CD ARNHEM' BUITENLAND. Een reeks belangrijke berichten. PHILIPS' RADIO TOESTELLEN LF.VENS- VERZEKERING 1 MAATsemrnj öAARLEM'S dagblad donderdac tweede blad. 26 november 1931 Een Parijsche resolutie t, a. v. China. Nog enen ver als in het begin. Gandhi houdt een scherpe rede. Sombere toekomst voor de ver houding Engeland-Britsch-1 ndië? Huiszoe kingen bij Nationaal Socialisten in Hessen. Bewijzen van hoogverraad voorhanden? Een samenzwering op touw gezet? Een ver heugend verschijnsel, dat de Overheid eindelijk iets dóét! Een beschouwing over de eerste gegevens van de voorvallen in Hessen. het belangrijkste nieuws. Na afloop van de geheime zitting van den Bondsraad werd een communiqué gepubli ceerd. waarin mededeeling wordt gedaan van het volgende: „In de hoop, overeenkomstig art. II van het Volkenbondspact tot een eenstemmige resolu tie te komen is het ontwerp voor een regeling opgesteld, dat de terugtrekking der Japan sche troepen in de spoorwegzone en de be noeming van een internationale commissie afzonderlijk behandelt. De grondslagen van dit ontwerp zijn de volgende: Herinnerd wordt aan de resolutie van 30 September, waardoor beide partijen zich plechtig verbonden verklaren. Daarom wordt er bij beide regeeringen op aangedrongen, maatregelen te nemen om de uitvoering de zer resolutie te waarborgen, en wel zoodanig, dat de terugtrekking der Japansche troepen In de spoorwegzone zoo snel mogelijk kan ge schieden. Beide partijen verplichten zich, den opper bevelhebber hunner strijdkrachten strikt te bevelen, zich van elk initiatief te onthouden, dat nieuwe incidenten zou kunnen doen ont staan en nieuw verlies aan menschenlevens tengevolge zou kunnen hebben, en voorts de noodige maatregelen te nemen om elke ver scherping in de situatie te verhinderen. Voorgesteld wordt, een commissie te vor men, welke ter plaatse den toestand zal on derzoeken en den Raad advies zal uitbren gen. China en Japan zouden elk door een asses sor in deze commissie vertegenwoordigd zijn. De vorming en de werkzaamheden der com missie zouden aan de verplichting, de Japan sche troepen in de spoorwegzone terug te trekken, niets wijzigen." Sir Samuel Hoare Zoo is de raad dus na veel hopeloos gedis- cusieer weer op het punt- van uitgang aangekomen. Het zou een resultaat zijn, in dien men er van overtuigd kon zijn. dat de Japanneezen de aangegeven gedragslijn zou den volgen. De practijk heeft echter bewezen, dat vertrouwen te dien aanzien misplaatst is. In ieder geval is het zeer belangrijk, dat de Raad het Chineesche standpunt (eerst ont ruimen, dan onderhandelen), gerespecteerd heeft. Maar of dit systeem van vredestich- ten en het voortdurend ontzien van eikaars gevoelens, dat inderdaad wezenlijk niets drei gends heeft voor de Japanneezen (het nemen van strafmaatregelen heeft men tot nu angstvallig vermeden en men heeft Japan zooveel mogelijk gespaard) eenig succes zal hebben, is nog maar de vraag. Gisteren hebben wij geschreven over het fiasco ter Londensche conferentie en het be richt volgens hetwelk de gedelegeerden met de schamele belofte van slechts provinciale autonomie, naar huis zouden worden ge stuurd. De voornaamste gedelegeerden heb ben in een schrep manifest tegen dit voor nemen stelling genomen. Wij merkten cp. dat het conservatieve over wicht de mislukking natuurlijk heeft ver haast. Thans heeft de minister voor Indië. Sir Sa muel Hoare. zich gehaast dezen indruk weg te werken. Hij deelde mede, dat de regeering haar definitief standpunt nog niet bepaald heeft, en dat de premier nog steeds onderlin ge besprekingen voert. Hoe weinig vertrou wen een man als Gandhi in deze kalmeeren- de woorden stelt moge blijken uit het verslag ben in een scherp manifest tegen dit voor- gens de Tel. zeide Gandhi er van overtuigd te zijn, dat de Indische conferentie niet alleen geen verantwoordelijk zelfbestuur aan Indië Hitier. zal geven in de een trade regeering. doch geen enkel tastbaar resultaat zal opleveren. Kanonnen, vliegtuigen en solaten, zeide Gandhi, zullen de terroristen in Indië, wier middelen ik afkeur, ook al streven zij hetzelf de doel na, echter niet weerhouden van een ongehoorzaamheidscampagne. „Ondeixiruk- king kan onze kracht slechts vergrooten." „Ik eisch voor Indië", zoo besloot hij, „con trole over het leger en over de financiën in de centrale regeering. Ik weet, dat ik dit niet zal krijgen en dat geen enkele Engelschman bereid is mij dit te geven. Ik weet dus, cat ik moet terugkeeren en mijn volk moet uitnoo- digen, opnieuw den lijdensweg te aanvaar den". Dit is een directe bedreiging. Klaarblijkelijk is men thans bezig een schijn van een accoord te organiseerenhet behoeft echter geen betoog dat de groote groepen der bevolking die achter de invloed rijke leiders staan, met een schijnoplossing geen genoegen zullen nemen. Wij schreven gisteren al. dat de toekomst voor de verhou ding Engeiand-Britsch-Indië somber is. De jongste gegevens uit Londen kunnen deze op vatting slechts versterken. Te tragischer wordt de tegenstelling, als men weet, dat de mondigheid van Ierland en de andere Dominions tengevolge van de aan vaarding van het statuut, van Westminster, thans volkomen is geworden. Tenslotte verwijzen wij naar de sensatio- neele huiszoekingen in het Nationaal-socia- listische centrum en bij nationaal-socialisten in Hessen, die wanneer men de eerste berich ten gelooven kan, bewezen hebben, dat een groep Nazi's in Darmstadt reeds in Septem ber een ..Putsch" hebben voorbereid. Uit de voorloopige berichten is nog niet op te ma ken, of de nationaal- socialistische leiding verantwoordelijk is voor 't document waarin de richtlijnen van deze „Putsch" zijn opge- teekend, of dat hier slechts sprake is van een particuliere nationaal-socialistische „liefheb berij". Voor zoover wij thans kunnen over zien, achten wij het niet waarschijnlijk, dat Hitler, die thans pogingen schijnt te doen tot toenadering tot het Centrum, officieel iets met het Hessische complot te maken heeft.. Bovendien staat het wel vast, dat de Natio naal-socialisten meer dan één theoretisch plan voor een omwenteling in portefeuille hebben. Ons dunkt dat het betheoretiseeren van dergelijke plannen de sportieve kant. van het pathetische nationaal-socialisme vormt; do nationaal-socialistische messentrekkers, die zich evenals de communisten onder scheiden hebben, op het punt van sluipmoor den. moeten toch ook kunnen „boomen" over de aanstaande omwenteling en derzelver richtsnoeren. Daarom behoeft het geen ver wondering te verwekken, dat er compromit- teerende documenten gevonden zijn. Wat wèl in hooge mate de verwondering wekt is het zeer verheugende verschijnsel, dat de overheid het eindelijk raadzaam heeft gevonden iets ..te doen Dit is waarschijn lijk een zeer goed toeken. Overigens wachten wij met spanning op nadere gegevens. Ieder symptoom is thans van het allergrootste gewicht. L. A. Dnitschland. Huiszoekingen bij Nazis in Hessen. DARMSTADT. 25 Nov. (V.D.) Heden von den in geheel Hessen huiszoekingen plaats bij leiders der Nationaal-Socialisten en in het Bruine Huis waar het secretariaat van de gau Hessen gevestigd is. voorts bij de lei ders kapitein b. d. Wassung te Darmstadt, bij rechter Dr. Best te Alzey, bij Dr. Wage- ner en bij Buerstadt en voorts bij kapitein luitenant von Davidson te Darmstadt. Een en ander geschiedde omdat de leiding van den gau Hessen der N. S. A. P. verdacht wordt van hoogverraad. In de namiddag uren werd een aanvang gemaakt met de huiszoekingen, welke tot in de late avond uren voortduurden. Voor middernacht is geen resultaat van deze huiszoekingen te verwachten. Hitler, die oorspronkelijk heden te Darm stadt zou deelnemen aan de besprekingen inzake den politieken toestand te Hessen, is naar wordt medegedeeld, niet naar Darm stadt vertrokken. De besprekingen vinden in het Bruine Huis te Munchen plaats. «•Iet doel dezer huiszoeking is. naar door den Hessischen minister van Binnenland- sche Zaken op een desbetreffende vraag werd medegedee^, de in beslagneming van materiaal dat betrekking zou hebben op een voorbereiding van hoogverraad. Volgens de Nazi's heeft de huiszoeking geenerlei suc ces gehad. Nader wordt gemeld: BERLIJN, 2 Nov. (VD.) Over Öe redenen INGEZONDEN MEDEDElvLINGEN a 60 Cts. per regel BERICHT N.V. Ie Haarl. Orthopaedische Schoenmakerij A. HUIJKMAN is nog steeds gevestigd, Bakenessergracht 53. Telef 10775 Hier begint het 1 VoorkomGorgel droog me> wybert m die geleid hebben tot de huiszoekingen in Hessen, bericht, de ..Berliner Boersenkurier" nader, klaarblijkelijk op grond van inlich tingen welke de Pruisische minister van Bin nenlandsche Zaken aan een bepaalden kring van persvertegenwoordigers verstrekt heeft, dat in het midden van September reeds vol gens het onderzoek der Pruisische regee ring door de Nazi's richtlijnen waren opge steld tijdens een geheime bespreking, op het Boxheimer Hoch bij Lampertheim- Aan deze bespreking zouden deelgenomen hebben de nationaal socialistischen kapitein b. d. Was sung. Dr. Best, Dr. Wagener,, Dr. Shaeffer, kapitein luitenant b. d. von Davidson en de particuliere secretaris van den districtslei der van Hessen Stavienoga. Shaeffer die zich reeds bezwaard had ge voeld heeft het toen ontstane „program" reeds half September aan den president van politie te Frankfurt a. d. Main gestuurd, die het onmiddellijk doorstuurde naar het Prui sische ministerie van Binnenlandsche Zaken. Door vergelijkingen van handschriften heeft men vastgesteld, dat correcties in den oor- spronkelijken tekst, van de hand van Dr. Best waren. De schrijvers van dit document gingen oogenschijnlijk uit van de onderstelling dat door volledige ineenstorting en burgeroor log Duitscliland in een bloedigen chaos ge stort zou worden, waaruit na het overwin nen van de communistische machtsinstan ties het leven van het Duitsche Volk niet anders zou kunnen worden gered dan door middel van een ongelimiteerd standrecht. Ieder verzet tegen een bevel, ook van de laagste dienstgraad zou dan met den dood moeten worden bestraft. Alle levensmidde len zouden in beslag genomen worden. Alle goederenvoorraden worden geregistreerd. Al leen arbeidsdienstdoenden zouden recht heb ben op levensmiddelen, alle eigendom zou voorloopig worden opgeheven, alle geldvor deringen zouden voorloopig rusten. De „Boersenkurier" noemt dit document een bolsjewistisch manifest van een natio naal socialistische groep. De Pruisische Landdag eischt herziening van het plar. Young. In de zitting van heden heeft de Pruisi sche Landdag een voorstel aangenomen, waarin de Rijksregeering verzocht wordt, actie te voeren voor herziening van het Youngplan, teneinde te komen tot volledige staking van alle herstelbetalingen. Het voor- stdl verwierf 182 stemmen der rechtsche partij, terwijl door de linksche partijen 92 blanco stemmen werden uitgebracht. Het vakverbond neemt weder om stelling tegen loonsverlaging. BERLIJN. 25 Nov. (V. D.t Het bondsbc- stuur van den Algemeenen Duitsch Vakver- eenigings Bond is heden alhier ten tweeden male bijeengekomen, teneinde stelling te nemen tot de verklaring van den rijkskan selier van Maandag. Grassmann zette uiteen, dat noch de ver tegenwoordigers der vakvereenigingen, noch ook, naar vrijwel vaststond, zekere ver tegenwoordigers van andere economische kringen er aan dachten hun handteekening te plaatsen onder het rapport van de econo mische commissie van advies. Het resultaat der bespreking werd samen gevat in een besluit, waarin o.a. gezegd wordt: „De vakvereenigingen hebben altijd het kunstmatig opdrijven der prijzen door middel van hooge beschermende rechten, kartclovereenkomsten e.d. bestreden. Het verlagen van dergelijke kunstmatig te hoog opgedreven prijzen kan en moet zonder loonsverlaging bevochten worden. De vak vereenigingen bestrijden echter tevens de gedachte aan een algemccne kunstmatige prijsdaling door middelen van valuta-poli tiek of gedwongen loonsverlaging. De roeke- looze loonsverlaging sedert meer dan een jaar heeft het Duitsche bedrijfsleven steeds dieper in dc crisis-ellende gebracht, evenals het voortdurende praten over noodzakelijke prijsverlaging. Het is hoog tijd een andere richting in te slaan". Franltrijk Hopelooze stemming in Parijs? Volgens berichten uit Tokio heeft de Ja pansche regeering na langdurige besprekin gen besloten de ontwerp-rcsolutie van den Volkenbondsraad te aanvaarden, doch zij heeft bezwaren tegen het eerste deel van de tweede paragraaf, die de staking der mili taire activiteit betreft-. Aanvankelijk schijnt Japan voornemens te zijn geweest dit deel der clausule zonder meer te verwerpen, doch blijkens latere berichten is het Japansche ka binet na nieuwe overweging tot het besluit gekomen, dit deel der resolutie te aanvaar den onder het voorbehoud, dat Japan die mi litaire maatregelen mag nemen, die noodig zijn om loven en bezit van Japansche inwo ners in Mandsjoerije tegen bandieten en an dere wettclooze elementen te beschermen. Dit zou, naar gemeld wordt, een belangrij ke concessie van Japan beteekenen. Immers nog gisteravond heeft Josjisawa in opdracht zijner regeering bij Briand als Raadsvoorzit ter geprotesteerd tegen de samentrekking van Chineesche troepen rondom Tsjintsjau. Dit protest werd zoo opgevat, dat als deze nieuwe bedreiging, gelijk het heette, niet op houdt. Japan wellicht genoodzaakt zou zijn tot nieuwe militaire actie over te gaan. Jos jisawa vroeg daarom terugtrekking der zich nog in Mandsjoerije bevindende Chineesche troepen. Volgens een United-Press bericht uit Tokio aldus de Tel. heeft de regeorlng aldaar echter haar instructies ten opzichte van Tsjintsjau ingetrokken, overwegend, dat de Volkenbond een aanbeveling als door haar bedoeld niet zou kunnen doen. Japans aanvaarding der ontwerp-resolutie met het genoemde voorbe houd zou er dan vermoedelijk op wijzen, dat Tokio afziet van het plan om de concentra ties te Tsjintsjau uiteen te drijven. Dr. Sze heeft aan Dawes de redenen uit eengezet. waarom z.i. ook de nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken dr. Wellington Koo, den Volkenbond in den door dezen inge slagen weg niet kan volgen. Eencrzijds heeft de Raad, zeide hij, op 24 October aan China zoowel de spoedige beëindiging der vijande lijkheden als de ontruiming van Chineesch gebied in uitzicht gesteld, waaraan de regee ring te Nanking moet vasthouden; ander zijds schetste Sze in bittere bewoordingen de sfeer van ergernis er» opwinding in zijn land over dc onmacht of onwil van den Raad. om zijn vroegere besluiten te doen uitvoeren. Hij zeide zelfs dat de voortduring van den huidigen toestand het einde van het regime- Tsjang Kai-sjek zou kunnen beteekenen ten gunste van een communistische heerschap pij. Voorts maakte hij melding van zijn instruc ties. waarin de opneming van de volgende punten in de resolutie wordt verlangd: 1. dat de Volkenbond onmiddellijk effectieve maat regelen neemt om een eind te maken aan de daden van agressie van Japansche zijde: 2. dat binnen 14 dagen na de opstelling der re solutie de Japansche troepen binnen de spoor wegzone moeten zijn teruggetrokken; 3. cat deze terugtrekking door neutrale vertegen woordigers moet worden gecontroleerd. Dr. Sze heeft deze nota, naar wordt mede gedeeld nog niet willen voorleggen, omdat dan alle deuren zouden zijn gesloten en hij heeft naar Nanking om een nieuwe formu leering geseind. Onder de huidige omstandigheden is het begrijpelijk, dat een gedrukte stemming aan den dag treedt, die door sommige Parijsche bladen zelfs hopeloos wordt genoemd. De represaillemaatregelen tegen de Engelsche tarieven. PARIJS. 25 November (V. D.) De Invoering eener invoerbelasting ad 15 pCt. voor waren uit landen met lage valuta kan worden ver wacht als maatregel tegen de Engelsche douanepolitiek. Een ander wetsvoorstel, dat voorziet in een aleemeene verhooging van den invoer op halffabrikaten en producten, zal reeds dezer dagen worden ingediend bij de Kamer. Voorts is de Fransche regeering voornemens zekere importartikelcn streng te contigenteeren. Hierbij heeft zij allereerst het oog gericht op de NcdcrUindsche bloe men, Poolsche eieren. Belgisch gevogelte, zoo mede Belgische eieren. Voor de Fransche industrie zullen eveneens uitgebreide be schermingsmaatregelen worden genomen. Vrijdag zal een ministerraad worden ge houden. ton einde den toestand te bespreken. De regeering is vast besloten zich door geenerlei protesten van haar voornemen te laten afbrengen den ter bescherming van de binnenlandsche industrie ingeslagen weg verder te vervolgen. Australië. Regeeringscrisis in Australië. LONDEN, 25 Nov. (VD.l Uit Camberra wordt gemeld, dat de regeering met 37 te gen 32 stemmen is verslagen nadat minis ter-president Grant geweigerd had een com missie van onderzoek in te stellen die een onderzoek zou moeten doen naar de beschul digingen tegen den minister van financiën Tlïeodoro. De nieuwe verkiezingen zullen waarschijnlijk in Januari a.s. worden ge houden. HET SKLAREK-PROCES. WILLY SKLAREK LIJDENDE AAN SUIKERZIEKTE. BERLIJN. 24 Nov. (V.D.) Bij het begin van de zitting legde prof. Dr. Stoermer een verklaring af, dat hij Willy Sklarek had on derzocht en dat hij een afwijking in de functionneering van den lever had geconsta teerd, terwijl Sklarek tevens lijdende is aan diabetis. Het is uitgesloten, dat hierbij gesi muleerd kan worden of dat dc ziektever schijnselen moedwillig kunnen zijn veroor zaakt. Willy Sklarek is dan ook slechts on der bepaalde omstandigheden in staat om gehoord te worden en het proces bij te wo nen. Prof. Zitron is ongeveer dezelfde mee ning toegedaan. Vandaag voelde Sklarek zich belangrijk beter dan eenige dagen geleden en prof. Zi tron adviseerde de Rechtbank om slechts cén uur de zitting te laten voortduren. Als de toestand van Sklarek blijft als hij nu is zou men dan Maandag a.s. weer de normale zittingsduur kunnen gebruiken. D? voorzitter verklaarde zich accoord met het advies van de beide deskundigen. AGENDA DONDERDAG 26 NOVEMBER Broedcrkerk, Parklaan: Opwekkingssa menkomst. Spr. J. A. Monsma. 8 uur. Brinkmann, Groote Markt: Tentoonstel ling met verkoop. Ned. Kantverccn. „Het Moienwiekje". 10.30—12.30 en 14—17.30 uur. Gebouw Protestantenbond: Voordracht ds. H H. Dorgelo. 8.15 uur. Schagchelstraat 26. Demonstratie Leger des Heils. 8 uur. Palace: Zwei menschen. Op het tooneel de heer en mevrouw Speenhoff. 8.15 uur Rembrandt Theater: Chevalier in „Ein Walzertraum." Op het tooneel: Dc Amac's. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Een Haveloos Meisje en Een. twee. drie, klaveraas. Op het tooneel: Variété-attractie. 8.15 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst". 10—5 uur. 3 uur: Lezing prof. dr. Huib. Luns. Waaggebouw Spaarne)Tentoonstelling werken Edzard Konihg. VRIJDAG 27 NOVEMBER Stadsschouwburg: N-V. Het Schouwtoo- neel: „Hoe zalig als de jongensklel". 8 uur. Brinkmann, Groote Markt: Tentoonstel ling met verkoop, Ned. Kantvereen. „Het Molenwiekje". 10.3012.30 en 1417.30 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst". 105 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Waaggebouw (Spaarne): Tentoonstelling werken Edzard Koning. Haarlemmermeer: Raadsverga dering. 2 uur nam. Hillegom: Raadsvergadering 1.45 uur namiddag. APOTHEKEN fAVOND- EN NACHTDIENST) Fark-Apotheek. Klevcrparkwcg 13. Teler. 11793. Fa. C. G. Loomeyer en Zoon, Barteljoris- straat 11. Tel. 10175. INGEZONDEN .\lEDEI)tKJLE>GEN a 60 Cts. per regel. Stolzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 - TEL. 10756 Een polls der is de beste geldbelegging. LANGS DE RAILS. Damescoupé. Een leege damescoupé. Blinkende gele ver laten houten banken. Leege bagagenetton. Stilte. En in den éénen hoek bij het raam oen miezerig klein juffrouwtje, dat verschrikke lijk haar best deed om mot zichzelf en haar ééne valiesje die coupé een beetje een be woond aanzien te geven. Ze had pas een griezelverhaal gelezen, en ze mast niks heb ben van leege coupés. Ze wist er alles van. Zoo'n kerel kwam zoo offc binnensluipen, on in een ommezien, voor Je een kik had kun nen geven, hattie je om zeep gebracht HuuuuuWat was dat voor een geluld? Het was een heel gewoon geluid. Het was de trein zelf, die stil stond voor een peuterig perronnetje. Deurengeklap. Gepraat. Gegrinnik. Bami zei haar eigen coupédeur, en opeens! zoo maar. of er getooverd werd, was de leege griezelige coupé met de eene verlaten Juf frouw en haar valiesje er in een bewoonde coupé, waarin een paar kerels lachten en gezellig dejen tegen mekaar en smeten met valiezen, en hun r.iet voor de poes zijnde li chamen breed uit neerkwakten op de wittig glimmende banken van daar straks. De juffrouw zuchtte van verlichting even zoo diep op, dat het veertje op haar hoed bibberig aan het trillen sloeg, en keek toen haastig preutsch het raam uit, omdat het haar met de paplepel Ingegeven was, dat mannen dingen waren, waarvan je netjes deed of ze er niet waren. Toen bereikte haar plots de stem van den éénen man. en wat hij zei deed plots haar arme opgeluchte ouwe Juffrouwenhart stil staan. .Damescoupé", zei hij, en ze voelde, hoe ze nu met zijn tweeën naar het verraderlijke aangeplakte pampiertje op de deur zaten te kijken „Dan", zei de ander zwaarwichtig, en dc juffrouw zag zijn schulnschen blik op haar zedig afgewend profiel niet. en ze vouwde inwendig eenvoudig paf van bewondering haar handen in mekaar om zoo'n fatsoen- delijken man. „Dan motte we onze zaakies oppakke. „Misschien," opperde de ander even ge wichtig, „vindt do jufrouw het goed dat wc..." En meesterlijk tooneelspeler, voltooide hij zijn zin niet. De ander boog zich over naar de Juffrouw, wier hart bonsde in haar keel. „We deran- geere u toch niet. juffrouw?" zei zijn stem o zoo beleefd. De Juffrouw keek te haastig opzij. „Nceee". zei ze. „o neceEn bleef van ongekropto nerveuslteit gewoonweg steken in haar woor den. Want zij zou zich dood geschaamd heb ben als ze geweten hadden, hoe verschrik kelijk blij ze was En toen kwam er zoo maar, opeens, zoo'n knusse stemming in die coupé hangen, dat' zelfs de ouwe juffrouw in haar hoekje ge nietend te luisteren en te gniffelen zat. Zij redeneerden breed uit over damescoupés cn de voordeden daarvan, en bespraken de even tueelc oprichting van heerencoupés, die vol gens den één vast geen opgang zouden ma ken, omdat hij best graag een lief snoetje zag. en die vo'. 'ens den ander van bijzonder groot nut zouden kunnen zijn voor mannen, die het vijf-en-twintlgjarig huwelijks feest achter den rug hadden. Toen vond de één, dat er weer een beetje notitie genomen moest worden van do gast vrouw. en hij bestrafte den ander, die zijn sigarettenpeukje lang en vervaarlijk stinken liet op don rand van het raam. met een zeer nadrukkolijken omhaal van woorden. En dat evenement gaf wcct aanleiding tot wonder lijke verhalen omtrent slgarcn-rookendc vrouwen in Frankrijk, cn pljpcn-rookendc meisjes in Engeland, die de oude juffrouw voorkwamen als sprookjes uit eer. andere, ongekende, maar boeiend onfatsoenlijk lij kende wereld. Het speet hun allemaal, toen de oude juf frouw or uit moest cn plaats maakte voor een struLsche jonge vrouw met bolle, rood opge- loopen kooncn, een grasgroenen hoed. en oen Jongetje en een meisje. De knusse stemming bleef. Maar dc struische Jonge vrouw was niet In een knusse stemming, en maakte dat vrij duidelijk kenbaar. Toen beging het tweetal zijn eersten blunder. Zij begonnen de juf frouw te plagen, en haar te vragen om eens te lachen. Dc Juffrouw werd van roodpaars, en de kinderen gingen schichtig dichter te gen haar aan hangen. En toen dc juffrouw diep violet was. hield ze het niet langer uit. Dc grasgroene hoed schoot naar voren, en waarschijnlijk oudergewoonte rukte ze haar ééne hand los uit die van het jongetje, en plantte hem in haar zij. De mannen staak ten plotseling hun gegrinnik en keken een beetje bang. „Het is hier anders", zei de juffrouw, als of iemand het tegendeel beweerd had, en haar spitse neus priemde in de richting van het lamme bordje, „het is hier anders een damescoupé De dikste van de twee had plotseling een breeden grijns, en hij pootte zijn hand op zijn knie. en zei gul en grootmoedig: „Nou. maar dat hindert niks, hoor juffrouw, wat mijn betreft kan dat kleine jochie best hier blijven!" De juffrouw werd zoo mogelijk nog vlolet- ter. cn weifelde tusschen woede en een lach. De komst van den conducteur beslechtte hot pleit. Zij nam haar toevlucht tot laffen wraak en onsportief machtsmisbruik. „Ach, conducteurzei ze lief hulpe loos tegen dezen handhaver van wet en re gel. Maar de mannen stonden al. „We gaan al, juffrouw", zei de één minachtend. De ander zei hcelcmaal niks. En dc juffrouw bleef achter, eigenlijk cn tot haar groote woede een beetje beschaamd. W. T,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5