HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 14 DECEMBER 1931 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE PLUIMVEEVEREENIGING „DE EENDRACHT" Zondag heerschte er den geheelen dag een gezellige drukte op de jubileumtentoonstel ling- De jury, bestaande uit de heeren E. Dam- stra, te Neede voor hoenders. Hamaker te Haarlem voor konijnen, A. C. M. Dolk te Voorburg voor sicrduiven en D. W. Molhuy- zen te Veur voor Postduiven, kende om. de volgende hoofdprijzen toe. Geldprijs voor het hoogste aantal punten der tentoonstelling aan J. H- v. d. Broeke te Haarlem. Gouden draagmedaille voor het hoogste aantal punten op 1 na aan W. G. Quax, te Haarlem, Geldprijs voor de fraaiste inzending hoen ders aan J. H. v. d. Broeke. Voor de fraaiste inzending krielhoenders 1. Geldprijs aan den heer J. H v. d. Broeke. 2. Beker W. G. Quax. Voor de fraaiste inzending konijnen: 1. Geldprijs W. G. Quax. 2. Beker: C. Rutte, te Haarlem. Luxe voorwerp voor het hoogste aantal le prijzen W. G. Quax. Voor hoenders (zware rassen, dubbele fcam) 1- Beker G. Neeskes, Heemstede. Enkele kam: Klokje, W. Spanjaard. Heem stede. Hoenders, lichte rassen. Beker: H. Mulder, Heemstede. Konijnen. Beker voor de fraaiste collectie groot ras, 1 kleur, l ras, W- G. Quax. Beker voor de fraaiste collectie groot ras 1 kleur, 1 ras W. G. de Groot, Heemstede. Sierduiven. 1. Geldprijs voor het hoogste aantal punten W. G. Quax, Haarlem. 2. Be ker: J. H. v. d. Broeke. Haarlem Beker voor de fraaiste collectie v~n 1 ras W. G. Quax, Haarlem. Postduiven. 1. Geldprijs voor het hoogste aantal punten J. H. v. d. Broeke, Haarlem, 2. Beker: W. Looyenga, Haarlem. IJMUIDEN SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 12 December: Ned., Meeuw, Stavanger. Ned., Almelo, Antwerpen. Ned., Bennekom, Londen. Noorsch, Borgholm, Londen. Ned., Orania, Buenos-Ayres. Ned., motiortjalk, Neerlandia, Londen. Zweedsch, Gustafberg, Transund. Ned., Ruurlo, Gothenburg. Ned., Algamendon, Valencia. Duitsch, Liessel Halm, Dantzig. Engelsch, Quickstep, Thyne. 13 December: Ned., Jasson, Antwerpen. Ned., motor, Cornelia, Southampton. Ned., Lingestroom, Londen. Engelsch, Tantalus, Hamburg. Engelsch, Merel, Londen. Ned., Rijnstroom, Hull. Ned., Kralingen, Riga. Zweedsch. Garni, Sundsfall. Ned.; Costa-Rica. Hamburg. Duitsch, Dalaslfven, Leningrad. Engelsch. Vernwooth, Immingham. Duitsch, Immel, Hamburg. Ned., Trito, Belfast. Zweedsch, Reg in, Wasa. Ned., Maasstroom, Leith. Vertrokken schepen. J1 December: Ned., Leto, Providence. 12 December: Italiaansch, Federico, Rotterdam. Ned., Rietfontein, Hamburg. Ned., Salland, Bremen. Duitsch, Astarte, Bremen. Ned., Trio, Rotterdam. Engelsch, Langwick, Leith. Engelsch, Gateshead, New-Castle. Zweedsch, Gondul, Malmö. Ned., Ajax, Hamburg. Engelsch, Mavis, Londen. Duitsch. Kurrmark, Rotterdam. Near., Perseus, Kopenhagen. Ned., Hontestroom, Londen. Engelsch, Dearne, Goole. Ned., Vechtstroom, Hull. Zweedsch, Emble, Rotterdam. 13 December: Fransch, Enseigne Maurice Prechae, Rot terdam. Ned., Willy, Goole. BLOEMENDAAL DE BEZUINIGING BIJ DE BLOEMEX- DAALSCIIE GEMEENTE-KWEEKERIJ. De afd. Overveen en omstreken van den Ned. R.K. Volksbond heeft zioh tot den ge meenteraad van Bloemend aal gewend met een adres, waarin het voorstel van B. en W., dat bij de begrooting aan de orde zal komen, om te bezuinigen op de afdeeling Plan tsoenen de tropische plantenafdeeling op te heffen, ten zeerste wordt betreurd. De arbeiders toch die nu eenmaal niet in de gelegenheid zijn, buitenlandsche reizen te maken, kunnen nu in de Bloemendiaalsche kassen ook de tro pische planten leeren kennen. Bovendien bezochten de kinderen in de laatste jaren onder deskundige leiding de kassen, hetgeen de liefde voor bloemen en planten zeer bevorderde. Adressanten verzoeken daarom niet tot op heffing van de tropische-plantenafdoeling der Bioemendaalsche Kweekerij over te gaan. HAARLEMMERMEER PERSONALIA Tot onderwijzeres aan de R.K. St. Joseph- school te Hoofddorp (hoofd de heer P. Heil- ker), is benoemd Mej. C. M. van Leeuwen al hier. AANRIJDING Een wielrijder, de 18-jarige C B. die^ Za terdagavond op den Hoofdweg in Haarlem mermeer links van den weg reed. wilde bij net e deren van een auto op het laatste oogêhLIik nog naar den anderen kant over steken. Hij werd door het motorrijtuig aan gereden en brak een arm. KIPPENDIEF AANGEHOUDEN In den nacht van Zaterdag op Zondag is een 24-jarig los werkman aangehouden, die in het bezit was van 7 öoode kippen en een haan, geborgen in zijn zakken en tusschen de voering van zijn jas. Hij bekende de die ren ontvreemd te hebben uit een hok. staan de op het erf van een woning op den Ring dijk van de Haarlemmermeer.. SUBSIDIES KAMER VAN KOOPHANDEL. Het Bureau van de Kamer van Koop handel alhier stelt voor een subsidie van 100 te verleenen aan de IJsbestrijdings- commissie van de Vereeniging Binnenscheep- vaartcongres te Utrecht en deel te nemen voor 200 in het waarborgfonds van het Vijfde Internationaal Congres voor Weten schappelijke Bedrijfsorganisatie te Amster dam in 1932. KAMER VAN KOOPHANDEL. De heer E. H. Krelage, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit district, die deel uitmaakte van den Raad van Bestuur der Nederlandsche organisatie der Interna tionale Kamer van Koophandel, bedankte voor deze functie, in verband met zijn aan staand aftreden. Aan de Kamer van Koophandel te Tilburg werd verzocht de daardoor ontstane vacature te vervullen GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Bureau van Politie, Smedestraat 9, auto slinger, bonboekje en autobanden, hand schoen, sleutels en signaalfluit; Van Schalk, Van Rechterenstraat 3, aktentasch rn.i.; Aaf- jes, Elzenplein 43. étui m.i.; Kennel Haerlcm, Regentesselaan 22. hond en 2 katten: Blijker Linschotenstraat 5 zw., motorhandschoen; A. Neevings, Nachtegaalstraat 14. koffer m.i.; Reibcr. Jan Steenstraat 69,. nummerplaat; Van Donselaar. Eendrachtstraat 19. porte- monnaie m.i.; Van Niel, Gaelstraat 43, por- temonnaie; niVk. Rijksstraatweg 104. porte- monnaie m.i.; Scholten, Zijlstraat 86. pet; Dweelaart, Oranjestraat 86 zw.. rozenkrans: v. d. Veen. Bantamstraat 16, ring: De Mooij, Allanstraat 66, sierspeld Koorenblik. Jansweg 21 schort; Van Haar, Kleverpark 204, sleu tels; Openbaar slachthuis 150, schaap; J. Provoost, Heerensingel 3 rd.. sjaal; Van Musscher, Iepenstraat 15, vulpenhouder; Leppens, Zijlweg 118, zweep. UIT DE PERS. De historie van het zendtijdbcsluit. DeNieuweRotterdamsche Cou rant commenteert de tegenspraken van de voorzitters van NC.R.V. en K.R.O.. gepu bliceerd in de Standaard en De Tijd tegen de publicaties van de A.V.R.O. over de tot stand koming van het zendtijdbesluit, aldus: „Het ergerlijke van deze tegenspraken is niet alleen, dat zij niets tegenspreken (zooals zij voorgeven te doen), maar dat op het punt, waarop de verklaring van den K.R.O. dien schijn wel wekt, deze ver klaring in strijd is met die van bondge noot van der Dgure. Immers bondgenoot Van der Deure be vestigt de niededeeling van de Radio- Bode (op grond van den door haar over- gelegden brief van de heeren van der Deure en Perquin), dat de N.C.R.V. en KRO. zich tot den minister hadden ge wend met het verzoek om een onderhoud, bevestigt voorts, dat dit onderhoud heeft plaats gehad met den voorzitter der N.C. R.V. mr. van der Deure, en deelt nog mede, dat in samenvatting van dat on derhoud door N.C.R.V. en K.R.O. de be zwaren tegen het advies van den Radio- raad en de motieven der beide vereenl- gingen schriftelijk aan den minister zijn toegezonden. De directie van den K.R.O. (voorzitter: pater Perquin) beweert daarentegen, dat hoewel de voorzitter der N.C.R.V., de heer Van der Deure, naar den minister is ge weest om hem de bezwaren van de recht- sche radiogroepen tegen het advies van den Radioraad kenbaar te maken, de rol van pater Perquin in deze zaak zich alleen beperkt heeft tot een medeonderteeke- ning van den brief aan den minister (de zgn. „samenvatting"). De heeren moeten zich nu maar over wat de waarheid is met elkaar verstaan en daarbij hun waarheidlievend „christelijk" geweten eens laten spreken. Voor een dergelijk tête-a-tête is meer stof. De heer van der Deure verklaart, dat er over het toezenden van de „samenvat ting" van het onderhoud met den minis ter, met dezen geen afspraak is geweest. De directie van den KR.O. verklaart, dat de minister den heer van der Dcurc ver zocht. heeft, zijn mondelinge bezwaren schriftelijk aan hem op te zenden „en zijn gedachten over de zendtijdverdceling op papier te plaatsen" (wat op nog meer dan een samenvatting lijkt). Is dit soms geen afspraak? Wat moet men van de betrouwbaarheid van dergelijke verklaringen van N.C.R.V. en K.R.O.. die reeds met elkaar in flagranten strijd zijn en voor welker on waarschijnlijkheid men dus nog niet eens een beroep behoeft te doen op het door de Radiobode gepubliceerde stuk. den ken? In welk licht komen deze leiders nu voor het Nederlandsche volk te staan? Vermakelijk is het nog, dat Pater Per quin in zijn hiervoren opgenomen ver klaring in De Tijd schrijft, dat het dictaat van N.C.R.V. en K.R.O. het advies van den Radioraad „in groote lijnen volgt". Immers, zoo laat hij er op volgen, ..er wordt alleen een kleine wijziging ge bracht in de percentages". Maar daarom ging het juist! De rechtsche groepen werden ook niet, zooals hij verder schrijft, „bij de linker achter gesteld". Hij bedoelt: bij de A.V.R.O., want de kerkelijke vereenigin- gen hadden juist meer zendtijd dan de s.-d. V.A.R.A.. en het is alleen hun doel geweest, aan de V.A.R.A. zendtijd te geven ten koste van de algemeene vereeniging de A.V.R.O.. aan welke steeds een liberale kleur werd opgedrongen. Het is eer. frissche zaak! Hierbij zal het moeilijk kunnen blij yen". DE PAN-EUROPA-BEWEGING IN NED. VEREEN. VAN SPOOR- EN ONS LAND. TRAMWEGPERSONEEL. Een lezing van prof. dr. L. J. van Holk. ALLEN DIENEN AAN VERWEZENLIJKING TE WERKEN. DE N. V. V.-DELEGATIE IN INDIï. (Van onzen Haagschen correspondent.) Richard Nicolaus graaf von Coudenhove- Kalergi werd in 1894 tc Tokio geboren. Hij is de stichter en de leider der Pan-Europabe- weging en de enthousiaste bevorderaar der Pan-Europagedachten. Sommige menschen zijn, als graaf Couden- hove, door hun oorsprong voorbeschikt voor dergelijke, de Staten vereenigende en tot sa menwerking opvoerende bewegingen. Immers Coudenhove-Kalergi het. geslacht nam oorsprong in wat thans Belgie is werd te Tokio geboren als zoon van den Oostenrijk- schen diplomaat Heinrich, graaf Coudenhove Kalergi, die als legatie-secretaris in het hu welijk was getreden met een Japansche vrouw Mitsu Aoyahma. Niet alleen heeft de stichter der Pan-Europa-beweging een Ja pansche tot moeder, bovendien een Griek se he, uit het Kretische geslacht der Kalergi tot grootmoeder. Een cosmopoliet is graaf Coudenhove-Kalergi dus wel. Graaf Cou- den hove die een groot werk wijdde aan zijn denkbeelden bedoelt en propa geert de politiek-economische aaneensluiting van Europa tot verzekering van den vrede, de vrijheid (door een defensieven bond) en de gelijke rechten van de nationaliteiten, de erkenning voorts van de rechten der minder heden en een welgeordende economische toekomst voor de Europeesche volkeren door een gesloten, algemeen werkende tolunie. Uit het woord „Pan-Europa" gevoelt men reeds, dat Coudenhove gedacht heeft aan een Europeesche politieke eenheid en een Euro peesche economische eenheid, zooals een der gelijke bedoeling elders tot uiting komt in het woord „Pan-Amerika", en in b.v. de Pan-Hel- leensche idealen uit de oudheid. Coudenhove bedoelt dus te brengen, op grond van ethi sche drijfkrachten, de Vereenigde Staten van Europa. Hij zoekt de ethische noodzaak dier samenvoeging duidelijk te maken en te pro- pageeren. als eerste doel. Als kern van de toekomstige vereeniging van staten beschouwt Coudenhove het vaste land van Europa zonder Sovjet-Rusland en Turkije, wei echter met bijvoeging van de ko loniën der Europeesche volkeren. De e.v. aan sluiting van groot-Brittannië wil hij overla ten aan de ontwikkeling der dingen. De medestanders van Coudenhove-Kalergi zijn georganiseerd in de ,Pan-Europeesche Unie", die zich volgens do staten in autono me secties heeft onderverdeeld en door een centralen raad wordt geleid, samengesteld door de presidenten van alle secties. Presi dent van dien raad is graaf Coudenhove. eere president is Briand. Pan-Europa-congressen worden regelmatig gehouden. Het eerste vond plaats in 1926 te Weenen. Het. is niet onbegiüjpelijk, dat Briand eere president is. Immers ook deze heeft helaas ziet hij zijn ideaal thans verder wegwijken aan ooit en de woorden, waarmee hij zijn vriend Loucheur heeft uitgeluid, getuigen van moeheid wegens verloren illusies im mers ook Briand heeft gepleit en gewerkt voor een Europeeschen Statenbond. Briand wilde als bouwstof de Volkenbond gebruiken, m.a.w. Briand als staatsman wenscht iets op politicken grondslag te bereiken, graaf Cou denhove-Kalergi daarentegen poogt de een heid te bewerken door oen meer algemeene omzetting van de geesten door een zedelijk motief wordt hij geleid en wil hij de volken beïnvloeden. Welnu dat zedelijk motief is ook sterk naar voren getreden op een vergadering, deze week in het Haagschc hotel de Witte - brug, alwaar de onlangs benoemde theologi sche hoogleeraar te Leiden, Prof. Dr. L. J. van Holk. een rede heeft gehouden ten bate van de Pan-Europa-beweging, een rede, waar van het doel was niet alleen propaganda te maken voor de gedachte van graaf Couden hove-Kalergi, maar ook die propaganda te organiseeren. Er werd een aanvang gemaakt met de werkzaamheden eener Nederlandsche ver eeniging ter propageering van de Europee sche samenwerking. Jammer genoeg was er voor deze idee werk zaamheden niet zoo heel veel belangstelling. Echter de vereeniging begint haar werk pas. Haar eerste doel zal dus moeten zijn be langstelling te wekken. Dr. van Holk zette de bedoeling der Ne derlandsche vereeniging uiteen, om ook hier in de leidende kringen der samenleving de idee van een verecnigd-Europa ingang te doen vinden. Pan-Europa ziet hij als een nieuw Europa, een Europa, waarin een nieu we geest heerscht, maatschappelijk en reli gieus. die de kracht hoeft het oude Europa weer op te heffen uit het verval van het oogenblik. Het verval van het oogenblik zag Prof. van Holk tot uitdrukking komen in politieke ver houdingen zonder reeëlen grondslag, wijl bet nationale daarin te veel overheerscht en het ecumenische te weinig. Het verval zag hij ook tot uitdrukking komen in het economische leven Daar een ongebreidelde productie- en tarievenpolitiek, evenzeer eenzijdig natio naal ingesteld, terwijl alles in het economi sche leven, in de behoeften-voorziening, naar in ternationaliteit drijven moet. daarmede evenzeer de beste en de meest redelijke goe- derenverdeeling brengende. Ook in deze din gen ziet Prof. van Holk een overschatting van het individualisme, waaruit nooit Iets goeds nog groeien kon. Pan-Europa wil iets anders, wil doen leven op alle gebied uit een gemeenschappelijk ideaal, één bezielend ideaal, waarin het na tionalisme en het intellect als overheer- schende gedachten niet meer worden geëerd Prof. van Holk meent, dat voor een welsla gen van de Pan-Europa-gedachtc een beroep kan en moet worden gedaan op de oude christelijke grondslagen, op de ecumenische strevingen, op den universalistischen geest. Dien geest wil Pan-Eurpa bevorderen zei Dr. van Holk. En overal invloed oefenen, in de diplomatie ook. In de besprekingen tus schen de Staten. Alleen welgezinde menschen moeten gezocht worden voor het voeren van onderhandelingen, mannen als Mr. Loder. De industrieelen moeten bewerkt worden. De ar beiders evenzeer. In alle kringen kortom moe ten de welgezinden worden gezocht en gevon den, voor den nieuwen bouw van heel Europa. Die taak r.u wil voor ons land de nieuwe vereeniging tot propageering der Europeesche samenwerking, welke Woensdag haar taak aanving, volvoeren. INFORMATIEKOERSEN Londen 3.43—«.55. Parijs 9 67—9.75. Berlijn 58.6c58.90. Brussel 34.35—34.52 1 2. Zurich 48 7 1 248.25. Rome 12.65—12 85, New York 2.48 1,16—2.48 3 4. Vrijdagavond hield de afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging in het Bronge bouw een buitengewone ledenvergadering, waar de heer P. Moltmaker sprak over zijn reisindrukken en de beteekenis van de N. V. V. Delegatie naar Indië. Spreker begon zijn causerie met een klein overzicht der feiten en besluiten, welke aan de reis vooraf gingen. Op de reis is veel cri- tiek uitgeoefend, ook in de eigen organisatie, doch alles is zonder eenigen grond gebleken. Direct is in Indië begonnen met het doel der reis. De gegevens, verzameld bij de De partementen en andere bestuursinstellingen zijn aan de werkelijkheid getoetst. Talrijke vergaderingen en congressen op vele plaat sen, gepaard met lange en vermoeiende rei zen, zijn gehouden en steeds met de beste resultaten. Overal en met verschillende vak bonden werden connecties aangeknoopt, waarvan bijna In alle gevallen het resultaat was, dat aansluiting bij I V. V. en I. T. F. volgde. Op deze wijze is het onmiddellijk contact met dc Indische vakbeweging ge legd en ls de reis van de delegatie geheel geslaagd. Spr. hekelde scherp wat hij noemde het minderwaardig geschrijf over de delegatie in de Indische pers. Vele cultures en ondernemingen werden bezocht. Spr. teekende de slechte levens voorwaarden op plantages en in fabrieken en de totale rechteloosheid der arbeiders. Van communisme heeft spr. in Indië bit ter weinig bespeurd. Wel tracht men van e'k verzet der arbeiders een „communistisch relletje" te maken en zet men b.v. de lei ders van een staking in de gevangenis. Spr. vertelde van zijn bezoek in de ge vangenis aan Soekarno en andere politieke gevangenen. Door het optreden der Delega tie is voor Soekarno en anderen de vrijheid verkregen. Alles met elkander is de reis een groot succes geweest. Tusschen de vakbeweging in Nederland en Indonesië zijn banden ge'egd die voor de toekomst van onschatbare waar de zullen blijken. Het contact moet echter bewaard blijven om dc Indonesische bewe ging in haar moeitevollen strijd zoo krach tig mogelijk tc steunen. HULP AAN WERKLOOZEN. MAATREGELEN DER COÖPERATIE „DE EENDRACHT'. Het. bestuur van de Coöperatie „De Een dracht" deelde ons mede. dat de vereeniging een hulpfonds heeft, welk fonds geheel ls gevormd uit vrijwillige bijdragen der leden bij de dividend-uitkeeringen, waarvan de be palingen het mogelijk maken, aan de gezin nen van werklooze leden tot een maximum van 13 weken per kalenderjaar, vrij brood en kruidenierswaren te verstrekken. Het aantal aanvragen heeft dit jaar een record bereikt en vele leden zijn daardoor reeds weken ach tereen geholpen. Ook zal deze vereeniging gezamenlijk met de Coöperatieve Groothandelsvereeniging „De Handelskamer", tusschen Kerstmis en Nieuwejaar. een pakket levensmiddelen, be staande uit 15 artikelen, ter waarde van on geveer f 3.50 gratis aan do werklooze leden, die zich daarvoor aanmelden, verstrekken. Alhoewel de financieelc toestand van het Hulpfonds het nog geruimen tijd mogelijk maakt, aan de aanvragen om vrij brood en kruidenierswaren te voldoen, zal het Be stuur nog nader overwegen, welke verdere bijzondere maatregelen eventueel voor haar werklooze leden zullen moeten worden ge troffen. BEZUINIGING OP ONDERWIS- GEBIED. OPHEFFING VAN SCHOOL No. 9. Met aanvang van den loopenden cursus, (25 Augustus j.l.), zijn de drie nog resteeren- de klassen van school 9 (Tempelierstraat) in klasse-verband ondergebracht in eenige niet in gebruik zijnde lokalen van het schoolge bouw aan het Leidschcplein No. 36 (Zuid zijde). De drie klassen (t.w. de vijfde, de zesde en de zevendei tellen thans onderscheidenlijk 15, 20 en 13 leerlingen. De gelijknamige klassen van de scholen Nos. 7 en 8. in datzelfde schoolgebouw, heb ben een getalsterkte, respectievelijk van 27, 24 en 26 en van 21, 20 en 19 leerlingen. De drie genoemde scholen hebben alzoo ln totaal voor dc vijfde klassen 63. voor de zesde klassen 65 en voor de zevende klassen 58 leer lingen; voor zooveel mogelijk zullen de leer lingen van School No. 9 geplaatst worden aan School No. 8. Het is duidelijk dat, bij samenvoeging dier leerlingen, met 6 (inplaats van met 9> klas sen kan worden volstaan, zonder de in do praktijk gestelde maxima van 36 voor de vijf de. 32 voor de zesde en zevende klassen te overschrijden. Evenzoo kunnen zonder ernstig bezwaar de 13 leerlingen vormende dc 7e klasse van de van Zeggelenschool (School No. 41. Allard Piersonstraat 25' gevoegd worden bij de 20 leerlingen van School No. 14 (Haarlemmer- liedestraat). De opheffing van School 9 (Lcidschepleln) zal het daaraan verbonden onderwijzend per soneel doen vrijkomen, doch op-wachtgeld stelling vloeit daaruit niet voort, omdat over plaatsing naar andere gemeente-scholen kan geschieden. Ook de toevoeging van de 7e klasse van School 41 aan School No. 14 maakt over plaatsing van den onderwijzer dier klasse noodzakelijk. Omtrent deze overplaatsingen zullen B. en W. een nader voorstel doen, waarbij dan tevens voorzien kan worden in de vacature van Hoofd, welke nog steeds aan School No. 2 (Nassaulaan) bestaat. LUCHTVAARTBERICHTEN Leeuwerik 13 Dcc. 15.43 uur te Cairo. Amsterdam n. Batavia. Raaf 13 Dec. 13.25 uur te Medan. Amster dam n. Batavia. V a 1 k 13 DeCy 16.51 uur te Calcutta. Batavia n. A dam. Te Bangkok dc post van de Ooie vaar aan boord genomen. Totale post thans 580 K.G. Raaf 14 Dec. 16.05 uur te Bandoeng van Amsterdam. SPEELTUINVEREENÏGÏNG „HET OOSTERKWARTIER". HET NIEUWE CLUBHUIS GEOPEND. Zaterdagmiddag is een langverwachte wensch van de Speeltuinvereeniging ..Het Oosterkwartier" in vervulling gegaan: de opening van het nieuwe clubhuls. Het zal onzen lezers bekend zijn, dat het vroegere gebouw aan den Papentorenvest bestuur en leden van de speel:uinvereeniging feitelijk nooit veldoening heeft geschonken. Weliswaar was er in dat. voormalige school gebouw veel ruimte, de eerste vereischten een intieme omgeving en een practische inrich ting kon men er tevergeefsch zoeken. Er is hard gewerkt om het geld voor een nieuw clubhuis bijeen te brengen en.... men Ls geslaagd! Het clubhuls aan de Zomervaart mag ge zien worden. Er zijn verscheidene gezellige lokaaltjes, waar de zoo nuttige handenarbeid op de onschoolsche samenkomsten door de Jeugd beoefend wordt, er is een mooie groote zaal voor uitvoeringen, bijeenkomsten, enz. en liet. geheel heeft men in frissche en fleu rige tinten gezet. De groote ramen geven het uitzicht op het prachtige speelterrein van de vereeniging en zorgen tevens voor een zee van licht in de lokaliteiten. Do architect, de hecï A. M. J Sevenhuysen, heeft van dit club huis inderdaad iets heel geslaagds weten te maken. De officieele opening geschiedde des mid dags omstreeks kwart over drie. in tegen woordigheid van verscheidene afgevaardig den van zustervereenigingen alsmede een groot aantal leden. De burgemeester en de wethouders mr Gerritsz en de heer Rooden- burg hadden bericht van verhindering ge zonden. In zijn openingswoord noemde de heer B. Ter na at. het een voor hem en zijn mede bestuurders, heuglijk feit, dat het oogenblik der officieele ingebruikneming aangebroken was. HU schetste de moeilijkheden, waarme de men te kampen had om de benoodigde gelden bUeen te brengen (want het ging bij dubbeltjes en centen). Mede dank zij de sa menwerking met de leden is het. doe! bereikt. Spreker hoopte, dat „Het Oosterkwartier" op den ingeslagen weg mocht voortgaan, in het belang van de jeugd. Daarna sprak de heer J. J. C. Ophuysen, voorzitter van de commissie „gebouw", die zeide, dat met de overdracht van dit club huis aan het bestuur een zijner vurigste wenschen in vervulling was gegaan. Spreker bracht een woord van hartelijken dank aan den architect en den aannemer, aan de speel tuinvrienden en speëltulnvriendinnen voor hun prestaties cn eindigde met het aanbie den van zijn gelukwenschen aan het. bestuur. De heer H. L. Warnier, inspecteur bij de Lichamelijke Opvoeding, constateerde, dat het nieuwe clubhuis ln een behoefte voor ziet. Ieder mensch heeft behoefte aan een plekje, waar hy rustig kan arbeiden en dat het bestuur dit ideaal hoog gehouden heeft, valt te roemen. Alle factoren zijn in dit ge bouw aanwezig om het gewenschte resultaat te bereiken. Spreker bood het bestuur zqn welgemeende gelukwenschen aan. Namens de Nederlandsche Unie van Speel- tuinorganlsaties in Nederland voerde de heer Jansen het woord. Hij merkte op. dat er slechts weinig speeltuinvereenigingcn ln den lande zUn. die zich in het bezit van een ver- eenigingsgebouw mogen verheugen. Spreker uitte den wensch, dat „Het Oosterkwartier" met haar nuttigen handenarbeid veel succes bij de rijpere jeugd mocht hebben. De heer W Klaren, voorzitter van den Bond van Kennemer Speeltuinverenigingen wierp een terugblik op de herkomst van den speeltuin en teekende het enorme verschil tusschen het gebouw aan den Papen toren- vest cn de Zomervaart. In dezen tUö van verwildering, aldus spreker, is de speeltuin meer dan ooit noodzakelijk. HU deed een ern stig beroep op de aanwezigen om het jeugd werk te steunen, in het bUzondcr dat van „Het Oosterkwartier". De heer Dankbaar feliciteerde het bestuur namens de Bioemendaalsche Specltuinvcr- eeniging. De heer Wiegmink, sprekende namens dc speeltuin vereeniging „Meerlebosch" tc Haar lem-Noord noemde het nieuwe gebouw een monument van het jeugdwerk. Het is nu zaak om het leven in de vereeniging gaande te houden. De heer Van de Gevel, voorzitter van do speeltuinvereniging „Flora" bood daarna zijn gelukwenschen aan en deelde mede. dat ook ..Flora" een actie voor een beter gebouw zal beginnen. De vereeniging „Kindervreugd" bleef even min mot felicitaties achter. Het lid. mevr. Bakker, sprak het bestuur op rijm toe. terwijl mevr. Hartman namens den Raad van beheér de vereeniging een eiectrische klok aanbood. De heer Ophuysen overhandigde het bestuur een door hem ge maakt gedicht, door zUn echtgcnootc in ge borduurde letters uitgevoerd en ingelijst. Do heer Pieterman schonk het bestuur ver volgens een fraaie foto van de korfbalclub. De laatste spreker was de heer J. Felix, die namens de commissie speeltuinwerk van de R.-K. Vereeniging voor groote gezinnen eeni ge hartelUJce woorden sprak. Nog zU vermeld, dat verscheidene bloem stukken waren gezonden cn hot bestuur van het Jeugdfanfarecorps. dat zijn medewerking aan dezen middag verleende, oen ets in ont vangst had te nemen. Nadat ververschlngen waren rondgediend, maakten dc aanwezigen een rondgang door het gebouw. HET ENGELSCHE INVOER RECHT OP SNIJBLOEMEN. VOOR DE BOLLENSTREEK NIET FNUIKEND? Naar de Maasbode verneemt bestaat er kans dat Engeland de snUbloc-men zal belas ten met 6 pence per lb., terwUl de bloembol len met 1 penny per Engelsch pond worden belast. Wanneer dat inderdaad zoo Ls. kan de bollenstreek zeer tevreden zUn. BU dc arti kelen tulpen, crocussen, etc. speelt deze belas ting geen groote rol. Zij zUn licht in gewicht en bovendien op het oogenblik zeer laag in prijs. De hyacinthen worden zwaarder ge troffen. terwijl de belasting op narcissen naar verhouding het zwaarst drukt. Dit laatste omdat in Engeland vrU uitgebreide Narcis- senculturcs voorkomen. De handel in snUbloemen. met als centra Rijn burg en het Westland, wordt echter veel zwaarder getroffen door het recht van 6 pence per lb.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7