20 STUKS 2 O CENT HET ONTSTAAN DER HAARLEMSCHE ARBEIDERSKWARTIEREN. tLIIM3 SIGARETTEN KWALITEIT NIETS -DAN KWALITEIT HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 2 DECEMBER 1931 VIII. Het Amsterdamsche- en het Slachthaiskwartier. Hoe het vroeger aan de Zomervaart was. In de 14e en 15e eeuw vormde de Burgwal öe grens van de stadsbebouwing aan den Oostkant. Toen ln 1323 en 1347 de stad door zware branden geteisterd werd en om alle poorters weer onderdak te verschaffen veel nieuwe huizen gebouwd moesten worden, is van die gelegenheid gebruik gemaakt om de veste, die eerst slechts tot het Spaarne reikte, te vergrooten. Daartoe werd de Brugwal ge graven, waardoor het groote terrein tusschen Spaarne en Burgwal beschikbaar kwam voor bebouwing. In de eerste helft van de 15e eeuw was opnieuw een grenswijziging noodig. Toen ls de Amsterdamsche poort gebouwd en wer den de Heerensingel en de Oostvest als stads grachten gegraven. De Heerensingel heette toen de Bullenslngel, genoemd naar den moutmolen „de Bul". Nog in de 18e eeuw was er weinig bebou wing buiten den Heerensingel en den Oost singel. Hier én daar stond een boerderij, op den hoek van den Amsterdamschen vaartweg werden een herberg en eenige heerenhulzen gevonden. Die menschen woonden tóen „bul ten'". Onze teekening de heer Wesseling maakt die op het gemeente-archief naar een oude aquarel dateerend van 1793 toont dit heel duidelijk aan. In de Amsterdamsche vaart ligt de trekschuit gemeerd, de passa giers die uit hun lange pijpen ln het roefje zitten te dampen, zijn aan het gezicht ont trokken. Het Jagertje heeft zijn paard al aan gespannen om de verre reis te aanvaarden. Men weet, dat de schuit niet verder kon ko men dan Halfweg. Toen de Amsterdamsche vaart 300 Jaar geleden gegraven is, werd geen toestemming gegeven om de vaart ln Halfweg door te trekken. In dit dorpje moesten de passagiers een eindje loopen, om van de eene trekschuit in de andere over te stappen. De goederen moesten worden overgeladen. De Ilalfweggers hadden het daarbij zoo aange kleed. dat zij nog eenlg voordeel genoten van de trekschuit. De passagiers moesten van zelf even „pleisteren", hetgeen bij voorkeur ge daan werd in de dorpsherberg. Op de plek waar In 1793 de koe lustig en rustig aan het grazen was. is ruim 90 jaar geleden het eerste Haarlemsche spoorstation gebouwd. Van die plek vertrokken de eerste treinen naar Amsterdam. Toen de lijn werd doorgetrokken tot- het tegenwoordige Sta tionsplein. werd het oude station ingericht tot herselplaats van spoorwagens. De Cen trale Werkplaats der spoorwegen ls sindsdien tijd uitgebreid tot een groot complex fa brieksgebouwen waar ongeveer 1300 man het brood verdienen. Op den voorgrond van de teekening der Amsterdamsche poort staat de Oudeweg aan gegeven. Die weg heet oude weg, omdat het de oorspronkelijke verbinding met Amster dam vormde. HIJ liep naar het Pennnlgsveer (waar men voor een penning werd overgezet). Later is in plaats van dit veer. een brug over de Liede gebouwd. Over Spaarndam en Spaarnwoude kon Amsterdam bereikt wor den. Het waren evenwel slechte zandwegen, zoodat de rijtuigen bij regenachtig weer diep ln den modder wegzonken. Het was in de 15e eeuw nog geen pretje om een uitstapje naar Amsterdam te maken! Toen de Amster damsche vaart gegraven is, werd meteen een helrweg naar do hoofdstad aangelegd. In oude straatnamen ls de geschiedenis van I-Iaarlem-Oost vastgelegd. De Beekstceg herinnert aan „de vuilfe beek", een watertje dat van het Spaarne langs de Dijkstraat naar den Burgwal liep. In 1478 werd die sloot, want veel meer zal het wel niet zijn geweest, gedempt door het St. Ja- cobsgilde. De oude Dijkstraat 'thans de Hoog straat en de Hagestraat. terwijl bij de Oost- vest een nieuwe Dijkstraat is gekomen) was werkelijk een dijk. dié het land van Dij- kendam. waar de St. Jacobskapel stond, scheidde van het lager gelegen land. Na het dempen van de beek werd het „8t. Jacobs- gasthuis gebouwd. Later werd het. St. Jacobs- godsheid in de Hagestraat ingericht tot R.K. armen- en weeshuls. De Zomervaart en de Zomerweg daarlangs dateeren ook uit vroeger eeuwen. De vaart werd door onze voorouders ook wel Rusten burgerstraat genoemd, naar een schans die daar gemaakt was. Tijdens het beleg der Spanjaarden ls om het bezit van die schans veel gevochten. Eenige keeren verwisselde zij tijdens het beleg van bezitter. Toen de Span jaarden er heer en meester waren, werd de aanvoer van levensmiddelen en amunitle langs de Fuikvaart sterk bemoeilijkt. Een acte van 1461 van het Zijlklooster maakt reeds melding van het bestaan van den Zomerweg. De Haarlemmermeer was toen nog niet drooggelegd, vermoedelijk was het land om de Zomervaart zoo laag gelegen, dat het alleen in den zomer droogstond. Daardoor zou de naam Zomerweg verklaard zijn. Na 1880 begon de uitbreiding van de stad in de omgeving van de Amsterdamsche poort. De le Zuidpolderstraat 'in 1883 aangelegd) herinnert aan den Zuidpolder die op die plaats gevonden werd. De 2e Zuidpolderstraat dateert van 1900. De Vooruitgangstraat (van 1888 dateerend) heette oorspronkelijk de Volhardingstraat, naar de onderlinge Bouwvereenlging „de Vol harding". Al heel spoedig werd de naam ver anderd in „Vooruitgangstraat", hetgeen ge schiedde op verzoek van „de Vooruitgang", fevcneens een, onderlinge bcuwvereeniglng. De 2e Vooruitgangstraat werd in 1905 aange legd. Gelukkig ls het stelsel van le en 2e straten een uitzondering gebleven. Nu nog ontstaan er vergissingen door. Toen in 1910 weer een reeks nieuwe straten in het Amsterdamsche kwartier werden aan gelegd, werden die genoemd naar bekende Nederlandsche dichters en letterkundigen. Men vindt er de Tollenstraat, de Potgieter straat, Adrlaan Loosjesstraat» Heronvmus van Alphenstraat, Hofdijkstraat en Hofdijkplein, Hasebroekstraat, dat Costastraat en Busken Huetstraat. Behalve dc Zuidpolder hebben in dit ge deelte van Haarlem ook eenige andere pol ders hun grond moeten afstaan aan de bouw- exploitanten. Wij noemen den Romolen-pol- der, die herinnerde aan den Roomolen (roode molen) die aan de Zomervaart stond tijdens het spaansche beleg. In 1775 werd die molen door het onweer vernield, maar in 1875 werd het de moeite waard geacht om den molen te herbouwen om daarmee den polder te kun nen droogmaken. In 1896 werd de Romolen- straat gebouwd. De Veerpolder werd in de 14e of 15e eeuw bedijkt, liet water stond door middel van slui zen in verbinding met het Spaarne. Deze polder werd ook wel Groene Molenpolder ge noemd. De naam Veerpolder leeft voort in de Veerpolderstraat, de zijweg van den Harmen- jansweg naar het veer over het Noorder Bui ten Spaarne. Het Teylerplein, ook in 1910 aangelegd, werd genoemd naar den bekenden Haarlemmer Pieter Teyler van der Hulst. De Teding van Berkhoutstraat herinnert aan de familie Teding van Berkhout, het burgemeestersgeslacht van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. de Fabriciusstraat aan het regeerdersgeslacht Fabriclus (Jhr. J. C. W. Fabriclus vermaakte in 1883 een belangrijk legaat aan het gemeente-museum), de A. L. Dyserinckstraat aan een bekend handelaar die lid van den Haarlemschen raad en voor zitter van de Kamer van Koophandel was. In ons volgend nummer speciaal iets over het Slachthuiskwartier, dat vrijwel een ge heel vormt met het Amsterdamsche kwartier. C. J. VAN T. EEN „JOÏTEZ-AVOND". Op 12 December wordt ln de Gemeentelijke Concertzaal een algemeene Johez-avond ge houden. die georganiseerd wordt door de „Centrale Johez-Vereeniging" en waaraan medewerken de Johez-Harmonie, het Johez Mannenkoor, de Johez Jeugdharmonie, de Johez Toonecl- en Cabaretclub en de Johez Sportvereeniglng. Door alle vereenlglngen wordt hard ge werkt, zoodat de avond belooft te zullen sla gen. „JACOB VAN LENNEP". Met Maandblad der Kon. Erk. Tooneelver- eenlging „Jacob van Lenner" geeft het pro gramma voor het tweede halljaar in dit sei zoen. Woensdag 13 Januari Is er een tooneelvoor- stelling met bal; Woensdag 27 Januari een gecostumeerd Kinderbal, Maandag 8 Februari het groot Jaarlijksch Carnavalsfeest, Dinsdag 1 Maart een dansavond met attracties en Woensdag 20 April nog een tooneelvoorstel- ling met bal. Maandag 14 December heeft eerst nog oen ouderwetsche klenavond om fraaie prijzen plaats in het Clubgebouw van den H.K.B.. met medewerking van ..The Four Short Band". Oude en nieuwe dansen zullen op het „bal na" worden uitgevoerd. M. schrijft in dit nummer over crltlek, zet eenige tegenstrijdige critleken tegenover el kaar, en komt tot de conclusie dat cV pres taties van een dilettantenvereeniging niet te streng beoordeeld moeten worden, o.m. omdat men daarbij bijna altijd met een eerste opvoering te doen heeft. Hierna volgt de meening van den heer Johan Haus, acteur bij het Hofstadtooneel en oud-regisseur van „Jacob van Lcnnep" over: „Hoe moeten onze wedstrijden beoordeeld worden?" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per re*el. TEGEN VERSLECHTERING VAN HET ONDERWIJS. EEN MOTIE VAN DE OUDERCOMMISSIE DER LINNAEUSSCHOOL. Maandag hield de oudercommissie van bo vengenoemde school een flink bezochte ouderavond. Van de gelegenheid gegeven voor hot be zichtigen van het werk der leerlingen werd druk gebruik gemaakt. Daar het periodiek aftreden van den heer Carstensen, het bedanken van mevr. v. d. Mee en het uitbreiden der commissie tot vijf le den samenviel, moesten er vier leden geko zen worden. De heer Carstensen, die ge meend had zich niet meer beschikbaar te moeten stellen, zag zich door den aandrang der aanwezigen, genoodzaakt zijn besluit in te trekken, zoodat hij bij aclamatie herkozen werd. Tot leden der commissie werden verder gekozen mevrouw E. GrasHouweling en de heeren A. C. J. de Wit en P. v. Roon. Besloten werd zich aan te sluiten bij den Centrale Ouderrraad en het stichten van een schoolfonds. De heer Witmers hield een inleiding, met het onderwerp: verslechtering van het on derwijs. Met cijfers liet hij uitkomen hoe veel leerlingen hierdoor gedupeerd zullen worden, terwijl binnen enkele jaren ver scheidene onderwijskrachten op straat zou den komen te staan, waardoor ook de oplei ding voor onderwijzers in gevaar kwam. Aan het einde van zijn lezing werd de spreker met een applaus beloond. Daarna las de voor zitter de vólgende motie voor welke met alge meene stemmen werd aangenomen. De oudervergadering van d# Openbare Lagere School no. 42 te Haarlem, kennis genomen hebbende van het wets ontwerp tot herziening van de L.O.-wet 1920, van oordeel, dat de voorgestelde wijzigin gen het volksonderwijs in het algemeen en de Openbare School in het bijzonder, ernstig zullen schaden, speciaal tengevolge van de 45 lcerlingenschaal. Spreekt als haar meening uit, dat. dit ont werp niet tot wet mag worden verheven. besluit deze motie ter kennis te brengen van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, de Stedelijke Overheid en de pers. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondisscments-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende Faillissementen uit gesproken op Dinsdag 1 December. 1. Chr. van Oeveren, smid, wonende te Halfweg. Curator Mr. L. U. Rengers Hora Siccama wonende te Haarlem. 2. A. Pranger, loodgieter, wonende te Zaandam, Peperstraat 8 B. Curator Mr. H. M. C. Dekhuizen wonende te Zaandam. 3. C. Deen. groentenhandclaar, wonende te Haarlem, Kamperstraat 64. Curator Mr. A. Beets wonende te Haarlem. 4. D. Goosens, schilder, wonende te Haar lem. Brouwersstraat 21. Curator Mr. A. Beets wonende te Haarlem. 5. T. J. de Graaf, koopman, wonende te Rljp-Wetering Curator Mr. H. E. Prinsen Geerllgs, wonen de te Haarlem. Rechter-Commissnris ln al deze faillisse menten Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven werd het faillissement wegens gebrek aan actief van: 1. A. Braam, wonende te Lelmulden. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel wonende te Haarlem. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingsllj.st van: 1. F. J. Kloos, timmerman en aannemer, wonende te Haarlem. Curator Mr. P. Tideman wonende te Haar lem. 2. Dc huwelijksgemeenschap van A. R. Hoenderdos, koopvrouw wonende te Bever wijk. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema Conradi wonende te Haarlem. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over November 1931—1930. Aantal behandelde posten 12164 (v.j. 14397) aantal iniegen 7726 (v. j. 10172); aantal te rugbetalingen 4438 (v. j. 4225). Ingelegd f 518.030.58 1 2 (v. j. f 690.653.37). Terugbetaald f 1.071.917.32 (v. j. f 553.408.81). Minder ingelegd f 553.886.73 1/2 (v. j. meer f 137.244.56) Aantal nieuwe boekjes 153 (v. j. 340); aan tal afbetaalde boekjes 236 (v. j. 139). Spaarbusjes op 30 November 1931 ln om loop: 3527. Geledigd ln November 1931: 145 busjes met totaal f 4779.59. Aantal kluisloketten verhuurd op 30 No vember 1931: 325. SOLISTENCONCOURS TRAMFANFARE CORPS. Zondagmiddag 6 December a.s. heeft de prijsuitdeellng plaats (in café-restaurant Brinkmann, op de Groote Markt) van het solistenconcours van het Tramfanfarecorps. PROVINCIALE STATEN. BEHANDELING DER BEGROOTINGEN. (Zitting van Dinsdagmiddag). Dinsdagmiddag kwart voor twee werd de tweede gewone zitting der Provinciale Sta ten voortgezet. De Voorzitter deolt mede, dat Ged. Saten over het voorstel van dc heeren Polak en De Miranda betreffende steunverleening aan de tuinbouwers prae-advies zullen uit brengen. Dit voorstel zal dus ln deze zitting niet meer besproken worden. De heer Voogd (S.DAJ.) merkt ten aan zien van het ingediende voorstel tot belas- li ngverhooging op. dat wanneer de uitgaven der provincie volkomen verantwoord wor den, het van den flnancieelen toestand der provincie moet afhangen, of belastlngverhoo- ging noodzakelijk Ls. Volgens spreker is deze begrooting zonder belastingverhooging slui tend te maken, omdat de financieele toe stand van de provincie gunstig is. Hij brengt hulde aan Ged. Staten voor wat zij ten bate van de werkverschaffing gedaan hebben en nog zullen doen. Behalve aan den materiee- len nood moet echter ook aandacht geschon ken worden aan de geestelijke depressie der noodlijdenden. In dit verband verdedigde hij uitvoerig het voorstel, dat door hem en nog vier andere Statenleden is ingediend en dat beoogt hulp te verleenen aan de werklooeen van eiken leeftijd. Hij schetst vooral den el- lendigen toestand, waarin dc jeugdige werk- loozen verkecren cn spreekt de hoop uit, dat de Staten dit voorsel zullen aannemen. Mevrouw Mr. F. R i b b i u s-Pe le tie r (S.D.A.P.) verdedigt een door haar Ingediend voorstel, waarin Ged. Staten uitgenoodigd worden ten spoedigste ee"n onderzoek in te stellen naar den voedingstoestand der school kinderen in deze provincie en, indien geval len van ondervoeding geconstateerd worden, onmiddellijk de noodige maatregelen te treffen om de aan ondervoeding lijdende kinderen nog dezen winter eenigen tijd in een vacantiekolonie te doen verzorgen. Zij geeft een treffende beschrijving van den vree selijken toestand, waarin de gezinnen ver- keeren, die zelfs op kleeding en voeding moe ten bezuinigen, waar dit maar eenigszins mogelijk zou kunnen zijn. Zij dringt er met klem op aan. om in ieder geval de kinderen, het toekomstige geslacht, door dezen ellen- dlgen crisistijd heen te helpen. Spreekster weet wel, dat de schoolvoeding behoort tot de competentie van Onderwijs cn niet tot die van de Provinciale Staten. Zij moet er zich dus toe beperken om aan Ged. Staten te ver zoeken, alles te doen wat in hun vermogen is. om in dezen nood te voorzien en den ge meentebesturen aan te raden, schoolvoeding te verstrekken. Tot haar groote teleurstelling heeft zij geconstateerd, dat nog maar in heel weinig gemeenten in deze provincie school - voedlng wordt verstrekt. Zij hoopt, dat de Staten aan haar verzoek zullen willen vol doen. dan kunnen de leden tenminste het bevredigende gevoel hebben, dat zij hebben gedaan wat ze konden om althans de kin deren door dezen crisistijd heen te helpen. De heer Beuze maker (Comm.) houdt eveneens algemeene beschouwingen, waarbij hij de schuld van de huidige malaise aan het internationale kapitalisme gaf. Hij be spreekt het productiestelsel van Amerika, Duitschland, Frankrijk en Engeland en noemt dat van Sovjet-Rusland het best. On der dit kapitalistisch stelsel is geen oplossing van deze crisis meer te vinder. Als hij steeds meer uitstapjes in het buitenland maakt, verzoekt de Voorzitter hem. tot de pro vinciale begrooting van Noord-Holland voor 1932 terug te gaan. (Gelach). Voortgaande, zegt spreker, dat hij inplaats van belasting verhooging een voorstel indient om een ster ke progressie op de opcenten toe te passen voor inkomens van boven de f 2500. De ar beiders kunnen dus daardoor niet getroffen worden. Ook stelt hij voor, aan de noodlij dende boeren cn werkloozen op het platte land een uitkeering te verstrekken, die ge lijk staat met een inkomen van f 20 per week. Het gaat om het bestaan van duizenden menschen. De arbeiders en de boeren moeten optrekken onder één eenheidsfront. Spreker leest daarna zijn progresslevoorstel voor. evenals dat betreffende den steun en het gratis verleenen van electriciteit en water aan hen, die minder dan f 20 Inkomen per week genieten. Hij dient een motie in om te bevorderen, dat de „Tribune" weer in de- Leeszalen ter lezing wordt neergelegd en een motie, om aan de regeering te verzoeken, de Zuiderzeewerken niet stop te zetten, ten bate van de werkverschaffing. Al zijn voorstellen en moties kunnen niet in behandeling worden genomen, omdat ze niet ondersteund worden. De vergaderzaal afgekeurd. De heer C o 1 ij n (A.-R.) heeft het geduld bewonderd van den Voorzitter, die maar aan dachtig bleef luisteren naar de buitenland- sche beschrijvingen van den heer Beuzema- ker. Spreker zou dit voorbeeld niet volgen. De heer Colijn vergelijkt de nieuwe vergader zaal in het Paviljoen met een bewaarschool tje. De leden zitten in nauwe stoeltjes en ze kunnen zich door de smalle paadjes tusschen <?rfe! I ■rnst I nog J de banken slechts bewegen als zij allerlei zonderlinge grimassen maken. In allen ernst vraagt hij aan Ged. Staten, of d^ze zaal niet wat verruimd kan wor. Een stem: „Verwijder plaatsen'* De heer A s s c h e r wijst naar boven. I De heer C o 1 ij n verklaart de oude verga derzaal in het Prinsenhof veel beter te vin- den, dan de nieuwe zaal. Komende tot de begrooting, merkt spreker op. dat belasting verhooging alleen op de allerlaatste plaats doorgevoerd mag worden. Hij vraagt ook, o! dan het groote wereldgebeuren van tegen woordig gehec! aan de provinciale ambtena ren mag voorbij gaan. want zij genieten nog steeds hun vacantictoeslag, d:c aan de pro vincie duizenden guldens kost.. Spreker heeft veel respect voor het financieel beleid van Ged .Staten, maar hij vraagt toch de uiteTste zuinigheid te betrachten, omdat de gelden met zulk een groote moeite door de belas tingbetalers worden opgebracht. Tenslotte verklaart hij het meest te voelen voor het voorstel van den heer Asscher, namelijk om niet tot belastingverlaging over te gaan. Dc heer De Jong Schouwenburg (Chr.-Hist.) bespreekt de samenstelling van het college van Ged. Staten. Hij meent, dat geen verandering in de samenstelling van dit college zou hebben plaats gehad, wanneer ook de Vrijheidsbond tot de besprekingen was uitgenoodigd. In tusschen acht hij het toch een politieke fout, om deze belangrijke en seneuse partij niet uit te noodigen. Ook deze spreker betreurt het, dat in de memorie van antwoord met geen woord on cic huidige ma laise Ls gezinspeeld cn dat hij niet de over tuiging heeft gekregen, dat alle bezuinigings maatregelen overwogen zijn om aan ae voor gestelde belastingverhoogir.cr te ontkomen. Hij weet, dat aan de bedrijfshoofden per circulaire is gevraagd te onderzoeken, op welk punt mogelijk bezuinigd kan worden. Geantwoord was. dat geen onnoodige uit gaven waren gedaan. Met dit antwoord is spreker niet tevreden. Ook de heer De Jong Schouwenburg is op de perstribune, hoewel hij vlakbij staat, heel slecht te verstaan. De zitting wordt te vijf uur verdaagd tot heden Woensdagmorgen half elf. DRIJFRIEMENFABRIF.K v.h. A. DROST EN ZOON. In den loop van deze maand zal het 130 jaar geleden zijn. dat de Drijfriemen fabriek voorheen onder dc firma A. Drost en Zoon, alhier gevestigd aan den Harmenjansweg, werd opgericht. Natuurlijk heeft dit bedrijf in den loop van die 130 jaren een heele ontwikkelingsgeschie denis doorgemaakt. Toen de fabriek werd opgericht in 1801 werd er nog uitsluitend de leerlooierij in uitgeoefend. Van het gebruik van machines in fabrieken was toen nog geen sprake en dus ook nog niet van het fabriceercn van drijf riemen. Maar langzamerhand vond de stoom machine toepassing en steeds meer toepas sing en hiermede ontstond de behoefte aan het vervaardigen van drijfriemen op groote' schaal. De toenmalige leiding van Drost's fa briek zag dit in en begon de zaak in te rich ten voor het fabriceeren van drijfriemleer en drijfriemen. Dit had dadelijk veel succes;- Drost's drijfriemen kregen spoedig een goe den naam, daar de firma er steeds op uit is geweest alleen uitstekende qualitelt te leve ren Dit heeft gemaakt, dat de firma, die ook in tijden van slapte nooit met de qualiteit heeft „geknoeid", haar goede reputatie bleef behouden en daarmede het vertrouwen van haar afnemers. Tot haar genoegen bemerkt de firma thans in dezen tijd van malaise dat zij dit vertrou wen ook thans nog bezit. Heeft een fabriek riemen noodig voor een moeilijk geval of voor zware krachtsoverbrenging, dan wordt dadelijk gedacht aan de „firma Drost in Haarlem", die in den loop der jaren den langen naam: „N.V. Mij. tot Voortzetting van de Drijfriemenfabriek voorheen onder dc firma A. Drost en Zoon" gekregen heeft. Thans worden door het bedrijf, behalve drijfriemen, ook alle soorten technisch lederwerk vervaardigd, als: baggerzakken, ringen, zuigers en vooral: manchetten, met de fabricatie waarvan 20 jaar geleden begon nen werd. In de laatste jaren zijn de zaken nog uit gebreid met den verkoop van riemschijven, assen en machinebenoodigdheden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. DE IERSCHE SWEEPSTAKE. DE HEER DOWNING WON L 48750! DUBLIN, 30 November (V. D.) De heer J. A. Downing, de eigenaar van het paard Forthdrift dat de Novemberhandlcap te Man chester gewonnen heeft, heeft een bedrag van 48750.gewonnen op aandeelen die hij genomen had in vijf tickets van de Ier- sche sweepstake, waarop dit paard gevallen was. BRITSCHNEDERLANDSCHE TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. ENGELAND WIL GOED VOOR DEN DAG KOMEN. Pc Amsterdamsche voort et omgeving in 1793. Naar Reuter uit Landen meldt stelde in het Lagerhuis de heer Hannon de vraag, welke maatregelen er waren genomen can te zorgen voor een behoorlijke vertegenwoor diging van Britsohe fabrikaten op de as, Brl tsch-Nederlandsche tentoonstelling te Am sterdam. Colville, cie secretaris voor den Overzeesche Handel, antwoordde, dat de or ganisaties die de Britsch-Nederlandsche be langen vertegenwoordigen, de verantwoor ding dragen voor deze tentoonstelling. De Prins van Wales had er in toegestemd de beschermheer van de tentoonstelling te zijn. Het departement van Overzeeschen Handel heeft niet slechts alles gedaan om een be hoorlijke vertegenwoordiging van Britsche artikelen te verzekeren, doch heeft tevens ruimte aanvaard voor een informatiebureau. Vernomen wordt, dat dc Federatie van Britsche industrieelen en de Nationale Unie van fabrikanten ook vertegenwoordigd zullen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10