DE HERSTELBETALINGEN. FINANCIEELS KRONIEK. (AJ2 BUITENLAND. TH. SMIT Fa. KLEIN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG U V fMBER 1931 Het onverzoenlijke Fransche standpunt, De houding van de Engelsche pers. De gebeurtenissen in Amerika. Hoover onder vindt tegenwerking. De gepasseerde senaat verzet zich. Een Fransche circulaire aan Fransche ambassadeurs. De nieuwe Ja- pansche regeering. Ultimatum van Honjo. Door Tsjang Kai Sjek afgewezen. Frankrijk, Frankrijk' s onverzoenlijk standpunt. Dc Fransche regeering heeft haar ambas sadeurs een vertrouwelijke instructie ge stuurd. die volgens de „Dailey Telegraph" op het volgende neerkomt: Er wordt o.a. in gezegd, dat Duitschland op grond van de overeenkomsten van Den Haag aan het plan-Young gebonden blijft en wel afgezien van het moratoriumjaar. De volle dige scheiding tusschen beschermde en niet- beschermdc betalingen moet onvoorwaarde lijk gehandhaafd blijven. Elke nog bestaande onzekerheid over de rechtsgeldigheid van het plan-Young wordt opgeheven, doordat het Rijk zelf zijn toevlucht tot de in het plan- Young genoemde maatregelen heeft geno men. Hoewel Duitschland voor het grootste deel zelf de verantwoordelijkheid voor zijn financieelc moeilijkheden draagt, is de Fran sche regeering tot de concessie bereid, be paalde maatregelen als gerechtvaardigd te beschouwen. De duur van deze maatregelen moet echter tot de perioden van de economi sche crisis beperkt blijven. Een andere mo gelijkheid bestaat niet. tenzij de Vereenigde Staten hun toestemming zouden geven tot een definitieve vermindering van de intergc- allieerde schulden. Tegen een onderzoek van de vraag in hoeverre Duilsohland van de be talingen die gedurende de crisis niet door gaan, als definitief bevrijd kan worden be schouwd, wil Frankrijk zich niet verzetten. Onder geen omstandigheid kan Frankrijk echter bedragen voor het betalen der inter- geallieerde schulden beschikbaar stellen, die grooter zijn dan de netto-inkomsten uit de Duitsche herstelbetalingen. De oplossing van het. vraagstuk der particuliere schulden ligt buiten de bevoegdheid van de bijzondere com missie te Bazel, Frankrijk kan niet toestem men in dc prioriteit van do particuliere schul den boven de herstelschulden, aangezien het geen verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor de gevolgen van een politiek, die het zelf slechts in zeer geringe mate heeft gevoerd. De Fransche regeering begunstigt het bijeen- repen van een regeeringsconferentie, doch is besloten onder het hoofdstuk „Herstelbetalin gen" aanspraak te maken op het haar toeko mende deel van alle Duitsche betalingen aan het buitenland. Daarentegen is zij bereid te streven naar betalingsmethoden, die er op gericht zijn de met elkaar in strijd komende belangen in evenwicht te brengen en wel in het bijzonder ten aanzien van de leveringen in natura. Senator De Jouvenel brengt rapport uit over Duitschland De senaatscommissie voor buiten" andsche zaken is onder voorzitterschap van Bérenger bijeengekomen, teneinde ihet rapport van. den senator Henri de Jouvenel aan te (hooren over de Fransdh-Duitscihe 'betrekkingen. Dc Jouvenel legde er den nadruk op, dat het hier minder de vertrouwensquaestie daar den technisohen kant van het probleem be trof. Duitschland lie eft in de jaren 1924 tot 1930 met behulp van Engelsche en Amerikaan- sche banken buitengewone uitgaven gedaan en misbruik gemaakt van crediet, ondanks de waarschuwingen van den hcrstelcommissans. Parker Gilbert. De herstelbetalingen vormen nog geen milliard jaarlijks, dus slechts een gering gedeelte van de in de Duitsche be grooting opgenomen uitgaven. Vervolgens besprak De Jouvenel de door Frankrijk gevoerde politiek. Volgens zijn meening moet Frankrijk en- naar streven een isolement 'te vermijden en de meerderheid van de wereld aan zijn zijde te brengen. Daartoe moet het de quaestie der mtergeallieerde schulden ondergeschikt ma ken aan de lierstelquaestie. De pogingen van de Fransch-Duitsche economische commissie moeten worden ondersteund. Technische samenwerking in de verschillende economi sche branches van beide landen, zooals op het geboed van openbare werken, handel, luchtscheepvaart, industrie etc. zou de beste inzet zijn voor de ontwapeningsconferentie. Amerika. Belangrijke verklaringen van Mellon en Hoover over het schuldenvraagstuk. NEW TOKK, 12 Dec. (V.D.1 In een ver- klaring constateert de Amerikaansche staats secretaris voor de schatkist, Mellon, dat het vasthouden van de Vereenigde Staten aan dc volledige hervatting van de betaling der oorlogsschulden in strijd is niet alleen met den financleelen toestand van een aautal Europee.sche staten, doch ook met de ver antwoordelijkheid van de Amerikaansche re geering tegenover het Amerikaansche volk en tegenover de schuldenaars, wier betalings- capaciteit door Amerika onderzocht zal wor den, zooal.s Amerika nu eenmaal op zich heeft genomen. President Hoover heeft eveneens een ver klaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat in zijn voorstel aan het Congres en in het in stellen van een financieele organisatie een definitief program besloten ligt om de de- flatie-golf af te dammen en de Vereenigde Staten weer tot economisch en welstand terug te brengen. Verzet van congresleden tegen de debiteurenstaten WASHINGTON, 12 Dec. (V.D.) Het feit, dat dc Amerikaansche regeering het voor nemen had opgevat, een nota te zenden aan de debitcurenlandcn, waarin verklaard zou worden, dat deze landen met zouden wor den beschouwd in gebreke te zijn gebleven, wanneer zij de op 15 December vervallende bedragen niet onmiddellijk verrekenen, is bij de congresleden op heftig verzet gestuit. Het congreslid Mac Fadden verklaarde o.a. op scherpen toon, dat Stimson geen recht had deze nota te verzenden. Alleen het con gres is bevoegd een beslissing te treffen in dene aangelegenheid. Fadden zeide dat Ame rika bij het sluiten van het Me'lon-Beran- ger-verdrag tegenover Frankrijk had ver klaard, dat deze kwestie alleen onder de be voegdheid van het congres viel, dat in dezen het laatste woord had- Er verluidt thans, dat de rcgecring de nota niet zal verzenden, maar alleen de regee ringen zal mededeelen, dat een nletbetaling op den vervaldatum officieel niet zal worden geregistreerd. Engeland. De Londensche pers over herstel- en oorlogsschulden. LONDEN. 13 Dec. In dc „Observer" bouwt Garvin zijn hoop geheel op Hoover, van wien hij een energieke houding ten gun ste van de schrapping der oorlogsschulden verwacht. De eenig veilige weg ligt in een schrapping der herstel- en oorlogsschulden Het door Laval geopperde denkbeeld tot op lossing van het herstelvraagstuk Is voor En geland onaanvaardbaar. De correspondent van de „Sunday Times" acht eveneens een schrapping van de herstel- en oorlogsschul den ook als eerste voorwaarde voor de sta bilisatie van het Pond Sterling dringend noodzakelijk en merkt op, dat het aanvaar den van den Duitschen eisch, de bevroren credieten pas over tien jaar terug te betalen, verschillende Engelsche huizen in groote moeilijkheden zou kunnen brengen, zoodat men te Londen de Stillhalte-onderhandelin- gen met groote bezorgdheid volgt. Duitschland. Het inkomen der deposito's in het buitenland. BAZEL, 12 Dec. i.V.D.) Dc bijzondere commissie der Bank voor Internationale Be talingen begon hedenmorgen met de bespre king van de balans van de Duitsche Rijks bank. Door de sub-commissie wordt op het oogen- blik een onderzoek ingesteld naar het inko men uit Duitsche deposito's op 3'; milliard credieten op korten en vijf milliard op langen termijn, waartegenover aan Duitsche schul den op korten en langen termijn 27 milliard staat. Amerika, Nederland en Zwitserland die het grootste gedeelte van deze kapitalen be- heeren. bewaren op de strengste wijze het bankgeheim, aangezien zij ernstige moeilijk heden zouden ondervinden, wanneer met deze kapitalen iets bijzonders zou gebeuren. Het is derhalve onmogelijk den juisten stand van deze deposito's uit te vinden, laat staan een volledig overzicht van alle kapitalen te krijgen ten bate van de crediteuren, zooals Frankrijk dat wenscht. Hitler's verboden rede voor Amerika. BERLIJN. 12 Dec. (V.D.1 De rede, die Hitler voor dc Amerikaansche luisteraars wil de houden, doch die door de Duitsche autori teiten verboden is, is een korte samenvatting van geschiedenis en doelstelling der natio naal-socialistische partij. Hitier begint met de oprichting der nationaal-socialistische partij in 1919 door zeven mannen. Vervolgens schildert hij den groei der partij, die nu de grootste van Duitschland is en 14 a 15 mil- lioen kiezers heeft. De onverstandige en hatelijke politieke en economische behandeling van Duitschland sedert Versailles heeft meer dan zes millioen volwassenen naar het communisme gedreven. Het Verdrag van Versailles verscheurt de solidariteit tusschen de naties en drijft de volken naar een wereldrevolutie. Het slot van Hitler's rede luidt letterlijk: „Mijn be weging erkent elke van koopman tot koop man aangegane schuldverplichting. Het recht echter, om een volk uit politieke overwe gingen voor onafzienbare tijden met schat tingbetalingen te belasten en daardoor tot permanenten schuldenaar te maken, zou de nationaal-socialistische beweging nooit er kennen. Mijn partij is geen beweging van vertwijfeling, doch een beweging van hoop. Wij gelooven, dat- wij langs wettigen weg de macht in Duitschland veroveren kunnen. Ons parool zal dan zijn: dc wereld geven wat wij haar verplicht zijn, het Duitsche volk echter verzekeren, wat het noodig heeft om als sou- verein volk te leven. Wij willen niets anders dan een Monroe-leer voor alle Duitsche man nen. vrouwen en kinderen onder het motto: „Duitschland voor de Duitschers". Jat>an. Het nieuwe kabinet gevormd. TOKIO, 13 Dec. iVD.I Het nieuwe kabinet Is voor een deel benoemd. De volgende mi nisters zullen er zitting in hebben: Minister-president: Inukai. Buitenlandsche Zaken; Joshisawa (thans ambassadeur in Parijs). Oorlog: Araki. Landbouw: Jamauasl. Binnenlandschc Zaken: Adatsji. Volksopvoeding en Onderwijs: Katojama. Economische Zaken: Majada. De overige ministers zijn nog niet be noemd. Naar een goud-uitvoerverbod in Japan TOKIO, 13 Dec. (VJD.) De nieuwe Japan- sche regeering heeft heden een kabinetszit ting gehouden, waarin de kwestie van den INGEZONDEN 5IEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 - TEL. 107S6 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN Meer steun voor den voet de nieuwe „ORTHOLUXE" STEUNSCHOEN met voetkussen* NASSAUSTRAAT 1, TELEF. 13490 grooten gouduitvoer is besproken. Vermoe delijk zal in den kortst mogelijken tijd een wetsvoorstel tot invoering van een algemeen goud-uitvoerverbond worden ingediend. Vrij algemeen wordt aangenomen, dat het kabinet-ïnoekai een overgangsbewind zal zijn in afwachting van de vorming eener natio nale regeering of een coalitie-kabinet, dat in staat zal zijn het land door den kritieken fi- nancieelen en economischen toestand heen te helpen, waarvoor het thans staat. Zwitserland. Dr. Melchior over de Duitsche Rijksbank. BAZEL. (V.D.) Dc beraadslagingen van de commissie van de B- I B over den status van de Duitsche Rijksbank namen 3 uren in be slag. Dr. Melchior deed eerst eenige mede- deelingen over den stand der goud- en de- visenv oorrad en der Rijksbank en verduide lijkte dc redenen van het strenge aanpakken van de buitenlandsche devisen; en de be weeggronden voor de laatste verlaging van disconto. Op verzoek van de commissie zal de Duitsche afgevaardigde een memorandum opstellen over dc schommelingen van het disconto der Duitsche Rijksbank, en van den terugslag hiervan op het economische leven in Duitschland. China. Japan eischt onmiddellijke ontruiming van Tsjintsjau. MOSKOU, 12 Dcc. (VD.) Volgens een bc- richt uit Moekden is aldaar heden bekend gemaakt, dat dc opperbevelhebber van de Japansche troepen in Mandsjoerije, generaal Honjo, verklaard heeft, dat het Japansche oppercommando maarschalk Tsjang Hsoe Liang den eisch gesteld heeft, Tsjintsjau on middellijk te ontruimen en de Chineesche troepen terstond op transport te stellen naar Peking. Wanneer aan dezen eisch geen gevolg ge geven wordt, zou het Japansche oppercom mando zich genoodzaakt zien Tsjintsjau te bezetten. Het Japansche ultimatum afgewezen. NANKING, 13 Dcc. (V.D.) Maarschalk Tsjang Kai Sjek deelt mede, dat hij het tweede ultimatum van het Japansche opper commando te Moekden Inzake de ontruiming van Tsintsjau heeft afgewezen. Hij ver klaarde, Tsjintsjau niet zonder strijd te zul len ontruimen. FRANSCH SCHIP VERGAAN. DE GEHEELE BEMANNING OMGEKOMEN. PARIJS, 13 Dec. V.D.) Gisteren is een Fransch kustwachtschip met een bemanning van 13 personen aan boord, aan de Noord- Afrikaansche kust tusschen Bizerte, in Tu nis, en Böne, hoofdstad van de provincie Constantine in Algiers, door den storm met man en muis vergaan. Het wachtschip was Vrijdag door een kleine marine-sleepboot van Bizerte naar Bóne gesleept. Halverwege kwam een hevige storm opzetten. Dc sleeptros brak en het wachtschip werd een prooi der golven. De sleepboot kon tengevolge van de hooge zeeen en van de geringe diepte van het water, het hulpelooze schip niet naderen. Na een strijd van eenige uren was het wachtschip uit het gezicht verdwenen. De sleepboot keerde naar Bizerte terug, om de havenauto riteiten te waarschuwen. Terstond werden reddingbooten cn hulpsleepbooten uitgezon den, doch men acht het zoo goed als zeker, dat het wachtschip met de bemanning in den storm vergaan is. TWEE POSTZAKKEN VAN „DE OOIEVAAR" VERLOREN. MET BESTEMMING AMSTERDAM EN BAGDAD. Aneta seint uit Batavia, dat over dc post van de „Ooievaar" thans kan worden mede gedeeld, dat een zak, afkomstig uit Medan en met bestemming Amsterdam, met een ge wicht van 1893 gram, verloren is, benevens een zak, eveneens afkomstig uit Medan met bestemming naar Bagdad, waarvan het ge wicht niet bekend is. Dc rest van de post is intact gebleven cn zal door de „Valk" worden meegenomen naar Europa. De Valk is Zaterdag in Bangkok aange komen met 301 K.G. post aan boord. KASSIER TE ROTTERDAM TOCH ZWAAR GEWOND. Kruit in de oogen gekregen. ROOVERS ZAGEN 1 5000— OVER HET HOOFD. Over den overval op een kassierskantoor op Katendrecht te Rotterdam verneemt de N. R. C. nog. dat de tweede aangehoudene ver dachte aaneen gebonden veters had meege bracht om den kassier te binden. Doordat de voortvluchtige man zoo zenuwachtig was en is gaan schieten, is het heele plan in duigen gevallen. Vlak bij het geldbakje lag een be drag van f 5000 aan Nederlandsch bankpa pier. Dit geld heeft de voortvluchtige roovcr over het hoofd gezien. De kassier heeft kruit in ce oogen gekre gen cn zich onder behandeling van een oog arts moeten stellen. Het euvel is zoo ernstig, dat er sprake is van zwaar lichamelijk letscL Tweeërlei boodschap. Hoover en Brtining. Hoover's bood schap met lagere koersen ont vangen. Verdere inzinking van het bedrijfsleven in dc V. S. Draconische maat regelen in Duitschland als laatste redmiddel. Wat zal Nederland doen? De Am- sterdamsche beurs doorgaans flauw. Scherpe koersdaling voor beleggingswaarden. De wereld is deze week weer met twee „boodschappen" verrast. Eén van den groo ten man in het Witte Huis te Washington, de ander van den IJzeren Kanselier op de Potocammer Platz te Berlijn cn beide be doeld als een handwijzer uit den groote r wordenden chaos naar een nieuwe ordening van het economisch leven. Voor hen, die verwacht hadden dat de eerste op een ..Hoover-haussc" zou uitioopen, is de presidenteele boodschap uit de Vereenigde Staten een teleurstelling. Hun. die sdnds de laatste twee jaren onze „be scheiden" critiek op den Amerikaansehen apostel van de „nieuwe economie" hebben gevolgd, is althans die teleurstelling ge spaard gebleven. De were led heeft. Hoover meer te wijten dan te danken, althans in zijn qualiteit als president der Vereenigde Staten. Ook zijn jongste boodschap heeft opnieuw bewezen dat hij de werkelijkheid in het economisch leven niet ziet. of niet wil zien. Zelfs in de Vereenigde Staten begint men zich daarvan thans bewust te worden, want de New Yorksche Beurs heeft de bood schap van den eersten burger des lands met een koersdaling ontvangen. Hoover zoekt, het eigen land wederom in een verkeerde richting herstel der economische verhoudingen in n.l. door hett versterken van kapitale credieten zonder dat ook maar eenige zekerheid be staat dat het bedrijfsleven mei die credieten zal zijn geholpen. Hij meent nog steeds dat cle economische depressie in de Vereen. Staten voornamelijk haar oorzaak vindt in dc sto ringen en catastrophen buiten de grenzen der V. S. Toegeven dat men in ce V. S. eenige jaren geleden met kunstmatige mid delen het verbruik te hoog heeft opgevoerd door telkens nieuwe loonsverhoogir.gen, doet Hoover niet en een aandrang tot een algr- meene loonsverlaging schijnt in ce Unie van hoogerhand niet te mogen worden verwacht. Dit blijkt ook wel uit de pogingen die worden aangewend om bij de noodlijdende spoorwegen loonsverlaging te voorkomen. Ook hier zal nieuw geld de panace zijn togen alle kwalen, waarbij de vraag of dit kapitaal rendabel zal zijn, blijkbaar niet is overwogen. Zoolang de rentabiliteit van het. kapitaal niet kan worden aangetoond, houdt dit zich in zijn schuilhoek verborgen. Voor den financieelen steun, die men aan de kapitaal-arme bedrijven wil verstrekken, moet dus nieuw geld worden gecreëerd, dat een reéele basis mist en den kiem legt voor inflatie. Dc werkelijkheid in de V.S. is. dat de bedrijfsinkomstcn over de geheele linie nog steeds achteruit gaan. dat dividenden da gelijks worden gepasseerd, dat dc werk loosheid toeneemt, en het tekort in don schat kist in een bedenkelijk snel tempo groeit, zoodat zelfs Hoover ook met voorstellen tot bel as ting; verhooging is moeten komen. Een tekort van f 3 a 4 milliard is zelfs voor de V. S. geen kleinigheid en dat thans, nu dc meeste bedrijven hun onkosten niet meer verdienen, tol van nieuwe belastingen moeten worden ingevoerd, zal zeker niet bijdragen tot een spoedig herstel. Wanneer men van Hoover's nieuwe plannen nog eenige verwach ting mag koesteren, kan zij slechts gebaseerd zijn op punt 1 van zijn program: een prac- tische vermindering der regeeringsuitgavcn. Men zal editor moeten afwachten wat hiervan in de practijk terecht komt. De New Yorksche beurs is met de koersen van de meeste fondsen tot haar laagsten stand in 1929 gedaald. Behalve de teleur stelling over Hoover's boodschap met haar uitzicht op belastingverhooging. heeft daar toe het passecren van het dividend op dc ge wone aandcelen der New York Central cn der New York, New Haven en Hartford, voorts het faillissement, van een bekende beursfirma en het conflict bij de spoorwegen inzake de loonen bijgedragen. Met heel wat meer waardeering kan men kennis genomen hebben van de radio-rede des heeren Brimings die, hoe men ook over zijn herstel-plannen moge denken, zich een staatsman toont, die de werkelijkheid ziet, die weet wat hij wil en zich bewust is van de kracht om dien wil door te zetten. Voor de veelbesproken „Planwirtschaft" komt thans in Duitschland dc „Dwangwirtschafit" in de plaats, een étatisme, een allesbeheer- schende staatsmacht, ook voor het econo misch leven, met het woord autargle aan geduid, waartegen in normale tijden allo voorstanders van persoonlijke vrijheid cn particulier initiatief in het zakenleven zich met hand cn tand zouden moeten verzet ten, maar die thans onder den dwang der omstandigheden moet worden aanvaard en moet worden toegejuicht. Want het is nu wel langzamerhand gebleken dat van de zooeeer gewensohte vrijwillige samenwerking tot een algeheele verlaging van loonen cn prijzen niets terecht komt. Men meent in ons land dat men over deze allesbeheer schendc quaestie nog wel ecnigen tijd kan blijven kibbelen: onze positie is dusver nog betrekkelijk zelfstandig, voor onze kapitaals- voorziening zijn wij met, of althans niet in sterke mate, van hot buitenland afhankelijk Maar in Duitschland staat de zaak anders. Daar wijst de klok twaalf uur. daar staat men op het punt van een politieke cn economische ineenstorting, daar heefit men in het buitenland geen pfennig crediet meer daar moet worden onderhandeld over op schorting van buitenlandsche schulden cn over dringend noodlge nieuwe credieten. En terecht ziet de regeering in, dat men alleen met een goed sluitende begrooting van pu blieke lichamen en met rendabele bedrij ven zich nieuwe geldmiddelen kon verschaf fen. Vandaar dat men de draconische maat regelen, waartoe de Duitsche regeering thans overgaat, niet meer moet gaan becritiseercn. gelijk thans ook de Noderlandsahe pers zich dat weer veroorlooft. Men heeft maanden lang geroepen om de noodzakelijk geachte verlaging van prijzen en loonen cn nu dit langs den normalen weg van onderling over leg niet mogelijk blijkt, mag men een re geering, die haar verantwoordelijkheid voelt, er geen verwijt van maken dat zij met vaste hand chirurgisch ingrijpt. Wij gelooven ook niet, zooals bijv. het .Alg. Hbld.". dat deze maatregelen, die ais tijdelijk bedoeld zijn. bij egn verbetering van den toestand niet weer zullen verdwijnen. Wij gelooven ook niet, gelijk bedoeld blad, dat cle verlaging van rente voor leeningen, hypotheken en pandbrieven mot ca. 25 pen. het Duitsche crediet zal aantasten. Want in de eerste plaats geldt deze verlaging alleen voor het binnenland cn gaat zij gepaard met een algeheele verlaging der kosten van levens onderhoud, de huren inbegrepen, cn past zij dus geheel ln het kader van liet thans in Duitschland toegepaste systeem. En in de tweede plaats worden ook door de algemocne renteverlaging, waarin de Duitsche Rijksbank met ccn discontoverla- ging van 8 tot 7 pot. is voorgegaan, de be drijfslasten verlichten wordt voor vele onder nemingen de kans op een nieuwe creöietwaar digheid geschapen. Au grands xnaux les grands remèdesS buitengewone omstandigheden wettigen bui tengewone maatregelen. Duitsche obligaties zijn deze week don ook eerder gestegen dan gedaald. Het is daarom ernstig te hopen dat de Duitsche bevolking zich onder deze Last ge willig zal buigen, een last, waarvan mag worden verwacht dat hij slechts tijdelijk zal drukken en zal kunnen leiden tot de ge zondmaking van de staatsfinanciën ais tot een nieuwe ontplooiing van het Duitse! w bedrijfsleven op een hechtere basis. Voor ons land beteekent een versterkt be drijfsleven in Duitschland een verdere be moeilijking van den ixtemaüonalcn handel, wanneer deze zich niet weet aan to passen bij het verlaagde niveau van loonen on prijzen in het buitenland. Wij kunnen hierover thans niet verder uitweiden, maar constateercn slechts dat de Amstordamschc beurs zich van de slechtere positie onzer nationale bedrijven ten volle bewust is en deze week daarom over heel dc linie van den beurshandel weer lagere koersen heeft ge noteerd. Dit moge een ernstige waarschuwing zijn om ook liicr de honden ineen to slaan en te komen tot wat in Duitschland onafwend baar bleek cn ook hier beslist noodzakelijk is tot handhaving onzer economische posi tie. De drong naar protectie, de bescherming der betalingsbaians, de zucht van elk Land om zijn kracht en .ausdauer" in den belan genstrijd der volken te zoeken in de con centratie van kapitaal binnen de eigen gren zen, heeft niet alleen indirecte gevolgen voor de effectenbeurs, in zooverre zij den weerslag van liet economisch leven gevoelt; ook rechtstreeks is de. invloed daarvan ter beurze merkbaar in den voortdurenden aan voer van vroeger in het buitenland geplaatste Nederlandscho obligaties. Niet alleen Amerika ook Scandinavië „spuit" Hollandsche fondsen, cn deze week was dit in erge mate hei ge- val. Daar komt bij dat velen ook binnen onze grenzen worden gedwongen een deel van hun effectenbezit to realise eren, waarbij men tus schen rijp en groen aitijd geen onderscheid kan maken. Waar in verband met de groote onzekerheid ten aanzien van allerlei moei lijkheden de vraag voor herbelegging uiterst klein blijft, dalen de beleggingswaarden tot een niveau, dat met alle redelijke verhoudin gen spot. Zoo groot waren deze week soms de koersverschillen, dat het. bestuur der Ver- eenlging voor den Effectenhandel het op maken der noteering verbood. Niettemin zijn de tot stand gekomen koersen zoowel voor Nederlandscho als voor Ncderl. Indische en gemeen-telecningen gevoelig lager dan een week geleden, gelijk uit onderstaande tabel blijken kan. Wij schrijven dit verschijnsel niet toe aan een stijging der rentekoersen in het alge meen, maar enkel aan den hoogst abnonna- len toestand, waarin de wereld van financiën en economie thans verkeert. Ook do verdere toeneming van den goudvoorraad bij de Nederlandscho Bank. welke thans 90 pet. van de biljcttcncirculatie bedraagt, is daar van het gevolg. Laat men tonopzichte van dc positie van ons land met dat cijfer van 90 pet. voor oogen, toch vooral niet meencn dat het alles goud is wat er blinkt! H.K. 30 9 1931 Nov. Dec.. 6 pet. Nedcrl. 1922 A. B. 103 1/2 100 1,16 100 5 pet. idem 1919 103 7/16 100 1 2 100 1 4 4 1/2 pet. ldom 1916 104 1.8 1001/16 96 3 8 4 pot. idem 1931 108 95 3 4 88 3/4 21/2 pet. N. W. S. 70 1/4 59 1,4 56 3/4 6 pet. lndië 1922 102 90 81 6 pet. idem 1923 1043/16 67 55 5 1,2 pet. idem 1923 C.$ 101 15/16 85 3 4 78 5 pet. idem 1915 guid. 101 15 16 92 3 4 88 3 '8 5 pet. idem 1916 guid. 101 15/16 87 1/2 82 5 pet. idem 1923 B. 102 57 50 1 2 4 12 pet. idem 1929 guid. 99 5 8 80 1 2 74 1 2 4 12 pet. idem 1930 guid. 93 3 4 80 3/4 77 1/4 4 pot. Amsterdam 1931 99 1,2 83 76 4 pet. Rotterdam 1931 99 1/2 80 691/4 LETTINOA. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. €LIX€E\ geeft g«ur «n smaak aan uw glaasje* r CAT2 ZÖON VAM PEKELA, I G RO NINO BH. J AGENDA MAANDAG 14 DECEMBER Stadsschouwburg: Mij. tot Bcv. der Toon kunst- Lener Kwartet. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ensemble Sluyters. „De big van het 168ste. 8-15 uur. Lokaal Parklaan 21. Opwckkingsprediking. 8 uur. Palace; Het moederhart spreekt. Op het tooneel Henry Hilton. 8.15 uur. Rembrandt Theater: De klokkenluider van de Notre Dame. Op het tooneel Miller Broth. 7 cn 9.15 uur. Luxor Theater: Dc zaak Lena Smith. Op het tooneel: Coos cn Polly SpeenhofI. 8.15 uur. Teyler's Museum, Spasme 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DINSDAG 15 DECEMBER Nassauplein 6: Vergadering Kamer van Koophandel cn Fabrieken. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym cn Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378 Firma H. Remmers cn Zoon, Kruisstraat 6 Te!- 10351.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5