Murnau's laatste film. BUITENLAND. Amerika en de wereldcrisis. België. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 17 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD. Von Hindenburg schrijft een brief aan Hoover. Dringende hulp noodzakelijk. Hoover's moei lijkheden en Frankrijk's verzet. Stimson en Mills verdedigen Hoover's moratorium. Geen moratorium zou ineenstorting van Duitschland beteekend hebben. Een catastrophe zou on herstelbare internationale schade aangebracht hebben. Het gevaar eener revolutie. Waar schijnlijk zal het moratorium deze week nog worden goedgekeurd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Von Hindenburg. Rijkspresident Von Hindenibuirg heeft zich persoonlijk tot Hoover gewend met een brief waarvan de belangrijkste passages als volgt hiiden „De nood van het Duitsche volk, die zijn hoogtepunt heeft bereikt, dwingt mij tot den ongewonen stap an ij persoonlijk 'tot u te richten. Het Duitsche volk heeft jarenlang de zwaarste tijden van nood doorgemaakt, welke in den vorigen winter een toppunt bereikten. Het economische herstel dat men in het voorjaar van dit jaar had verwacht, is ndet gekomen. Ik heb derhalve thans stappen gedaan, op grond van de buitengewone bevoegdheden die de Duitsche grondwet mij verleent, om de doorvoering van de dringendste noodzakelijkheden, waartegenover de re geering zich geplaatst ziet, te beveiligen. Gelijk de ontwikkeling van de laatste dagen toont, ontbreekt hot in de geheel e wereld aan vertrounwen in de capaciteit van het Duitsche economische systeem om onder de tegenwoordige lasten verder te werken. De arbciüswil en de discipline van het Duitsche volk rechtvaardigen het vertrouwen in de striote nakoming van de groote particuliere schuldverplichtin gen uit leeningen, waarmede Dudtsohland is belast. Om echter zijn weg in het leven der volkeren voort te kunnen zetten, en het vertrouwen van de wereld in de be- talingscapaciteit van Duitschland te handhaven, heeft Duitschland dringend hulp noodig. Deze hulp moet onmiddellijk komen, wanneer wij een ernstig ongeluk voor ons en anderen willen vermijden. Het Duit sche volk moet verder de mogelijkheid hebben om onder dragelijke levensvoor waarden te werken. Gij, mijnheer de pre sident, als vertegenwoordiger van het groote Amerikaansche volk, zij.t in staat de stappen .te nemen, waardoor een on middellijke verandering van den toestand, die op het oogenblik voor Duitschland en de overige wereld dreigend is, tot stand gebracht kan worden". Niemand zal durven beweren, dat Von Hindenburg^ geste ijdel vertoon is. Zijn woor den zijn maar al te waar, de pogingen van Fransche zijde ondernomen, om het tegen deel te bewijzen ten spijt! Hoover ontvangt Stimson. deze brief echter niet op een wat men noemt psychologisch gunstig oogenblik. Hij heeft in eigen land veel meer bestrij ding tengevolge van het Hoover moratorium ondervonden, dan verwacht werd, en al kan de scherpe critiek geen afbreuk doen aan het eindresultaat de gevolgen van de aanvallen op Hoover's beleid li ebben de stem ming van de Amerikaansche publieke opinie geenszins gunstig beïnvloed. Ook de verdedigers van het moratorium zijn echter thans aan het woord geweest. In de werkcommissïe va» het Huis van Afgevaardigden heeft Staatssecretaris Stim son het Hooverjaar verdedigd, waardoor, zoo zeide hij. de ineenstorting van Duitschland en een gelijktijdige financieele paniek over de geheele wereld is verhinderd. „Zonder het moratorium zouden wellicht alle crediteuren van de Vereenigde Staten hun betalingen ge staakt hebben". Het was niet juist dat de Vereenigde Staten door het Hooverpian aan te nemen een grooter offer zouden brengen dan de anderen. Het was verder onjuist cat de crediteuren der Vereenigde Staten de uit breiding van het moratorium ook voor na 1932 zouden voorstellen. Ook was het niet juist dat de Amerikaansche regeering de toestemming van het congres noodig zou hebben voer vreemde leeningen. Stimson zeide voorts dat Duitschland tot het jaar 1929 afhankelijk is geweest van buitenlandsche leeningen. Thans is het op zijn buitenlandse hen handel aangewezen. „Een gezond Duitschland is het beste bol werk tegen onzekerheid en communisme. Een ineenstorting van het Duitsche Rijk zou ern stige gevolgen hebben voor de financieele stel sel van alle groote landen, met inbegrip van de Vereenigde Staten. Een Duitsche revolutie zou alle verplichtingen vernietigen. Het Hooverjaar is gerechtvaardigd, omdat het crediteuren de gelegenheid geeft zich te hers teilen". Na Stimson heeft de enderstaatssecretaris van financiën Mills opnieuw het woord ge voerd. Hij zeide eveneens dat het Hoover- vacantiejaar noodzakelijk is geweest om een catastrofe te vermijden Mills zeide verder, dat een weigering van het Congres om het moratorium te ratifi- ceeren, onherstelbaar de reputatie der Ver eenigde Staten zou schaden. ..Laat ons, zoo zeide hij. niet onze pant- srschepen zenden om de bedragen te innen, die de debiteurstaten ons schuldig zijn. Laa, ons rekenen op moreele beginselen". Zwitserland. Bespreking over plaats der regeeringsconferentie. Uit Bazel wordt aan het Handelsblad be treffende de deskundigenconferentie gemeld: Van verschillende zijden is er op gewezen, dat het nog niet vast staat, dat de regee ringsconferentie reeds 15 Januari zal begin nen en te Brussel gehouden zal worden. Eenige gedelegeerden gaven de voorkeur aan een ander denkbeeld, nl. om ook de re geringsconferentie te Bazel te doen plaats vinden, of. te Lausanne in verband met de aanwezigheid van vele ministers van buiten landsche zaken tezelfdertijd te Genève ter gelegenheid van de ontwapeningsconferentie, waardoor gemakkelijk met hen voeling geno men zou kunnen worden. De onder-commissie voor de statistiek, heeft haar rapport vastgesteld. Daarin wordt o.a. verklaard, dat de Duitsche betalingsba lans een deficit van 1.300.000.000 Mark aan wijst. De commissie is voorts, zooals reeds als waar schijnlijk was aangenomen, tot de erkente nis gekomen, dat het onmogelijk is de Duit sche credieten in Nederland, Zwitserland, Amerika en andere landen nauwkeurig te schatten doch dat deze credieten in het bui tenland in elk geval meer dan 8 500.000.000 Mark bedragen, meent zij echter wel als vast staand te mogen aannemen. Overeenstemming bereikt? Men telefoneerde aan het Handelsblad: Een Fransch-Duitsch compromis schijnt verkregen te zijn. Van Fransche zijde verluidde, dat over de strekking van het rapport der Bazelsche deskundigencommissie reeds overeenstem ming tusschen Frankrijk en Duitschland zou zijn verkregen. De Fransche gedelegeerde Rist en de Duitsche gedelegeerde Melchior zouden beiden hun toestemming hebben ge geven tot het compromisplan. Dit behelst dat het rapport der deskundigen wel reeds verklaren zal, dat de financieele toestand van Duitschland het niet mogelijk maakt, in de Duitsche begrooting voor 1932,33 gelden op te nemen voor de betaling der onvoorwaar delijke annuiteit, zoodat deze quaestie ge heel open zal blijven en de toekomstige re geeringsconferentie hieromtrent geenerlei advies van de deskundigencommissie zal ont vangen, doch uitsluitend materiaal zal aan treffen omtrent den toestand van Duitsch land cn de oorzaken, die tot Duitschlands financieele moeilijkheten hebben geleid. Duitschland. INGEZONDEN lUEDEDEET.TNGEN. a GO Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 - TEL. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN Verlenging der Stillhalte conferentie? De besprekingen van de z.gn. „Stillhaltc"- commissie in Berlijn schijnen, aldus het. Han delsblad. slechts zeer langzaam te vorderen. Volgens de B.B.C. gaat het om de belangen van 120.000 schuldeischers, die van Duitsch land ongeveer 5 3 4 milliard te vorderen heb ben. waarvan 3.400.000.000 komt voor reke ning van '28 van de grootste banken ter we reld. Het blad meent, dat het wel op een voor- loopige verlenging van de „Stillhalte"-com- missie zal uitioopen. De commissie zal waar schijnlijk ook nog na Nieuwjaar bijeen zijn en de besprekingen gedurende de Kerstdagen afbreken. Daarentegen schrijft de „Evening Stand ard", volgens een bericht uit Londen, dat de Amerikanen naar het schijnt zeer weinig ge neigd schijnen toe te stemmen in een verlen ging van de handelscredieten. Amerika. Zal het moratorium waar schijnlijk nog deze week goedgekeurd worden? WASHINGTON, 10 Dec. (V. D.) Presi- dent Hoover heeft talrijke partijleiders uit- genoodigd tot een conferentie in het Witte Huis. Hierbij deed Hoover een beroep op hen betreffende een zoo spoedig mogelijke afhan deling van de moratorium voorstellen. De leider van de republikeinsche partij, Snell. antwoordde den president, dat het. mo ratorium waarschijnlijk nog deze week zal worden aangenomen. Frankrijk kon veet meer betalen WASHINGTON. 16 December (Reuter). Bij de debatten over het Hoover-moratorium in den Senaat verklaarde senator Reed uit Pennsylvanië, dat hij een krachtig tegenstan der is van de door Mellon voorgestelde her oprichting der oorlogsschuldencommissie het. geen groote verwondering wekte, gezien de langdurige vriendschap, die tusschen Mellon en Reed heeft bestaan. Senator Reed toonde zich daardoor zeer verbitterd ten opzichte van de Internationale bankiers. Met betrekking tot de met, Frankrijk gesloten overeenkomst inzake de oorlogsschulden zeide Reed. dat Amerika en Engeland hier een zeer nadcelige zaak hebben gedaan want na een afsluiten van de overeenkomst zag men dat Frankrijk in staat was om veel meer te betalen, dan men gedacht had. Senator Reed besloot zijn verklaring met te zeggen, dat Amerika er niet aan moet denken om de schuldenkwestie te herzien. Een schrijven van Bruening aan de S. D. A. P. BERLIJN, 16 Dec. (V. D.1 In een gemeen schappelijke zitting van den sociaal-demccra- tischen partijraad met den raad van den al- gemeenen Duitschen vakvereenigingsbond, waar de noodverordening besproken werd. is, door dr. Freitscheid, een brief voorgelezen, waarin rijkskanselier Brüning antwoordt op de voorstellen van den soc. dem. partijvoor zitter Wels over de gelijktijdigheid van de loonsverlagingen en prijsdalingen in de nood verordening. In dezen brief zegt rijkskanse lier Brüning o.a.: Het verband tusschen loonen en prijzen blijft natuurlijk ook in de toekomst bestaan. Wanneer thans nog niet te overziene gebeur tenissen intreden en de betrekking tusschen loonen en prijzen wezenlijk zouden verande ren, zou een nieuwe toestand ontstaan. Juist om een ondragelijke verschrompeling van de koopkracht van het Duitsche volk te vermij den zal de regeering het als haar voornaamste plicht beschouwen er op te letten, dat de hui dige stand van loonen cn salarissen alleen bij een overeenkomstig gehouden stand van alle prijzen kan worden gehandhaafd. Oostenrijk. Handgranatendepot bij een burgemeester. WEENEN. 16 Dcc. (V. D.) Naar uit Voits- berg (Stiermarken) gemeld wordt, had lieden avond tegelijk met een nationaal-socialLsti- sche vergadering een sociaal-democratische plaats. Tijdens deze vergaderingen werd b»- kend. dat in het bureau van den Burge meester de gemeente heeft een socialisti sche meerderheid ontplofbare stoffen wa ren verborgen. De gendarmerie drong het bureau binnen en legde beslag op 200 hand granaten. Toen dit feit in de sociaal-democra tische vergadering bekend werd. snelden de aanwezigen naar het bureau van den burge meerster. waar zich een heftig gevecht ont wikkelde. Ernstige botsingen tusschen Vlaamsche en Waalsche studenten. BRUSSEL. 16 Dec. (V. D.) In den nacht op Woensdag is het te Leuven opnieuw tot ernstige botsingen gekomen tusschen Vlaam sche en Waalsche studenten waarbij verschei dene personen ernstig werden gewond. Hut is de gendarmerie ten slotte gelukt de orde te herstellen. Mutatie in het ministerie? BRUSSEL. 16 Dec. (V. D Vermoedelijk zal de heer Léon Dens, minister van Oorlog ontslag nemen aangezien eerstdaags de toe lage aan de reeders in de Kamer aan de orde zal komen. De heer Dens is n.l. zelf reeder. China. Tsjang Kai Sjek zich toch niet teruggetrokken SJANGHAI. 16 Dec. (V. DOver de prc- scidentswisseling wordt van Chineesche zijde een officieele mededeeling verspreid waarin om. gezegd wordt dat president Tsjang Kai Sjek als president van de Nationale regeering. als voorzitter van den Executieven Raad en als opperbevelhebber van leger en vloot en de luchtstrijdkrachten is afgetreden. Onmiddellijk na he taftreden werd Linsen benoemd tot president van de Nationale regeering cn Tsjang Kal Sjek tot voorzitter van de Executieve. Engeland. Ontwerp voor een wereld geldstelsel. LONDEN, 16 Dec. (Reuter). De bekende deskundige op het gehied van het- bankwezen en commissaris der Midland Bank Darling, heeft een plan uitgewerkt omtrent de op richting van een bank voor het Britsche Rijk, krachtens eer. overeenkomst tusschen de re- eeerir.g van Engeland en andere deelcn van het Britsche Rijk. dat één zelfde standaard- munt dient te hebben. Palestina. „Taboe" in het Rembrandt Theater. Belangrijke besluiten der Mohamedanen. JERUZALEM. 15 Dec. (V. D.l Het Mo- hammedaansche congres heeft een reeks belangrijke besluiten genomen. Er zullen een Mohammedaansche zendingsvereeniging tot verbreiding van het Mohammedaansch geloof in de geheele wereld cn een Mohammedaan sche Universiteit worden gesticht. „Taboe" is de laatste film van wijlen Dr. Murnau. Hij heeft dit half-documentaire, half-ro- mantische filmwerk dat op één der idyllische Zuidzee-eilanden speelt, niet kunnen vol- voltooien. Vooral in het gepassionccKlë. be- wegingskrachtige begin, (in het bijzonder bedoelen wij de gemeenschappelijke kano tocht naar den schoener die voor dc rede van het eiland ligt) vinden wij veel terug, dat typeerend van Murnau is: breede, zwierige romantiek, de romantiek der natuur en van de in dc natuur behoorende mensch. Bol lende zeilen, aanrollende golven, zeilende wolken, jachtende menschen. En in het slot vindt men Murnau. de Murnau van het in wazige halftinten gehouden „Nosfcratu" te rug: een bijna spookachtige-duistere. met een door de branding gierend scheepje onder volle, bezeilde wind. die het ranke vaartuigje door het schuimende water sleurt. De stuurman, de priester-inlander, een oude fanatieke zwijger, die met zün leven borg staat, voor het wel en wee van dc nieuwe priesteres, is als een symbolisch» figuur. En als hij met een kort gebaar het touw doorsnijdt, dc verbinding tusschen den zwemmenden jongen inboorling cn de boot, dan krijgt zijn figuur In de sinistere omgeving van grauwe luchten cn grauwe wateren, een symbolisch-noodlottige beteeke- nis. Wie Murnau's werk kent. weet dat deze regisseur zich goed thuis voelt in het ro- mantisch-bovenzinnelljke en dat hij op dit gebied niet alleen een zeer bijzondere cine- grafische. doch vooral ook een hoogst uit zonderlijke picturale schoonheid weet te be reiken. Hoewel wij er dus van overtuigd zijn. dat Murnau zijn stempel op „Taboe" gedrukt heeft, gelooven wij toch zeer zeker, dat operateur Crosby een groot percentage van den algemeenen lof toekomt. Vele gedeelten van „Taboe" zijn louter van documentaire waarde, de cinegraflsche notities als het ware, van een schoonheidslievend man. die zijn vak zeer goed verstaat cn die in deze heerlijke paradijsachtige omgeving, in mensch. lucht. zee. waterval. In fauna en flora, het materiaal voor het grijpen had. Regie, fotografie cnscenario (voor zoover als daar in deze eenvoudige film nog sprake van mag zijn) zijn voor het overige in „Taboe" wel op een allergelukkig ste wijze vereenigd geworden' Dit filmver haal was Murnau geheel waardig: „Taboe" voor haar volk. is Reri, de jeugdige maagd, die door den stam van een naburig eiland tot priesteresse uitgeroepen wordt. Geen man mag haar meer aanraken. Haar eer Is de eer van het Volk. Maar Matahi hcert Reri lief en als de feestelijkheden ten einde zijn cn de beweende Reri on den voor anker liggen- den schoener gebracht is. brengt Matahi zijn prauw in zee cn ontvoert Reri. Hemel en aarde worden bewogen, ook door het koloniale gouvernementsbestuur. om dc vluchtelingen terug te vinden, want de vrouw was Taboe en thans bedreigen alle denkbare gevaren het volk dat haar tot priesteresse uitverkoren had en de rust op de eilanden zal niet eerder weerkeeren, vooraleer Reri teruggevonden is. Elders, bij de parel duikers. heeft Matahi zich met Reri geves tigd. Zij zijn gelukkig, doch de oude inboor ling weet hen te vinden cn hij verschijnt 's nachts en als Matahi rust of aan het werk is. aan de sponde van Rcrl en zegt haar dat Matahi sterven moet als Reri hem niet volgt. Beiden doen nog een vergeefsche poging om te vluchten. De zwarte parel die Matahi op duikt is een waardelooze schat, omdat Reri in den nacht dat Matahi tuschen dc koraal riffen vecht, met de haal om don grooten oester te bemachtigen, met den ouden inboor ling terugkeert naar het volk, dat haar tot priesteresse uitriep. Zij laat een brief achter, waarin zij zegt, dat blijven. Matahi's dood beteekend zou hebben en dat zij hem altijd lief zal hebben. Als Matahi terugkeert vindt hij den brief, hij snelt naar de kust cn ziet in de verte het wegwlekendc zeil. Hij zwemt door tochten en brandingen, loopt over wadden en stranden en weet. den weg af snijdende. het scheepje voorbij te komen. Daar is Reri. Hij zwemt langs de boot. crUpt een touw. Hitu pakt zijn mes. en snijdt het touw door. Matahi verdrinkt. Onwetend ligt, in de kajuit van het zeilscheepje, Reri. Dit. is een stomme film. met gesynchroni seerde muziek. Murnau's laatste film en ze ker niet zijn minste. Het is jammer dat de dood een eind aan dit kunstenaarsleven ce- maakt heeft, Murnau zou zeker nog geluids films gemaakt hebben. Welk resultaat zou het instrument der gcluidscinegrafle in zijn hand, gehad hebben? L. A. Wat de kwestie van het Zionisme betreft, meende het congres dat Zionisme op zich zelf een verstorende werking heeft op de be langen van de Mohammedanen en dat het de Mohammedanen de controle over de Moham medaansche gebieden en de Heilige Plaatsen van den Islam probeert te ontnemen Het Congres voelde zich niet verplicht om zich te onderwerpen aan de beslissing van de commissie der Klaagmuur. Roemenië. Verzoening tusschen koning Carol en prins Nicolaas. Het blad „Curentul" verklaart dat koning Carol en prins Nicolaas een onderhoud heb ben gehad, dat tot verzoening tusschen beide broeders heeft geleid. Het blad bericht, dat deze toenadering door koningin Maria is tot stand gebracht. Voor den Kantonrechter. UIT DE ZITTING VAN WOENSDAG Over egoistischc chauffeurs ,De wielrijders zullen wel voor ons opzij gaan, dat is het egoistische principe van zooveel automobilisten zeide de kanton rechter gisteren. Het betrof de zaak van een automobilist, die in Beverwijk op den Velserweg reed op 24 Oct. des avonds half 8. in de richting van Velsen. Een 17-jarig wielrijdster kwam de auto tegemoet, rechts van den weg rijdend. Toen zij de Vondellaan passeerde, en al naast het midden van dien weg was. draaide de auto nog vóór haar langs de Vondellaan in. met. het gevolg, dat fiets met de auto in botsing kwam en het meisje eenige wonden aan het hoofd opliep. Op de vraag, waarom de chauffeur nog vóór het meisje langs gereden was en zoo op de linkerzijde van de Vondellaan terecht ge komen was, antwoordde hij, dat er achter het .meisje nog een lange file wielrijders kwam, „wel tot Alkmaar toe." „Dan had U maar moeten stoppen. Dat Is een mogelijkheid, die vele automobilisten vaak vergeten." merkte de kantonrechter op. Hij veroordeelde den verdachte tot een geldboete van f 25. bij niet-bctahng te ver vangen door een hechtenis van 10 dagen. AGENDA DONDERDAG 17 DECEMBER Schouwburg Jansweg: De Big van het 168ste. Proveniershuis. Alg. Ledenverg. Weldadig heid naar Vermogen. 3 uur. Statenzaal, Prinsenhof. Gemeenteraad. 1.305.30 uur cn 811 uur. Nea. Protestantenbond: Het Kerstspel „De geboorte onder het kruis". 8 uur. Koudenhorn 24: Vergadering van aan deelhouders Luxebroodfabriek v.h. Dc Zeeuw 6.30 uur. Palace: Het moederhart spreekt. Op het tooneel Henry Hilton. 8.15 uur. Rembrandt Theater: De klokkenluider van de Noire Dame. Op het tooneel Miller Broth. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: De zaak Lena Smith. Op het tooneel: Coos en Polly Speenhoff. 8.15 uur. Teyler's Museum. Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bloemendaal: Raadsvergadering. 3 uur nam. VRIJDAG 18 DECEMBER Groote Kerk: Bildcrdijk herdenking. Rede prof dr. Gerretsen. George Robert (orgel) en Ellen Russe (voordracht) 8 uur. Statenzaal. Prinsenhof. Gemeenteraad. 1.30—5.30 uur en 811 uur. Stadsschouwburg: Kunst aan het Volk. Piano-avond Harold Samuel. 8.15 uur. Ned. Protestantenbond: Het Kerstspel „De geboorte onder het kruis". 8 uur. Bioscopen, nieuw programma. Bloemendaal: Jeugdhuis: Ds. A. K. Straatsma over Gandhi. 8 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym en Keur, Keizerstraat 6 Tel. 10378 Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat G Tel. 10354.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5