ZWEMMEN. 3* Uit Haarlem's Gemeenteraad. STOOP'S BAD - OVERVEEN. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 19 DECEMBER 1931 Algemeene beschouwingen over de begrooting. (Vervolg der zitting van Vrijdag). In het verdere deel van zijn rede verklaar de heer Joost en (SD.AP.) dat al wil zijn partij in ons land geen revolutie maken, men toch niet blind mag zijn voor den ern- 6 lig en economisehen toestand. Dat wil na tuurlijk niet zeggen, dat er in andere landen van Europa geen uitbarsting kan komen. De heer Reinalda heeft over de liberalen gesproken. De heer Adrian heeft zich dit aangetrokken voor den Vrijheidsbond. Maar er zijn ook liberalen in andere partijen. Kor- tenhorst bij de Roomsch Katholieken, Colijn bij de Anti-Revolutionnairen, Visser en de Rijke bij de Christelijk Historischen. In de rede van Mr. de Rijke klonk niets Christe lijks. Het is niet waar dat wij nu met een srmoe-crisis te doen hebben, want er is geen tekort aan levensmiddelen, die worden we gens overdaad vernietigd en op de mesthoo- pen of in zee gegooid. De crisis kan niet be zworen worden door in ons land de loonen te verlagen. Bovendien redden wij door zoo'n verlaging niet onze betalingsbalans. Wat de begrooting betreft heeft spreker het gevoelen, dat die met opzet ongunstig opgezet is, om in het beklag te kunnen ko men, de verlaging van de loonen van het ge- meentepersoneel te rechtvaardigen en het verzet uit de burgerij tegen belastingverhoo- ging te bezweren. In September heeft de S. D. A. P. in den raad gezegd, dat het noodig was de opcenten op de fondsbelasting te ver- hoogeh, hebben B. en W. gezegd, „dat is nog niet zoover, dat zullen wij in Mei nog wel eens zien". Toen in de September gezinspeeld werd op loonsverlaging van het personeel, hebben B. en W. gevoeld, dat het moment voor die verlaging gunstig was. Maar om dat gedaan te krijgen moest de reeds ontworpen begrooting ongunstiger gemaakt worden. Toen heeft de wethouder van financiën on gevraagd de begrooting voor het Armbestuur verhoogd, en de opbrengst der belastingen wordt ook sterker naar beneden gedrukt dan noodig is. De inspecteur raamde de lagere opbrengst op 20 pet., maar B. en W. trokken er meteen 30 pet. af. En dat hoewel aange nomen kan worden, dat de inspecteur al voorzichtig geraamd had. Vroeger was ons college van B. en W. niet zoo voorzichtig in het ramen van de belastingen. In het Overleg is door de Ambtenaren, die wel over den stand onzer financiën kunnen oordeelen, twijfel uitgesproken of de toestand wel zoo ongunstig was als B. en W. hadden voorgesteld. B. en W. hebben na September een commissie van hoofdambtenaren be noemd om bezuinigingen op de begrooting aan te brengen, f 127.000 van de voorgestel de bezuinigingen zijn door B. en W. overge nomen, wat wel vreemd is, omdat B. en W. te voren verklaard hadden, dat zij de begroo ting zoo zuinig mogelijk opgezet hadden. De raad weet niets van het bezuinigingsrapport dat is absoluut verkeerd. Toen die f 127.000 bezuinigd was, hebben B. en W. weer nieuwe tegenvallers gevonden. De ambtenaren en werklieden moesten nu eenmaal f 350.000 a i 400.000 ten offer brengen. Als in het Overleg overeenstemming gekre gen was over de 7 pet. korting met f 1000 af trek dan zou er kans geweest zijn, dat B. en W. dit voorstel, (dat slechts f 210.000 zou op brengen) niet. zouden hebben aanvaard. Maar als B. en W. met die f 210.000 genoegen zou den hebben genomen, zou de begrooting ook wel sluitend gekomen zijn. hoewel dan de kans spreker moet het erkennen grooier zou worden, dat de rekening over 1932 met een tekort zal sluiten. Maar alles is ramen, met zekerheid is niets te zeggen. Het is wel zeker, dat het voorstel van de 7 pet. korting in den raad zal worden aange nomen, als het amendement-van Liemt (uit zondering van den kindertoeslag! wordt aan genomen. Dat amendement heeft evenwel practisch geen beteekenis, het is de bekende deede musch. De S.D.A.P. wil daaraan even wel niet meewerken. Er is door sprekers gevraagd, wat wil de SD.AP. dan wel? In het Overleg heeft spreker getracht om tot overeenstemming te komen. De indruk, van den heer Klein, dat mr. Gcrritsz als voor zitter van het Overleg getracht heeft „er voor de gemeente zooveel mogelijk uit te pompen" is onjuist. Er is integendeel door mr. Gerritsz en spreker in het Overleg getracht de orga nisaties tot overeenstemming met de raads commissie en B. en W. te brengen, want het ging er om met hoe weinig kan het personeel er af komen. Want het is juist, dat de be grooting niet sluitend gemaakt kan worden zonder eenig offer van het gemeenteperso- neel. Spreker vond het jammer, dat de orga nisaties zich zijn blijven verzetten, want nu zullen de leden der organisaties meer moeten offeren dan noodig was. Het gaat evenwel niet aan, daarvan alleen de bestuurders der organisaties de schuld te geven, ook leden uit de raadscommissie gaan niet geheel vrij uit. Het is teleurstellend, dat B. en W. het denk beeld niet hebben overgenomen om de eerste f 1000 vrij te stellen. Door dat voorstel zou den de kleine inkomens het minst zwaar ge troffen worden. Spreker geloofde niet. dat hier rancune in het spel is. Willen B. en W. alsnog overwegen daartoe over te gaan. De S.D.A.P. zal het voorstel niet doen, want de 8.D.AP. wil niet sjachelen over een zaak die wij in het Overleg hebben verloren. Ons stre ven was immers het- gemeentepersoneel er met zoo weinig mogelijk te laten afkomen en daarin zijn wij niet geslaagd. De heer Boes (V. D.)Wij hebben het dan ook verloren, maar dit komt door de houding der organisaties. De heer Joosten vervolgde: wij doen het Voorstel van die f 1000 aftrek niet. Als er Jnenschen in den raad zijn die er voor ge voelen, dan kunnen zij op onze 12 stemmen rekenen. De heer Wolzak heeft de houding van den heer Gerritsz becritiseerd en gesproken over mannen van karakter. Dat had de heer Wol zak niet moeten doen, gezien zijn houding in de September-vergadering, toen hij in de avondvergadering moest terugtrekken wat hij in de middag-vergadering had staan te betoogen. De heer Gerritsz heeft zich als man van karakter in deze zaak gedragen zijn hou ding verdient eerbied. Mevrouw Scheltema (V. B. is voor de korting op de loonen, omdat de loonen in het vrije bedrijf ook gedaald zijn. Anders zou het overheidspersoneel een te veel bevoor rechte positie krijgen. De loonen van het ge meentepersoneel waren al eenigen tijd aan den hoog en kant. f Protesten). Men moet niet alleen het grondtoon in aan merking nemen, maar ook de 15 12 pet. pen sioentoeslag. kindertoeslag en vacantiegeld. Het is niet waar dat het overheidspersoneel door de verlaging dubbel getroffen wordt, pant ook de arbeiders in het vrije bedrijf zijn dGor loonsverlagingen in ongunstige posi tie gekomen. Ook spreekster zou liever 8 1/2 pet. korting op de pensioen-premie hebben dan de 7 pet. aftrek op het salaris, maar zij zal toch voor het voorstel van B. en W. stemmen. De da ling der indexcijfers wordt net sterkst ge voeld in de gezinnen met lage inkomens Mevrouw Maarschall iS. D. A. P.)u moest u schamen! Mevrouw Scheltema was voor het amen dement-van Liemt, omdat de kindertoeslag er buiten moet blijven. De belastingverhooging wordt door spreek ster sterk betreurd, omdat daardoor ook de menschen getroffen worden die het minst kunnen verdragen, temeer omdat nu de pro gressie wordt afgeschaft. Is het een tijde lijke belastingverhooging? De belastingver hooging met eerder ingetrokken worden dan de verlaging van het loon van het per soneel. De heer Scholl (S.D.A.P.) betoogde, dat de harde scherpe theoriën van mevrouw Scheltema een pleidooi zijn voor het samen gaan van de arbeiders in dienst der over heid en van het vrije bedrijf, om met elkaar te strijden tegen den aanslag op hun loonen. Mevrouw Scheltema heeft vergeten, dat bij het vaststellen der loonen van het overheids personeel al rekening gehouden is met het vrije pensioen. Spreker heeft ook de overtuiging, dat de begrooting er ongunstiger uitziet dan noodig is. De raad kan de bezuinigingscommissie niet erkennen, omdat de raad van de benoe ming niets afwist. De wethouders aan het woord. Mr. Slingenberg (V. DJ, wethouder van financiën, zei, dat het nu geen aange- nam etaak is om de begrooting te verdedigen Er zijn dingen voorgesteld, die men slechts met een bezwaard gemoed kan bespreken. Maar door de tijdsomstandigheden waren B. en W. daartoe gedwongen. Hij zal de heeren die wereldpolitiek in ver band met de crisis besproken hebben, in hun voorbeeld niet volgen. Hij acht er zich niet competent toe. Wat spreker het vorige jaar gezegd heeft over de financiën kan hij nu nog ton volle volhouden. Nog breidt Haarlems bevolking zich geregeld uit, zijn de bedrijven kern ge zond, en zijn de gelden aanwezig, die noodig zijn om de lasten uit de annexatie voort vloeiend te bestrijden. De toen reeds door hem geconstateerde donkere schaduw heeft zich evenwel in dit jaar dat achter ons ligt. sterk uitgebreid, zoodat het moeilijk is lichtpunt jes te ontdekken aan den financieelen hemel. De werkloosheid heeft zich immers sterk uit gebreid. de economische toestand is sterk achteruitgegaan, het inkomen der ingezete nen is gedaald, enz. De minister heeft in de Kamer geconsta teerd, dat het met onzen economisehen toe stand in het laatste jaar bergafwaarts is ge gaan. Het is een crisis geworden zooals wij in 100 jaar niet gekend hebben. Dit in ant woord aan den heer Joosten die zei dat wij telkens zoo'n crisis hebben als wij nu mee maken. De belastingen van Haarlem zijn sterk ach teruitgegaan. terwijl ook de schoolgelden la ger geraamd moesten worden terwijl boven dien de uitgaven sterk opliepen, vooral door de groote uitkeeringen aan werkloozensteun en Armenzorg. Dc vergelijking tusschen de begrootingen van 1931 en 1932 leverde een verschil van 1,4 mi'.lioen gulden op. In September is van dit tekort de helft ge dekt door de ver hoog ir.g van de opcen ten van de personeele belasting van 50 op 100 en door ce verhooging van 'de tarieven van gas en e'ectriciteit en door het overboeken van de reserve. Nu wordt door B. en W. voor gesteld om de andere helft van het tekort te dekken, namelijk f 320.000 uit de verhoo ging van de opcenten op de fondsbelasting, f 365.000 uit de tijdelijke kosten op de loonen en f 125.000 dor verschillende bezuinigingen. Nadat de begrooting in September opge maakt was is de financieele toestand nog belangrijk verslechterd. Nu hadden B. en W 'n struisvogelpolitiek kunnen voeren en doen ..alsof z'n neus bloeit", maar dan zou men binnen een jaar de ontzettende gevolgen daarvan ondervonden hebben. Er is gesproken over het sluiben van een crisisleening. B. en W. hebben daarvan even wel afgezien, wamt daardoor zouden alleen de lasten naar latere jaren verplaatst wor den. Het is dc vraag bovendien of Ged. Staten zoo'n crisisleening zouden goedkeu ren en ook of de geldmarkt zoo'n crisis leening zal aanvaarden. Het wil evenwel niet zeggen, dat B. cn W. ook in de toekomst niet zullen komen met het voorstel om een crisisdienst in te stellen en een crisisleening te sluiten. Het is mogelijk dat dc kuil nog dieper wordt, dat de cijfers over 1932 nog meer zullen tegenvallen. In dat geval zullen B. en W. wel tot zoo'n maat regel gedrongen worden. B. en W. hebben mu oen politiek der reali teit gevolgd. Men moet de feiten en omstan digheden zien zooals die zijn. B. en W. heb ben dit gedaan. Tegenover de gewone uit gaven moeten reëele inkomsten staan. Ais de financieele toestand verbetert, kan de gemeente, als zij namelijk niet zit met de naweeën van een crisisleening. haar sociale en cuitureele taak onmiddellijk weer opne men. Nu zullen wij gedwongen worden om die sociale en cuitureele (aak tot het aller- noodzakelijkste te bepalen. Er is bij het gemeentebestuur geen paniek stemming! Daarvoor is ook geen reden. Er komt ook in de toekomst geen paniekstem ming. tenzij er natuurlijk onvoorziene om standigheden zouden komen die wij nu niet kunnen voorzien. De heer Joosten (s.d.a.p.: bijvoorbeeld een persconferentie. Mr. Slingenberg: op die conferentie kom ik nu. Bij die conferentie heb ik niets anders medegedeeld dan hetgeen stond in ce nota die B. en W. 11 cagen te voren aan de leden van de financieele raadscom missie hadden gezonden. Ik mocht veronder stellen, dat de vertegenwoordigers der frac ties die in die commissie zitten, hun mede leden hadden ingelicht. Dat is immers de gewoonte. Op den dag der persconferentie is spTeker door een redactie opgebeld om te vragen wat er in de bedoelde nota stond en of het juist was, dat ce gemeente voor zulke moeilijkheden stond, dat het de vraag was of zij de salarissen en loonen zou kunnen uitbetalen. Toen heeft spreker het gewenscht1 INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN i 60 Ct«. per reget e TELEFOON HAARLEM 13153. De reods VERLAAGDE TARIEVEN voor KUIPBADEN zijn als volgt: 1 Kuipbad 0.40 10 Kuipbaden (knipkaart) 3.50 1 Kuipbad v. kind onder 10 jaar0.30 plus geleide 0.15 met inbegrip van één ruwe en één gewone handdoek. De KUIPBADEN zijn geopend: Dinsdagavond en verder Woensdag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag 's morgens, 's namiddags en 's avonds. De VERLAAGDE tarieven gaan 1 Danuari in en worden gepubliceerd in de Sport Editie van Maandag. gevonden om de geheele pers in te lichten over den juisten toestand waardoor onjuiste berichten voorkomen werden. Daarbij overwoog spreker, dat toch alle leden van den raad een of meer plaatse lijke bladen lezen. De raad wrist hot dus ook door die publicatie in de pers. Er is gezegd, dat B. en W. de cijfers der begrooting met opzet ongunstig hebben voor gesteld, om daardoor de verlaging der loonen van het personeel aannemelijk te maken Dit noemt spreker een lafhartige insinuatie, (protesten). Ja, ik houd dit woord vol! Toen de inspecteur der belastingen in October inlichtingen gaf over den stand der belastingen waren de kohieren over 1931 1932 nog niet geheel klaar. Toen bleek, dat ae inspecteur het kohier op ongeveer 1 mil- Iioen gulden kon schatten. Dazen Woensdag heeft spreker den inspecteur opnieuw in lichtingen gevraagd, want nu zijn alle aan slagen bekend. De inspecteur zei toen, dat het kohier hoogstens 1 millioen gulden zou opbrengen. In October had de inspecteur over het kohier 1932—1933 gezegd, dat hü de verlaging voor dat kohier op 20 pet schatte. Nu zei de inspecteur, dat hij die raming nauwelijks kon handhaven. Die schattingen van den inspecteur zijn op goede gegevens gegrond. Het gaat dus niet aan om te spreken van ramingen van „onverant- woordeiijke lieden". Bij de begrootingen moe ten de gemeentebesturen aan Ged. Staten de ramingen van den inspecteur over de belastingen overleggen. Gaat dc gemeente boven de raming dan wordt de begrooting niet goedgekeurd. Toen na het opmaken der begrooting vooi 1932 de uitkeeringen van bet Burgerlijk Armbestuur zeer sterk opliepen, heeft hij een nadere raming over de uitkeeringen in 1932 gevraagd. Ik zou een kind geweest zijn. als ik de struisvogelpolitiek gevolgd had en ge daan alsof het oploopen der uitkeeringen van het Burgerlijk Armbestuur mij ontgaan was. De heer Joosten heeft iets gezegd over de reserves van de bedrijven. Noem mij de ge meente die nog reserves in zijn bedrijven heeft De heer Westerveld (s.da.p.): Am sterdam heeft 50 millioen in den grond... De heer Slingenberg: niet in, maar misschien onder den grond. Voortgaande betoogde Mr. Slingenberg, dat als cc s.dap. aan liet bewind geweest was, de belastingen ai jaren geleden verhoogd waren geworden. En zou dan de geldmarkt hetzelfde vertrouwen hebben in dc finan cieele positie van Haarlem als wij nu bezit ten? De lieer Joosten heeft gezegd, dat Haar lem naakt is. Dat is niet juist De heer Joosten: alleen een vijge blaadje De heer Slingenbe r g: neen wij heb ben een grooter kleedingstuk. Onze leening- politiek is volkomen gezond. Bovendien al waren wij naakt, dan nog waren wij ge zond van lijf en leden. Wij hebben even wel een werkpak je aan, en dat is beter dan een bontmantel die niet betaald is, want zoo zijn er ook gemeenten. Men moet de voorgestelde belastingver hooging niet ai te dramatisch opvatten. Als wij de "jaren 1930 en 1932 met elkaar verge lijken, ós het verschil niet zoo heel erg. Van een verdubbeling kan althans niet ge sproken worden. De lage inkomens en de groote inkomens zullen zelfs nog iets min der bota'.cn. Alleen de middenmoot moet wat meer offeren. De heer Reinalda (s.d.a.p.): wat blijft er nu over van de donkere schaduw? Nu de voorgestelde loonsverlaging. De kosten van levensonderhoud zijn blijkens de officieele statistieken gedaald. Bovendien zijn het welvaartspeil der burgerij cn de loonen van het vrije bedrijf sterker gedaald dan de verlaging die B. en W. nu op de loonen van het gemeentepersoneel willen toepassen. Het is niet waar, dat B. en W. dc loonen als een sluitpost der begrooting hebben beschouwd. Van het tekort van U/2 millioen gulden wordt slechts 1/4 deel op het gemeentepersoneel verhaald. De verlaging is noodzakelijk. B. en W. wil den eerst 8 1 2 pet. van de pensioen-premie verhalen, maar de raadscommissie en de or ganisaties voelden meer voor een. korting op het salaris. Toen hebben B. cn W. er zich mee vereenigd. temeer omdat anders de lage sterker getroffen zouden worden dan de hooge inkomens. Er zijn denkbeelden geopperd om een deel van het personeel van dc korting uit te slui ten, maar de meerderheid van B. cn W. hebben tenslotte ingezien, dat een evenre dige korting het biiiijkst is. De ambtenaren die hooge salarissen hebben moeten reeds in verhouding van dit salaris beialen aan be lasting, schoolgelden, enz. De hooge ambte naren worden bovendien te Haarlem niet te hoog bezoldigd. Er ligt nog een voorstel van de s.d.a.p. om de salarissen van ver schillende hooge ambtenaren te verhoogen. De toestand van de geldmarkt en van de kapltaalsdlenst is zoc, dat het de vraag is of groote werken die op het programma staan uitgevoerd kunnen worden. De gemeente heeft namelijk een groote kas- geldleening loopen en het is de vraag of die verlengd kan worden. Als het evenwel finan cieel mogelijk is, dan zuilen dc werken waar toe de raad reeds besloot, uitgevoerd worden. De berekening van den lieer Westerveld over de gevolgen van de fondsbelasting is niet juist. Hij vergeleek verkeerde grootheden met elkaar. Wat de presentiegelden van dc raadsleden betreft laten B. en W. het aan den raad zelf over om een voorstel te doen.B. en W. achten het zich een eer en een plicht om zelf te dec- len in de verlaging der salarissen. Het bezuinigingsrapport is niet overgelegd omdat de behandeling der begrooting daar door vertraagd zou zijn. B. cn W. zullen het rapport alsnog voor de raadsleden tet inzage leggen. B. en W. zullen overwegen of nog verdere versoberingen in den gemeentedienst moge lijk zijn. Het zou goed zijn als de raad den wethouder van financiën zou machtigen als voorzitter der bezuinigingscommissie op te treden. Dc gemeente Haarlem is volgens B. en W. In de rij der Nederlandsche gemeenten niet het minst weerbaar om de crisis te doorstaan Wij maken ons hier sterk om den schok te weerstaan. B. en W. rekenen daarbij op dq steun van den raad, die onmisbaar is. Al is er dan nog geen aanwijsbaar lichtpunt te zien, men kan toch zeggen: „achter de wolken schijnt toch de zon", (applaus). Mr. Gerritsz (SDA.P.), wethouder van openbare werken en sociale zaken, zei dat wel Juist ls dat op het program 7 a 8 millioen aan nieuwe werken stond, maar die zaken waren over 7 a 8 jaar verdeeld. Bedenkt men dit dan wordt het beeld heel anders. De bezuinigingscommissie heeft bij Open bare Werken niets kunnen vinden om te be zuinigen. Alleen zal men minder laten bestra ten, maar dat is feitelijk geen bezuinigen. Openbare Werken zet geen te weelderige gebouwen. De nieuwe directeur heeft gecon stateerd, dat men in Haarlem soberder is dan te Leeuwarden. Den heer Klein kan spreker zeggen, dat de woningen in de Oranjeboomstraat niet onbe woonbaar verklaard worden. Door de werk loosheid was een tekort aan goedkoope wo ningen. Om de bewoners die uit particuliere woningen gezet worden op te vangen, had de gemeente woningen noodig, omdat er haast geen noodwoningen meer zijn. De kosten van het opknappen worden uit de Woningdienst betaald, een raadsbesluit, was niet noodig. Wat de quaestle in het Georganiseerd Over leg betreft, was het voor spreker begrijpelijk, dat de organisaties door de publicatie van het persinterview den indruk gekregen heb ben. dat de salarissen als sluitpost werden beschouwd Van den wethouder van financiën hebben de heeren nu gehoord, dat die indruk verkeerd was. Spreker heeft de beraadslagin gen in het Overleg geopend met een beschou wing van dc ongunstige toestanden in de Haarlemsche industrie. Het waren geen pes simistische beschouwingen, maar feiten. Er bleek uit, dat het dus niet alleen de finan cieele posite van Haarlem was, die aanleiding was voor het vragen van een offer van het gemeentepersoneel. Spreker wist, dat in het bezuinigings rapport dingen stonden die zijn sympathie niet hadden. Daarom is door hem in het Overleg gezegd, dat men niet te veel van d® bezuinigingen moest verwachten. Men kan niet roekeloos bezuinigen, bijvoorbeeld door het geheele subsidie van dc H.O.V. te schap pen Het was verkeerd, dat er publicaties in de couranten zijn gedaan over dc vergade ringen van het Overleg en de subcommissies. Verkeerd was ook. dat er organisatie- bestuurders waren die dc begrooting wilden gaan bespreken. Zij mochten niet op dc stoel van den raad gaan zitten. Het ls niet waar dat spreker er ln het Over leg zooveel mogelijk heeft willen uitpompen. De onderhandelingen in het Overleg zijn gevoerd onder een verkeerde mentaliteit. Ik heb de organisaties gewaarschuwd niet te veel op den raad te vertrouwen. Spreker ge voelde. dat er een offer gebracht moest wor den. maar de organisaties wilden er niet aan, zij dachten, dat de raad wel niet zoo ver zou gaan. Ook was het een nadeel, dat bleek, dat de raadscommissie op een gegeven oogenblik niet eensgezind was- Nu zijn de organisaties bedrogen uitgekomen. Als een lawine is het voorstel van de meerderheid van B. en W. nu over het personeel gekomen. Het ging tenslotte over het voorstel der korting, met de 100 aftrek, maar ook daar was geen overeen-lemming voor te krij gen. Dat offer zou slechts 210.000 bedragen hebben en geen 365.000. Het amamTMienC dat de heeren Castricum c s. hebben voorge steld (vrijstellen tot 30) is van weinig be teekenis. Daarmede is slechts 15.000 ge moeid. Dc organisatie van den heer Klein heeft in het Overleg ook gestemd voor het voorstel der 7?» met 1000 aftrek. Nu wil de heer Klein daarvan niet weten. De Indexcijfers zijn evenwel niet zoo sterk gedaald, dat een ver laging der loonen gewettigd is zooals B. en W. die nu voorstellen. De heer Adrian wijst spreker er op, dat de dokters hun tarieven nog niet verlaagd hebben. Kan hij die quaestle niet in zijn organisatie ter sprake brengen. Wat de positie van den soc. dem. wethou der betreft, kan men boksen en met een fleuret schermen. Dit laatste heeft spreker steeds beoogd om zijn doel te bereiken. In deze heeft hij een leermeester gehad in Mgr. No'ens. En niemand heeft gezegd, dat Mgr. Nolens een man zonder karakter is geweest. Dr. Colijn heeft eens met ae vuist gewerkt, maar hij heeft later gezegd, dat hU dat nooit meer doet. Als de arbeiders in deze crisis in ons land meer moeten offeren dan noodig ls, dan komt dat door de verdeeldheid ln de arbeiders wereld. De politieagenten zijn verdeeld in 4 organisaties, de politielnspecteurs. die 1 1:2 man cn een paardekop, zijn ook verdeeld over 4 organisaties. Zoo'n verdeeldheid maakt, dat het gemeentepersoneel nu het groote offer zal moeten brengen, dat de meerderheid van B- en W. nu vraagt. De Avondzitting In dc avondzitting die gepresideerd werd door wethouder Slingenberg verde digde wethouder van Liemt (R.K.) zijn amendement om den kindertoeslag uit te sluiten van de salartskorting. Al mag het ver schil voor de betrokkenen niet sroot zijn. het gaat toch allereerst om het principe, dat toch ook van^ belang ls. Verder zei de heer van Liemt. als wethouder van Armenzorg, dat hij zou trachten om de zorg voor de werkloozen zoo goed mogelijk te regelen en daarbij hoop te op dc medewerking van de regeering. Wat de heer Reinalda gezegd heeft voor de taak van het Crisiscomité kunnen spreker en ook het geheele college van B. ca W. onder schrijven. De replieken. De voorzitter drong op kortheid aan. De heer Klein «R.K.) betoogde, dat als het verbouwen van de woningen in de Oranje boomstraat onder het gewone onderhoud dat onder den Woningdienst valt, hij met dit systeem niet accoord gaat. Er is geprotesteerd tegen sprekers uitlating, dat de heer Gerritsz in het Overleg getracht zou hebben er zooveel mogelijk uit te pom pen. HU kan nu. gehoord de rede van den heer de Braai zeggen, dat de wethouder in het Overleg zUn sociale kennis aan de ver tegenwoordigers heeft ingepompt om salaris er zooveel mogelUk uit te pompen. Spreker wil van zUn aanvankelijke mee ning terugkomen en het voorstel indienen dat ook de politie-organlsalies In liet Overleg hebben ingediend, namelijk de korting met uitsluiting van dc eerste 1000. Hoe zouden B. en W. gestaan hebben tegen over dit voorstel als daarover in het Overleg overeenstemming zou bereikt zUn? B. en W. kunnen niet anders doen dan dit voorstel alsnog te aanvaarden. Spreker heeft bU de verkiezingen meege- juicht over het succes van de VrUzinng De mocraten, maar nu blijkt, dat daaraan ook schaduwwolken verbonden waren, hetgeen nu blUkt uit de rede die de heer van Dam over de loonkorting heeft gezegd. Het is niet waar dat Haarlem met zijn loonen een goed figuur maakt bij een verge lijking met andere groote steden. De heer Reinalda (S.D.AP.) sprak zijn leedwezen uit ovèr het feit, dat niet het woord gevoerd ls door den heer Roodenburg als wethouder van onderwijs, hoewel verschillen de zaken naar voren zijn gebracht, die zijn wensch raken, en de zorg voor het kind in dezen crisistijd en de zorg voor de jeugdige werkloozen. De wethouder van financiën heeft gezegd: „achter de wolken schU'nt toch de zon". Het is evenwel teekenend. dat bU de algemeene be schouwingen voor 3/4 over de loonquaestie ls gesproken. Over de Volkshuisvesting is bij voorbeeld niets gezegd. Er kwam ook bUna geen woord voor over de vraag hoe wU het beste dc werkloozenzorg kunnen regelen. Wat wethouder van Liemt zei over de taak van het crisiscomité deed spreker genoegen. Alles wat het Crisiscomité doet moet ren aanvulling van de normale steun van de overheid zUn. Over het goede werk van het Crislscomité denken de werkloozen gelukkig anders dan dc heer Peper. Spreker hield vol dat B. en W. de loonen als een sluitpost hebben beschouwd. Wat de persconferentie aangaat was de heer Slingen berg wel naïef, toen hij meende, dat de leden der financieele commissie alle raadsleden wel ingelicht zouden hebben over den inhoud van hun gezonden nota. Als er een critickc toestand in dc gemeentezaken ls. moet de raad daarvan tenminste op hetzelfde mo ment ingelicht worden als het publiek. Mr. Slingenberg heeft door die financieele noodkreet aan dc gemeente geen dienst ge daan, omdat dc goede financieele naam daar door geschaad is. De ijskoude oud-liberale loontheorie van Mevr. Scheltema klonk uit de mond van een vrouw in den tegenwoordigen tijd wel zeer hard- Zij paste ln de tachtiger jaren, maar is nu gelukkig uit den tijd. Spreker hield vol, dat de gemeente gv« reserves heeft. De broek die dc heer Slingen berg aan heeft heeft niet veel waarde meer Haarlem is financieel gesproken inderdaad naakt. De heer Boes ftLD.) betoogde, dat de heeren Gerritsz en Joosten ln het Overleg ge toond hebben, dat zij voor een offer van het personeel waren, maar de clsch van B. en W. tc hoog gevonden werd. Dc heer Joosteui zegt nu de S.D.A.P. wil in het geheel geen kor ting. maar als iemand een voorstel doet voor de met aftrek van de eerste 1000. zullen wij daarvoor stemmen. Dat is een r'andpunt om een 6oed figuur tegenover de buitenwereld te maken. De heer Visser (CE) protesteerde er tegen, dat de schoolmeester dc heer Joosten spreker en zijn fractiegenoot gekarakteri seerd heeft als liberale Christelijk Histori schen. Ongetwijfeld zijn er liberale socialis ten. Mr. Slingenberg heeft niet geantwoord op de vraag of de verhooging tot 80 opcenten ook een tijdelijke maatregel zal zijn De loonsvermindering is noodig anders kan de begrooting niet sluitend gemaakt worden. De lieer Adrian (VB.) merkte op wat de dokterstarieven aangaat dat men bedenken moet dat bijna elke geneesheer zijn armen praktijk heeft. Nu er geen steun in den raad komt voor het denkbeeld om toch 8 1 2 op de pensioenpremie te verhalen, zal de fractie van den Vrijheidsbond voor het vdprstcl van de meerderheid van B. en W. stemmen dus de 1% salarisvermindering zonder de 1000 aftrek. De fractie stelde voor een bezuinigings inspecteur t< benoemen, die een onderzoek zal instellen naar de hulshouding der ge meente cn der bedrijven. De heer Joosten rs.D.A.P.) ontkende de juistheid van het verwijt van den heer Boes. De S.D.A P. heeft in het Overleg van stonde af aan getracht kennende de samenstel ling en de mentaliteit van den raad. en be grijpende dat het gemeentepersoneel een of fer zou moeten brengen dit offer zoo klein mogelijk te maken. Het is ongepast om het oude voorstel van spreker om de salarissen der hoofdambtena ren te verhoogen op de agenda te zetten, omdat het verleden jaar aangehouden was tot de loonen van het gemeenteper.soneel op nieuw aan de orde zou worden gesteld. Natuurlijk was <te bedoeling het weer aan de orde te stellen als de geldmiddelen der ge meente verbeterd zullen zijn. Dc S.D.A.P. trekt titans het voorstel in. Spreker ontkende, dat hij zich schuldig ge maakt heeft aan een lafhartige insinuatie aan Jiet adres van Mr. Slingenberg. Een

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11