Schollenbrug wijkt voor Berlagebrug. Het woord is aan... Boekerij. S KNECHT ST. NICOLAAS GAST PRINCESS' ROOM Het Belangrijkste. 49e 'Jaargang: No. 14852 Verschijnt dagelijks, UeEalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 24 November 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. 'ABONNEMENTEN: per -weck 0.27K, per maand f 1.20, per 3 maanden f 3571/j, franco per post 3.S754, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per weck ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post /0.72}4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkery: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN1—5 regels 1.75, elke «gel meer f 0 35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels f 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 150.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN SCHOOLVOEDING. 'Een pleidooi voor verstrekking van gemeentewege NIET ALLEEN MIDDAGMAAL, DOCH OOK ONTBIJT. In ons vorig nummer gaven wij de hoofd punten weer van het adres dat de afdeeling Haarlem, van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers aan den raad zond Inzake schoolvoeding. Een bestuurslid van die organisatie schrijft ons nog ter toelichting van dit verzoek. Verstrekking van voedsel aan schoolgaande kinderen op gemeentekosten! Er zullen nog altijd Nederlanders zijn, die er principieel bezwaar tegen hebben. De principes van deze personen worden in deze crisistijd op een harde proef ge steld.. Er zijn anderen, die de materiëele ver zorging van den jongen mensch ook in dit opzicht een dure plicht van de overheid achten. Stemden dertig jaar geleden de so ciaal-democraten niet tegen de Leerplicht wet. omdat aan de verplichting tot school bezoek de schoolvoeding niet onafscheidelijk werd verbonden? Wel een zeer sterk bewijs, hoe levendig het verband tusschen vrucht dragend onderwijs en een gevulde kinder maag gevoeld werd. Doeltreffende lichamelijke verzorging van 'de jeugd is een gemeenschapsbelang van de eerste orde. Dat is een opvatting, die zich steeds meer baan breekt. Het schoolartsen- instituut bx-eidt zich uit tot het platteland, in de steden komt de tandarts assisteeren en geeft men van gemeentewege heilgymnas tiek; openluchtscholen verrijzen en school- baden worden bevorderd. Haarlem bezit een aparte dienst voor de lichamelijke opvoeding. Er is geen enkele ge meente van bcteekenis, zij moge volgens rechtsche of linksche inzichten haar be stuur kiezen, die op haar begrooting geen bedrag uittrekt voor schoolvoeding en kleeding. De leerplichtwet spreekt van voedselver- 'strekking aan kinderen, die het noodig hebben. Wie zouden dat beter weten dan de onderwijzers? Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat zij het zijn, die in dezen tijd de bijzondere aandacht van het Ge meentebestuur voor deze zaak vragen. De geldelijke zorgen in onze gemeentehuishou ding mogen en zullen geen argument zijn, om redelijke verlangens terug te wijzen. In dezen tijd, schreven wij. Inderdaad, want de Kindervoeding h^eft zich forsch Ingezet. Een paar cijfers van recenten datum laten dat duidelijk zien. Wie niet heen gelezen heeft over de gegevens, die de ver- eeniging Kindervoeding aan de pers heeft verstrekt, heeft kunnen ccnstateeren. dat het aantal kindreen, dat zich de tweede week aanmeldde, aanmerkelijk hooger was dan dat van de eerste. Wij telden voor de eerste week 1934 porties (331 per dag) en voor de tweede 2118 (353 per dag. De Cronjéstraat bleef vrijwel sta- tionnair. de stijging komt dus bijna uit sluitend op rekening van het gebouw in de Zoetestraat.. Vei-lcden jaar was het topgetal 332. De gemiddelden over de laatste vijf jaren bedroegen 194 - 153 - 225 - 280 en 270. He* aantal van 350 zal in de huidige omstan digheden (de werkloosheid is 3 maal zoo groot als verleden jaar!) snel oploopen. Het zal zaak zijn, dat het stadsbestuur zich niet door dien snellen groei laat verrassen. Wat ontbreekt er in Haarlem aan de or ganisatie van dit bij uitstek sociale werk? Er nemen te weinig kinderen aan de voe ding deel. Men zou dit als een gelukkig symptoom kunnen laten gelden, als het een gevolg was van geringe behoefte. Maar de werkelijkheid is anders. Er zijn verschillende factoren, die het aantal drukken. Allereerst de omstandigheid, dat 't voedsel maar op twee plaatsen verstrekt wordt. Uit 't schoolverslag 1930 blijkt, dat de commissie* voor Kindervoeding dit aantal ook uitge breid wenscht te zien en wel met een eet gelegenheid in het Oosten van de stad. Maar de moeilijkheid schuilt in het gebrek aan een geschikt lokaal, zoo schrijft zij. Wij wenschen in dit verband de aandacht te vestigen op de oplossing, die de Onderwijzers bond in zijn adres aan den Raad aan de hand doet. Breng de voeding aan de school zelf! Als dat eens kon! En waarom zou het niet kunnen? Aan de openluchtschool gebeuirt het toch ook? Wat al voordeelen zou men daar mee bereiken. Want bij al de door ieder hoog gewaardeerde toewijding, door de vereeni- ging Kindervoeding op dit terrein betoond, blijft de regeling primitief, een stukje armenzorg, waarbij de elementaire hygiëni sche voorschriften worden overtreden. Van handenwasschen, om van tandennpoetsen niet te spreken, is geen snrake. En aan de huiselijkheid ontbreekt alles, dat begrijpt ieder. Wat een opvoedende waarde zou een geregelde en ordelijke maaltijd aan een be hoorlijk gedekte tafel in de eigen school kunnen hebben. Stel daar nu tegenover het gehaaste gedoe in de Cronjéstraat. waar in een te kleine ruimte een groot aantal kinde ren het eten naar binnenwerkt, terwijl an deren al weer in de gang en buiten onder politietoezicht staan te wachten. Mr. Bruch hre't als Wethouder van On derwijs een tiental jaren geleden getracht, In dezen toestand verandering te brengen. Hij is daar niet in geslaagd. De oorzaken laten we hier onbesproken. Maar in een stad als Utrecht heeft men een organisatie die voldoet. De schoolvoeding geschiedt van ge meentewege. Dat zouden we ook voor onze stad wenschen. Daar de eigen middelen der vereeniging slechts een di-uppel in den emmer vormen, lijkt het logisch, dat de gemeente de volle zeggenschap aan zich trekt. Dat behoeft niet de geboorte van een aparten schoolvoedingsdienst te be teekenen. De hemel beware ons voor papieren romp slomp en bureaucratische gewichtig-doenerij. Decentraliseeren moet men. In 1929 maak ten 19 openbare en 17 bijzondere scholen van de voeding gebruik. Daaronder zijn zeker gebouwen te vinden, waar men in eeix leeg lokaal of de gymnastiekzaal een maaltijd kan versti-ekken. En Iaat men zich toch niet tot een middagmaal beperken. Ook de mor genuren moeten op school productief ge maakt worden. Met een leege of halfgevulde maag gaat dat moeilijk. Een eenvoudig ont bijt is toch niet zoo duur. In Utrecht ver strekt men behalve een middagmaal ook brood en melk. Het lijkt ons toe, dat er alle reden Is. de Utrechtsche voorziening eens te bestudeeren. Het toezicht wordt daar uitgeoefend door het personeel, bijgestaan door vrouwen, die het eten opscheppen: dat onder controle staat van een bevoegde commissie. Maar één ding zal men niet moeten over nemen: de inkomengrens. Zooals we reeds opmerkten, de Leerplichtwet spreekt van voeding en kleeding aan schoolgaande kin deren. die daaraan behoefte hebben. Niet altijd is die behoefte een gevolg van finan- ciëele omstandigheden. Er zijn ook andere factoren. Ziekte en tegenslag in het gezin spreken ook een woordje mee en het is on juist, om de ondeugden van oudei's met ont houding van voedsel op hun kinderen te verhalen. In het belang van onze jeugd is het even wel. dat men het goede der Utrechtsche regeling ook voor onze stad in ernstige over weging neemt. Hier is door de vertegenwoor diging der burgerij voor haar minst weer- bare deel gebiedend noodzakelijk werk te doen. Het woord is aan den Raad onzer gemeen schap! ENGELANDS WETTEN OP BUITENLANDERS EN INVOER VERLENGD. LONDEN, 23 Nov. (Reuter.) Het Lagerhuis heeft de verlenging van de wetten betref fende de buitenlanders en den invoer van kleurstoffen in de derde lezing zonder hoof delijke stemming aangenomen. Wat mag een vrouw aan klee ding uitgeven ,Eén vijfde deel van thans.' Wij hebben op 7 November melding ge maakt van het geding tusschen de mode firma Martial and Armand en het echtpaar Gilbert Frankau, den bekenden schrijver en zijn vrouw, waarbij de firma ongeveer f 3000 vorderde voor kleeding geleverd aan mevr. Frankau over 1928. De firma moest het geld hebben, Gilbert wilde niet betalen, omdat hij vond, dat het rijkelijk groote uitgaven wa ren voor een vrouw, die al ..dik in de kloeren" zat. Van 1927 tot voorjaar 1930 kocht zij klee- ren tot een bedrag van.20.000 gulden be halve de 3000 bij Martial and Armand! Rechter McCardie veroordeelde haar dan ook en niet haar man tot het betalen der reke ning plus kosten. Hij zeide o.a.. schrijft de News Chronicle: „Ik ben in deze zaak gemengd van valschc kleedingstandaard en mode, die onder vele vrouwen heerscht, en van wedijverende ijdel heid die niet alleen leidt tot ongerijmdheden in de zoogenaamde etiquette maar ook ern stige strubbelingen en financieele moeilijk heden. Niets is zoo charmant als een goed geklee- de vrouw. Zij is de voornaamste decoratie van het leven. Zij wenscht zichzelf goed te kleeden zoowel voor haar zelf ,als om de aandacht en bewondering op te wekken van de andere vrouwen en de mannen, die zij ontmoet. Maar te veel vrouwen zijn slavinnen van de mode en te veel mannen slaven der vrouw De vrouw van thans is verstrikt in een net van nieuwe tradities, conventies, modes en tooi. Wat de eene maand mode is, is oenige maanden later verouderd en onmogelijk te dragen. En de man moet beschermd worden tegen de buitensporige uitgaven der vrouw. Zij kan zich heel goed kleeden voor één vijf de van wat ze thans aan kleeding besteedt. Een man mag niet aan financieelen onder gang blootgesteld zijn door een verkwistende vrouw en het vrouwelijk verlangen naar af wisseling moet beperkt blijven tot de noo- digste grens. De vrouw moet deze punten bedenken: Wat overblijft van het inkomen van den man na aftrek der diverse belastingen. Wat terzijde gelegd moet worden voor ziekte e.d. Wat voor de onzekere toekomst gespaard moet blijven. Het middel voor den man is een vast li miet te stellen aan der vrouwen uitgaven. Maar te weinig mannen duiven dit". Nu de Berlage-brug over den Amstcl gebouwd wordt, zal een karakteristieke hoek, ditmaal echter niet in „oud- Amsterdam" verdwijnen. Het café Schollc7i- brug" bij de brug, icaaraan het zijn naam ontleend, aan de Wecspcrzijdc moet wijken voor het zand van de opritten. Daniel Stern De vrouio is een wezen vol gevoel en ver beelding; zij generaliseert niet; het afgc- trokkene is haar geest vreemd. Het individu is voor haar alles, en zij ziet de dingen alleen als beelden. Boeken .boeken, boeken, boeken, Nu is 't groote boekseizoen, Als j' een tiende maar wil lezen, Kun je al niets anders doen. Dunne boeken, dikke boeken, Boeken groot en boeken klein, Boeken <iie alleen voor kinderen Of voor groote menschen zijn. Grappige en droeve boeken, Zware kost en lichte kost, Boeken in papieren omslag, Of in leder uitgedoscht. Stapels, stapels, stapels boeken In den meest verscheiden vorm, 't Is om stapelgek te worden Voor den grootsten boekenworm. Boeken over moord en diefstal En over economie, Boeken over starre armoe En ook over poëzie; Boeken over oorlogswaanzin En over philatelie. Boeken over teere liefde En een encyclopaedic. Boeken over alle -ismen. Die de wereld heeft ontdekt. Tot aan het modern bakvischme, Dat zooveel bedenking wekt. Boeken om te amuseeren, Boeken met een ideaal, Boeken waar je van kunt leeren. Al is 't enkel schoone taal. Boeken, die den prijs niet waard zijn Van papier en inkt en band, Boeken die alleen geschikt zijn Voor je haard of prullemand. Boeken, die de schrijver wrochtte Daar zijn innerlijk hem dwong, Boeken, die een ander pende. Omdat hem de fiscus drong. Boeken rauw en boeken feeder, Onbeduidend, zondig, goed. Boeken die je best kunt missen, Enkle, die je lezen moet. Bceken. boeken, boeken, boeken. Waaruit samen d'indruk blijft, Dat de wereld van het heden. Alsmaar praat en alsmaar schrijft. P. GASUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN IN DE KALVERSTRAAT 28, A'DAM, TEL. 35247. Woensdags, Zaterdags en Zondags namiddags van 21^-6 uur. ZESTIG DRANKSMOKKELAARS GEARRESTEERD. NEW YORK, 23 November -Reuter). In de haven van Brooklyn zijn 60 smokkelaars gearresteerd en 6000 kisten alcoholhoudend' dranken ter waarde van ca. s 1.000.000 in 'c:- slag genomen, op het oogenblik dat de smokkelaars de kisten van een vrachtschip aan land brachten. GELDLEENING HAARLEM. WOENSDAGMIDDAG KOMEN B. EN W. MET EEN VOORSTEL. Op de agenda voor de raadsvergadering van a.s. Woensdagmiddag staat als punt 2: geld- leening. Daarover is nog geen gedrukt voorstel van B. en W. verschenen. Wij vernemen, dat B. en W. met een mon deling voorstel in den raad zullen komen. Het bedrag der leening en het percentage moch ten nog niet bekend gemaakt worden. PERSONALIA Onze stadgenoote Mej. I. Habermehl slaagde heden voor het examen Ned. taal en letteren M. O MINISTER VERSCHUUR OVER DE ANTI-DUMPINGSWET. BINNENKORT EEN CONTINGENTEERINGS- WET Verschenen is, naar het Handelsblad meldt, de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot toekenning van de be voegdheid tot het tijdelijk treffen van maat regelen ter beperking van den invoer van goe deren. Actueele gegevens over onze betalings balans zijn, naar de minister meedeelt, niet beschikbaar, maar men moet nu reeds maat regelen treffen voor de toekomst. Een commissie van advies, door de Kroon te benoemen zal waarborgen voor een deskun dige en objectieve toepassing der wet ver schaffen. De commissie zal worden samenge steld uit onafhankelijke, met het bedrijfs leven vertrouwde mannen, waaraan in elk bijzonder geval speciale deskundigen, geko zen zooveel mogelijk uit alle kringen van be langhebbenden. met raadgevende stem zullen worden toegevoegd. Nader zal overwogen worden, of het wenschelijk is, dat, een ver tegenwoordiger van de directie der Ncdcrl. Bank in de Commissie zitting neemt. Na instelling van den in uitzicht gcstelden Economischen Raad zal worden overwogen, in hoever deze Commissie van Advies nog noo dig is en zoo ja, of het wellicht mogelijk zal zijn, de Commissie met den Raad in eeniger- lei verband te brengen. De minister ontkent een protectionistisch karakter van het ontwerp Daar steeds meer landen het stelsel der in- voercontingenteering gaan toepassen, zal bin nen eenige dagen een wetsontwerp, houdende toekenning van de bevoegdheid tot het rede lijk treffen van maatregelen ter regeling van den invoer van bepaalde goederen, de Kamer bereiken. Incidenteel zijn reeds meermalen stappen gedaan ten behoeve van Nederlandsche cre diteuren, wier belangen door deviezenbepa- lingen werden geschaad. De vraag, of doel treffende maatregelen zijn te nemen tot af weer van de gevolgen dezer maatregelen voor onzen uitvoerhandel in het algemeen, wordt nader onderzocht. De vraag of van de bevoegdheid tot contin- gonteering gebruik zal kunnen worden ge maakt ter beperking van den Invoer van buitenlandsch brood zou de minister zeer zeker bevestigend beantwoorden, indien hij de overtuiging had. dat het brood in het al gemeen op den juisten prijs stond. Alvorens zich uit te spreken omtrent de wenschelijkheid van verdere behandeling van het anti-dumping-wetsontwerp, wil de Re geering eerst ervaring opdoen met het stelsel van contineren teering. Zij is overigens nog geer-zins over'-iigd van de overbodigheid van maatregelen tegen dumping, welke voor veel verdere toekomst zouden moeten werken dan de tijdelijke crisis-invoerwct. Over de schoolvoeding. (Ie blad. Ie pag.) Minister Verschuur over de anti-dumpings- wet. (Ie blad, le pag.) De provinciale begrooting. (2c blad. 2e pag.) Rottcrdamsche statistiek. Weerspiegeling van den slechten toestand. (3e blad. 2e pag Dc Internationale Ontwapeningsconferentie te Parijs. Een onderhoud met Ds. Hugen- holtz. (2e blad. le pag.) Dc houding der Duitsche sociaal-democraten. (2e blad. lc pag.> Economsiche „mobilisatie" in Dultschland. De S punten van Bruening. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De aandrang. (le blad. le pag.) H. D. Vertelling: Ton Ruygrok. De Flam- bardhoed. (3e blad. 2e pag.) Ton Ruygrok: Langs de Straat. Concurrentie (3e blad, 2e pag.) (Laatste berichten 2e pag. Ie blad.)' NIEUWE MANIER VAN BEROOVEN. „DAG TANTE". vVij lezen in de Msb.: Te Buitenveldert werd Zondagmiddag een 48-jarige dame. toen zij zich naar do kerk begaf, aangesproken door een jongen man, <i:c plotseling haar hand greep onder don uitroep ..dag tante Toen bleek da-t hij zicii „vergiste" maakte hij zijn verontschuldi gingen en verwijderde zievh. Eenigen tijd later bemerkte de aangesprokene, dat zij van eon harer vingers een rir.g miste, welke door zijn glinsterenden steen zeer de aandacht trok. Vermoedelijk is deze door den pseudo- ncef bij zijn hartelijke begroeting gean nexeerd. De ring was echter een .markt- exemplaar" en zijn waarde slechts enkele dubbeltjes. BEGRAFENIS EN HERDENKING EVERT CORNELIS. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Evert Cornells is bepaald op Donderdagmiddag l uur op de Algemecne Begraafplaats te Bilthoven. Om li uur wordt een samenkomst in de Woudkapel, gebouw van de Vrijzinnig gods dienstige gemeenschap Bilthoven en omstre ken, afd. Nederl. Protestantenbond gehou den, waar woorden aan de nagedachtenis van den overledene zullen worden gewijd. Op de repetitie van de Nederlandsche Bachvereeniging, Maandagavond te Bus- sum gehouden, is Evert Cornells door den voorzitter prof. dr. J. H. Gunning, herdacht. Dc leden hebben het eerste en laatste koor van de Trauer-Odc van Bach gezongen. Dr. P. H. Ritter Jr. heelt Cornells Maan dagavond voor den A. V. R. O.-microfo^" herdacht. HAARLEM, 24 November. De Aandrang. Donderdag en Vrijdag zal te Parijs de Ont wapeningsconferentie worden gehouden, die op initiatief van Lord Robert Cecil door de vredesorganisaties der verschillende landen en door allen, die den strijd togen den oorlog op eenigerlei wijze voeren, is ondernomen. Er zullen drie „séances d'étude" zijn. resp. gepresideerd door het Engelsche Lagerhuis- lid Noel-Baker, den Fransehen gedelegeerde bij den Volkenbond Paul-Boncour en den Duitscher baron von Rheinbaben. Onder de sprekers zijn zulke bekende politici als Ti- tulesco (Roemenië), Breltscheid (Dultsch land'. Poütls 'Griekenland). Sokal (Polen). Vrijdagavond Is er een openbare zitting in het Trocadéro, waarbij Herriot zal presidee- ren en waarin het woord gevoerd zal worden door Lord Robert Cecil. Henry de Jouvenel, Jouhaux, Scialoja, Lunatscharsky en ande ren. De Nederlandsche delegatie, die deze ont wapeningsconferentie zal meemaken, verte genwoordigt een lange reeks van onze vre- desvereenlgingen en studentenorganisaties niet alleen, maar ook o.a. den Bond ter be hartiging van de Belangen van het Kind 'dr. J. Roorda). de R.-K. Volkspartij, Rotary International (mr. J. Kalff), de Federatie van Chr. Vercenigingen van en voor Vrou wen en Meisjes, enz. F.r blijkt wel uit hoe veelzijdig dc samenstelling van deze groep van bijna dertig ls. Het precedent, door de ongekende samenwerking van de Nederland sche Dagbladpers bij het petitionnement ge bleken. doet hier zijn gevolgen gelden. De Nederlandsche delegatie bevat alle geestes richtingen in den staat, van uiterst links tot uiterst rechts. Als de afgevaardigde van de Vereeniging De Nederlandsche Dagbladpers zal ik deze conferentie meemaker., en hoop er belang rijke indrukken op te doen. Dit is een voor spel voor Geneve's Ontwapeningsconferentie, die op 2 Februari a.s. zal beginnen en wel licht maanden duren. De bedoeling van deze tv.erdaarsche demonstratie tenslotte de zelfde als die van ons petit.onncment: aan drang uit te oefenen, den wil van de volken tot internationale ontwapenin tot uiting te u: Het te hopen dat ook deze con-

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1