BUITENLAND. Beperking van Engelschen invoer. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD. Runciman kondigt een tarief op tal van gebruiksartikelen aan. Reeds Vrijdag a.s. van kracht? De enorme invoer in de maand November. MacDonald's standpunt van geen beteekenis. Na de Nationaal-Socialistische overwinning in Hessen. Een Nationaal- Socialistisch manifest. De stand van zaken ter Londensche Ronde Tafel Conferentie. het belangrijkste nieuws. Walter Runciman, de Britsche minister van handel heeft gisteren in het Lagerhuis de verklaring afgelegd, waarop de wereld met spanning heeft gewacht. De verklaring komt hierop neer, dat de regeering verwacht nog deze week machtiging te krijgen invoerrech ten te heffen van alle in Groot Briittannië ingevoerde fabrikaten en bijna geheel afge werkte fabrikaten tot een maximum van 100 pet. van de waarde der betreffende goe deren. De lezer begrijpt natuurlijk dat een heffing van 100 pet. practisch dezelfde uitwerking zal hebben aks een invoerverbod.. De invoerrechten kunnen op alle mogelijke soorten artikelen geheven worden, artikelen van ijzer, staal, koper, gummi, hout, stoffen enz., op chemicaliën, drogerijen, alle moge lijke soorten machines, papier, carton, snuisterijen, uurwerken, foto- en filmtoestel len en alle benoodigdheden daarvoor, kort om op zoo goed als ieder gebruiksartikel, dat onder een van bovenstaande groepen geru briceerd zou kunnen worden. Voorloopig zouden de invoerrechten niet op landbouwartikelen van toepassing zijn, doch Runciman deelde alvast mede dat de mi nister van landbouw bezig was Engeland ook aan een invoerverbod van die artikelen te helpen, waarvan de invoer de Engelsche landbouw schaadt. Voorloopig zal de duur van de bovenge noemde rechten op 6 maanden worden ge steld. Er zal de grootste spoed achter wor den gezet, opdat Vrijdag al de koninklijke goedkeuring op de maatregelen verkregen zal zijn. De eerste groote stap is dus al gedaan. Dat deze maatregelen verwacht werden, blijkt uit den enormen invoer van buiten landsche artikelen, die de maand_ November van vorige maanden onderscheidde. Zooals wij verleden week al schreven, is de aandrang van de proteotionisten in het Lagerhuis, onder leiding van den vroegeren vrijhandelaar Winston Churchill, het sein geweest, tot het .omverloopen door de con servatieve overmacht, van MacDonald's on getwijfeld schoone bedoelingen. De pogingen van den premier om uitstel van deze fiscale executie ito bewerken, zijn op nie'ts uitge draaid. L. A. Frankrijk. De buitengewone Raadszitting over het conflict in het Verre Oosten. PARIJS, 16 November. (V. Tl.) In het mi- nisterie van Buitenlandsche Zaken is Maan dagmiddag de Volkenbondsraad bijeengeko men ten einde de Mandsjoerijsche kwestie te behandelen. Veertien Raadsleden waarvan 5 perma nente. namen aan de beraadslagingen deel. De Amerikaansche ambassadeur te Londen, generaal Dawes, woonde de openingszitting niet bij. Briand gaf een overzicht van de ontwik keling van den toestand in het Verre Oos ten. Vervolgens spraken Sir John Simon en van Buelow. Zij legden den nadruk op de bereidwilligheid hunner regeeringen mede te werken aan de oplossing van de moeilijke kwestie. Hierna ging men over tot de behandeling der zaak met gesloten deuren. Uit de geheime zitting. PARIJS, 16 November (V. D.) In de gehei me zitting heeft de president in zijn inlei ding geconstateerd dat dc laatste zitting te Genève reeds geleid heeft tot een vergaande overeenstemming tusschen Japan en China China heeft het Japansche voorstel aange nomen, op één punt, na, dat volgens de Chi- neesche opvatting de kern der Japansch Chineesche geschilpunten. Mandsjoerije en de spoorwegzóne, raakt. Briand sprak de ver wachting uit dat de Chineesche verklaring d.d. '24 October betreffende de achting voor de verdragen, misschien zou kunnen dienen als basis voor een overeenstemming. De Chineesche vertegenwoordiger Dr Sze zeide dat het Chineesche volk sinds twee maanden een harden tijd doormaakt. Hij hoopt dat de Volkenbondsraad zoo spoedig mogelijk tot een oplossing zal komen. Dins dagmorgen zullen particuliere besprekingen plaats vinden. De volgende plenaire Raads zitting zal in den namiddag worden gehou den. „De Tel." meldt nog: Eén ding staat na de eel-ste openbare en de eerste besloten zitting van den Raad vast: De Volkenbond houdt voet bij stuk op het vol kenrechtolijk standpunt uit zijn resoluties van 30 September en 22 October. De feitelijke ontwikkeling voor zoover zij zich niet op hot slagveld afspeelt, is beslo ten in den vijfde der eischen. die Japan op 26'27 October voor de ontruiming van Mands joerije tot op dc spoorwegzóne heeft gesteld. Deze eisch spreekt van „de eerbiediging van de contractueelc rechten van Japan in Mandsjoerije". Hij vormt het strijdpunt, van welks oplossing thans alles afhangt. Hoe staat deze kwestie er voor? Briand oordeelt haar niet hopeloos. Gaat het alleen om de veiligheid van Japansche onderdanen zoo moeten zijn woorden in de besloten zitting worden gelezen dan zou cok on feitelijke basis een accoord te berei ken. zijn. Maar dit pun'. aldus gaf hij te ver staan. omvat in werkelijkheid een groot aan tal detailpunten, die lange onderhandelingen vragen. CMna, Gevechten aan de Nonnibrug. LONDEN, 16 November (V. D.) Maandag morgen hebben de Chineesche troepen onder bevel van generaal Ma een aanval gedaan op de Japansche stellingen bij Tasching. Het kwam tot een hevig gevecht, waarvan de afloop nog niet bekend is. Tegelijkertijd heeft een Chineesche cava leriebrigade de Japansche verbindingslinie tusschen de Nonnibrug en Taonan doorbro ken. Volgens Japansche berichten was het Chi neesche succes slechts van korten duur. De Chineezen zijn reeds weer teruggeslagen terwijl de treinverbindingen op het traject Taonan-Agantschi weer zijn hervat. De Chi neezen hebben derhalve een aanval aan twee fronten tegelijk ondernomen. Duitscliland. Het zegevierende manifest der Nazi's na de overwinning in Hessen. Het bestuur der Nationaal-Socialistische Partij publiceert een verklaring, waarin ge zegd wordt, dat de Landdagverkiezingen in Hessen de verwachte groote overwinning hebben gebracht. Nog in sterker mate dan bij de jongste verkiezingen in Hamburg, An- halt en Macklenburg heeft de beweging het tempo van haar voortdurenden opmarsch voortgezet. De overweldigende wijze heeft het volk in Hessen zich voor het Nationaal- Socialisme en tegen het huidige systeem uit gesproken. De zwart-roode regeeringscoa- litie is door de Nationaal-Socialistische Par tij beslissend verslagen. De partij verhoogde haar stemmental vergeleken bij de jongste Rijksdag verkiezingen met 115 pet. Gelijk overal marcheert zij met een grooten voor sprong aan het hoofd van alle partijen en is bijne tweemaal zoo sterk als de op haar vol gende S.P.D. Gezien de groote deelneming aan de verkiezingen heeft het Marxisme een zware nederlaag geleden. Ook het Centrum heeft in Hessen zijn verdiende loon gekregen voor den steun, dien het 't Marxisme heeft gegeven tegenover het ontwapende Duitsch- land. De Staatspartij als „Dritte im Bunde" der regeerings-coalitie, is zoo goed als ge heel vernietigd. De beslissende overwinning der Nationaal-Socialistische Party wordt het meest overtuigend uitgedrukt door het feit, dat zij alleen met haar 27 mandaten sterker is geworden dan de geheele huidige regee rings-coalitie. Hiertegenover zijn de z.g. bur gerlijke rechtsche partijen terugvallen in een toestand zpnder eenige beteekenis. In den nieuwen Landdag zullen de vrijheidsvech ters in het bruine hemd alleen bijna 40 pet. van alle mandaten bezitten. In Hessen is niet slechts gestreden om de Landspolitiek, doch de verkiezingen zijn speciaal het antwoord van het volk op het systeem-Bruening en een betrouwbare stemm:ngsbarometer tegen de huidige Rijkspolitiek. In Hessen heeft het volk wederom op overtuigende wijze tot uit drukking gebracht, dat het de heerschappij der Nation aal-Socialisten wil. De verklaring eindigt met de woorden „Hoe lang nog zullen de wachters van het kapitool der democratie weigeren hun eigen wetten uit te voeren, wanneer de wil des volks zich op zoo overtuigende wijze tegen hen uitspreekt?" Hoe de pers over de over winning der Nazi's oordeelt. Het ,3erl. Tagebl." noemt het een zeer verkeerde politieke logica, als men den nazi's in Hessen thans de macht zou overdragen. De „Germania" betoogt: Ei" zijn thans practisch nog slechts vier partijen in Duitsch land: nat.-soc., soc.-dem., communisten en centrum. Om de huidige situatie in Duitschland juist te kenschetsen, behoeft men slechts te zien zien dat van deze partijen twee socialistisch zijn. dat de derde en grootste op socialisme niet alleen in na.am en programma aanspraak maakt, maar ook onder haar kiezers over een met sociaal-reactionaire elementen vermeng de sterke socialistische kern beschikt. Met het oog op de overweldigende sterkte dezer drie groepen en de voortgaande vernietiging der gematigde partijen neemt de verant woordelijkheid van het Centrum voor de po litieke en sociale ontwikkeling van het Duitsche voLk toe op een wijze, die zonder voorbeeld is. Het politieke omwentelingspro ces. dat wij beleven, zal waarachtig niet eindigen, als de nazi's op het toppunt van hun macht zijn gekomen. Dan zal veeleer iets beginnen, wat belangrijker is dan de ont wikkeling in aantal en grootte: de geestelijke en politieke hervorming van een beweging tot een wezenlijk instrument der staatspoii- tiek, die zich overigens eveneens niet zonder nieuwe schokken Sn het Duitsche partij- systeem kan verwezenlijken. Wat zal er in Hessen nu gebeuren? DARMSTADT. 16 Nov. V D Bt toestand in Hessen is nog niet opgehelderd. De een- triumsfractie zal eerst tegen 't einde van de week besluiten nemen en ook de nationaal socialisten hebben nog op geen enkele wijze stelling genomen inzake den nieuwen toe stand. Uit Centrumskrireen verluidt. dat ten slotte ook de mogelijk zou kunnen worden overwogen van een regeerine der nationaal- socialisten. Engeland. Welk uitzicht heeft de Ronde T afelconferentie? In de positie der Ronde Tafelconferentie is een weinig wending gekomen die hoop geeft. Het schijnt thans zeker dat de plenaire slotzitting deze week zal gehouden worden. Drie vraagstukken, waarover de gedelegeer den zich niet hadden uitgesproken, met na me leger en buitenlandsche zaken, handels discriminatie en financiën, vormen thans in de federale structuurcommissie onderwerp van bespreking. Deze gunstige ontwikkeling is mogelijk gemaakt door het antwoord op het beroep van lord Sankey op de vergade ring. waarbij hij werd gesteund door lord Reading, Wedgwood Bonn en den premier. MacDonald doelde op het sterke verlangen bij de regeering om de meening der gedele geerden te vernemen. Hij vernam, dat er eenige tegenzin bestond bij de commissie als geheel om deze vraagstukken te bespre ken zoolang geen regeling was vorkregen van het vraagstuk der godsdienstige ge meenten. De positie kon echter worden ge waarborgd door te doen uitkomen dat de ge delegeerden met alle reserve spraken in af wachting van de regeling van andere zaken. De regeering zou inderdaad zeer teleurge steld zijn. indien deze vraagstukken werden besproken. Na opschorting van de zitting, gedurende welke de Mahomedaansche delegatie werd geraadpleegd, zeide Jinnah dat hij machti ging had gekregen in te stemmen met de bespreking onder beding, dat tenzij de eischen en waarborgen der Mahomedanen in de Constitutie werden opgenomen. Daarna begon de discussie over de vraag stukken zelf. Voor den Politierechter. HET VERGETEN RIJWIEL. Een juffrouw in IJmuïden had verhuislust. tenminste ze had het oog laten vallen op een leegstaand schuurtje, een aanhangsel van een leegstaand huis. Om precies te zijn moet ik zeggen, dat het schuurtje niet geheel leeg was, aangezien er nog een oud rijwiel in stond, rustend op slappe banden, als ware het van vermoeidheid ineengezegen. De juf frouw aanschouwde dit voorwerp en trok de conclusie, dat het niet meer bestemd was om dienst te doen en verder redeneerende. zag zij daarin een meening van den oorspronkc- iijken eigenaar, dat hij geen prijs meer stelde op het bezit en het daarom in het schuurtje had achtergelaten, zooals men een lekken emmer, een haarloozen stoffer en een Inelkaar getrapt petroleumstel achterlaat. Nu zijn er nienschen, die altijd nog een zekere bestemming in die dingen zien behalve dan die voor de vuilnisbelt en zoo zag zij er een voorwerp in, dat aan haar tien-jarig zoontje verheugenis kon brengen, waarom ze het slapbandig wezen mee nam. Ze had goed gezien, want het zoontje blies den vermoeide met een fietspomp nieuw leven in en liet toen zien. dat hij een goed zoon dezer vlakke landen was, waar een vreemdeling den in druk krijgt, dat een inwoner één geheel vormt met zijn rijwiel, zooals de Indianen van Peru indertijd meenden, dat de Span jaarden te paard een vreemd sooirt schepse len waren met vier pooten, twee hoofden en twee armen, tenminste dat zegt de geschied schrijver De eigenaar van 't rijwiel, de verrichtin gen van den knaap ziende, zag moteen dat zijn fiets niet meer in 't schuurtje stond en de politie kwam er aan te pas; 't had zon der dat. dunkt me ook wel tot een oplossing kunnen komen. Nu moest de juffrouw terechtstaan en en schoon ze nog steeds beweerde niet beter geweten te hebben of de fiets was wegge daan als een stroohoed na den zomer, kon de de rechter haar in dezen gedachtegang nic-t volgen, want behalve dee slappe banden waren de teekenen van verval niet zoo groot en de rechter meende, dat je in deze slechte tijden geen bruikbaar rijwiel weggooit. Het goede verleden en het goede geloof van de juffrouw in de spilzieke menschheid maakten, dat ze er echter met een maand voorwaardelijk afkwam en de vrmaning om in schuurtjes te laten staan, wat er staat. KONINGINNEDAG. De Oranjestraat en 31 Augustus doen zeker aan iets anders denken dan aan boks beugels en de IJmuider slager, die terecht stond wilde van die combinatie niets weten: hij zei, dat hij den getuige drie vuistslagen had gegeven en betoogde, dat als de vuist omsloten ware geweest, met de al of niet ge punte ringen van het dingetje, dat boks beugel heet. hij slechts twee slagen had kun nen toebrengen omdat de ontvanger aan niet capabel was geweest den derden slag op te vangen. De geslagene had het boksijzer ge zien, een meisje had het wel niet gezien, doch alleen waargenomen, dat de slager de hand in den zak stak en het gezicht van den getroffene had de dokter met een paal steken moeten hechten, een omstandigheid, die niett bepaald aan bloobe handen doet denken. Nu was er ook nog een getuige a décharge, wien voor zijn verhoor erop gewezen werd, dat het opsteken van de vingers en liet na zeggen van het eedsformulier niet bepaald een onbeteekenend iets is en die getuige wist dan te zeggen, dat hij geen boksijzer had ge zien, doch de rechter vond die décharge niet voldoende om het bewijs te ontzenuwen en onze slager kreeg f 40 boete. Wat was nu de aanleiding geweest tot die verstoring der feestvreugde te IJmuiden? De getuige had me>t een meisje geioopen en de slager had dit meisje met welgevallen bekeken, toen had de ander gezegd, dat het zijn zuster was, wat de tegenpartij had tegen gesproken en daarop zou dan het vuistge vecht zijn gevolgd. In IJmuiden is U al net als overal: cherchez ia femme. IIET RIJWIELPLAATJE. Zoo'n plaatje koop je op het postkantoor en de staat eigent zich het recht van alleen verkoop en al'.eenfabricatie toe. De ingezete ne van IJmuiden, die dit over het hoofd had gezien en zelf zoo'n dingetje had vervaar digd. moest daarvoor ondervinden, dat die liefhebberij je voor den rechter brengt. Hij gaf toe zoo'n plaatje te hebben nagemaakt, maar als vakman kon hij er zich volstrekt niet mee vereenigen, dat in de dagvaarding melding was gemaakt van een fabricatiewijze die tegen alle vakkundigheid indruischte. want hoe kon je nu een looden stempel op een koperen plaatje slaan. Dan sloeg je het lood plat. maar het koper bleef vlak. Dat scheen zeer logisch, maar toen de rechter hem vroeg hoe hij het dan wol had gedaan, kwam er toch ook een verklaring, die me niet geheel kon bevredigen; ik denk dat hij zijn fabrieksgeheim hier niet verklapte. Het leek me een van die handige lieden, wier vaar digheid ze wel eens in ongelegenheid brengt. Nu kwam hij er met zijn drie maanden voorwaardelijk nog al goed af; 't stond, ge loof ik niet al te vast. dat hij het plaatje had gebruikt en hij slikte zijn veroordeeling wijselijk maar. NED. VER. VAN HUIS VROUWEN. LEZING DOOR MEJ. GEERTRUIDA CARELSEN. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging heeft Maandagmiddag in de tuinzaal van het Concertgebouw een bijeen komst gehouden, waarop als spreekster op trad onze stadgenoote me). Geertruida Ca- relsen met het onderwerp:: „Drie nobele,* hoogst interessante huisvrouwen". Mevr. Cohen Tervaert--Koch, voorzitster der afdeeling. noemde het in haar openings woord een unicum, aat een 88-jarige voor de vereeniging zou optreden. Zij schetste mej. Carelsen als iemand, waar Haarlem met recht trotsch op kan zijn. Mej. Carelsen, hierna het woord nemend, behandelde in de eerste plaats de figuur van Clara von Grafnitz, een generaais- dochter uit de vorige eeuw, die gehuwd was met een Saxischen baron. Uitvoerig ging spreekster in op het heldhaftige leven van deze merkwaardige vrouw, die zich steeds boven alle persoonlijken tegenspoed wist te stellen om de belangen van haar echtgenoot en haar zoon naar beste weten te dienen. De tallooze problemen, die het leven van Clara von Grafnitz vulden en de nimmer falende moed. waarmede zij ieder vraagstuk wist aan te pakken, ondanks de steeds moei lijker wordende maatschappelijke omstan digheden. heeft spreekster op zeer suggestie ve wijze uiteengezet. Het feit, dat spreekster deze belangwekkende huisvrouw goed ge kend heeft, maakte haar betoog des te in teressanter. De tweede huisvrouw, waarvoor spreekster de aandacht vroeg, was Frau Liebknecht, de echtgenoote van Wilhelm Liebknecht, die met Bebel tot- de belangrijkste vertegen woordigers van de Duitsche sociaal-democra tie uit de vorige eeuw behoort. Mej. Carelsen besprak in het kort de moeilijke positie van Frau Liebknecht. geschapen door de politieke en sociale actie van haar man. Hedwig Heil. de „beste hulsvrouw van Berlijn" behandelde spreekster iets uitvoe riger. Deze fabrikantsvrouw hooft op sociaal gebied belangrijk werk verricht o.m. door hetgeen zij betreffende de gezinsverpleging op schrift gesteld heeft. Ook voor het huis houdelijk onderwijs heeft Hedwig Heil zoor veel gedaan. Haar invloed was bijzonder groot, in verschillende plaatsen dese lands hield zij voordrachten en tenslotte mocht zij het genoegen smaken het doctoraat honoris causa in de geneeskunde te verwerven. Welk een sterke persoonlijkheid deze Hedwig Heil geweest is. blijkt mede uit het feit, dat zij na den dood van haar echtgenoot eenigen tijd de leiding der fabriek op zich genomen heeft. De lezing van Geertruida Carelsen werd door vele huisvrouwen bijgewoond, die na afloop der lezing de krasse spreekster een ware ovatie brachten. Tijdens de pauze vestigde mevr. Cohen Tervaert de aandacht op het boek „Herin neringen" van mej. Carelsen. dat zij om zijn frischheid, eenvoud en onopgesmuktheid in de belancstlling van de aanwezigen aan beval. Dit boek. waar binnenkort een ver volg op zal verschijnen, is oen steun voor jonge menschen en allen, die hun geest jong en frisch willen houden. Nog zij vermeld, dat in dc pauze eenige vriendinnen van mej. Carelsen bloemen aan boden. DE VERZAMELING TEEKE- NÏNGEN VAN DR. HOFSTEDE DE GROOT. GROOTENDEELS VOOR NEDERLAND BEHOUDEN. De antiquair C. G. Boerr.er te Leipzig schrijft ons: Dc veiling van Hollandsche teekeningen van wijlen dr. Hofstede de Groot bij C. G. Boe nier te Leipzig is een groot succes ge worden voor Hollandsche museum-directeu ren, verzamelaars en handelaren die er door samenwerking in slaagden bijna a! de be langrijkste stukken voor Nederland te ver krijgen. De verzameling Hofstede de Groot was een speciaal Hollandsche verzameling als bijna geen andere daar de groote kunstgeleerde zich uitsluitend tot teekeningen uit de Hol landsche gouden eeuw beperkte. Een aan merkelijk aantal van de kostbare stukken was al tot in het begin van dc 18e eeuw in Holland zelf in veilingen en verzamelingen aan te wijzen en had sinds zijn ontstaan Nederland niet verlaten. De stempels der verzamelaars en de namen Tonneman 1754. Feitama 1758. Yver 1788. Ploos van Amstel 1800, Goll von Franc kens tein 1833. Verstolk van Soelen 1847. Isendoorn a Blols 1879. de Vos 1883, Langcrhuizen 1919, Six 1928 toonen aan, hoe goed de keuze was, die dr. Hofstede de Groot uit de beste stukken van de beste verzamelingen van twee eeuwen gedaan had. Een groot gedeelte van zijn bezittingen had hij reeds den Nederlandschen Staat en de stad Groningen vermaakt en het andere deel kwam nu in Leipzig in veiling en het was duidelijk, dat de Hollandsche kunstwereld geen moeite zou sparen om deze stukken voor Nederland te verkrijgen. Aan de groote hoefijzertafel in de veiling zaal, zag men naast elkaar de voornaamste Nederlanders op kunstgebied. Zoo waren er: de heer Hannema (Boymans-Museum Rot terdam). Dr. van Gelder en Dr. Knuttel (Ge meente-Museum. Den Haag), de heer Tedlng van Berkhout, Frits Lugt, Van Regteren-A!- tena, Dr. Bierens de Haan, De Bruijn, Mon- sing Jr.. Meijer Elte, De Vries en van de groote Duitsche huizen te Amsterdam Dr. Lütjens van Cassirer en Dr. Hirschmann van Van Diemen. De handelaren vertegenwoordigden op hun beurt een groote groep van belangheb bende particuliere verzamelaars uit Holland. De strijd was zeer bewogen en de prijzen overschreden bij de goede stukken meest de taxatieprijzen, soms zelfs aanmerkelijk. De mooie teekening van Gerard ter Borch, dc Melkmarkt te Zwolle, bracht 2100 Mark op. de heer Van Regtcren Altena verwierf het mooie „gezicht op het vinkenvangen" van Van Buytewech voor het Museum in Rot terdam. voor 3000 Mark 'taxatie 1500 Mark). Dc „Blik op Coninrrioo" van Albert Cuyp wist. na langen strijd, een Deenschc verza melaar tot zich te trekken, bijzonder begeerd bleek de groote bijzondere verzameling van INGEZONDEN MLDEDE KLING EN a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisst raat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- prenten van Lambert Doomer, die Hofstede de Groot"s bijzondere belangstelling gehad heeft Frederik Muller te Amsterdam kocht het mooie gezicht op Amsterdam voor 4600 Mark en behalve dit stuk nog de meeste an dere Doomer's. waarvoor hij per stuk meer dan 2000 Mark betalen moest. Dezelfde fir ma wist een bijzonder mooie teekening van Abraham Parnerius te verwerven voor 1300 Mark. Een kleine sensatie verwekte het borst beeld van Willem Key, dat van een taxatie var. 100 Mark door de firma Cassirer tot 1200 opgehoogd werd. De heer Teding van Berk hout verzekerde zich van de belangrijke tee kening van Potter voor 2700 Mark. Dc be langstelling bereikte echter het hoogtepunt bij de serie oorspronkelijke teekeningen van Rembrandt, waaronder tal van veel bespro ken stukken waren. De firma Van Diemen bood voor het eerste, een vroeg zelfportret, van 4000 Mark (de taxatie) tot 7000 Mark op. Van de beide beroemde stukken „de Tooneel- koning" en „De weduwnaar" kwam het eer ste op 6600 Mark. (Dc Bruyn), terwijl het tweede, dat reeds op de beroemde veiling Heseltine' in 1913 een belangrijke plaats In nam voor 10.500 Mark wegging naar Dene marken. Bij den kleinen staanden rooker. een bij zonder fijn geteekende en vroeg gedateerde prent, behaalde Holland weer de overwinning De firma Cassirer kocht haar voor 7000 Mark. Van de andere Rembrandfs bleven de meesten goedkoop en af en toé bleef er ook wel een onverkocht, daar de authenticiteit nog te veel aan twijfel onderhevig was. De prijzen stegen weer aanmerkelijk bij de land schappen en stadsgezichten, waarvan het gezicht op de Mariakerk te Utrecht 8200 Mark en dat op den achterkant van de Klo veniersdoelen te Amsterdam 8400 Mark op bracht. (Cassirer). Het derde landschap ver wierf dr. Bets voor 4600 Mark. In den ver deren loop van de velling kwamen nog vele hoogtepunten voor. zoo bijvoorbeeld bij een zeer goede potloodtekening van Jacob van Ruisdael, die Cassirer voor 1550 Mark mach tig werd. 'taxatie 500 Mark) en bij de stuk ken van Savery. Hier moest de heer Tedlng van Berkhout 1850 Mark voor oen bekend stuk van Jacob Savery de Oude (taxatie 500 Mark) besteden en een Beriljnschc verzame laar 1600 Mark (taxatie 500 Mark) voor een gezicht op Praag van Roelandt Savery. Het is niet mogelijk om al de prijzen van de minder kostbare prenten te vermelden. Genoeg zy te zegen, dat ook de mooie teeke ningen van de minder bcteokenende meesters zooals Van Borssom, van Dorsten, Flinck, van Goyen. Van Heemskerk. Hoefnagel. Huygens, Leupenius, N'ypoort, Van Oordt. Roghman, Van Uden. de v. Velde's, Verwer e a. soms verwonderlijk hooge prijzen opbrachten, die dikwijls de taxatie overschreden. Zoo is het dank zij veel moeite, die alle be langhebbenden zich gegeven hebben, gelukt om een eenige nationale verzameling groo- tendeels voor ons land te behouden. PROGRAMMA VAN DE BILDERDIJK HERDENKING. UITZENDING PER RADIO. Thans Is het programma bekend van de Bilderdljk-herdenking op 18 December te Haarlem. Om half drie 's middags wordt In het Frans Halsmuseum een Bilderdijk-tentoonstelllng geopend, waarna in de Groote Kerk een her denking en kranslegging op het graf van Bll- derdijk zullen plaats hebben. Deze plechtig heid zal door den K R O. in het algemeen programma worden uitgezonden. Te half vier vindt eer, bijeenkomst plaats in het sterfhuis van Bilderdijk het tegen woordige café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Des avonds vindt in de St. Bavo of Groote Kerk een bijeenkomst plaats, welke door de N.C.R.V. zal worden uitgezon den. Bij de Bilderdijk-herdenking, die op 18 De cember in de Groote Kerk zal plaats hebben, zal de Koningin worden vertegenwoordigd door Jhr. Mr. D. E. van Lennep. Kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin. GEMENGD KOOR POLYHYMNIA". Het gemengd koor Polyhymnia, dirigent Willem Hespe. zal Donderdagavond 19 Nov. in de gemeentelijke concertzaal een con cert geven met medewerking van het kinder koor Polvhynia en het Haarlem's Sextet. AGENDA DINSDAG 17 NOVEMBER Hotel Lion d'Or: Bazar Christ. Ver. tot Kraamhulp. 2.30—5.30 en 7.30-10 uur. Gem. Concertzaal: Concert II O. V diri gent Frits Schuurman. Solist: Henri Temian- ka (viool). Luxor Theater: „Het Wolvenlled" en „De Vrouw aan het Kruis". Tooneel: Variété 8.15 uur. Palace: „De zanger van Scvilla". Tooneel: Carl Braun. componisten-imitatie. 815 uur. Rembrandt Theater: „Walsdroom". Too neel: 5 Ponchellis, koord-attractlc. 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst". 10—5 uur. 3 uur: Zang van mej. Annie Woud en voordracht van mevr. Zeilinga. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrU. Bonnebroe k: Raadsvergadering 7.30 uur. WOENSDAG 13 NOVEMBER Stadsschouwburg: Alexander Braüowsky piano. Chopin-avond, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Eva Bonheur, Het Schouw tooneel, 8.15 uur. Teyler's Stichting: Kunst aan het Volk, lezing van A- v. d. Boom over glas en schil derkunst oud en nieuw. 8 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kind en Kunst". 10—5 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. APOTHEKEN 'AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. tel 11596. Fa. Begemann en Sncltjes, Jansstraat 24, tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5