STADSNIEUWS Voor de Kinderen. HA/ HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 8 DECEMBER 1931 Voor den Politierechter. DE LATE REIZIGERS. De laatste trein was IJmuiden-Oost binnen gereden en de reizigers zakten af door den tunnel; de lampen werden gedoofd en de chef no? met te eken zijner waardigheid in de hand, keek met welgevallen over het verlaten perron, blij dat de dag er weer op zat, teen iot zijn ontsteltenis twee personen weer uit een tunnel opdoken, waarvan de voorste teekenen van een weibest eden dag en avond vertoonde, voorzoover men dan van iemand* die in 't café zit, kan zeggen, dat hij zijn dag goed besteedt. De chef meende, dat, als er geen trein meer vertrok het ook geen zin had op het perron ie vertoeven, blij als hij was het zelf weldra te verlaten en ieder zal den chef gelijk geven; hij deelde dan ook den bezoekers mee, min of meer complimenteus, dat doet er niet toe, dat deze terug moest gaan. Nu had de ander zich echter in het hoofd gezet, dat er op dat late uur sigaretten op het perron te koop waren en hij drong verder om die verkoopplaats te ontdekken Nu moet je al een slechte chef zijn, om als je het perron verboden terrein hebt verklaard j toe te laten, dat iemand het toch betreedt en aangezien het een goede chef was. pakte hij den sigarettenbezoeker beet en duwde hem terug. Daar kwam de tweede man, die, zoo hij beweerde, nuchter was, zich met het geval bemoeien, terwijl de ander zich vreedzaam liet voortduwen, zcodat hier de dronken man meer verstand toonde dan de nuchtere en nu ontwikkelde zich nog een kleine schermut seling, waarbij de veldheerstaf van den chef een woord meesprak. Zo.over gekomen wordt ce zaak weer minder klaar; de chef zegt, dat ce tweede bezoeker eerst heeft geslagen, ter wijl deze beweert, dat hij den eersten klap van den chef ontving. De rechter ging lus- schen ja en neen door, reoht op het doel af en zei. dat het er alleen om ging, dat de twee gebroeders niet van het perron waren vertrokken, toen de Chef het gelastte; de klappen vielen bezijden, maar niet de f 30 boete voor elk der beide reizigers. EEN GEWELDIG FRUITETER. Toen de jongen nog bij zijn baas in IJmui- den werkte, welke baas handel dreef in groen ten en fruit, had deze al gemeend, dat hij een buitengewone liefde koesterde voor de goederen van den patroon en als je verliefd bent. betgekent dat eigenlijk, dat je dingt naar het bezit van het geliefde. Die baas zei dit zóó niet, maar gewoonweg: „ik denk dat dies jongen steelt" en toen zei de jongen: ,.je bent zelf een dief", waarop hij met be kwamen spoed de deur uit gezwiept werd. Daar stond hij dan en hij had trek in een appeltje; hij vond een kameraad, die ook een frugivoor was en tezamen gingen ze naar naar het pakhuis, waar de jongen den weg wist en om nog een appeltje voor den dorst te hebben, laadden zij een karretje vol met appelen, peren, pruimen en ook nog uien; dit laatste artikel was overbodig; ze waren al uiïg genoeg. Ze kregen echter geen ge legenheid om den voorraad op te eten, want werden dra achterhaald. Waarom deed je het? vroeg de rechter. Ik had trek in een appeltje, zei de jongen. En jij?, tegen den tweede. Ik ook, meheer. Nou. omdat ze eerlijk bekenden en nog nooit veroordeeld waren, kwamen ze er dit maal met f 10 boete af. Je moet aan je trek naar appelen niet altijd toegeven, want dan krijg je met den politierechter een appeltje te schillen. DE VERRADERLIJKE EIERDOP. De juffrouw in LJmuiden kwam thuis en zag, dat een ruit in de keukendeur stuk was en die deur ongesloten, •terwijl bij haar ver trek den avond te voren de deur op slot en de ruit heel was. Als u dat gebeurde, zou <u even als ik denken: er zijn dieven in huis geweest en je zou je boel gaan nazoeken. De juffrouw cecd dat ook en zag. dat er tien gulden weg was. maar tevens, dat er een eitje Isegge- slobberd was, getuige de leege dop. Nu zegt liet spreekwoord wel, dat een leege dop niet veel waard is en voor u en mij zou dit wellicht het geval zijn, maar voor de juffrouw was het- een aanwijzing omtrent den dader, ze had namelijk een vriend, die de gewoonte had rauwe eieren te nuttigen en nu stond die vriend terecht, omdat hij op zoo ongewone wijze bij zijn vriendin was binnengekomen, zonder voorkennis van haar of haar man. Dat leek dus wel heel ernstig, maar Mr. Van Dam, die ais verdediger optrad, snuffelde even in zijn portefeuille en diepte er een bloemrijke prentkaart uit' op. Of de juffrouw- die geschreven had? Ja, dat had ze. Hij gaf de kaart aan den rechter en die zei: hm! Liet 'm den officier zien en die zei: hm! Liet griffier keek er met een schuin oog naar en zei niets, maar de deurwaarder lachte in zijn baardje. Mr. van Dam vroeg of de beklaagde haar wel een deel van zijn gage liet toekomen en zij stemde dat toe. want hij kwam daar dikwijls eten, als hij niet voer, daarom stuurde hij uit dankbaarheid ook neg geld als hij wel voer. Maar hij had dan toch eigen machtig geen deel van dat geld mogen terug - halen, zocdat de goede vriend, die dief stal met braak in den nacht had gepleegd, waar ik wel eens vier jaar vor heb zien krijgen gestratt moest worden. Hij kreeg f 15 bcete A bon entendeur demi mot suffit. HAARL. DRUKKERS- EN UITG. MIJ v.h. GEBRS. NOBELS. DIVIDEND 4 PCt. Zaterdag werd ten kantore van notaris Hoeflake alhier, een algemeene vergadering gehouden van de Haarl. Drukkers- en Uitg. Mij. Gebr. Nobels. De balans, winst- en verliesrekening wer den goedgekeurd. Het dividend werd be paald op 4 pCt. De heer J. C. van Zoelen werd als com missaris herkozen. VOOR HET NAT. CRISIS" COMITé. BUSJES IN WINKELS. UIT DE MEUBELINDUSTRIE. HET COLLECTIEVE CONTRACT DOOR DE WERKGEVERS OPGEZEGD. Door de verschillende organisaties van werkgevers in cle meubelindustrie is aan de werknemersorganisaties bericht gezonden, dat zij de collectieve arbeidsovereenkomst niet ongewijzigd wenschen te verlengen. De thans geldende collectieve arbeidsover eenkomst is nog tot eind Februari afgesloten. De heer W. Willemsen. boekhandelaar alhier deelt ons mede. dat hij in zijn zaak op een in 't oog vallende plaats een spaarbusje van de Nuts-Spaarbank heeft neer gezet, met de bedoeling dat de zaak. het personeel en ook de bezoekers van den winkel op geregelde tijden iets offeren ten behoeve van het Na tionaal Crisis-Comité. De sleutel van het busje toerust toij de Nuts-Spaarbank. die ook elke maand zorgt voor de lediging en voor het gireeren van het in het busje aanwezige b&qjag. De heer Willemsen beveelt dit middel om gelden in te zamelen, dat voor het publiek zeer gemakkelijk is, ten zeerste aan in de aandacht van de andere Haarlemsche winke liers. WINTERVOEDING. Het bestuur der Vereen.'tegen het mishan delen van dieren voor Haarlem en omstreken schrijft ons: De tijd breekt weer aan. dat de vogels, wel ke hier den winter doorbrengen, buiten geen voedsel meer vinden en afhankelijk worden van hetgeen de menschen hen willen geven'. De Vereeniging tegen het mishandelen vari dieren voor Haarlem en omstreken doet dan ook weer een beroep op uw medewerking om onze gevederde vrienden steeds van het noo- dige voedsel en water te voorzien. Zij zelf stelt weer vetbollen ter beschikking voor 10 cent het stuk. te verkrijgen bij: Mevrouw G. D. Pasteur-Zuyderhoff, Baan 39. Vooral meezen zijn dol op deze lekkernij. Hef verkeer te Londen. Cijfers over hel derde kwartaal. De cijfers van straatongelukken voor Lon den. die juist zijn bekend gemaakt, gelden het derde kwartaal van het jaar. Ze toonen aan dat er 830 minder mensefhen zijn ge kwetst in het verkeer dan in het kwartaal daarvoor. Het is uitgelegd als een bewijs dat de straten sedert de nieuwe verkeerswet is ingegaan (die zeer zware straffen stelt op rijden met gevaar voor de openbare veilig heid maar waarbij overigens de snelheids- grens is afgeschaft) veiliegr zijn geworden. Bij nadere beschouwing blijkt dit maar be trekkelijk juist te zijn. De cijfers zijn nog ontstellend genoeg: 154000 menschen gekwetst en 329 gedood door het verkeer, in Londen alleen in één kwar taal. is bar. Daarbij blijkt'dat althans het aantal ge- doode voetgangers nog weer grooter is gewor den. De vermindering in het aantal dooden en gekwetsten geldt voor de categorie, die zelf tusschen of boven de wielen zit. Zij die den minder en minder gebruikelijken weg volgen en voor hun voortbeweging gebruik maken van hun beenen, worden neg steeds kwetsbaarder. In de eerste drie kwartalen van het jaar zijn er 48 minder menschen in het verkeer gedood dan in de zelfde periode van 1930. Maar de voetgangers hebben deze vermin dering niet teweeggebracht, integendeel hun soort leed 34 meer verliezen dan het vorig jaar, al leed de soort, die zelf van voer tuigen gebruikmaakt ook 102 minder verlie zen. Het percentage gedoode voetgangers is sedert verleden jaar nog weer met meer dan 5 procent toegenomen, schrijft onze Londen- sche correspondent. Een verontrustende bijzonderheid in de jongste cijfers is dat 85 voetgangers op trot toirs werden gekwetst door voertuigen, welke de trottoirs opgereden waren. De meeste on gelukken loopen voetgangers op bij het over steken van een straat. Hoewel de autori teiten dus kunnen veststellen dat zij door haar maatregelen aan bestuurders en passa giers meer veiligheid hebben gegeven, Zij kunnen niet zeggen dat de Londensohe straat voor den voetganger veiliger hebben ge maakt. LANCS DE STRAAT. Het Obstakel. U kent toch mijn vriend Sam? Natuur lijk kent- u Sam. Sam is volmaakt, en ieder kent hem. Sam is de man van de keurige licht beige hoeden, die precies onder den goeden, niet al te zwierigen, maar vooral ook niet al te degelijken hoed zijn ietwat bleek, maar zeer verzorgd facie kronen; Sam is de man van de langzame, weloverwogen gebaren en van de subtiele, fijne geestig- heidjes, die hij kalm, maar ook met een zeer indrukwekkende verfijnde gewichtigheid lan ceert. Sam is de man, die nooit blunders begaat, omdat hij altijd wél overweegt wat hij zegt; Sam is de ecnige mensch dien ik ken die niet de goede antwoorden die hij had moeten geven twee uur te laat bedenk: maar die altijd op het juiste oogenbiik voor den dag komt met den dooddoener* en die hem opdient als een geurig kopje koffie op een blaadje, elegant geoffreerd op een paar uitge spreide spitse vingers.. Sam dan was het, die op een gosden dag in zijn piekfijn autotje langs 's heeren weger, flaneerde, en genoot van het. uitzicht, zijn autotje en zich zelf. Hij was in zijn humeur, en zijn blauwe oogen lachten en hij wist dat dat hem goed stond. Zijn autotje was ook in zijn humeur en het liep als een kieviet en snorde weltevreden als een spinnende poes en glom als een voorjaarsche lijster, die zijn veeren net opgepoetst, en opgestreken heeft. Zij waren een verrukkelijk stel, die twee, die daar op dien luwen herfstdag een Holiand- schen polder inreden en zij wisten het. Sant had een sigaret in zijn mond, en blies van tijd tot tijd een vergenoegden rookwolk uit, en als hij den sigaret, niet in zijn mond had. klemde hij hem tusschen wijs- en middel vinger van zijn rechterhand, en dat stond ook heel goed. Hij drukte op zijn pedalen, speelde eens een beetje met zijn hoorn, pro beerde vijf minuten lang zijn richtingaanwij zers, moest uitwijken voor een kar, nam waar. dat zijn remmen puik werkten, gaf vol gas, en vond zijn autotje toch maar een best. ding. Ik kan me Sam's gevoelens levendig inden ken. Er mogen sarcastische dingen gezegd worden over menschen, die „meneeren" zijn. en over dames, die niets dan „dames" zijn maar on der tusschen voelt geen mensch zich zoo prettig, als wanneer hij weet, dat hij eruit ziet om door een ringetje te halen, dat hij keurigjes troont in een autotje. dat cachet heeft, on dat alle menschen, die hij voorbij rijdt, verder huns weegs gaan in het prettige •besef, dat ze eindelijk weer eens zoo Iemand hebben gezien. En terwijl Sam daar zoo al chauffeerend en rookend in zijn sas zat te zijn op de zacht gecapitonneerde bank van zijn autotje, ver toonde zich heel in de verte een zwart stipje dat grooter en grooter werd. Toen het dicht bij genoeg was. ontpopte het zich tot een man, die midden op den weg liep en ook niet de minste mines maakte om daar af te gaan. Sam toeterde De man reageerde er niet op. Sam toeterde iets nadrukkelijker. De man ging geen haarbreed op zij. Sam, die altijd be schaafd blijft, toeterde nog eens: - een be leefd, gedistingeerd hoornstootje dat echter meer overredingskracht bezat dan het meest lawaaiige to eter concert. De man week nog niet. en hij bleef niet wijken, tot Sam vlak bij hem was en ziöh verplicht zag vcor zoo veel koppigheid te bezwijken en te steppen. De man keek belangstellend naar het autotje. het autotje tuurde met;verontwaardigd glim mende koplampoogen naar den hardnekkig en onverlaat. Binnen in het autotje zat Sam den boosdoener peinzend aan te staren. Hij dacht na. In de natuur heerschte een. soor. van stille spanning. De rook van zijn sigaret kringelde vol verwachting omhoog. Sam ging wat zeggen. Er (kwam iets. Eerst, begon Sam langzaam maar zeker zijn raampje omlaag te draaien. De man keek onbeschaamd toe. Eén draai, en hét was voor een derde gezakt. Neg een draai, en het moest nog een derde zakken. Een derde draai, en net was heelemaal naar beneden. Behoed zaam stak Sam zijn hoofd naar buiten, en zijn gesoigneerde stem zei vriendelijk belang stellend informeerend tegen den botten boer, die hem. Sam. en zijn wagentje dwong, mid den op een stillen landweg stil te staan. ,,U toent. zeker de dorpsidioot?" De man knipperde met zijn oogen, deed zijn Adamsappel rijzen en dalen en deed zwijgend twee stappen ter zijde. Sam boog dankend en draaide zorgvuldig zijr. raampje weer omhoog. De motor b-:gon goedkeurend te gonzen, en wèg gleden Sam en het wagentje. Aan den kant van den weg stond de boer en keek. of hij niet precies wist. of hij mor gen reeds zou antwoorden. Maar het. eenige wat hij zag, was Sam's rechten getailleerden rug in het autotje, gedistingeerd zwijgend en correct als steeds. De avonturen van Kikker Karei en Tuimeltje zijn afgeloopen, want Tui- meltje is naar zijn eigen kabouter- land teruggegaan. Maar wij gaan met onzen vriend Tuimeltje mee en wij zullen eens zien of dit grappige kaboutertje, dat altijd zoo vol streken zit en toch ook zoo goed hartig is, geen verdere avonturen heeft, bijvoorbeeld met zijn kame raad Kruimeltje, die al zoo lang tevergeefs op de terugkomst van zijn vriendje heeft gewacht. Morgen zijn we weer in Kabouter- land. SCHEEPVAARTBERICHTEN Astrca 4 V. New York n. Port au Trince, Ven 07.. Aludrn 5 v. Montevideo, Buenos Ayres nnar Rotterdam Amstelkerk 5 te Accra, W.-Afrlka naar Am sterdam Alcyone 7. 22 u. v. Buenos Ayres te Rotter dam verwacht. Boschdijk 4 21 u. 5S m. 300 mijl N.ooat van FJoros, Rotterdam n. New Orleans. Blntang 5 "te Galcutta v. Vancouver. Bodegraven 6 v. Callao n. Chili. Baloeran 6 13 u. v. Sabang, Batavia naar Rotterdam. nilderdljk 5 v.m. v. New York naar Rot terdam. Baarn 5 te Tocoptüa v. Corral. ('rynssen 5 v. Cristobal n. Cartagena. Dumsterdljk 6 n.m. te Londen. Rotterdam n. de Pactflckust. Dom po p. G. U u. Flnlnsterre, Rotterdam n. Batavia. Dell G. 7 u. te Bclawan. New York n. Java. Gaasterlnnd vertrekt S v. Duala. W.-Afrika naar Amsterdam. Gottingen 1 te Amsterdam v. Bremen. Helder G te Curugno v. Amsterdam. Kcrtosono 5, 12 u. v. Port Soudan, Java n. Keu Vork. Kota Inten, p. 7, 2 u. Perim. Batavia naar Rotterdam. Kota Nopan p. G. 10 u. Perlm, Rotterdam n. Batavia Kota Pinang G, 6 u. v. Port Said, Batavia n. Rotterdam. Kot Radja P. G. IS u. Gibraltar. Rotterdam naar Batuviu. Kllpfontelil p. 6 Ouessnnt, Belra n. Rot terdam. KoKta TJandl G to Rotterdam v, Bremen. Lochmonar 6 v.m. te Londen, Paclflckust n. Rotterdam. Luna 4 v. New York n. Haiti. Meerkerk 6 te Rotterdam v. Hamburg. Mellskerk 7 te Amsterdam v. Hamburg, Mclnmpus p. 6 Dungeness. Amsterdam naar Liverpool. Montferland 7. 15 u. te IJmutden verwacht, Buenos Ayres naar Amsterdam. NIJkerk 7, 21 u. v. Duinkerken n. Antwer pen. Belra n. Rotterdam. Oostkerk 6 te Suez. Japan n. Rotterdam. Ouderkerk 4 v. Manilla, Japan n. Rotterdam Orania 6, 12 u. v. Las Palmas, Buens Ayres naar Amsterdam. i'oclau Tello 6 te Hamburg v. Londen. 1». C. Hooft S, 10 u. v. Batavia to Amsterdam verwacht. Phrontls vertrekt 5 v, Batavia n. Amster dam. Polydorus G v. Rotterdam n. Londen, ltandfonteln 7 v. Aden, Rotterdam n. Mom- bassa. Rcggostroom 7 to Amsterdam v. Hamburg. Statendam p. G, S u. 30 m.. Lizard, Rotter dam n. New York. Saleicr. 6 v. New York. Slamat, p. 6 16 u. Kaap del Arm!, 8, 6 u. v. Batavia te Marseille verwacht. Slantar p. 6, 9 u. Point de Galle, Batavia n. Rotterdam, Springfontein 7 te Oost-London. Belra naar Rotterdam. Tiberius 7 te Amsterdam v. Hamburg. Telnmon 4 v. BeUIize Pto. Barrios. Tablun p. 5 Perim, Amsterdam n. Batavia. Talisso p. 6 Ouessant, Australië naar Rot terdam. T.irakan vertrekt 5 v. Batavia n. Pndang. Tjlmenteng 3 v. Sjanghai n. Japan, Tltus 6 12 u. 400 niijl Noord van Tcrcoira, \V, IndIS n. Amsterdam. Ulysses 5 te Londen, Chili n. Amsterdam. Venezuela 5 IS u. v. Dover, G 14 u. 10 m. 75 mijl Zf Oost van Land's End, Amsterdam n Barbados. Van Rensselaer 6 v. Curacao n. Pto. Cabella "Wosterkerk 6 te Lourenco Marques v. Rot terdam. Waterland 7 v. Amsterdam n. Buonos-Ayres, Zeeland ia 5 v.m. te Buenos Ayres v. Amster dam. Zuiderkcrk 6 te Yokohama v- Rotterdam. Chr. Huygens 0 te Sabang, Amsterdam nuar Batavia. Dempo p. 7 15 u. Sagres, Rotterdam n. Ba tavia. Djember 7 v. Rotterdam n. Londen. Edam 7 v.m. to Galveston v. Rotterdam. Hoogkerk 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Kedoe p. 7 1 u. Point de Galle, Rotterdam naar Batavia. Klipfontein 7 te Antwerpen Belra naar Rot terdam. Latrtes G v. Colombo, Batavia n. Anisterdnn Montferland 7 te Amsterdam Buenos Ayres 1*. C. Hooft 7 v. Couthampton 8 G u. v. Ba tavia te IJmuldcn en 10 u. te Amsterdam verw. Poelnu Laut 6 v. Sabang. Batavia n. Amster dam. Rijnland 7 te Esbjcrg V. Buenos Ayres vertr. 13 n. Amsterdam. Suparoca 5 v. Manilla San Francisco n. Cal- utta. Tnrojcan 6 v. Batavia n. Amsterdam. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE DIENSTWEIGERINGSWET. Hooggeachte Redactie, U zoudt mij door opneming van het volgen de schrijven, ten zeerste verplichten. Heden kreeg ik het Haarlem s Dagblad van 23 November jonder oogen waarin een stukje stond van den heer T. Edelman, d.e zich erover beklaagae, dat degenen, die ge wetensbezwaren hebben tegen het vervullen van den militairen dienst, ais misdadiger be handeld worden er. met 10 maanden gevange nisstraf worden gestraft. Ik geloof dat de heer Edelman de zaak wat verwart. .Zijn pupil heeft- ernstige bezwaren om, den wapenrok te dragen. Genoemde heer schrijft dat leder hiertoe gerechtigd is; dat de wet dit recht erkent. Ja, maar dan moet ae dienstplichtige de Staat op niet-militaire wijze 12 maanden langer dienen als anders zijn diensttijd zou zijn ge weest., indien zijn gewetensbezwaren als „ernstig' worden erkend. Was genoemde jon gen. wiens ..moreel" zeker 100 pet. hooger is dan van den doorsnee-reermit hiertoe brreia? He3fï hij van deze bereidheid doen blijken voor den Krijgsraad? Dan had men hem in het geheel niet ge vangen mogen nemen. HU had dan direct bij zijn Inlijving oen brief aan den minister van Defensie moeten sturen, waarin hij zegt op grond van zijn overtuiging, dat hij den even- mensch niet mag dooden ook wanneer dit op overheidsbevel geschiedt, gewetensbezwaren te hébben tegen het vervullen van den mili tairen dienst maar bereid te zijn de Staat op niet-militaire wijze te willen dienen. Ik wil niet zeggen, dat- deze wet tot onze volkomen bevrediging wordt toegepast, manr zoover ik uit genoemd stukje kan opmaken heeft genoemde dienstplichtige van die wet geen gebruik gemaakt, hetzij uit onbekend heid. hoe in dezen te handelen, hetzij uit andere -hoofde. Wel is het jammer, dat nog vaak dienst plichtigen 10 maanden gevangenisstraf krijgen omdat ze het bestaan van deze wet niet ken nen, en denken dat er geen andere oplossing mogelijk is dan de gevangenisstraf. Als men zijn evenmensch niet wil leeren dooden. Heeft de pupil van den heer Edelman wel te kennen gegeven, van deze wet gebruik te willen maken en heeft men hem toch aldus behandeld (ook weten de hoogere officieren vaak niet van deze wet af), laat hU dan aan mU sohrUven, dan zullen we de zaak nader onderzoeken. Ook in het algemeen kan men steeds om Inlichtingen omtrent deze wet of haar toe passing bij mU terecht. De Redactie dankend voor haar plaats ruimte, Mr. C. ENTHOVEN, sccr. Commissie van Voorlichting i.z. de Dienstweigering^wet, Van Speykstraat 40, Den Haag. HET KLOOSTER ST. BERNARD. Geachte Redactie, Uw bericht omtrent het verlaten van het Klooster op den Grooten St. Bernard in Uw biad van gister avond voorkomend, be hoeft ecu aanvulling en wel op gezag van Frater Paul Coquoz. Volgens hem n.l. zal het klooster volstrekt niet verlaten worden; wel zal er een dergelUk klooster in het Ili- malayagebergte door de Augustyncrs worden gebouwd en zullen ecnige van de St. Bernard broeders daarheen gaan. dit is waarschijnlijk de oorzaak van het „onjuiste" bericht. Frater Coquoz zeide: Het denkbeeld van verlaten van ons Zwitsersch klooster is een voudig absurd; eiken dag in den winter zou den reizigers verloren gaan In de Bernards- pas. indien de paters er niet moer waren. Zelfs moesten er drie in 1927 bij een red dingspoging. uit een lawine, het leven bij verliezen. Voor dal de reizigers zich in dc pas wagen, geven zij telefonisch bericht aan het klooster, en dan gaan hen eenige Broe ders op ski's tegemoet om als gidsen dienst te doen. want eiken dag verandert de situa tie. In de pas zelf zijn een aantal vlucht- hutten. die allen telefonisch met het kloos ter zUn verbonden. Voor gewone reizigers, dus ongeoefende berg-toeristen. is het over trekken der Alpen zonder bijstand van du broeders in den winter vrUwei onmogelijk. Ik heb een film waarin men de gevolgen va* zoon waaghalzerU zich ziet afspelen; wan neer men die heeft gezien kan men zich een klein denkbeeld maken van de gevaren van het hooggebergte in den winter. Ir. D. DE CLERCQ. Bentveld, 5 December ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Wat kikker Karei en Tuimeltje beleefden. N. O. G. In de eerstvolgende vergadering der afdee- ling Haarlem van het Nederlandsch Onder- y wijzers Genootschap Dinsdagavond 8 Decem ber te houden, komt een voorstel van het bestuur aan de orde om een afdeelings- orgaan op te richten. Dit zou dan maan delijks verschijnen. Tevens is er op vergadering gelegenheid te stemmen voor een lid van het Hoofd-be- stuur. De voorzitter der afdeeling. de heer H. van Leeuwen, is met 75 pCt, der uitgebrachte geldige stemmen in de vorige vergadering tot candidaat der afdeeling verklaard, Ilij kwam terug met den ooievaar aan een ketting. „Die zal ik meenemen/' zei Tuimeltje, „dan Heb ik tenminste een goede daad verricht.*' cn zelf klom hij boven op het dek van dc vliegmachine en bond den ooievaar er op vast. Het dier was natuurlijk erg kwaad, maar dat zou niet veel helpen, want ziju gedrag was cr niet naar geweest. Toen stapte Tuimeltje in de vliegmachine. Hij zette de groote bril op. maar telkens moest hij hein weer afzetten, zooveel tranen kwamen cr tegen de glazen. „Ik heb een korfje met pannekockcn voor je neergezet," 7ci dc kok. ..Zorg, dat je geen kou vat," vermaande de huishoudster, cn daarna moest liet afscheid komen. Tuimeltje werd cr naar van cn na een „tot weerziens, Tuimeltje" ging dc machine dq lucht in. - es r-? Ir W' Tuimeltje had beloofd later weer in het kikkerland terug te komen. Allé kikkers hielden van hem. I)at was voldoende te zien. In alle slootcn zwommen ze zcover mogelijk met hem mee. Ze kwaakten hem tot afscheid toe. Tuimeltje wuifde vanuit de vliegmachine cn later, toen dc chcfvlsegcn'cr weer in bet kikkerland terug kwam. verleide hij dat Tuimeltje heel dc reis lang erg stil was geweest.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7