KOLONIËN EN DEFENSIE. Uit het Buitenland. Cl MAC CAR ELS' Boterbanketletters f 1.- per pond KINADRUPPELS STA TEN- GENERAAL. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD. Het Belangrijkste nieuws. Teleurstelling in Frankrijk. - Reactionnaire rede van Laval. Besliste afwijzing van de prioriteit der Duitsche particu liere schulden. Laval berispt Duitschland om zijn „spil zucht". -Aanmerkingen op het Duitsche nationalisme. - Is dit toenadering? - Merkwaardig nummer van de „lllustrierfe Zeitung". - Duitschland ontwa pend. - De realiteit in Europa. - Monsterachtige verhoudingen Laval. In de Fransche Kamer zijn de debatten over de Fransche buitenlandsche politiek voortgezet. Bij deze gelegenheid hield pre mier Laval een rede van bijna een uur, waar in hij een overzicht gaf van de gebeurtenis sen, die zich sedert het voorstel van Hoover tot het houden van een betalingsvacantie voor de herstel- en oorlogsschulden hebben voorgedaan. Merkwaardig is, dat Laval, vermoedelijk om Frankrijk een schijn van grootere recht vaardigheid te geven, voor zijn starre Euro- peesche politiek een woord van Bruening citeerde „Het is een tragedie in de geschiedenis onzer volken, dat wij nooit op hetzelfde tijdstip hetzelfde woord kunnen uitspreken". Hij knoopte hier de opmerking aan vast, dat de gebeurtenissen een antwoordzullen geven op dit gezegde, op den dag, dat de nationalistische betoogingen aan gene zijde van de grens, opgehouden hebben te be staan. Dit klinkt goed. doch Laval vergeet, dat de Fransche buitenlandsche politiek, de krachtigste stimulans voor het Duitsche na tionalisme is geweest en nog is. Voor het overige heeft Laval weinig te gemoetkomendheid getoond. Hij gaf hoog op, van Frankrijk's verminderde bewapening,maar 't applaus dat tot op de radicale banken weer klonk, zal bij ons slechts een ironisch glim lachen opwekken. Het gispte Duitsche spil zucht, terecht wellicht, doch de berisping klonk in de leege holl° leegc ruimte der algemeene ellende, die de wereld thans treft. Het was niet het juiste woord op de juiste plaats. Voorts hield Laval halstarrig vast aan de oude verdragen: „Overal hoort men, dat het vertrouwen hersteld moet worden. Maar hoe moet dat geschieden, als men niet als grondslag aanvaardt den eerbied voor het gegeven woord en voor het onderteekende verdrag?" Maar zullen de Fransche regeerders dan nimmer inzien dat „het gegeven woord en het onderteekende verdrag" Europa op scheeve fundamenten plaats, die de muren van het bouwwerk moeten doen scheuren? En de rede van Laval eindigde met een bij uitstek Nationalistische betooging, die volkomen „insloeg" bij de Kamer; „Wij zullen een nieuwe betalingsrege ling slechts voor een beperkten tijd, dat wil zeggen zoolang de crisis duurt, aan nemen. Wij zullen in een verlaging der betalingen slechts in zooverre toestem men, als wij van onze oorlogsschulden worden bevrijd. Wij zullen nooit dulden, dat de onbeschermde betalingen worden aangetast wij zullen er niet in toe stemmen, dat men de particuliere schul den van Duitschland den voorrang geeft. Frankrijk, aldus besloot Laval zijn rede, streeft niet naar hegemonie, doch wil slechts den vrede en de beschaving ver dedigen en veilig stellen." Dit sinistere slot dient ons wel pessimis tisch te stemmen. Zoo geeft Frankrijk nieuw voedsel aan de woekerplant van het Duit sche nationalisme. Men weet waar men aan toe is; Er zullen concessies gedaan worden voor den duur van de crisis, zeker, doch de prioriteit der par ticuliere schulden is met beslistheid afge wezen; Laval heeft van het tegendeel van toenadering blijk gegeven. De „Illustrierte Zeitung" heeft een „ont wapeningsnummer" uitgegeven, waarin het het zij toegegeven: tendentieus een demonstratie geeft van Duitschland's volkomen weerloosheid tegenover de omrin gende landen, die demonstratie is aan den anderen kant echter van een huivering wekkende realiteit. Met duidelijke geogra- fisch-statistische kaarten wordt aangegeven, hoe groot het milliarden leger is, dat met honderden duizenden zware en lichte machi ne geweren, met tienduizenden vliegmachines duizenden stuks zwaar geschut, mijnenwer- pers. tanks en monsterachtige hoeveelheden munitie Duitschland omringt. Duitschland is. vergelijkenderwijs, volkomen ontwapend. Het argument, dat de nationalistische orga nisaties gewapend zijn, en dat de Rijksweer een goed gedrilde elite-weer is, gaat niet op. Het gemis aan zwaar geschut, vlieg machines, tanks en de meer dan overweldi gende meerderheid aan de andere zijde, doen alle andere argumenten verstommen. Duitschland is ontwapend. De „Illustrierte Zeitung" die dit nummer heeft uitgegeven, om aan te toonen, dat Duitschland niet mee kan werken aan de groote ontwapeningsconferentie schiet haar doel echter voorbij. Op fellere wijze is wellicht nimmer ge demonstreerd hoe waanzinnig de huidige toestand is en hoe bitter noodzakelijk het is, dat juist Duitschland zijn stem in Genève zal doen hooren. En danhoe tragisch eenvoudig lijkt alles wanneer men deze statistiek ziet. Hoe eenvoudig was het, om Duitschland te ont wapenen, omdat men wildehoe een voudig bleek het te zijn. van den gewapen- den reus een ongewapenden dwerg te maken. Des alniettemin is het zeer moeilijk om bij gezamenlijk overleg een deel prijs te geven, van dit monsterachtig groote leger en deze monsterachtige groote hoeveelheid oorlogs tuig. Wie de noodzakelijkheid nog niet voelt van dit prijsgeven, kijke de „Illustrierte" eens in. L. A. Frankrijk. Blvm spreekt in-de nacht zitting van de Kamer. PARIJS. 27 November (V. D 1 In het verder verloop van de nachtzitting van de kamer werd het woord gevoerd door Leon Blum, die uiteenzette, dat Duitschland slechts gedwongen zou kunnen worden zijn werkelijke betalingscapaciteit te bekennen, wanneer een internationale bankcontrole zou worden doorgevoerd. Toen Blum de meening uitsprak, dat noch de Engelsche, noch de Duitsche financieele crisis zou zijn ontstaan, wanneer Frankrijk het Hoovermoratorium onmiddellijk had aan genomen. antwoordde de minister van finan ciën Flandin, dat dr. Schacht reeds door zijn reis naar Amerika het vertrouwen in de Duitsche valuta had ondermijnd, toen hij daar verklaarde, dat Duitschland financieel te gronde was gericht. Bovendien heeft Frankrijk als eenige re geering te Londen een steunactie voor Duitschland voorgesteld, doch heeft hierbij geen gehoor gevonden bij Engeland en Amerika. Blum verklaarde hierop, dat tusschen de particuliere schulden en de herstelbetalingen weliswaar een juridisch onderscheid bestond, maar dat de verklaring van Laval, dat Duitstchland in ieder geval de herstelbeta lingen doen moest, onzin was, daar men niet kon geven, wanneer men niet had. „En wan neer Duitschland morgen niet betaalt? En Amerika geen verlaging van de intergealli- eerde schulden doorvoert? Wat zult u dan doen? Wilt U het Saargebied behouden, of het Ruhrgebied weer bezetten?" Laval heeft, aldus vervolgde Blum, verklaard.dat Frank rijk nooit het voorrecht van de credieten op korten termijn zou erkennen boven de repa raties. Daarover moet de eerste minister een verklaring geven. Laval antwoordde, dat Frankrijk op de re- geeringsconferentie de behandeling van het probleem der credieten op korten termijn zou weigeren, maar dat dat niet beteekende. dat de deskundigen bij de beoordeeling van de financieele positie van Duitschland zich daar niet mede zouden bezig houden. Hij heeft bovendien van Duitschland de verzekering, dat de regeling van deze kwestie tusschen de buitenlandsche schuldeischers en de Duit sche schuldenaren zal geschieden. Ten slotte verklaarde Blum, dat hij en zijn partij tegen de regeering zouden stemmen. In aansluiting hierop werd het woord ge voerd door Herriot, die er den nadruk op legde, dat er over de noodzakelijkheid van een Fransch-Duitsche overeenstemming in geheel Frankrijk eensgezindheid van meening heerscht. Het vormen van de Duitsch-Fran- sche economische commissie beteekent zeker een stap oo dezen weg. Hij gelooft echter, dat de grondslag van deze commissie nog doelmatig moet worden uitgebreid. De zitting duurt voort. DiuitscMand. Merkwaardige ophelderingen over de huiszoekingen bij Nazi's. DARMSTADT, 26 November (VD.) Door den persdienst in de Gau Hessen van de NSDAP wordt een lange verklaring gepubli ceerd, volgens welke dr. Werner Best. die beschouwd werd als de samensteller van het manifest, dat door den Pruisischen Minister van Binnenlandsche Zaken openbaar is ge maakt, hedenmiddag tegenover de Gau- leiding te Darmstadt een schriftelijke ver klaring heeft afgelegd van den volgenden inhoud Ik ben de samensteller van een plan, waar van de bijzonderheden van het door den Pruisischen Minister van Binnen landsche Zaken aan de pers verstrekte „materiaal" ge deeltelijk juist, voor een ander deel gewijzigd zijn weergegeven. Toen op 1 Augustus van INGEZONDEN MEDEDEEL!NGEN a 60 Cts. per regel. •■W - - - DE POPULAIRE STELLA A--, SI&ARfcT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per reget STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f105.- Dr M.NANNING'S gTUtST-OPWEKftEHa /L30p.n.j dit jaar algemeen een Communistische revo lutie werd verwacht en door de betrokken instanties van de NSDAP geen maatregelen voor een dergelijke gebeurtenis waren geno men besloot ik zonder eenige opdracht en zonder voeling te hebben met partijbestuur ders richtlijnen uit te werken, Wanneer de wettige vertegenwoordigers va.n den staal door een revolutie van de K. P. D. zouden zijn afgezet, dan had volgens mijn meening de nationale beweging met de NSDAP aan het hoofd de plicht gehad, met de door haar opgeroepen macht (daarom werden ook de Landeswehren genoemd) zorg te dragen, dat de voeding en de bescherming der bevolking was gewaarborgd. Het ontwerp van mijn richtlijnen deelde ik aan eenige medewerkers mede. o.a. aan Dr. Schaefer te Offenbach, die thans ontkent iets met de zaak te maken te hebben. Een en ander geschiedde met het doel de rechts- en economische mogelijkheden van mijn plan te onderzoeken. In dit stadium bleef de aan gelegenheid rusten, da-ar de politieke ontwik keling sinds 1 Augustus een verdere bespre king overbodig maakte. Geen enkel bureau van de NSDAP, noch de toenmalige Gau- leider, noch de Rijksleiding, wisten iets van mijn plan af. Dr. Schaefer heeft het plan meermalen met mij doorgenomen. Als Schaefer thans een andere voorstelling van zaken geeft, ligt het in zijn bedoeling zich te wreken voor het feit. dat ik in opdracht van den Gauleider Lenz, lid van den Rijksdag, een onderzoek in stelde, dat kort voor ae verkie zingen voor den Landdag uitwees, dat Schaefer door een straf wegens wissel- vervalsching en door valsche opgave over zijn loopbaan niet in aanmerking kon komen om voor de NSDAP zitting te nemen in den Landdag. Als ik er tenslotte nog aan toevoeg, dat Schaefer na een psychiatrische onderzoek ingesteld in verband met zijn veroordee ling werd beschouwd als een ernstigen psy- chopaath, die sterk vermindlerd toereke ningsvatbaar is, dan kan de publieke opinie zich een meening vormen over de beteeke- nis van het door den Pruisischen minister gepubliceerde materiaal." Dr. Best gevlucht? Volgens officieele zijde is de Nationaal-So- cialistïsche landdagafgevaardigde Dr. Best uit Alzey. die Woensdagavond met verlof is gegaan, niet teruggekomen en spoorloos ver dwenen. Vanmiddag vonden opnieuw huis zoekingen plaats in het Bruine Huls te Darmstadt. Genève. De geruchten inzake uitstel van de Ontwapeningsconferentie. BENEVE, 26 Nov. (V-D.) In Volkenbonds kringen geeft men hier toe, dat -de geruch ten van den laatsten tijd betreffende het uitstellen van de Ontwapeningsconferentie steunen op een bepaald streven in deze bij eenige Europeesche mogendheden. Men heeft hier den indruk, dat behalve de Fransche ook de Engelsche regeering veel zou gevoe len voor uitstel der Conferentie tot einde Mei, daar bij een gelijktijdige behandeling van de Ontwapenings- en de Herstelkwestie de werkzaamheden der regeeringen te veel omvattend zouden worden. Men acht het niet onmogelijk, dat tijdens de Raadszitting te Parijs de Secretaris-Generaal van den Volkenbond en de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten reeds voeling met elkaar hebben gehouden over deze aangelegenheid. Van de zijde van het Volkenbondssecreta riaat wordt er echter uitdrukkelijk op ge wezen, dat tot nu toe geen voorstel is ge daan ook niet op officieuze wijze om de Ontwapeningsconferentie uit te stellen. China. Generaal Ma wil vrede sluiten. LONDEN, 26 Nov. (V.D.) Generaal Ma zou, volgens de „Evening Star" besloten hebben met de Chineesche generaals, die aan Ja- pansche zijde strijden, vrede te sluiten. Ma zou aan den gouverneur van Tsitsikkar Ge neraal Tsjang Tsjing Hoei een schrijven ge richt hebben, waarin hij instemt met diens bestuur. De laatste zou daarop genegen zijn vredesonderhandelingen aan te vangen. De Parijsche raadszitting PARIJS, 26 Nov. (V. D.) Naar verluidt is heden een commissie gevormd, bestaande uit Lord Cecil. Briand die een besluit inzake het Mandsjoerijsche conflict met de beide be trokken partijen moeten uitwerken. De ver zoeningsgezindere houding van China wordt door druk van Amerikaansche zijde ver klaard. Dawes heeft dr. Sze te verstaan gegeven dat het mogelijk was, dat een overeenstem ming buiten den Volkenbond niet zou kun nen worden bereikt. De Japansche vertegen woordiger heeft den secretaris-generaal me degedeeld, dat de ontruiming van Tsitsihar door de Japansche troepen den 24en Novem ber is begonnen. Engeland. Maalgebod voor Engeland. LONDEN. 26 Nov. (V. D.) De minister van Landbouw verklaarde heden in het Lager huis. dat de regeering besloten had tot in voering van een maalgebod voor tarwe op het pariementeen desbetreffend wetsvoorstel zal voorleggen, waardoor het maalgebod reeds van toepassing zou kunnen zijn op den oogst van het volgende jaar. TWEEDE KAMER. De expositie van Vincennes. Relletjes in Paramaribo - Curacao. Waterstaats- begrooting aangenomen. De 25 pCt. bezuiniging op leger en vloot. Vandaag heeft de Kamer <ie begrooting van het Departement van Koloniën behan deld. Van het departement. Dat is wat anders, dan de Indische begrooting, of die van Suri name. Wat vandaag aan de orde was, betrof de uitgaven van het departement op zich zelf. Eén der algemeen aangesneden onderwer pen was de koloniale expositie te Vincennes. Behalve de heer Cramer, die als oordeel uit sprak, dat de tentoonstelling een uitdagend karakter tegenover de Indische volken had. wat de heer Feber onmogelijk als juist kon aanmerken, andere sprekers, voornamelijk de heeren Joekes en Feber hadden alle waar deering voor wat ons land te Parijs had ge bracht Alleen daar was de brand en het verloren gaan der Indische preciosa. Men had natuurlijk, ook de heer Cramer, alle waar deering voor de doorzetting en de leiding van den heer Mooyen. Slechts wilde de Kamer ook hulde doen toekomen aan den architect Zweedijk. De minister merkte hier op. dat er met den bouw van het paviljoen zoo iets- had plaats gegrepen, als in den Haag met het Vredespaleis: de heer Cordonnier was archi tect, de heer v. d. Steur voerde het project uit. Intuschen, de bond van Nederlandschc architecten zal hier wel een uitspraak doen. Onbevredigend was wel de loop der dis cussie over de Indische preciosa. Ook van middag is 't nog niet duidelijk geworden, wie nu eigenlijk ervoor verantwoordelijk moet ge steld worden, dat, onnoodig, kostelijke pre ciosa zijn verloren gegaan. De minister deed geen nieuwe mededeeüngendeed niet blij ken of hij van meenmg is. dat de regeering hier een taak heeft. De heer Feber oefende ernstige criiiek. De heer Joekes bleek ongerust. Allereerst over het te Parijs vergaderen van het inter nationale studiecomité voor koloniale vraag stukken en daarna over het bezoek van den Franschen minister van Koloniën aan Neder!.- Indië. Hij en de heer Wijnkoop waren be vreesd voor te veel eerbied van het Neder- landsche en Fransche koloniale beleid. Parijs meende Mr. Joekes is niet de juiste ver gaderplaats: de sfeer en de doelstelling der Fransche koloniale politiek is een andere, dan de onze. De heer Feber vroeg of er wellicht niet van Nederland een invloed ten goede zou kunnen geoefend worden in zulke samensprekingen. Minister de Graaff legde er echter nadruk op, dat wanneer er in liet studie-comité Ne derlanders zitting hebben, hunne aanwezig heid noch een officieel, noch een officieus karakter heeft. En het bezoek van den Franschen minister was niet meer dan een beleefdheidsbezoek: elke gedachte aan den wensch om met Frankrijk politieke banden aan te knoopen was aan dat bezoek volledig vreemd. De heer Wijnkoop sloeg op de groot trom. Er was hongermoord in Indië. De minister erkende, dat er weieens moeilijkheden in de voedselvoorziening optreden, steeds voor de nieuwe oogst. Moeilijkheden, die steeds weer opnieuw worden opgelost, want zc komen regelmatig vodr. De heer Wijnkoop bleef slaan op de groote trom. Dus kwam hij met een motie, die niet werd ondersteund. Hongersnood de communist Wijnkoop wist absoluut zeker (uit courantenberichten dat er in Paramaribo ook hongersnood heerschte. Dus weer eens de groote trom ge roerd! Dus een motie. Maar ook deze werd niet ondersteund. Onze lezers begrijpen, dat de Paramaribo- sche relletjes een onderwerp van discussie uitmaakten. Al was 't dan kort. Er werd door den heer Knottenbelt de vrees uitgesproken, dat het gezag in Paramaribo niet met ge noegzame kracht was gehandhaafd. Uit par ticuliere bron had hij begrepen, dat er op den dag, die aan de relletjes voorafging, een Letlaindsch schip op de reede was verschenen, dat den volgenden dag bleek in Paramaribo niets te maken te hebben gehad. De heer van Boetzelaer en de minister waren 't er over eens, dat er op het oogen- blik geen materiaal genoeg aanwezig was. om tot een gefundeerd oordeel te komen. Zij willen wachten tot dat materiaal er is, er kan dan bij de behandeling van Suriname op teruggekomen worden. De Kamer legde zich daarbij het was inderdaad nolens volens neer. De minister deed nog uitkomen, dat hij niet aarzelen zal een onderzoek in te stel len, wanneer de hem toekomende berichten niet bevredigend zijn. Ook Curasao passeerde de revue. !t Gaat Curasao niet goed. .Curasao's wel vaart hangt ten nauwste samen met het al of niet god gaan van de petroleum-r af fina- derij op dat eiland. Nu er economische te ruggang is, ondervindt het eiland de gevol gen. En de omvang van de bestuursmaat regelen natuurlijk ook. Niet alleen, dat dit begrootingsschom melingen brengt, het voert ook tot het. zoeken naar nieuwe eco nomische mogelijkheden voor het eiland Noodig te meer, al naar mate men gelooft aan een spoedig weer opleven van de ..pe troleum". En nu was de Kamer, de heeren Feber. IJzerman, Joekes en van Boetzelaer, minder optimist dan de regeering. Intus- schen beloofde de minister alles te doen voor het zoeken van nieuwe mogelijkheden, gelijk ook de gouverneur van Slibbe den opbouw in economischen zin van de bovenwindsche eilanden heeft aangevat. Waarover de Ka mer algemeen verheugd was. Er werd algemeen geklaagd over het drank misbruik op Curasao. De minister beloofde all ensteun aan werk van het particulier initiatief. Alles tezamen: een onbelangrijke middag. De Waterstaatsbegrooting werd aanvaard. Avondvergadering. De begrooting van Detensie. Om acht uur zaten we weer op onze plaats als marginaal oftewel kantlid. De defensie-begrooting was aan de orde. Reeds in den aanvang waren er 15 sprekers. De voorzitter is bij .Defensie" met het spre ken altijd coulant, zoodat de maximum spreektijd één uur was. Gelukkig, dat niet ieder daarvan gebruik maakte, want nu wij dit schrijven het ls middernacht geweest rekent men er op. dat het vier uur in den nacht wordt vóór het sprekerslijstje afge werkt is. Er was vanavond een caleidoscopische hoeveelheid van onderwerpen, groote cn kleine. Maar toch één aangelegenheid stak toch scherp boven de andere onderwerpen uit. Dat was gelukkig, zeggen wij niet de behandeling van de vraag naar al of niet eenzijdige ontwapening. Wat zou er op het oogenbïik ook nog nieuws op te merken zijn geweest op deze vraag. Vermelden wij slechts dat de hoeren van Rappard en Duymaor van Twist niet geloofden aan de mogelijkheid van eenzijdige ontwapening. Neen. de groote vraag van vanavond was of liet mogelijk was thans op de defensic-bc- grooting een bezuiniging aan te brengen van ongeveer 25 pet. De heer Marchant be antwoordde deze vraag kortweg bevestigend Hij heeft alle ministers van alle kabinetten hooren zeggen, dat bezuiniging niet moge lijk was en toch zijn we naar beneden ge gaan. Is er niet sedert 1922 de minister gaf in de Memorie van Antwoord zelf de cij fers op ri emilitalre uitgaven 22 pet. be zuinigd en 33 pCt. op de niet-militaire uit gaven. Zoo betoogde de heer Marchant dat ook nu weer bezuinigd zou kunnen worden. En de heer K. ter Laan specificeert zijn eisch van 25 pet. bezuiniging op de begrooting van 1932. Die bezuiniging, zoo meende hij, kan aangebracht worden door bezuiniging op be- roepspersoneel, door afschaffing van de po- litietroepen. van de cavalerie, van de vrij willige landstorm, van één divisie, van de op heffing van de weermiddelen, door stopzet ting van eiken vlootaanbouw. door stopzet ting van geschutsaankoop. door uitschake ling van herhalingsoefeningen en door de lichting voor 1932 op 13000 man te bepalen. Heirvoor werd een motie ingediend door dcu heer K. ter Laan. Reeds vooraf hadden de heeren van Rap pard en Duljmaer van Twist zich tegen der gelijke maatregelen verzet. Zij vreesden zelfs, dat reeds met de bezuiniging van den mi nister ad 5 millioen en 6 ton gesneden werd in de levenskracht van het leger. Zij waar schuwden voor een verder insnijden. Bespa ringen als de heer ter Laan wilde, achtten zij ten eenenmale onmogelijk,zonder de inner lijke kracht van het. leger fundamenteel aan te tasten. De heer Tilanus was 't daarmede volkomen eens. En de drie heeren adviseer den den minister dan ook sterk heel voor zichtig te zijn met een nieuwe legerreorgant- satie.die onder leiding van generaal Seyffardt wordt bestudeerd. De heeren v. d. Bilt en Cramer stonden tegenover elkaar, wat betreft de besparing op de vloot. De r.k. marinespecialist vond het verwerpelijk, dat de meeste bezuinigingen op de marine werden aangebracht. De heer Cra mer daarentegen meende.dat elke nieuwbouw moest worden afgelast. In den aanvang had de heer van Rappard gezegd, dat nieuwbouw een verkeerd woord was. het betrof vervan gingsbouw voor wat versleten was. Algemeen was de wcnsch. dat de ontwape ningsconferentie slagen zou. Veel details zeiden we. Er werd van s.d. zijde aangedrongen op af schaffing der muziekcorpsen de heer van Rappard had bezwaren. 'Er werd door de rechterzijde en door den heer van Rappard aangedrongen op het zorg dragen voor het welslagen van het voor oefeningsinstituut. De heer Duijmaer van Twist wenschte de herhalingsoefeningen niet voor 1932 te doen vervallen. De heer v. d. Houwen pleitte voor pensionneering van de loodsen. Mevr. Bakker -Nort vroeg de dlenst- weigeringswet wat soepel toe te passen. De heer Tilanus begreep niet, dat fakkels uit dc rijksgebouwen voor een anti-vlootwet de monstratie waren uitgeleend. Ook vroeg hij nadrukkelijk hoe het stond met de commu nistische cellen aan den Hembrug. Een algemeen onderwerp was nog de be veiliging tegen luchtaanvallen. De heer Mar chant opponeerde sterk tegen het overdragen van de kosten dier beveiliging op de ge meenten. INTIMUS. HET NOOD SEIN PER GRAMOFOON- PLAAT. HALLO. HIER DE BANKOVERVAL. Naar wij in do Tel. lezen heeft de Incasso- bank aan het Velperpleln te Arnhem door Philips een installatie doen aanbrengen, wel ke in werking treedt, wanneer een bediende met den voet in het bureau op oen knop drukt, waarna een gramofoonplaat bekend maakt.: „Bankoverval Incasso-Bank! Politic", hetgeen door een luidspreker versterkt uit den nok van het gebouw de stad in wordt gegalmd. AGENDA He d en: VRIJDAG 27 NOVEMBER Stadsschouwburg: NV. Het Schouwtoo- neel: Een goede buur is beter dan.8 uur. Brinkmann. Groote Markt: Tentoonstel ling met verkoop. Ned. Kantvereen. „Het Molenwiekje". 10.30—12.30 en 14—17.30 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst". 10—5 uur. Palace: In geheimen dienst. Op het too- neel: 5 Jongleurs. 8.15 uur. Rembrandt Theater: De vroolljke Vrouw tjes van Weenen. Op het tooneel: Satsuma Toki Comp. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: De doodendc lading en De Machtige. 8.15 uur. Waaggebouw (Spaarne): Tentoonstelling werken Edzard Koning. APOTHEKEN fAVOND- EN NACHTDIENST) Fa. C. G. Loomeyer en Zoon, Barteljoris straat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek. Kleverparkweg 13. Telef. 11793. ZATERDAG 28 NOVEMBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Brinkmann. Groote Markt: Tentoonstel ling met verkoop, Ned- Kantvereen. „Het Molenwiekje". 10.3012.30 cn 1417.30 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind cn Kunst". 105 uur. Waaggebouw 'Spaarne): Tentoonstelling werken Edzard Koning. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5