VOOR DE FORENSEN. Belangen der forensen in de gemeente Velsen. HEERENBAAI ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVER TELLING. Wal kikker Karei en Tuimeltje beleefden. Beschouwingen over de belasfingpolitiek. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN 60 Cl., per r«i«I. UW ST. NICOLAASPAKKET IS NIET VOLLEDIG, als U er niet zoo'n fraaie Imit. Oud-Zilveren Tabakstrommel hebt bijgevoegd. Deze trommel is gevuld met een half pond zachte," geurige D*E Echte Friesche Heeren-Baai. Een merk, dat iedere rooker weet te waardeeren. Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct, per half pond. ECHTE FRIESCHE 20-50 er. PER ONS verschaft U wdkm van getwt. HAARLEM'S DAGBLAD Wtj .hebben er reeds eerder op gewezen, dat. de gemeente Velsen samengesteld is uit heterogeene bevoBüngs-cen/tra. In Santpoort en de omgeving van Drlehu Ls-Westervel cl vindt men groote forensen-wijken, terwijl het dicht-bevoücte Uimudden voor een be langrijk deel bestaan moet van de visscherij en de haven, en in Velsen de meeste arbeiders van de groote industrieeie ondernemingen wonen. UmuLden en Velsen worden thans zwaar getroffen door de malaise, die niet alleen de vLsscherij treft, maar ook de industrie. Het gevolg is, dat aan de gemeentefinanclën zware eLschen gesteld worden, waardoor ook de forensen zwaardere offers aan de ge meentekas moeten brengen als waarop zij bij de vestiging in de gemeente gerekend had den. Het was al bekend, dat de gemeente Velsen ln het komende jaar 70 opcenten op de Fonds belasting zal moeten heffen. B. en W. heb ben in hun dezer dagen gegeven antwoord op de verslagen van de afdeelingsvergaderln- gen van den raad waarin de begrooting be sproken is, gezegd: „Zou echter onze hoop niet in vervulling gaan en 1932 niet de door ons veronderstel de verbetering brengen, dan zullen wij in den loop van 1932 aan den raad alsnog moeten voorstellen tot opcenten-verhooging over te gaan". Zooals men weet kunnen de gemeenten itot 60 opcenten op de Fondsbelasting gaan, zonder zich onder curateele van het rijk te stellen. Over het loopende jaar kon Velsen met 35 pet. opcenten volstaan, zoodat de sprong van 35 op 70 wel buitengewoon groot is. Bovendien hebben B. en W. het noodig geoordeeld nog met een aanvullend-voorstel op de ontwenp-begrootiiig te komen, namelijk om wederom 50 opcenten op de Vermogensbe lasting te heffen. De opbrengst daarvan wordt evenwel slecht op f 8000 per jaar geraamd, xaamd. In de afdeel Inge n van den raad is met veel klem gewaarschuwd tegen te zware be lastingen, omdat die zoo werd opgemerkt .tengevolge zouden hebben, dat de meer kapitaalkrachtige en de hocgst-aangeslagen bewoners de gemeenten zouden, gaan verla ten. Velsen moet als woonplaats niet af schrikwekkend worden. B. en W. erkennen dit gevaar. Zij schrijven dat zij vreezen. dot „een hoogere opvoering der belastingen tot direct gevolg zal hebben een vermindering van •het aantal hoogst-aangeslagenen ln deze ge meente". De forensen kunnen er dus van verzekerd zijn, dat het gemeentebestuur van Velsen zal trachten om de belastingen zoo laag mo gelijk te houden. Het is trouwens thans een crisistoestand en de verwachting mag toch gekoesterd worden, dat daaraan toch weer een einde zal komen. Als de toestanden zich herstellen B. en W. van Velsen mcenen reden ite hebben om dit herstel lin het volgend jaar te verwachten! dan zullen de crisLsudtgaven voor de gemeente weldra •tot het verleden behooren, zoodat er dan wel mogelijkheid bestaan zal om de belastin gen zeer spoedig naar beneden te brengen. In de afdeellngen is door een raadslid ge zegd, dat uit een vroeger door hem bijge houden statistiek bleek, dat 66 pet. van de aangosTagenen in de gemeentelijke inkom stenbelasting een zuiver inkomen hadden be neden de f 2000 en plm. 90 pet. beneden t 3000. Het blijkt niet van wanneer deze belasting statistiek is, maar wij gelooven niet van de laatste jaren. Nu de forensenwijken in de gemeente aich zoo sterk, uitgebreid hebben PROVINCIALE STATEN. BEHANDELING PROVINCIALE BEGROOTINGEN. DE VIERDE ZITTING. Woensdagmiddag kwart voor twee werden de algemeene beschouwingen over de Pro vinciale begrooting en die der bedrijven voortgezet. De heer Heijermans (S.D.A.P.) verde digt het volgende voorstel, dat behalve door hem. ook door de heeren Abrahams. Sajet, Van Spanje en Polak is onderteekend: „De Staten noodigen Ged. Staten uit. een voorstel te doen oin bij te dragen niet alleen in de kosten van verpleging van hen. die krankzinnig zijn verklaard of daarmede ge lijk gesteld zijn, doch ook in die van hen, die uit hoofde van geestelijke afwijking in een gesticht of internaat worden verpleegd of in arbeidsinrichtingen te werk gesteld worden". Het is niet sprekers bedoeling om hierover een stemming uit te lokken, maar wel meent hij. dat deze kwestie eens grondig door Ged. Staten bekeken moet worden. Hij vraagt ook de speciale aandacht voor de nazorg en zui gelingenzorg. Vooral ook ten aanzien van na zorg acht hij meer eenheid gewenscht. Dit vindt hij een mooie taak voor de provincie. De heer Pothuis (S.D.A.P houdt finan- cieele beschouwingen en verdedigt tegenover de heeren Colijn en Asscher de houding, die door de S.D.A.P. ten aanzien van het belas tingstelsel is aangenomen. Het zg. „Kor tingswetje" noemt hij ongrondwettig. De heer Guépin (V.B.) heeft geconsta teerd, dat ten aanzien van het financieel be heer de zuinigheid de wijsheid heeft bedro gen. De provincie mag niet de kans loopen, zooals dit met sommige gemeenten is ge beurd. dat een emissie niet mogelijk zou zijn. Intusschcn is hij Ged. Staten dankbaar, dat zij aan de Staten zulke uitvoerige mededee- lingcn over de kaspositie hebben gegeven, wat nog niet dikwijls gebeurd is. Spreker waarschuwt tegen belastingverhooglng. Ver geten mag volgens hem niet worden, dat het percentage van de binnenkomende belas tinggelden, opgebracht door hen, die de grootste Inkomens hebben, heel beduidend is. In dit verband bestrijdt hij de redevoeringen van de heeren Pothuis en Polak en verdedigt het voorstel van den heer Asseher, om een mMMocn uit het Wegenfonds terug te nemen. Hij betreurt het. dat er een Jaar ongebruikt voorbij is gegaan eer de maatregelen worden ^pverwogen om aan de noodlijdende tuinbon- DONDERDAG 3 DECEMBER 1931 gelooven wij. dat het percentage der bewo ners dat een inkomen heeft van f 3000 per jaar, grooter Is dan 10 pet. Volgens onze gegevens waren er in het be lastingjaar 1930-1931 11437 aanslagen, waar van 1416 met een zuiver inkomen van meer dan f 3000. Daarna is het aantal forensen nog belangrijk toegenomen. Interessant is wat B. en W. in hun memorie zeggen verder over de financieele toestand. Allereerst: „De wet op de financieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten heeft ons niet die uitkomst gebracht welke voor de andere gemeenten daaruit verkregen werd Verder schrijven B. en W. nog. dat het te vreezen is, dat over 1932 opnieuw belang rijke sommen uitgeven zullen moeten worden voor steun aan werkloozen en voor armen zorg. Aanvankelijk was daarvoor f 40.000 uit getrokken, maar het is noodig dit bedrag met niet minder dan f 168.000 te venhoogen B. en W. meenen te mogen verwachten, dat het rijk zijn bijdragen aan steun voor de werkloozen in de gemeente Velsen zal ver- hoogen. In dit verband wijzen B. en W. er op. dat „in de gemeente Velsen meer nog dan in welke andere gemeente van Nederland ook, de werkloozenzcrg Rijkszaak behoorde te zijn. In de gemeente toch is gevestigd o.a. het Staatsvlsschershavenbedrijf. een bedrijf dat zich o.a. ook tot taak gesteld heeft de uitgifte en exploitatie van industrieterreinen. Hierdoor is het de gemeente onmogelijk han delsinrichtingen enz. te stichten, uit welke bron vele andere gemeenten voor hun in komsten putten. De staat beschikt over de beide kanaal- boorden en verhindert ook op deze wijze den normalen groei van de gemeente. Het Hoogovenibedrijf, tot stand gekomen met grooten steun van het Rijk en andere gemeenten, is voor de gemeente mede oorzaak van verhoogde werkloozenuitkeeringen. Derft deze gemeente dus bronnen van in komsten uit genoemden hoofde, erger is het nog, dat de electric!teitsvoorziening in deze gemeente in handen is van de provincie, zoodat de gemeente en de gemeentelijke in stellingen hier een object zijn tot winst van een Provinciaal Overheidsbedrijf, terwijl an dere gemeenten hoe langer hoe meer hun in komsten heffen uit hunne bedrijven. De uitvoering van groote Waterstaatswerken heeft velen naar IJamiiden getrokken, ter wijl men na afloop van liet werk in de ge meente gevestigd bleef. Dit alles veroorzaak te. dat de inkomsten van Velsen, in verge lijking met andere gemeenten, laag bleven terwijl de uitgaven verhoogd zijn". Velsen moet wat zijn forensenwijken. be treft concurreeren met Bloemendaal. Daar om zal wel getracht worden zoo spoedig mo gelijk tot vermindering van belasting te kun nen komen, hetgeen mogelijk zou zijn als het Rijk meer dan tot dusverre hielp de extra zware lasten die de gemeente vanwege de malaise en de werkloosheid heeft te dra gen, te verlichten. Er zou wellicht voor de forenseiwereenlgingen aanleiding bestaan, daarop in Den Haag aan te dringen. Voor de bouwers van landhuizen in de forensenwijken is het. een gelukkige omstan digheid, dat er in Bloemendaal weinig huizen leeg staan, terwijl er ook weinig grond voor woningbouw beschikbaar is. Anders zou de concurrentie moeilijk worden, omdat Bloe mendaal het zonder opcenten op de fonds belasting kan stellen. In het algemeen zijn de huizen in de Velsensche forensenwijken goedkooper dan in Bloemendaal. Dit moet na tuurlijk in aanmerking genomen worden bij het vergelijken der belastingen. wers hulp te verleenen. Men wist toch, dat de nood hoog is. De heer Hoogland (S.D.A.P.1) brengt hulde aan Ged. Staten voor wat zij ten bate van het buitengewoon lager onderwijs hebben ge daan. Daarom vindt hij het jammer, dat door het nieuwe wetsontwerp, dat deze materie regelt, dit mooie werk vrijwel onmogelijk wordt gemaakt. De gemeenten kunnen den steun van. cle provincie niet missen. Spreker hoopt, dat Ged. Staten a .hiding zullen vinden, zich te dier zake tot cle regeering te wenden. De heer Lambooy (R.-K.) bespreekt de financieele politiek van Ged. Staten. Hij vraagt voortaan zoo scherp mogelijke ramin gen en van dit oogenblik af een nauwkeurig onderzoek of op de verschillende posten der begrooting. de bedrijven niet uitgezonderd, niet bezuinigd kan worden, opdat het een volgend jaar niet noodig zou zijn om weer een voorstel tot beiustingverhooging in te dienen. Wat de vacantietoeslag betreft, merkt spreker op, dat de heer Hooy hem gemachtigd had te verklaren, dat de heer Hooy niet namens de R.K. fractie gesproken haT Ten aanzien van den vacantietoeslag is deze fractie verdeeld. Spreker meent echter persoonlijk, dat nu de tijd toch aangebroken is om den vacantie toeslag af te schaffen, in ieder geval op te schorten totdat er betere tijden zijn aange broken. Hij gunt den ambtenaren gaarne een behoorlijk inkomen, maar deze tijd is niet ge schikt om een vacantietoeslag te verleenen. Spreker komt er tegen op, dat bij de werk zaamheden voor hel, leggen van een kabel tusschen Laren en Hilversum werkloozen van elders te werk waren gesteld, omdat die negen cent per uur goedkooper waren. Hij meent, dat werkloozen uit de eigen streek den voorrang verdienen. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P.) zegt, dat Ged. Staten met de juiste woorden en het juiste motief in hun memorie van antwoord hebben medegedeeld, dat zij, rekening hou dende met dezen tijd van malaise, van mee ning zijn, dat de positie van het provinciaal personeel onveranderd gehandhaafd kan worden. Wat den wegenbouw betreft, spreekt cle heer Reinalda de hoop uit, dat het eigen beheer steeds meer zg) worden toegepast, ook bij het onderhoud dér wegen. Hij hoopt eveneens, dat de provincie niet uit financieele of administratieve overwegingen er toe over zal gaan om de tollen weer op den weg te plaatsen. De tollen zijn immers uit den tijd. De overheid heeft tot taak er voor te zorgen, dat de electrisehe apparaten voor huishoude lijk gebruik, die van economische waarde zijn, in de gezinnen komen waar die slechts op afbetaling aangeschaft kunnen worden. Spreker hoopt, dat het volgende jaar zal blij ken, dat in dezen geest gehandeld is. De heer Dekker (R.-K.) bespreekt het incident, dat Woensdagmorgen tusschen de heeren Ketelaar en Asscher heeft plaats ge had.'een incident waarvan spreker de oorzaak genoemd is. Gaarne wil hij. om de partijen weer tot elkaar te brengen, het verlossende woord spreken, dat van hem verwacht wordt. Welnu, hij onderschrijft volkomen de uiteen zetting, die door den heer Hooy over deze kwestie gegeven is. Te vijf uur wordt de vergadei-ing geschorst tot heden Donderdagmorgen half elf. CHRISTELIJKE VFREENIGïNG TOT KRAAMHULP. De bazar, die bovengenoemde vereeniging 16 en 17 November heeft gehouden in Hotel Lion d'Or, is zeer goed geslaagd. De opbrengst is ruim f 1300 bruto. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. per regel |1QH. DE NIE ZIJLSTRAAT 87 tegenover Pandpoort HEEFT DE MEEST SMAAKVOLLE COLLECTIE SINT NICOLAAS GESCHENKEN HET PERSONEEL VAN HET KLAVERBLAD. STAAT 1% SALARIS AAN NATIONAAL CRISIS-COMITé AF, Het personeel van de stoomzeep en parfu- meriefabriek Het Klaverblad te Haarlem heeft besloten op voorstel der directie 1 pet. van zijn salaris aan het Nationaal Crisis- comité af te staan. Tevens is een partij nuis- hcudzeep door de firma beschikbaar ge steld. AIVI.4TEURFOTOGRAFEN DOEN DE VAK FOTOGRAFEN CONCURRENTIE AAN. In het vaktijdschrift „Focus" komt een open brief aan de Nederlandsche amateur- fotografen voor van het bestuur der Neder landsche Fotografen Patroons Vereeniging, waarin wordt uiteengezet dat ook de vak fotografie een moeilijken tijd doormaakt. Dit heeft vele oorzaken en één daarvan is de onbedoelde concurrentie, die de vakfotograaf ondervindt van velen, die de fotografie als liefhebberij beoefenen. Hoe dikwijls toch worden er opnemingen vergrootingen, enz. gemaakt van personen, zaken, voorwerpen en dingen, hetzij op ver- eerend verzoek, hetzij vrijwillig, doch ten pleziere van anderen, opnemingen die met eigen liefhebberij niets uitstaande hebben, en die, gezien van het standpunt der zuivere amateur-fotografie dan ook absoluut bui ten dit leader vallen. In den open brief doet bovengenoemde ver eeniging een beroep op de loyaliteit van alle ware amateurs en verzoekt hun, alle verzoe ken en opdrachten te weigeren, die buiten hun eigenlijke liefhebberij omgaan: „ver wijs voor beroepswerk naar den beroepsfoto graaf". COÖPERATIE „DE EENDRACHT" U. A. Deze Haarlemsche Coöperatie opent op Vrijdag 4 December aan den Binnenweg 96 hoek Julianalaan, te Heemstede haar 5en winkel. Dit is de eerste coöperatieve winkel in die gemeente. Aan een reeds lang ge voelde behoefte aan een coöperatieven win kel wordt hiermede voor de Heemsteedsche leden en verbruikers voldaan. OPMERKINGEN VAN LEZERS. NOG EENS: DE AUTOBUSSEN. De heer A. C. W. schrijft ons, dat er in den laatsten tijd slecht de hand wordt ge houden aan de bepaling, dat er in elke stadsautobus maar een beperkt aantal (5) staanplaatsen is toegelaten. De bussen vooral die van lijn 2 worden vaak te vol geladen. Ook het rooken is verboden doch I daarop wordt, zegt inzender, evenmin gelet. Regelmatig politietoezicht lijkt hem zeer ge wenscht. Voor den Kantonrechter. "t Is een janboel bij de pont. Het heeft 30 October plaats gehad. Voor pont bij Velsen stond een lange file auto's te wachten. Van de pont kwam een auto mobiel, die door den bestuurder naast fc file voor een winkel werd neergezet. Toen is er een agent van politie gekomen, die den automobilist verzocht zijn wagen ergens anders neer te zetten, omdat de ruimte tusschen de file en die een auto niet groot genoeg was voor het verkeer. Na eenige som- maties. waarbij de chauffeur zich nog de woorden „Stik, vent!" liet ontvallen, is e: tenslotte proces-verbaal opgemaakt, omdat de man niet gevolg heeft gegeven aan e?a bevel van de politie. Aldus de agent, zoowel in zijn ambtseedig proces-verbaal als in zijn mondelinge verklaringen voor den kanton rechter. De verdachte gaf een andere lezing. Hq ontkende, dat de agent hen gelast zou heb ben weg te gaan. Deze zou hem alleen ge zegd hebben, dat hij in den weg stond en hem slechts gevraagd hebben, of hij lang in dien winkel blijven zou. De agent had zoolang gezeurd, tot hij kribbig werd op de minder behoorlijke uiting: Stik! Deze verklaring doelde denkelijk. ,,'t Is daar een janboel met het verkeer", zei verdachte. „*t Wórdt een janboel", verbeterde de kan tonrechter. als het publiek, zooals U, niet meewerkt". ..De file stond niet rechts, maar op het midden van den weg. Daar had de agent beter voor moeten zorgen". .,U hebt niet te beoordeelen of de verkeers regeling in orde is", merkte de kantonrechter op. ,.U moet doen, want de agent U zegt". Hij bevestigde op grond van de verklarin gen der politiee het gewezen verstekvonnlj vorige maal was verdachte niet ver schenen en de ongehoorzame automobilist bleef veroordeeld tot f 20.subs. 10 dagen. De vader en de zwembroek Ook de volgende verdachte had geen ge volg gegeven aan een bevel van een politie man. Ook hij was al veroordeeld bij verstek voor iets, wat precies 4 maanden geleden gebeurd was. op 2 Aug. in Zandvoort. En door deze zaak vergat je de dikke mist bui ten, en de donkere maanden, die komen. Je zag het zonnige strand voor je ik meen me tenminste te herinneren, dat op 2 Aug. de zon scheen met de zee-, zonne- en pootje badende menschen. je zag badpakken van allerlei soort en kleur, tot een enkele zwembroek toe. Maar aangezien het dragen van een zwem broek in Zandvoort verboden is in plaats daarvan is natuurlijk een badpak vereischt! schoot een agent op den drager ervan af en bekeurde hem. Gevolg: een oploopje. Want als er iemand bekeurd wordt is men er als de kippen bij. Ook de vader van den zwembroek-elmg kwam erbij. Hij wilde er zelfs bijblijven. Doch om de een of andere reden mocht dat niet en de politie zeide zulks. De vader weigerde, Zelfs toen hij „Donder op!" aan zijn adres gericht kreeg, wat toch dunkt ons, aan duidelijkheid ten aanzien van de uit te voeren handeling niets te Wenschen overlaat. De vader wilde blijven omdat zijn zoon minderjarig was. De agent wilde, dat hij wegging. Proces- verbaal. De agent plus de va der-zonder-zoon voor den kantonrechter. En een uitspraak, die het gewezen verstek- vonnis bevestigde n.l. f 5.subs 5 dagen, ST. NIOOLAASFEEST DER SPEELTUIN- VEREENIGING „FLORA". De St. Nicolaasfeesten zijn in dezen tijd aan de orde van den dag. Zoo gaf de speel- tuinvereeniging „Flox-a" Woensdagmiddag een St. Nicolaasfeest voor de kinderen in de groote zaal van het gebouw van den Haar- lemschen Kegelbond in de Tempeliersstraat. St. Nicolaas was te paard, met „Zwarte Piet" naast en alle kinderen in optocht achter hem, naar cle Tempeliersstraat ge komen en in de zaal nam hij op het podium plaats. Onnoodig te zeggen, dat voordat het eigenlijke feest begon, den goeden Sint menig St. Nicolaasversje werd toegezongen. En nadat de middag door een bestuurslid der vereeniging officieel was geopend, nam de goede Bisschop zelf het woord. Hij bleek er precies mee op de hoogte te zijn dat sommige kinderen uit den tuin niet dadelijk naar huis gaan en zoo hun ouders menig oogenblik van ongerustheid bezorgen, dat anderen weer de glijbaan misbruiken, door, in plaats van er af te glijden, er tegen op te loopen. Ook ziin er. die maar al te vaak vergeten, dat schreeuwen in den tuin verboden is! St. Nicolaas wist zelfs de namen te noemen, van de kinderen die bij het middageten „klieken" en het scheelde niet veel. of Zwarte Piet had een paar van deze knapen mee genomen. Maar het liep nog goed a.f. De kinderen die wat op hun kerfstok hadden, beloofden beterschap en toen kregen ze toch allemaal, wat hun was toebedacht (één. die gelijk met St. Nicolaas jarig was kreeg zelfs nog een extraatje!). En toen mocht de jeugd nog kijken en luisteren naar een aardige poppenkastver- tooning! Des avonds was er ook feest. Toen was er geen poppenkast, maar in plaat-s daarvan werd een filmavond vertoond en trad een goochelaar op. „Flora" heeft het feest van den goeden Sint op waardige wijze gevierd! De wijzers draaiden heftig heen en weer. Op een paar plaatsen waren ze bijna doorgebroken cn Tuimeltje zag dat alle cijfers van de klok vielen. Hij voelde dat de toren begon tc wankelen. Dc stcencn lieten los, groote brokken cement vielen naar beneden cn onder een geweldig lawaai stortte dc toren in. Tuimeltje hield zijn oogen dicht. Hij voelde zich naar beneden rollen. „Het is met me gedaan," dacht hij. „Ik heb niets inecr te ver wachten. Natuurlijk val ik onder het puin neer, maar het is mijn eigen schuld." Plotseling werd hij dcor een schok getroffen. Kerst toen hij voélde, «lat hij ergens oi> zat. deed ht.i zijn oogjes op spleetjes open cn daar .ml; hij dat hij beneden op den grond zat met het puntje v.rn den toren naast zich. Het haantje stond .cr nog hcclcmaai op. Nu de toren toch ingestort was, probeerde Tuimeltje met het puntje nog een grap uit tc halen. Hij had niet eens in de gaten, dat kikker Karei achter hem stond en zette het puntje voorzich tig op zijn hoofd. Met was net of het haantje hem lachend aan keek. Tuimeltje zei allerlei gekke dingen tegen liet beestje cn toen kikker Karei hem bij zijn arm pakte, boog hij voorzichtig yoojovcg pa maakte allerlei grimassen,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10