UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 21 NOVEMBER 1931 VIERDE BLAD IJMUIDEN MARINUS ADAM. 10 JAAR DIRIGENT VAN „EUPHONIA". Deze maand, de juiste datum is helaas on bekend, is het 10 jaar geleden, dat de heer Marinus Adam te Haarlem benoemd werd tot dirigent van het Symphonje-orkest „Èuphonie" te IJnuiiden (O.) BESOMMINGEN. ff an den: Trawlers: 460 Derika 1600.— 330 Luther 1600.— 345 Ommering 2100.— 300 Plutos 1600.— 160 Holland IV 1000.— 80 Amstelstroom 1700.— 180 Avidia 900.— 290 Poolzee 1300.— 200 Eendracht I 1300.— 70 Pelikaan 2000.— 70 Maria Elisabeth 1500.— 60 Walrus 1400.— Kotters: E 8 f 230; Kromhout f 160. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.90f 0.65. Griet per 50 K.G. f 45—f 22 Tongen per K.G. f 1.45f 1. Middelschol per 50 K.G. f 27 Zetschol per 50 K.G. f 24—f 15.50 Kleine schol per 50 K.G. f 18f .260 Schar per 50 K.G. f 8—f 1.30. Vleet per stuk f 2.50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 26.50f 22 Middelschelvisch per 50 K.G. f 15f 12. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 10.50 f 7.10. - Kleine schelvisch per 50 K.G. f 7f 3.60 Kabeljauw per 125 KG. f 30—f 26. Gullen per 50 K.G. f 9—f 0.10. Leng per stuk f 0.80f 0.40, Heilbot per K.G. f 1.10 Wijting per 50 K.G. f 2.70—f 0.80. Koolvisch per stuk f 0.55f 0.33 Makreel per 50 K.G. f 7.50—f 5 Versche haring per mand f 4.15f 3.20. Gezouten haring f 3f 3.80 per mand. UITSLAANDE BRAND. Ongeveer half tien werd Vrijdagavond een uitslaande brand gemeld in de bokking- rookerij van den heer P. Goedhart aan de Zuidzijde. Op een afstand was al te zien, dat het vuur weldra duchtig om zich heen had ge grepen. Groote vuurmassa's teekenden te gen den donkeren hemel en een vonkenre gen spreidde zich over de omliggende ge bouwen uit. Het bleek, dat van de rookerij, een houten gebouw, niet veel meer over zou blijven. Aan alle kanten lekten de vlammen en het was een ware vuurzee. De brandweer welke zeer spoedig ter plaatse was, tastte het vuur met 2 slangen 'op- de waterleiding aan en na tien minuten 'kon men spreken dat zij den brand meester was. De spuitgasten hadden het in den dik ken rook zwaar te verantwoorden. De brand bleek te woeden in een oude bokkingrookerij welke thans gebruikt werd als opslagplaats van turf en molm. Hierdoor ontstond dan ook die verstikkende rook. Achter deze opslagplaats was veel hout, dat echter door het actieve optreden der brandweer behouden is. De eigenaar van het gebouw, de heer P. Goedhart, deelde ons mede, dat hij niet kon begrijpen hoe de brand ontstaan was, ter wijl twee rijksveldwachters vijf minuten vöör het uitbreken van den brand nog voor de rookerij hadden staan praten en niets hadden bemerkt. De omliggende gebouwen van den heer P. Goedhart konden behouden blijven. De bokkingrookerij was met inhoud ver zekerd, DE VANGST VAN SARDIEN. Men schrijft ons: Zooals men reeds heeft kunnen lezen is de eerste sardien van dit seizoen weer aange voerd. Wij schrijven „dit seizoen" omdat de sardienvissoherij een seizoenwerk is. Het zal wel interesseeren te vernemen, hoe men deze vïschjes verschalkt. Hiervoor zijn velerlei manieren, waarvan twee de moeite van het beschrijven wel waard zijn. Voor de meest primitieve daarvan moet men wel tegen een beetje koude kunnen, ten eerste omdat dit vischje hier in den winter verschijnt, tep tweede omdat deze visscherij in open vletten uitgeoefend wordt. Voor deze visscherij wordt gebruik gemaakt van de kuul, hetgeen wel een verbastering van het woord kuil zal zijn. Voor deze kuul heeft men tevens een zwaar anker en een lange tros noodig. Het anker wordt op een tros van ongeveer 100 M. weggeworpen. Men laat de vlet dan met den stroom mededrijven totdat de tros afgeloopen is, waarna men deze op den kop vastzet. Dan gaat de kuul voor over den kop van de boot te water. De kuul bestaat uit twee palen, waarvan er een op de opper vlakte van het water komt. De andere is zoo danig bezwaard dat hij op ongeveer 4 M. diepte zinkt. Hiertusschen zit de kuul gespan nen door een raam van pl.m. 16 M2. opening en is 15 Meter lang. Alles wat er voor konu stroomt nar binnen en kan. omdat er een zoogenaamde keel in gebreid is, niet meer terug. Tijdens het tij wordt de .jcrop enkele malen geledigd, hetgeen ongeveer een paar minuten kost. Een eerst vereischte is dus ge duld en gehardheid tegen koude. Men kan slechts stil zitten, ruimte om te loopen is er in de vlet niet en slechts bij uitzondering is deze soort vischerij loonend en wordt dan ook alleen maar uitgeoefend als men niets beters te doen heeft. Met de botter wordt deze visscherij ook uitgeoefend, doch zelden door één botter. Men vischt dan met een zoogenaamd span. d.w.z. dat twee botters het net tusschen zich in nemen en het met motorkracht vooi'ttrek- ken. Men gebruikt hiervoor dan een zeer nauw gebreide kor, zoo ongeveer hetzelfde model in het klein als de trawlers gebruiken. Borden zijn dan niet meer noodig. Hiervoor gebruikt men dan zg. kneppels (stokken van onder be zwaard). Vangsten van 300 a 400 manden per etmaal zijn dan ook geen uitzondering. Het is voor de menschen een drukke, doch dikwijls een goed betaalde tijd. Het vischje vindt later, verder zwemmend in de olie, zijn weg wel door de wereld. Op menige tafel is het een zeer geziene gast, alhoewel de visscherman ze zelf echter zel den eet. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 19 November: Ned., Vechtstroom, Huil. 20 November: Grieksch, "Eugenia Milana, Rotterdam. Engelsch, Stanislas, Leith. Engelsch, Gateshead, New Castle. Engelsch, The Duchess, Gent. Ned., Nieuwendam, Londen. Engelsch, Haselwooth, Archangel. Ned., Fauna, Hamburg. Zweedsch. C. F. Lüljevalch, Stettin. Duitsch, Wigbert, Hamburg. Noorsch, Delfines, Drontheim. Vertrokken schepen: 20 November: Engelsch, Tringa, Liverpool. Ned., Magdale, St. Kitts. Ned., Colombia, Colon. Duitsch, Konzul Schulte, Emden. Ned., Maas, Rotterdam. Deensch, Vredensborg Antwerpen. Ned., Meuse, Parijs. Ned., Saturnus, Valencia. Duitsch, Landsee, Kopenhagen. Ned., Orpheus, Kopenhagen, Duitsch, Cremon, Hamburg. •Poolsch, Krakow, Emden. Duitsch, Rhenania, Frederikshaven. Deensch, Stegelborg, Dakar. TENTOONSTELLING MOND- EN TAND- HYGIëNE. Vrijdagmiddag had de tentoonstelling een druk en belangstellend bezoek der hoogste klassen der openbare bijzondere scholen met de onderwijzers. De kinderen waren vol be langstelling voor hetgeen ze te zien kregen en wij twijfelen met of velen zullen hiermede hun voordeel doen. Vrijdagavond waren ook weer veel belang stellenden aanwezig. Te ongeveer 8 uur open de de heer B. L. Paerl, tandarts en voorzitter van het uitvoerend Comité de druk bezochte bijeenkomst en gaf daarna het woord aan den heer A. J. J. C. van Hasselt, vice-voorzit- ter van de Ned. Mij. tot bevordering van tandheelkunde in Den Haag. Spreker begon den wensch uit te spreken dat zijn onderwerp „Mond- en tandverzorging" iets moge bij dragen tot steun in den strijd tegen tandbe derf. Onze mond is de ingangspoort voor de spijzen en dranken en nu moeten wij wel zor gen dat die poort zoo zuiver mogelijk is. Op- het spreken en zingen heeft het gebit veel in vloed. Wanneer het voedsel door slechte tan den en kiezen niet fijn gekauwd kan worden, zullen de gevolgen niet uit blijven. Maagkwa len en meer dergelijke ziekten kunnen hier door ontstaan. Pijn in den mond veroorzaakt verlies van arbeidslust en dit kost geld. Spre ker gaf nu een uiteenzetting van wat door tandbederf kan ontstaan: rheumaliek, hart- aandoeningen en wat dies meer zij. Het la daarom zoo goed dat er over mond- en tand- hygiëne gesproken wordt. Tandbederf kan ook voortkomen door het gebruiken van pa.pperige stoffen. Beter is het meer vruchten te eten. waardoor de tanden niet worden bezet met een kleverige massa. Bij dieren komt heel weinig tandbederf voor, omdat de dieren in het wild zich voeden met hard voedsel. Als kinderen vroeg gecontro leerd worden is tandbederf zoo goed als uitge sloten. De eenige manier om het jonge ge slacht te vrijwaren voor tandbederf is, ze goed in te lichten. De resultaten van behandeling bij kinderen zijn verbluffend. Nadat spreker aangaf hoe een mond schoon gehouden moet worden, eindigde hij met den wensch dat ieder zijn best zal doen om de wijze lessen ter harte te nemen, zoodat op den duur tandbe derf uitgesloten zal zijn. Tandarts Paerl zeide spreker dank voor zijn rede. DE VISSCHERIJ. WEEKOVERZICHT. Het aantal stoomtrawlers dat iedere week aan den afslag komt-, blijft zoo ongeveer ge lijk, doch waar het in hoofdzaak om begon nen is, dat is nog lang niet iedere week het zelfde, nl. de besommingen. Deze waren do vorige week gemiddeld per boot f 2415 en nu deze week 78 stoomtrawlers met een gemid delde van slechts f 2250. Dat het bergaf waarts gaat juist in de anders be'ste vis- scherijmaanden beteekent dus dubbele ach teruitgang en dat blijkt ook wel hieruit dat de reederijen er weer toe over moesten gaan om de booten met de laagste besommingen uit de vaart te nemen. De vangsten waren werkelijk best doch de prijzen zijn deze week aan den lagen kant en Vrijdag waren de prij zen zelfs zoo laag als men ze in langen tijd niet gehad heeft. Het is dan ook niet te ver wonderen dat booten met vangsten van 400 a 500 manden visch slechts een besomming van f 1300 tot f 1600 konden halen, terwijl met normale prijzen deze besommingen toch minstens f 3000, a f 4000 hadden kunnen zijn. De vischprijzen zijn niet alleen in IJmui- den zoo .laag want uit België kwamen Vrijdag berichten dat de visch aldaar zelfs in 't ge heel geen koopers kon vinden wat voor de ^handelaren welke Donderdag jl. hun visch in consignatie naar België hadden verzon den een geweldige strop zal zijn, afgezien nog van de kwestie wanneer of men daar weer de visch heen zal kunnen zenden met kans op eenige winst. De aanvoer van goed- koope visch uit Noorwegen heeft aan de prijzen ook niet veel goeds gedaan. De com missie tot onderzoek van het trawlerbedrijf schijnt dan ook den ernst van den toestand wel in te zien daar de reederijen alhier deze week een circulaire ontvingen betreffende de beantwoording van verschillende vragen door deze commissie gesteld. Deze week kwa men hier ook weer de botters met de eerste sardien binnen, de z.g.n. zilvervloot en ook hier ging het met de prijzen wonderlijk toe, den eenen dag betaalde men per mand f 1.90 a f 2.10 en den volgenden dag kon een botter niet meer dan 5 cent per mand maken dus zoo goed als waardeloos te mijl er Vrijdag weer f 1 a f 1.40 per mand werd betaald, ook een bewijs dat de prijzen even snel kunnen stijgen als zakken. OPGELEGD. De stoomtrawlers „IJselmond" IJm. 78 en „Eemmond" IJm. 76 van de scheepsexploita- tie-maatschappij ,,de Riviermonden" werden door de slechte besommingen opgelegd. Bei de stoomtrawlers besomden te zamen in 14 dagen f 2900. NAAMSVERANDERING. De stoomtrawler „Gelria" IJm. 4 zal heden, Zaterdag 21 November onder den naam van „Knikker" IJm. 4 uitvaren. BLOEMENDAAL „TUINBOUW". Voor een eivolle zaal sprak Vrijdag Dr. Zeno Kamerling. De voorzitter de heer E. A. W. Hirschfeld, sprak een speciaal woord van welkom tot den burgemeester en mevr. Den Tex, aan wie orchideeën werden aangeboden. Dr. Kamerling hield daarop een inleiding over het tropisch oerwoud. Het oerwoud is de ondoordringbare wildernis die een ge- de ondoordringbare wildernins die een ge tuigenis geeft van de overweldigende groei kracht der tropen. Behalve in de steppen en woestijnen en woestijnen en langs de zee treft men oerwouden aan b.v. in Zuid-Ame- rika, Borneo. Guinea, Sumatra, enz. Het plantenleven is er zoo sterk, dat de dierenwereld op dc tweede plaats is gedron gen. De cultuurmensch is de onverzoenlijke vijand van het oerwoud. Hij drukt het terug. Het aantal soorten is zoo groot, omdat er door de hooge temperatuur geen selectie plaats vindt. De lezing werd verduidelijkt door een serie lantaarnplaatjes. De volgende punten werden toegekend: Viburnum, C. Sipkes. lof der Jury; Groep Primula's 7 p., Van Wufferen; Adianthum 8 p., idem; Nephrclepus 10 p., idem; Primula abc, 8 p.. idem; Chrysanthemum 8 p., Mul der; Bloemstuk Primula's 9 p.. Beunder; Chrysanthemum Peckou 6 p., Mulder; Groep Cyclamen 9 p., Koper; Bloemmand Begonia 10 p.. Beunder; Chrysanthemum 9 p., Muld- der; Chrys. ondine 9 p., idem; Chrys. Wil liam 10 p.; 12 stuks cyprepedium, 10 p.. Van Cx-uyningen; Begonia optima, 9 p. Boegscho- ten; Groep Orchideeën 9 p., idem; Cyclamen gigantiunx 10 p„ idem; Nephrolepus White- manni 10 p., Van Wufferen; Begonia gloire de Rothschildt 9 p, Boegschoten; Kropsla 10 p., idem; Croton, 10 p., idem; Cyclamen, 8 p., Benuder; Begonia 9 p., idem; Begonia 10 p. Mulder. HEEMSTEDE Het is nu sprot-tijd. In VoU-.rdam xoorden sprot en spiering aan pennen geregen COMMISSIE VAN WINKELIERS Vrijdagavond was een vrij aanzienlijk aantal leden der Neutra'e en R.K. Winkeliers vereenigingen bijeen in Café-Restauxant „Hof van Heemstede". Besloten werd. beide vereenigingen te ontbinden. Een 2-tal com missies werd benoemd voor de controle der beide kassen, waarvan het batig saldo on der de leden zal worden verdeeld. Daarna volgde de slotvex-gadering der Eerste Heemsteedsche Verkoopwoek, we'ke vergadering werd geleid door de heer Carl van Enxpelen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten waren geweest f 720 en de uitgaven, f 768,40. welk nadeelig saldo uit de beide kassen wordt betaald. V/at be treft de bonnenreclame bieek dat de inkoms ten waren f 1936, en de uitgaven f 983.85, zoodat een bedrag van f 1002,15 kan afge dragen worden aan de Vereeniging ter be strijding van drankmisbruik en de com missie tot ontspanning der Werkloozen. Staande de vergadering werden door een controlecommissie de boeken en bescheiden van den penningmeester, den heer Jansen, nagezien en accoord bevonden. Vervolgens i kwam in behandeling de oprichting der per- manente comissie tot behartiging der Heem- I steedsche Winkeliers. J Na ampele bespreking werd tot stichting 1 overgegaan. Als voorzitter werd gekozenx dej heer C. R. van Empelen, als Vice-voorzitter dc heer P. Oosterhoorn en als commissieleden de heeren J. Jansen, N. Wildschut, G. Rckoert. E. J. van Lent. G. H. Rotteveel, P. N. L. Tum- mers en C. G. A. Hoppezak. De commissie kreeg de opdracht een voor- loopig reglement samen te stellen. KASGELDLEENING 1931 B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten: I. in het raadsbesluit van 27 November "30, inzake het aangaan van kasgeldleenlngcn voor den dienst 1931 in de plaats van „1 per cent" te lezen „lyx percent". II. het bedrag hetwelk volgens het onder I genoemde raadsbesluit in maximum mag worden opgenomen, te vexhoogen met twee honderd duizend gulden. KLEINE HOUTSTRAATVEREENIGING EEN PUZZLE. Het bestuur der Kleine Houtstraat-Ver- eeniging (N. Z.) heeft tegen St. Nicolaas een plan ontworpen voor een puzzle. Een commissie heeft n.l. een oplossing vastgesteld, die geraden moet worden uit de namen der leden van de Vereeniging. Deze leden hebben in hun etalage een kaart hangen met nadex*e gegeven voor de zen wedstrijd. Iedere kooper in deze zaken ontvangt gratis een bi"jet, waarop alle bij zonderheden omtrent deze puzzle vermeld staan en die tegelijk dienst doet als wed- strijdformulier. Er worden zeer fraaie en waardevolle prijzen voor de oplossers uitgeloofd, o.a.: Ie prijs: Een ameublement. 2e prijs: Compleet B. K. Keukenuitrusting 3e prijs: Stofzuiger, met 1 jaar garantie. 4e prijs: Een eetservies, 5e pidis: Thee-dressoir. 6e px-ijs: Staande Schemerlamp. 7e px'ijs: Huiskamerlamp. Enz. enz. De Firma Gebrs. Horst, Kleine Houtstraat 49 zal deze prijzen van Dinsdag as. af in haar etalage tentoonstellen. Deze wedstrijd duurt van 21 November tot en met 5 December. TENTOONSTELLING „KIND EN KUNST' Maandagmiddag a.s. zal „het Huisvrouwen- strijkje" van 3 uur af spelen in de ton toon stellingszaal. De entréeprljs wordt voor dien middag niet verhoogd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op de lezing van Prof. Huib Luns a.s. Donderdag middag. Onderwerp „Kind en Kunst". WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. Vrijdagavond omstreeks half 8 had er op den hoek Kruisweg en Kennemerplein een aanrijding plaats tusschen een auto en wiel rijder, doordat de autobestuurder de bocht naar links te klein nam. Het rijwiel werd be schadigd, De auto schoot na de aanrijding door en raakte een lantaarnpaal, die een halve meter boven den grond afknapte en een spiegelruit verbrijzelde in zijn val. Proces-verbaal is tegen den autobestuurder opgemaakt. ER IN GELOOPEN. Bij de politie is aangifte gedaan door een automobielverhuurder, dat hij iemand, die naar Amsterdam en verder naar Hilversum moest daarheen gebracht heeft zonder dat de man aan zijn financieele verplichtingen vol daan heeft. Deze zeide den chauffeur, de kwitantie groot 26 aan een bekend adi'es in Haarlem te kunnen presenteex-en. Aan dit adres was echter niets bekend. GEEN BUITENLANnROHE OUDERS BIJ „IIEMBRUG". In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag over de begrooting van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen voox- 1932 deelt de minister van defensie mede, dat aan de artillerie-inrichtingen thans geen oorlogstuig en munitie, bestemd voor vreem de mogendheden, worden aangemaakt. DE MIJNRAMP IN ENGELAND. Het aantal dooden bij het mijnongeluk te Doncaster bedraagt thans 21, het aantal ee- wondbn 40. DE ONTGROEN PARTIJ IN HET BREDASCIIE CADETTENCORPS. Op vragen van het Kamerlid ds. v. d. Heide (s.d.) over een ontgroenpartij op de Konink Ujke Militaire Academie, waarbij men te ver gegaan zou zijn, heeft minister Deckers ge antwoord, dat daarvan niet gebleken is, de groen is niet bewusteloos geweest en zou op bijzondere beschermingsmaatregelen in het geheel geen prijs stellen, waartoe de minister dan ook geen aanleiding vindt. De minister twijfelt er niet aan, of het korps cadetten is wars van ruwe of zedenkwetsende handelin gen. Eén cadet is wegens het overtreden van het ontgroenverbod ernstig gestraft. PERSONALIA. Aan de Grafische Vakschool te Utrecht is benoemd als tijdelijk leeraar den heer J. Lindt van hier. Mej H. H. van Lommei te Haarlem is te Leiden geslaagd voor het examen apothekers assistent. DE INBRAAK TE WIJK AAN ZEE. De Woensdag te Amsterdam gearresteerde 23-jarige A. S. heeft na een langdurig ver hoor bekend, medeplichtig te zijn aan de brutale inbraak in het pension „Kennemer- duin" te Wijk aan Zee. De politie heeft, even eens te Amsterdam, een tweeden verdachte geai-resteerd. die ook een volledige bekente nis heeft afgelegd. Naar den derden mede plichtige wordt thans nog gezocht. Bij de verhooren kwam o.m. aan het licht, dat de inbrekers van Zondag tot Dinsdag morgen in het pension „Kennemerduin" heb ben vertoefd. Dien ochtend zijn zij met de pakken gestolen goed op den rug door het bosch naar de halte Velsen-Hoogovens ge wandeld en vandaar per electrische trein naar Amsterdam vertrokken. Dc gestolen goederen hadden zij bij wijze van schulddel ging ter hand gesteld aan een heler, die hun geld had geleend. Op deze wijze vond de ver effening van de rekening plaats. Reeds kon den eenige ontvreemde voorwerpen in beslag worden genomen. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. LETTEREN EN KUNST (Zie ook elders in dit nummer.) MUZIEK. Tweede Gemeentelijk Orgelconcert. Een aantal selecte kunstpraostaties heeft het Orgelconcert van Vrijdagavond geschon ken. waarvan eenige der tweede helft in 't bijzonder vermeid dienen te worden. De eerste helft bracht klassieke kunst. Het Orgelpraeludium in b kl. t., door George Robert zeer fijn en discreet, „nach Schwolt- zerart", geregistreerd en op enkele onduide lijkheden na uitstekend gespeeld, was con schoon en veelbelovend voorspel. Carel van. Leeuwen Boomkamp volgde: Bach bleef aan 't woord in drie deelen der cello-solo sonate in C (niet in G. zooals verkeerdelijk In 't programma stond) het eerste; daarvan, het Praeludium. had wellicht wat levendiger tempo verdragen, maar ais geheel stond de vertolking op het hooge peil, dat wij van den fijngevoeligen meestercellist gewend zijn. Ook Berthe Seroen gaf sereene kunst; de Aria van D. Gabrieli (niet te verwarren met de beide beroemde, veel oudere Gabrleli's, Andrea en Giovanni) gaf veel herhaling en weinig afwisseling, maar die van PasquinI met de subliem gespeelde obligaat-cellopartij schonk onverdeeld genot. De oude meesters A. Scarlatti en G. Frescobaldi waren mede in dit programmadeel vertegenwoordigd, de laatste met een merkwaardige Orgel-Passa- caglia. Moderner kunst kwam na de pauze. De twee deelen uit de ..Suite bretonne" voor or gel van M. Du pré hebben vooralsnog ge mengde indrukken achtergelaten. Is in deze muziek de lokale kleur juist getroffen, dan moeten in Bretagne wel heel eigenaardige tonen klinken, die uit een folkloristisch oog punt opmerkelijk zouden zijn. Van de daar opvolgende zangstukken kon het lied van Ina Lohr ons in geen enkel opzicht bekoren: daarentegen waren van Faure's „En Prière" inhoud en vertolking beide even prachtig. Twee liederen met obligaat-cello sloten de reeks: „Elaine" van den Belgischen compo nist en leeraar aan het Brusselschc conser vatorium Paul Gilson igcb. 1865), die in deze compositie geen afwijkende wegen bewan delt. maar goed doorvoelde en welklinkende muziek biedt: en de sublieme „Berceuse" van Alphons Diepenbrock: een heerlijke be sluiting van een schoonen avond. Carel van Leeuwen Boomkamp zal binnen kort een tournee door Insulinde maken en zich daartoe 3 Dec. a.s. Inschepen. We wen- schen hem veel succes en een goede gezond heid en hopen dat ook zijn fraaie instru menten geen schade van het Indische kli- ir. u; xnogen ondervinden. K. DE JONG. Ifaliaansche Opera „Rigoletto". Het verwondert me in 't geheel niet, dat de Italianen ais openingsvoorstelling in Haarlem Verdi's beproefde tooneelwerk ko zen. Zij deden dit al meer, en een dier uit voeringen ligt ons om verschillende redenen nog versch in 't geheugen. Heden Juist tien jarer. geleden ging de Rigcletto met in de Gilda-parllj niet minder dan Albertina Cassani, die aller harten ver rukte met haar virtuoze, gave coloratuur, haar zuiver, ontroerend geluid en haar lieve verschijning. Rigoletto vond in Mattia Morro een speler van sterk dramatische eigenschap pen. En als Sparafucile, die zooals bekend Is een basgeluid vraagt van fenomenale diepte, fungeerde de ons allen goed bekende Arturo Borin, op wiens schouders thans de hoofdlei ding rust van het bedrijf der opera italiana Cavalliere. Ufficiale Arturo Borin vervulde in dien tijd onder De Hondt's leiding talloozc xxxalen partijen die een zwaar basgeluid vroegen, en wij herinneren ons o.m. nog een voorstelling van Lucia di Lammermoor, waar hij aan het beroemde kwintet het fundament gaf, dat een mooi geheel mogelijk maakt. Maar ook aan deze jongste Rigoletto-op- voering zullen wij herinneringen blijven be waren even frisch als die van de allerbeste vertolkingen van voorheen. Daar was in de eerste plaats de drager van de hoofdrol. Wat hier Antenoi'e Reali gaf aan fel bewogen spel aan dramatische kracht, boezemt ontzag in voor het geweldig spel dat 't. meerendeel der Italianen is aangeboren. Zijn zangkunst stond hierbij in 't, mlnist niet ten achter, en daar hij zich bij de andere ster van dezen avond, bij Nunu Sanchiori (als Gild awon derlijk wist aan te passen, was het heel den avond, waar het samenzang gaf tusschen Reali en Sanchicne, een ultverkoi-on genot. Wat den duetzang aangaat van Luigl Fort en Nunu Sanchioni. was in 't, bcgixx van den avond (maar ook alleen daar) het genoegen van een twijfelachtig gehalte. Want het toch zoo prachtig week tenorgeluid van Lulgi Fort wilde zich maar niet voegen bij het orkest, vooral waar dit in gedempt klankvolume, of in de pizzicati der violen had te begeleiden. Hoe heerlijk daarentegen straalde in het kwartet in III zijn geluid, hoe prachtig bleef hij overal in het hooge register. Slechts mocht men de partij van Maddalera klank voller bezet zien, in een zoo kleurschoone omgeving, waar alweer Reali en Sanchioni een zingen geven voor louter verwende ooren. Hot programma zullen wij niet op den voet volgen, waar wij in spel zoomin als in zang namen troffen die door betere te vervangen zouden zijn. En aan hot koor mogen wij voor al niet in de laatste plaats denken. Dat was voorbeeldig zuivere, kloeke zang en de klank was bij het excellente toonvolume zeer wel luidend gehouden. Natuurlijk klonken er bravo's bij de prachtige Italiaanschc unisoni, cilc ons van de Venetlaansche gondolier! zoo geliefd zijn. Er waren veel Italianen in de zaal. En wij nuchtere Hollanders verkwik ten ons aLs volbloed Zuiderlingen bij de ca- lore van Verdi's muziek, in partituur slecht te genieten, op het tooneel het al in gloed zettend. Zoo kon het niet anders, of er kwa men veel open doekjes. Vincenzo Marinl. de pittige leider van het knap geïnstrueerde orkest, kreeg ook de eer die hem toekwam. Maar aan Reali, die zijn voornaam Antenore terecht draagt als een vorst onder de zangers, bewaren wij herin neringen, die even gemakkelijk in 't geheu gen zullen blijven als die aan de soprano leggiero der Gilda-partij. dat prachtige gou- dene zingen van Nunu Sanchioni zal menig een verleiden, de uitvoeringen der Italianen in do komende stagionc te bezoeken. Voor deze opening voorstelling kon men de belangstelling niet meer dan matig noemen. Uitverkochte huizen schijnen illusies tc wor den. G. J. KALT.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13