. kwamen de ..solo danseressen" aan de beurt. „Geloof" in haar bruine kleed trof mij door haar fraaie plastiek en Liefde door een voor de liefde wat eentonige, maar wel met gratie uitgevoerden dans. Bijzonder aardig gevonden was de dans van verdraagzaamheid tusschen twee met elkaar strijdende zwarte figuren, whar- van er één zeer pittig en bepaald geestig danste. „Kunst" was van de danseressen het beste. Zij toonde werkelijk danstalent to be zitten en ik zou nog meer van haar dans genoten hebben, wanneer zij en dat dat nu juist de Kunst moest zijn niets in zoo'n hard blauw kleed was gestoken. Jammer was het, dat de groepeering van het ensem ble tijdens de solo-dansen niet wat meer verzorgd en „in schoonheid" was. Verreweg tiet best was het slóf. de vreugtfo- dahs. Dat was werkelijk een feest van kleu ren en bewegen, mooie bewegingskunst van een gedisciplineerd ensemble. Het is bewon derenswaardig, wat Tilly Sylon met haar leer lingen hierin heeft weten te bereiken en uit stekend zelfs was het afbreken van den dans en het verschrikt terugwijken voor Bellona en haar trawanten. Aardig gevonden ook het afwerpen van de geel-zwarte mantels van de tot „bezinning" gekemenen en indrukwek kend het slot, de apotheose van den vrede met de rijzende zon op den achtergrond. Over de waarde der muziek van Adam zou ik mij geen oordeel durven aanmatigen. Wel kan ik zeggen, dat zij melodieus, nu en dan ook wel een tikje banaal klonk en dat het werkelijk balletmuziek was, waarop gedanst kon worden. En dat is voor balletmuziek hoofdzaak! Er was een voortdurende con trastwerking tusschen den oorlog en den vrede in de muziek, die den dans rhythmisch voortreffelijk ondersteunde. De tekst van de gedichten van mevrouw Mïolée werd met duidelijke, klare stem en be zieling. maar met een nu en dan te sterke en niet altijd logische accentueering van som mige woorden door mej. Henr. de Kruyff ge zegd. Aan het slot was een laaiende geestdrift zoowel in de zaal als op het tooneel. Aan den heer en mevrouw Adam. de dames de Kruyff en Miolee werden bloemen aangeboden en voor alle uitvoerenden te zamen W3s het har telijk en enthousiast bravo! van het publiek. Het lijkt, mij niet twijfelachtig, of er zal ook voor een tweede opvoering van het symbo lisch vredesspel Bezinning groote belang stelling zijn. J. B. SCHUIL. ONZE SCHRIJVERS VOOR DE LENS. De Nederlandsche Uitgeversbond heeft zijn jaarlijksche uitgave „Het Nederlandsche Boeik" weer de wereld ingezonden. Behalve een uitgebreid overzicht van alles wat ln dit jaar of juister sinds October van het vorige jaar. het licht heeft gezien, be vat het werk ditmaal een aardige noviteit: de portretten en snapshots van de dames en heeren, die in ons !and het. dikwijls moeilijke en soms ook wel dankbare beroep van schrijf ster of schrijver uitoefenen. Zooveel mogelijk is hierbij rekening ge houden met de bijzondere liefhebberijen der afgebeelde personen, helaas niet altijd op oen even gelukkige manier. Volledig is die por tretten-galerij ook nog allesbehalve, maar de uitgever hoopt een volgend jaar de reeks voort te zetten. Indien dit gebeurt mogen wij dan gespaard blijven voor de minder gelukkige, ja, soms zelfs lachwekkende opnemingen van onze groote vrouwen en mannen! We zien een bonte wereld van bekende en onbekende gezichten en we zullen uit de hoeveelheid afbeeldingen hier en daar een greep moeten doen. We beginnen met Antoon Coolen, die op een paar klompen als een doodgewone tuinier aan het schoffelen Ls. Het is trouwens op merkelijk. hoeveel animo bij onze auteurs voor -tuin-arbeid bestaat Bij Antoon Coolen ziet men, dat hij er geroutineerd in is; zijn geheele houding wijst het uit. in tegenstel ling met H. Zondervan. den bewerker van de Nederlandsche encyclopaedic, die zijn hark vasthoudt op een manier, die ons wel elegant maar niet handig lijkt. Wij hebben getracht om evenals hij met onze rcchterahnd onder den steel en twee vingers van onze linker hand er bovenop, de hark te han toeren, doet zijn er niet in geslaagd op deze wijze onzen tuin te bewerken. En geen enkele tuinman zal zijn spa op een dergelijke nonchalante manier op den grond laten liggen! Wat Nelly van Dijk de schrijfster van ro mans en kinderboeken, met het sprieterige boompje uitvoert, is ons niet erg duidelijk: in ieder geval heeft het haar volle aandacht en ze doet een goed-bedoelde poging om haar liefde voor het buitenleven te demonstreeren. Tine Cool, bekend door haar meisjesboe ken. is vermoedelijk bezig met het zoeken naar rupsen in haar rozenboom en Marie van Zeggelen zit ergens buiten te teekenen met een ruischend watervalletje achter haar rechterschouder. De situatie schijnt niet ge heel ongevaarlijk, want zij is mot een soort kabel vastgebonden. Het werken in de open lucht oefent ook een groote attractie uit op Dr. R. de Josselin de Jong. hoogleeraar te Utrecht, die zich in keurige demi-saison en met deukhoed achter een kruiwagen met takkenbossen voortbe weegt Voor zoover we op de foto kunnen zien, heeft hij echter geen handschoenen aan. Mevrouw van NesUllkens schijnt, toen de fotograaf kwam, juist op het punt te hebben gestaan, eenige bezoeken te gaan afleggen. Ze is toen in middag-toilet aan den slootkant neergestreken: zóó zeer houdt de schrijfster van het buitenleven! De redactie heeft zich niet slechts bepaald tot schrijfsters en schrijvers, want Hans Borre- bach. de illustrator van verscheidene boeken, is ijverig bezig met een grasmachine. Het is een van de beste snapshots, die we in het boek aantroffen, maar een echte tuinllefheb ber mag het gras niet zoo lang laten worden, meneer Borrebach! Dr. Max Euwe, grootmeester in het schaken en schrijver van boeken over het schaken, houdt zich onledig me ttennissen. Men ziet duidelijk, dat hij in een wiskundig probleem gewikkeld Ls over de trefkans van de Juist op hem aanstormenden tennisbal. Bij het doorbladeren van het boek wor den onze oogen opeens getrokken naar een drenkeling, die met den dood schijnt te wor stelen. Het geval is echter onschuldiger, dan het eruit ziet, want Kees van Bruggen blijkt alleen maar een bad te nemen. De vader van Merijntje Gijzen is hoog te paard gezeten, wat we. na het succes van zijn boeken, volkomen kunnen begrijpen! Henrlctte Mooy zit eveneens te paard, maar aangezien het een goede boerenschimmel schijnt, komt de toelichting „vast in het zadel" ons wel een beetje overbodig voor, Ongetwijfeld zijn er in het boek enkele aardige foto's te vinden, vol actie cn bewe ging. doch deze betreffen over het algemeen schrijvers over bepaalde wetenschappelijke onderwerpen, die aan het Nederlandsche let terlievend publiek niet zoo bekend zijn en we herhalen dan ook de verzuchting: volgend jaar beter! W. S. Uit de Volle Hof. Te Zutfen bij W. J. Thieme en Cie in de Leesboekenserie voor de hoogste klassen der Lagere School. Uit de Volle Hof. zijn versche nen: „De kinderen van het Woud" door ka pitein Marryat, „De Reis naar de Maan in 28 dagen en 12 uren", en „Michael Strogoff, de Ijcertér van den Czaar" door Jules Verne. opnieuw verteld door Joh. Veenbaas, hoofd eener school te Amsterdam. De aardige il lustraties zijn van W. Backer en L. Herniidl. Taalboek voor (M) Ulo-scholcn. Eveneens verscheen bij Thieme een drietal deeltjes over het taalonderwijs in de 'M> Uloscholen. Schrijver is S. H. van der Kluit, hoofd eener school voor L. en U. L. O. te Doesburg, die over de Spraakkunst nog een apart deeltje gaf. Uit liet Leven cn Dictée's. Verschenen is bij W. J. Thieme te Zutphen van de liand van C. E. Hof. onderwijzer te Rotterdam een verzameling Dictee's voor het zeven je leerjaar Nij verheidsscholen. Vervolg cursussen enz. en een bundeltje practlsche taal en steloefeningen voor nijverheids scholen. vervolgcursussen enz., onder den naam Uit het Leven. Hoe moeten wij ons voeden? De heer Y. Hettema, arts. heeft een werkje geschreven: Hoe moeten wij ons voeden? waarin hij moderne diëetvormen behandelt, nadat korte theoretische beschouwingen en een en ander over de chemie der levensmid delen zijn voorafgedaan. Tenslotte geeft hij menu's en recepten. Dc N.V. Lcidschc Uitge versmaatschappij gaf het uit. Richtingslijnen. Lili Schaank—van Kol cn Ida Heyermans hebben oen bloemlezing uit de geschriften van Nellie van Kol uitgegeven bij de N.V. Em. Querido s Uiig- Maatschappij te Amsterdam. Prof. dr. J. H. Gunning Wzn. schreef de in leiding voor dezen bundel beschouwingen, die getiteld Is „Richtingslijnen". Onze wonderbaarlijke wereld. Van W. de Haan te Utrecht ontvingen we de 1ste aflevering van Onze Wonderbaarlijke wereld, een werk, dat ln 30 veertlendaagsche afleveringen compleet, zal verschijnen. De be werking van John Kooy. Meer dau duizend platen zullen worden opgenomen. Lctterbock voor den schilder. Door de N.V. Uitgeversmij Kosmos te Am sterdam is een map uitgegeven bevattende een letterboek voor den schilder, samenge steld door leeraren en leerlingen van de Nationale Schilderschool te Utrecht onder leiding van den directeur Jacob Por. Van Tsarenrijk tot Sowjet-Unie. Overgenomen uit dc Nieuwe Geïllustreerde Wereldgeschiedenis is in een aparte uitgave door do N.V. Seyffardt's Boek- cn Muziek handel te Amsterdam verschenen van Tsa renrijk tot Sowjet-Unle door dr. Jan Romein van vele illustraties voorzien. Inleiding tot de rechts wetenschap. Verschenen is de vierde, herziene druk van bovengenoemd werk van prof. J. van Kan. hoogleeraar te Batavia, in de Volksuni versiteitsbibliotheek, bij de erven F. Bohn te Haarlem. En Pologne pendant les elections dc 1930 Dc tweede druk van dit werkje, met een kaart en negen illustraties, door Cesare San- tonc is uitgekomen bij Albert Kundij te Genevt INGEZONDEN MEDEDEELDiGEN a 60 Cts. per regel r*w 7T DE ELEGANTE DAME KLEEDT ZICH CHIC, VOORNAAM EN VOORDEELIG bij TEL 16040 BARTELJORISSTRAAT 29 Oorsprong en Ontwikkeling van ons Godsdienstig leven. H. J. Busé heeft Iets over den Oorsprong en de Ontwikkeling van ons Godsdienstig leven geschreven welke schets door de N.V. Uitge vers Mij „Dc Tijdstroom te Lochcin is uitge geven. Mappe mot 20 Kunstprcnlkaartcn. De W B. vereeniging zond ons een mappe toe met 20 kunstprentkaarten, reproducties reeds eerder in uitgaven der Wereld- Bibliotheek verschenen' naar werken van bekende meesters als Holbein, Murillo, Jb. Maris, Jan Steen. Millet, enz. Dc gebeurtenissen in 1830'32, Door de Kon. Vereenigingen Ons Leger en Onze Vloot, den Bor.d van Chr. Oranjcver- ecniglngen. den Nat. Bond het MobilLsatie- kruis, de vereeniging ..Volksweerbaarheid'' en het Nat. Jongeren Verbond, is ter gelegen heid van de 100-jarige herdenking der ge beurtenissen in 18301832. in Sept. 1931 te Brede een herinneringsboekje uitgegeven. Geslachtelijke voorlichting B Premsela. arts te Amsterdam heeft in April een radiolezing gehouden over geslach telijke voorlichting aan onze kinderen. Deze heeft hfj. uitgebereld. in boekvorm bij Mul der en Co. te Amsterdam het licht doen zien. Hij noemt dit werk oen populaire beschou wing bestemd voor de groote massa en be doeld als praktische raadgeving voor de ouders. Duitsch door zelfstudie. Bij de N.V. Uitgevers Maatschappij „Kos mos" te Amsterdam is in Fry's zelfstudie me thode verschenen. Duitsch spreken lezen en schrijven door zelfstudie, bewerkt door Heinz Frevgang. docent en directeur van Fry's taal- instituut te Utrecht. Het werkt bestaat uit 26 lessen en een woordenlijst, is geïllustreerd on handig uitgegeven in 14 boekjes, in een lossen kartonnen omslag. In de inleiding lezen we dat „U door dit boek te hebben nangeschalt dc Duitschc taal In zijn geheel ln uw bezit hebt". De nieuwe Drankwet. De hoofdcommiezen ter gemeente-secreta rie van Leiden. B Ensingh en C. J van der Lelie hebben de „Nieuwe Drankwet systema tisch uiteengezetHet werkje verscheen bij de N.V. Lcidschc Uitgeversmaatschappij. Het Socialistisch Experiment. Onze stadgenoot, dc heer W. Lubberink, lecraar in de wiskunde en staatswctenschao- pen aan de 2e H. B. S. alhier, heeft zich de vraag gesteld, of het socialistisch experiment zal leiden tot democratie (in socialist ischen zin) of tot de dictatuur (in Marxlstischen zin) HU heeft gepoogd, zooals hij in zijn voor woord zegt. die vraag te beantwoorden. Het werkje is verschenen by Leltcr—Nypels N.V. te Maastricht. De herziening der Gemeentewet, Bij de N.V. Drukkerij en UitgeverU Leiter - Nypels te Maastricht is uitgegeven dc lezing over de herziening der Gemeentewet, op 8 Aug. gehouoden in Maastricht door den hoofd commies ter secretarie aldaar, J. M. van Sas. Het Cadeaustelsel. De schrUvcr. Jan D. Rempt trekt in deze brochure te velde tegen 't cadeaustelsel. O.a. beschrijft hU de verkeerde gevolgen van liet systeem. De uitgave is van Hermes. handels- publicatiebureau den Haag. Atavismen in en om de N.V. Deze rede van prof dr. N. J. Polak, hoog- lecraar aan de Handelshongeschool te Rot terdam. gehouden op 9 Me! 1931. Is door van der March's Ultgcvers-Mij. te Amsterdam ra druk uitgegeven. Moderne Bedrijfsleer. BU de N.V. van der Marck. Ult^evcrsmij te Amsterdam is uitgekomen Moderne Bedrijfs leer. voor den HandeldrUvenden en Indus* triëele Middenstand door J. G. van Ncervcn, accountant te Eindhoven, met een voorwoord van prof. dr. N. J. Polak. Conjunctuur cn Crisis. Van de hand van S Benima is bij J. M. Meulenhoff te Amsterdam Conjunctuur en Crisis verschenen. De hoofdinhoud bedoelt een behandeling van het economisch gebeu ren ln het tijdvak 1914—1924. God cn de Ziel. In de serie „Vrijzinnig-Protest antsche Ge loofsgetuigenissen" is als no. 3 verschenen God en de Ziel, vrijzinnig protestantsche ge- loofsverklaring van D. A. Vorster Dc inhoud bestaat uit De Situatie. Vrijzinnig Christen dom en Roeping. De uitgave geschiedde voor de commissie voor de geschriften van den Neder!. Protestantenbond door de N.V Uit geversmij De Tijdstroom te Lochem. LEZINGEN EN TENTOONSTELLING OVER NIEUW-RUSLAND. Zooals reeds vroeger gemeld werd. worden in het Ken nemer Lyceum te Bloemendaal voor de leerlingen der hoogste klassen, leeraren en ouders, lezingen georganiseerd over Rusland. Op 16 October sprak dr. B. Becker over ..De Geschiedenis der Russische Revolutie", heden, Vrijdag zal prof dr. H. FrUda spreken over ..het Vijfjarenplan waarna in December prof. dr. S. R. Stein- metz het onderwerp zal behandelen: „Het Communisme als Russische noodzakelijk heid in tegenstelling met West-Europa". Ter toelichting van de lezing van prof. FrUda over „Het Vijfjarenplan" zal heden avond een tentoonstelling gearrangeerd worden door het Genootschap Neierland- Nieuw-Rusland. Deze tentoonstelling omvat foto's, aanplakbiljetten, boeken, kinderboe ken. tijdschriften. Om te voldoen aan do groote belangstelling voor het onderwerp zal deze tentoonstelling tegen een kleine entree voor het publiek opengesteld zijn op Zater dagmiddag 14 November van 2—5 uur. en op Zondagmiddag 15 November van 2—5 uur.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11