wm w" Nationaal Crisis-Comité. Het Belangrijkste. Winkelvaders. f Jthm - 49e 'Jaarsrang No. 14861 Verschijnt dagelijks, Hehalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 4 December 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.27#, per maand 1.20, per 3 maanden ƒ157#, franco per post ƒ3.87#, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 10.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post ƒ0.72#. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels 1.75, elke wgel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 11 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 10.30, elke regel meer 10.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger fl 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100 Idem vooi Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 4 December. Daadet brult voort. Léon Daudet, de lawaaiige leider der Fran- sche royalisten en van hun dagblad „l'Action yran?aise"( heeft in dit orgaan zijn innige voldoening doen blijken over het spektakel, waarmee zijn volgelingen de slotzitting van de Conférence du Désarmement in het Tro- cadéro hebben gesaboteerd. Hij schrijft: „dat de aan de „hansworsten van den pacifistischen oorlog" gegeven les een zeer mooie en nuttige politieke les is ge weest, uitgedeeld, zonder schade aan te richten, op de juiste wijze, op het juiste oogenblik, heel precies en met veel tucht. Zij was een meesterstuk van nuttige actie, met juist dat komische accent tegen een tragischen achtergrond, die kenschetsend is voor het genre „camelot". Het vaderlandslievende Parijs, het Parijs van den Camelot du Roy, het nationalis tische, verstandige Parijs, het helder ziende Parijs heeft de uitdaging in het Trocadéro aangenomen en te midden van een gezonde, rechtvaardige, nood zakelijke boert zijn de vredes-marionet- ten ingezakt. Men heeft mij verzekerd, zegt Daudet, dat het effect in de radio even wonderbaarlijk was als de aanblik in de zaal. de Madeion, de Marseillaise, het aanvalslied der Camelots zwollen met het gejouw aan het adres der aanmati gende en groteske sprekers en de toe juichingen aan het adres der vader- landsche overwinnaars tot een fraaien storm aan." Het is geen sterke zaak, die zich aldus van fantastische scheldwoorden moet bedienen. Daudet, die overigens altijd deze methode toe past en de republiek, de democratie, het bui tenland enz. allemaal in deze bewoordingen pleegt uit te maken, dag in dag uit, zet op deze wijze het rumoer van zijn camelots al leen maar voort. Het verrast alleen dat hij „een komisch accent" tegen „een tragischen achtergrond" heeft ontwaard. Ons buiten landers, die daar ten getale van duizend in die zaal zaten en zwijgend het relletje van honderd schreeuwlelijken bijwoonden, „als gasten van Frankrijk", zooals de president ons betiteld had, is noch het komische, noch het tragische van de zaak opgevallen". Wij vonden het alleen maar erg onhebbelijk. In den aanvang had het nog iets verrassends, later werd het erg vervelend, en tenslotte gingen honderden van ons rustig heen. lang voor het afgeloopen was. Zij zagen kans de rest van hun avond aangenamer door te bren gen. In hoeverre „de vredes-marionetten zijn Ingezakt" is mij dan ook volmaakt onduide lijk. Ik heb niets of niemand zien inzakken, behalve eenige „camelots du Roy" die door hun verontwaardigde landgenooten een been tje werden gelicht en de deur uit geschoven. Lord Cecil, Scialoja en ook onze gezant, jhr. Loudon, zaten te lachen om de malle vertoo ning. De Engelsche ambassadeur, Lord Tyrrell, zat het geval roerloos en expressie loos aan te staren. Wij gedelegeerden van dertig landen keken het kalmpjes aan, in groeiend bewustzijn van de macht van onze beweging, aan welke met zulke minderwaar dige middelen het vrije woord moest worden belet. En verbaasden ons over de manier, waarop Frankrijk toestond dat zijn buiten- landsche gasten behandeld werden Nu maakt Daudet zich blijkbaar illusies over het bereikte effect. Hij is er leelijk naast. Het is juist het omgekeerde van het geen hij zich voorstelt. Hij begrijpt „ces gens du Nord" nog steeds slecht. Wij hebben dit alles beschouwd als de uiting van angst van een slechte zaak. En dat is het. In ben in deze overtuiging versterkt door het lezen van verscheidene artikelen in de bladen der Fransche rechterzijde. Opgewon den. wilde betoogen vol scheldwoorden, waartegenover de rustige verontwaardiging van de linksche pers merkwaardig afsteekt. Vooral de bladen van den parfumerie-fabri kant Frantjois Coty, de Intransigeant en de Echo de Paris zwetsen er wild op los, alle kennelijk vol vrees voor dit nieuwe, mach tige getij in de wereld, en vol hoon „omdat er gevochten is op een pacifisten-bijeen komst". Waarbij men natuurlijk nalaat mede te deelen, dat geen enkele pacifist heeft ge vochten, en dat het heele spektakel ver oorzaakt werd door Franschen, die er door andere Franschen werden uitgesmeten. Dat Is de eenvoudige waarheid. Verscheidene rechtsche bladen pakken uit over den hel denmoed van den oorlog. Ja, dat kennen we. Herinner u lm Westen Nichts Neues, en de andere boeken en tooneelstukken die den „heldenmoed" beschreven hebben. Den hel denmoed van het gifgas, de duikboot, den luchtaanval op steden en dorpen, het vèr- dragende geschut en de andere vormen van sluipmoord. Tenslotte nog dit. Sommige menschen schijnen te meen en dat het heel erg en onlogisch en belachelijk is dat onze actie tot conflicten leidt. Zij schijnen te meenen dat wij ons als zoetige vredesduifjes ver van allen strijd moeten houden. Zij snapp>en er totaal niets van. Mijn standpunt, en dat van de anderen, is dat de mensch een strijder is, maar geen moordenaar. Als u of ik een sterken concur rent hebben, vechten we tegen hem en veelal met genoegen, want wat zou het leven stomvervelend zijn zonder concurrentie. Maar dat vechten is een strijd in bekwaam heid en beleid. Niet in stom, bruut geweld. De anti-oorlogsactie stelt zich niet ten doel de menschen tot lieftallige nullen te maken, die het altijd met elkaar eens zijn en tenslotte sterven van verveling. Zij wil een eind brengen aan de waanzinnige massa slachtingen van den modernen oorlog. Zij strijdt tegen excessen, en het is een harde kamp. Het is vechtenmaar eerlijk, met open vizier. En met verstand inplaats van met bruut geweld. Als wij daarbij geen gevaarlijker tegen standers hadden dan Daudet, vertegenwoor diger van wijlen de absolute monarchie, aan voerder van een bende schreeuwende joggies dan was onze heele zaak al gewonnen. Zooals zij nu staat is Daudet toch al niet meer waard dan een hautain glimlachje. R. P. OUD-MINISTER MACNAMARA OVERLEDEN. LONDEN, 4 December (V. D.) Te Londen is de oud Labour-minister Mac Namara ten gevolge van een operatie overleden. DERDE VERDACHTE TE ECHT GEARRESTEERD? De veldwachter van Posterholt HOE DE SLACHTOFFERS HET GENADE SCHOT KREGEN. Naar de Nieuwsbron verneemt is Dinsdag avond laat in zijn woning te Posterholt de veldwachter gearresteerd, eveneens verdacht van medeplichtigheid aan den moord op de drie jongemannen te Eoht. Het onderzoek van de wonden en de pa tronen door dr. Hulst en de deskundige Van Waegeningh heeft aan het licht gebracht» dat de gebruikte patronen precies pasten in die van den revolver van den jachtopziener. Uit de wonden heeft dr. Hulst voorts kunnen nen vaststellen, dat de daders alle drie hun slachtoffers met den geweerloop op het zwaargewonde lichaam gericht, het genade schot hebben gegeven. Daarmee klopt de ver klaring van de omwonenden, dat de laatste schoten, die zij hoorden, dof waren, alsof zij in den grond werden afgevuurd. Het thans vrijwel opgeloste misdrijf wordt door de bevolking nog in verband gebracht met de verdwijning van twee stroopers zeven jaar geleden in de Annendaalsche bosschen. De jaohtopzicner had dit seizoen reeds twee maal geweigerd om in die bosschen een drijf jacht te houden, hoewel zij zeer wildrijk wa ren. iDe bosschen zouden door de bevolking nauwkeurig worden onderzocht. De begrafenis der slachtoffers van den gruwelijken moord te Echt heeft Donderdag plaats gehad. De droeve plechtigheid icerd door een groote menigte belangstellenden bijgewoonde INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Stort bij Haarlem's Dagblad. Van vele zijden wordt, op vaak zeer origi- neele wijze, goed werk gedaan om de inza meling van het Crisis Comité te steunen. De N.V. Commissie- en Assurantiekantoor van Halem Co. alhier heeft een aantal goed uitgevoerde vloeibladen verspreid met de opwekking in groote letters bedrukt: Geeft allen zoo veel mogelijk aan het Crisis Co mité! Ook dit goede voorbeeld is ter na volging. Mej. A. B. G. v. S. 2.50 L. v. V. 10.— Dames D. 2, D. v. d. M. 5.— N. N. Aerdenhout 10. R. H., Aerdenhout 5. A. H. de C.-S. 25— S. W. 5— J. W. V. 10— N. G. A. 25— M. J. A. 2.50 G. R. te A. 2.50 F. A. 10— J. H. Kn. 5— D. H. te H. 1— J. D. B te BI. 2.50 B. V. W. 7— Personeel van de Twentsche Bank Haarlem, bijdrage maand December 54.31 J. v. M. 5. W. M. 1— J. K. 1— S. V. 10— Overschot weddenschap Holland Frankrijk 3.70 W. G. B. K. 10— L. P. G., Haarlem 5. C. W.K., Haarlem 10. Mann. Personeel Bethesda-Sarepta 6.50 Mej. F. B. 2— H. B. 2— L. 5— Fam. S. te Heemstede 10- J. G. 25— J. C. T. 25— DE .ROOFOVERVAL' DEN HAAG. IN .DIRECTEUR IN ARREST GESTELD, VER DACHT VAN VERDUISTERING. Naar het Vaderland uit goede bron verno men heeft, is de „roofoverval", die Maandag avond gepleegd is bij de Vereenigde Bakke rijen te 's-Gravenhage, geheel gefingeerd. De directeur der Vereenigde Bakkerijen is aan gehouden. verdacht van verduistering van gelden, welke hij in dienstbetrekking onder zich had. De aangehoudene zou reeds bekend hebben. Bij oen onderzoek in de boeken moet het de aandacht getrokken hebben, dat deze niet- bij waren. Er zou thans een tekort ontdekt zijn. De politie weigert inlichtingen over dc zaak te geven. GROOTE FABRIEKSBRAND TE HAASTRECHT. FABRIEKSGEBOUWEN EN TWEE HUIZEN VERBRAND. Een felle brand heeft Donderdagavond te Haastrecht het complex van de fabriek van geschilderde meubelen geheel in de asah ge legd. Daar er niet voldoende water was, kon de brandweer niet veel uit richten. Behalve dc fabriek zijn geheel verbrand twee woonhuizen waaronder een fraai zeventiende eeuwsch. Dc Haastrechtsche brandweer heeft tenslotte de assistentie van de Goudsche ingeroepen, die na een kwartier met groot materiaal ver soheen. De burgemeester van Gouda was eveneens aanwezig. Een 73-jarige man werd door opwinding zoodanig aangegrepen, dat hij is overleden. ONTTREKKING VAN GROND AAN DEN OPENBAREN DIENST. B. en W. van Haarlem brengen ter alge- meene kennis, dat aan den raad der gemeen te wordt voorgesteld, om aan den openbaren dienst te onttrekken: een gedeelte groot pl m. 1 M2. van den openbaren weg aan de Potgie terstraat hoek KaglzaamslraaL DS. C. J. VAN PAASSEN. VEERTIG JAAR PREDIKANT. Op Zondag 6 December zal het veertig jaar ge leden zijn, dat Ds. C. J. van Paassen predikant bij ae Ned. Herv. gemeente alhier tot het predikambt werd toegelaten. Ds. van Paassen werd op 13 Januari 1868 te Zaanslag, in Zeeuwsch- Vlaanderen, geboren. Hij bezocht de lagere school t.e Kapelle, bij Goes en daarna, van 18811886 het gymnasium te Doe- tinchem. Vervolgens stu-Ds. C. J. v. Paassen deerde hij aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, waar hij in Mei 1891 het doctoraal examen in de theologie cum laude aflegde. In September 1891 deed hij voor het Pro vinciaal Kerkbestuur te Groningen het pro- ponents-examen en op 6 December van het zelfde jaar deed hij zijn intrede als predi kant te Langweer in Friesland. Vervolgens stond Ds. Van Paassen te Meppel (van Juli 1894—Juli 1901) en op 7 Juli 1901 werd hij door Ds. G. J. A. Jonker bevestigd als predi kant te Haarlem. En sedert is Ds. van Paassen onze stad trouw gebleven. Hij kroeg in dien tyd wel eenige beroepen, o.a. naar Amsterdam, maar hij wilde de gemeente te Haarlem, die hem zeer lief was geworden, niet verlaten. Hij heeft zich steeds een man van groote werkkracht getoond. Behalve op het terrein waarop ieder predikant zich beweegt, is Ds. van Paassen op velerlei ander gebied werk zaam geweest. Hij heeft zich steeds zeer ge ïnteresseerd voor de arbeidersbeweging en is reeds vele jaren eere-voorzitter van de af- deeling Haarlem van het Chr. Werkmamsver- bond. Ook heeft hij zijn krachten gewijd aan de bevordering van het Chr. lager onder wijs. Vele jaren was hij vroeger secretaris van de Vereeniging tot stichting en instand houding van scholen met den Bijbel, van welke vereeniging hij nu reeds gcruimen tijd voorzitter is. Zooals bekend heeft die ver eeniging vijf scholen te Haarlem, te zamen met 1300 kinderen. Dc Chr. Vereeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte, waarvan hij na voorzitter is, hoeft ook altijd de belangstel ling van ds. Van Passen gehad; hij gaf o.a. veel les aan de diakonen en diakonessen. Gedurende zijn bestuurslidmaatschap wer den er aan de stichting vier paviljoens bij gebouwd. Gedurende ongeveer 16 jaren is Ds. van Paassen. reeds secretaris van het Provin ciaal Kerkbestuur van Noord-Holland, in aan ge name samenwerking met Ds. D. Eilcrs de Haan te Heiloo. „Dit is", zoo zeide ons Ds. van Paassen in het korte onderhoud, dat hij ons tusschen zijn vele bezigheden door, had willen toestaan, „wel een mooi voorbeeld van samenwerking voor eenzelfde doel, tusschen twee mannen, die overigens veel in overtui ging verschillen." Eenige malen is Ds. van Paassen afge vaardigde geweest van Noord-Holland in de Alge meene Synode der Ned. Herv. Kerk, die hem twee maal tot vice-president benoem de. Op het oogenblik is hij nog lid der Alg. Synodale Commissie. Een van de dingen die hem te Haarlem veel voldoening gegeven hebben, is de stich ting van de Oosterkerk met bijgebouwen geweest. De bij de lidmaten zijner gemeente en bij zijn collega's zeer beminde en> geziene pre dikant- zal op zijn jubileumsdag zeker vele blijken van warme belangstelling ontvan gen. Zondagmiddag 6 December zal Ds. van Paassen van 3 tot 5 uur te zijnen huize re ceptie houden en Dinsdagavond as. heeft in de Oosterkerk een huldigingssamenkomst plaats, oneer leiding van ds. K. H. MLskotte, die met hem arbeidt in het Amsterdamsche kwartier. Zondag 13 December zal ds. Van Paassen een gedachtenisrede uitspreken. Waar dit geschieden zal is nog niet bepaald. Zij nog vermeld dat de regeering de ver diensten van Ds. van Paassen erkende door hem te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. De contingenteeringsioet aangenomen. 14e blad, 3e pag.) Stcuncctie van het N.V.V. voor de stakende textielarbeiders. (2e blad, 2e pag.) Nadere bijzonderheden van het plan Hol landIndië in drie dagen. (2e blad, 2e pag.) Churchill werkt de Engelsche regeering in zake de Ronde Tafel Conferentie tegen. (2e blad, le pag.) Het Fransche ponden bezit. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Daudet brult voort. (le blad, le pag.) Jhr. Mr. B. de Jong van Beek en Donk: De ontwapcningsvacantie. (4e blad, le pag.) Onze Londenschc correspondent: Het einde van de Ronde Tafel Conferentie. (2e blad. le pag.) W. v. d. T.: Het Sinterklaasbedr\jf. (4c blad. le pag.) J. C. E.: Langs de straat: Mckaniek. (3e blad, 2e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) Toen vader na 't einde der dagtaak Er nauwlijks zijn eten ln had. Toen moest hij met moeder gaan wlnklen, Voor 't feest van den Sint, in de stad. Zij ging met een lijstje gewapend, Hij ging met een knorrig gezicht, Hij wist wel, dat zij het zou kiezen. Maar hij werd de man van gewicht. Eerst kwam een cadeautje voor Pietje, Dat was iets te groot voor zijn zak. Toen kwam een surprise voor Llctje, Dat droeg hij erbij met gemak. De inkoopen groeiden in aantal En moeder nam alles maar mee. Of liever, 't was zij die het uitzocht En vader die 't meenemen dee. 't Gewicht werd al grooter en grootcr, De omvang nam evenzeer toe, En moeder werd steeds enthousiaster, Maar vader werd moeder dan moe. Zijn armen begonnen te slapen. Er dreigde een kramp in zijn kult. Het was het begin van December. Maar 't zweet brak hem parelend uit. Toen moeder haar ceel had beëindigd Toen zei ze tevreden: ziezoo, Het zaakje is vrijwel bekeken. Nu komt nog het laatste cadeau. Ik moet nu voor jou nog iets hebber., Wat is jou verlanglijstje man? Een kruiwagen, antwoordde vader. Maar geef me dien nu, als het kan. P. GASUS. Het treinongeluk op dc lijn BrusselAnt tverpen, dal Wocnsdagvond plaats had, heeft thans aan vier personen het leven gekost. Dc matcrieele schade, welke bij dc botsing icerd aangericht, vjas zcez grooL

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1