FINANCIEELE KRONIEK. DE BETEEKENIS VAN HET MERKARTIKEL. LOURENS COSTER Meer bezwaren dan voordeelen. HAARLEM'S DAGBLAD genomen vliegensvlug is hij weer in zijn kamer, neemt in plaats van één glaasje, twee glaasjes, en is met nog grooter vaart bij Anne terug. Maurice draagt het heele stuk, hoewel Franzi (Claudette Colbert), Prinses Anna (Miriam Hopkins) en Koning Adolph XV (George Barbier) ook heel goed zijn. Het is een 100 pet. amusementsfilm, dus 100 pet. plezier. Polygoon, Fox Movietone en Paramount zijn boeiend en belangwekkend. Beppie de Vries, de bekende actrice zingt in de geluids-teekenfilm van Max Fleischer de in het Nederl. vertaalde tekst van „You are driving me crary", „Je maakt mij waan zinnig-" Op het tooneel doet een heer op zeer ge heimzinnige wijze een dame verdwijnen niet al'een maar zij is schijnbaar opgelost in een zwart jasje, dat in haar plaats te voorschijn komt, even later komt ze kalm uit de zaal gewandeld. PALACE. Twee menschen. Gustav Fröhlich en Charlotto Susa. betreft, geen sprake. De maatregelen, welke worden genomen om aan bestaande en drei gende moeilijkheden het hoofd te bieden, scheppen een zoo groote verwarring, dat men zich van de ontwikkeling der economische ZATERDAG 21 NOVEMBER 1931 film geworden; de velen die het boek gele zen hebben, zullen ook de film gaarne zien en zij die geen kennis namen van het boek zullen .aangetrokken door de reputatie van deze roman hun schade door middel van de film willen inhalen. Wij twijfelen er niet aan, of men zal hoogst voldaan over de indruk wekkende creatie van Gustav Fröhlich en het knappe tegenspel van Charlotte Susa, huiswaarts keeren. Op het tooneel de heer en mevrouw Speen hof f. de beroemde dragers van het echte Ne- derlandsche levenslied in een rijk gescha keerd repertoire dat zeer veel succes oogstte. De directie van het theater heeft er wel goed aan gedaan, zich de medewerking te verzeke ren van dit hoogst kunstzinnige echtpaar dat zooveel artistieke vitaliteit aan den dag legt! Van het bijprogramma noemen wij aller eerst de zeer goed geslaagde marionetten ge luidsfilm „Sherlock Holmes" een buitenge woon geestig geval, zeer knap geënscèneerd en bijzonder boeiend. Ook de diverse geluids journaals verdienen weer de bijzondere aan dacht. Alles bij elkaar dus een goed en rijk gevarieerd programma. 4. Wijziging raadsbesluiten voorschotten woningbouwvereenigingen ter verkrijging rijks voorschot. 5. Vergoeding art. 100 L.O.-wet 1920 2 bijz. scholen. 6. Verkoop strookjes grond Vergierdeweg. 7. Verleening medewerking aanschaffing projectielantaarn St. Veronicaschool. 8. Verhooging crediet bouw bijzondere school Louise de Colignylaan. 9. Onteigening 2 perceeien Raaks. 10. Wijziging overeenkomst met de zieken fondsen terzake verzekering ziekenhuisver- pleging. 11. Bestrating, enz. wegen ten Zuiden van de Zweminrichting aan de Houtvaart. 12. Beschikbaarstelling gelden inrichten perceel Nieuwe Gracht 3. 13. Instelling enz. cursussen voor jeugdige werkloozen. 14. Benoeming; a. lid Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum. b. tijd. leeraar Duitsche taal Gemeente lijk Lyceum. Voor den Politierechfer. .De versmade minnaar. Het kan voorkomen, dat een meisje een minnaar versmaadt, maar dat wil volstrekt niet zeggen, dat ze ook de geschenken ver smaadt, die hij haar heeft gegeven en de verstootene begrijpt dit dan niet, waarom hij pogingen doet al die bewijzen zijner liefde weer terug tekrijgen, waarbij hij ge woonlijk aan het kortste eind trekt. Zoo iets was te Zaandam het geval, maar de man, die hier de lijdende partij was, had de verkeerde gewoonte om zich moed in te drinken als hij naar het huis wilde gaan, waar hij vroeger met open armen was ont vangen. Dit zij hem vergeven, want er is eenige moed toe noodig, maar hij had beter gedaan nuchter te blijven, want dan had hij zijn verstand behouden en was niet gegaan. Hij ging dus wel en omdat hij geen verstand meer had, ging hij herrie maken en kwam in handen der politie, die hem naar het bu reau wilde brengen. Voor eigen veiligheid noemen ze dat, maar 't is nog de vraag, of je niet veiliger bent buiten den greep van agentenhanden. It is a long way to Tipmary, maar dit was ook een long way, een half uur gaans voor een nuchter mensch en 't is niet te verwon deren, dat de dronken man er half weg ge noeg van. had en daar had je de misère: de agent trok links, de ander rechts, de boel- ketting kwam er aan te pas, wat het genoe gen van het transport niet verhoogde, voor den arrestant tenminste en hij gaf den agent een schop, wat voor dezen weer minder aan genaam was; ieder krijgt zoo zijn deel in de verdrietelijkheden des levens. De afgewezen minnaar kreeg er nu nog wat bij: f 10 boete en een maand voorwaar delijk; dat voorwaardelijk had hij hieraan te danken, dat hij beterschap beloofde en den drank geen aandacht meer zou schenken. Overigens had onze vriend al heel wat op zijn boekje staan, wat den officier deed op merken, dat, als het meisje dit eerst later is te weten gekomen, het waarschijnlijk een domper op haar verliefdheid gezet zal heb ben; den man ziende, was voor velen, naar 't mij toescheen, die domper niet eens noo dig, maar de smaken verschillen. Hij deed grootmoedig afstand van zijn liefdegaven, blij als hij was, dat hij er zoo afkwam. De verdwaalde voetbal. De voetbal was in een gril, voetballen eigen, buiten het speelveld terecht geko men, wat niet verwonderlijk is, want dit was een straat in Krommenie, en rustte uit in een koolveld, De 'keeper of de linksbuiten of het heele uit drie personen bestaande elf tal, wilde den bal zonder plichtplegingen te rug halen, wat niet beleefd was tegenover den eigenaar van het koolgebied, die daar bezig was kippengaas te spannen. Hij ver bood dus het betreden van zijn veld. waarop het elftal hem uitschold voor rotzak en hij een stuk hout naar dat elftal wierp, dat terugdeinsde, zoodat de bal bleef rusten in zijn koolbeci, De moeder van een der voetballers meng de zich in het geval en nu komt er verwar ring: de juffrouw zei, dat ze een kind op tilde, de man, dat zij het kind over het hek wilde zetten, maar beiden war enhet er over eens, dat de man de juffrouw met het be sproken stuk hout een slag op den arm had gegeven. Hij beschouwde dit als de recht matige verdediging van zijn erf, toen de arm daarboven zweefde, doch dat bezorgde hem f 6 boete. „Er is een voorspel", zei de man en hij mocht dat meedeelen. Dat voorspel bestond hierin, dat de juffrouw vroeger dc kruide nierswaren niet betaalde, die ze bij den man kocht, waarom hij haar voor het raam had gehangen. Dit is maar bij wijze van spreken: hij bedoelde, dat hij zijn vordering voor het raam had gehangen. „Heeft het geholpen?" vroeg de rechter. „En of!" zei de man, „maar u begrijpt, dat ze het land op me in heeft," Dat begreep de rechter, maar dat nam niet weg, dat hij toch niet mocht slaan. Misschien kan de juffrouw hem nu voor de ramen hangen om den bal terug te krijgen, want die ligt er zeker nog. tenzij het elftal van een onbewaakt oogenblik gebruik heeft gemaakt om hem uit het doel te trappen. Lippcnbijters. Een man In Wijk aan Zee en Duir. had f 4 geleend aan een anderen man en beging de onvoorzichtigheid er om te vragen; het ver- eischt veel diplomatie om je eigen geld terug te krijgen. Hij kreeg ze dan ook niet, maar toen hij een toespeling maakte op een an deren schnkieischer, gaf de broer lan dezen hem zoo'n oplawaai, dat hij meteen knocked out was en een ander gaf hem er toen nog wat bij- Dit was ook weer het voorspel, want even later was de schuldeischer weer ter been en wandelde door het dorp, toen hij den man van de f4 weer ontmoette. Inplaafcs dat hij nu zijn verstand gebruikte, begon hij warem pel weer over die ongelukkige vier gulden, waarop deandere zei, dat als je van iemand geld moest hebben en die je niet betaalde, je het dan van zijn lijf moest afhalen. Nou, die methode zou dan meteen in toepassing worden gebracht, maar de schuldenaar be wees. dat hij in letterlijken zin den ander lustte, want hij beet hem een stuk uit de on derlip. Nu voor den rechter beweerde hij, dat zijn tegenpartij even begeerig was geweest naar menschenvleesch, want die zou hem een stuk uit de bovenlip hebben gebeten, maar dit leek nu een flauw smoesje, want zijn lippen waren gaaf. Overigens schijnen die kleinigheden in Wijk aan Zee geen invloed te hebben op de goede verstandhouding, want de gebet-ene verklaarden, dat ze weer goecie vrienden waren, terwijl zelfs de vier guldens nog niet betaald zijn. maar dat zou ook terechtko men. Inmiddels is er nog een schuld van f 10 aan den Staat bijgekomen en wie moet je daarvoor in de lip bijten? 1 De bedrijfsvrljheid van den detaillist is in de laatste jaren hoe langer hoo meer aan banden gelegd. De ongebreidelde concurren tiestrijd van weleer is aan het luwen en een der grondslagen van de oude liberalistische school heeft een gevoeligen knak gekregen. Het rad van den tijd kan men echter niet zonder overmatige inspanning een slag te rugzetten, nog daargelaten of het resultaat dan wel in overeenstemming met de gedane moeite zal blijken te zijn. Maar wel acht ik het van belang op te sporen op welke wijze die vrijheid op dusdanige wijze geknot is ge worden. Daarbij heeft m.l. het zich meer en meer verbreidende merkartikel een belang rijke rol gespeeld. De beteekenis van de door voering van het merkartikel voor ons geheele distributiewezen wordt m.l. in het algemeen onderschat. Het merkartikel degradeert den wdnkelier tot zetbaas. Laatstgenoemde toch heeft het merkartikel slechts aan den klant over te rei ken en hij heeft zijn plicht gedaan. De fabri kant bepaalt immers voor hem de kwaliteit en den prijs. Koopmanschap en vakkennis worden daardoor bij dezen winkelier hoe lan ger hoe meer op den achtergrond gedrongen. Hij dreigt door het merkartikel een ..dood element" te worden in de distributieketen. Zijn handbeweging is te vergelijken met die van den arbeider in de Ford-fabrieken of de inpakster in een sigarettenfabriek. Stomp zinnig werk; hetwelk den mensch neerhaalt tot machine. Evenzoo doet het merkartikel in menig opzicht met den distribuant. Het merkartikel werkt mede om de beun hazerij op het gebied van den detailhandel te vergrooten. Onder de vele wederverkoopers dezer artikelen is een groot percentage het welk dien verkoop slechts als bijzaak be schouwt en dus medewerkt om de reeds be staande desorganisatie nog wat te vergroo ten, in den vorm van verkoop beneden den vastgestelden prijs enz. Daarnaast staat het type bokserwinkel hetwelk zijn onstaan te danken heeft aan het merkartikel met vastgestelden detailprijs. In plaats toch. dat dit merkartikel den klein handelaar zou beschermen tegen onbehoor lijke prijsconcurrentie, zooals door velen ver wacht werd, is de bokserwinkel verschenen, die stelselmatig verkoopt beneden den vast gestelden prijs. Dat daardoor in verschuilen de branches voor bona-fide handelaren de toestand onhoudbaar wordt gemaakt is een bekend feit. De fabrikant-leverancier-van-merkartikelen bedient zich van twee systemen om zijn product af te zetten, Hij verkoopt of In eigen zaken of doet zulks door wederverkoopers. De laatste groep valt uiteen in: zelfstandige win keliers, agenten en reizigers. De verkoop- verdienste bij laatstgenoemde groepen is meestal uitsluitend gebaseerd op provisie. Ik acht dat systeem onjuist, ja zelfs in menig opzicht immoreel. De fabrikant zoekt in ieder geval propagandisten, die hij bij het boven omschreven verkoopsysteem alleen aan zich kan binden door hooge provlsieuitkeerlng. Daarin schuilen vele gevaren. Het- belangrijk ste daarvan is, dat dit systeem den consu ment meestal niet ten goede komt. Immers, de fabrikant zal, indien hij geplaatst wordt voor de keuze: een lagcren verkoopsprijs of een hoogere provisie voor den wedervevkoo- per, veelal tot het laatstgenoemde besluiten, omdat daarin voor hem de groot-'' kracht ligt voor het in dienst krijgen cn houden van be kwame wederverkoopers. Maar daarnaast prikkelt dit verkoop systeem den fabrikant in het algemeen niet om het beste tc geven, wat hij geven kan. Zijn afzet heeft hij in handen van anderen gegeven. Die „anderen" hebben vóór alles belang bij de provisie welke zij ontvangen. Zij zien niet in dc eerste plaats naar de kwa liteit van het product, neen, de uit te koeren provisie is no. één. Het is wel onnoodlg to zeggen, dat deze wijze van werken al zeer on economisch is. Zij is door de doorvoering van het merkartikel en de wijze, waarop dit ver kocht wordt, hoe langer hoe evidenter ge worden. Ten slotte heeft het merkartikel medege werkt om den verkooper gemakkelijker te brengen tot het onderteekenen van een con tract met een minimum-afname van x stuks binnen y maanden. Daaraan verbindt men dan meestal de bepaling, dat dc verkooper. bij getrouwe naleving, oen omzct-bonificatie of iets dergelijks ontvangt. Herhaaldelijk komt het voor. dat dergelijke contracten een te groot kwantum aangeven en den verkooper tegen den tijd. dat het contract afloopt, voor dc keuze stellen óf zijn extra-provisie mis tc loopen óf middelen tc beramen om zijn sur plus alsnog te liquideeren. Kiest, hij laatst genoemden weg, dan is hij meestentijds ge dwongen zijn overeengekomen verkoopcon dities geweld aan te doen. Ongetwijfeld heeft het merkartikel ook zijn goede zijden. Uit hygiënisch oogpunt beschouwd is het verpakte merkartikel van groot belang, terwijl de vaste prijsnotecrin- gen, gewoonlijk aangebracht op de etiketten, bussen, doozen of anderszins voor velen groote bekoring hebben. De voortschrijdende verbreiding van het merkartikel heeft mJ. evenwel meer bezwa ren dan voordeelen, alles beschouwd in het licht van het heden ten dage bestaande dis tributiesysteem. MOLLERUS. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. RUIM 4600 GEZINSHOOFDEN ALS LID INGESCHREVEN. De associatie voor Lijkbezorging hield Donderdagavond in het Blauwe Kruis haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer Smit. In zijn openingswoord bracht de spreker dank aan den heer Kaleveld die gedurende eenig entijd het voorzitterschap van de vereoniging heeft vervuld doch we gens vertrek naar elders heeft moeten be danken voor zijn bestuursfunctie. In navol ging van Haarlem zijn nu reeds in Amster dam. Zaandam. Alkmaar, den Haag. Delft en Rotterdam associaties opgericht terwijl in diverse plaatsen men zich met dc op richting bezig houdt. Door de bestaande As sociaties worden pogingen in het werk ge steld om te komen tot een samenwerking in federatief verband. Mededeeling werd gedaan van vele inge komen dankbetuigingen voor de correcte uit voeringen welke door de Associatie werden verricht. Uit het uitvoerig jaarverslag van den se cretaris bleek dat het ledental over het af- geloopen jaar met 564 is toegenomen en op 1 November 4670 bedroeg. (Sinds 1 November zijn nu weer 120 nieuwe leden ingeschreven). In het afgeloopen boekjaar werden 161 be grafenissen uitgevoerd, waarvan verschil lende naar andere plaatsen. Een woord van hulde werd gebracht aan het personeel en aan de contractante, terwijl medegedeeld werd dat pogingen om het personeel ook onder de bepalingen van de Ziektewet te doen vallen met goed resultaat werden be kroond. Het jaarverslag werd met algemeene stem men goedgekeurd, evenals het financieel verslag van den penningmeester. Bij de verkiezing in de vacature van den heer E. Kaleveld werd de heer E. Cousijn bij acclamatie gekozen. OPERETTE KOOR EXCELSIOR. Zondag 22 November geeft bovengenoemde Vereeniging, onder directie van Jan Over- huis, haar openingsvoorstelling in den Stads schouwburg. Opgevoerd zal worden „Het vroolijke Weeuwtje". van Franz Léhar, ope rette in 3 bedrijven. Het is een vroolijke, luchtige operette met bekende melodieën, begeleid door eenige leden van de H.O.V. Verder muzikale medewerking verleent de Muziekvereeniging „Voorwaarts", directeur Henry Schulpzand. BAZAR „SINT RAPHAëL". Ten bate van het R.-K. Herstellingsoord „Mgr. Mutsaers" is door de afdeelingen Haar lem I cn Haarlem II van den R.-K. Bond van Spoor- en Trampersoneel ..Sint Raphael" in het gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat een bazar georganiseerd, die Vrijdagavond door den Weleerw. heer Th. van der Lugt, geestelijk adviseur der afdeeling Haarlem, in tegenwoordigheid van een groot aantal gc- noodigden geopend werd. Onder hen waren de raadsleden mevrouw Hoekstra, Klein en Van Tetering. Kapelaan Van der Lugt prees de rgani- satoren van dezen bazar voor het schoons, dat zij tot stand hebben gebracht, waarmee hij hen van harte gelukwenschte. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat deze bazar on danks alle moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, alle voorgaande zou over treffen. En dat achtte hij heel goed, want er worden steeds meer leden van St. Raphael in het Mutsaers-oord te Venlo verpleegd en die zijn over hun verblijf aldaar uitermate te vreden. Spreker dankte allen, die hadden medegewerkt tot het tot stand komen van dezen bazar. „Door dezen bazar moet niet alleen veel geld binnenkomen", zei spreker, „maar ook de mooie cn eensgezinde geest van St. Raphael moet. er door naar voren ko men". Hij hoopte tenslotte, dat de bazar in het middelpunt van Katholiek Haarlem zou staan. Hiermee verklaarde hij den bazar voor geopend. De heer P. dc Rooy. voorzitter der afdee ling Haarlem, dankte Kapelaan Van der Lugt voor zijn beredwilllghcid om dezen bazar te willen openen. Hij ontveinsde zich niet., dat men tegenwoordig een gewichtig werk op zich noemt om een bazar te organiseeren, wil men er tenminste <ie vruchten van pluk ken, die er van verwacht worden. Hij hoopte, dat door innige samenwerking veel geld zal binnenkomen voor het schoone doel', het verzorgen van het. R.-K. Spoor- en Tram personeel in het Mutsaers-oord. De aanwezigen verspreidden zich daarna in de feestelijk versierde zaal. Zij gingen de imitaliewinkels binnen om er met lichter ge worden beurzen weer uit te xoorschijn te okmen. Wegens de vele attracties hcerschte er een buitengewoon prettige stemming, die nog verhoogd werd door de medewerking van een verdienstelijk spelend mondorgelorkest. Deze bazar duurt tot cn met a.s. Maandag. TOESTAND VAN EVERT CORNELIS ONGUNSTIG. Naar het Handelsblad verneemt Is in den gezondheidstoestand van Evert Cornells plotseling een ongunstige wending gekomen. Zijn toestand moet vrij bedenkelijk geacht worden. npun (pmilWiUMK (A AN V Uj ■XI O GOED VERZORGD DRUKWERK VERGROOT UW OMZET DRUKKERIJ (HAARLEM'S DAG BLAD) HAARLEM VOOR COED VERZORGD DRUKWERK lj-Jté sSfinM Het boek van Voss is in Nederland over bekend. „Zwei Menschen" is een dier wer ken, die als zoovele Duitsche romans in den loop der jaren hier burgerrecht gekregen hebben. Voor de oude school in de filmindus trie is een dergelijke roman bij uitstek ge schikt voor verfilming. Het milieu een kasteel in Tyrol en de bergen leent zich uitermate voor verbeelding in den acteur Gustav Fröhlich ligt de rol van den tot ver twijfeling gebrachte Rochus Enna, die om der wille van een belofte van zijn moeder zijn geliefde opgeeft en het priesterschap aan vaardt, voortreffelijk. De zwakke stee in de compositie van h-°t boek (het onaanvaard bare van enkele belangrijke details) is merk waardigerwijze ook de zwakke plek in de film geworden. Het is moeilijk om in dit alles te gelooven. Dit is ons eenige voorbehoud, Voor het overige' is „Zwei Menschen" een frissche, knap geregisseerde en zeer boeiende TIJDSCHRIFTEN. „Het Vliegveld". Wij ontvingen van het maandblad „Het Vliegveld" het Novembernummer. Uit den in houd noemen we: Overeenkomst tusschen de Italiaansche en de Nederlandsche regeering, door Kan; Eeni ge persoonlijke ervaringen met brandblusch- apparaten in het luchthavenbedrijf door L. F. Bouman; Uit de valscherm-wereld door Henri Hegener; Professor Piccard over zijn hoogtevaart; Uit de practijk van het vliegen door jhr. G. Sandberg en het dagboek van Roosje Kohier, betreffende haar Indië Holland tocht. Verder zijn er de gebruikelijke rubrieken als Boekbespreking en „Van onze vliegvel den". Korte haussevreugde. Geen tastbare verschijnselen van her stel. Nieuwe verwarring in het internationaal handelsverkeer. Duitschland's positie nog steeds précair. Stijgend vertrouwen in binnenlandsche obligaties. De Amsterdamsche beurs, wat dc aan- deelcnmarkt betreft, opnieuw in reactie. De „lichte inzinking", waarvan wij in ons vorig overzicht repten, heeft deze week aan gehouden. Op de aandeelenmarkt zoowel te New York, als Londen en te Amsterdam is het optimisme weer verdwenen; trouwens de aanleidende oorzaken ook. Op de tarwemarkt is een gevoelige reactie ingetreden, waaruit wel blijkt dat dc jongste hausse niet ten volle op deugdelijke motieven gebaseerd was. Wel iswaar zijn de oogstramingen voor 1931/'32 kleiner, de voorraden blijven buitensporig groet en ten aanzien van den Russischen ex- port in de komende maanden heeft men niet de minste zekerheid. Ook' voor andere grond stoffen zijn de prijzen de laatste dagen weer iets ingezakt. Zoo is de stemming op de ko- permarkt, waarvoor men in Wallstreet uiterst, gevoelig is, weer slechter geworden, omdat de langdurige onderhandelingen over beperking der productie nog altijd niet tot een defini tief resultaat hebben geleid. De voorraden zijn intusschen in die mate gestegen dat het percentage der beperking steeds hooger moet worden gesteld en wat koper betreft thans reeds 50 pet. zou moeten bedragen om doel treffend te zijn. Terwijl hier dus een krach tige stimulans voor de New-Yorksche fond- senmarkt is weggevallen, heeft de verlaging van dividenden en de ver-wachting dat het einde daarvan nog lang niet in zicht is, nieuwen druk op de koersen uitgeoefend. Het publiek heeft zich weer van de beurs terug getrokken, de handel is ingekrompen, luste loosheid is weer haar voornaamste kenmerk. We hebben er de laatste weken meer dan eens op gewezen dat men bij de beoordeeling van de z.g.n. haussefactoren groote voorzich tigheid moest betrachten, omdat de dieper liggende oorzaken van de werelddepressie nog niet zijn opgeheven. Zij zijn dan ook deze week wederom op den voorgrond getreden. Men heeft hier, gelijk bekend is, te denken allereerst aan de politieke verhouding tus schen Frankrijk en Duitschland, die de finan- cieele verhouding tusschen deze twee landen beheerscht en aan de oplossing van Duitsch land's groote moeilijkheden in den weg staat. De rechtstreeksche besprekingen tusschen de regeeringen vanDuitschland en Frankrijk met groot enthousiasme begroet, hebben tot dus ver nog geen definitief resultaat opgeleverd. Integendeel, de beschouwingen over de rege ling, welke getroffen moet worden voor de binnenkort vervallende credieten aan Duitschland, luiden de laatste dagen weer in mineur en telkens weer komt de vrees op dat Duitschland gedwongen zal zijn een morato rium aan te vragen. Het gaat hier over ette- lijke milliarden, welke in normale omstandig heden zouden moeten worden geconsolideerd, hiervan kan echter in dezen tijd geen sprake zijn. Daarmede blijft Duitschland's finan- cieele positie wankel, te meer ook omdat de gouddekking van het Duitsche bankpapier reeds eenigen tijd geleden beneden het wet telijke minimum gedaald is. Voor Duitsche obligaties worden dan ook weer lagere koer sen genoteerd. Wat voorts den algémeerieh' toe-nnd be treft, zijn er deze week helaas weinig aan wijzingen dat hij zich in de gewenschte rich ting ontwikkelt. Hoewel men bij al de mi sère, die men in ons werelddeel zelf door maakt, niet diep onder den indruk Is van de verwikkelingen tussschen China en Ja pan, komen zij toch eerder den baissiers in het gevlij, omdat deze beide groote Aziati sche landen voor hun economische ontwik keling. welke ten nauwste met die van ons werelddeel samenhangt, allereerst rust noo dig hebben. Van rust is er trouwens in dezen tijd. althans wat de economische en finan- cieele toestand der handeldrijvende landen verhoudingen absoluut geen voorstelling kan maken. De drang naar tarief verhoogingen als middel tot bescherming van eigen in dustrie en belemmering van den import, dringen den wereldhandel op geheel nieu we wegen, beter gezegd, snijden de wegen tot een normale ontplooiing van dien wereldhan del af en plaatsen de verschillende landen meer en meer in een positie van economisch isolement, waarvan men niet weet wat zij voor goeds, of voor kwaads zal opleveren. Ook op de Amsterdamsche beurs heeft men den druk daarvan gevoeld. Aan den Nederlandschen handel op het buitenland worden steeds nieuwe belemmeringen in den weg gelegd. De handelscijfers over October geven daarvan ree'ds blijk, en uit een adres van Polak Swartz's Essencefabrieken te Zaandam aan onze regeering kan men le zen dat in vele gevallen voor geëxporteerde goederen geen betaling kan worden verkre gen. Ook het feit dat Duitsche dollarobliga ties in Duitschland alleen nog mogen worden verkocht wanneer de opbrengst daarvan in Duitschland geblokkeerd blijft, is een bewijs dat öiet alleen het goederenverkeer maar ook het internationaal betalingsverkeer steeds meer vast raakt. Het ziet er naar uit en ook de verhoog de invoerrechten hier te lande zijn er een aanduiding van dat elk land langzamer hand economisch en financieel meer en meer op zich zelf komt te staan. Wat ons land betreft, is het een moedge vend verschijnsel dat het vertrouwen in onze financieele en economische positie den laat- sten tijd eer is versterkt dan verzwakt. Men kan dit afleiden uit de grootere bereidwillig heid, waarmede gelden beschikbaar worden gesteld ten behoeve van de obligatiemarkt, die voor Nederlandsche staatsfondsen een vast aanzien behoudt en voor Indische ge meentelijke en provinciale leeningen is ver beterd. Het groot succes van de uitgifte der 4 1/2 pet. obligation Noord-Holland a 97 3/4 pet. is inderdaad een vei-heugend verschijn sel en heeft reeds enkele gemeenten den moed gegeven om ook met een nieuwe lee ning aan de markt te komen. Dc daling der prolongatierente tot 1 1/2 pet. wijst welis waar in de eerste plaats op een nieuwe in krimping van den fondsenhandel, maar mag toch ook als een aanduiding van een ietwat ruimere geldmarkt worden gezien. Wat nu de verschillende afdeelingen ter beurze' van Amsterdam betreft, overal zijn de koersen iets teruggeloopen, zelfs voor aan deelen Philips, die als gevolg van gunstiger bedrijfsberichten weer tot boven pari waren gestegen. 1-Iet uitblijven van betere prijzen voor suiker en rubber, koffie en thee deed ook op de betrokken afdeelingen alle animo weer verloren gaan. De berichten over de krachtige maatregelen tot bezuiniging op de bedrijfsuitgaven der Indische cultuurmaat schappijen maakten blijkbaar geen gunstl- gen indruk, hoewel zij toch den aandeelhou der in het algemeen niet onaangenaam kun nen zijn. Vatten wij het bovenstaande samen, dan zou men kunnen zeggen dat de smalle licht streep, welke men de vorige week aan den horizon ontdekte, weer is verdwenen. De morgenstond scheen gekomen maar het is nog nacht. LETTINGA. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad d?r gemeente Haarlem gehouden, op Woensdag 25 November 1931. des namiddags ten 1.30 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift mej. A. C. Opbroek om eer vol ontslag onderwijzeres dagopenluchtschool. 2. Geldleening. 3. Balans enz. 1930 woningbouwvereeni gingen (stichtingen) a. St. Bavo; b. Huis ter Cleeff. c. Vooruitgang. d. Ons Huis.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11