LETTEREN EN KUNST yAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 26 NOVEMBER 1931 VIERDE BLAD Die Spaernesanghers. Het in Maart van dit jaar gevormde man- foenfcoor Die Spaernesanghers heeft Woens- dagavond gedebuteerd met een uitvoering, die met meer dan gewone belangstelling was I tegemoet gezien. En dit debuut heeft, trots de° hooggespannen verwachtingen, nog een reeks verrassingen opgeleverd, die den on- partijdigen hoorder niet anders dan aange naam konden zijn. Laat ik terstond zeggen dat het meerendeel dier verrassingen in het tweede deel van het uitvoerige en rijke pro gramma kwam. In het eerste hebben we, na dat allen op voorstel van den dirigent Lieven Duvosel een oogentolik van stille aandacht aan de nagedachtenis van Evert Cornelis hadden gewijd, Schubert's machtig genie ge voeld in „Die Allmacht": het koor en de so praanzangeres mevr. Mak van Waay-Dore- mans schenen me echter in dit werk nog niet volkomen op dreef. En we hebben den in Mechelen wonenden orgelprofessor van het Gentsche conservatorium Flor Peeters de g jnin. Fantasie en Fuga van Bach hooren ver tolken: de eerste verrassing; wel zelden heeft in onze concertzaal zulk schoon, grootsch en vlekkeloos orgelspel geklonken. Het was zelfs in dit overbekende stuk een genot de duidelijkheid der stemvoeringen en de kleurrijke registratie te volgen. Flor Pee ters gaf ook in zijn begeleidingen superieure kunst, de sopraanaria van Handel valt echter wat erg in herhalingen vóór Juda goed en wel uitgelachen is en de stem der zange res stond nog niet zóó mooi vast als in de werken na de pauze. Nog eens omving Schu bert's geweldige greep ons en toen gingen we, om half tien. de rustpoos in. De hervatting bracht de grootste verras singen: drie nieuwe werken van Duvosel en een orgelwerk van Flor Peeters. Laat ik met dit laatste beginnen en zeggen dat het me zoowel qua sompositie als qua vertolking den indruk van souvereine beheersching van materie en techniek gaf; het contrapuntisch meesterschap, de rijkdom der registratie en de virtuositeit in het pedaalspel mogen af zonderlijk aangestipt worden. De koorwerken van Duvosel openbaren eveneens een compositorisch meesterschap, een rijkdom van fantasie en warmte van conceptie en expressie, die hem onder onze hcdendaagsche mannenkoor componisten een plaats op eenzame hoogte doen inneanen. Naast deze muziek, waarin de invloed van Franck en Wagner soms voelbaar is, maar waarin de eigen ziel van den componist zich op machtige wijze uitzingt moet het geknut sel onzer gewone mannenkoorleveranciers wel zeer nietig schijnen. Maar Duvosel stelt aan zijn koor geweldig hooge elschen en niet velen zullen er zich aan kunnen wagen zon der den hals te breken. In „Aanbidding" wer den met name de tenoren op de proef ge steld; in „De Zonne zingt" eischten de snelle figuraties van allen de hoogste bekwaamheid en inspanning. Onder 's componisten geest driftige leiding werden echter alle moeilijk heden volkomen overwonnen. Slechts enorme voorbereiding en eindelooze toewijding kun nen dit resultaat gegeven hebben! De kroon van het geheel was voor mij het koorwerk „Aussöhnung", een werk van schit terende hoedanigheden in elk opzicht. Eigen lijk is het voor koor, solo en orkest geschre ven; de orkestpartij werd door Flor Peeters meesterlijk voor orgel omgezet; toch verlan gen wc naar een uitvoering waarin de fijn heden der orkestratie geheel tot hun recht kunnen komen. In dit koorwerk was ook me vrouw Mak van Waay schitterend; de stem glansde in rustige klaarheid en behoefde niet voor die onzer beroemdste zangeressen on der te doen. Twee groote kransen werden Duvosel aan geboden; de muzikale adviseur van het Kon. Ned. Zangersverbond, dat pas eenïge zijner werken bekroonde, de heer A. Völlmar. sprak hem na de uitvoering daarvan toe. Bloemen waren er voor zangeres en organist. Behoef ik te zeggen dat in de zaal een geestdriftige stemming heerschte? K. DE JONG. Na de huldiging van den heer Duvosel door den voorzitter van „Die Spaerne sanghers", den heer L. Schoorl, betrad de bekende muziek-paedagoog, Henri Völlmar, muzikaal adviseur van de muziek-commissie van het Kon. Ned. Zangersverbond en lid van het Hoofdbestuur van dat verbond, het podium en sprak tot den heer Duvosel on geveer het volgende: „Hooggeachte heer Duvosel. Het is mij een aangename taak u op deze plaats namens het Hoofdbestuur van het K. N. Z. V. van harte geluk te wenschen met uw schitterend succes en ik doe dat niet alleen namens het Hoofdbestuur, maar ook voor mijzelf, want door de schepping van de prachtige werken, die door u bij het K. N. Z. V. ter beoordee ling werden ingezonden, heeft u den man nenkoorzang in Nederland een zeer grooten dienst bewezen, waarvoor wij u niet dank baar genoeg kunnen zijn. Het is dan ook niet te verwonderen dat achtereenvolgens alle vier door u ingezonden werken werden bekroond. Vooral het zoo juist uitgevoerde werk schroom ik niet te noemen, een meesterwerk, waarmede TJ evenals trouwens met de andere werken, indien het nog noo- dig was, bewezen hebt een groot kunstenaar te zijn. Het K. N. Z. V. heeft de hulp van mannen als u noodig en dat u die hulp zoo rijkelijk verleent, daarvoor zeg ik u hartelijk dank en ik hoop dat u uw rijke gaven nog in ruime mate den mannenzang zult deelachtig doen worden". Heemsteedsch mannenkoor „Excelsior" Men mag de volharding bewonderen der kleine muziek gezelschappen en koren, die in de moeilijke tijden van thans een met zorg voorbereid concert komen geven. Voor .Ex celsior", Heemstede's Mannenkoor, schuilden die moeilijkheden nog op ander terrein, dan dat der algemeene malaise. Als de adder der verdeeldheid hier over de heining kwam glu ren, bleef dit niet zonder schadelijke gevol gen, Het vraagt heel wat geduld, heel wat tijd en een groote dosis moed om met wat restte voort te gaan. „Excelsior" stond hier thans met een gezonde kern van het oude koor op het podium, en al kan het alsnog niet naar eigen genoegen een programma samenstel len. men kon toch met volle respect luisteren naar wat op dit concert werd ten gehoore gebracht. Het koor was zoo gelukkig, elk der vier par tijen voldoende bezet te zien. zoodat de koor klank alleszins voldoende was om do stukken, cic het had bestudeerd, naar het gehoor be vredigend uit te vieren. De zaal van „Dreef- zicht" is wel niet gunstige voor een koor uitvoering, daar dc lengte oor zaal sterk overheerscht over de breedte. Maai* den luis teraar bevredigt de opstelling van het koor langs een der lengtezijden van do zaal toch beter dan de zangers zelf (en de dirigent) zich dit voorstellen. Het feit in aanmerking genomen dat de uitvoerenden hun hoofd aandacht hebben te besteden aan het ver krijgen van een goed ensemble, mocht men met lof gewagen van het klankgeheel. Dit geldt evenzeer van het kwartet, het bekende dubbelmannenkwartet „Euterpe". Hier wa ren de moeilijkheden nog eens zoo groot, daar de beide eerste tenoren niet geheel ge disponeerd waren en nu dikwijls falset zon gen, waar 't meer voegde, het borstregister te gebruiken. Koor en kwartet zongen voor het meeren deel algemeen bekende koorwerkjes. Maar daar bij beide het ensemble goed evenwichtig is, durven wij verwachten, dat zij zich op ce komende repetities toeleggen op de studie van minder gehoorde muziek. Mits de ver wachting niet beschaamd worde van den voorzitter den heer Jansen, die in zijn ope ningswoord de hoop uitsprak dat de Heem stedenaren het koor „Excelsior" en zijn óveri gen leider den heer Bak zouden steunen zooals zij dat voorheen hadden gedaan. Een frissche attractie was het werk dei- solisten. De violiste mej. Agathe Boxs hield een nieuw instrument ten doop, een schoon klinkende viool, die onze onverdeelde bewon dering wegdroeg .De reden waarom wij dit in strument durven rangschikken onder de waardevolle violen, ligt in het feit, dat de groote krachtige toon zilverrein is, maar meer nog: dat zij op alle snaren en in elke appli- catuur volkomen evenwichtig blijft. Op dit laatste punt schieten heel veel overigens fraaie violen hopeloos te kort. De kundige bouwer, die sinds eenigen tijd aan Alphenaars muziekhandel is verbonden, mag op zulk een arbeid trotsch zijn. In Vitali's Ciacona werd de solisten knap en zeer muzikaal gesecondeerd door den heer Free Focke, die ook te rechter tijd het veel- eischende en zeer lange stuk in het gareel wist te houden. De pianist maakte zich voorts bijzonder verdienstelijk met het pianistisch deel der liederen van Schubert, en na de pau ze van Wolf. Brahms en Richard Strauss te verzorgen. Hij had de aangename taak, aan ons voor te stellen een nieuwe ster aan den hemel van den zang, een jeugdige altzange res met een aan hot ongelooflijke grenzend toonvolume. Mej. Ria van der Spoel heeft ons het Schubertlied gezet in die welhaast nooit gehoorde toonvervc, die men voor een lied als „Die Krahe" als ideaal kan stellen. Is haar de groote klank vooralsnog hoofdzaak ('t geluid is veelal te veel gedekt), zoo wijst toch ook haar juist aanvoelen van den tekst, en een ontwijfelbare gave van declameeren, op een veelzijdige muzikale en kunstzinnige natuur, ten volle begrijpelijk makend en rechtvaardigend de zorgen, waarmee men haar het pad effent om den langen weg der kunst af te leggen tot het eind. G. J. KALT. Jacob van Lennep. BOEZEMVRIENDEN. In tijden hebben wij van Jacob van Len nep niet een zoo prettig-vlotte voorstelling gezien als gisteravond van Boezemvrienden. Dc eer hiervan komt toe aan den regisseur, die 'n tiental jaren geleden ook reeds als leider van De Spaarnespelers met dit zelfde altijd nog amusante blijspel van Ludwig Fulda zoowel in als buiten Haarlem veel suc ces heeft gehad. Men zag aan deze opvoering, dat er hard op gewerkt was. Er zat. tempo, nu cn dan zelfs ongewoon verschijnsel bij dilettanten vaart in cn hierdoor vooral slaagden I en IV verreweg de best gespeelde bedrijven zoo uitstekend. Het heerenkwartet de heeren Visca, van Hemert, Tuninga en Van den Borg droeg het stuk en speelde met bijzonder veel animo. Vooral de heer Van den Borg was dit keer goed op dreef en nam de anderen met zijn luidruchtige cn toch nooit te overdreven vroolijkheid mee. Maar zeer goed waren ook de heeren Van Hemert, die den componist Winkler aardig en fijn typeerde. Tuninga. die den schilder Hagcdoorn een gemoedelijk aanschijn gaf en niet minder de heer Visca zelf. die het tempo steeds wist aan te zetten en de rol van Bruno Martens los en met een natuurlijk accent speelde. De heer Visca zorge echter ook bij een vlug spreker voor een scherpe accentuee ring. Nu was hij niet altijd duidelijk ver staanbaar. Het dameskwartet hoewel iets zwakker sloot zich naar wensch bij de heeren aan. Zij vormden een sluitend geheel en zorgden Individueel voor juiste typeering, mevrouw Bouwmeester goed rond en zooals het moest in haar spel de nog altijd wat bur gerlijke dochter van de hospita een aar dige rol van haar mevrouw Lingeman, precieus en stijf als de spokige Amelie Sie- bert met wat te veel nadrukkelijkheid op het stijve cn mevrouw Tuninga, grappig ingenue als dc nog altijd dol verliefde, kinderlijke Lisbeth Gorlach! En een zeef ge lukkigen avond had mevrouw Groeneweg in de rol van Dora Lcnz, die zij Intelligent, vrouwelijk en met distinctie goed genuan ceerd speelde. Ook haar juiste en door haar correcte uitspraak en zuivere dictie onder scheidde zij zich zeer. De hoer Van Zandbergen had een klein maar dankbaar knechtrolletje, waaraan hij met den ernst, dien wij van hem kennen, alle relief gaf. Deze voorstelling van Van Lennep die ook in de aankleeding voortreffelijk ver zorgd was geeft moed voor de toekomst. Wat er met de werkende leden ook in dit genre onder ernstige leiding en met hard werken te bereiken valt, hebben wij gisteren gezien. Geen wonder, dat de voorstelling bij het publiek een zeer groot succes had en de spelers aan het slot herhaaldelijk terug wer den geroepen. J. B. SCHUIL. UITZENDING VAN DE PARIJSCHE CONFERENTIE. Vrijdagavond 27 November zal ce V.P.R.O. van 9 uur af de belangrijke meeting van de Ontwapeningsconferentie, die te Parijs wordt gehouden, uitzenden over Hilversum op golf lengte 293 M. Dc meeting staat onder voor zitterschap van Ed. Herriot. Gesproken wordt o.a. door Oe Jouvcncl en Lord Cecil. SAMENWERKING TUSSCHEN PHI- LIPS EN TELEFUNKEN. Het Persbureau „Industria" meldt ons: Tusschen de beide grootste Europeeschc concerns op radiogebied. dc N-V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven en de Telefunken Gcsellschaft fuer Drahtlose Te legrafie m. b. iï. te Berlijn zijn overeen komsten gesloten die een nauwe samenwer king. in het. bijzonder wat betreft de tech nische ontwikkeling, beoogen. Te dien einde zijn afspraken gemaakt om trent gebruikmaking van de octrooirechten van beide firma's. Verder stelt men zich in samenwerking, de rationalisatie van de fabricage èn van den afzet door beperking van het aantal types, door uitwisselbaarheid en dergelijken. ten doel. Tengevolge van deze overeenkomsten zijn de tusschen genoemde firma's hangende rechtsgeschillen bijgelegd. De afspraken hebben niet alleen betrekking op het moe derland der resp. firma's maar gelden prac- tisch voor de geheele wereld. Zij hebben in de eerste plaats de bevordering van den radio-omroep en de radio-industrie door uitbreiding van de toepassingen op het oog. Er zijn maatregelen genomen, welke het ook aan andere firma's mogelijk maken, zich aan te sluiten bij de overeenkomsten om ook harerzijds tot het gestelde doel bij te dragen. STOPZETTING VAN DEN VLOOT- BOUW? Op de defensiebegrooting voor 1932 hebben, naar het Handelsblad meldt, de heeren K. ter Laan c.s. amendementen ingediend. Een er van wil artikel 6 verminderen met f 4.000.000, op dat de Kamer zich uitspreke voor algeheele stopzetting van nieuwen aanbouw bij de vloot van 1932. Voorts wenschen zij. door artikel 48 te verminderen met f 200.000. te bereiken, dat er in 1932 geen herhalingsoefeningen worden gehouden. HERDENKING VAN EVERT CORNELIS Bij de begrafenis van Evcrt Cornelis te Bilthoven zou heden niet gesproken worden. De heer Piet Tiggers te Utrecht heeft Woens dagavond Cornelis voor de V-A.R.A.-micro- foon herdacht. Hij herinnerde er aan, hoe de ontslapen dirigent vele malen concerten in de V.A.R.A.-studio geleid heeft. Het orkest heeft de treurmarsch uit de derde symphonic van Beethoven gespeeld. De zender heeft daarna één minuut gezwegen. In liet. Concertgebouw te Amsterdam heeft het publick Cornelis herdacht door zich eeni ge oogenblikken van de stoelen te verheffen cn zich. na dc uitvoering van Brahms' Re quiem door dc Kon. Oratoriumvereeniging op verzoek van applaus te onthouden. STAKING VAN 331 MAN BIJ KATTENBURG Co. Bij de Hollandia Fabrieken Kattenburg Co. te Amsterdam zijn 307 man in staking gegaan als sympathiebetuiging met 24 a 25 personen, die wegens opgelegde loonsver laging staakten. De fabriek heeft de export voor het voor jaar moeten stop zetten. De fabriek had juist dc laatste jaren op volle capaciteit gewerkt cn einde September nog 655 personen in dienst. Ekster. 26 November. 6.45 uur van Schip hol naar Batavia. 11 uur van Parijs. R.K. MANDOLINECLUB „SANTA LUCIA". De R.K Mandolineclub „Santa Lucia" geeft heden. Donderdag 26 November een groot gecombineerd concert in gebouw „St. Bavo", Smedestraat, met medewerking van de Man dolineclubs ..Apollo". ..Avanti Coraggio" on „Animato", het Mannenkwartet Eufonla", den heer Leo van der Lek (hobo) en den heer Jan Nibbering (piano). VRIJZINNIG HERVORMDE JONGEREN KRING. Vrijdag 27 November zal dc lieer P. Kuin in het gebouw van den Nederlandschen Pro testantenbond spreken over een onderwerp, betreffende het vredesvraagstuk: Groote Tijden. Deze avond is ook toegankelijk voor de le den van vereenigingen, aangesloten bij de Jong. Vredes Actie. VERGADERING WERKLOOZEN IN HAARLEM-NOORD. De advies-commissie der werkloozen te Haarlem hield Dinsdagavond in Café „Flora" aan het Pretoriaplien voor dc werkloozen in Haarlem-Noord een vergadering waarin het raadslid Peper en de heer Bouwmeester als sprekers optraden. Dc volgende eischen wer den aangenomen: 1. Erkenning van de Advies-Commissie. 2. De eerste vijf gulden gezinsinkomsten niet van de ondersteuning aftrekken. 3. Dc werkloozen voor halvcn prijs water, gas en electrische stroom leveren. 4. De huren der werkloozen brengen op 1,7 van het inkomen. 5. Een wekelijksche toeslag verleenen van 1.50 voor brandstof. 6. Aan alle alleenstaande personen eeit ondersteuning verstrekken, opdat zij in staat zijn in een particulier kosthuis hun intrek te nemen. 7. Een uitkeering ineens verstrekken voor gehuwde werkloozen van f 100 en aan onge huwde f 50. die langer dan drie maanden werkloos zijn. 8. Gratis toegang tot de badinrichtingen voor de werkloozen cn hun gezinnen. 9. Gratis schoolvoeding cn kleeding voor de kinderen der werkloozen, te versrekken ir»( dc school. Deze eischen zullen worden opgestuurd naar den gemeenteraad, naar alle leiders der verschillende politieke partijen aan alle vak bonden (modern. Christelijk. R.K.. neutraal) en het NA.S., om hun te verzoeken hun in stemming te betoonen met deze eischen. In deze vergadering is na een mededecling van den voorzitter, dat een modern georgani seerd arbeider (lid van de Haarlemsche Ad vies-Commissie met royement is gedreigd, in dien hij niet bedankte voor deze functie, de volgende motie aangenomen: ..De vergadering van werklooze arbeiders; gehouden op 24 November in het lokaal van Café Flora aan het Pretoriaplein: kennis genomen hebbende van het feit. dat de heer A. Mars, voorzitter van den Haarlem- schen Bestuurdersbond. lid van den gemeen teraad van Haarlem en secretaris der afdee- lin.g Haarlem van den Transportarbeiders- bond. aan een lid van laatstgenoemde orga nisatie onder bedreiging met royement, ge dwongen heeft om te bedanken ais lid van de hier ter stede bestaande advies commissie voor werkloozen; protesteert ten sterkste tegen een dergelijke vrljheidsberooving: besluit deze motie ter plaatsing aan te bie den aan de plaatselijke pers." VOLKENBOND EN ONTWAPENING REDE Mr. P. J. OUD. De afdocling Haarlem van de Vereenl- giog voor Volkenbond cr. Vrede heeft Woens dagavond ir. het gebouw van der. Protestan tenbond een openbare vergadering belegd. Spreker was Mr. P. J. Oud, lid van dc Tweede Kamer, die het onderwerp „Volken bond en Ontwapening" behandelde. De heer Oud vestigde cr de aandacht op. dat we op het oogenblik nog midden in de gevolgen van den wereldoorlog zitten, of schoon deze al sinds 13 jaar geëindigd is. Daarom is het onze plicht een herhaling van een dergelijke ramp te voorkomen. Het is verkeerd om zich met de gedachte te troos ten, dat de oorlog nu eenmaal oen nood zakelijkheid Is, die om de zooveel jaren moet terugkomen. In de eerste plaats moeten wij onze schou ders zetten onder de internationale rechts orde, d.w.z. de oplossing van Internationale geschillen door middel van arbitrage in plaats van geweld. Op deze wijze zal men geraken tot een vermindering van de bewa pening Voorts achtte spreker het noodzakelijk, dat actie wordt gevoerd voor nationale ontwa pening om langs dezen weg tot internationale ontwapening te komen. Er is een funeste gedachte, die opgeheven moet worden, n J. de leuze „wil men der. vrede, dan bereide men zich ten oorlog voor". Spre ker zette uiteen dat opvoering der bewape ning allerminst waarborg is voor de veilig heid van een land en herinnerde in dit ver band aan de eerste dagen van Augustus 1914, toen de mogendheden een ware bc- wapeningswedstrijd hielden, welke mede aan het uitbreken van den oorlog schuldig is. Uitvoerig ging spreker vervolgens hot ont staan en de werkzaamheden van den Vol kenbond na waarbij hij dc verschillende moeilijkheden schetste, die nu eenmaal altijd aan een jong instituut verbonden zijn. Spreker achtte den Volkenbond oen van dc weinige, zoo niet het eenlgc middel voor een bestendige vrede tusschen de landen onder ling, ook heeft de bond dikwijls op het ge bied der ontwapening gefaald. In ieder geval heeft de Volkenbond zich ten doel gesteld mindering van bewapening tot die hoogte als vereenigbaar is met de na tionale veiligheid van 2vet, betreffende land. Waarom heeft de Volkenbond nog zoo weinig bereikt-, vroeg spreker. De oorzaak ligt hierin, dat hot eene land meent, een groot leger te moeten houden om zich tegen het ander te beschermen. Door middel van g ar aai tie v c rdfag en is ge probeerd deze kwestie op te lossen, doch een dergelijk verdrag draagt dikwijls hét karak ter als gericht tc zijn tegen oen bepaald- natie. Spreker noemde als voorbeeld hot Cecil Réquin-verdrag, dat. Duitschland in een min of meer pijnlijke situatie bracht. Later is in aanvu2ing hierop het Rijnverdrag van Locar no tot stand gekomen, waarbij ook Duitsch land betrokken was. Spreker heeft- voorts o.m. ter sprake ge bracht het protocol van Genève (1924) en tenslotte de ontwapeningsconferentie 1932. Bij de behandeling der ontwapeningsconfe rentie wees spreker op het belangrijke, werk dat reeds door de voorbereidende commissie is gedaan. Zij heeft een ontwerp opgesteld betreffende het tonnental der vloot, het aan tal der vloot, het aantal manschappen, het bedrag, dat voor bewapening mag worden be steed, enz. en bij de conferentie berust- nu des taak de verschillende cijfers voor ieder land te bepalen. Het slagen der ontwapeningsconferentie hangt af van de publieke opinie. De volke ren moeten 2iun vertrouwen geven. Daarom noemde spreker het adres van dc Unie van Volkenbondsvereenigingen aan Genève, van groot belang, evenals het petitionnement van de Nederiandschc Dagbladpers, waarbij het overgroote deel van ons volk tc kennen heeft gegeven den vrede te willen. Na afloop van deze voordracht, waren de aanwezigen in de gelegenheid vragen tc stellen. De voorzitter, de heer W. L. A. Warnier heeft den spreker ingeleid on hem aan het einde van den avond voor zijn heldere uit eenzetting bedankt. DE LOONEN VAN HET GEMEENTE- PERSONEEL. BELANGSTELLING VOOR HET NATIONAAL CRISISCOMITc. DE GIITEN BEGINNEN REEDS TE KOMEN. Naar wij in de N.R.C. lezen, heeft hot Nationaal Crislscomitc reeds vele blijken van belangstelling in den vorm van steun en toezeggingen van giften in geld en in na- tura ontvangen. Het voorbeeld van de firma De Gruyter is reeds door vele andere fabri kanten," winkeliers en handelsondernemingen gevolgd. Het comité stelt zich op het stand punt, dat het om zoo te zeggen alles kan ge bruiken; wie wat aan te bieden heeft, kaar er op rekenen, dat het dankbaar aanvaard zal worden. De eerste gift was f 100 van een heer cn een gift naar evenredigheid van zijn chauf feur en zijn dienstbode. Het aantal personen, dat zich komt aan bieden om behulpzaam te zijn, is zeer groot. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE In aansluiting op ons bericht van gisteren volgen hier de namen der gekozenen van het kiescollege der Nederlandsch Hervormde Gemeente: D. C. van WalewJJk, W. Alphcnaar, J. F. Bcegborn. AE. dc Boer. T. van den Boo gaard. B. Biesbergon, W. Eggink. H. Fran ken Jr., B. Gabriel, Joh. dc Graaff. S. F. Hack, Jonkvr. H. E. Hoeufft. J. B. Hulshof J.Bzn., W. L- Koelewijn, S. Plso. W. J. Pot de Vin. K. Roosjen. D. Scholten, H. J. Schuh mann, N. C. Wefers Bettlnk, Voor de 7 vacaturen die nog vervuld moe ten worden komen uitsluitend in aanmer king personen van „Evenredige Vertegen woordiging". De herstemmingen voor deze vacatures worden gehouden op 15 December a.s. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAAK. Diefstal van fietsen. In de zaak van den jongeman die in Zaan dam een fiets, die voor een café stond, had weggenomen en bekende ook nog andere rij wielen gestolen te hebben, deed de rechtbank heden uitspraak. De Officier had 6 maanden gevangenisstraf gcëischt met aftrek van pre ventief. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd van de preventieve hechtenis, tot 10 December. WEER EEN. VERGADERING VAN HET OVERLOR. Naar wij vernemen zal Vrijdagmorgen weer een vergadering van de sub-commissie uit het Georganiseerd Overleg en de raads commissie voor arbeids- cn pensioenzaken gehouden worden. In die bijeenkomst zal door het gemeentebestuur mededecling ge daan worden van het nadere standpunt van liet college van B. en W. inzake de finan- cieele opoffering die van het gemeenteperso- nee! gevraagd zal worden. Voor die vergadering van dc subcommis sie zal een bijeenkomst, plaats hebben van B. en W. en de raadscommissie voor arbeids- cn pensioenszaken. Op een verleden week gehouden vergadering is tusschen die twee colleges nog geen overeenstemming bereikt over "het voorstel dat namens het gemeente bestuur aan het Overleg gedaan zal worden. Het is nu dc bedoeling daarover Vrijdagmor gen in de voor-vergadering daarover opnieuw te beraadslagen. Thans zijn de resultaten van dc door B. en w. ingestelde bezulnigingscommissie van de drie hoofdambtenaren aan B. en W. voor een belangrijk gedeelte het onderzoek is nog niet geheel afgeloopcn bekend. In kringen van het emeentepersoneei wordt gemompeld, dat de resultaten van die commissie niet onbevredigend moeten worden geacht. Daarom wordt met be langstelling uitgezien naar het nieuwe voorstel van B. cn W.: dc organisaties ver wachten, dat B. cn W. hun aanvankelijke voorstel om 8 1 2 pet. der pensioenpremie te verhalen «opbrengst ongeveer I 400-000» zouden verlagen. Officieel konden ons nog geen mededec- lingen gedaan worden over het rapport der bezuinigingscommissie. VERKOOPWEEK GEN. CRONJc" STRAAT. De winkeliers in dc Gen. Cronjéstraat or- ganiseeren van 27 November tot en met 6 December een verkoopweek. Op eiken gulden aankoop of bestelling gedurende die verkoop- weck geeft elke winkelier aan zijn klant een bon cadeau. Bij deze bonnen zijn cenige „waardebonnen", die tegen 5, 15. 20 of 50 andere bonnon kunnen worden ingeruild bij dc Nuts-Spaarbank. Het batig saldo van deze gclukxbonnen- rcelame komt ten goede aan de Haarlemsche Vereen, tot bestrijding der tuberculose en dc Vereen, tot. oprichten van Kinderbcwaar- plaatsen, afd. Haarlem-Noord. TOENEMING VAN DEN SMOKKELHANDEL AAN DE NEDERLANDSCHE GRENS. Uit Berlijn wordt gemeld: De douane-autoriteiten hebben ter bestrij ding van den smokkelhandel in het weste lijk deel van het Rijk uitgebreide maatrege len getroffen. In het tijdvak van I April tot 30 Septem ber 1931 zijn in dc drie districten Dusseldorf, Keulen en Westphalen in totaal 21.000 ge vallen van smokkelarij onderzocht. Daarbij werden in beslag genomen: 17.540.000 sigaretten. 39.000 sigaren. 78.000 boekjes "sigarettenpapier, 22.100 KG. tabaks fabrikaten. 40.600 K.G. koffie. 203300 KG. graan. 97 600 K.G. meelproducten, 7730 K.G. suiker. 118 K.G. thee. 550 K.G. chocolade, 1200 K.G. cacao, 1670 K.G. groenten en fruit. 650 fietsen, 113 motorrijwielen, 86 auto's, 2960 K.G. benzine en petroleum, 620 K.G. vleeschwaren. 285 K.G. gebak, 715 stuks gevogelte en 107 liter wijngeest. SYNAGOGEDIENSTEN DER NED. ISRAcL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 3.30 uur. Ochtenddienst tc 8.15 uur. Middagdicnst tc 1 uur. Avondienst tc 4.44 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten tc 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Donderdag: Ta'Anicth Kabraniem: aan vang van <icn Middagdienst te 2.30 uur ter Synagoge. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen: 's avonds tc *.15 uur. Zondag te 7 uur. Donderdagavond niet. De diensten op Sabbath, alsmede <ic dienst op Ta'anieth Kabraniem. vindon plaats ter Synagoge Lange Bcgijncstraat 11. Talmoed Torah en dc overige diensten worden verricht in het gemeentegebouw Lange Wijngaardstraat 14. BUURTVEREENTGING BOTERMARKT. BARREVOETESTRAAT. KEIZERSTRAAT. Behalve door de prijsvraag voor het pu bliek, zal gedurende de winkelweek van 27 Nov.—5 Dcc. In bovengenoemde straten de aandacht getrokken worden door een zestal luidsprekers elke middag van 24 uur en des avonds van 7—10 uur populaire ooncer- ten worden gegeven. Bovendien zal op Vrijdag 27 November. Maandag 30 November en Dinsdag en Woensdag 1 en 2 December des avonds van half achthalf negen door St. Nicolaas te paard met zijn knecht wandelingen door dc straten gemaakt worden. Dc prijzen van de prijsvraag zullen worden geëtaleerd in het perceel Barre voetestraat 3, Dc tc vormen zin van de prijsvraag zal niet zooals werd medegedeeld uit 27 letters maar uit 37 letters bestaan. KAMER VAN KOOPHANDEL. DE VACATURE-VAN LIEMT. Naar wij vernemen wordt het door de le den van de Kamer van Koophandel algemeen billijk geacht, dat de opvolger van den heer Van Liemt als voorzitter van het Kleinbedrijf een Roomsch Katholiek moet zijn. In dit verband worden de namen genoemd van de heeren Hooy, Mathot en Klein Schip horst. VERBODEN INVOER VAN VEE EN VLEESCH IN FRANKRIJK. Volgens mededeeling van den Rijksland- bouw-consulent Is met ingang van heden tot 1 Januari 1932 de invoer in Frankrijk verbo den van: 1. koeien .uitgezonderd fokvee, dat vrij van invoer wordt toegelaten en waarvoor invoer- consumcnten worden verleend. 2. alle soorten versch vlccsrh, behalve scha penvleesch. afkomstig uit Nederland. 3. alk- oorten bewerkt vleosch, behalve schapenvlcesch, afkomstig uit Argentinië.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13