De Tariefwet aangenomen. STA TEN- GENERAAL. Van alles en nog wat. 56 tegen 36 stemmen. HAARLEM's DAGBLAD DONDERDAG 19 NOVEMBER 1931 IJMUIDEN TENTOONSTELLING VAN TAND- EN MOND-HYGIèNE. Men deelt ons medé, dat de tentoonstel ling van Tand- en Mond-hygiène, welke in de U. L. O. school aan de Platanenstraat gehouden zal worden, op Donderdag 19 Nov. des avonds om 8 uur door den eere-voorzitter van het comité, burgemeester R. G. Rijkens, geopend zal worden. VELSEN de rijksuitkeeringen aan de gemeenten. EEN VOORSTEL DER S. D. A. P.-FRACTIE. Door de fractie der S.D.A.P. werd aan den Raad der gemeente Velsen onderstaand voor stel ingediend: ,De raad der gemeente Velsen besluit zich met een adres tot de Tweede Kamer der Sta ten-Genera al te wenden ten einde adhaesiete betuigen aan het aan de Kamer gezonden adres van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, waarin bij de Kamer er op wordt aangedrongen, het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uitkeering, bedoeld in artikel 3 onder b. van de wet van 15 Juli 1929 en in artikel 72 van de wet van 17 Juni 1905, niet aan te nemen. minister reymer over het pontverkeer. Dc nieuwe pont nog niet geheel in orde. VOORRANG BIJ DE PONTEN ONGEWENSCHT. Na de korte mededeellngen. die wij reeds deden uit de Memorie van Antwoord op de Waterstaatsbegrooting over het Noordzee kanaal en het pontveer bij Velsen, ontleen en wij aan de Memorie van Antwoord op deze punten nog het volgende: Eén van de drie nieuwe stoomponten. die voor- het Noordzeekanaal worden gebouwd, heeft na het gereedkomen, twee dagen op proef gevaren aan het pontveer te Velsen. De pont heeft daarbij goed voldaan, doch het bleek gewensch.t aan de kleppen, waarmede men van de wailinriohtlngen de pont oprijdt nog eenige wijziging aan te brengen, opdat de auto's bij het oprijden geen bezwaar zul len ondervinden. Daarom en voor nog een kleine verbetering, welke aan de machine moet worden aangebracht, is de pont niet verder in geregeld gebruik genomen, wat op het oogenblik geen hinder biedt, omdat de beide kettingponten het-verkeer in dit seizoen over het .algemeen zonder vertraging kunnen verzetten. Het ligt in de bedoeling den volgenden zomer tijdens den drukken tijd den dienst met drie ponten uit te oefe nen, waaraan dan echter uitbreiding van pcrsonpel vooraf zal moeten gaan. de werkloozen. HET STEMPELEN. Men schrijft ons: Tot nog toe leverde het stempelen door 'de werkloozen weinig moeilijkheden op. door dat men de menschen aan de Arbeidsbeurs zoo vlug mogelijk hielp. Woensdagmorgen was dit echter anders. Toen stempelden de werk- looze bouwvakarbeiders en wel de sreorgani- seerden om officieel 10 uur. Gewoonlijk echter werden de menschen om kwaTt over negen reeds toegelaten en ook successievelijk gehol pen. Woensdagmorgen moesten zij echter tot 10 uur wachten. Het gevolg was dat het aantal werkloozen steeds grooter werd en er een onrustige stemming onder hen ontstond. Toen zij dan ook om 10 uur werden binnen gelaten. werden er heel wat minder aange name opmerkingen gemaakt. Het zou zeer te wenschen zijn. als dc toestand weer werd als voorheen en de menschen zoo successievelijk echter elkaar binnen konden komen. De heer M. W. Hellemons. directeur van den dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloos heidsverzekering. wien wij dit schrijven ter inzage gaven, schrijft ons het volgende: Naar aanleiding van bovenstaand, deel ik u mede, dat op het bewijs van inschrijving, dat aan iederen werkzoekende, wordt uitge reikt. dag- en uur waarop dit moet worden afgestempeld staat aangegeven. Het stempelen geschiedt groepsgewijze. Iedere groep stempelt eenmaal per week op een bepaalden dag en op een bepaald uur, b.v. Dinsdag van 10—11 uur v.m. de metaal bewerkers; Woensdag van 1011 uur v.m. de bouwvakarbeiders; Donderdag van 1011 uur v.m. de losse arbeiders en Maandag van 10-11 uur v.m. de overige beroepen. Het is volkomen juist, dat vroeger niet nauwkeurig aan de vastgestelde stempeluren werd vastgehouden, omdat wij de menschen niet al te veei wilden binden, terwijl het af stempelen der kaarten bij een gerlngen werkloosheid niet zóó bezwaarlijk was tus- schen het gewone werk doos. Dit is nu echter anders geworden. De werk loosheid heeft zich enorm uitgebreid. Het aantal nieuwe inschrijvingen bedraagt op sommige dagen meer dan honderd.. Als men dan weet, dat al deze menschen op kaart moeten worden gebracht, dat naar hen moet worden geïnformeerd, dat de statistiek nauw keurig moet worden bijgehouden en cat bij dit werk nog komt de geheeie administratie der werkloosheidsverzekering, besprekingen met werkgevers, organisatiebesturen. werkzoe kenden e.a., gezwegen nog van de verdere bijkomstige werkzaamheden, zooals b.v. de controle op de administraties der in de ge meente gevestigde werkloozenkassen, enz., dan zal het ieder onbevooroordeeld lezer duidelijk zijn, dat er met den tijd moet wor den gewoekerd en dat van twee en een halve beambte, die net personeel der Arbeidsbeurs ui'.maken, niet langer kan worden gevergd dat een hunner van 9—12 uur aan het loket Staat om kaarten af te stempelen. t Oei tijd te winnen moest noodzakelijk wor den overgegaan tot het vasthouden aan de eenmaal gestelde stempeluren. Later, als de tijden weer normaal zullen zijn, kan weer meer soepelheid worden betracht. Onder de huidige omstandigheden is zulks niet moge lijk. En wat nu het „lange waóhten" betreft, waarover de geachte inzender schrijft, dat is toch werkelijk overdreven. Het wachten kan hoogstens 10 minuten duren. Is dit nu zoo'n bezwaar voor iemand, die jammer genoeg, den geheelen dag met zijn tijd geen raad weet? Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het noch door mij, noch door een der beambten ls op gemerkt. dat er een bijzonder ontevreden stemming zou zijn geweest tijdens het stem- pel-uur. Evenmir. werd iets gehoord van de „hatelijke opmerkingen", die, volgens inzen der, zouden zijn geuit. M. W. HELLEMONS, Dir. Arbeidsbeurs. de inbraak te wijk aan zee. HOE DE INBREKERS HEBBEN HUIS CEHOUDEN. In aansluiting op de reeds in ons blad van Woensdag gepubliceerde bijzonderheden om trent de brutale inbraak in het pension „Kennemerduin" van den heer A. Schelvis aan de Voorstraat te Wijk aan Zee vernamen wij bij een ter plaatse door ons ingesteld on derzoek nog tal van bijzonderheden waaruit blijkt met welk een buitengewone vrijmoe digheid de indringers hebben huisgehouden. Met vrij groote zekerheid kan worden aan genomen. dat de inbrekers reeds van Zondag af in het pension verblijf hebben gehouden. In het winterseizoen zijn veel huizen, welke gedurende het badseizoen als pensions zijn ingericht, gesloten. De vensters worden ge blindeerd en de eigenaren wonen of elders of in een ander gedeelte van de woning. Zoo was ook „Kennemerduin". evenals het daarmede annex zijnde café, gesloten. De eigenaar, de heer Schelvis en zijn echtge- noote woonden tot het nieuwe badseizoen in Amsterdam. Zoo nu en dan kwam de familie zich in Wijk aan Zee overtuigen, of alles in orde was. Zoo kwam hij ook Dinsdagavond in gezelschap van zijn vrouw het huis binnen en heeft daarbij waarschijnlijk de inbrekers gestoord. Toen de bewoner echter bij den eersten oogopslag zag, wat een chaotische toestand in zijn huls heerschte heeft hij zijn onderzoek niet verder uitgestrekt, doch is onmiddellijk de politie gaan waarschuwen, die nog denzelfden avond en een gedeelte van den nacht een onderzoek instelde. De vogels waren toen echter reeds gevlogen. De gedupeerde pensionhouder vertelde ons een en ander van zijn wedervaren en be vestigde daarbij de reeds gisteren vermelde bijzonderheden. Uit alles bleek, dat de in dringers zich volkomen op hun gemak heb ben gevoeld. Voor de vensters hadden zij de kens bevestigd, teneinde te voorkomen, dat ook maar een glimpje van het electrische licht van buiten af zichtbaar zou zijn. De chaos, die in schier alle vertrekken heerschte kon bij een verhuizing niet grooter zijn. De vitrages waren van de ramen verwijderd, kasten en laden opengebroken en zooals ge meld was zelfs de traplooper opgenomen. De op den grond verspreide ledige blikken we zen er op, dat zij ook eetwaren hadden ge vonden. De wijnkelder hadden de inbrekers duchtig aangesproken. Talrijke ledige wijnflesschen, die voor het gemak maar waren „onthalst" waren er de stille bewijzen'van. dat de ongenoode gasten zich duchtig tegoed hadden gedaan. Evenmin waren de likeuren, als Benedictine. Elixer d'Anvers en de advocaat onaangeroerd gela ten. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de inbrekers des nachts een waar bachanaal aanrichtten en overdag hun roes uitsliepen. Op een der slaapkamers waren drie bedden beslapen. Verder hadden zij den tijd gedood met een partijtje dammen, waartoe het dam bord op een tafeltje tusschen twee ledikan ten was geplaatst. Om de dorst, die na de nachtelijke fuïfpartijen optrad te verslaan, werden de fleschjes victoriawater aangespro ken, want de waterleiding was afgesloten. Op een tafel stond het gerei omschoe nen te poetsen, voor welke nuttige bezigheid zij de sokken van den bewoner hadden gebe zigd. Dat een groote verscheidenheid van voorwerpen, gereed voor het vervoer, stond ingepakt vermeldden wij reeds. Ondanks al hun uitspattingen, waaraan het alcoholgebruik wel niet vreemd zal zijn geweest, zijn de inbrekers blijkbaar toch nog met omzichtigheid te werk gegaan, want hoe wel de beide naastgelegen perceelen bewoond zijn, heeft geen der omwonenden ook maar het geringste spoor van de tijdelijke pension gasten ontdekt. Aan de achterzijde van het perceel boden dc duinen een welkome gele genheid om ongemerkt de plaat te poetsen, toen zij zich ontdekt zagen. De heer Schelvis was niet tegen inbraak verzekerd. Hij was nog niet bij machte de waarde van het vermiste of vernielde op te geven. De gemeentepolitie heeft in samenwerking met dc rijksveldwacht een uitgebreid onder zoek ingesteld. Het spreekt vanzelf, dat het geval door de bewoners van het baddorp, die dergelijke din gen allerminst gewend zijn, druk werd be sproken en dat heel Wijk aan Zee plotseling uit haar wintersche rust ontijdig was opge schrikt. ONGEVAL. Bij het afloopen der loopplank had de tremmer A. v. d. W. van den stoomtrawler „Alkmaar" het ongeluk te struikelen. Hij kwam op de straat terecht en bezeerde zich zoodanig, dat hij naar Dr. Rutte vervoerd moest worden. Later werd hij naar zijn wo ning te IJmuiden (O.) overgebracht. VER. VAN WINKELIERS EN NERING DOENDEN „WIJKEROOG". De vereeniging van winkeliers en nering doenden „Wijkeroog" houdt op Donderdag 19 November in café „Bloemoord" te Velsen een ledenvergadering. Op de agenda komt o m. voor bespreking en toelichting van de St. Nlcolaasreclame. SUPPORTERS VEREENIGING „GEEL-ZWART". In verband met den wedstrijd W.F.C. Kinheim, welke Zondag 21 November te Wor- merveer gespeeld zal worden, organiseert de supportersvereniging „Geel-Zwart" een auto bustocht. De bus zal vertrekken van Hotel „de Prins" at INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel Fotografisch Atelier „Riche" Groo'e Hout» raat 169 I Vergrootingen Telefoon 13472 Haarlem Reproducties BEVERWIJK CHRISTELIJKE BESTURENBOND. Woensdagavond werd in het vereenigings- gebouw der Ned. Herv. Gemeente in de Oos terwijkstraat een vergadering gehouden, waarin de heer H. Wetzelaar als spreker op trad. Hij behandelde het onderwerp ..De crisis en het Christendom", waarin hij uitvoerig het ontstaan van de huidige crisis besprak en de middelen aangaf, die z. i. tot herstel van den slechten economischen toestand zullen kun nen leiden. Spr. achtte dit herstel alleen mo gelijk wanneer de maatschappij staat in het teeken van het Christendom. De bijeenkomst werd opgeluisterd door goe den zang van een gemengd kwartet, dat onder leiding van den heer H. Slings eenige liederen ten beste gaf. Het proeramma werd eecomple- teerd door eenige samenspraken, welke veel bijval oogstten. St. NICOLAASFEEST. Eevenals vorige jaren organiseert de plaat selijke afdeeling van den Ned R.K. Volksbond ook ditmaal weer een St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden. Op 5 Dec. zullen de kleinen in de groote zaal van het K. S. A. prettig worden beziggehouden met een pop- penkastvertooning. enz., terwijl verder St Ni- colaas met zijn tegenwoordigheid zr.l opluiste ren en geschenken zal uitreiken. FILMAVOND BOUWVAKARBEIDERS. De plaatselijke afd. van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond organiseert op Dinsdag 24 November een filmavond in het Kennemer Theater. Vertoond wordt de film „Het leed van millioenen". GELDINZAMELING. Burgemeester en Wethouders hebben aan het comité voor de viering van het St. Nico laasfeest op de R.K. Fröbelschool in de Ko ningstraat en voor de weesjes van 'net St. Jozelfs gesticht toestemming verleend tot het houden van een geldinzameling. WACHTLOKAAL VOOR AUTOBUS PASSAGIERS. Na onderhandsche aanbesteding hebben B. en W. het bouwen van een wachtlokaal voor autobuspassagiers, benevens een transforma torhuis op het Merensteinplein opgedragen aan de firma P. Langendijk alhier voor de som van 1742. TWEEDE KAMER. De heer Ribbins uit Portsmouth moest naar Noord-Rhoderia (Afrika). Dringend. Geen snellere verbinding dan met een postvlieg tuig. Maar, daar een zoodanige machine geen passagiers mee mag nemen, reist de heer Ribbins als post-stuk a zooveel cent voor zooveel gram! Aangezien-hij een normaal, gewicht heeft, moet hij "ongeveer f 2000 reis geld betalen Uit de Engelschc rechtszaal. Een vrouwelijke getuige in een rechtszaak die vanuit een taxi iets gezien had, verklaar de het goed gezien te hebben omdat de taxi heel langzaam reed. Want, zeide ze, „ik kon zelfs de prijzen op de hoeden en kleeren lezen in de étalages, waar we voorbij reden". Ongelooflijk. Verdachte, op het gemoed der rechters werkend „Ik heb nooit een vriend gehad, nooit een moeder!" De Niagara-waterval per radio. Een Amerikaansch zendstation had het origineele idee het donderend geraas der Niagara-watervallen voor de radioluisteraars ten gehoore te brengen. Een reporter wandelde met zijn microfoon in de omgeving dezer watervallen en de stem der machtige Niagara Falis werd door deze uitzending over de geheeie wereld hoorbaar gemaakt Charlie Clxaplin heeft na een politieke vergadering met Lady Astor gedanst, het parlementslid, dat kort geleden met den Engelschen schrijver J. B. Shaw naar Rusland Ls geweest. Ook anderen voerde hij ten dans, die de herinnering aan een wals met den beroemden filmkonüek zorgvuldig zullen bewaren. Lady Astor vroeg hem, waarom uit Amerika zoovele slechte films naar Europa overkomen. „Slechte?" vroeg Charlie. „Ik dacht, dat men hier de beste kreeg". Waarop Lady Astor opmerkte: „Hoe zijn dan wel de slechtste Op een diepte van 300 M. beneden den zee spiegel bij Genua, zijn onlangs nog foto grafieën genomen. Toch zeker geen amateur-kiekjes. De zender Radio-Algiers heeft onderhande lingen aangeknoopt om de muziek op het pas sagiersschip „Empress of Britain" opnieuw uit te zenden. Dit schip zal op 11 December op ongeveer 400 mijlen afstand Algiers pas- seeren. De zender Radio-Algiers zal de uit zendingen van de „Empress of Britain ont- vongen en voor de radio-luisterars in Algiers opnieuw uitzenden, die hiermede een interes- vsant radionieuwtje zullen beleven. Een Edgar Wallace- geschiedenis. Uit de kleedkamers van een Engelsche garage verdwenen telkens borstels, spiegels, handdoeken en andere voorwerpen. Toen heeft men een electrische installatie zóódanig aangebracht, dat, zoodra iemand met de aan wezige artikelen iets anders doet dan waar voor zij bestemd zijn, alarm bellen klinken en de toegangsdeuren automatisch gesloten worden. Een poosje later klonk het alarmsignaal. Er bleken twee jongelui in het vertrok :c zijn opgesloten. Een nagelborstel, d:e aan een ket tinkje was vastgemaakt, was losgerukt. Ieder jan hen kreeg een boete van i 5, Het suikeramendement-v. d. Heuvel ver worpen. Agrarisch debat over suiker, aardappelen, paarden en vleesch. Agrarische stemming. Er heerschte vanmiddag wel een heel sterke agrarische stemming in de Kamer, die zoo nu en dan een klaterend en knetterend en rumoerig hoogtepunt bereikte. De middag was immers gewijd aan het ontwerp van minister de Geer om het ta rief van invoerrechten uniform te verhoogen en aan de daarop ingediende amendementen van de heeren Lovink en v. d. Heuvel. Het eerste dier beide agrarische amen dementen bedoelde de producten vleesch (daarmee in verband de paarden) en aard appelen, die tot dusverre in het tarief, a's eerste levensbehoeften, niet door een invoer recht werden getroffen, alsnog te belasten met het uniforme hef Bugs-percentage, dat voor andere producten geldt. Het tweede amendement 'dat den naam draagt van den heer v. d. Heuvel) bedoelde het invoerrecht op suiker, voor den tijd van twee jaar. van f 2.40 op f 5.40 per 100 K.G. te brengen. Vandaag spraken zich over die amende menten ook de heeren Colijn, Schokking, Ble- rema, van Rappard, Weitkamp, Floris, Vos, Braat en Wijnkoop uit. Wat de laatste vier heeren zeiden droeg meer bij tot ver'even - diging van het debat zij hebben ieder hun eigenaardig accent cn slaan naar vele kanten: de heeren Wijnkoop en Weitkamp hebben dit gemeen, dat ze gaarne de so ciaal-democraten een vlieg afvangen dan tot de deugdelijkheid der argumentatie. Het was van ondergeschikt belang. Wat de andere vier volksvertegenwoordi gers opmerkten was van meer beteekenis. Bovenal het resultaat van de rede van Dr. Colijn, zijn eindconc'usle, verdient aandacht omdat deze op heel den middag een scherp- ingedrukt stempel heeft gezet. Over het amendement-Lovink waren de vier heeren het vrijwel eens. Het bedoelde vleesch en aardappelen eenige protectie te geven, ten einde daarmede de prijs op te voeren om die verbouw loonender te maken, dan deze nu is. Wordt die bedoeling bereikt? Neen zei Dr. Colijn en met hem de ande ren neen, want wij voeren van die pro ducten veel meer uit, dan we zelf kunnen gebruiken. Dus de wereldprijs is en blijft be slissend. Van prijsverhooging door tariefs- verhooging is geen sprake: de landbouwer heeft van het amendement geen voordeel. Alleen de schatkist. Nu. dat voordeeltje gunden Dr. Schokking en Dr. Colijn den mi nister van Financiën heel graag. Dr. Colijn zag in aanneming desondanks toch een landbouwvoordeel. En wel verwachtte hij voor de rust ten piattelande veel van de psy- chologischen invloed ervan. Dat die psychologische invloed vanmiddag al werkte, bleek uit de redevoeringen van de agrariërs Weitkamp en Dr. Bierema die het uitspraken, dat door de aanvaarding van. het amendement-Lovink. aan de achterstel ling van de landbouw bij de industrie in het tarief van Invoerrechten dan toch een eind gaat komen. Die achterstelling schijnt te hinderen. Voorloopig brengt het amende ment nu het aanvaard is slechts be schermend voordeel voor wee artikelen. De landbouwman van Rappard betreurde 't dan ook, dat niet meer producten mee wa ren opgevoerd. Intusschen zij zullen met de twee producten tevreden zijn: aardappe len en vleesch hebben het meest een stootje noodig. Een stootje werkelijk? Er is menigeen ook de heer Colijn zelf, die meende, dat beide producten veel beter door het contingentce- ringsstelsel konden geholpen worden. De heer Oud was 't daarmede volkomen eens. Het amendement-v. d. Heuvel werd met minder algemeene bejubeling ontvangen. De heeren Colijn en Schokking zeiden beiden de techniek van het ontwerp te kunnen be- oordeelen noch de cventueele werkingen naar verschillende richtingen. En zij beiden daarin ondersteund, en nog we! zeer krachtig, door de heeren Bierema en van Rappard verklaarden van het amende ment, dat het niet den besten vorm bracht, noch de beste gelegenheid afwachtte om werkelijken steun voor den bietenbouw te brengen zy betwijfelden 't. of het amende ment inderdaad den bietenbouwers zal ten goede komen en niet anderen: den handel, de raffinaders, waardoor het ontwerp zijn doel dan zou voorbij schieten. Dr. Colijn, Dr. Schokking, Dr. Bierema zij aken geloof den. dat een teeltpremie of een accljnsvcr- hooging veel werkelijker succes zou heb ben. Afwijzend dus tegenover het amendement de heer Colijn? Neen. aan het slot zijner rede kwam de verklaring uit den mond van den a r. lei der, die op den middag het stempel zou zetten. Dr. Colijn men gelooft 'tmisschicn niet van dezen oud-officier, maar wij maken hem nu al jaren mee Dr. Colijn is een gevoelsmensch. Hij wordt gemakkelijk ge vangen door gevoelsoverwegingen. Hij ver klaarde vandaag in een dwangtoestand te zijn gekomen. Met trilling in zijn stem schetste hij den nood in den landbouw, en den nood van den landbouwer, die uitkomt in de onrust ten piattelande. Hij stelde vast, dat de regeer in g niets doet voor den landbouwer. Men be grijpt, dat dit woord van een leider eener regeeringspartij wel deining veroorzaakte. De heer Colijn zeide, dat, wanneer minis ter dc Geer beloofde bij zijn ambtgenoot Ruys te zullen aandringen op meer steun, hoe ook, door een teeltpremie, door accfjns- verhooging, hij zich vóór het amendement niet zou verklaren. Maar anders dan was hij gedwongen vóór het amendement te stemmen. Er moest thans voor de landbouw iets gedaan worden. Dezo woorden die heel wat sensatio- neeler waren dan die van de heeren Schok king en Buurma, die ook aandrongen op accijnsverhooging ten bate van den bieten- bouw— deze woorden wekken stemming. Een stemming, die haar hoogtepunt bereiken zouden bij de rede van Mr. Oud, die telkens zijn rede wegens interrupties moest onder breken. Interrupties van de heeren v. d. Heuvel, Braat, Duymaer, dat Mr Oud, voor een landbouw niets over had. En dan weer ce heeren Wijnkoop en de Visser in duet daartegen in. Zoo nu en dan was er een helsch rumoeor, dat zelfs de presidentshamer nauwelijks kon bedwingen. Wat dan dr. v. Waerden er toe bracht, legen dergelijke interrupties te opponeeren. Niemand zei hij terecht heeft het recht iemand ge brek aan liefde te verwijten voor den nood lijdenden mensch, wanneer er zakelijke ver schillen zijn over een of ander specialen maatregel. Komt Mr. Oud weer het amendement-v. d. Heuvel af, wijl 't niet den bielenverbouwer, doch den handelaar, den raffinadeur ten goede komen zou. Mr. Oud begreep niet. dat Dr. Colijn zich vóór zulk een amendement ook maar zou kunnen uitspreken. Uit het feit, dat Mr. Oud zoo sprak, blijkt alreeds, dat minister de Geer geen voor Dr. Colijn bevredigende verklaringen had afge legd. Minister de Geer wees, zoowel het amen dement-Lovink, als het amendement-v. d. Heuvel krachtig af. Op de vele technische bezwaren tegen het amendement-v. d. Heu vel ging hij niet in. De heer de Geer verklaarde zoowel het amendement-Lovink. als het amendement- v. d. Heuvel te vallen, geheel bulten het ka der van zijn fiscaal ontwerp. Zij brachten beide technische wijzigingen. En technische wijzigingen aanbrengen had de minister nimmer op het oog. gehad zuiver fiscaal was zijn bedoeling met do uniforme, alge meene verhoogir.g. De amendementen had den een principieel andore strekking. De minister stemde volkomen in met de afgevaardigden, die aardappelen vleesch ge- eigende artikelen noemden voor toepassing van het contlngenteerir.gsstelsel. Dr4 zou dan ook deelde de bewindsman medé voor v'eesch en aardappelen worden toege past door minister Verschuur. Wel wees de minister 't amendement ten sterkste af. Maar onaannemelijk verklaarde hij ze niet. Hij liet de beslissing aan de Ka mer over, de Kamer, die overigens wel wist. hoe de bewindsman er over oordeelde. Wat het amendement-v. d. Heuvel betrof, deelde de minister nog mee. dat het in strijd met het verdrag van Oslo zou komen. De mi nister meende, dat het suikerdebat ver plaatst moest worden naar de spoedige be handeling van Hoofdstuk V. waarbij Immers een aanvullingsnota is ingediend tot steun aan de bietenbouwers. Ook mr. Oud wees daarheen. Minister de Geer zegde toe. met de regec- ring als geheel te zullen overwegen in hoe verre aan de wenschen van de Kamer zou kunnen worden voldaan. Deze verklaring bevredigde Dr. Colijn geenszins. Wel Dr. Schokking, wel Dr. Bie rema. Zij zagen er een bepaa'de toezegging in Dr. Colijn zou meegaan met den heer v. d. Heuvel, om althans iets tc doen. Toen kwam de stemming. Het amendement-Lovink (het werd door den voorsteller tijdelijk van duur gemaakt als het amendement-v. d- Heuvel) werd aangenomen met 57—35 stemmen. De stem- menverdeeling was rechts-Unks. met deze uitzonderingen, dat de heer Braat en van den Vrijheidsbond de heeren Bon, Bierema en van Rappard voorstemden. Het amendement-v. d. Heuvel viel. Met 49—43 stemmen. Voor de A.R.. R.K. en H G. fracties, benevens de heer Braat en de C H. heeren Krijger. Weitkamp cn Lovink. Tegen de S. D., de V.D.. de Lib., de C.H. en dc Comm. fracties, benevens de R.K. van Vuu- ren en de heer Floris Vos. Ten slotte werd het amendement-Oud overgenomen, om de tarlefsverhooging tot 1935 te doen duren. Het ontwerp werd aangenomen met 5636 stemmen. Nadat de minister den heer Bon beloofde te overwegen of het gewcnscht is een tech nische herziening van de Tariefwet te on dernemen. INTIMUS. de arrestatie van den amsterdamschen advocaat. ONDERZOEK NAAR VERDACIfTE'S GEEST VERMOGENS. Naar wij vernemen is de voorarrest van den onlangs wegens valschheld in geschrifte cn oplichting gearresteerde advocaat te Amsterdam verlengd. De rechter-commissaris heeft een onderzoek naar zijn geestvermo gens doen instellen door dr. Bakker en dr. Le Coultre, psychiater te Amsterdam. EEN VEREENIGING NED. INDISCH FABRIKAAT. De Vereeniging van Machincfabrikanten in Indië heeft naar Aneta meldt, het initia tief genomen tot de oprichting van een Ver eeniging Naderlanrisch-Indlsch Fabrikaat. jannink te enschedé werkt nog. BAZEN EN VREEMDE WERKKRACHTEN AAN DE GETOUWEN. In de weverij van de firma Gerhard Jan- nink en Zonen te Enschede, waar sinds Maandag wordt gestaakt, zijn, naar het Handelsblad meldt, than- ongeveer 200 ge touwen in werking gesteld. Deze werkzaamheden worden verricht door het bazenpersoneel, alsmede door enkele vreemde werkkrachten. Door dit laatste feit is de politiemacht versterkt, daar men on geregeldheden vreest. DE AUTOBUS OU RAILS IN NEDERLAND? De Nederlandsche spoorwegen hebben een commissie ingesteld, die zal onderzoeken, of d. in Frankrijk in gebruik genomen autobus die gebruikt kan worden zoowel op raiis als op den weg, voor het verkeer op de tegen woordige lokaalspoorlijnen ln aanmerking zou komen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11