BUITENLAND. GEEN ENKEL RESULTAAT INZAKE MANDSJOERIJE. Vaagheid der Indische Politiek. HERINNERINGEN OUD-HAARLEMMER HAARLEM'S DACBLAD DINSDAC 8 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD. De Volkenbondsraad ziet van de neutrale zone in Mandsjoerije at. De Japansche eischen dienaangaande voor China en den Raad volmaakt onaanneembaar. Een en quêtecommissie met een nuttelooze taak naar China en Japan? Zij zal alleen een eindrapport mogen opstellen. Het werk te Bazel begonnen. Onderzoek naar Duitsch- land's betalingscapaciteit. Benoemingen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Japansche gedelegeerde Yoshizawa heeft aan den president van den Volkenbondsraad het Japansche antwoord op de drie dagen geleden gezonden vragenlijst doen toekomen. Japan heeft als demarcatielijn van de neu trale zone het riviertje Hsaolingao, ten Oos ten van Tsintsjou aangewezen, maar zich toch het recht voorbehouden tot aan deze grens de bandieten te vervolgen. De Chinee- zen zouden zich echter achter den Grooten Muur moeten terugtrekken. Deze mededeeling is door den raad na tuurlijk voor onbevredigend verklaard; men was eenstemimg van meening, dat men tan ce Chineezen de aanneming van deze voor waarden niet kan eischen. Daar een wijziging van de Japansche hou ding niet te verwachten is, heeft de raad be sloten een schriftelijke verklaring aan de Japanners op te stellen, waarin gezegd zal worden, dat men de schepping van een neu trale zone wenscht te laten rusten. Men heeft dus het punt, dat tot nu toe de voor naamste hindernis voor overeenstemming is geweest, kortweg op zij gezet en is nu ijverig begonnen met de definitieve, opstelling der resolutie en van het daarbij behoorend com mentaar. De Raad heeft in beginsel besloten Woens dagmiddag de openbare slotvergadering te houden, hoewel men zich niet verheelt, dat met het oog op de mogelijkheid van een Ja- panschen opmarsch naar Tsjintsjou bezorgd heid blijft bestaan. Het is mogelijk dat cr nog diplomatieke stappen te Tokio gedaan rullen worden. Het eenige resultaat dat thans bereikt en toegepast zal worden, is het zenden van een enquête-commissie, die zich echter ook al weer tengevolge van de Japansche obstruc tie in haar werkzaamheden wel zal moe ten beperken tot het opstellen van slechts een eindrapport. Dus ook dit resultaatis feitelijk geen resultaat. In haar met twee uur vertraging geopen de zitting heeft de bijzondere raadgevende commissie belast met het onderzoek naar Duitschland's betalingscapaciteit, het Ita- liaan-sche lid der commissie, prof. Beneduee tot voorzitter gekozen, aldus wordt uit Bazel gemeld. Naar verluidt heeft de Amerikaansche ver. tegenwoordiger Sivert de verkiezing tot voor zitter van de hand gewezen. Na de voorzitterskeuze benoemde de com missie tot leden van het'secretariaat. PEotti (Italië), secretaris-generaal Pollen (Enge land), Rodenbach 'Frankrijk), en dr. Bles sing (Duitschland). Deze drie secretarissen zijn eveneens ambtenaren van de B.I.B. Voorts koos de commissie de vier aanvul lende leden. Behalve de reeds bekende zeven leden, behooren nu tot de commissie de vol gende persoonlijkheden: dr. E. Bindschedier, vice-president van de Schweizerische Kre- ditanstalt, de Nederlandsche deskundige, dr. Colijn, de consul Rydbeck (Zweden), die deel uitmaakt van de firma Kreuger Toll, en de financier Djoeritsj (Zuid-Slavië). De commissie heeft zich overigens nog met enkele technische quaesties bezig gehou den. Een nieuwe zitting is nog niet bepaald, daar eerst de vier aanvullende leden moeten arriveeren. De heer Colijn bevindt zich reeds te Bazel. Duitschland. Hitier naar Italië. WEENEN, 7 Dec. (V. D.) Heden heeft Adolf Hit-Ier het Oostenrijksche visum gekregen voor doorreis door Oostenrijk naar Hongarije en Italië. Nazi's en Communisten winnen in Wuerttemberg. STUTTGART, 7 December (V. D.) Het grootste deel der definitieve resultaten van de gemeenteraadsverkiezingen in Wuerttem- berg zal eerst in den loop van morgen bekend worden. De volgende resultaten zijn intusschen nog bekend geworden, waarbij echter slechts de zetelverdeeling kan worden gegeven, daar het juiste aantal stemmen nog niet vaststaat. ULM: Nationaal-socialisten 7 zetels )0). Centrum 6 zetels <4>, Sociaal-democraten 3 (5). Duitsch-Nationalen 3 (5), Communisten 2 (0), Democraten 1 (4), Duitsche Volkspartij 0 (3), Chr. Volksdienst 1(0). Geislingen: Nationaal-socialisten 4 (l). Centrum 1(1), Sociaal-democraten 2 (4). Bur gelij ke lijst 2 )4), Democraten 1 (2), Commu nisten 1 '0), Chr. Volksdienst 1 (0). Goeppingen: Nationaal-socialisten 2 (1>. Centrum 1 )L'. Soc.-democraten 4 '6'. Com munisten 1 (1), Chr. Volksdienst 1 (L). Na tionale kiesvereeniging en Democraten 6 (5). De Staatspartij spreekt zich tegen Hitier uit. De rijksdagfractie der Staatspartij heeft haar voorzitter opgedragen den rijkskanselier schriftelijk mede te deelen, aldus het- Han delsblad. dat zij de binnenlandsche politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd heeft be sproken. met name de manifestaties van Hitier en zijn aanhangers, speciaal tegenover het buitenland en de buitenlandsche pers. en dat volgens haar oordeel de passieve houding tier rijksregeering tegenover het provoceeren- de optreden van het nationaai-socialisme, het S'clk het staatsgezag en de nationale belangen des lands ernstig in gevaar brengt, niet meer wordt begrepen en niet langer kan worden geduld. Italië. Guriati treedt af als secretaris der fascistische partij ROME, 7 Dec. (VT.l Het correspon dentie-orgaan van de fascistische partij zal vandaag de mededeeling bevatten, dat de huidige secretaris der fascistische partij, Guriati, met zijn geheel directorium zal af treden en zal worden opgevolgd door den huidigen waarnemenden secretaris der partij de luitenant-generaal der fascistische mili tie Starace. Starace is een der eerste func tionarissen der fascistische partij. Hij is reeds jaren lid van het directorium en meer dan zes jaar waarnemend partij-secretaris. Hij behoort tot de zoogenaamde fascisten van de eerste lichting. De redenen voor deze muta tie zijn onbekend. China. Een Japansch ultimatum afgewezen. MOSKOU, 7 Dec. 1V.D.1 Gemeld wordt dat de opperbevelhebber der Japansche troe pen in Mandsjoerije telegrafisch maarschalk Tsjang Hoe Liang heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen, indien Tsjang Hoe Liang Kintschou niet ontruimt, den op marsch zullen voortzetten. Hoe gauwer dit geschiedt, des te ee.rder zullen vrede en orde in Mandsjoerije hersteld zijn. Maarschalk Tsjang Hoe Liang heeft het Japansche ulti matum afgewezen. Hij verklaart, dat hij Noord-Mandsjoerije niet zal verlaten. Moch ten de Japansche troepen het vuur op zijn troepen openen, dan zal hij het bevel Lot scherpen tegenstand geven. Geneve. Vóór en tegen een 40-urige arbeidsweek. Onder voorzitterschap van den Japanner Josjisaka is in het Internationale Arbeidsbu reau de werkloosheidscommissie weer bijeen gekomen, aldus de N. R. C. Doel dezer bijeenkomst is de mogelijkheid na te gaan de werkloosheid te doen verminde ren door het sluiten van internationale over eenkomsten. hetzij iusschen bepaalde landen.1 hetzij tusschen bepaalde industrieën. Deze overeenkomsten zouden ten doel moeten heb ben een betere verdeeling van den arbeidsduur teweeg te brengen. Uitgangspunt der discussies vormt een lijvig rapport van den directeur Albert Thomas, waarin hij tot de conclusie komt .dat een algemeene toepassing van de 40-urige werkweek een aanzienlijke verbete ring in den toestand van de werkgelegenheid zou kunnen brengen. Mr. Cort van der Linden zeide dat een actie tot generaliseering van de 40-urige arbeids week ce aandacht van de openbare meening zal afleiden van de hoofdoorzaak van de crisis, nl. de steeds hooger wordende economische barrières. Verder zeide hij dat internationale overeenkomsten tot verwezenlijking van wat hij de utopie der 40-urige arbeidsweek noem de op onoverkomelijke bezwaren zou stuiten sinds twee belangrijke industrieele staten, de Vereenigde Staten en Sovjet-Rusland, buiten de internationale arbeidsorganisatie staan. De Fransche arbeidersgedelegeerde Jouhaux deed uitkomen, dat de 40-urige werkweek door alle arbeiders, ongeacht hun kleur, wordt ver langd en sprak de hoop uit. dat de werkge vers zich niet tegen een ernstig onderzoek van dit denkbeeld zullen verzetten. De Duitsche regeeringsvertegenwoordiger von Sitzler toonde zich voorstander van inter nationale overeenkomsten als door Thomas werden aanbevolen, al was hij niet blind voor de moeilijkheden. Critische persstemmen over Bazel. PARIJS. 7 December (V.D.) De Parij- sche bladen bespreken thans reeds de tegen stellingen. die te Bazel tusschen de Fransch- Belgische opvattingen aan den eenen kant en het Duitsch-Angelsaksisch standpunt aan den anderen kant aan den dag zullen ko men. De „Intransigeant" wijst op de moeilijkhe den, die in de kwestie van de bevoegdheid der Bazeler Commissie zouden liggen. De .Temps" keert zich scherp tegen de ver meende ..manoeuvre" om de credieten op korten termijn ten aanzien van de tributen den voorrang te geven. Een dergelijke tactiek zegt het blad, zou niets anders beteekenen als het feit, dat de gevolgen der Duitsche verspilling en van het- Duitsche bankroet op de schouders komen van die landen, die het recht hebben de door den oorlog geleden schade vergoed te krijgen. Duitschland heeft met opzet dezen toestand geschapen om zich aan zijn verplichtingen te onttrekken. De „Liberté" verklaart, dat de Fransche ver tegenwoordiger te Bazel zich tegenover een „coalatie" zal zien geplaatst., waarbij Frank rijk in de kwestie van het instandhouden der tributen schijnbaar zich nog alleen kan ver laten op den steun van België. De Duit- schers streven, aldus het blad. naar een vol ledige terzijdestelling van het Youngplan tn willen de commissie van de Bank voor Inter nationale Betalingen er toé brengen zich in dezen zin uit te spreken. Generaal Smuts over het her stelvraag stuk. KAAPSTAD. 7 Dec. (Reuter). Generaal Smuts, die hier heden van zijn bezoek aan Europa terugkeerde, zeide aan een noen maal te zijner eere aangericht, o.m.: Indien Duitschland niet aan zijn geldelijke verplich tingen voldoet, zal Groot-Brittannië vroeg of laat. moeten volgen. Het heeft geen zin aan de illusie van de in ternationale schulden on de schadevergoedin gen vast te houden. Het tijdstip is aangebro ken om deze gevaarlijke klucht te beëindigen. Indien wij in gebreke blijven dit te doen. zullen wij wellicht sociale omwentelingen krijgen, waarbij veel meer dan schadevergoe dingen en internationale schulden zullen worden verloren. Wij gaan inderdaad snel in de richting van een nieuwe crisis \Vht betreft de schadevergoedingen en de schulden, zoo dat de noodzaak van een nieuwe en wellicht definitieve regeling zeer dringend is." Londen, 4 'December. Na een debat van twee dagen heeft het Lagerhuis de Indische politiek, weergegeven door Mac Donald in een verklaring in de laatste voltallige zitting van de Ronde Tafel conferentie. met 369 tegen 43 stemmen goed gekeurd. De stemming had plaats op een amendement in den vorm van een toevoeging aan de door MacDonaid ingediende motie, dat het Lagerhuis de regeer ingspolltiek goed keurde. Churchill's toevoeging was dat het Lagerhuis niet gebonden zou zijn aan Indie het bestuur van een Dominion (als vastge legd in het juist dezer dagen aangenomen Statuut van Westminster) te geven en dat verder de politiek der regeering den Bnt- schen handel in Indië sou beschermen tegen partijdigheid en vooroordeel terwijl uitbrei ding van zelfbestuur in dit stadium de uit eindelijke verantwoordelijkheid van het Brit- sohe parlement voor vrede, orde en goed be stuur niet zou aantasten. Dit amendement van Ohurchill vertegen woordigde de oppositie tegen het regeerings- beleid, de eenige. aangezien de officieele Op positie in het Lagerhuis met de regeering meegaat en alleen nog wat verder wil gaan. Ohurchill's redeneering was dat de term ..Dominion Status" door hem vroeger ge bruikt alleen als een soort eere-qualificatie moest worden beschouwd aangezien het vol strekt onmogelijk was te verwachten dat dt on- of half ontwikkelde millioenen van Indië gelukkig en vreedzaam zouden kunnen be staan onder een bestuur en een politiek als die van b.v. Canadeesche. Australische en Zuid-Afrikaansche democraten. Het merkwaardige van het debat was dat namens de regeering Churchill op alle pun ten gerustgesteld werd. Dat de regeering nochtans het amendement niet wilde aan nemen moet voorkomen uit haar wensdh een zekere nuttige vaagheid in acht te nemen bij het in woorden uitdrukken van haar Indische politiek. Churchill's amendement- was te rechtstreeksch en zou klaarder hebben doen beseffen dan de regeringsverklaring het heeft gedaan dat de Indische Congres-partij b.v. nog reden heeft aan Engeland's goede trouw en zuivere voornemens te twijfelen. De regeering heeft haar verklaring zoodanig opgesteld dat zij aap de Indiërs kan vertel len dat zij de mogelijkheid van Dominion Status voor Indië kan voorzien en dat zij aan het overwegend conservatieve Lagerhuis kan vertellen dat zij met dsn besten wil van de wereld niet kan voorzien, op dit. oogenblik niet, dat Indie ooit Dominion Status zal hebben, zooals deze status is vastgesteld bij het Statuut van Westminister. Maar het in beginsel al in de eerste Ronde Tafel-confe rentie goedgekeurde plan van een Indischen Bondsstaat, met een centrale wetgevende ver gadering, aan welke een centraal uitvoerend bestuur verantwoordelijkheLd verschuldigd is, is voor zoo ver Indisahe gedelegeerden het hebben goedgekeurd juist de inleiding tot dien toestand van onafhankelijkheid, die reeds hc deel is der Dominions. Dat Engeland bij uit voering van dat plan nog zijn hand in het bestuur houdt voor bescherming van hel land, zijn financieele en zijn handelspositie wordt, alleen door de gr00te meerderheid der Indische vertegenwoordigers, en misschien door allen, gedoogd als tijdelijk zoo lang Indië die Britsche -bescherming nog noodig heeft. Men kan aannemen dat Churchill en zijn 42 volgelingen zich tegen deze uitlegging van de regeeringsplannen verzetten. Daarom wil den zij de regeering dwingen hun uitlegging aan de Indische politiek te geven. De re geering wist dat dit het einde zou hebben beteekend van Indische medewerking er weigerde daarom het amendement aan te ne men. Intusschen geeft de vaagheid der regeerings verklaring, nog vager geworden door de re geeringsuitlegging in het Lagerhuis, weinig van een Bij Coenraad van Cuyk op bezoek. Als je zoo'n kleine zeventig jaar in één en dezelfde stad hebt ge woond. als je er bent geboren en opgegroeid en er het leven in al zijn tegenstellingen, zijn ,,ups" en „downs" hebt leèren kennen en je gaat verhuizendan ligt daar achter je een brok kostbare levens geschiedenis, waaraan je later in een menge ling van vreugde, dankbaarheid en ontroering terugdenkt. Die stad! Je hebt haar zien ontwikkelen, uitbreiden, moderniseereniedere straat, ieder hoekje heeft zijn eigen historie, ook al is et- dikwijls maar heel weinig van den ouden toe stand overgebleven en bovenal is het de her innering aan den tijd „zooals het eens was" die je dierbaar blijft. Maar de jaren verstrijken. Waardige hee renhuizen worden winkels, weilanden stads wijken, schilderachtige grachten verkeerswe genja vooral is het Koning Verkeer, die zijn macht gestadig uitbreidt cn met meèdoo- genlooze regelmaat opruimt, wat velen lief was Elf jaar geleden is Coenraad van Cuyk uit Haarlem, waar hij ruim acht en zestig jaar heeft gewoond, vertrokken. Vele Haarlemmers en speciaal de ouderen zullen zich hem onge twijfeld nog herinneren, want de man met den chevaleresken naam was in zijn tijd een op merkelijke figuur in de Haarlemsche samen leving. Aan de Gedempte Oude Gracht had hij zijn befaamde smederij. Zijn karakteris tieke roode baard was al even beroemd als de vermaarde hooge hoed, waarmede hij zijn klanten placht te bezoeken of zijn politieke aangelegenheden afhandelde. Na den oorlog heeft hij zich uit zaken te ruggetrokken. Hij verhuisde naar de residen tie, "waar hij zich ging vestigen in de Galvani- straat en hier is het dan ook, dat wij hem dezer dagen aantroffen. Coenraad van Cuyk heeft zijn markanten kop behouden, ondanks het feit, dat het bijna historische rood van zijn baard en haar 1 plaats heeft gemaakt voor het meer plechtige erijs. Er. evenmin als zijn merkwaardig uiter lijk heeft hij zijn innerlijke jeugd, zijn on- bluschbare vitaliteit verloren. Zooals hij daar voor ons, vol enthousiasme zit te praten over de dingen, die hem na aan het hart liggen, vormt hij een volkomen tegenstrijdig beeld met een „oud" man. Wij praten over het Haarlem uit vroeger jaren en het spreekt haast vanzelf, dat we 't met onzen grijzen gastheer al spoedig hebben over de Oude Gracht, toen ze nog niet in het bezit van het praedicaat „Gedempte" was en er een lange, smalle strook water liep van het Spaarne naar de Nieuwe Gracht. Ja. die Oude Gracht, vertegenwoordigt een belangrijke plaats in de geschiedenis van Coenraad van Cuyk! Hij vertelt van de streken, die hij er als kleine jongen heeft uitgehaald en van de voordeelen die de bruggen bij de Kleine Hout straat en de Turfmarkt opleverden, wanneer het er op aan kwam zoo snel mogelijk de bee- nen te nemen! Wat een schat van tafereelen weet hij daarvan niet uit zijn onuitputtelijke memorie op te diepen! Daar had je bijvoorbeeld juffrouw Moer beek, meer bekend onder den naam „Manke Mie", die van gemeentewege belast, was met de bediening van de ophaalbrug aan de Turf markt. Ze woonde aan de Oude Gracht boven een pakhuis en oefende haar beroep uit door middel van een haakje, waarmede het brugdek opwaarts getrokken kon worden. Wilde een schipper de stad binnenvaren, dan moest hij allereerst aan wal stappen en een paar flinke tikken op de deur van het pakhuis geven, ten einde „Manke Mie" op haar plicht attent te maken. Natuurlijk gebeurde het herhaaldelijk, dat een ver tegen woord igeT van de Haarlem sche jeugd ter afwisseling op het belletje trek ken de bewuste deur als mikpunt gebruikte, met het gevolg, dat „Manke Mie" voor niets naar beneden kwam. Maar, zoo verklaarde de heer Van Cuyk, dat was overigens een niet van gevaar ontbloot grapje, want de bezoldig de ophaalbrugophaalster legde in zulke ge vallen een ongekende activiteit aan den dag en toonde daarbij het beroemde haakje ook nog voor andere doeleinden te kunnen ge bruiken. En dan die geschiedenis van de „bende" dobbelaars, die vlak voor de smederij haar verboden spel beoefende! Op twee plaatsen op de Oude Gracht hadden de wetsovertreders posten uitgezet en toch stonden er naast hen ineens twee agenten met de gebruikelijke uit- noodiging „of de heeren maar mee wilden gaan". De oplossing was overigens vrij een voudig. want Coenraad van Cuyk had de beide politiemannen in zijn woonhuis op de Turf markt binnengeloodst en ze vervolgens via het magazijn, dat zijn woning met de smederij verbond, op de Oude Gracht gevoerd! En daar had je die winkelier in de Kleine Houtstraat, die vlak tegenover de bakkerij van De Dood woonde en onder het bedienen van zijn klanten altijd even vertelde, dat hij hier zat „met den dood voor oogen en het Heilige Lardl in het gezicht „Komt u noz wel in Haarlem?" konden wij niet nalaten te vragen. „Een hoogst enkelen keer.... maar het is- alles zoo heel veel anders geworden.... ik weet er haast den weg niet meer g STOFZUIGERHUIS MAERTENS uleljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- houvast aaai de Indiërs, die alsnog den in druk kunnen krijgen dat de regoering hier geen kleur bekent. Gandhi, die maar een woord behoeft te spreken om de non-coöperatie-beweging te hervatten, heeft mij verteld dat hij bereid is het werk van de Londonsche conferentie voort te zetten, vooropgesteld dat het. bestuur in Indië verzoenend is en dat liet koning houdt met de openbare meening. Een andere voorwaarde voor Gandhi's medewerking is dat de regeeringsverklaring ruimte laat voor een verdere bestuursont-wikkeling ln Indië, zóó ver dat aan de eischen van zijn Congres- partij zal zijn voldaan. A. K. v. R. INGEZONDEN MEDEDEELING EN a 60 Cts. per regel AGENDA Coenraad van Cuyk. Neen, het liefst praat Coenraad van Cuyk over zoo'n zestig, zeventig jaar geleden, toen in de Groote Houtstraat met al haar deftige heerenhuizen nog zoo'n echt ouderwetsche sfeer heerschte. toen de stadspoorten 's zo mers om 5 en 's winters om 9 uur gesloten werden, toen acht agenten voldoende waren om de rust in de Spaarnestad te handhaven.... Wat is er van de gemoedelijkheid van die jaren overgebleven? Coenraad van Cuyk vertelt ons ook van zijn politieke loopbaan. Hij is een bekende figuur geweest in de liberale kiesvereeniging „Voor uitgang", waarvan Lieftinck indertijd de ziel was. Zijn onvermoeide propaganda voor de beginselen van zijn partij bezorgde hem den bijnaam van den „politieken smid". En van ontelbare dingen meer vertelt hij van persoonlijke ervaringen, van plaatselijke toestanden, van humoristische voorvallen. Over Oud-Haarlem raakt hij gewoon niet uit gepraat! „Och ja, en ik herinner me nog heel goed. dat de menschen Zondags bij boer Verbrug- ger. aan den Kleinen Houtweg voor twee cent de liter tapte melk gingen halen...." De jaren verstrijken, maar de herinnering blijft? J. H. V, DINSDAG 8 DECEMBER Gem- Concertzaal: Concert H. O. V- Soliste Henriette Bosnians, (piano». Palace: Het- lied van de Zuidzee- Op het het tooneel „Jackman de Vagebond" 8 15 u. Rembrandt Theater: „De Privé-secretares- se". Op het tooneel „Roulcttetrlo", 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jonge Adelaars" en „Tweeërlei Gedaante". Op het tooneel Va riété-attractie: Charly en Johnnie. 8.15 uur- WOENSDAG 9 DECEMBER Stadsschouwburg: De Roode Divan, Abonn. voorstelling. Ie serie. 8 uur. De Kroon: Alliance Frangalse, Jean Mist ier over André Glde. 8 30 uur. Lion d'Or: Jungcurt over De school en de Vredesbeweging. 8 uur. Blauwe Kruis: Jaarlijksche ledenvergade ring Ziekenzorg. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags cn des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16- Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. B ennebroek: Raadsvergadering, 7.30 uur- Haarlem merliede: Raadsverga dering, 9.30 uur, 's morgens. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Qrijsseels en Van Hees, L. Veerstr. 14. Tel- 11000. L. Schoorl. Fr. Halsplein 1, Tel. 11180. Bosch en Vaart Apotheek, Bosch en Vaart straat 26. Tel. 13290. Hongarije. Graaf Bethlen bij koning Karei van Roemenië. BOEDAPEST. 7 December 'V Dl Uit Ternes- var wordt gemeld, dat de Hongaarsche oud premier, graaf Bethlen aan de Roomcensch- Hongaarsche grens een kort onderhoud zou hebben gehad met koning Karei van Roe menië. Nader meldt de N. R. Ct„ dat de audiëntie van graaf Bethlen bij koning Karei in Roe menië groot opzien heeft verwekt. Vastgesteld is dat de gelijktijdige aanwezig heid van koning Karei en Bethlen te Temesvar geenszins een toeval is geweest. De gezanten van de staten der kleine en tente hebben don minister van Buitenlandsche Zaken Ghika opgezocht en van hem toelich tingen verlangd. Amerika. Democratische meerderheid in het Huis van Af gevaardigden. Onder groote belangstelling is Maandag middag op de gebruikelijke wijze de zitting van het Congres in het Kapitool te Washing ton geopend. Door de resultaten der laatste verkiezingen hebben de democraten naar bekend ls voor de eerste maal sedert 13 Jaar de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden verkregen. Dinsdag zullen de belde Huizen van het Congres voor een gemeenschappelijke zitting bijeenkomen, waarin president Hoover zijn boodschap zal uitspreken. De Tel meldt, dat op den dag der opening een betooging door de straten van Washing ton trok. waaraan 1500 personen, o.w. vele negers, deelnamen. Tot tweemaal toe deden zij een poging, in den Senaat binnen te drin- 1 gen. doch telkens werden zij teruggedreven. Naar verluidt zullen de betoogers, thans een poging doen om president Hoover te spreken te krijgen. Overeenkomstig de algemeene verwachting werd de leider der democraten in het Huis van Afgevaardigden. John Garner, de gede puteerde van Texas, tot Speaker van het Huls gekozen. In den Senaat is de verhouding 48 republi keinen tegen 17 democraten. Algemeen verwacht men dat de door Hoo ver voorgestelde maatregelen tot bestrijding van de crisis tot wet zullen worden verheven. Tot de eerste punten op de agenda behoo ren de ratificatie van het z.g. Hoover-mora torium en de invoering van nieuwe belastin gen. Daarna zal de strijd over de beste metho de tot het tegengaan van de werkloosheid en tot steunverleening aan de armen ont branden. IJSFABRIEK, DIE HAAR NAAM GEEN EER AANDOET. MAGELANG, 5 December (Aneta). Van gemeentewege is een inval gedaan ln een ijsfabriek ..Sanitas" alhier, waarbij gecon stateerd werd. het gebruik van water, dat door een aparte leiding uit de kali Mangls naar ce fabriek werd gevoerd In deze kali baadt de bevolking. In de monsters werd zeer vuil water gevonden. De voorraad werd ln beslag genomen en dc fabriek verzegeld.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5