J.LOTTGERINC .ft 20 pCt. prijsverlaging HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 5 DECEMBER 1931 IJMUIDEN VASTGELOOPEN. De motorboot ..Oomc Hein" welke geregeld visch vervoerd van IJmuiücn naar Antwer pen Is Dinsdag in de Caroline nabij Hans- weert omhoog gevaren en blijven zitten. Men verwachtte dat het schip bij hoog water vlot zou komen, doch tot heden was er nog niets van bekend. SCHEEP VA ARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 4 December: Ned. Hontestroom. Londen. Ned. Vulcanus, Cardix. Engelsch. Gateshead. New-Castl Ned. Vechtstroom, Huil. Letsch, Everest, Leningrad. Noorsch, Tolose, Bilbao. Duitsch, GernLs, Oran. Engelsch motor, Goldmouth, Rotterdam. Duitsch, Bakier, Baienos Aires. Ned. Willy Scaham. Engelsch Spondanus Hamburg. Vertrokken schepen. i 4 December: Ned. Pouiau Tello. Londen. Duitsch Palatia, Hamburg. Engelsch Trlnga, LiverpooL Ned. Aohilles, Rotterdam. Zweedsch Grangesberg. Washcway. Ned. Venezuela, Curacao. Ned. Gouwestroom. Plymouth. Ned. Polidorus, Rotterdam. VISSCHERIJ. De stand van de werkzaamheden van de Commissie in zake het trawlvisschcrijbedrijf te IJmulden laat nog niet toe nu reeds te zeggen, dat het rapport der Commissie bin nenkort zal kunnen verschijnen, deelt mi- ninster Ruys de Beerenbrouck mede, :n. de Memorie van Antwoord op het Voor' Verslag der Kamer over zijn begrooting. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. fl,20—f 0,95 Griet per 50 K.G. f46—f23 Tongen per K.G. f 1.55 f 1,15 Groote sechol per 50 K G. f 26,50— 1 26 Middelschol per 50 K.G. f 29,50—f 27 Zetschol per 50 K.G. f43--f36 Kleine schol per 50 K.G- f28 f8 Schar per 50 K.G. f 2.30 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 16 f 13.50 Kleine schelvisch per 50 K.G- f 13,50—f7 25 Gullen per 50 KG. fl5_f4 Wijting per 50 K.G. f 6 f 1 VELSEN PLAATSELIJK CRISIS-COMITé. DE SAMENSTELLING. Van den secretaris van het plaatselijk cri sis-comité ontvingen wij de gehcele lijst van personen, die tot heden zijn toegetreden tot het plaatselijk crisis-comité er plaasing, wel ke wij hieronder in zijn geheel laten volgen: Eere-voorzltter: R. G. Rijkens. burgemees ter. Voorzitter: P. Bosman, wethouder Secre taris: W. van Doorn. Penningmeester: R. S. van der Veen. Verdere leden van het hoofdcomité: J. N Bos. G. Bunte. A. ten Broeke. J. J. Baart. R de Boer, W. J. Founder. H. J. Fidder. L. van Hameien. W. van Hcyst, G. Hevkoop. Dr. D. J van Katwijk, A. van der Linde, H. H. Meijer. P. J. Molenkamp. P. Rings, L. Rinkel, J. E Sluvters, w. P. de Vries, F. Wildebocr en Joh C. Wolff Voorts: zijn toegetreden: S. Baarda, J. H. Barentzen, B. A. Dammers W, van Haselen, C Hoffschlag, P. J Klok, Pastoor van der Meer, J. K. Moojcn, B. L. Paérl. D. Sehuit A. Th Tadey. J. L. Uitzin- ger, F. P. Vermeulen. G. Voet. Mej. E. Viil- brlcf. P. C. de Wrrrdt (arts). J. C. Baart. K. Wassenaar. T Dulnker, C. Kramer. B. Duke: H Groeneveld. T. Hakvoort. A Peduzzi W. Bouman. H. Homburg, K. H. Tusenius. N. H Edcius. Diaconie Ned. Herv. gemeente Vel- sen (J. Deinum). R. Feddema, W. de Groot Ned. Herv. gemeente IJmuiden-Oost (R. van der Mast», W. H van der Meer. K. de Jong, Ziekenfonds Velseroord, H. J. Lips, Notaris Dolleman, A. P. van der Loos. Jac. Haeseker. J. Langerveld, Th. C. Smakman. J. Groen, R. W. Ficrstra, Ir. A. H. van Rood, C de Vries, K. van der Meer, A. Amse, Sam. Vlessing, J. Vlessing, A. van der Linden (Ericssonstr.), A. Zwagl Jr., Jac. Boon. Joh. W. Smit. H. van Roest, Mevr. W. C. TuinstraEngelhart. P. Smit, G. Vellinga. Joh. L. Blo'-land, G. Severs. KI. Bouma, P. de Vries. G. Klimp. N. van Amersfoort. Mevr. S W. van Walraven— Wackie Eysten. R Pellegrom. M. de Waard. Mevr. de Waard-Bol. C. v. d. Poll, Mevr v. d. Poll—de Waard. W. M. aessens (arts), Mevr. Naessens-Romberg. G. J. Smecnk, Mevr Smcenk Albertsma. Ds. J. W. Swaan. P. Gu- lickx Overste Missiehuis, G. Blceker, A. W. Hoorn. IJmond Loge No. 40 der I. O O. F., J. W. van Oosterom. C. Niepoort. P. Rijpma, C. B. Koopman. A. dc Wit. F. Palstra. I. de Leeuw. A. P. Roza. A. E. C. Bückmann, P. F. C. Roelsc. c. J. Smoele. Mevr, w. C. van der SchuytDée. Nic, Mudde, A. J. van Leu- sen (arts). B. A. Roschar, J. A. Busé, Th. van Keulen. Mevr. Van Keulen—Siskans. C. Halff, J. Schonk, P. S. Chr. v. d. Boogaard. A. Hemslng, J. II. Groenewegen, Ir. B. H. Blankenberg. J. Moria, D. Basjes. Prof. Van den Bcrgh van Eysinga, P. Beets. J. Ris, J. Middelkoop. Jac. Zuurbier. F. Brassinga. J. P. v. d. Docs. J G. Scholtze. J. C. Dunne- bier. J. G. Das. P. van Kralingcn. Mevr. v. Kralingen—Opzoomer, Centr. Bond van P. T. T., afdeeling Kennemerland, seer. J. II. Heerdt, C. J. van Oost. W. C. van Zwieten. P, van Meurs, Mei. W.A.C. Reekers, B. J. de Waard, A. M. J. Vermeulen. A. Dijkman. W. P Mets. L. M. Camman. c. Verwey, c. W. J. de Vries, G. J. H. de Vries. E. Luikman. F. Elchholtz, J. Brandhoff. M. Heinen. D. Blok, IJ. Luttik P. Verbeek. J A. Dalmeyer. A. de Waal. G. J. A. Hcino. P. Botman. J. P. Loen- dersloot. Tooneelclub ..I.obebtus" (D. J. Kei zer). mevr. Wed. Dr. W. Nve—Willes. L. W. v. d. Bos. J. A. Geelen. H. de Graaff. A. Vreugdenhll. L. Poorteruar. J. J. Wringer. A. Kool. K Faber. A. J. Frudiger. P de Jong. M. J. Baak. Mevr Rijkens—van Slooten. J. de Haan. J. v. Gameren, Pastoor Schoen maker J. P. Mans. J. Zwanenburg. J. de Smit, L. Rings J. P. Nljssen, H. Mulder. DE WERKLOOSHEID. GEGEVENS OVER NOVEMBER. Wij ontvingen het verslag van den dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsver zekering over de maand November j.l. van het aantal werkzoekenden naar de voornaam ste beroepsgroepen, hetgeen wij hieronder laten volgen: De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven den stand aan het einde der vorige maand aan. Bouwvakarbeiders 408 (302) Houtbewerkers 17 22) Metaalbewerkers 182 (166) Visschers 154 15) Havenarbeiders 26 11) Kantoorbedienden 29 29) Losse arbeiders 416 (329J Diverse beroepen 78 63) Totaal 1310 (937) Uit bovenstaand overzicht blijkt, dat het aantal werkzoekenden opnieuw is gestegen, al is de stijging niet zoo groot, als het over zichtje zou doen veronderstellen. Bij de be oordeeling dient men rekening te houden met liet feit. dat thans ook de zeelieden en de havenarbeiders verplicht zijn zich te mel den bij de arbeidsbeurs, wat vroeger niet het geval was. Het overzicht geeft thans een juis ter beeld van den toestand op de plaatselijke arbeidsmarkt. Met het visscherijbedrijf gaat het slecht. Een aantal van een kleine honderd opgelegde schepen in den tijd, dat het vissclierijbedrijf normaal zou moeten zijn, zegt voldoende. De terugslag van dezen slechten toestand is duidelijk merkbaar bij de nevenbedrijven, die bijna zonder uitzondering personeel ont sloegen of dit althans veel korter werktijden liet maken. De opheffing van de helling der Amster- damsche Ballast-Maatschappij bezorgde eveneens ontslag aan een aantal arbeiders, die reeds jaren lang in dienst dezer mij. waren. De verdere stijging van het aantal bouw vakarbeiders is een normaal seizoen-ver schijnsel. De werkloosheid in deze groep zal zich, evenals in andere jaren, tegen de feest dagen nog wel uitbreiden. Ia den loop der maand werden 1006 nieuwe inschrijvingen van werkzoekenden geboekt. Het aantal plaatsingen, dat tot. stand kwam bedroeg 232. Het aantal aanvragen van werk gevers bedroeg' 227. Bij de werkverruiming werden tot dusver 401 arbeiders voor den tijd van 14 dagen te werk gesteld. Het aantal leden der gesubsidieerde werk lozenkassen bedroeg aan het einde van het 3e kwartaal van dit jaar 4305 (vorig kwar taal 3593). DE NIEUWE STOOMPONT WEER DEFECT. STUURKETTING GEBROKEN. Er wordt wel eens beweerd, dat er niets verandelijker is dan een mensch, maar de bewoners van Velsen zouden kunnen zeggen: er is niets veranderlijker dan de pont. Na verschillende veranderingen en verbete ringen te hebben ondergaan werd de.nieuwe stoompont Vrijdagmorgen j.l. weer eens be proefd. De kleppen voldeden nu beter, dooh des avonds om ongeveer half zeven, brak de stuurketting. zoodat de pont hulpeloos op het kanaal ronddreef. De schipper heesch on- middelijk de twee gebruikelijke roode lan taarns als sein dat er met de pont niet ge- manoeuvreert kon worden. De pont bevond zich echter op dit oogenblik vlak bij het kleine haventje, doch door den krac'ntïgen Westenwind, werd zij spoedig weggedreven. Gelukkigerwijze kon men echter een touw met lus naar den aanlegsteiger der tweede kettingpont werpen, zoodat verder afdrijven voorkomen werd. Ofschoon de pont nu wel vast lag. konden de kleppen niet neergelaten worden, zoodat passagiers en auto's de pont niet konden ver laten. De tweede kettingpont kon niet in de vaart gebracht worden omdat de nieuwe pont voor den aanlegsteiger lag, zoodat zich spoedig aan beide zijden oen file van auto's vormde en een groote verkeersstagnatie hierdoor ontstond. Per telefoon werd assistentie ge vraagd. waarna een sleepboot van de Amster- damsche Ballast Mij. spoedig ter plaatse was gevolgd door de sleepboot „Neeltje" van den heer J. Visser. Na vastgemaakt te hebben, gelukte het de nieuwe stoompont, na ruim een half uur oponthoud, behouden vast te maken, wr.arbij bleek dat de pont aan der. Noordkant nog al beschadigd was. Eindelijk konden de passagiers en auto's dit middel- eeuwsch verbindingsmiddel verlaten. Geboorten: G. Jongeling-Rol, d. C. A. D. Kuyper-Sloot, z. M. P. van Alphen-v. d. Kammen, d. J. Ribberink-v. Eykelenburg, d. L. van Maanen-König, d. Overleden: Trijntje Visser, echtgenoote van L. Kaan, 55 j.. Jan Vis 19 jaar. OndertrouwdJhr. J. H. Loudon met M. C. Baronesse van Tuyl van Serooskerken. G P. Visman met J. II. Jans. D. Terhorst met J. de Smit. A. Joustra met A. M. Bonekamp. S. R. Smit met M. de Graaf. G. O. de Jonge met D. Leeghwatev. K. Dijkhuis mot W. Uil. K. Ras met A. Duvckot. W. F. Braay met G. dc Vries. A. Lskcs met A. Wij kór. G. Fiekema met E. P. Ravensbcrg. Getrouwd: L. Jongejan met T. Krab. B. J. Tas met K. Zandwijk. S. Mook met M. Drager. C. van Baardwijk met N. Krijgsman B. D. Bruning met C. M. van Dongen. G. Flcging met J. J. A. Ferisutti. BEVERWIJK DE BIOSCOOPVOORSTELLINGEN IN „KENNEMERLAND". Vrijdag zijn in de vëilinghal ..Kennemer land" de laatste gratis bioscoopvoorstellingen gegeven, georganiseerd door de Breestraat- vereeniging bij gelegenheid van de tijdens de St. Nicolaascampagne georganiseerde win kelweek. Deze voorstellingen zijn wel een bui tengewoon succes voor de vereeniging gewor den, want duizenden bezoekers hebben van de amusante films genoten. Vrijdagavond was de belangstelling enorm, zeker hebben ip dezen laatsten dag naar schatting nog 6000 menschen van de voorstellingen geprofiteerd. Zij kunnen d^n ook terecht als oen uitstekend geslaagd oir derdeel van de winkelweek worden aange merkt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Vanaf Maandag 7 December tijdelijk van Stoomgoederen VERVERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERIJ Croote Houtstraat 5a Telefoon 10771 KENNK.MER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving ten geschenke van den heer J. van Duynen te Wijk aan Duin een draagpenning ten name van Claas Bakker 5 Nov. 1786 en bijbelsche voor- stellig, een dubbelen zilveren stuiver van 1721 en een aantal gewestelijke en stedelijke dui ten van 1689 en later; van den heer A. J. Brandjes een stafkaart van liet IJ, de Wijker- meer en omgeving anno 1854; van den heer J. J. Bisschop een foto en een litho van den Wijkerbroekmolen en 8 koopacten van huizen te Beverwijk verleden voor schepenen in 1731 en later; van mevr. J. P. Jansen-Blaauw te Velsen een antieke odeurflacon met zilveren montuur, van den heer H. G. Backer eenige technische instructies voor de Beverwijksche brandweer van het begin der vorige eeuween aantal foto's en prentbriefkaarten uit het be gin dezer eeuw en een programma van den in 1913 te Beverwijk gehouden hitorischen op tocht. Getrouwd: H. J. Woestenenk en M. Spijker. H. J. Kenselaar en M. H. M. Kloos, J. Wcst- strate en E. Philippï. Bevallen: J. WelagenHourik, d. A, M. Goedhart—van Tunen z. A. E. H. Koelman- Derks d. C. C. C. ZonneveldWassenaar, le- venl. d. Overleden: G. Nukoop, 63 j., gehuwd met .M. Kunst. GROENTEMARKT. Spinazie, per kist 4075. Andijvie. 100 str. 30—70. Raapstelen. 100 bos f 3. Radijs 100 bos, f 3—f 4. Koolrapen, per zak f 1. Wortelen, per 100 bos f 3f 9. Bieten, per 100 f 2f 3. Schorseneeren. per bos 710. Aardappelen, klei, per K.G. 57. Idem, zand 7. Spruitjes, per K.G. 4—9. Boerenkool, per bak 1230. Roode kool. per 100 f 4f 7. Savoye kool. per 100 f 7—f 10. Bloemkool, per 100 f 5f 8. llien, per K.G. 46. Prei, per bos 615. Sla. per kist 2875. Pieterselie, per bos 58. Selderie per bos 3—7. Druiven per Kilo 4565. Lof 15—25. SANTPOORT VOLKSONDERWIJS. Woensdag a.s. organiseert., de plaatselijke afdeeling van „Volksonderwijs" een propa- ganda-avond met als spreker Mr. L. G. van Dam uit Haarlem, die het Wetsontwerp- Terpstra zal bespreken. Verder treedt op de heer Gerard Pllger, die gedurende 10 jaar in China en Japan heeft rondgezworven tot studie van Land en Volk en daarvan nu interessante bijzonder heden zal vertellen. BLOEMENDAAL DE GEMEENTEBEGROOTING. Het saldo over 1930 was bijna f 50.000. Voor 1932 een sluitende, begrooting zonder belastingverhoo- ging. Verschillende bezuinigin gen. In hun toelichting op de begrooting schrij ven B. en W. aan den raad o.a. dat de inkom sten uit het gemeentefonds en de inkomsten belasting voor 1932 f 220.554 minder bedra gen dan voor 1931. Daarentegen zijn evenwel andere ontvangsten voor 1932 hooger te ra men. Dit zijn: Uitkeering van het Rijk wegens hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigen dommen f 11,375, Tachtig opcenten op de hoofdsom dezer belasting 12,400. Hoofdsom der personeele belasting 55.000. Honderd opcenten op de hoofdsom dezer belasting 55.000. Zuivere opbrengst der belasting naar het inkomen over vorige belastingjaren 19.000. f 152,775.— Na deze hoogere ramingen bleef nog on gedekt een bedrag van f 220.554.min f 152,775.— Is I 67,779.— hetwelk nog moest worden vermeerderd met een bedrag van van f 30.000.— wegens rente en aflossing van een aan te gane geldleening, groot f 400.000 zoodat er ten slotte een tekort bleef van i 67.779. en f 30.000 is f 97.779. Tot dekking van dit tekort op de ontwerp begroting 1932 hebben B. en W. in de eerste plaats het voordeelig saldo van den gewonen dienst 1930. ad f 49.944 69. ten goede laten komen aan de begrooting 1932. Dit batig slot is derhalve niet, zooals dat van 1929. aan de reserve voor den gewonen dienst, welke thans nog f 551.000 bedraagt, toegevoegd. Het resteerende deel van het tekort is door B. en W. eenerzijds kunnen worden bestreden door het voordragen van nieuwe inkomsten en anderzijds door besnoeiing op de uitga ven. Als nieuwe inkomsten worden voorge steld: Ultkeering door het gasbedrijf van een ge deelte der Jaarlijksche winst, tot een bedrag van f 2.500. Als voren door het waterbedrijf f 2.500.—. Verder zijn de volgende uitgaafposten tot de daarachter vermelde bedragen lager ge raamd Onderhoud van wegen en voetpaden f 20.000. Onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen f 2.808 Onderhoud pompen en riolen f 12,100.— Diverse kleine uitgaafposten, ongeveer f 8,000, waardoor het deficit op de ontwerp- begrooting 1932 derhalve is aangevuld. Met betrekking tot het door het gas- en waterbedrijf aan de gemeente uit te keeren winstaandeel, ad f 2,500.— merken wij hier bij nog op, dat wij. nu een zoo belangrijke bronvan inkomsten als de plaatselijke in komstenbelasting voer onze gemeente was, is komen te vervallen, het billijk hebben ge vonden. dat van de jaarlijksche bedrijfswinst een klein gedeelte tc-n bate van de gemeen tekas wordt aangewend. Deze winstuitkeering aan de gemeente, thans bepaald op f 2 500 per bedrijf, zouden E. en W. echter cp f -5TC0 per bedrijf willen stellen, indien het aan hangige wetsontwerp tot tijdelijke korting ip de uitkeering per inwoner uit het gemeen tefonds, onverhoopt tot wet mocht worden verh&vdjL. Voor nadere gegevens hierom trent verwijzen wij u naar hetgeen is ver meld bij post 5 in de memorie van toelich ting tot de ontwerp-begrooting. Tenslotte merker, wij nog op. dat met liet op den post „Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen" uitgetrokken bedrag, ad i 40.592, zal kunnen worden volstaan, indien, conform het advies der commissie voor so ciale aangelegenheden, besloten wordt de tropische plantenafdeeling cp te heffen, waartoe B. en W. een daartoe strekkend voor stel doen. Het eindcijfer van de begrooting is f 1,091,731. De uitkeering uit het gemeentefonds wordt geraamd op f 277,373. Voor onderhoud van wegen en voetpaden is f 100.000 uitgetrokken tegen f 120.000 voor 1931. Over 1930 is f 123.563 daarvoor uitgege ven. Voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen is f 40592 uitgetrokken, terwijl voor 1930 f 75.210 daarvoor werd uitgegeven. f 4500 is uitgetrokken voor ondersteuning van behoeftigen in geld en f 1300 voor onder steuning op andere wijze. f 50.00 is uitgetrokken voor werkverschaf fing aan werkloozen. (Hetzelfde cijfer als voor 1931). De belastingopbrengst is als volgt ge raamd Hoofdsom Grondbelasting f 71,750 ge bouwd en f 4125 ongebouwd; 80 opcenten grondbelasting ((gebouwd) f 76.800; 20 opcenten grondbelasting 'onge bouwd' f 1100, hoofdsom personeele belas'.i.ig f 340.000; 100 opcenten personeele belasting f 340.000. 48 opcenten dividend en tantieme- belasting f 6000, hondenbe lasting f 8500 Het batig saldo van het Waterleidingbe drijf is geraamd op f 25.000. Voor onvoorziene uitgaven is f 70.248 be schikbaar. PERSONALIA. In de heden te Rotterdam gehouden al- gemeene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Win. H. Müller's Algemeene Mijn- bouwmaatschappij is in de plaats .van den heer W. de Ridder tot commissaris benoemd de heer W. M. J. van Luttersveld te Bloe- mendaal. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Maandag 7 December zal in het gebouw Ma ranatha, Donkerelaan. de heer J. Makkelle van Amsterdam voor de afd. Bloemendaal van clen Chr. Nat. Werkmansbond spreken over de Zeemans-zending. Het gesprokene zal met een 60 lantaarnplaten verduidelijkt worden. HEEMSTEDE S. D. A. P. LEZING DOOR J. DE KADT. In hotel van Ree sprak Vrijdagavond de heer J. de Kadt uit Haarlem voor de afdee ling Heemstede der S.D.A.P. over „Crisis cn Socialisme in (West-Europa"). Deze crisis, aldus spreker, is de crisis van najaar 1929. Daarvoor hadden wij er een van 1921. doch deze werkte nog na tot en met 1927 toe. zoodat de jaren 1928 en 1929 eigenlijk de jaren van hoogconjunctuur waren. Ver loopt alles normaal, dan zal de huidige crisis zich nog doen gevoelen tot '36 toe, waarna wij weer een enkel jaar van voorspoed krijgen. Sommige landen bijv. Engeland, hebben die luttele jaren van voorspoed tusschen de crisis in niet gekend. De val van het pond in Engeland zet zich in Amerika en Duitschland voort ondanks de krampachtige pogingen ln die landen de in flatie tegen te gaan. Ook Frankrijk lijdt onder de crisis met zijn half millioen volledige en anderhalf millioen gedeeltelijke werkloozen. Het kapitalistische stelsel heeft groote pro- productiekrachten ontwikkeld, en is daar een prooi van. Men zou het willen stopzetten, doch dit gaat niet meer. Het stuur over de produc tie heeft het kapitalistische stelsel verloren. Het industrieel kapitalisme is te groot ge worden voor de wereld. Het afzetgebied voor de Europeesche industrie is weg. En daarom is uittreding uit de crisis hier in Europa eigenlijk onmogelijk. De cartels zijn volgens de ingewij den juist de oorzaak, dat men niet uit de crisis kan komen. Zij zijn meer schadelijke dan nut tige factoren. Ook de rationalisatie, het toovermiddel dat voortdurende voorspoed onder kapitalistische leiding zou brengen, heeft niet voldaan aan de verwachtingen. Tevens blijkt, dat de ver ouderde bedrijven het beter uit kunnen hou den in den crisistijd dan de gerationaliseerde bedrijven. Wat de gevolgen zijn van den val van het pond sterling ls nog niet te zeggen Ook de Ned. Bank heeft er al last van evenals de Fransche bank en die ln Amerika. Het diepte punt van de Amerlkaansehe crisis moet nog komen en het zal vernietigend werken op de andere landen. Over de beschermende rechten der andere landen zei de heer de Kadt dat ons landje, het laatste vrijhandelsland, daardoor zeer getrof fen wordt, wat hij illustreerde met den land en tuinbouw. Economische oorlogen loopen zonder genade in militaire oorlogen uit. De oorlog tusschen China en Japan kan een conflict worden waarbij Amerika en de Sovjet betrokken kun nen worden. Wil het kapitalisme zich redden dan zal het nieuwe afzetgebieden door oorlog moeten vin den. Een ander middel is de inwendige zending nl. de loonen en levenspeil der arbeiders zoo laag mogelijk neer te drukken. Werktijden moesten verlengd, als het aantal handen voor 't werk niet groot genoeg zou zijn, werkloozenuitkee- ring moet naar beneden, enz Krijgen we nog een korte periode van hoog conjunctuur? Het is niet te zeggen. Het voor beeld van Engeland dat geen periode van hoog conjunctuur gekend heeft. Ls het meest voor de hand liggende toekomstbeeld voor ons. Het kapitalisme is een systeem waarbij het eene land ten ondergaat om het andere er boven op te hepen. Hoe kan deze Europeesche wereld ander» worden? Geen wegen binnen het kader van het pitalistische stelsel kunnen dat tot stand brengen. De arbeidersklasse moet haar rekening pre senteeren En dit moet niet geschieden in het parlement, doch bij wijze van massabetoo- ging. Op zoo'n manier zal een hoogen druk op ce regeering moeten worden uitgeoefend. De socialisatie van het crediet- en geldwe zen kan alleen uitweg worden als ook de land bouw. dc industrie, de productie gesocialiseerd worden. Het socialiseeren moet in snel tempo geschieden. Voor socialisatie is noodlg, dat de socialisten de macht krijgen. De crisistijden moeten nu aangepakt wor den daarvoor. Men moet niet wachten op de goede tijden, want die komen niet meer. Het verkrijgen van de macht moet niet met barricades geschieden maar door het wakker makken der slapenden. door demonstraties, door dc massa in beweging te brenger,. En dar> kemen de andere middelen als staking, niet alleen voor Icon. maar voor het verkrijgen van de macht. Dit is de weg. Niet alleen Nederland moet dit- doen. maar het moet internationaal geschieden. De ar beiders moeten een deel van hun bestaan wij den aan de beweging. De heer H .Disselkoen voorzitter der afdee ling. die spr. ook ingeleid had, dankte hem voor zijn duidelijke voordracht. HAARLEMMERMEER IN Z'N BEEN GEHAKT EN DOOR EEN HOND GEBETEN. Een zoon van den heer K. te Hoofddorp, had dezer dagen het ongeluk met een bijl zoodanig in z'n been te hakken, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Later werd hij, terwijl hij zich in 't dorp op een erf bevond, door een hond gebeten, juist op de plaats waar de neg niet geheel ge nezen wond met krammen gehecht was. De ontboden geneesheer achtte thans over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. PERSONALIA. Aan den heer J. W. Ceelen, te Hoofddorp is door het Instituut van Warenkennis (I. N. A.) te Groningen een diploma uitgereikt, als bewijs dat hij met goed gevolg heeft deel genomen aan een schriftelijken cursus voor Warenkennis van genoemd Instituut (Kolo niale waren en aanverwante artikelen). HILLECOM HERZIENING TARIEVEN WATERLEIDING. Bij het gemeentebestuur zijn plannen aan hangig om over te gaan tot herziening der tarieven van het Waterleidingbedrijf. Het ligt niet in de bedoeling de tarieven te verhoogen. doch de meterhuur te doen vervallen en deze meterhuur in het nieuw te ontwerpen tarief te verwerken. Ondertrouwd: S. J. de Haan cn G. Helle doorn." Bevallen: A. M. van de HeisteegSalman, d.: A. M. PetersGeutskens. z. Overleden J. Vermeij, 31 jaar. vr. LISSE N.C.HlV.-FILM. De film van de N.C.R.V.: ,,De klokken lui den" zal alhier vertoond worden op Maandag 21 December a.s. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE GEMEENTE EN DE H. O. V. Haarlem 2 December 1931. In uw blad heb ik tot mijn niet geringe ver wondering gelezen dat het dagelijksch bestuur der gemeente Haarlem, het voornemen heeft om den Raad van Haarlem voor te stellen het subsidie van de gemeente Haarlem aan de H.O.V. met f 6000 te verminderen. Het subsidie van de gemeente Haarlem dat toch reeds aan den zeer schralen kant is, moet dus nog meer besnoeid worden Voor zoover ik meen opge merkt te hebben, heeft de H.O.V. zich nooit veel in de persoonlijke belangstelling van dit college mogen verheugen. Misschien vindt dit ten deele zijn oorzaak in mindere waardeering van muziek en ten deele in het lid zijn van een vereehiging die naast goede muziek een andere coterie van menschen tot zich trekt, tengevolge waarvan er B. en W. weinig aan het voortbestaan van de H.O.V. gelegen Ls. Of 't echter verstandig is om een geiVentelijke kunstinstelling als de H.O.V. die voor een groot Haarlem zoo moeilijk gemist kan wor den .door financieele bemoeiing het voortbe staan onmogelijk te maken, betwijfel ik sterk. Moge de Haarlemsche Raad er anders over denken, en niet medewerken om aan dit reeds zoo schrale subsidie nog te helpen plukken. Uwe redactie bij voorbaat voor dc plaatsing dank zeggende. Hoogachtend, EEN GETROUW CONCERTBEZOEKER. SCHEEPVAARTBERICHTEN TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Alcinous 3 Dec. van Colombo, Batavia naar Amsterdam. Costa Rica, 3 Dec. te Hamburg van Am sterdam. Dempo 4 Dcc. 17 u. van Southampton Rot terdam naar Batavia. Johan van Oldenbarnevelt 4 Dec. van Ge nua, Amsterdam naar Batavia. Lochgoll, 2 Dec. van Tacoma Pacifickust, n. Rotterdam. Polydoris 4 Dec. van Amsterdam naar Rot terdam. Statendam 4 Dec. 22 u. van Rotterdam naar New-York. Soemba 4 Dec. te Mai'seille Batavia naar Am sterdam. Venezuela 4 Dec. van Amsterdam naar W.- Indië.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12