Bij de een en veertig Smeden j) [Aan den zoom van het oerwoud. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC T9 NOVEMBER 1931 Nieuwkoop, waar hef smidsbedrijf huisindustrie is. Smedengeslacht zonder Meesters. it is de mythe van het vér-verloren land met de bruine rietpollen en paars-grijs getinte plassen: het verhaal der een en veertig smeden. Anders dan de zware kleipolders in het Noorden en het Zuiden is dit land ge constitueerd uit wat broekigen veengrond en ffat bruggen en wat water, vooral water, zonder omtrek, alleen met een paar torens hier en daar tusschen een boomengroep, ver van de groote steden en ver van de groote wegen, het binnenste binnen van Holland. De korte tingel-treintjes trekken er door heen in alle richtingen met allerlei wonder lijke en onbegrepen kronkels, en onver wachte scherpe bochten en vlonders, die hoog en ijl over de slooten en vaarten liggen. Ge rijdt een goed uur van Amsterdam af en de helft van den tijd hebt ge stil gestaan aan halten en stations, maar dan zijt ge ook in Nieuwkoop, waar de smeden wonen. De menschen kennen Nieuwkoop wellicht bij name, omdat er de Nieuwkoopsche en Noordensche plassen zijn met hun water sport-vermaardheid en omdat een hengelaar er wel eens naar toe ging en goede buit meebracht en misschien ook, omdat Leiden en andere steden er hun vuil heen brengen. Maar wie kent het verhaal van de een en veertig smeden? De plaatsen dragen hier prettig» gemeen zame namen: Den Hoef, Nieuwveen, Boven kerk, Ter Aar, Aarlanderveen en als ge er een kaartje van moest teekenen zoudt ge er een groote vlek van maken van groen van weiland en grijs en blauw van water, maar Nieuwkoop zoudt ge moeten zetten als een groote zwarte stip daar middenin, het cen trum van de ijzerindustrie in 't veen. Het verhaal der smeden is een vreemd ver haal. En het begin moet nog gevonden worden. Raadszaal, Nieuwkoop. In het raadhuisje, dat van 1628 is, met een Ietwat statigen witten trapgevel, versierd door wat vergulde ornamenten, stond de thee op het waxinelichtje en daar vóór op een blaadje een schotel borstplaat voor de gasten. Over het bleekveldje achter de raads zaal zag men in de intieme bezigheidssfeer van anderen, een boerenbinnenkamer en een boerenkeuken Nieuwkoop is gemoedelijk en niet zwaar wichtig. Het is wat paradoxaal: Nieuwkoop en de ijzerindustrie, en er is ook niemand, die u kan zeggen, waarom het zoo is. De burgemeester was naar stad hoe vèr is dat in Nieuwkoop en wij vroegen het zijn zoon. den heer P. M. M. v. d. Weijden, die ambtenaar is ter secretarie en geboren en getogen Nieuwkooper. Maar hij kon ons niet antwoorden op ons vragen en de secretaris die binnenkwam met een dik dossier, en die óók geboren en opgegroeid is in Nieuwkoop, moest erkennen, dat de geschiedenis dei- smeden er een is zonder begin. Sedert eeuwen en eeuwen wonen zij in 't dorp, de tegenwoordige voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Schaick. heeft er eens een onderzoek naar ingesteld en er is naar ge zocht in de oude archieven van het Rijnland. Maar niemand heeft gevonden hoe zij er kwamen en waarom en wanneer, wat wij weten is, dat ze er wonen van ouder op ouder en van geslacht op geslacht, een en veertig in een dorp van 3300 zielen Het verhaal der smeden gaat Unge jaren voort zonder afwisseling en zonder roem ruchtig te zijn. Zooals het begin zoek Is van deze geschie denis ontbreekt eigenlijk ook een midden. Wanneer Nieuwkoop een stad geweest zou zijn, zouden de historieboeken u waarschijn lijk vertellen van een smedengild, dat roem droeg op zijn kunstproduct, gelijk de laken wevers vormden of de kunstenaars in een anderen tak van ambacht. Maar ook daar van spreekt het verhaal der smeden niet en de aandacht viel niet eerder op de smeden, dan toen het scheen, dat zij zouden verdwij nen uit gebrek aan verdere historie. Leerdam heeft zijn glasblazerij on Schoonhoven zijn zilversmeedwerk en in Gouda bakt men plateel en in al deze plaat sen brachten bekwame handwerkslieden kunstnijverheid voort of specialiseerde men zich op massa-producten en de naam van de stad werd de naam van het product, die een goede klank had. Iri Nieuw koop deed men het een. noch het ander. Men was er smid van vader op zoon en van zoon op kleinzoon en ons docht, dat het een ge slacht zou zijn van Meester-smeden, maar men liet de kunstnijverheid voor wat zij was en beperkte zich tot wat kleingoed, dat niet specifiek handwerk behoefde te zijn. Elders nam de machine het handwerk over. doch de Nieuwkooper bleef een handwerksman en zoo vervaardigde hij tenslotte een artikel, dat overal ter wereld massa-product was geworden, zoodat er niet veel meer voor noodig was om het afzetgebied te verliezen. De oorlog en de inflatie in Duitschland brachten een ommekeer in do historie der Nieuwkoopsche smeden. Zij verkochten hun productie naar de winkels in de steden, naar groothandelaren cn. ook wel naar Indië en zij zagen stuk voor stuk zich dit afzetgebied ontgaan. En nog verstonden zij de wenk niet, die de tijd hun gaf, tot de economische in zinking van nu aan heel hun geschiedenis een droevig einde dreigde te maken. Er werken in de een en veertig smederijen nog maar 77 smeden, de patroons, 26 zoons van de eigenaren en de knechts daaronder gerekend! Het verhaal der smeden is een somber verhaal, maar onze gastheeren verheelden ons de waarheid niet, en waarschijnlijk zouden wij u het niet over gedaan hebben, als het niet een blijmoedige wending leek te nemen. Hoe dit geschiedde zullen wij u morgen ver tellen. K. Pk. MILITAIREN MOGEN GEEN VREDES- ACTIE VOEREN. De commandant van de Kromhout-kazerne te Utrecht heeft, volgens „Het Volk", een order uitgevaardigd, volgens welke het den dienstplichtigen verboden is, bijeenkomsten van de Jongeren Vredes Actie te bezoeken. VLIEGVELD ZWOLLE DOOR WERK- LOOZEN IN AANLEG. Het gemeentebestuur van Zwolle is naar de N.R.Ct, meldt, begonnen met het door werkloozen doen ni vel loeren van een terrein, gelegen aan den Meppelerweg, ongeveer één kilometer buiten de bebouwde kom, met de bedoeling dit in te richten als vliegveld. Over de afmetingen en inrichting van het vliegveld zal de raad nog nader te beslissen hebben. BILDERDIJK-TENTOONSTELLIXG TE ARNHEM. Maandagmiddag 23 dezer zal in het ge bouw der openbare bibliotheek te Arnhem een tentoonstelling met betrekking tot Wil lem Bilderdijk worden geopend, welke in be perkten omvang een vrij volledig beeld van zijn veelzijdige werkzaamheid geeft. De tentoonstelling is naar de N.R.C. meldt, tot stand gekomen door de zorgen van de af- deeling Arnhem en omstreken van het Alge meen Nederlandsch Verbond, met medewer king van het Bilderdijkmuseum te Amster dam, de Atheneum-bibliotheek te Deventer, de openbare bibliotheek te Arnhem en par ticulieren. PERSONALIA. De heer W. van Schaik te Haarlem is te 's Gravenhage geslaagd voor diploma A van het machinisten-examen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Batoe. 17 v. Rangoon n. Java. Fl.mdria 21 9 u. te IJmuiden verwacht, B. Ayres naar Amsterdam. Kota Baroe IS v. Soerabaja n, Calcutta. P. C. Hooft. IS v. Colorrfbo. Batavia naar Am sterdam. Simnloer IS te Saban. New York n. Java. Alchiba p. IS Las Palmas, Buenos Ayres n. Rotterdam. Aidabi p. 17 Tcneriffc, Rotterdam n. Buenos- Ayres. Baarn 16 v. Callao n. Arica. Boskoop 16 v. Cristobal n. Curacao. Burgerdijk 16 v. Balboa, New-Orlcans naar Japan. Batoe 17 v. Rangoon n. Pacific. Bilderdijk 16 15 u. 19 m. 120 mijl Z.Oost van Valencia. Rotterdam n. New York. Costa Riea 17 11 u. v. Barbados n. Plymouth en A msterdam. Grootekerk^L» v. Genua, Rotterdam n. Japan IJstroom wF v. Bordeaux, Amsterdam naar West-Afrika. Kcdoe p. 18 6 u. Pantellaria, Rotterdam naar Batavia, Kota Oedeh 17 v. Singapore, Calcutta naar Vancouver. Kota Tjandi p. 17 24 u. Finisterre, Batavia n. Rotterdam. Kota Pinang 18 v. Singapore, Batavia naar Rotterdam. Lematanf 17 te Sydney. Meliskerk 18 te Antwerpen, Beira n. Rotter dam. Meerkerk 17 v. Genua, Japan n. Rotterdam. Nebraska vertrekt 16 v. Seattle Pacifickust n. Rotterdam. Nieuwkerk 16 23 u. 42 m. 120 mijl Z.Oost van Land's End. Rotterdam naar Kaapstad. Oostkerk 16 v. Singapore, Japan naar Londen. Poelau Roebiah 17 v. Hamburg n. Amsterdam Patria 17 24 u. v. Port-Said, Rotterdam naar Batavia. Springfontein IS te Zanzibar, Beira naar Rot terdam. SALLAND 17 17 u. v. Hamburg n. Amster dam. Tapanoeli 15 te Boston, Java naar New- York. Tanimbar 18 V.m. to Bremen v. Australië Tjisadane 17 te Macassar v. Sjanghai, Tasman 14 v. Beira naar Zanzibar. Venezuela 18 te Amsterdam v. West-Indië. Waal kerk 18 v. Durbean n. Lorenzo-Marques. Hef werk van Albert Schweitzer in Lambarene. Prof. Albert Schioeilzer. LANGS DE STRAAT. Sterrenregen. Ik heb een vriend meegenomen op mijn nachtelijken tocht. Ik zou hem het wonder bare schouwspel laten zien van een sterren regen. Want In den nacht van 17 op 18 November moest er een indrukwekkend kos misch vuurwerk te aanschouwen zijn bij het sterrenbeeld de Leeuw. Eens in het tijdperk van 33 jaar men kan het in astronomische werken vinden wanneer de aardbaan gesneden wordt door de baan van een bepaalden meteoorzwerm, schieten honderden ja duizenden meteoren langs ons heen: in 13G6 telcie de sterren wacht te Greenwich liefst 4860 vallende ster ren in één uur tijds. Het eerst werd dit schitterend verschijnsel waargenomen :n 1799, toen in 1833 en daarna in 1866. Maar in 1899 gebeui'de niets. De 'astronomen von den daar echter een logische verklaring voor vooi'spelden ongeveer 33 jaren later wèèr °en regen. En ik vernam, dat deze neer zou dalen uit den hemel in den nacht van Dins dag op Woensdag. Derhalve wandelden wij om 1 uur door Haarlem cn troffen het: de hemel was hel der en vol twinkelende sterren. „Zie jij al wat?" informeerde ik. „Nee", zei m'n vriend. ..Kan ook niet goed met al die lantaarns. Boften we even, dat het nu geen lichtweek is!" „Misschien is het op de Groote Markt beter". We gingen erheen. Maar zagen niets. Toen naar het Kenaupark. Een groolen omweg maakten we. door nauwe straten om van het nu hinderlijke kunstlicht verlost te zijn. Gèèn sterrenregen. ..Waar zit die Leeuw ergens?" vroeg ik m'n vriend. „Daar", zei die en wees naar een dak venster. „Maar precies weet ik het niet." Een snorder naderde ons, zag op dit nach telijk uur in de twee aarzelend-drentelende jongelui kans op een vrachtje, welke hoop hij uitsprak. „Wij zoeken den Leeuw", zeiden wij. Toen bromde hij een verwensching en reed door. Want de Leeuw woonde drie huizen verder. „Jö, je ziet in 't Kenaupark natuurlijk ook niets vanwege al die boomen", merkte m'n metgezel op. „Je bent niet lekker", zei ik. „Je kunt best door de kale takken heenkijken." Inderdaad, dat kon je. Daar stond de Poolster. En daar flonkerde oolijk de Groote Beer, die onaangename herinneringen aan mijn kleermaker bij me opwekte. „Ga mee", kwam ik kortaf. We liepen door. de brug over en de Kinderhuissin gel op. „Hier is 't een geschikte plek", vond m'n vriend en schoof me een stuk bouwterrein op. ..Hier is 't- mooi donker". Té donker. Allereerst brak ik bijna mijn nek over een gespannen schaarkabel en ver der schopte ik onzacht tegen een steenhoop. „Daar valt er een!" riep m'n vriend uit. „Stik!" mompelde ik. terwijl ik moeizaam weer overeind krabbelde. ..Die flauwe op merkingen moet je vóór je houden. Ik heb nou genoeg van die sterrenkijkerlj." We wandelden huiswaarts. Oncerweg be treurde ik het toch den regen niet gezien te hebben. Tjonge, een natuurverschijnsel, dat eenmaal per 33 jaar voorkomt wil je wel eens zien. Ik keek naar boven, doch ontdekte geen meteoorzwerm. Totdat ik bij dat Hansje-kijk-in-de-lucht spelen tegen een lantaarnpaal opbotste. Toen zag ik extra sterretjes. Tien minuten later legde ik mijn moede hoofd ter ruste en sliep in met het nieuwe besef, dat 1899 plus 33 eigenlijk 1932 is DIEVEN VAN EEN POSTZAK AANGEHOUDEN. Eenigen tijd geleden is te Almelo een post zak ontvreemd, waarbij 'n bedrag van eenige duizenden guldens werd buitgemaakt. Als verdacht van medeplichtigheid aan dezen diefstal is thans te Enschede een opperman aangehouden, die bekend heeft met zijn broer te Almelo de postzak te hebben ont vreemd. Te Almelo is zijn broer aangehouden. Beiden zijn opgesloten, meldt het Handels blad. Financiëele berichten. VER. TRANSATLANTISCHE HYPOTHEEKBANKEN. Aan het jaarverslag der Vereenigdc Trans atlantische Hypotheekbanken over 1931 is ontleend, dat het nadeelig saldo bedraagt 445.738, hetgeen door afschrijving op reser ve en voordeelig saldo van het vorige jaar verminderd is tot 111.820. - fP k: irt- ft Een onderhoud met zuster Emmy v. d. Steen. Het stroomgebied dar Ogowe. Twee jaren verbleef zuster Emmy v. d. Steen in Lambarene. Zij die het eerste artikel van dit onderwerp gelezen hebben herinneren zich dat het den Europeaan niet veroorloofd is langer in Equatoriaal West-Afrika te blijven. Een langer verblijf zou het Euro pee sche lichaam niet kunnen verdragen cn ook zuster Emmy moest toen deze periode verstreken was repatrieeren om in het Europeesche klimaat herstel van krachten te vinden. Doch met welk een vreugde denkt zij te rug aan den gedenkwaardigen en moeilijken tijd, doorgebracht onder de uitsterven ie. door ziekte en ellende belaste stammen der wilden. Moeilijk is deze tijd geweest. Ieder een wordt daar bij tijd en wijle door nervo siteit en lusteloosheid neergedrukt maar de vreugde om de voldoening van het werk en een merkwaardig soort humoristische kijk op het leven daar, hebben deze jaren zonder twijfel tot de schoonsten van het leven gemaakt. Prof. Schweitzer, bouiot een nieuwe barak. Zuster Emmy v. d. Steen. In het jaar 1927, in de Haarlemsche Groote Kerk. ontmoette zuster v. d. Steen, die toen al 13 jaar zuster in Bethesda en Sarepta was, Albert Schweitzer. Lang daarvoor, nadat zijn persoonlijkheid op den wekelijkschen gestichtsavond be sproken was. had zij den wensch in zich voe len op komen om naar Lambarene te vertrek ken omdat zij eerst recht daar de diacones haar roeping (om der wille van Christus de lij dende menschheid dienen) zou kunnen vol gen. Aanvankelijk leek het onmogelijk, dat zij haar doel zou bereiken. De heer Eigenhuis uit Apeldoorn, die enkele van Schweitzer's boe ken vertaald heeft en voorts alle belangen van 't hospitaal in Lambarene voor Nederland be hartigt, schreef dat zuster v. d. Steen haar hoop om met Schweitzer in verbinding te kunnen tre den maar moest opgeven. De dokter was over stelpt met werkzaamheden, veel op reis en kon om der wille van het resultaat van zijn moei- zamen arbeid in de wildernis, geen correspon denties beginnen. Zuster v. d. Steen zette haar plannen dus uit het hoofd, doch het lot wilde anders. Nauwelijks een week later schreef de heer Eigenhuis, dat Dr. Schweitzer in Neder land en ook in Haarlem zou komen voor een lezing en een concert. En op 2 Mei 1929 vertrok zuster v. d. Steen al naar Straatsburg, vandaar reisde zij met de zusters Olga Wieber en Koch naar Bordeaux om zich op den 14den Mei in te schepen voor Lambarene. De aankomst in Port Gentil aan den mond van de Ogowe, de breede wijdver takte rivier in het aan palmen rijke oerwoud, was het eerste tusschenstation. De familie Baumgartner ontvangt en herbergt daar alle Europeanen die met bestemming Lambarene de Ogowe optrekken. (Met de inklaring gaat een anderhalve dag verloren). De met hout gestookte raderboot brengt de reizigers de ri vier op; een zwarte staat aan het stuur, vroe ger was een blanke de kapitein van het schip, doch herhaaldelijk liep de boot vast op zand banken, tengevolge van de onbekendheid met het vreemde vaarwater. De zwarte kent iedere geaardheid van de geheimzinnige Ogowe. Op de reis naar Lambarene. dat een 300 K.M. verderop ligt, passeert de toerist vele nederzettingen, dorpen van zwarten en fac torijen. Om zeven uur 's morgens werden dc nieuw aangekomencn door don staf van het ziekenhuis afgehaald en met een kleine boot vertrok men naar het een half uur verderop gelegen ziekenhuis, gerekend van Port Gentil af. aan den rechter oever gelegen. Diep ontroerd was dc zuster, die als eenige Hol- landsche vrouw in dit milieu zich toch wel vreemd te moede gevoeld moet hebben, toen zij het kleppen van een klok hoorde, aan den overkant van de rivier, waar de Katholieke missie gevestigd is. De wilden gaven op hunne wijze uiting aan de vreugde om de komst van nieuwe blanken „die alles genezen kunnen" door een tam-tam te dansen, één dier wonderlijk suggestieve uitin gen van hun primitieven geest. De Tam-tam wordt bij alle mogelijke gelegenheden ge danst. bij dood en bij lichte maan en menig maal worden de bewoners van het ziekenhuis aan de Lambarene door de dreunende trom melslagen en het eentonig gejammer uit hun slaap gehouden. Zuster v. d. Steen vertelde dat de ellende onder het uitstervende ras werkelijk zeer groot is. Europeesche ziekten, vroeger in Equatoriaal Afrika niet bekend, hebben den toestand nog verergerd. Honderden kilo meters in den omtrek weten de zwarten echter van het bestaan van Schweitzer's hos pitaal en dagen lang reizen zij langs gevaar lijke stroomversnellingen in kleine kano's om zich te laten cureeren, te laten opereeren. Wonderbaarlijk is het, met hoeveel vertrou- wen zij onder het mes gaan. Zes weken had den lijders aan elephantiasis gevaren om zich door den wonderdoener in Lambarene te laten opereeren. Zuster van der Steen ver telde. dut één der patiënten een operatie on derging die 5 uur duurde. Zij doelde op het zelfde geval als waarop Dr. Schweitzer in één zijner jongste boeken zinspeelde: Het betrof een gezwel van 30 kilo. De operatie duurde van 10 uur 's morgens tot. drie uur 's middags. Het is hier niet de plaats om een realis tisch beeld te geven van de ziekten en plagen waarmede een uitstervend negerras, dat van nature als niet proper is, gekweld wordt. Het is te begrijpen dat alleen zonnige levens kracht en een groote moed de weinige blan ken die in Lambarene arbeiden, voor een psychische ineenstorting kunnen behoeden. Zuster Van der Steen had het over de humo ristische eigenschappen van dc zwarten, die de Europeanen de kracht geven zooveel mo gelijk de dingen humoristisch te zien. Zij vertelde mij van een zwarte, hij heette Eban- gie. die voor de tweede maal en op zijn eigen dringend verzoek een gevaarlijke buikope ratie moest ondergaan, (kort voordat zuster Van der Steen naar Holland vertrok). De dokter was bang voor zijn leven, maar het vertrouwen van de zwarten in den Europce- schen fetlschman Is onbegrensd. Den avond voor dat hij ter operatietafel gevoerd zou worden, versierde hij zijn bed met groene en bruine boombladeren omdat hij feestelijk gestemd was over den goeden afloop Slechts in weinige gevallen wordt de pa tient weggemaakt. Ook Ebangie moest bij volle bewustzijn de operatie ondergaan. Ter wijl wij vreesden voor zijn leven vroeg Ebangie, toen hij door de dunne wanden het geluld van het bereiden van eten hoorde, lakoniek of hij niets kreeg: hij had zoo'n honger. „Wat wil Je eten", vroeg de zuster. „Bananen met visch". Er werd opdracht gegeven, waarop Ebangie vroeg of hij ook een vrouw kreeg die straks, als hij weer ln zijn kamer zou zijn dat lekkere eten naar zijn zin zou bereiden. Een en ander werd tijdens de hoogst ge vaarlijke buikoperatie rustig besproken. Ebangie stierf niet. Zuster Van der Steen vertelde ons dat het volkje in Lambarene. hoe diep gesteld het ook mag zijn op Schweitzer en zijn kleine leger, onbegrensd onbetrouwbaar is. De zwar tjes stelen alles wat los of vast zit. Voordat Ebangie geopereerd werd huisde hij in een der verblijven van het ziekenhuis. Op onver klaarbare wijze verdwenen er dagelijks vele Een ernstige dysenterie patient. kippen. De dader van de diefstallen was on vindbaar. Toen de goede maar hoogst onbe trouwbare Ebangie kort voor de operatie dc ziekenkamer niet meer verlaten mocht, wer den er ook geen kippen meer gestolen. Vele merkwaardige ontmoetingen kan zuster Van der Steen vertellen. Bijvoorbeeld van haar bezoek aan de „koning" aan den overkant der rivier, die Europcesch „inge richt" is cn zich Europeesch kleedt, van haar ontmoeting met eendoch laat ik het verhaal in de goede volgorde doen: Na een drukken dag wandelde zuster Van der SWen kort voor het vallen der duisternis (om zes uur) om het hospitaal. Bij het kerk hof werd zij overvallen door een merkwaar dige angst, zijn draaide zich om. en keek in twee groote. lichtende oogen. Een oogen- blik stond zij verstijfd van schrik, om het daarna onmiddellijk op een loopen te zetten. Vermoedelijk was het een gorilla die zuster Van der Steen in de duisternis belaagd had. Ik besluit dit verhaal van zuster Van der Steen met een passage uit één harer brieven in Januari 1930 in „Nieuws uit Lambarene" verschenen „Toch wel heerlijk om hier een tijd tc mogen werken Maar alleen mogelijk, voor wie niet zichzelf, of iets voor zichzelf zoekt. Want Lambarene vraagt veel. En lichamelijk cn geestelijk. Maar wat is dat werk noodig, tusschen al die duizenden, voor wie het ziekenhuis van Prof. Schweitzer het eenige cn groote licht is in hun lichamelijke ellende cn in hun geestelijke donkerheid". L. A.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9