BUITENLAND. Een reeks belangrijke berichten. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 16 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD. Over Poe-Nsji, candidaat-keizer van Mand- sjoerije. Een instrument in handen der Japanneezen? -Vermoedelijk zal deze keizersdroom niet in vervulling gaan. Ern stige verwikkelingen tusschen Moskou en Tohio. Japansch-Russische telegrammenwisseling. Is de „tooverformule" inzake de herstel betalingen en de onderhandelingen tusschen Laval en Von Hoesch gevonden? De Fransch- Duitsche economische samenwerking. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Ex-keizer van China. Temidden van de vele verwarrende be richten uit Tokio, Nanking, Peking, Moskou of Genève over den huidigen" toestand i* Mandsjoerije, is er een, dat om zijn geheel nieuwen cn origineelen inhoud de aandacht vraagt. Volgens de Chineesche autoriteiten te Peking zou de Chineesche ex-keizer Poe- nsji Zondag tot keizer van Mandsjoerije ge kroond worden; een nieuwe Mandsjoerijsche regeering zou meteen bij deze gelegenheid gevormd worden. Reeds geruimen tijd deden geruchten over dc derde troonsbestijging van den jongen keizerlijken telg Poe-nsji de ronde. En welke is de beteekenis van deze geste? Voorzoover het mogelijk is. van hieruit hoogst speculatieve gevolgtrekkingen te ma ken, neemt men aan, dat Poe-nsji een in strument is in de handen der Japanneezen, die hun kracht niet alleen gezocht hebben in de militaire bezetting, doch ook in samen werking met Chineesche elementen en groe pen. die om politieke, financieele of econo mische redenen met de Japanneezen samen werken. Hoe ingewikkeld en onontwarbaar de si tuatie ginds voor Europeesche leeken is, blijkt wel uit een bericht van de United Press, volgens hetwelk een correspondent een onderhoud heeft' gehad met den Chi- neeschen gouverneur van Mandsjoerije Joean Sji Kal, die zeide geheel afhankelijk te zijn van den wil der Japanneezen in Moekden. Keizer Poe-nsji is nu een nieuwe pion op het vreemde Oostersche schaakbord, een middel naar men aanneemt waarvan de Japansche strategen in Mandsjoerije zich bedienen, om het staatsgezag indirect voor zich te verzekeren. Het is niet mogelijk om te zeggen hoe de vork in den steel zit. Is Poe-nsji inderdaad een marionet in de han den der Japanneezen, of hoopt Poe-nsji, op een definitief herstel van een onafhanke lijke Mandsjoe-dynastie en vindt hij het daarom raadzaam de aanvankelijke hulp van de Japanneezen te aanvaarden? De laatste veronderstelling is afhankelijk van de vraag, of de betrekkelijk jeugdige Poe- nsji al dan niet een krachtfiguur is, die blijk heeft gegeven, een factor van gewicht te kunnen zijn in het rommelige cn verdeelde Chineesche huishouden. Poe-nsji's antece denten nu zijn in dit opzicht niet zoo bij zonder gunstig. Volgens een telegram van Reuter heeft Sir James Stewart Lockhart. de vroegere Engelsche commissaris van Wei- hai-Wei een der beste kenners van China aan een vertegenwoordiger van de News Chronicle gezegd, dat een poging om Poe- nsji als keizer van Mandsjoerije uit te roe pen, den ernstigen toestand nog ingewikkel der zal maken. De groote meerderheid van het Chineesche volk is tegen het herstel van de Mandsjoe-dynastie, en ook Mandsjoerije verschilt in dit opzicht niet van de rest van China. Daarenboven is Poe-nsji niet het type van een krachtige, domineerende per soonlijkheid, die zijn taak aan zou kunnen. Mandsjoekeizers waren vroeger gewoonlijk mannen met een schitterend fysiek, een kraclitigen wil en een strijdlustig tempera ment. Poe-nsji, is een onbeduidend jong- mensch, die veel van boeken houdt en van zijn tuin en zich thuis voelt tusschen bloe men en muziek. Hij is meer student dan lei der. Hij zou slechts een marionet zijn in de handen van anderen. Op twee-jarigen leeftijd, in 1908. werd Poe-nsji keizer van China als opvolger van zijn oom Kwang Soe. Op zijn zesden verjaar dag werd hij door de republikeinen afgezet, met behoud van een vorstelijk inkomen en een veilig verblijf in het Verboden gedeelte van Peking. De jongen kreeg van Mr. John ston een Engelsche opvoeding. In 1917 werd hij door generaal Tsjoen Hsoeng in zijn waardigheid hersteld (evenals nu waarschijn lijk, ter wille van de doeleinden van een be paalde groep) Het tweede keizerschap duur de een weck! In 1922 huwde Poe-nsji. Feng joa Sjiang veroverde in 1924 Peking, Poe-nsji moest naar Tientsin uitwijken. Hij kwam te recht in de Japansche concessie van die stad, waar hij een gemakkelijk leven voerde, mede dank zij den steun van de Japansche regee ring. Uit een en ander kan men wel opmaken, dat er geen redenen zijn voor een bijzondere vijandschap jegens Japan! Wij teekenen hier nog bij aan, dat het be richt van dit herstel in keizerlijke rechten in Mandsjoerije, niet officieel beves- tigfd werd. Op het oogenblik dat wij dit schrijven bereiken ons juist telegrammen, die veronderstelling wettigen, dat de jeugdige Poe voorloopig wel niet aan de beurt zal komen. Wij besluite ntenslotte ons overzicht over den toestand in China, met een verwijzing naar de telegrammen elders in deze rubriek opgenomen, volgens welke nieuwe J a- pansc h—R ussisc h e verwikkelingen pich doen gelden! Deze telegrammen bewij zen nogmaals dat de afmetingen van deze netelige kwestie, de geografische grenzen van het omstreden gebied ver te buiten gaan. Het rijk gefacetteerde Mandsjoerijsche vraagstuk heeft er nog een paar kantjes bij- gekregen. Het is onder deze omstandigheden waarlijk geen wonder, dat de invloed van Genève zoo gering lij kt. Wie tenvolle zij het vaag beseft hoe ingewikkeld en onont warbaar dc verhoudingen daarginds zijn, heeft al reden genoeg, om verheugd te zijn over dc Geneefsche interventie, die tot nu toe een officieele oorlogsverklaring heeft tegen gehouden De financieele Duitsche en Fransche ex perts zijn op het oogenblik in Parijs bezig met het zoeken naar de tooverformule die het mogelijk zal maken een consultatieve commissie van de Bank voor Internationale Betalingen te vormen, die gewapend zal zijn met volmachten, die dc grenzen door het Plan Young gesteld, niet zullen overschrijden, doch desondanks een volledig onderzoek naai Duitschland's betalingscapaciteit mogelijk maken. Volgens de jongste berichten hebben Laval en Von Hoesch die tooverformule ge vonden. De correspondent van de N.R.C. wist Zondag mede te deelen. dat de Duitsche re geering in principe bereid is, de prioriteit van de herstelbetalingen boven de particuliere schulden te aanvaarden. De Duitsche regee ring zou nu dan ook op het punt staan, de consultatieve commissie volgens het plan- Young bijeen te roepen. Men mag nu aannemen, aldus nog steeds de correspondent, dat de Fransche regeering, die haar recht op herstelbetalingen hand haaft, er geen bezwaar tegen zal maken, in dien de commissie verder gaat, dan de be voegdheden. die haar in het plan-Young worden verleend, waardoor zij zich zou moe ten beperken tot een onderzoek van de Duit sche capaciteit om de onvoorwaardelijke an nuïteiten te betalen. Indien de consultatieve commissie tot de overtuiging komt, dat een wijziging, hetzij in bedrag, hetzij in methode, ten aanzien van de onvoorwaardelijke betalingen, werkelijk noodig is, zal hiermede ernstig rekening ge houden dienen te worden. Echter brengt de con su tatieve aard van de commissie mede, dat de Fransche regeering niet ver plicht is. ieder advies te aanvaarden. Bovendien schijnen de Parijsche be spre kingen tot gevolg gehad te hebben, dat Laval heeft toegegeven, dat er op sommige punten een onverbrekelijk verband bestaat tusschen de herstelbetalingen en de commercieele schulden. Von Hoesch. Inmiddels heeft de Fransch-Duitsche eco nomische cdmmissie de eerste zitting geëin digd. Voor alle kwesties, die onderzocht zijn heeft men gunstige perspectieven gevonden voor economische samenwerking. De eerste sub-commissie, die zich in het bijzonder met de kwestie der handelsbetrek kingen en de uitbreiding van de Fransch- Duitsche kartels bezig houdt, zal op 15 De cember te Berlijn bijeenkomen. De tweede sub commissie, die over het verkeer beraadslaagt, komt op 27 en 28 November te Parijs bijeen, de vierde commissie, die zich met de samen werking op ander gebied bezig houdt, komt op 18 en 19 December eveneens te Parijs bijeen. Een hoogst merkwaardige uitlating van Breitscheid in een vergadering in Darm stadt. gever, wij hieronder weer: Breitscheid (socialist) richtte een ernstige vermaning tot de rijksregecring en de lands- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel „Zij" Crème werkt als ccn late, warme herfstzon met haar gouden kleurenprachtzij toovert een engekend fraaie teint op Uw huid. regeeringen, om een einde te maken aan de terreur van de nationaal-socialisten. Anders, verklaarde hij, zou de sociaal-democratie ge dwongen zijn van de politiek van dulding van de rijksregeering af te stappen. De woede tot moorden heeft in Duitschland niet bestaan, zoolang de nationaal-socialistische partij niet groot was. De sociaal-democraten wenschen antwoord, of de regeering den strijd tegen het fascisme wil opnemen, of dat zij zich aan het nationaal-socialisme onderwerpt. Breit scheid verklaarde, dat de sociaal-democraten in dat geval met de communistische partij sa men zouden gaan en met alle middelen den strijd op zouden nemen. De' sociaal-democra ten in Pruisen zullen zich tegen een eventueel verbod van de communistische partij ver zetten. Van beteekenis is het. dat de communisten reeds eerder medegedeeld hebben, dat zij een einde willen maken aan de terreur der afzon derlijke groepen. Door deze verklaring hebben zij één der scheidsmuren tusschen de socia listen cn de communisten omver gehaald. Overigens is dit proces zeer logisch. Dc groei van de acti- der nazi's moet een naar links afschuiven van de sociaal-democraten tot gevolg hebben. Duitschland heeft in moeilijke tijden altijd dit naar twee kanten geprononceerde beeld vertoond. Het dualistische karakter van het Duitsche volk is een typische barometer van de politieke weersgesteldheid. En het ujn ne groote partijen, die de schommelingen van deze barometer tot een richtsnoer maken. Doch hoe licht de ook al weer typisch Duit sche uitersten elkaar raken, blijkt uit het overloopen van talrijke communisten naar de nationaal socialistenen omgekeerd. Breitscheid's vermaning schijnt nu tevens opgevat te moeten worden, als een tegemoet koming ten aanzien van die ontevredenen, die de Duitsche Sociaal Democratische Partij ver laten hebben of verlaten willen, omdat zij in haar een vage burgerlijke groep van het mid den gingen zien. L. A. China. Russisch antwoord op Japansche beschuldigingen. MOEKDEN, 15 Nov. (V.D.) De vertegen woordiger van het Japansche oppercomman do heeft dezer dagen de volgende verklaring overhandigd; „Wij hebben bewijzen in handen gekregen, dat de troepen van generaal Ma door de Russische regeering worden ondersteund. In den laatsten tijd heeft een groep van 300 Russische ruiters de grens overschreden. Er is vastgesteld, dat deze troep in Blagowest- sjenk is opgesteld. De troep heeft opdracht gekregen strijd te voeren tegen de Japan sche bezettingstroepen. Bovendien zijn op 6 November op het station Anda uit Rusland twaalf wagons met oorlogsmateriaal aange komen. Wij weten, dat de Russische regee ring en de Russische officieele instanties de troepen van generaal Ma ondersteunen cn hun gesteund hébben met. oorlogsmunitie cn leiding. Desondanks zullen echter de Ja pansche troepen trachten de orde weer te herstellen en het roode gevaar te keeren." MOSKOU, 15 Nov. (V.D.) Het officieele te- legraafagentschap van de Sovjet-Unie deelt in verband met dc uiteenzettingen van den vertegenwoordiger van het Japansche opper commando in Moekden mede. dat alle me- dedeelingen onwaar zijn. Zij vormen een zware belasting van de betrekkingen tus schen beide landen. MOSKOU. 15 Noc. V.D.) Van officieele Russische zijde wordt een verklaring gepu bliceerd. waarin gezegd wordt, dat het Japansche ministerie van oorlog op het oogenblik bezig is met het verzame'en van bewijzen voor de samenwerking tusschen den Chineeschen generaal Ma en de Sovjet-Rus- sischen generalen staf. Tot dit doel zijn Ja panners uit Charbin op de baan Hailar- Mandsjoerije bezig overblijfselen van Rus sische stukken geschut, gebroken machine geweren en ander oorlogsmateriaal te ver zamelen, dat daar nog op de slagvelden ligt van de botsingen tijdens het Russisch-Chi- neesche conflict van 1929. In Moskou verwacht men een verdere ver scherping van de Russisch-Japansche be trekkingen. Moskou eischt garanties van Japan. MOSCOU, via Kowno. 15 November. (V.D.) Volgens een bericht uit Tokio heeft de Sov- jetrussische ambassadeur den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken een verklaring van Litwinov overhandigd waar in geprotesteerd wordt tegen de bewering van den Japanschen generalen staf dat de Sovjetregeering den Chineeschen generaal Ma ondersteunt in zijn strijd tegen Japan. De Sovjet Russische regeering eischt ga ranties dat Japan den Chineeschen Oos terspoorweg niet zal bezetten. Nieuwe Japansche troepen zendingen. MOSKOU. 15 Nov. (V.D.) Naar uit Sjans- hai gemeld wordt, zijn nieuwe Japansche detachementen, in totaal meer dan 10.000 man, te Moekden aangekomen. De Japansche troepen, ondersteund door cavalerieaanvallcn, gedekt door een zwaar artilleriebombardemcnt, hebben gepoogd den linkervleugel van de troepen in Heilung- kiang te forceeren en een omvattende bewe ging te maken om de troepen van generaal Ma heen. Nieuwe aanvallen op Tsitsikar MOSKOU. 15 Nov. (V.D.) Volgens berich ten van generaal Ma hebben de Chineesche troepen ondanks hevig artillerievuur tot dus verre alle aanvallen van de Japansche in fanterie afgeslagen. Maandag worden nieuwe aanvallen van de Japanners op Tsitsikar verwacht., daar intusschen Japansche reserves uit Moekden zijn aangekomen. Opzienbarende arrestatie in Mandsjoerije. MOSKOU. 15 Nov. (V.D.) Volgens een offi cieel Russisch bericht heeft de Chlnee whr» 1 politie Vrijdag op het station Mandsjoeria een vroeger officier van het Russische keizer- I lijke leger. Uschakow genaamd, gearresteerd Op den gearresteerde zouden belangrijke do cumenten gevonden zijn over de betrekkingen der Witte Gardisten en officieele Japansche instanties. Uschakow is in het bezit van een legitimatie van de Japansche militaire mis sie. in Mandsjoerije. Tijdens zijn eerste verhoor heeft Uscha kow verklaard, dat hij de leiding had van de Wit-gardistischc bonden aan den Oost-Chi neeschen spoorweg en van officieele Japan sche instanties opdracht gekregen heeft een nieuwe Volksrepubliek in Mandsjoerije voor te bereiden. Bovendien heeft in de stad Barga (Mon- goli) contact moeten zoeken met Mongool- sche bonden, teneinde hen op te zetten tegen de Sovjetregeering. Engeland. Smuts bemiddelaar tusschen premier en Gandhi? De Londensche correspondent van het Hbld. verneemt dat generaal Smuts als be middelaar optreedt tusschen den premier en Gandhi, die hij beurtelings heeft bezocht, en tracht de instemming van beide partijen te verkrijgen met een formule die nog diep ge heim wordt gehouden. Groote nationaal-socialistische overwinning in Hessen. FRANKFURT a M.. 15 Nov. (V-D.). Het of ficieele kiesbureau geeft de volgende uit slag van de landdangsverkiezingen in Hessen (tusschen haakjes het vorige aantal zetels, behaald bij de verkiezingen in 1927». Soc. dem. 15 (24) Nat. soc. 27 0) Centrum 10 (13) Communisten 10 (6) Comm. oppositie 1 Duitsche V. P. 1(7) Staatsp. 1 5) D. Nat. V. P. 1 3) Dc nationaal socialisten zijn dus met een groote meerderheid uit dc stembus gekomen DE FINANCIëELE POSITIE VAN DEN HAAG. DE BEGROOTING BRENGT GEEN NIEUWE GEZICHTSPUNTEN. Onze Haagsche correspondent schrijft De memorie van Antwoord van het college van B. en W. van 's Gravenhage betreffen de de gemeentebegrooting is verschenen. Wij hebben daarin ijverig gezocht naar nieuwe gezichtspunten die onze mcdedeelingen. welke in het artikel over de financieele posi tie van den Haag zijn neerge'egd. zouden kunnen wijzigen. Immers na het opstellen der begrooting en het schrijven van de me morie van toelichting is de vloedgolf van de crisis hooger komen opzetten, zóó, dat zoo wel de inkomsten, als de uitgaven van de bij het indienen sluitende begrooting verande ring. de eene in dalenden, de andere in stij genden zin, en belangrijk, moesten onder gaan. De begrooting zonder aantasten van het reservefonds en zonder belastingver zwaring s'uitend gemaakt kan thans niet meer sluitend geacht worden. Het zoeken in de memorie van antwoord, thans verschenen, naar wat. B. en W. den ken te doen om dat resultaat te bereiken, heeft niet veel vaststaands opgeleverd. B. en W. manen aan tot voorzichtigheid, maar spreken ook uit dat de gang van za ken moeilijk is te voorspellen, waarom groo- tere waakzaamheid nog geboden zal zijn. Bepaalde voorstellen echter, die het toch we! in ieder geval globaal, te ramen tekort bij behoud der in de begrootlng voorkomende cijfers, moeten wegwerken, vinden we slechts zeer spaarzaam aanwezig. B. en W. schrijven: „Wanneer blijkt, dat het evenwicht in de begrooting verbroken dreigt te geraken, zullen B. en W. zoo spoe dig mogelijk met voorste'len to dier zake bij den Raad komen. In elk geval zullen dat spieekt vanzelf evenals tot dusver, geen nieuwe lasten op de gemeente mogen wor den gelegd of geen inkomsten mogen worden prijsgegeven, zonder dat tegelijkertijd de dekkingsmaatregelen daartoe door den Raad zijn aangewezen." De aandacht wordt dan gevestigd op de waarschijnlijkheid van een groote stijging der uitgaven voor Maatschappelijk Hulpbe toon. B. en W. willen zoo mogelijk vermij den om de begrooting met een deel van de algemeene reserve sluitend te maken, omdat men dan een bedrag als dekking van gewone uitgaven aanwijst, waarvan men weet. dat daarop voor de toekomst niet gerekend kan worden. De reserve dient voor onverwachte tegenvallers. Kunnen de tegenvallers tijdig worden voorzien, dan moet. zoo mogelijk, naar andere maatregelen worden gezocht, aldus B. en VA Het zoeken neeft in dc Memorie van Ant woord nog een resultaat opgeleverd. Er wordt herinnerd aan dc noodzaak van versobering op alle gebied. Hopen we dan dat deze verso bering opnieuw de eindjes bij elkaar doet krijgen cn dat er een niet belangrijk gedeel te van de reserve behoeft Ingeteerd te wor den. Anders zou ook den Haag van zijn gun stige financieele positie worden beroofd. Eén feit van besparing vonden we: Ten aanzien van het gemeenschappelijk vliegveld zijn Burgemeester en Wethouders met hun ambtgenooten van Rotterdam tot overeenstemming gekomen over de wen- schelijkheid den omvang der plannen, die sterk dreigden uit te groeien, binnen den opzet, zooals die dezerzijds oorspronkelijk was gedacht, terug te brengen. IIET GAAT GOED MET DE INDIëVLUCHTEN De N.R.Ct. heeft geïnformeerd naar de re sultaten van den wekelijksehen luchtdienst op Indië en vernam van P.T.T.. dat deze gun stig zijn, Gemiddeld gaat 220 K G. post per vliegtuig mee naar Ir.dië en ongeveer 200 van Indië. Het aantal kilogrammen stijgt voort durend, alleen het aantal van liet eerste vliegtuig van den wekelijksehen dienst in elke richting is nog niet overtroffen. AUTOMOBILIST OVERVALLEN OP DE IIEII) II? Volgens 'de Maasbode is op de heide tus schen Heeze en Someren een automobilist aangehouden door twee manner, die zich voordeden als commiezen cn die hem beroo- ven wilden. Do heer deed of hij zijn porte- monnaie wilde te voorschijn halen, doch trok zijn revolver, en loste een paar schoten op de aanranders. Tegelijkertijd zette hij den wagen in be weging en nam dc vlucht. Volgens verkla ring van den automobil s'. zonden de aan- hem r.og twee schoten achterna, die ~e?n doel troffen. INGEZONDEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT IB TEL. 10758 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN EEN REVOLVERDRAMA TE AMSTERDAM. POGING TOT MOORD EN ZELFMOORD. Op een bovenhuis in de Pieter Nieuwland- straat te Amsterdam heeft Zondagmiddag een werkloos koperslager met een revolver geschoten op de jonge vrouw, van wie hij ge scheiden was, en die met haar beide kinde ren bij een zwager op bezoek was. Het schot schampte langs de slaap van de vrouw, zoo dat deze slechts licht gekwetst werd. De man, meenende haar gedood te hebben, richtte het wapen op zichzelf en schoot zich boven de oogen in het hoofd. Hij was on middellijk dood. De vrouw kon later mede- deelingen aan de politie doen. Zij is zeer ge schokt. De man die bij zijn moeder in het woonwagenkamp woonde, had haar opge zocht en kwam haar juist tegen toen zij ver trekken wilde. SCHEEPVAARTBERICHTEN Barneveld 13, 16 u. v. Immlngham n. Ham burg:. Crïjnssen p. 13 15 u. de Azoron, Amsterdam nunr West -I ml 15. Irene 13. 17 u. v. Havre, wordt 14. 19 u. Wost-Indlë te Amsterdam verwacht. Roematerdijk 14 te Rotterdam v. Boston. ('romer 12 te ïlons Kon*. Dinteldijk 13 v, Swansea. Rotterdam naar do Paclfickust. Dempo p. 15 23 u. Flnlatcrre, Batavia naar Rotterdam. 15. 10 u. te Cowcs, 16. 7 u. te Rot terdam verwacht Johan do Witt IS to Sue*. Batavia n. Amster dam. Kota Pinang 14 v. Batavia n. Rotterdam. Munster 12 v. Rio de Janeiro. Brazilië naar Amsterdam. Nijkerk 13 V. Kaapstad. Belra n. Rotterdam Statendam 14. 6 u. 1 5 m. vain Plymouth. New York naar Rotterdam. Tanlmbar 14 v.m. to Antwerpen. Australië naar Bremen, Hamburg cn Hull. (Nader be richt: gaat niet naar Rotterdam) TJikand! 13 te Manila Tjlsadano 13 v. Manila naar Macaaaar. Tjlleboet 12 to Hong Kong. TJInegnra 12 v. Hong Kong. TJikombang, 12 v. Sjanghai n. Dalren. Zeelandla p. 13 Oueasnnt, Amsterdam naar Buenos Ayrcs. Amsterdam 13 v. Laa Pnlmas n. Barcelona, Chill n. Amsterdam. Almelo p. 13 Fernando Noronhn, Bahla Blan- ca n. Amsterdam. Alwakl 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Bllderdljk 14 v. Rotterdam n. Baltimore. Boskoop 12 v. Guayaquil nftonr Malta. Dams ter dijk 14 13 u. 60 m. v. Liverpool. Pa- ciflekust naar Rotterdam. Delftdljk 14 v.m. te Los Aangeles. Paclflc kust naar Rotterdam. Gaoaterlnnd 13 te Oboncma, Amsterdam n. Weat-Afrlka. Irene 14 te Amsterdam v. Wèst-IndU?. IJstroom p. 13 Ouessnnt, Amsterdam nu ar "West-Afrika. Kedoe p. 14 15 u. Sngres, Rotterdam naar Batavia. Lochmonnr 13 v. Balboa, Paclflckust naar Rotterdam. Lochkatrlne 14 12 u. 40 m. v. Londen. Pacl flckust naar Rotterdam. Merauko 14 13 u. v. Hamburg n. Rotterdam. Mclampus p. 12 Gibraltar. Batavia n. Am sterdam. Mcllskerk p. 13 Gilbraltar, Belra n. Rotter dam. Nieuw Zeeland 11 v. Adelaide n. Singapore. Poseidon 14 v. Amsterdam n. West-Indlë. Randfonteln 14 v. Amsterda mn. Antwerpen Reggestroom 12 v. Freetown n. Tcnerlffe, W. Afrika naar Amsterdam. Sigll 13 v. Rangoon n. Sumatra. Statendam 14 19 u. 15 m. Boulogne, 15 3 u. voorgaat* van den N. Waterweg verwacht, New York naar Rotterdam. Veen dam 14 v.m. v. New York n. Rotterdam vla Halifax. LUCHTVAARTBERICHTEN. Duif, 15 Nov. 16.07 uur te Cairo. Amster dam naar Batavia. Specht, 15 Nov. 15.18 u. te Calcutta, Ba tavia naar Amsterdam. Leeuwerik, 15 Nov. te Parijs, Batavia naar Amsterdam. P.H. AD.N.. 14 Nov Noodlanding wc- gensm ist te Maubeuge, Amsterdam naar Pa rijs. Ooievaar, 14 Nov 15.58 u. te Bandoeng, van Amsterdam. AGENDA MAANDAG 16 NOVEMBER Stadsschouwburg: Ensemble Bouber. „Dc wet liegt nooit." 8 uur. Schouwburg Jansweg: Kon. Vereen. Hot Ncd. Tooneel. Abonn.voorst. „De Despoot 8.15 uur. Nassauplein 8: Volksuniversiteit. Avond over bewegingskunst. 8.15 uur. Hotel Lion d'Or: Bazar Christ. Ver. tot Kraamhulp. 2.30—5.30 en 7.3010 uur. Restaurant Brinkmann: „Wetenschap en Religie". Psychometrische avond. 8.15 uur. Luxor Theater: „Het Wolvenlled" en „De Vrouw aan het Kruis". Tooneel: Variété 8.15 uur. Palace: „De zanger van Sevilla". Tooneel: Carl Braun. componisten-imitatie. 8 15 uur. Rembrandt Theater: „Walsdroom". Too neel: 5 Ponchellis, koord-attractie. 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst". 10—5 en 810 uur. DINSDAG 17 NOVEMBER Hotel Lion d'Or: Bazar Christ. Ver. tot Kraamhulp. 2.305.30 en 7.30—10 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kind en Kunst". 105 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bienrebroe k: Raadsvergadering 7.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 24. tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5