Uit Haarlems Gemeenteraad. 'N TECHNISCHE TOPPRESTATIE 6ZelVauyt 4 Om) (mouoütAoC Zoeftii£ cbo\ A&t aÊfaJkiït <i^c&C4ehifa6<eaQ(. Rubriek voor vragen. HAARLEM S DAGBLAD DONDERDAG 26 NOVEMBER 1931 geldleening der gemeente haarlem. ƒ2.000.000.— TEGEN 5 9 wa de revue van hamerstukken hield de n'3d een geheime vergadering van ongeveer ^heropening der openbare zitting stelde x» wethouder van financiën Mr. M. SI i n - c „berg (V. D.) namens B. en W. voor een jeWning te sluiten van f 2.000.000 tegen 5 koers zal door B. en W. worden vastge steld. De leening zal bestaan uit obligaties tjui f 1000. 'Ir- de voorwaarden wordt opgenomen de bcD?ling. dat de gemeente bevoegd blijft de J-ëele leening a pari af te lossen. Daarop werd over dit voorstel gedebat- 'nelieer Joosten (SD.A.P.) had geen be waar om aan dit voorstel zijn stem te ge- hoewel de voorwaarden niet best zijn te noemen. In dezen tijd van crisis en ellende aan alle kanten, blijkt, dat de menschen die «ld hebben helaas gebruik maken van dc omstandigheid dat zij hoogere rente kunnen bedingen. Er is dus geen solidariteit. De heer Peper (communist) betoogde, dat de kapitalisten het geld vasthouden. De bezitters verhoogen nu de rente voor geld leningen, om daardoor de gevolgen van de Crisis op de arbeiders af te wentelen. Het al gemeen belang zou gediend worden als de overheid een gedwongen geldleening uit schreef. Daardoor zou een einde gemaakt wórden aan de dictatuur der bankiers. De heer Baas (A.-R.) zei. dat wat de heer joosten nu beweert, niet anders is dan een phrase. Als wij het rentet.ype eens vergelij- ïen met vroegere jaren, dan blijkt, dat de rente minder gestegen is dan de loonen. Als dc heer Joosten het heeft over de groote be zitters en beleggers, dan moet hij er bij den ken, dat die tegenwoordig ook veel grootbe- zltters en beleggers zijn. De heer Bij voet (R.-K.) heeft de betee- kenis van de economische beschouwingen van den heer Joosten niet begrepen. Wie schrijven meestal in op staats- en gemeente- lceningen? Niet de groot-bezitters, maar de kleine bezitters. Er is wantrouwen gekomen ten opzichte van geldleeningen. Vandaar dat er door de beleggers eenig grooter rendement wordt gevraagd voor de te beleggen gelden. Er was geen reden voor den heer Joosten om op de kapitalisten te schelden. Blijkbaar was het er hem alleen om te doen om zijn opmer king in de pers te krijgen. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder zei. dat de heer Joosten een aanval op een stelsel gedaan heeft. Men kan niet volhouden, dat het een aanval op de kapitalisten was. Mr. Slingenberg (V. D), wethouder, zou de sprekers niet volgen in het zonder linge debat. B. en W. hebben zich te stellen op het standpunt der realiteit. De gemeente heeft het geld noodig. De kasgeldleeningen zijn zoo hoog opgeloopcn dat omzetten in een geldleening noodig is. Dat doen wij alle jaren. De gemeente kan het geld niet goed- Koopcr krijgen. Sedert September is cr nog geen gemecnteleening door een bankconsor- tium overgenomen. Haarlem is de eerste. Daaruit blijkt, dat Haarlem het vertrou wen niet verloren heeft. Het is evenwel niet gelukt een lagere rente te bedingen. Dit komt omdat de beleggers angstig geworden zijn door de inzakking van het pond. Die vrees voor inflatie die spreker voegt het er bij, ongegrond is bestaat bij enkele be leggers en het. gevolg daarvan is, dat wij een hoogere rente moeten betalen. Er is voor de bank die de Haarlemsche leening overneemt ook eenig risico in deze zaak, want het moet afgewacht worden, of de bank die leening onder het publiek kan plaatsen. De heer Peper heeft er op aangedrongen om te be sluiten in Den Haag een gedwongen leening te vragen, maar wij die een kikvorsch zijn. moeten ons niet opblazen tot een os. Ook zijn groote bezwaren aan een verplichte lee ning verbonden. Als Haarlem deze leening sluit, dan kunnen wij weer aan alle verplich tingen voldoen en zijn wij voor de toekomst safe. De heer Joosten (S.D.A.P.) constateerde, dat hij alleen eenige feiten geconstateerd had. Het is een feit. dat dc loonen dalen, terwijl de rente van het kapitaal nu moet stijgen. Valt het niet te prijzen in de bezit ters in de S.D.A.P.. dat ijveren voor de be langen der arbeiders. De S.D.A.P. strijdt niet tegen personen, maar tegen het kapitalisti sche stelsel. Het verwijt van den heer Bij voet was er dus geheel naast. De heer Bij voet zit. nu wel in de schouwburgcommissie, maar hij moet in den raad geen tooneel gaan spelen. Spreker is genegen het voorstel van B. cn W. te steunen Er moet geld wezen, anders 2ouden de werkloozen zelfs geen uitkeering kunnen ontvangen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Alleen de heer Peper stemde tegen. Arbeiderswoningbouw. In verband met mogelijke moeilijkheden bij het verkrijgen van kasgeld stellen B. en W. voor om voor den bouw van eenige com plexen arbeiderswoningen (waartoe de raad eonigen tijd geleden besloot) rijksvoorschot voor den bouw aan te vragen. De heer Joosten (S.DA.P.) zei, dat de soc.-dem. fractie voor het voorstel zou stom men, hoewel er reden is om tevens te laten blijken, dat men er alles behalve mee inge nomen is. Het komt cr op neer, dat er niet veel zal komen van het uitvoeren der raads besluiten tot woningbouw. De gemeente heeft geen acid meer en nu willen B. en W. aan het rijk om geld vragen, hoewel bekend is, dat de reeeering indertijd al heeft laten blij ken. dat "het voor dezen woningbouw geen geld wil geven. B. en W. hadden dit eerlijk in hun praeadvies moeten geven. Het voor stel dat B. en W. nu doen is niet anders dan een stroohaïm waaraan een drenkeling zich vastklampt. Er is slechts een zeer klein kansje, dat wij het geld van het rijk krijgen. En als wij dit geld krijgen, geven wij prijs de gewone bepaling, dat 75 pet. der arbeiders die aan de huizen werken Haarlemmers moeten zijn. Bovendien wordt de eisch losgelaten, dat in de bestekken een bepaling opgenomen moet worden omtrent de handhaving der collectieve contracten. De heer Peper (communist) had aanvan kelijk in bet voorstel een administratieve qun":e grv'cn. De heer Joosten heeft hem nu ingelicht. Het voorstel van B en W. is een grove om de tuin-leiding. Pc" heer Castricum sal tegen het voorstel van B. en W. stemmen als B. en W. niet kunnen verzekeren, dat er kans is, dat de regeering het geld zal geven. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.)wethouder, constateerde, dat B. en W. duidelijk in het voorstel hebben geschreven dat er moeilijk heden zijn bij het verkrijgen van kasgeld leeningen. In behandeling en in voorberei ding zijn woningbouwvoorstellen tot een be drag van 11.2 mdliioen gulden. Als een ge deelte dier gelden van het rijk verkregen kan worden, dan zou het een slecht beleid zijn als daarvan geen gebruik gemaakt werd. Als wij 3 ton van het rijk krijgen, dan blijft er dus nog f 1.200.000 voor de gemeente over. In den Haag heeft men aan het gemeente bestuur meegedeeld, dat er redelijk kans op toewijzing is. Als er geen kans is. dan zou den B. en W. niet met dit voorstel gekomen zijn. Voor rijksvoorschottcn worden reeds jaren lang de bedoelde voorwaarden gesteld, die nu in het raadsbesluit zijn opgenomen. In de praktijk is gebleken, dat er ook nadeelen verbonden zijn aan het alleen te werk stel len van staagenooten. Er komt al is het geen gildegeest dan toch een kaste-geest. De vraag is, of het gewenscht is op den duur met dit voorstel door te gaan. De organisaties van arbeiders in het bouw- vakbedirijf zijn zoo sterk, dat. zij wel zullen zorgen voor dat nakomen der collectieve arbeidsovereen komsten Het- voorstel van B. en W. werd aangeno men. De heer Peper stemde tegen. Bijzonder onderwijs. B. en V/. stelden voor medewerking te ver- leenen bij de aanschaffing van een projectie lantaarn voor dc St. Veronicaschool. De heer Scholl (s.d.a.p,) wees er op, dat dit stuk niet in de onderwijscommissie is ge weest. Indertijd heeft spreker zich gekant tegen het aanschaffen der projectielantaarns voor de openbare school, maar de raad heeft toen daarvoor f 20.000 beschikbaar gesteld. Van die projectielantaarns verwacht spre ker weinig, daarom is hij er op tegen daar mede door te gaan. De heer Roodenburg (C.H.) wethouder, zei. dat nu de openbare scholen de lantaarns gekregen heb! de bijzondere scholen eT ook recht op hebben. Het stuk is niet naar de Commissie gegaan, omdat het een quaestie van eenige honderden guldens is. De heer Scholl (s.d.a.p.) stelde voor het voorstel alsnog te stellen in handen der onder wijscommissie. De wethouder had daar niets tegen, mits het losgemaakt wordt van de toelichting van den heer Scholl. Montessorischool. B en W. stelden voor het crediet voor den bouw van een bijzondere school aan de Louise de Colignylaan te verhoogen. De heer Baas (A.R.) meende, dat het hier gaat om f 13.000. Het is grond dien dc school niet noodig heeft en zelfs niet verlangt. Dit is vreemd in een tijd van bezuiniging. Ls het soms een stuk grond dat het Grondbedrijf niet kan verkoopen? De heer Visser (C.H.) zei, dat de com missie van openbare werken de grondquaestie nauwkeurig bezien heeft. Het zou gewenscht zijn als het voorstel van B. en V/. alsnog werd aangehouden, om te onderzoeken of nog een gedeelte van den grond voor woningbouw bestemd zou kunnen worden. De heer Boes (V.D.) wilde ook dit voor stel in de onderwijscommissie aan de orde stellen. De heer Roodenburg (C.H.) wethouder, zei. dat het geen onderwijszaak is, maar een zaak van Openbare Werken. Mr. Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder.- zei, dat „Zuiderhout" indertijd voor dezen school- bouw een ander terrein had aangewezen. Dit terrein is per M2. evenwel meer waard dan het terrein dat nu in het geding is. Voor een verschil van f 1500 krijgt men nu een grooter terrein, dat bovendien inpandig is. Het project voor de school is voor dit groote terrein gemaakt.. Als wij het terrein kleiner maken, moet het geheele project veranderd worden en dat zou het ontwerp verslechte ren. Het. stuk terrein dat verkocht zou kun nen worden zou smal en diep zijnl Daarvoor zullen geen gegadigden opkomen. De aanbesteding van de school is al ge houden, zoodat vertraging ongewenscht is. Een voorstel van den heer Visser om het voorstel van B. en W. aan te houden werd verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Ziekenhuisverzekering. B en W. stelden voor over ie gaan tot het aanbrengen van eenige wijzigingen in het contract met de Ziekenfondsen inzake de ziekenhuisverpleging. De heer Groenen daal (s.d.a.p.) zei. dat bij de bespreking tusschcn B. en Wr. en de commissie door B. en W. toegezegd is, dat er een commissie benoemd zal worden om uit te maken die „kostwinners" zijn, omdat daaruit moeilijkheden kunnen ontstaan. Had dit niet in het nieuwe contract moeten staan? De heer de Braai (A.R.) klaagde over de geringe schriftelijke toelichting. Bovendien steunde hij de vraag van den heer Groenen- daal. De heer Peper (communist) had gehoord dat de ziekenfondsen zich slechts gedwongen bij het nieuwe contract hebben neergelegd, vooral wat betreft het afstaan van 12 cent administratieloon per lid. Mr. Slingenberg (V.D.) wethouder, ze: dat een commissie ingesteld zal worden, als er een geschil is tusschen de gemeente en de fondsen. Dit wordt nu in de notulen vastge legd. Den heer Peper antwoordde spreker dat het juist is. dat de fondsen zich aanvankelijk verzet hebben tegen de korting van 1 '2 cent. Spreker heeft evenwel aangetoond, dat het billijk was, dat de gemeente die 1/2 cent krijgt. Het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen. De gronden aan de Houtvaart De heer Van Kessel (R.K.) stelde, naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot- het aanleggen van wegen op gronden ten Zuiden van de zweminrichting aan de Hout- vaar, voor den prlnvairen weg niet met kin kers te bestraten, maar te asphalteeren. De heer Peper (communist), vond het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. 0 CORVER ïn „Radio-Expres" van 16 Oef. 1931 Het toestel overtreft al hetgeen tot dusver is geweest." Q Ir. MAX POLAK in „Radïo-EIectra" van 17 Oct. 193t en wij aarzelen niet te verklarén, dat wij deze toestellen als de beste beschouwen, waarmede wij tot op heden kennis maakten." „Alg. Handelsblad" van Maandag2G Oct. 1931, Avondblad Wat daaraan volgens de strengste eischen nog ontbreekt hebben we niet kunnen ontdekken." „Nieuwe Rott. Crt." van Zaterdag 24 Oct. 1931, Avondblad dat alles overtreft, wat wij tot hiertoe op het gebied van omroepontvangers in gebruik gehad hebben." 0 „De Telegraaf" van Zaterdag 17 October 1931, Avondblad wij constateeren, dat dit toestel het* beste is, wat wij tot op heden gezien en gehoord hebben." INDERDAAD: PHILIPS 720 A EN 730 A Het toestel 720A komt het beste tot zijn recht met een Philips electrody- namischen luid spreker. PHILIPS 2121 Prijs f. 69.50 PHILIPS 720A Prijs f. 195.- verkeerd de straten naar zeehelden te noemen Wij zouden nu een zeeheldenbuurt gaan vor men. Hoe zijn B. en W. tot dit voorstel ge komen nu de wereld vól is van acties voor den vrede. Mr. Gerritsz (s.d.a.p.)wethouder, zei, dat er veel voor te zeggen is om een nieuwen weg eerst te bestraten, om een vast onderbed te verkrijgen. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Vakopleiding jeugdige werkloozen. B en W. stellen voor gelden beschikbaar te stellen voor het instellen van eenige cur sussen voor vakopleiding van jeugdige werk loozen. De heer Van Dam (V.D) meende, dat men voor het onderwijs misschien werktui gen zal kunnen huren van industrieën die stilliggen. Het streven van B. en W. om iets te doen voor enkele groepen van jeugdige arbeiders is toe te juichen. Het zou evenwel ook aanbe veling verdienen wat te doen voor de jonge lui die in geen bepaald vak zijn opgenomen. Kunnen de bestaande organisaties (b.v. de leeszalen en de Volksuniversiteit niet aange wend worden voor dit doel? De heer Castricum <R.K.) zei, dat deze zaken al lang de aandacht hebben, niet al leen van B. en W.. maar ook van dc commis sie voor de werkloosheid en de vakcentrales. Als het noodig is, zal uitbreiding gegeven worden aan hetgeen nu door B. en W. is voorgesteld. De heer Van Liemt (R.K.), wethouder, verzekerde den heer Van Dam dat medewer king van de jeugdvereenigingen gevraagd zal worden. De heer Van Dam wist d:t evenwel al. De zaak is zoo goed mogelijk voorbereid en er mag verwacht worden, dat de cursussen een goed resultaat zullen afwerpen. Er heb ben zich a! 100 gegadigden voor de cursussen aangemeld. Verschillende directies van fa brieken hebben medewerking toegezegd cn werktuigen in bruikleen toegezegd. Ook is op een subsidie van het rijk te rekenen. 1 De cember moeten de cursussen beginnen. De raad vcreenigde zich daarop zonder stemming met het voorstel van B. en W. Benoemingen. Benoemd werden: Tot lid der commissie van toezicht op het Frans Halsmuseum prof. dr. P. H. van Moer kerken. Tot tijdelijk leeraar in de Duitsche taal aan het Gem. Lyceum de heer P. F. de Haan. Meer raadsvergaderingen? De heer Klein (R.K.) had een motie in gediend om zich uit te spreken voor het hou den van meer raadsvergaderingen. Namens de rechtsche fractie verklaarde de heer Castricum (R.K.), dat deze motie door den heer Klein zonder eenig overleg met de fractie ingediend is. Dit wordt be treurd. De heer Klein (R.K.) zei dat het on juist is. dat iemand anders het eerst gespro ken heeft, terwijl hij de voorsteller is. Hij zal nu eerst afwachten wat de andere leden over zijn motie zeggen. De heer Van Tetering (R.K.) meende, dat door veel raadsvergaderingen de duur der vergaderingen niet verkort wordt. Dit komt omdat publick en pers de vergaderingen bijwonen. Wij stellen ons vertrouwen in het college van B. on W. in deze moeilijke tij den en dan is het goed om zoo weinig moge lijk raadsvergaderingen te houden (protes ten). De heer Castricum (R.K.) zei, dat hij het goed vindt om elke 14 dagen te vergade ren, als er onderwerpen zijn. Het bleek nu, dat er voor een vergadering van Woensdag 18 November geen voldoende agenda was. Het is onjuist om raadsvergaderingen te houden, die ook geld kosten, als er geen agendapunten zijn. De heer Peper (communist) meende, dat er voldoende onderwerpen op stapel staan om elke 14 dagen een goede agenda te heb ben. Er is bij colleges van B. en W. een stre ven om alles te doen buiten den raad, maar daartegen moet opgekomen worden. De heer Joosten (S.D.A.P.) had van een nieuw lid een raar geluid gehoord. „Geen len te en een nieuw geluid". Blijkbaar vindt de heer Van Tetering het goed als de heeren in Den Haag zooveel mogelijk voogd over ons spelen. Spreker vond het onjuist, dat de rechtsche raadsfractie de vrijheid van haar leden aan banden wil leggen. De leden van alle fracties moeten hun vrijheid om moties of voorstel len in te dienen, behouden. De burgemeester heeft onlangs met de fractieleders gesproken over het houden van raadsvergaderingen. Alleen in bijzondere ge vallen moet afgeweken worden worden van de gewoonte om elke 14 dagen te vergader- rem Sprekor's fractie zal evenwel niet voor de motie Klein stemmen. De heer Klein (R.K.) zei. dat men aller eerst raadslid is en in de tweede plaats lid der fractie. Er was geen gelegenheid om met de fractie te overleggen, omdat die niet bijeenkwam. Spreker was ontstemd, dat de burgemeester op 13 November niet verga deren wilde, maar de vergadering wilde ver dagen tot 2 December. Hij heeft toen een motie met een afkeuring aan het adres van den voorzitter ontworpen. Spreker heeft den indruk, dat er naar gestreefd wordt om zoo weinig mogelijk agenda-punten klaar te hebben. Er zijn zooveel zaken, die behandeld kunnen worden. In de Oranjeboomstraat worden onbewoonbaar-verklaarde wonmgen weer opgeknapt. Had dc raad daarin niet gekend moeten worden? Er zijn vele quaes- ties die men uit het a.s. begrootingsdebat had kunnen lichten. De nota die Mr. Slingenberg onlangs aan de pers gegeven heeft, had eerst In den raad aan de orde gesteld moeten zijn. De heer Van Kessel (r.k.) zei, dat deze vergadering belegd is voor het voorstel van de geldleening. Als de vergadering uitge steld was tot 2 December, dan zouden wij weer met een vergadering gezeten nebben die tot 7 uur zou duren. Spreker zal voor de motie stemmen, mits de burgemeester ste vige toezeggingen doet. De heer Visser (C.H.) geloofde niet dat deze motie iets zal uitwerken. De raad heeft al zooveel op dit aambeeld gehamerd, maar het helpt niet. Er bestaat blijkbaar één nei ging om den invloed van den raad te be knotten. Als die neiging niet bestaat, dan is het toch een gevold der omstandigheden. De hoer Boes (V. D.) betreurde het ook, dat de burgemeester zich zoo slecht gehouden heeft aan de afspraak met de fractieleiders. Nu duren de raadsvergaderingen dikwijls te lang. interpellaties komen daardoor in het gedrang. Sprekers fractie acht het evenwel niet noodig om voor de motie van afkeuring te stemmen. De heer B ij v o e t (R.K.)iemand die crl- tiek uitoefent, moet bewijzen dat er reden voor critiek ls. De heer Klein heeft niet aan getoond. dat er agendapunten klaar waren, terwijl er geen vergaderingen zijn bijeen geroepen. E>o klacht, dat er geen voldoende spoed betracht is bij de voorbereiding van voorstellen, geldt niet den burgemeester, maar het geheele college. Een motie van afkeuring tegen een burge meester is een unicum in ons land. Voor zoo'n motie is alleen reden als er heel wat ernstiger feiten zijn voorgevallen. Het was dus te verdedigen, dat de heer Castricum van te voren verklaarde, dat de fractie er buiten stond. Onder de raadsleden bestond de meening. dat de rechtsche fractie van deze motie iets afwist. Dc heer Adrian (V. D.) zei. dat als er niet elke 14 dagen vergaderd wordt, de ver gaderingen na een rustpoos van 4 weken te lang duurt. Zou het niet beter zijn om dc 3 weken te vergaderen? Het ls niet juist, dat de heer Klein nu de burgemeester als den schuldige bij den kop neemt: Het college heeft schuld als er niet voldoende onder werpen voor behandeling voorbereid zijn. De voorzitter zei dat het nog zijn meening ls. dat zooveel mogelijk om de 14 dagen vergaderd moet worden. Er waren geen agendapunten voor de vergadering van 18 November. Daarom is toen gc.cn vergade ring gehouden. Met elke raadsvergadering is een bedrag van over de 500 gulden gemoeid. Voor dezen tijd van bezuiniging is dit wel een factor van beteekenis. Wil men daarom het beleid van den burgemeester afkeuren, dan vind ik het goed. De heer Joosten (S.D.AP.) zei nog, dat hij het afgekeurd had. dat de fractie voorzitter het woord gevoerd had voor de voorsteller van de motie. De heer Visser (C.H.): voor het eerst komt nu het argument van dc kosten. Dat aanvaard ik. Is het nu evenwel niet beter om voortaan om de 3 weken te vergaderen? De voorzitter; dat is niet van te voren te zeggen. De heer Klein (R.K.) constateerde, dat dc heeren Visser en Boes ook het beleid van den voorzitter hebben afgekeurd. De heer Visser: ik heb dit niet gedaan. Dc voorzitter: de heer Boes heeft het wel gedaan. Laat hij maar voor de motie stemmen. Dc heer Boes (V. D.)ik denk daaraan niet. De motie Klein werd verworpen met 20 tegen 12 stemmen. Voor mevr. Hoekstra. Koppen. Westerveld. Scholl. mej. Van Vliet. Van Kessel. mevrouw Maarschal!. Peper, Klein, Groenendaal, Mars en Keerwolf. 5 3/4 uur werd de vergadering gesloten. PROFESSOR VAN SLOGTEREN. Prof van Slogteren te Llsse, die nu reeds weer een week of drie in de Maria-Stichting verblijft, voelt zich de laatste week minder goed. De bronchitis is teruggekomen en ver oorzaakt temperatuursverhooging. waardoor het aansterken verhinderd wordt. Gelukkig behoeft er geen reden tot ongerustheid te be staan zoo meldt het weekblad voor Bloem bollencultuur. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk cn ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en tooou- plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. Dc namen der vragers blijven redactie geheim. Dc antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN. VRAAG: Hoe reinigt men een konijnen- bontjas? ANTWOORD: Mink roggozemelon In «anten of Ijzeren pan onder gestadig rooren zoo heet, dat Rij er do hand hor juist oven In kunt hou den. Stort dan de zemelen op hot bont en wrijf dit er sterk moo. Ten slotte good uitschudden. VRAAG: 1. Hoe maakt men oon bolgo vilt- hoed schoon? 2. Hoe beige slobkousen? ANTWOORD: 1. Roer magnesia mot benzlno tot een dik papje cn !cr een dun iaaRjo over den Roheelon hoed. dien gij op een schoonen handdoek hebt gelogd. Laat stil drogen. Klop dan de magnesia er nf on schuier met schoonen borstel na. Deze Reheele behandeling moot buiten in do schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! 2. In ammoniak zeepsop wn.sschon en goed met schoon water naspoelen. Is de stof niet rc- schikt om te wringen, handel dan als bij don vllthood. VRAAG: Kan een Nerts bontjas gestoomd worden, zonder dat dit cenlRszlns schadelijk is voor de Jas? ANTWOORD: Nerts van goede kwaliteit kunt gij gerust naar een stoomerlj sturen. Dit bont Ss zeer sterk en duurzaam. PLANTEN. VRAAG: In den afgeloopen zomer had ik op rozen, sneeuwbal, delphinium, aster en andcro planten veel last van lute en wit of mcoidauw. Hoo kan Ik dat het volgend Jaar voorkomen. IIoo en wunnecr moet ik dal doen? ANTWOORD: Lui» kunt rIJ het beste bestrij den door middel van nicotine in verschillende vormen, ook verkrijgbaar bij handelaars in tuinbouwartlkelcn. Het z.g. wit Is een parasiet; dit kunt gij voorkomen door des zomers bij droog weer te bestuiven met bloem van zwavel. Do nicotine besproeiing direct toepassen, zoo dra luis geconstateerd wordt. DIVERSEN. VRAAG: 1. Wat is do grootste snelheid van een zwaluw? 2. Is het waar, dat zij hun trek tot Transvaal voortzetten? ANTWOORD: 1. De zwaluw kan een snelheid ontwlkkeloen van 30 tot 3S meter per seconde. 2. ZIJ trekken naar Zuld-ltalMS en Frankrijk on zelfs naar Afrika tot den evenaar. VRAAG: 1. Wanneer kan men to Lelden te recht voor gratis onderzoek aan hot Academisch ziekenhuis? 2. Moet daarvoor een bewijs van den hulsarts aangevraagd worden? ANTWOORD: l. Eiken werkdag des morgens van half negen lot half tien. 2. Niet bepaald noodzakelijk; het verdient echter aanbeveling uw hutedokter er vooraf rat* ia kennte to stellen,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 15