HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAC 18 NOVEMBER 1931 DERDE BLAD UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schep. 17 November. Engelsch Nephtrite, Swansea. Duitsch, Rhenania, Brugge. Nederlandsen, Melampus, Batavia. Nederlandsch, Tiba. Santafé. Nederiandsch Protheus, Dantzig. Nederlandsch, Salabanka, Londen. Duitsch, Egeran. Kerni. Duitsch, Konsul Schultze, Oxelosund. Vertrokken schepen. 17 November. Engelsch, The Vickeroy, Llamelly. Let-landsch, Eveline, Leningrad. Duitsch, Kurzesee, Aarhuus. Duitsche sleepboot Johannes Schupp met lichters Peter en Matthias, Hamburg. Nederlandsch, Nickerie, West-Indië. Nederlandsch, Stad Zaandam, Rotterdam. Zweedsch, Munkfort, Bremen. Nederlandsch, Beyerland. New-Oastle. Zweedsch, Embla, Rotterdam. Duitsch, Gerda Ferdinant, Rotterdam. Zweedsch, Siegfried Mathiessen, Rotterdam. Engelsch, Merel, Londen. Nederlandsch, Maasstroom, Leith. Zweedsch, Valkyrian, Dantzig. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.25f 0.75. Griet per 50 kilo f 50f 24. Tongen per kilo f 1.90f 1.35. Groote schol per 50 kilo f 30f 26. Middelschol per 50 kilo f 30f 29.50. Zetschol per 50 kilo f 30f 27.50. Kleine schol per 50 kilo f 25f 7.50. Schar per 50 kilo f 11f 1 60. Rog per 20 stuks f 23f 11. Vleet per stuk f 5.50f 1.80 Pieterman en poon per 50 kilo f 4.90. Middelschelvisc-h per 50 kilo f 33f 22.50. KI. middelschelvisch p. 50 kilo f 20f 10. Kleine schelvisch per 50 kilo f 12.50f 4.60. Kabeljauw per 125 kilo f 65f 38. Gullen per 50 kilo f 23—f 1.40. Leng per stuk f 1. Wijting per 50 kilo f 3.20f 0.80. Koolvisch per stuk f 1.25f 0.20. Makreel per 50 kilo f 12.50f 5. Versche haring per mand f 3f 2.85. Idem per kist f 2.70. BESOMMINGEN. panden 220 H.C. 40, f 2500. 420 Rotterdam 9, f 3300 455 Sumatra, f 4400. 225 Freza, f 1800. 200 Ita, f 1800. 150 Delfland, f 1500. 250 Maria, f 2200. 215 Johanna, f 1700. 150 Gezina. Catharina, f 1100 350 Eveline, f 2700. 335 Donald, f 2800. Drifter: L 1120 740, f 690. f 820, B 91 f 1430. Trawler: KW 178 f 700. KW 130 f 790, KW. |t3 f 720, KW 151 f 780, IJ M. 268 f 670. VELSEN DE BEWONERS VAN WATER- LAND GAAN HEEN. EEN GEVOELIGE SLAG VOOR ONZE GEMEENTE, Naar wij vernemen gaan de bewoners van het landgoed Waterland met 1 Januari onze gemeente verlaten. Zooals men weet heeft Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden lange jaren op Waterland gewoond. Na den dood zijner gade woonde een zijner dochters, gehuwd met F. W. Baron van Tuyll van Se- rooskerken, mede op het landgoed. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burgemeester van Haarlem en oud-lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, gaat zich in Den Haag vestigen. Waterland komt dus zonder bewoners en aan het perso neel is grootendeels ontslag verleend. Met recht mogen wij dit een groote slag voor de gemeente Velsen noemen. Want het zal wei beteekenen, dat Waterland als landgoed tot de geschiedenis zal behooren. Het is toch door de zeer moeilijke tijdsomstandigheden, dat de bewoners van groote landgoederen gedwon gen worden deze te verlaten en in de stad te gaan wonen. En wie zal in dezen tijd een uitgestrekt landgoed als Waterland kunnen koopen? Niemand en ook de gemeente Vel sen, die pas een groot deel van Spaarnberg te Santpoort en geheel Roos wijk heeft gekocht, eal het ook niet kunnen doen. Vroeger, dat wil zeggen tot een jaar of zes geleden, lagen aar. den rijksstraatweg naast elkaar de buitens Beeckestein. Waterland en Meervliet, alle drie behoorende aan Jhr. Bo reel van Hogelanden. Meervliet is sedert eenige jaren verdwenen en op die plaats staan nu moderne heerenhuizen. Sedert het overlijden van den heer v. d. Griendt, bekend Haarlemmer, is Beeckestein onbewoond. En nu komt het grootste en fraaiste dezer drie landgoederen, komt Waterland ook zonder bewoners. In 1717 verkocht vrouwe Maria Piso, de we duwe van Mr. Cornells Munter, burgemeester en Raad der stad Amsterdam, Waterland aan Mi'. Gerrit Corver, oud-schepen der stad Amsterdam, die Watervliet bewoonde, dat schitterende buiten, waar nu de opslagplaat sen der papierfabriek zijn. Hij kocht het voor 15.860, doch verkocht het in 1721 weer voor 15.000 aan Mr. Dirk Trip. commissaris der stad Amsterdam. Deze stierf In 1748 en zijn zoon Dirk kocht Waterland in 1761 uit den boedel voor 20.456. Diens weduwe, Vrouwo Jacoba Elisabeth van Strijen, hertrouwde met Carel George graaf van Wassenaer en zij verkocht Waterland in 1781 voor 48.000 aan Archibald Hope, bewindvoerder der West- Indische Compagnie. Deze verkocht het in 1799 voor 38.500 aan Jhr. Mr. Jacob Boreel van Hogelanden. den grootvader van den te- genwoordigen eigenaar, welke Mr. Jacob toen het landlord El--v u' bewoonde. Sindsdien is Waterland in het bezit der familie Borrel door haar bewoond ge dorde HAARLEMMERMEER OVERPLAATSING EN BENOEMING VAN SCHOOLHOOFDEN. Met ingang van 1 December a.s. zal de heer A. Kroes, hoofd van de openbare lagere school no. 6 te Abbenes alhier, op zijn ver zoek worden overgeplaatst naar school no. 7 aan den Bennebroekerweg hoek Aalsmeer de rweg, om aldaar de plaats in te nemen van den heer S. Veldman, aan wien als hoofd van deze school wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd eer vol ontslag werd verleend. De heer G. de Boer te Haarlem, die aan school 6 in de plaats van den heer Kroes werd benoemd, hoopt aldaar dan in functie te treden. Op Maandag 30 Nov. a.s. zullen de heeren Veldman en Kroes in de scholen, waarin ze een groot aantal jaren, de belangen van het openbaar onderwijs hebben gediend, op eenigszins feestelijke wijze van leerlingen, personeel en ouders afscheid nemen. CABARETAVOND VAN HAARLEM'S TOONEEL. SCHOUWBURG JANSWEG. De veroeniging „Vrije Werkkring" uit Amsterdam, die Dinsdagavond de gast was van Haarlem's Tooneel, telt verscheidene verdienstelijke krachten in haar midden. Dit kon men, bij het wederoptreden dezer vereeniging voor Haarlem's Tooneel, opnieuw constateeren. Daar is in de eerste plaats de heer Henri Klijnveld, ongetwijfeld de beste en meest geroutineerde artist van het gezelschap. Een meester in het weergeven van tallooze types. Een kruier, een huisknecht of een primitieve burgerjuffrouw aan de telefoon, diverse soorten tafelredenaars, hoe een zelfde ge dicht door verschillende menschen wordt voorgedragen, in dat alles hebben wij den heer Klijnveld bewonderd als iemand met onmiskenbare humoristische gaven. Niet minder was hvj op dreef in de „rol" van de wezenlooze etalage-pop, die telkens weer om viel of in elkaar zakte ondanks den onver- fiauwden arbeid van de beide winkelbedien den. In den heer Carel F. Holman 'bezit „Vrije Werkkring" een vlotten conferencier. Hij weet. zoo tusschen de bedrijven door het publiek met een praatje en een grapje aangenaam bezig te houden. Tezamen met de heeren Mus en De Wilde vormt hij een alleraardigst trio. In hun nummers „Internationaal Ca baret", „Op Manoeuvre" en „Het Liebermann Trio" mochten deze drie heeren zich van de zijde van het publiek in veel bijval ver heugen. Het optreden van de sopraan mej. C. Visser en den tenor, den heer Willy Schatens viel zeer in den smaak. Goed uitgevoerd was hert dansnummer „Wthen the clock is playing". Door de steeds wisselende belichting werd het effect boven dien in niet geringe mate verhoogd. Vermakelijk was ook de „dramatische" schets ..Het mes", die in het geheel niet dramatisch was, maar enkel en alleen be doeld om het geachte publiek bij de neus te nemen. Aan het einde van den avond heeft de voorzitter van Haarlem's Tooneel, de heer A. Meyer den uitvoerenden een welgemeend woord van dank gebracht en hun een harte lijk „au revoir" toegeroepen. Tot twee uur bleef men op een intiem bal bijeen. BAZAR VOOR HET BABYHUIS. In de groote zaal van het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond aan de Tempe liersstraat wordt heden en morgen de door ons reeds aangekondigde bazar voor de Stichting „Babyhuis" aan de Leidschevaart No. 108 gehouden. De dames van het daarvoor gevormde co mité waren vanmorgen druk in de weer om de stands op te bouwen en aan de zaal een feestelijk aanzien te geven. Er was haast bij het werk, want de bazar moest heden middag twee uur door de presidente Me vrouw D. SchieferdeckerStibbe, geopend worden. Toen wij er te half twaalf een bezoek brachten, was alles dan ook nog niet klaar. Maar uit hetgeen we zagen bleek ons, dat deze bazar bijzonder gezellig zal worden. Om te beginnen zagen we een smaakvol ingerichte haringslatent., waar voor het goede doel een heerlijk klaargemaakt ha ringslaatje verkocht wordt. Hoewel het een beetje vroeg is staat er ook een pracht van een versierden Kerstboom, waaraan pakjes hangen, die even zoovele ver rassingen voor kinderen bevatten. In een zoogenaamde tweede hands tent liggen voorwerpen, die door kinderen ver vaardigd zijn en die men voor een billijk prijsje kan koopen. Met veel genoegen zullen de bezoekers weer visschen aan de bekende hengelkraani „In de Blikvisch". Dit zal de moeite waard zijn, want de prijzen zijn mooi en nuttig. Veel interessants vindt men verder in de boekenstands, waar fraaie boek- en plaat werken te koop zijn. Daar dicht bij staat een groote tafel met begeerenswaardige voorwerpen. Deze dienen voor een tombola zonder nieten. -> Natuurlijk is cr ook een rad van avon tuur. Ditmaal bestaan de prijzen niet uit koeken, maar uit mooie flesschen eau de cologne, limonade enz. De jeugdige bezoekers zullen ook bezig worden gehouden met een tooverlantaarn. Iets geheel nieuws is de stand, waar kin deren kunnen bellenblazen. We raden de ouders aan, om hier vooral met hun kinde ren heen te gaan, want het is alleraardigst. Tenslotte zijn er nog stands voor heerlijk fruit, bloemen en planten. Een goed werk kan men doen door een steentje te metselen vo»r het babyhuLs. waarvan een nabootsing én den gevel in de zaal aanwezig is. En als de bezoekers moe zijn van al het genieten en het drentelen langs de stands, kunnen zij zich in een smaakvol versierd hoekje laven aan een lekker kopje koffie of thee. met een zoogenaamd „haaskoekje", dat speciaal de tong van de heeren zal streelen. We spreken hierbij uit ondervinding. Deze bazar is heden geopend tot 5 uur en van avond van 712 tot 10 uur en Donder dag van 's middags 2.305 uur en 's avonds van half acht tot tien uur. Een bezoek aan dezen bazar is aan tc be velen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Ubbeis, Molenacr srtaat 17, broche; J. Morree. N. Beetstraat 13 rd.. boek: Dorreman, Teylerplein 55, duimstok; Fijlstra, Damaststraat. 12, das; Steenkist, Hoogerwoerdstraat 46, hand schoen; Silvis, Gen. Jouberstraat 27 rood, handschoen; Logmans, Alb. Thijmstraat 3, handschoen; Schweris, Sleutelstraat 59, hond; Dijkmans, Drossestraat 12, jasje; Ken nel Fauna, Parklaan 119, kat; v. d. Linden, Kleine Houtstraat 8. medaille; Bureau van politie, Smedestraat. mes; Luijte. Schermer- straat 26, portemonnale m. i.; G. Dwceland, Haarlemmerliedestraat 18, portemonnaie m. i.; De Kieviet. Laurens Costerstraat 8, riem; L. Boutersen, Sophiastraat no. 1, stop sleutel; Kordelaar, Heemstedeplein no. 28, Heemstede, tasch m. i. Verwer, Ripperda- straat 1, tasch; J. C. v. d. Berg. Hof v. Eg- mond 23, tasch; A. G. Noorccrmeer, Acri- chcmstraat 30, Beverwijk, tasch m. i. HET ONTWERP OP DE CONTINGENTEERING VAN ONZEN INVOER. GEMENGDE GEVOELENS !N DE KAMER. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot het verlee- nen van bevoegdheid aan de regeering tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter be perking van den invoer van goederen, waren de meeningen over het voorstel verdeeld. Verscheidene leden meenden, dat van een overmatigen invoer geen sprake is. Verschil lende leden zouden gaarne vernemen of onze internationale betalingsbalans zoo ongunstig is. Anderen achtten de voorziening noodza kelijk. Verscheidene leden hadden zeer ern stige bedenkingen tegen de vergaande dele gatie van bevoegdheden aan de regeering. Voor tallooze' huismoeders, voor werkloozen en anderen is het goedkoope Deensche vleesch een uitkomst. Men maakte er be zwaar tegen, dat in het ontwerp geen en kele maatstaf voor de regeering is opgeno men, de volksvertegenwoordiging wordt ge heel uitgeschakeld. Verscheiden leden stelden de vraag, of de Regeering indien ait wetsontwerp tot wet mocht worden verheven nog prijs zou stellen op verdere behandeling van het anti- dumpingsontwerp. RICHE FOTO ART. Wij hebben een bezoek gebracht aan .Riche Foto Art "inrichting aan de Groote Houtstraat 169 naar aanleiding van de moderniseering. Inderdaad mag hier van moderniseering en verbetering gesproken worden. En wat meer zegt, men voelt zich thuis in de rustig gehouden omgeving. Maar de inrichting is het niet waarmee Riche zijn naam gevestigd heeft. Dat deed het karakteristieke werk. Wij zagen er bui tengewoon mooi rdoorwerktc portretten, waar aan met zorg en liefde is gearbeid. We kregen nog een frappant voorbeeld van wat een goedgekozen verhouding van lijnen ver mag: dezelfde persoon op twee verschillende manieren genomen, zoodat tusschen beide fotoo's een hemelsbreed verschil ligt. Dit neemt echter niet weg, dat de sfeer der omgeving ook meewerkt tot succes. En daarvoor is dan ook zorg gedragen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Bilderdijk p. 16 November 7 u. 51 m. Scilly Rotterdam n. New York. Boschdijk 15 November 21 u. 7 m. 1100 mijl Zuid-West van Valentia, New Orleans n. Rotterdam. Alcyone 16 v. Rlo de Janeiro, Buenos-Ayres naar Rotterdam. Burgerdjjk 15 te Cristobal, New-Orleans naar Sjanghai. Christiaan Huygens p. 16 Gibraltar, Amster dam naar Batavia. Delftdijk 14 v. Los Angeles, Paclflckust naar Rotterdam. DJember 17 S u. v. Port Said, Batavia naar Rotterdam. Dlnteldljfe 15 16 u. 50 m. 100 mijl Z.-West van Valencia, Rotterdam n. de Paclflckust. Kernland p. IJ 7 u. Ouessant, 19 te IJ muiden verwacht, Buenos Ayres naar Amsterdam. Heemskerk 15 v. Belra n. Mozambique. Jason 16 12 u. 250 mijl West van Land's End Chili naar Amsterdam. Ivota Tjandi p. 16 21 u. Sabres, Batavia naar Rotterdam. Meerkerk 16 te Genua. Japan n. Rotterdam Montferland 16 v. Victoria, Buenos Ayres n. Amsterdam. Melampus 17 te Amsterdam v. Batavia. Meliakerk p. 16 8 u. Ouessant n. Antwerpen. Belra naar Rotterdam. Modoa 15 te New York v. W. TndiJJ. Nurnberg p. 15 Fernando Noronha, Amster dam naar Zuld-Amerlka. Oostkerk 15 te Singapore. Japan n. Londen. P. C. Hooft 15 v. Sa ban, Batavia n. Amster dam. Poclau Tollo, p. 16 Perim, Batavia naar Am sterdam. Polydorus 16 v. Port Said. Batavia naar Am sterdam. Ranöfontein p. 17 VUsslngen, Amsterdam 1. v. Antwerpen n. Kaapstad. Soemba 15 v. Colombo, Batavia n. Amster dam. Sibajak p. 16 24 u. Perim, Batavia naar Rotterdam. Springfontein 17 te Tanga, Beira naar Rot terdam. Stuyvesant 16 v. Madeira n. Lissabon, 25 Nov. (1 dag te laat) v. Paramaribo te Am sterdam verwacht. Suiabangka 17 te Amsterdam v. Batavia. Tanimbar p. 17 Vlisslngen, Australië 1. v. Ant werpen naar Bremen, Hamburg en Huil. Tjlkandi 14 v. Manila n. Sjanghai. Tjisaroea 15 v. Hong Kong n. Amoy. Tasman 14 te Beira v. Kaapstad. Tjisalak 15 te Hong Kong v. Manilla. Tjinegara 16 te Sjanghai v. Batavia. Tabian 16 S u. 44 m. 110 mijl Oost van Land's End. Amsterdam n. Batavia. Vccndam 16 v. Hallfax, New-York n. Rot terdam. Venezuela 16 14 u. v. Plymouth n. Havre., West-Indië naar Amsterdam. Zeelaudla 16 15 u. v. Lissabon, Amstordam naar Buenos Ayres. Amsterdam p. 16 Gibraltar, Chili n. Bar celona en Amsterdam. Soeabra 15 v. Colombo, Batavia naar Amster dam. Xlckerle 17 v. Amsterdam naar Suriname. Venezuela 17 5 u. te Havre en 21 u. v. Havre, 18 v. Barbados te Amsterdam verwacht. Mldaa 16 v. Curacao n. de Antillen. Tiberius p. 17 3 u. do Aazoren. West-Indië naar Amsterdam. Alpherat 17 non. te Rotterdam v. Hamburg. Christiaan Huygens 17 v. Algiers, A'dam n. Batavia. DamsterdUk 17 17 u. 10 m. te Londen, Pacl flckust n. Rotterdam. Klipfontein p. 17 Perim. Beira n. R'darr Locngoll 15 v. Los Angeles, Rotterdam naar de Pacifickust. Rotterdam 17 te New York v. Rotterdam. DR. J. P. LOTSY OVERLEDEN. In Den Haag is ln den ouderdom van 64 jaar overleden dr. J. P. Lotsy, bekend bio loog, oud-directeur van den Plantentuin te Buitenzorg en van het Rijkslaboratorium te Leiden. Dr. Lotsy woonde den laatsten tijd te Velp voordien heeft hij te Haarlem gewoond, waar hij secretaris was van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen. Johannes Paulus Lotsy was geboren 11 April 1867 te Dordrecht, hij studeerde aan de landbouwhoogeschool te Wagenlngen en daarna te Göttingen. Te Leiden was hij pri vaat-docent. Hij gaf verscheidene publica ties in het li Vit over evolutie en generiek. Dr. Lotsy deed verschillende groote studie reizen, waarover hij eveneens geschreven heeft. Hij was o.a. als hoogleeraar aan een hoogesehool te Cairo verbonden. Hij was voorzitter van de commissie van toezicht op de Middelbare Koloniale Landbouwschool ic Deventer. De begrafenis zal geschieden op de alge- meene begraafplaats te Rosendaal, Donder dagmiddag te 1 uur. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL KIND EN KUNST. Liefdadigheids-Matinee Annie Woud en Mevrouw Zeilinga. Ik was naar de liefdadigheidsmatinee op de tentoonstelling Kind en Kunst gegaan als belangstellend bezoeker, maar al heel spoedig ontwaakte in mij de criticus. Wat gisteren in het zaaltje van het Frans Hals Museum aan kunst geboden werd, stond zóó ver boven hetgeen wij van liefdadigheids voorstellingen gewoon zijn, dat wij de twee kunstenaressen met een neutraal verslagje te kort zouden doen. Daar was Annie Woud. die voor het muzikale gedeelte zorgde en naast haar mevrouw Zeilinga. een mij tot gisteren onbekende declamatrice. die op deze liefdadigheidsmatinee voor het eerst in onze stad optrad. Over Annie Woud behoef ik niet te schrij ven. Zij is een i:: onze muzikale wereld zoo bekende persoonlijkheid behaalde zij ver leden week te Weenen niet. een nieuw groot succes? dat ik waarlijk niet de plaats van mijn muziek-collega behoef in te nemen om in mijn rubriek van haar uitzon derlijk mooie stem en warme voordracht te getuigen. Laat ik hier dus alleen van haar mogen zeggen, dat zij uitstekend begeleid door Emmy van Eden met drie liederen van Schubert en de Zigeuner-liederen van Dvorak haar publiek, dat dezen middag voornamelijk uit dames bestond weer vol komen in den ban had en na de Zigeuner liederen tot een stemming van Zuidelijk enthousiasme opvoerde. Het is om mevrouw Zeilinga, dat ik over deze kunst-matinee verslag geef, want zij bleek een declamatrice van ongemeen ta lent en litteraire eruditie te zijn, die waar lijk recht had in onze stad geïntroduceerd te worden. Het komt mij voor. dat mevrouw Zeilinga niet het vurige laaiende tempera ment van een Charlotte Kohier bezit, althans haar met zorg samengesteld programma sprookjes, van Andersen en verzen van Henriëtte Roland Holst, Vondel, Potgieter, Jan Prins en Van Essen duidde niet in die richting. Zij is een kunstenares van diep geestelijk inzicht, voornamen smaak, groote innigheid en sterk ontwikkelde techniek. Mevrouw Zeilir.ga trof mij vooral door fijn gevoel. Van pathos is bij haar nooit één mo ment sprake; geen oogenblik heb ik haar in haar declamatie op een uiting van onzuiver, valsch gevoel kunnen betrappen. Zij dringt tot de kern van de voorgedragen gedichten door en weet deze in haar diep-doorvoelde en expressieve voordracht naar buiten te brengen. Mevrouw Zeilinga mist het fascineerende, het meesleepende van een Charlotte Kohier, maar haar voordracht ontroert en maakt stil door innigheid en zuiverheid. Zij is de aangewezen declamatricee voor verzen van Henriëtte Roland Holst. Welk een devotie en geestelijke rust was er in Het Gebed en De Afgezant. Haar stem is niet groot, maar sympathiek en welluidend en technisch voortreffelijk geschoold. Wat zij daarmee bereiken kan, bewees zij in de dleren-vcrzen van Van Essen De Merel en De Kikvorsch die zij zeldzaam virtuoos, geestig en vooral innig-muzikaal voordroeg. Dat muzikale is een bijzondere eigenschap van haar voor dracht. Hoe guitig ook en vol distinctie was haar voordracht van een gedicht als Potgieter's Machteld. En welk een verfijnde smaak sprak er ook uit de wijze, waarop zij licht en speelsch de sprookjes van Andersen ver telde. Allergeestigst vooral werd ..Het is vast en zeker", waarin zij haar voordracht ook mimisch zeer goed ondersteunde. Haar de buut hier werd een groot succes. Moge dit eerste optreden spoedig gevolgd worden door een avond in een der Kunstkringen van Haarlem cn Omstreken! De heer Gratoma dankte de drie dames voor haar kunst en liefdadigheidszin. die het Haarlemsche kind ten goede komen. J. B. SCHUIL De Wedstrijd van Cremer. Kon. Rederijkerskamer „Zwolle". HET DUBBELE LEVEN. De tweede avond van den wedstrijd van Cre mer was voor de Koninklijke Rederijkerska- mer Zwolle, die uitkwam met Het dubbele Le ven van Willem Schürmann. dat ongeveer 25 jaar geleden bij de Rotterdammers met de Tartauds, Philomêne KcrckhovenJonkers en Nico de Jong ln de hoofdrollen een mooi succes mocht behalen. Vijf en twintig Jaar drukken soms zwaar op een tooneel werk: ook op Het dubbele Leven van Schürmann. Het stuk doet. nu wij het na langen tijd terug zien, wel wat verouderd aan. Niet om den inhoud, die van alle tijden is, maar om de uitwerking. In onze dagen van tempo, tempo kunnen wij aan een zoo lang-ademlge behandeling ons moeilijk meer wennen en ook hindert ons de opzettelijkheid van den schrijver, die van hot eerste bedrijf af al maar gloeiende kolen op het hoofd van den armen Van Essen niet wien Schürmann blijkbaar den eens zoo bekenden Rotterdammer Pincoff heeft bedoeld laadt. Schürnvann stond, toen hij Het dubbele Leven schreef, nog zeer sterk onder den invloed van Ibsen. Er zijn zinnen in dit stuk zooals „het bouwen op een moeras - slgen bodem" die zoo uit het werk van den grooten Noor schijnen gelicht te zijn en heel zijn leugen- cn waarheldthcorle is direct door Ibsen geïnspireerd. Ook kende Schürmann blijkbaar zeer goed Björnson's Faillissement. Het is een epigoon, die hier ln dit drama aan het woord is, maar zonder de forscho kracht en het genie van zijn voorgangers. Toch herkent men in Hot dubbele Leven nog telkens den tooneelschrijvcr met talent. Er zijn uitstekend geschreven tooneelen in. die het nog steeds „doen". Ik denk hier bijvoor beeld aan die teerc, mooie scène, waarin Van Essen Lise bekent, dat hU niet de nobele, groote, man is, waarvoor de wereld en ook zij hom aanziet. En zeer knap is de wijze, waarop Schürmann deze bekentenis varieert in het daarop volgende gesprek tus schen Van Essen en zijn schoonzoon Van Merle. Een brok schrijnende realiteit heeft de schrijver ook gegeven in het tooneel tus schen Van Essen en zijn zwager en com missaris Strang in het laatste bedrijf, wanneer het den grooten man duidelijk wordt gemaakt, hoe heel de wereld over hem zal oordeelen. als hij van zijn voetstuk geval len zal zijn. Dat is voortreffelijk tooneel en de figuur van Strang is daar in al zijn egois me scherp en raak geteekend. In de teekening van den genialen zaken man, van wiens werkelijke grootheid wij slechts weinig zien en alleen maar hooren ln enkele phrasen van anderen, is Schürmann feitelijk te kort geschoten, maar don inner- lijken strijd van den in bedrog levenden han delsman en den liefhebbendon vader, de tra giek van het „dubbele leven" heeft hij wol overtuigend al is het dan ook op een wat al te langdradige wijze gegeven. Over do opvoering schrijven wij later. Wij willen alleen cons tater een. dat de Cremerle- don na elk bedrijf en vooral aan het slot de gasten de hulde niet hebben onthouden, Er was hartelijk applaus: het oordeel ls thans aan de jury cn aan het publiek. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Ledenconcert der H. O. V. Solist: Henri Temianka. In Schubert's 5de Symphonic, waarmede de avond geopend werd. ls de geest van Haydn en van Mozart nog wel zeer merkbaar, niet alleen in den vorm, maar ook in het karakter en de motivische behandeling. Schubert zelf komt nog 't meest ln het Menuetto aan het woord; de thematische imitaties daarin her inneren sterk aan die in het Allegro zijner eerste sonatine op. 137 voor piano en viool. Mozart heerscht in het eerste Allegro, ln het Andante en in de chromatische nabootsingen der Finale-doorwerking; de aanvang der Finale kon zóó door Haydn geschreven zijn. Dooreengenomen: frlssche prettige muziek, doch, op enkele fragmenten 'als b.v. ook het begin van doorwerking van 't eerste hoofd deel) na, zonder groote oorspronkelijkheid. Het transponeeren der geheele reprise komt bij Schubert meer voor en is door hem b.v. in het Forellenkwintet nog veel meer schablonc- achtig aangewend dan ln het eerste Allegro der Symphonic, waar de reprise tenminste nog varianten vertoont. Evenals ln 't ge noemde kwintet ontbreken in de Symphonl© coda's. Behoudens een storende vergissing van eenige orkestleden omtrent de herhaling van een deeltje ln het Andante con moto was de uitvoering correct en levendig; de tempi leken me Iets naar den snellen kant. Dit was ook 't geval in het A dur-concert van Mozart, maar hier zijn ze op rekening van den solist re stellen. Over 't algemeen kenmerkte zich hes spel van Henrl Temianka meer door brio en stuwkracht dan door sentiment en sierlijk heid Dat zijn toonvorming mooi. zijn virtuo se beheersching der techniek in orde ls, spreekt bij een oud-leerling van Carl Flescb haast van zelf, maar de gratie die Flesch ln de vertolking van dit concert legde, heeft Temianka nog niet kunnen navolgen. Naar ik vernam ls Temianka in Schotland uit Pool- sche ouders geboren, heeft hij in Rotterdam bij Blitz, ln Dultschland bij Willy Hess en m Amerika bij Carl Flesch gestudeerd en ln Parijs onzen dirigent leeren kennen; op zijn vorming kunnen dus verschillende nationale en locale Invloeden gewerkt hebben, die in zijn spel tot uiting kunnen komen maar die men eerst bij een vioolrecltal zou kunnen overzien. In elk geval was de kennismaking met het talent van dezen vlolist een zeer aan gename. Het orkest werkte met den solist zeer goed samen; de Sommernachtstraum-muzlek, die het tweede deel van 't programma vulde, vordert echter nog meerdere afwerking en nauwkeurigheid in de vertolking, wil al haar geestigheid cn fraaie klank geopenbaard wor den. De solo-hoorn ln het Nottumo was voortdurend iets te hoog de bekende bla- zersinzetten der Ouverture waren ongelijk en niet geheel zuiver en de vele vlugge strijkers- figuren waren iets steeds even duidelijk. Toch vond deze geliefde muziek, die in vrij langen tijd niet op de programma's der Iï.O.V. voorkwam, weer een dankbaar gehoor, en ook de solist werd langdurig toegejuicht. K. DE JONG. RAPPORT VAN AMSTERDAM'S SCHOUWBURGCOMMISSIE. MUSEUMSCHOUWBURG-STAAL AANBEVOLEN. De Commissie Ier bestudeering van hew Schouwburgvraagstuk te Amsterdam in 1929 ingesteld heeft thans haar rapport uitge bracht. De Commissie beveelt aan den bouw door de gemeente van een schouwburgcomplex met twee zalen c.a. op het Museumterrein, volgens het gewijzigde ontwerp-Staal. Door dezen bouw zal in de behoefte aan schouwburgruimte op afdoende wijze worden voorzien. De Commissie spreekt als haar overtuiging uit. dat bij uitvoering van het plan-Staal Amsterdam zal, worden verrijkt mot een der kunstwaardig monument, dat aan de else hen der practijk in alle opzichten zal voldoen. Voor de exploitatie van het gebouw ziet de Commissie verschillende mogelijkheden: 1. De gemeente exploiteert zelf de twee schouwburgen; buffetten, restaurants, win kels e.d. worden verpacht en verhuurd. 2e. de gemeente verpacht ook de exploita tie van de beide schouwburgen aan particu liere personen of instellingen. In geval van verpachting der schouwburg- exploitatie aan particulieren, zullen echter waarborgen dienen te worden gevonden, dat de gemeente op het artistieke en flnanclce'.c beheer voldoenden invloed heeft.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9